MM BUITENLAND GEMENGD NIEUWS 39 cent J. DUNSELMAN De handelsbetrekkingen van Nederland met Japan. Frankrijks antwoord op ce Britsche vragen. „Weigering om voor koning en Vaderland te vechten". Er dreigt een nieuw conflict tusschen China en Japan. Straf voor mishandeling van gevangenen in Duitschland. Quaker DflMC blijven havermout DUn j Prins Sigvard te Cannes. Auto door een trein vernield. Door een trein overreden en gedood. Het drama te Nieuwkoop Groote brand te Waalwijk De phosphorvergiftiging te 's-Gravenhage. T reinontsporing bij Mijdrecht. De frommel-truc- Poging tot doodslag. Verdronken. Burgerlijke Stand Buitenland De overstroomingen in Oklahoma. Het proces wegens den moord op Duca. De uitlevering van Insuil. Overval met roof. Wederom een ramp te Hakodate. HE1DERSCHE COURANT VAN ZATERDAG J APRIL 1934. Keizerstraat 24 Art 1 heeft, naar de commissie meent, vrijwel uitsluitend ten doel te voorkomen, dat de Staat zal worden benadeed doordat belanghebbenden, kennis nemende van voorstellen tot tariefswijziging, in het bijzonder tariefverhooging, maatregelen treffen oni zich aan de werking dier ver hooging te onttrekken. Het artikel heeft dus een overwegend fiscaal doel. Tegen het verieenen van de hier gevraagde be voegdheid om bij de Staten-Generaal aan hangige voorstellen betreffende tariefs herziening reeds in werking te doen tieden alsof zij al tot wet waren verheven,welke bevoegd beid moet dienen om een dergelijke benadeeling van de Staatskas te voor komen, heeft de commissie, hoewel zg ue daartegen bestaande bedenkingen geens zins onderschat, geen overwegende be zwaren. Kan dus de geheele commissie zich met artikel 1 van het wetsontwerp wel vereenigen, tegen artikel 2 bestaan bij sommige leden zeer ernstige bezwaren. Aanvaarding van artikel 2 zal aan de re weering de bevoegdheid geven, ook om andere dan fiscale redenen invoerrechten in te stellen, af te schaffen, te verhoogeri of te verlagen, zonder dat voorstellen daartoe bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt zijn. Dit artikel, aldus de hier aan het woord zijnde leden, geeft feitelijk aan de regeering een blanco volmacht. Nog belangrijker achtten deze leden de bezwaren tegen het hanteeren van het tarief van invoerrechten ter bereiking van handelspel 'ieke vunrdeelen op zich zelf. De regiering uciisciit deze machti ging voor tweeërlei gebruik, n.1. om de tarieven te kunnen bezigen als onderhan- delingsQbject en als middel om een Ne- derlandschen tak van bedrijf in het leven te houden, wanneer deze door onverwach te buitenlandsche maatregelen anders te gronde zou gaan. Wat het eerste betreft, betoogden deze leden, dat „vechttarieven" een uiterst gevaarlijk middel zijn in den oeconomischen strijd; zulke tarieven ver oorzaken een voortdurende onrust en zij hebben doorgaans een tweesnijdende werking. Het voorgestelde artikel 2 van het wets ontwerp brengt ons geheel in de sfeer der actieve handelspolitiek; naar het oordeel dezer leden staat te vreezen, dat de ge volgen daarvan voor een klein land als het onze allerminst gunstig zullen zijn. Is dit voorstel, zoo vroegen enkele leden, geen duidelijk bewijs, dat de na tuurlijke aanpasing van de gewijzigde oecononusche omstandigheden zich in ons land in een veel te traag tempo voltrekt? Ons geheele bedrijfsleven moet langza merhand kunstmatig op de been gehou den worden, omdat concurrentie op de wereldmarkt in vele gevallen onmogelijk geworden is. Ware het niet veel beter, met grooter kracht dan tot dusverre is geschied naar deze aanpassing te streven, waardoor voorstellen als dit achterwege zouden kunnen blijven? Andere leden deelden de aangevoerde bezwaren niet. Verdediging van „vechttarieven". De ruilobjecten, welke thans worden aangevraagd, verschillen in wezen niet van die, welke