SM Wat de oude Kreeuwer uit zijn Marinedoopbaan vertelde. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Texel. moderne vossen en bontshawls j. j. h. koopman Voor alle Uurwerkreparatie HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 APRIL WC TWEEMAAL RONDOM NEDERLAND Julianadorp. ÏO GROOTE KEUZE voor voorjaar en zomer Kaar kwaiiteit lage prijzen Bonthandel WESTSTRAAT 14 De heer G a k e e r (Julianadorp) vraagt, in aansluiting op de eerste opmerking, om ook in het Koegras eens een ledenwerf campagne te beginnen. erder vraagt spr. om eens een onderhoud met het bestuur te mogen hebben ter bespreking van diverse punten, voor bewoners van Koe gras urgent. De Voorzitter, deze vragen beant woordend, merkt op, dat het Bestuur een circulaire in druk heeft betreffende een intensieve ledenwerving. Men is echter met de vereeniging te Koegras nog niet tot overeenstemming gekomen. Zoodra men hieromtrent tot overeenstemming is gekomen, zal aan de ledenwerving worden begonnen, ook in Koegras. Wat de hau- inriehting betreft, er bestaat een fonds daarvoor, dat evenwel te klein is om tot oprichting over te gaan. Er zijn omtrent deze aangelegenheid, onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur; wij zouden liever zien, dat dit door de ge meente werd ter hand genomen. Ons Be stuur meent, dat het meer op zijn weg ligt, om, zooals thans geschiedt, voor luit- telen prijs gelegenheid tot baden te geven. Exploitatie van een badhuis als hier wordt bedoeld, is enorm duur en zelis al zouden we erin slagen zoo'n inrichting in het leven te roepen, dan zou het, naar de meening van het bestuur, nog de vraag zijn of er, naast de reeds bestaande gele genheden, wel voldoende behoefte aan zou bestaan. Het zou ongetwijfeld een financieele strop worden. Thans wordt de rente van het hiervoor gekweekte kapitaal bestemd voor de goedkoope baden. De heer Lebbe wijst op de inrichting, welke thans aan den Dijkweg zal worden gemaakt. Wellicht kon men daarmede zoo'n badinrichting combineeren. Ook de andere vragen worden beant woord, en hiermede is dan de agenda af gewerkt. Een film-voorstelling met tegen spoeden. Kent de lezer het geestige verhaal van Hildebrand uit de „Camera Obscura" over het gezellig avondje bü de familie Stastok? Er zal een voordracht worden gehouden over het nut der tegenspoeden, maar de droog-komieke heer Dorbeen, die het kwasi verkeerd verstond, maakt er „nut der regenhoeden" van. De heer Zegel weet nu, dat inderdaad tegenspoed een nuttig rendement kan hebben. De kwestie was deze: er zou na afloop een film worden vertoond, getiteld: „Het hart spreekt vele talen", waarin de beteekenis van het werk van het „Groene Kruis" wordt aange toond. Hiervoor was een dame, namens het Groene Kruis, meegekomen, die de film zou vertoonen. Een meter of wat ging alles goed, maar toen haperde het appa raat, en wat men ook deed, het werd niet weer goed. Tenslotte werd de heer Zegel er bij gehaald, die met een eigen toestel letje, ook echter niet zonder strubbeling (want toen bleek het snoer weer niet in orde te zijn) de film vertoonde. Het lampje hierin was evenwel zwakker, zoodat de vertooning, jammer genoeg, niet tot haar volle récht kwam. Jammer, zeiden we, want de photos waren bizonder mooi, zoo als wij konden constateeren en het verhaal van een meisje, dat in zich de roeping voor verpleegster voelde, niet minder. Misschien krijgen we haar nog eens terug. Door een en ander was het vrij laat ge worden eer alles was afgeloopen. H.B.S.-VEREENIGING. Ze waren er, in allerlei soorten en nuanceeringen, de jongens en meisjes van de H.B.S.