Op en om het Binnenhof. buitenland Marineberichten. Sport HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 APRIL 1934. van r teJ j gevaren nietWeer verscherping onze handelspolitiek. Zullen de Staten-^eneraal bev^gdheden uit handen geven? Een mogel„ke oplossing Je veel beperking der persvri,heid. cheele Lucas" en „Alderliefste Mina" Destructie in N.-Holland. De bloembollen. Visscherijberichten S A.-concentraties aan de grens van het Saargebied? Tegenspraak van Duitschen kant. Verzekering met geboortepremie in Italië. INGEZONDEN Burgerlijke Stand van Den Helder Weekkroniek Het „politieke steekspel" weer in aantocht! - Dr. Den Haag, 12 April 1934. De zeer tijdelijke en „schijnbare" rust op het Binnenhof heeft ook deze week nog ons pailementaire leven be heerscht. Alleen wat betreft de openbare vergaderingen is het woord rust gewettigd „want achter de schermen", in de secties ging de arbeid regelmatig zijn gang. A.s. Dinsdag klinkt wederom het parool dat in Plankenland ondubbelzinnig luidt' „Tot den aanvang!" De Tweede Kamer begint dan aan haar laatste „ronde" voor de groote zomervacantie, en de Eerste komt den daarop volgenden Woensdag bijeen in hoofdzaak om met dr. Coliinde Indische Zaken af te handelen. De premier gaat immers weldra naar de Oost en daaiom vindt de behandeling der Indische aangelegenheden eerder plaats dan anders Wel eenigszins valt te betreuren, dat de Senatoren in deze week hun werk niet hebben kunnen aanvatten, want nu vallen de zittingen van Senaat en Lagerhuis heelemaal samen, hetgeen wel wat veel vergt van de publieke belangstelling' In den loop van deze week is de Memorie van Antwoord van dr. Colijn aan de Eerste Kamer verschenen en gelijk natuurlijk wel verwacht kon worden deelde de minis ter de bezwaren niet, welke waren gerezen tegen zijn bekende vliegtocht. Met enkele woorden maakt hij zich van de zaak af door op te merken, dat de nadeelen niet tegen de voordeelen kunnen opwegen, hoewel hij gevoelig toonde te zijn vooi' de bezorgdheid, welke men ten aanzien van zijn persoon heeft getoond. In den toon, waarop een en ander werd gezegd lag ongetwijfeld iets van den vader, die dankbaar is voor de teedere zorgen, welke zijn kinderen hem wijden. En't is, gelijk ik verleden week als vrijwel vast staande aantoonde, n.l. dat er tusschen den premier en den Indischen onderkoning geen »klove« bestaat. In. de genoemde memorie wordt in deze geen twijfel ge laten. Intusschen zullen er toch nog wel zijn, die hardnekkig blijven volhouden, dat Aangaande de komende debatten in het Lagerhuis valt bij voorbaat reeds 't een en ander op te merken. Onder de voor gestelde ontwerpen behoort ook de wet tot instelling, afschaffing of wijziging van invoerrecht op korten termijn, een materie, welke groote beteekenis heeft voor ons economisch leven. Door de Regeering wordt weer een poging onder nomen om een „blanco volmacht" van de volksvertegedwoordigers los te krijgen. Het verleden heeft getoond, dat ons par lement alles behalve gaarne afstand doet van welk recht ook en 't is zelden voor gekomen,datde Hoogedelgestrenge heeren zich een bevoegdheid lieten ontnemen. Om een recent voorbeeld te nemen: Men denke maar eens aan de algemeene con- tingenteeringswet, die gewijzigd werd door een amendement-Oud, waardoor de Kamers repressief toezicht op de besluiten der Regeering kregen toebedeeld. Oor spronkelijk had de Regeering eveneens een „blanco volmacht" gevraagd, doch men wilde er niet aan. En heel kort is nog pas geleden, dat minister Slotemaker de Bruine 'n klein echecje b ed bij zijn poging, eentrale bevoegdheid