de regeering reeds bezit. Deze leden meenden, dat de gevraagde bevoegdheid aan de regeering niet mag worden onthouden, nu in de ons omrin gende landen steeds meer het systeem wordt toegepast, dat geen invoer van goederen wordt toegelaten, zonder tegen prestatie. Aan deze beschouwingen voegden en kele dezer leden toe, dat de regeering li.i. reeds veel eerder den weg had moeten in slaan, welke zij thans eindelijk wenscht te gaan volgen. Bovendien meenden deze leden en andere leden sloten zich daarbij aan dat het dringend noodig is, de vraag on der de oogen te zien, of niet een vorm te vinden is voor een voorafgaand over leg met de Staten-Generaal omtrent maat regelen, welke de regeering wenscht te nemen krachtens deze en soortgelijke groote bevoegdheden. Wordt voor een voorafgaand overleg niet een of andere bruikbare vorm gevon den, dan geeft de Kamer practisch haar bevoegdheid, vrijwel geheel uit handen. De uiinoodiging is door Japan aangenomen. Zooals men weet heeft de Nederland- sche regeering reeds eenigen tijd gele den de Japansche definitief uitgenoodigd tot de conferentie, die, naar reeds prin cipieel was uitgemaakt, te Batavia zou plaats hebben. De onderte.ekening van het verdrag, dat mogelijk tot stand zou komen, zou dan in Den Haag plaats heb ben. Het heeft nogal eenigen tijd geduurd, voor de Japansche regeering geantwoord heeft. Het antwoord is thans ontvangen. Aneta meldt uit Batavia, dat de Japan sche minister van buitenlandsche zaken aan den Japauscheu gezant in Den Haag mede heeft gedeeld, dat Japan de uit- noodiging van de Nederlandsche regee ring tot het houden van handelsbespre kingen te Batavia aanueemt, zoodat hij gaarne^ den datum zou vernemen waarop dezf* bijeenkomst zal worden gehouden. Het Fransche antwoord op de Britsche vragen van 28 Maart is den Franschen ambassadeur te Londen telegrafisch mede- ëe\aard'in welingelichte kringen wordt vernomen, verklaart de Fransche regee ring dat zij bereid is over de desbetief fende kwesties onderhandelingen te ope nen. Men verwacht, dat de E ransche regeering binnen een week in een nieuwe nota haar opvattingen omtrent de garan ties aan de Britsche regeering zal mede- deeien en dat op deze basis nieuwe onder handelingen zullen plaats hebben. In welingelichte kringen ziet men een stap in de goede richting in het feit, dat Frankrijk heeft toegestemd in het Brit sche voorstel tot verdere besprekingen. De ministerraad heeft het Fransche antwoord met algemeene stemmen goed gekeurd, evenals de door Barthou opge stelde note verbale. Voorstel van Liberale universitaire vereeniging te Londen. Op het van 11 tot 13 April te Glasgow te houden jaarlijksche congres van den bond van universitaire liberale vereeni- gingen zal, naar de »News Chronicle* meldt, een resolutie aan de orde komen van de liberale vereeniging van de uni versiteit van Londen behelzende een ab solute weigering om voor koning en vaderland te vechten. De resolutie protesteert tegen de poli tiek der nationale regeering om de be wapening te vergrooten en verklaart dat het congres zijn vastberaden verzet tegen oorlog zal ten uitvoer leggen door een absolute weigering om voor koning en vaderland te vechten, door onmiddellijk te beginnen met het voeren van propa ganda voor het verlammen van oorlogs bedrijvigheid en door onmiddellijk voor bereidingen te treffen voor het voeren van deze agitatie onder de omstandig heden van onwettigheid welke een staat van oorlog medebrengt. (Hbl.J. De a s. reis van P oé-ji. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chineesche regeering heeft verklaard, bet geval keizer P'oe-ji zijn plan om naar China te reizen zou uitvoeren, alle Chineesche autoriteiten opdracht hebben gekregen hem onmiddellijk te arresteeren, daar hij volgens de wet Chineesch staats burger is en zich aan hoogverraad jegens de Chineesche Republiek heeft schuldig gemaakt. Om verdere politieke verwikkelingen te vermijden, verzoekt de Chineesche regeering den Japanschen officieele in stanties keizer P'oe-ji in diens eigen be lang een reis naar China af te raden. Keizer P'oe-ji had als doel van zijn reis opgegeven, dat hij de graven van zijn voorvaderen, ten Noorden van Peking wilde bezoeken. Zware straffen. In de strafzaak tegen dr. Hoffmann, ambtenaar bjj den crimineelen dienst, en eenige andere verdachten, beschuldigd van mishandeling van aan hun zorgen toevertrouwde gevangenen, heeft de recht bank te Stettin het volgende vonnis ge veld; De ambtenaar bjj den crimineelen dienst dr. Hoffmann wordt veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling en mis bruik van ambtsbevoegdheid tot 13 jaar tuchthuis. Twee andere ambtenaren in zijn dienst worden veroordeeld resp. tot vijf jaar gevangenis en vijf jaar tuchthuis, wegens hetzelfde delict. Drie „assistenten" worden veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling tot resp. tien jaar, zes jaar en negen maanden gevangenis. Tenslotte nog een medeplichtige tot 300 mark boete. I wee veroordeelden verliezen de bur gerlijke eererechten voor resp. vijf en drie jaar. deumi pr0ces kad Plaats met gesloten waargenomen door de centrale te Berlijn. STAATSGREEP IX SI AM VERIJDELD. j Te Bangkok zijn 100 officieren en bur- gers gearresteerd, die een staatsgreep in r»ein.#» den zm zouden hebben gehad. De aan- GELDIG voerder zou een vroeger lid der regee- 1 ring zgn geweest. 8 zich en de te sta- ar- het UITBREIDING DER ARBEIDS CONFLICTEN IN I)E VER. STATEN. In verschillende deelen der Verecnigde Staten breiden der arbeidsconflicten z uit. In de autofabrieken te Milwaukee in andere steden van Wisconsin zun geschillen weliswaar bijgelegd, doch Detroit vreest men uitbreiding van de i king, die daar in een fabriek met 1500 beiders begon. In Alabama is in alle kolenmijnen werk door de mijudirecties stopgezet, aan gezien men de vastgestelde loonen te hoog acht DE GESCHILLEN IN DE AMERI- KAANSCHE AUTO-INDUSTRIE. Een zwenking van Ford. Uit Washington wordt gemeld: De hernieuwde spanning in de automo biel-industrie is eenigszins geluwd door de mededeeling, dat do dreigende stakin gen, waarbij 4C00 werklieden in de auto mobielindustrie zouden zijn betrokken, volkomen zijn geregeld. Henry Ford verklaarde: „Indien de re geering oprecht is in haar pogingen om het land naar welvaart te brengen, zal ik mijn actie voor hoogere prijzen staken ACHTHONDERD COMMUNISTEN TE KANTON GEARRESTEERD. In verband met de groote bedrijvigheid van een communistische organisatie te Kanton heeft de politie daarterstede 800 communisten gearresteerd. CHINA PROTESTEERT TEGEN MANDSJOEKWO. De regeering te Nanking heeft den le den van den Volkenbond een uiterst scherp gestelde verklaring doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het „marionettenspel" van Mandsjoekwo en aangedrongen wordt op voortzetting der gedragslijn van niet-erkenning van op on wettige wijze verkregen gebied. CHINEESCH REGEERINGSOFFEN- SIEF TEGEN COMMUNISTEN. Een Chineesch regeeringsleger van 20.000 soldaten met zes bombardements vliegtuigen heeft een offensief ingezet te gen communistische troepen bii de stad Tsjangtsja. GANDHI GEEFT HET LIJDELIJK VERZET OP. Gandhi heeft zijn instemming betuigd met een besluit van toonaangevende leden der Indische Congrespartij om de oude Swaradzjpartii te doen herleven en candi- daten te stellen voor de verkiezingen, die i i eind van dit jaar worden verwacht. 