-vereeniging, die gisterenavond hun, aanvankelijk verdaagden feestavond gaven. Ze waren er van alle leeftijden, jongens met de korte en jongens met de lange broek, jongens met een ietwat man nelijk sopraantje en jongens met den baard in de keel, jongens, die op hun eerstvol- genden verjaardag bovenaan hun ver langlijstje zullen plaatsen een compleet giilette-apparaat en jongens wier kin en wang nog zacht waren en donzig. Maar de meisjes hadden o wonder lijke grillen der mode! schier alle de lange jurk; behalve de heele kleintjes (die er niet waren) waren hier ook aller lei leeftijden vertegenwoordigd, maar zeer zeker ligt de wanhopige toestand onzer Twentsche textiel-nijverheid niet aan een tekort in afname van stofjes. Zoo'n heel enkele tusschen al die permanent waves ziet men op zoo'n avond met een stel flinke, oud-Hollandsche haarvlechten en het is een wonderlijk gezicht daaroeder een tot op den grond reikend japonnetje te zien. Maar wat wilt u? Vrouw Mode gebiedt het en dus gehoorzaamt men. Er waren rokjes met tal van plooitjes en zoompjes, er waren pompeuse inrichtingen, waar onder het meisjeslichaam schuil ging, maar er waren er goddank ook van een voudiger structuur. En dat alles zat of stond in afwach ting van de dingen die kwamen. Dan waren er de ouderen, bedaagder, rustiger, evenwichtiger, de ouders, de leeraren en leeraressen, de waarnemende burgemees ter, wethouder de Boer. En de klok van Casino. De klok draaide, zooals dat een goede klok past, maar door. onverbiddellijk wees zij den tijd aan en hoe langer hoe| meer werd het ver moeden, dat het Heldersche kwartiertje een half uurtje werd, tot zekerheid. Nitschewo! zegt de Rus, wij amuseerden ons. Was daar niet de onovertroffen band van Casino, die er met ijver en virtuosi teit, den moed inhield? Waren daar niet de duizend en een onderwerpen, waar over men kan praten, van de voetbal sport af tot Cal) Collaway toe?... De avond begon meteen begin, zoo als elke behoorlijke avond begint. Met een speechje van een aardig voorzittertje, dat, heelemaal alleen, daar als een genius uit het doek verscheen en ons welkom h66tt6. En toen stond daar plotseling Hans Feenstra Kuiper op het tooueel, Hans Feenstra Kuiper met Piet Duker, die in gezelschap waren van Beethoven en Brahms, twee heeren, die niet voor de poes waren. Hans met zijn viool speelde Beethoven op een, den meester waardige wijze, muzikaal en gevoelig en Brahms, in Kreislers bewerking voor V100'' er met een stemmige wals- Beide malen begeleidde Piet Duker. De jeugdige violist speelde zonder muziek, hetgeen een heele prestatie is en hij deed het, zooals we zeiden, muzikaal en met juist inzicht in het karakter der muziek van deze beide m eesters. Daarna traden twee Henken op: Henk Oldemans als accordeonist, Henk Dolle- kamp als pianosolist en begeleider. Het begon met een sentimenteele heer op de piano, waarna het accordeon ons vertelde van „Meine Liebe blüht alle Jahre aufs Neu" en het was zoowaar een walsje wat we kregen. Het derde nummer was weel een piano-solo; de titel klonk als „De dansende koe", maar het is mogelijk dat wij het verkeerd verstaan hebben. In ieder geval was het weer reuze en werd het hevig toegejuicht. Het enthousiasme steeg met "de minuut; de accordeonspeler be schikte over bravour, fantasie en humor en begeleidde zqn spel met rhythmische bewegingen en zelfs met vocale verfij ningen. Hij trad zelf ook als piano-solist zanger op, zoodat het enthousiasme van zijn auditorium steeds crescendo ging en de overmoedigheid der beide jongelui daarmede gelijken tred hield. Toen kregen we .de groote pauze. In de