te verkrijgen inzake woningbouw Zeker mag de vraag worden gesteld, of dat «repressief toezicht" van het par lement gelijk dat dan in de wet wordt omschreven in de praktijk heel veel te beduiden heeft. In 't algemeen is een minister of het ministerie toch aan de Kamer verantwoording voor zijn beleid verschuldigd, dat is een hooge en niet genoeg te waardeeren staatkundige „mo dus" ten onzent, maar daarom juist mag worden gevraagd of het telkens „op de vingers tikken" onmiddellijk na het nemen van maatregelen in sommige gevallen wel nuttig en gewenscht is. Men heeft kunnen zien hoe het gegaan is met de contingeu- teeringsbesluiten. In den aanvang stond inen nog wat onwennig tegenover het nieuwe middel tot remming van den overstelpenden stroom buitenlandsche goederen en waren, ■waardoor in de Kamer telkens geboomd ■werd over het toelaatbare van dezen of genen maatregel. Maar gaandeweg liet men de regeling van zaken vrijwel geheel aan de Regeering over. Zeker, er werd overleg gepleegd met de vaste Kamer commissie omtrent handelspolitieke aan gelegenheden, doch vérder strekte zich de bemoeiing gemeenlijk niet meer uit. De contingenteeringsbesluiten werden ge degradeerd tot „hamerstukkeu". Gevoe gelijk kan natuurlijk nog zeer levendig van gedachten gewisseld worden overde vraag, in hoeverre het amendement-Oud een preventieve werking teweeg bracht, de Regeering erdoor bewogen werd, van gewaagde stappen af te zien. Niemand zal kunnen ontkennen, uai. juist in de handelspolitieke wereld van dezen tijd snel en doortastend handelen vaak allesbeslissend is. Ook is duidelijk, dat onze Regeering in haar contact met het buitenland zooveel mogelijk vrij moet kunnen staan, waardoor zij met den „vij and" praten kan als de alleenbeslissende macht. Moet zij eerst nog eens met het Parlement onderhandelen, dan verzwakt zulks haar positie zeer sterk. Vandaar haar streven naar «blanco volmachten op economisch gebied. De aanhangige wet tot wijziging enz. van invoerrecht op korten termijn heeft een zuiver-fiscale, maar ook een materieel-economische be doeling. Wat dit laatste betreft: De Regee ring wenscht de machtiging voor tweeei lei gebruik, nl. om de tarieven te kunnen bezigen als onderhandelingsobject en als middel oin een Nederlandschen tak van bedrijf in het leven te houden, wanneei deze door onverwachte buitenlandsche maatregelen anders te gronde zou gaan. „Het voorgestelde artikel 2 van h® Wetsontwerp brengt ons geheel in ue £andelspolitiek", aldus eemge leden in het verslag der hier- overVheha f?"0enide vas,e commissie warpn «nmt wetsvoordracht. En zij zich veel i Va" 00rdeeI> dat ons land ni venn J3ag aansluit bij het wereld leven len33.' ""8 «eheele bedrijfs- been Jn fg m^rhand ku"stmatig op de van T3Ar'den Efbouden. Zij vreesden 7ccbttaneyen" een tweesnijdend zullen beTeavernW° ZPer Wei"ig P'eizier V3n Andere leden juichten het streven van fegeering toe en er waren er, die van de gelegenheid profiteerden om eens extra op het protectionistische paardje e di aven. Het valt ten slotte niet te ver wonderen, dat ook thans sterken weerzin werd getoond in het afstaan van rechten. Men drong aan op een middel, waardoor voorafgaand overleg met de Staten-Gene- raal mogelijk wordt. Want - erkende men - maatregelen, welke tegen het buitenland genomen zjju achteraf te gaan becritiseeren en zoo noodig verwerpen zou een ongewenschte figuur opleveren. ,cn kan er gerust van op aan, dat een middel, waardoor voorafgaand overleg niet uitgesloten is, onmogelijk kan worden gevonden. Zal het ontwerp daarom wor den afgewezen Het Regeeringsantwoord zal in