4 Een verzoening met den koning. Prins Sigvard van Zweden en z vrouw, Erica Patzek, zijn te Cannes aai; gekomen. Naar verluidt is het doel var hun bezoek te trachten zich met huk grootvader, koning Gustaaf, te verzoener),; alvorens deze naar Stockholm terugkeert Het jonge paar heeft zijn intrek ge nomen in een hotel en staat ingeschreven in het vreemdelingenboek als prins en prinses Bernadotte. Een der eprste stappen, die prins Sigvard deed, was een bezoek te brengen aan zijn zuster, prinses Ingrid, die met den hertog van Connaught eveneens aan de Rivièra vertoeft. Men is van meening, dat prinses Ingrid, die, zooals bekend, een giooten invloed heeft op haar grootvader, koning Gustaaf, alle pogingen in het werk zal stellen om een verzoening tot stand te brengen. Volgens een ander bericht moet de prins en zijn vrouw ontvangen zijn door koning Gustaaf, die al zjjn afspraken af zegde om met zijn kleinzoon en diens vrouw te kunnen lunchen. Binnenland Gisteren is bjj den onbewaakten over weg te Eext een auto-ongeluk geschied. De vrachtauto van Gebrs. Pepping is," doordat de chauffeur tegen den naast hem zittende praatte, zoodat hij niet op den weg lette, tegen een personentrein uit de richting Assen komende, gereden. De auto werd daarbij totaal vernield De beide personen werden uit den auto ge slingerdzij liepen niet ernstige verwoh— dingen op. De treih had ongeveer 10 minuten vertraging. Te haastige spoed. Woensdagavond begaf dr. Kossen te Velsen zich met zijn zoon en een dame naar de halte Driehuis-Westerveld. Na een kaartje te hebben gekocht, bemerkte hij dat de trein, welke men wilde nemen, uit de richting Velsen komend, reeds vlak by was. Ds. K., vreezend den trein niet te zullen halen, tilde daarom het afsluithek reeds op toen de overwegwachter daaraan nog niet dacht, niet alleen omdat de IJmuider trein nog niet gepasseerd was, maar ook omdat een sneltrein uit de rich ting Haarlem in aantocht was Dezen laatsten zag ds. K. niet. Het gevolg was dat hij door den sneltrein werd aangere den. 6 Ds. K. is per ziekenauto naar het St. Antonius-ziekenhuis gebracht, waar hij s nachts aan de gevolgen is overleden. Ds. Kossen was sinds 1932 te Driehui- Z%üf^sedert 1891 in Den Helder Den Haag. te Akkrum en Bolsward predikant geweest. rasteren is in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld da vaak tegen de 62-jarigen gewezen rgks- veldwachter J. B.T., die door de recht bank te Utrecht op 28 Novembei t.i-. wegens mishandeling met voorbedachten rade en het toebrengen van zwaar licha melijk letsel was veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf. Op 14 was een jonge man zwaar g vonden in een roeiboot op de Nieuw koopsche plassen in den polder koop-Noord. Het bleek, dat hg tloo^..e®" schot hagel was getroffen, toen hg op weg was om zijn palingfiuken te lichten. De gepensionneerde majoor van de niks- veldwacht J. B. T., een groot liefhebber van jagen en visschen, bad het vermoe den dat stroopers zijn fuiken leegden en had, om dit te beletten, m de breedte van die fuiken een stelling opgericht, waaraan hij een jachtgeweer bevestigd had met een touwr aan den trekker. Dit touw was op zijn beurt verbonden aan do fuiken. Toen de jongeman v. d. W. met een roeiboot in de nabijgeid van de fuiken kwam ging plotseling het schot af. De jongen werd door de hagelkorrels in het gezicht getroffen en zijn oogen werden zóó beschadigd, dat hij thans geheel blind is. De rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O.M. tot 8 maanden gevangenisstraf. Requisitoir. Na getuigenverhoor is het woord aan den procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Deze neemt als qualificatie van het gepleegde misdrijf zware mishandeling met voorbedachte rade aan. De wijze, waarop de installatie was opgesteld, zoodat iemand op 6 meter afstand getroffen is, iets wat de verdachte van te voren heeft kunnen weten, bewijst het opzet. Er is in deze zaak een tegen spraak tusschen een verklaring van ge tuige en van