koffiekamer bestond de gelegenheid om de van vader of moeder meegekregen zakcenten om te zetten in ranja of perl of nog wat anders; de meisjes gaven er de voorkeur aan in de gang samen te hokken en daar buurpraatjes te houden. En na de pauze kwam het nummer; het tooneelstukje, door mevrouw dra C. Keus speciaal voor de jongelui uit het Engelsch vertaald en onder haar regie ingestudeerd. Sakkerloot wat een span nende geschiedenis was het! in de pauze hadden ze ons al in 't oor gefluisterd, dat het zoo'n alleraardigst tooneelstukje was en dit bleek dan ook wel. 't Was van een pantoffelheldachtigeu vader, een roman tische en fantasierijke moeder, een pit tige, buitengewoon goed op huilen inge stelde dochter (verdikkie, wat kostte dat een moeite om dan je lachen te houden en verder een zwaar-dramatiscb misda diger en een deus ex machina-bevrijdend minnaar. O ja, en dan een diamant, de diamant van den grooten Ivhau. En ondanks al het vele, wat ik u hier verteld heb, toch om 10 uur bal. Is dat niet prachtig? Van dat bal nog even dit; voor het eerst, na maanden zwijgen, trad daar weer op de amateurband van »The mixed fo!lies«. Zij zijn na het Scheve- ningsche concours, uit elkaar geraakt, doch thans is weer de kleine entente ge vormd en natuurlijk werd zij luide toe gejuicht en werd er geanimeerd gedanst, ondanks de lange rokken. Maar daar wen je weer aan als 't mode is. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DEP. DEN HELDER EN OMSTREKEN. Woensdag 1.1. kwam het Departement in jaarvergadering bijeen. Het jaarver slag van den secretaris, den heer M. A. Grunwald, werd goedgekeurd. In bespreking werden gebracht de plannen die bestaan om te komen tot een nauwere samenwerking tusschen de Eco nomische Commissie, Helder's Belang en de Maatschappij voor Nijverheid. De heer Nijpels zette den opzet van deze plannen uiteen en wees er op, dat veel arbeid, die thans afzonderlijk werd ver richt, veel beter door een centraal lichaam zou kunnen worden behartigd. De heeren Teune en Coltof wezen op het bijzondere karakter van de Maat schappij van Nijverheid, in het bijzonder met betrekking tot de behartiging van de belangen van de gemeenten Anna Paulowna, Texel en Wieringen, en juist omdat het Departement als vereeniging den eenigen band vormt met de omgelegen gemeenten, waren zij van oordeel, dat de Maatschappij voor Nijverheid niets van hare zelfstandigheid diende prijs te geven. Trouwens, de beoogde samenwerking is vanaf den aanvang door het Departement ruimschoots verleend. Burgemeester Lovink van Anna Pau lowna achtte het onjuist, dat een deel van de secretariaatswerkzaamheden van het Departement uit handen zouden wor den gegeven aan een functionaris, waar over het Bestuur geen zeggenschap heeft. Ofschoon spr. alles zou willen steunen, wat samenwerking beoogde, meende spr. volstrekt afwijzend te moeten staan tegen over iedere poging, die afbreuk zou doen aan het karakter en de zelfstandigheid van het Departement. Nadat de heer Nijpels nogmaals de plannen verdedigd had en er op wees, dat juist omdat de samenwerking er nu reeds is, er geen bezwaar tegen zou kunnen bestaan om een principieele uit spraak te doen, werd door de vergadering besloten, eerst de concept-statuten van het nieuwe lichaam te bestudeeren, alvorens een beslissing te nemen. Besloten werd binnenkort een koffie maaltijd te houden voor de leden, in na volging van andere Departementen, waar bij een bekend spr. zou worden uitge- noodigd, die daar dan een van de vraag stukken van dezen tijd zou behandelen. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op het feit, dat door het vent- verbod in Den Helder, ook getroffen werden de bloemenventers uit Breezand. De heer Meijer wees er op, dat wjj juist tegenover Breezand égards in acht hebben te nemen, omdat ook de trek van de omgeving in de laatste jaren zich instede van naar Alkmaar en Schagen, heeft gewend tot Den Helder, zeer ten voordeele van den middenstand. Ook werd de groote steun gememoreerd, welke in dertijd door de bollenkweekers uit Bree zand verleend was aan de „Boltha". Besloten werd een adres te richten tot B. en W. van Den Helder in deze. Wanneer men de grenzen van ons land, van begin tot einde zou af bakenen met de hoeveelheid Sunlight Zeep, die jaarlijks wordt verbruikt, dan zou een dubbele muur van dit zuiver Nederlandsch product ont- A - staan. Dit geweldig groot verbruik J? bewijst welk een vooraanstaande plaats Sunlight Zeep bij de Neder- landsche huisvrouwen inneemt en hoe zij de volmaakte kwaliteit heb ben leeren waardeeren. 523.0252 H De matroos met een snee in zijn oor op parade. Hoe Piet de Pijper werd opgehangen. Toen burgemeester Houwing nog geex Heldersche burgemeesier was, maar in razend stormweer op de brug van een vierde klas schepie,; de „Bonaire", stond en Oome Piet zijn roerganger was. I Oome Piet zit nog steeds op zijn praat- stoel aan boord van zijn fregat. De heele kajuit is blauw en grijs van de rook. Zoo ik zeg, vervolgt hij die ouwe ke- draaister, die Kaatje, had lol als we aan boord nieuwe borden noodig hadden Maar toen kwam een tijd, nat ik Kaatje niet meer zag, want toen ging ik met de „Prinses Amalia" naar de Oost. 't Was daar aanpakken. lederen dag exerceeren en de reeling schuren met klapperdoppen. In de Oost werd ik aan boord van de „Emma" geplaatst. Rust kreeg ik niet bijna altijd op wacht en haast nooit pas sagieren. We kregen soep van opiesrats, dat waren van die zoete aardappelen, 's Morgens kregen we rijst met een stukkie vleesch, maar 't vleesch, bewaar den we zuinig tot 's middags en dan maak ten we daar rotmok van. Eenmaal in de vier maanden, mocht ik passagieren. En 't gekke is: we waren te vreden! We voeren al maar, dan zaten we op de Westkust, dan weer op de Oostkust. Ik heb nog op de „Makassar" ook gevaren, dat was een 4e klas schepie. Och, ik heb wel saggarijn maar ook wel veel lol ge had. Je had grappemakers aan boord hè. Daar was een matroos, die noemden we de eeuwigdurende matroos. Hij had het nooit verder kunnen brengen, dan 2e klasser. Dat was een rare sinjeur. Hij dronk een stevigen borrel en kwam dan vaak met een snee in zijn oor aan boord. Nou, dan moest-ie op parade komen bij den commandant. Jij bent weer leelijk in de lorum hè? zegt de commandant Hik hik tot uw dienst hik commandant. De commandant kijkt ernstig en bestraffend den matroos,die 'm nog flink om had, aan, want stiekum had- ie n.1. een klein kruikje jenever in zijn zak aan boord gesmokkeld en daarvan, even voor ie op parade kwam een paar flinke neutjes genomen. Je bent een schande voor de marine, zegt de commandant ernstig je hebt 'm weer om je bent een galgenbrok, dat ben je! Jawel hikcommandant dat heb ik, zegt de matroos en hik bin een hik galgenbrok hik. Als jij nou commandant was, wat zou jij dan doen met zoo'n onverbeter- lijken kerel wat voor straf zou je hem dan geven zegt de commandant woedend. Zeg op kerel wat zou jij hem dan geven. Hik hik Ik ik hik zou hem en de heele equipage een extra hik oorlam geven commandant. Dat was zelf den commandant te veel hij kon zijn lachen niet houden en 't slot was, dat de dronken matroos eerst zijn roes uitmaffen moest dat ie later bij den commandant in de hut