deze natuurlijk veel gewicht in den schaal leggen. Wellicht wordt een oplossing ge vonden door het aanbrengen van de ondubbelzinnige bepaling, dat onver wachte buitenlandsche maatregelen de duidelijk aanwijsbare oorzaken moeten zijn van de verslechterde economische toestanden, wil aanwending der wet te billijken zijn. En: dat wijziging van het tarief voorts slechts strekt om met andere landen gemaakte tariefafspraken onmid dellijk in werking te doen treden. De Regeering heeft reeds haar ge dachten in dezen geest ontwikkeld, doch niet in dezen vorm in de wet opgenomen, hetgeen alsnog geschieden kan. Waarna de Kamer waarschijnlijk niet heel veel bezwaar meer zal maken Met begrijpe lijke belangstelling zien velen in den lande de debatten in de Kamer over deze kwestie tegemoet. Ook een ander ontwerp zal ongetwijfeld de aandacht trekken en wel de „nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde". De Regeering wil zelfs zoo ver gaan, dat een verslaggever, in zijn blad vermeldend een strafbaar woord van een revolutionnair redenaar mede ver antwoordelijk en strafbaar is voor hetgeen ter vergadering gezegd werd. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenbond heeft zich genoopt gezien tegen een der gelijke vergaande vrijheidsbeperking op te komen. Een adres werd tot den mi nister van Justitie gericht, waarin o.a. dit werd opgemerkt „Het bestuur begrijpt volkomen, dat indien de uitingen van opruienden aard in een of ander blad worden vermeld op een wijze, die, of voorzien van een com mentaar, dat, op instemming met het gesprokene wijst, zulk een blad zich aan vervolging bloot stelt, doch het vraagt zich af, op welken rechtsgrond een jour nalist, die eerlijk en objectief verslag geeft van een redevoering en daarin uit latingen vermeldt, die inderdaad gedaan zijn, strafbaar kan worden gesteld. Indien de verslaggevers inderdaad hun werk zouden moeten doen onder de vrees voor eventueele vervolging, wanneer zij krasse uitlatingen vernielden, en naar die vrees handelen, zal dit leiden tot onzuiverheid, onvolledigheid, ja min of meer tot misleiding in de verslagen. Het bestuur stelt den Minister nog de vraag of de persvrijheid niet juist een rem vormt tegen het bezigen van op ruiende taal. Immers, de spreker in een vergadering, die weet dat al zijn woorden door middel van de pers openbaar kunnen worden, en daardoor een vervolging tegen hem kunnen uitlokken, zal allicht voor zichtiger zijn dan wanneer hij te doen zou krijgen met verslaggevers die, uit vrees zélf het slachtoffer te worden, der gelijke uitlatingen zorgvuldig uit hun verslag verwijderd houden. Het is hier juist de publiciteit, die in vele gevallen het correctief vormt tegen opruiming en andere strafbare taal". Inderdaad mag worden afgevraagd, of de Regeering hier niet wil trachten de goeden onder de kwaden te doen lijden! Tot schade allereerst van het algemeen welzijn. Ten slotte nog een „mop Bij de Tweede Kamer is mede aan hangig een ontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het B. W„ dit om mogelijk te maken, dat in officieele stuk ken eerst de geslachtsnaam en dan de voornamen worden vermeld. De bedoeling is paal en perk te stellen aan de moge lijkheid, op clandestiene wijze aan een dubbelen naam" te komen door het aan een kind geven van excentrieke bijnamen. In „De Gemeentegids" neemt men het plannetje danig op den hak. Men schrijft: «Als we ons voor den geest halen onzen recrutentijd, herinneren wij ons nog het aantreden, richten en nummeren in het zelfde gelid met onzen wapenbroeder. Thomas Scheele, waarbij onze makkers, zonder een