verdachte. De verklaring, van verdachte wordt bevestigd door zjjn verklaring bjj den rechter-commissaris, dat hij de installatie had opgesteld. Ge tuige heeft zich waarschijnlijk vergist toen hij meende, dat verdachte uit het riet op hem heeft geschoten; er moet aan autosuggestie worden gedacht. De procureur-generaal acht een gevan genisstraf van 8 maanden te gering en eischt tegen verdachte wegens zware mis handeling met voorbedachte rade één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Vijf woonhuizen, twee schoen' fabrieken en vier schuren in de asch gelegd. Gisterenmiddag heeft in de gemeente Waalwijk, in de Noord-Brabantsche Langestraat een zeer felle brand ge woed, waarbij niet minder dan vijf woon. huizen, twee schoenfabrieken en vier schuren totaal zijn verwoest. Bovendien hebben nog een paar woningen brand en waterschade gekregen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De mate- rieele schade, welke zeer groot is, wordt slechts gedeeltelijk door. verzekering gedekt. In de eene schoenfabriek werkten 35 man; in de andere 10 man, die nu allen werkloos zijn geworden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht In het spelen met lucifers, door een paar kin deren. Het vuur heeft een zeer grilligen weg gevolgd; aan weerszijden van de straat zijn huizeu afgebrand. Tusschen de afgebrande perceelen in, staan echter weer panden, welke slechts wat water schade hebben gekregen. De huizen, waarin het heeft gebrand, zgn tot den grond toe afgebrand. Naar de Nw. Rott. Ct. verneemt is de oorzaak van den brand nog niet met zekerheid op te geven, maar de politie heeft het vermoeden, dat de oorzaak moet worden toegeschreven aan het spelen met vuur door kinderen. In een paar uur tijds is het pleit be slecht geweest. De panden welke door het vuur zyn aangetast, zijn alle ingestort. De brand, welke tot op verren afstand was te zien heeft uiteraard veel belang stelling getrokken. De brandweer heeft door gebrek aan water, met groote moeilijkheden te kampen gehad. Zg heeft water moeten betrekken uit de sloten aan den Winterdijk. De brand heeft zich zóó snel uitge breid, dat ongeveer drie kwartier na het uitbreken van den brand de perceelen als verloren moesten worden beschouwd. Alles brandde vrijwel tot den grond toe af. Verpleegster vrijgesproken. De Haagsche rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 40-jarige hoofdverpleegster, die terecht heeft gestaan wegens overtredine van art. 307 W. v. S. erdachte had aan twee kinderen van familieleden phosphorlevertraan toege diend, docii bij liet bereiden daarvan had zij de onvoorzichtigheid begaan de hoe veelheid phosphor in grammen in plaats van in milligrammen toe te voegen, met ge volg dat een vierjarig jongetje is over- 10(i6D« De rechtbank achtte niet bewezen het geen de verdachte bjj dagvaardig ten laste is gelegd en sprak haar vry Het O M had een maand hechtenis voorwaardelijk geéisckt. Drie wagons ernstig beschadigd. Gisterenmorgen om 7 uur zijn even buiten het station Mijdrecht van een langen goederentrein, komende uit de richting Utrecht, de laatste drie wagons, geladen met kolen, door totdusvei onbe kende oorzaak ontspoord. buiten De goederentrein moest e\en buiten wachten op het passoeren 1van een per sonentrein, die om C uur 55 uit Uithoor n vertrekt. Ten einde den wissel viy te maken moest de goederentrein een euu je worden opgetrokken. Vermoedelijk ten gevolge daarvan heeft de ontsporing van de drie laatste wagons plaats gehad. De wagons zgn ernstig beschadigd. Ook is belangrijke schade aan de spoor baan toegebracht. Het treinverkeer onder vindt aanmerkelijke vertraging, daar de spoorbaan is versperd. De dienst wordt onderhouden tusschen Mijdrecht—Nlewer- sluis en Uithoorn—Mijdrecht. Reizigers in beide richtingen moesten