moest komen en er met een flinke schrobbee- ring en licht arrest afkwam. Onder de jongens van de opleiding waren er enkelen, die nog wel eens 's nachts bedwateren vervolgt Oome Piet ineens van onderwerp veranderend. Nou, daarvoor hadden we aan boord een beste remedie. Zoo'n jongen werd overdag op de spil gezet. Van zijn natte deken maakten we een tulband en die werd 'm dan op zijn hoofd gezet en dan leek ie precies een Turksche Kadi. De matras waarop ie ge legen had, werd om zijn lijf gebonden, met de natte plek, met je permissie en welnemen, voorop en dan werd ie, als 't schip erg slingerde, aan de mast vast gebonden. Die werd nou echt in 't zon netje gezet en moest net zoo lang blijven staan, tot alles weer kurk droog was. 'tWas een beste remedie, wat ik je zeg. (Oome Piet, de oude Kreeuwer lacht smakelijk als ik een beetje vies mijn neus optrek). Och man, wij maakten vroeger bü de marine weinig kapsonus maar we maakten flinke geharde menschen van de zeelui. Daar had je een jongen hè, die heette Pieter Pijper, die bleef maar lig gen hè, iederen morgen 't zelfde geduvel. Komt een onderofficier van de mariniers bij ons en vertelde ie dat. Nou wjj matro zen, wisten daarvoor goeien raad, hebben we zijn kooi gehangen naast de trap, naast 't kuildek en toen hebben we 's nachts een wipper om zijn kooi gebon den. Wat is dat voor een ding Oome Piet? Een wipper is geen talie, zegt de Kreeuwer, want een talie is een hijsch- blok met twee schijven, daar halen ze aan boord zware dingen mee op maar dat duurt effe langer, maar met een wipper gaat 't in een wip as je wat ophijscht. Die wipper is een eind touw, dat door een blok loopt en daar is ook een schijf in. Nou mot je weten, dat blok zit vast onder de mars. Toen 't nou „overal" was, 's nachts om twaalf uur, toen ging de lol beginnen, toen stonden twee man klaar om de vier lijn, waaraan zijn kooi hing, los te maken en op 't sein van Overal! werd luie Piet de Pijper midden in zijn slaap hoog in de mast geheschen. Jonge, jonge wat schreeuwde die Piet de Pijper. Moeder! Moeder! Hij gilde moord en brand uit de engelenbak: Hellep! We hebben 'm netjes laten hangen en weet je wat 't resultaat was? 't Re sultaat was, dat ie voortaan 's morgens 't eerste zijn kooi uitwipte zoo bang was ie voor die wipper. Ik zeg maar, 't jonge goed moet niet ■verwend worre. Wjj werden ook niet ver wend. We waren zeeman en dan moet je wel aanpakken, want een landrot kennen we niet aan boord gebruiken. Ik heb ook wel deres stormen meege- fnaakt op die oude „Bonaire", we voeren -tóen onder de Engelsche kust. Rot weer fhan! De golven sloegen over de „Bon- •Haire" heen. 't Leek soms precies of we 'friet dien kleiner driemaster naar de haaien gingen. Maar benauwd waren we heele- shaal niet want we hadden een reuze 'ife officier, die was van de dooie dood 'tïbk niet bang voor een zeetje. Weet je wie 't was? 't Was Houwing, dat was nou een echte Blauwe Zeeridder, precies zoo als je hem in een boekie beschreven heb. Burgemeester Houwing was een kraan van een zeeman alle respect voor 'm Oom Piet salueert tegen zijn grijze haren. Ik zie 'm nog staan op die oude „Bo naire". De zeeën sloegen als razend over 'de brug heen. Ik was toen roerganger. Roept Houwing een marinier-oppasser bij 'm, zegt ie: Breng mij een fijn cognakkie en geef den roerganger d'r oo«i een, en als je zonder morsen met dit rotweer 't cognak kie brengt, ken je d'r zelf ook en nemen. Hoe die marinier 't klaar gespeeld heb, ik weet 't niet, want 't schip slingerde en stampte als de hobbelende geit en 't water sloeg er met zoo'n geweld over heen, als ik nooit meer heb meegemaakt. Maar hij klaarde het met 't cognakkie. Hij kwam op de brug brug zonder dat ie een drup- pie morste, 't Was een reuzetoer. 