te Mijdrecht overstappen. Donderdagavond is een vrouw in den goudsmidswiukel van de firma H. aan den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam gekomen, met het voorwendsel, dat zij eeri gouden ring wilde koopen. De winkeljuffrouw liet haar een aantal gouden ringen zien, maar er was geen keus bij. Nauwelijks was de vrouw den winkel uit, of de winkeljuffrouw miste een gouden ring, Zy liep de bezoekster na en wees haar aan een agent aan. Deze hield de vrouw aan. De vermiste ring werd in een schoen van de aangehoudene terug gevonden. De vrouw, de 38-jarige W. van G. is opgesloten. De rechtbank te Middelburg heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen den ?4-jarigen koopman J. O. uit Vlis- singen, tegen wien op 23 Maart 7 jaar gevangenisstraf was geëischt wegens poging tot moord op het echtpaar de Roos in den nacht van 27 op 28 December j.1. De zaak is destijds met gesloten deuren behandeld. C. werd wegens poging tot doodslag tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisterenochtend heeft de schipper van een Scheveningschen botter aan het po litiebureau Duinstraat te Scheveningen medegedeeld, dat gisterennacht omstreeks 2 uur, terwiji hij zich met zgn vaartuig pl m. 6 mijl uit de kust tegenover Monster op zee bevond, de 46-jarige matroos M. R., wonende in de Zeezwaluwstraat, over boord is gevallen en vermoedelijk is ver dronken. De schipper en de knecht hoor den plotseling een schreeuw en bemerk ten toen dat de matroos zich niet meer aan boord bevond. Zij hebben ter plaatse nog een uur rondgevaren, doch niets van den verongelukte bemerkt. BANKIER GEARRESTEERD. Effecten verduisterd? Naar het „Utrechtsch Dagblad" meldt, heeft de justitie Dinsdag ingegrepen in het bedrijf der Soester Bankvereeniging te Soest, waaromtrent in de voorafgaande dagen vreemde geruchten hadden geloo- pen. Op vermoeden, dat de bankier zich zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van hem toevertrouwde effec ten, stelde de justitie een onderzoek in, waarbij spoedig bleek, dat de vermoedens niet ongegrond waren. De loketten werden gesloten, de bankier gearresteerd en na verhoor te Utrecht in het Huis van Be waring ingesloten. Deze week hebben een viertal rijks accountants de boeken gecontroleerd. Het blad verneemt verder, dat een be trekkelijk groot aantal kleine luiden door deze afafire zijn gedupeerd. Vermoede lijk zal van het geld der cliënten niet veel terecht komen. De gearresteerde deed de bank geheel voor persoonlijke verantwoording en wel sinds een paar jaar. DE BERGING VAN HET GOUD VAN DE LUTINE. Men meldt uit Terschelling: Het mooie weer van de laatste dagen komt het bergingswerk van de Lutine ten goede. De zuigers Volharding en Texel liggen van Dinsdagmorgen af boven het wrak en hebben reeds duizenden M3 zand verplaatst. Wanneer deze gunstige ge legenheid nog eenigen tijd aanhoudt, hoopt men de kogellaag, die verleden jaar gedeeltelijk werd blootgelegd, spoedig weer vrij te hebben. Zoodra dit is bewerk stelligd, zal men gebruik maken van een nieuw soort poliep-grijper, om de kogels, die niet met de zuigbuis boven kunnen worden gebracht, verder op te ruimen. van Den Helder van 5 en 6 April 1934. ONDERTROUWD: H. Tesink en M. Jaarsma. GETROUWD: G. N. Prass en J. We- zelman; J. A. F. Slotboom en G. de Klerk; P. Hegmans en A. W. Kruk; H. v. d. Werf en R Hollander; S. Hoek en J. C. Havers; P. Bontes en W. H. v. d. Veer; ,f-Kee* en M. v. d. Star. I»E\ ALLEN: C. ,T. de Kloe-Hilgers, d.; broek d W" J* Dit('"Puin- OVERLEDEN: G. Smit, 57 jaar; M. P. Roosen 2 mnd.; P. Veen, 84 jaar; A. Vis- ser-de Vos, 72 jaar; S. Zijm-Kersemaker, o*> jaar. EXTRA HEFFING OP INKOMSTEV., BELASTING VERWORPEN. Door den Amerikaiinsch Senaat. De Amerikaansche Senaat heeft e door La Polette ingediend amendement