't Is al lang geleden, maar 't was een storm om nooit te vergeten. Ik zie 'm nog voor me staan, onzen oudste 1ste officier, met zijn prachtigen zeemanskop zijn oliejas en zuidwester op. Op de brug was meneer Houwing een mannetjesputter. Hij kon je stijf schelden, maar even later was ie 't vergeten. Af was de kous! Hij gunde zijn mannen best wat, als ze hun zakies maar in orde hadden. Maar verdraaid met dien storm onder de Engelusche kust dacht ik: „Saluut Oome Piet Saluut „Bonaire". De Engelsche bokkums vreten je op maar meneer Houwing heeft 't toch geklaard We kwamen weer veilig in Nieuwediep, hij moeder de vrouw en uit pure lol heb ik toen bij Waas, je weet wel, die op de Spoorgracht woonde, die sausjes en ougurken verkocht, 'n paar gerookte Engelsche bokkums gekocht. Zeit me vrouw: wat een rare uitval Pier, om Engelsche bokkums te eten. Oog om oog zeg ik. Die Engelsche bok kums hebben mijn en meneer Houwing onder de Engelsche kust willen opvreten, uit wraak vreetpardon, netjes blijven, Oome Piet, eet ik nou die dooie gerookte Engelsche bokkum op. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Meervoudige Strafkamer. De Urker visschers krijgen hun netten terug! Bij vervroegde uitspraak bevestigde de rechtbank het vonnis van den Hoornschen kantonrechter, waarbij de Urker vis schers F. B„ P. B„ R. B., F. H„ K. P„ J. S„ P. de V. en KI. V., werden veroor deeld ter zake het visschen zonder acte, op het thans als binnenwater aangemerkte IJselmeer, echter met wijziging van de straf, die werd bepaald op 3 boete sub. 3 dagen hechtenis voor elk der appellan ten, terwijl voorts werd gelast teruggave der in beslag genomen en verbeurd ver klaarde netten. Als raadsman en verdediger in al deze hooger beroep-zaken opponeerde Mr. A. Schenkeveld, advocaat te Alkmaar. K A NTON RECHTER. TE ALKMAAR. Een waardeloos transactie-aanbod. Feu deftig in offficieel zwart met fan tasiebroek gecostumeerd heer bleek te zyn een caféhouder uit Calantsoog r. V die contact had gekregen niet het tonton gerecht, omdat hij te L.mmen met zqn auto was aangehouden, nadat bug. Koekkoek had geconstateerd, dat aeliter- nummer en letter niet voldoendne waren verlicht. De lieer V. zou misschien de reis niet hebben gemaakt, doch hem was een transactiebericht gezonden, dat geen bedrag aangaf. Zijn interesse werd ge waardeerd en kon de comparant de frouble met 3 uit den weg ruimen. Een H.B.S.-scholier achter het stuur. De 18-jarige studiosus der H.B.S., de heer K. C. S., te Sehagen, bezat rijbewijs, noch vaardigheid, doch waagde het toch op 24 Febr. maar als chauffeur op te treden, teneinde met eenige vrienden een gymnastiekjubileum te vieren. De funeste gevolgen bleven niet uit en werd door on handig aehteruitkrabbelen, te N. Niedorp de bakfiets van den groentenhandelaar Dirk Smit aan mosterd gereden. Boven dien constateerde de op het lawaai toege schoten veldwachter, dat de lefhebberige jongeling alle rijbevoegdheid miste. Voor al deze tekortkomingen compareerde de scholier heden voor den rechterstoel. Hij erkende echter eerlijk schuld, en had de toegebrachte schade behoorlijk vergoed, zoodat hij er afkwam met een verman ning en zijn 2 tientjes boete. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „D« Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer R. v. Tuinen van Amsterdam. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) s Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 'sMorgens 10 u., Ds. M. A.G. Vorstman Geref. Kerk. 'sMorgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. S. U. Zuidema. FILMVERTOONING. De Burgemeester heeft aan Pater S. P. Buis S.V.D. te Teteringen vergunning verleend tot de vertooning van een Mis sie-film met lezing op Zaterdag 28 April a.s. te 7.30 in de zaal van den heer S. Veerdig alhier. De baten worden besteed voor zieken verpleging en armenverzorging onder de nog grootendeels heidensche bevolking van het eiland Flores in Ned. Oost-Indië. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend voor het bouwen van: een woonhuis aan het Vier voetspad aan P. C. de Haan; een woon- en winkelhuis aan de Zwinstraat aan J. Sta dig; een bergplaats aan den Koningsweg aan S. Breet; een bergplaats achter per ceel Nieuwstraat 8 aan S. Jongkind; een stal aan den Kremersweg aan J. Kort Jbzn. Burgerlijke Stand van Wieringen. van 6 t/m 12 April. GEBOREN: Willy Aagje, d.v. W. Kooij en A. Bakker. Gerrit, z.v. M. Zegel en A. Kooij. Johannes, z.v. T. Smidstra en Tr. Tjalsma. VLEESCHKEURING. Aan het verslag van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Den Hel der over het jaar 1933 ontleenen wij de volgende cijfers voorzoover deze gemeente betreft: Geslacht werden: 426 runderen, 897 varkens, 54 vetkalveren, 30 graskalveren, 195 nuchtere kalveren, 218 schapen, 1 geit en 2 paarden. In 1932 bedroegen deze cij fers resp. 440, 1698, 49, 38, 177, 176, 5 en 2. Opmerkelijk is de teruggang in het slachten van varkens. Voor huisslachtingen werden aangege ven: 1 vet kalf, 3 nuchtere kalveren, 92 varkens, 30 schapen en 1 geit. Afgekeurd werden: 15 varkens, 1 vet kalf, 12 graskalveren, 49 nuchtere kalve ren, 42 schapen en 4 runderen. Voorwaardelijk goedgekeurd werd het vleesch van 2 vette kalveren, 3 schapen, 3 nuchtere kalveren en 1 paard. Het vleesch van 1 rund werd gesteriliseerd. Rechtstreeks werden naar de verwerkings inrichting te Schagen vervoerd: 20 runde ren, 4 varkens, 4 schapen en 1 paard. EEN NIEUWE COIFFEURSZAAK. Men deelt ons mede, dat aan de Ko- nigstraat te Hippolytushoef, op een door den heer J. C. Klein verkocht bouwter rein, gelegen naast de meubelzaal van den heer H. G. Rump, een naar de eischen des tijds ingerichte coiffeurszaak zal wor den gebouwd voor den heer P. Pz. Lont- Vet, welke zaak zal worden gedreven door den heer AM. Schmidt, alhier. Nader vernemen wij, dat de bouw is op gedragen aan den verknoper van het ter rein, den heer Klein, aannemer. ZUI DERZEE WERKEN. Stremming van de scheepvaart De Directeur-Generaal der Zuiden werken maakt bekend, dat de «,ie Schutsluis in den afsluitdijk te Korim derzand wegens daaraan te verrichten derhoudswerkzaainheden vanaf i; 4 0I^ 1934 6 uur tot 18 April 1934 18 uur V1 deeltelijk gestremd zal zijn. Tijdens m stremming zullen schepen tot en met eet draagvermogen van 600 ton door de klei,, Schutsluis geschut worden. Den Oever. AANLEG LOSWALLEN IN L WIERINGERMEER. Woensdag 9 Mei zal door de Directi* der Zuiderzeewerken worden aanbesteed het maken van drie Ioswallen in de Wie ringermeer met bijkomende werken. l)é raming voor dit werk bedraagt 13.500.— BENOEMING. Tot onderwijzeres aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs, alhier is benoemd mej. v. d. Stam, te De Steeg. Gemelde onderwijzeres komt in de plaats van mei. Voerman. VISSCHERIJ. In tegenstelling met de vorige -week zijn de haringvangsten deze week aanmer kelijk beter. Gemiddeld werd per schuit ongeveer 100 kisten per dag aangevoerd In de afgeloopen week is de hoogste da« van aanvoer ongeveer 7000 kisten ge- weest, dit is ongeveer 350 last. Behoeven we over de vangsten niet te klagen, thans is er weer iets anders waar we niet tevre den mee kunnen zijn. Het schijnt met den handel op het buitenland slecht te gaan waardoor de visch zoo goed als onver koopbaar is. De prijzen liepen de laatste dagen van de 0.20—0.30 per kist. Door enkele visschers is de visch dan ook opgehouden en weer in zee geworpen. Een en ander teekent wel de zeer ongun stige tijd voor den haringvisscher. OPENSTELLING SCHUTSLUIS. Blijkens mededeeling van den Dir.