de belastingwet tot extra-heffing groote inkomens (zie pag. 1. Ie blad) 47 tegen 36 stemmen verworpen. Bet amendement hield in een verhooging Vaa den factor der inkomstenbelasting Van op 6 pet. en een surtax tot 71 pct 0Q netto-inkomens van meer dan een millioen dollar per jaar. Tien Republikeinen en vijf en twintig Democraten stemden voor hef amendement. Dertig gezinnen omgekomen. Nader Wordt uit Elk het volgende gen meld over de gevolgen der overstroom ming, veroorzaakt door de Washitai rivier. Tot heden zijn op z'n minst 23 blan- ke en 7 Indiaansche gezinnen uit de kolonie „Groote Maan" slachtoffer van j het water geworden. Deze gezinnen worden n.1. vermist. Men vreest, dat zg tengevolge van het hooge water verdronken zijn. Ook de ri- vier de Connecticut is tengevolge van het smelten van sneeuw bulten de oevers gem treden. Vele in de nabijheid liggende huii zen zijn reeds ontruimd. De materieele schade wordt op eenige miüioenen dollars geschat. Ook uit de Staten Wisconsln en Mini nesota worden overstroomingen gemeld. De nationale garde is voor de hulpverlee ning gerequireerd. Vliegtuigen zoeken de overstroomde gebieden af en werpen levensmiddelen en verbandartikelen uit voor de geïsoleerde bewoners. Het vonnis beteekent rehabilitatie van de IJzeren Garde. Na 14 dagen zitting heeft de krijgs raad te Boekarest Dinderdag vonnis ge veld in het proces tegen de moordenaars van min. president Duca. De student Constantinesc u, die de doo- delijke schoten heeft afgevuurd, is veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid, even als zijn twee helpers, de studenten Beli- rna ce en Carainca. Alle overige beklaagden, onder wie de leider van de fascistische ijzeren Garde, Codreanu en de generaal, cuzino, werden vrijgesproken. Het vonnis heeft naar Reuter ineldt, grooten indruk gemaakt, daar het prac tisch een rehabilitatie van de IJzeren Garde beteekent en een zware nederlaag voor regeering Tatarescu. Hoe de regee ring er op zal reageeren, valt nog niet te voorzien. Een week geleden verluidde reeds, dat zij, indien de leiders van de IJzeren Garde werden vrijgesproken, af zou treden, om plaats te maken voor een kabinet Averescu. Een nader bericht ineldt: De politieke spanning is ten top gestegen. Kamer en Senaat, die juist de wet tot bescherming van den staat behandelden hebben hun zittingen geschorst. Er werd dadelijk een ministerraad bijeengeroepen. Reuter meldt uit Stamboel: Een speciale politiewacht is geplaatst bij het huis van bewaring waar Samuel Insuil wordt vastgehouden. Honderden personen hebben zich voor het gebouw verzameld om door het ven ster Insuil in zijn vertrek op en neer te zien loopen. De difinitieve uitlevering van den ban kier staat intusschen nog niet A-ast. Twee vrouwen vermoord. D. N. B. meldt uit Maudach in de Palts: In de woning van den boer Aniberger, die 's morgens vroeg aan zijn werk was gegaan, is een ontzettende misdaad ge pleegd. Toen de boer om 10 uur uit het land terugkeerde, was de woning gesloten en niemand deed open. Hg sloeg een ruit in en ontdekte in de huiskamer de lichamen van zijn vrouw en dochter, die met bijlen neergeslagen waren. Zij zijn nog levend naar een ziekenhuis gebracht, maar hun toestand is hopeloos. l>e ge heele woning was doorzocht en in grootste wanorde achtergelaten. Wat ver mist wordt staat nog niet vast. Van do daders geen spoor. Tengevolge van een benzine-ontplof fing is te Hakodate een brand ontstaan, die aan de havenkade groote schaae aan lichtte. Zeventig woningen zijn vernield. I Ook zijn er twee dooden en vijftien g®* kwetsten. Omtrent de groote ramp te Hako- j date van den 21 sten Maart wordt thans nog gemeld, dat het aantal daarbjj omgekomenen thans is vast gesteld op 1987 personen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6