- Gen. der Zuiderzeewerken, zal met ingang van 16 April a.s. de schutssluis en voor zoover het scheepvaartbedrijf zulks noo dig maakt, de draaibrug te Den Oever tot nadere aankondiging zijn op steld van 5 tot 21 uur. PREDIK BEURTL> Ned. Herv. Gem. (Westerlanu, 's Avonds 7.30 u„ Ds. H.W. Mei!. Evangelisatie (Ned Herv. Gem.. H.TIoef) 's Middags 4.30 u.. de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv.Gem.Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Doopsgez. Gem. (Hippolytushoef* 's Morgens 10 u„ Ds. H.W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 en 's middags 3 uur, Dienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 en 's middags 3 uur, Dienst. Burgerlijke Stand van Texel GEBOREN: Jocliem Klaas, z. van S. Prins en M. C. RolHillegonda, d. van B. J. Vlaming en M. Druif; Fijt je, d. van J. A. Dros en Leentje WitteFran- ciscus Jacobus, z. van W T. van Sambeek en A. Eelman. ONDERTROUWD: C. Witteen M. vau Heerwaarde. GETROUWD: C. Kuiter en L. Kalf. OVERLEDEN: T. Daalder, 35 jaar, echtgenoote van G. Dijker. POLITIE. Gevonden: 1 paar handschoenen. Oosterend. JAARVERGADERING ZIEKENFONDS „HELPT ELKANDER" EN Il'v""MFE- NISFONDS t> - Van bovengenoemd «erd te Oosterend de jaarvergadering gehou den. Volgens ouden regel krijgt eerst het bestuur van het begrafenisfonds het woord. De voorzitter, de heer M. Kikkert, opent de vergadering en heet allen wel kom. Het verheugt spr. zeer, dat de finan- tieele toestand der vereeniging zeer goed is en uit de gekweekte rente de uitkee- ringen konden worden betaald. Op gun stig advies van de verzekeringskamer werd gedurende 3 maanden geen contri butie geheven. De notulen werden onge wijzigd goedgekeurd. De rekening werd nagezien door de heeren Jn. Timmer Pz. en Jn. P. Bakker en in orde bevonden. Het jaarverslag werd door den secretaris gelezen en in orde bevonden. Het leden aantal liep terug van 665 op 651. Hierna deed de heer S. Kejjzer, penningmeester der vereeniging, rekening en verant woording. Ontvangen was f 1G0146'/2- Het zuiver kapitaal bedraagt i' 4584.38. Reserve i 6368.50. Betaald aan uitkeering f 420.6 uitkeeringen bij overlijden gedaan en 3 om andere oorzaken. De voorzitter deelde nog mede, dat de verzekering er op had aangedrongen een gedeelte der gelden te gebruiken voor deelname in de Staatsleeningen. Deze gelden waren belegd bij de Boerenleen bank. In plaats van den heer M. Kikkert werd gekozen tot bestuurslid en voorzitter de heer M. Zuidema met 27 stemmen, tot bestuurslid herkozen de heer S. Daal der met 23 stemmen. De heer C. Timmer bracht dank aan den voorzitter voor de vele werkzaamheden, in 't belang der vereeniging verricht. De heer Kikkert was 32 jaren bestuurslid en heeft zeer veel voor de vereeniging gedaan. Door vertrek naar Den Burg was de heer Kikkert genoodzaakt af te treden. H® vereeniging had den heer Kikkert een horloge als aandenken willen geven, doch de schooljeugd was vóór geweest en gaf dit reeds cadeau, de vereeniging bood daarom bij dit horloge een ketting aan. De heer Kikkert werd tevens tot eeie- vooi'zitter benoemd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10