spier te vertrekken, konden verwerken de vriendelijke opmerking van den sergeant: «Scheele, menageklep dicht"! maar de situatie wordt toch eenigszins anders als wij later als ambte naar van den burgerlijken stand het huwelijk van een zoon van Thomas zou den moeten voltrekken. Volgens de voor gestelde bepaling kan deze plechtigheid het volgend verloop hebben: Scheele Thomas verklaart gij uwe toe stemming te geven tot het huwelijk van uw zoon Scheele Lucas met Alderliefste Mina, enz. Scheele Lucas neemt gij aan tol uw« tl wettige ecblgenoote Alderliefste Mina en belooft gij, enz. Dan verklaar ik als ambtenaar van den burgerlijken stand, in naam der wet, dat Scheele Lucas en Alderliefste Mina door het huwelijk aan elkander zijn verbonden. Dan volgt voorlezing der akte: verschenen ten einde een huwelijk aan te gaan Scheele Lucas, zoon van Scheele Thomas en Zuure Kaat en Alderliefste Mina, dochter van Alder liefste Janus en Vet Aaltje. Als getuigen waren tegenwoordig: den Boef Bart, de Wilde Karei, Smal Fientje en Dik Betje. Vooral op kostelooze dagen, als er een groot aantal paartjes in de trouwzaal bijeen is, kan de voorlezing van dergelijke namen, die niet gefingeerd zijn, doch werkelijk in den Burg. Stand voorkomen, aanleiding geven tot potsierlijke situa ties.» Het «parlementaire zout» herbergt heel wat zaken, welke stof geven tot interes sante debatten 1 Als ik mijn ruimte niet alweer rijkelijk verpraat had zou ik nog heel wat kunnen opmerken aangaande de winkelsluitingsmaterie, de f60 millioen voor de werkverschaffing, de credieten aan den middenstand, enz. Een en ander zal ik maar bewaren tot na de daarover gehouden debatten. Parlementariër. Naar het Hbl. verneemt, heeft de com missie van advies inzake het destructie- vraagstuk, ingesteld bij beschikking van den minister van Sociale zaken van 8 Februari, o.m. het volgende ter kennis van Ged. Staten van Noord-Holland ge bracht. Reeds in de eerste vergadering der commissie kon worden vastgesteld, dat commissie unaniem van oordeel was, dat, behoudens de hierna te noemen uitzonde ringen, de gemeenten in N.-Holland het doelmatigst de wettelijke voorschriften inzake onbruikbaarmaking voor voedsel voor mensch en dier van afgekeurd vleesch kunnen uitvoeren door aansluiting bij een der in de provincie reeds opgerichte overbeids-destructoren. In verband met de geografische ligging der gemeenten en de capaciteit der destructoren lijkt het der commissie aangewezen, dat de aansluiting geschiedt overeenkomstig het hierna volgende schema: Het destructordistrict Barsingerhorn dienen te omvatten 34 gemeenten, t.w. de reeds aangesloten gemeenten Schagen, Zijpe, Callantsoog, Sint Maarten, Wiejin- gerwaard, Baraingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen en voorts de ge meenten Schoorl, Warmenhuizen, Haren karspel, Oudkai'spel, Noord-Scharwoude, Broek op Langendijk, Koedijk, Heerhugq- waard, Bergen, St. Pancras, Alkmaar, Egmond a. Zee, Egmond Binnen, Heilop, Oudorp, Oterleek, Castricum, Limmep, Akersloot, Noord- en Zuid-Schermer qp Ursum. Op deze wijze kunnen de genoemde gemeenten de beschikking verkrjjgep over een overheidsdestructor, welke dg zekerheid biedt, dat de wettelijke voor schriften inzake de destructie van afge keurd vleesch op doeltreffende en econo mische wijze zullen worden uitgevoerd. In het hierboven gegeven schema van destructordistricten is niet opgenomep,jde gemeente Amsterdam, omdat deze ge meente reeds thans de bedoelde wettelijke voorschriften zelfstandigop de gewenschte wijze uitvoert, welke toestand kan worden bestendigd. Ook zijn niet genoemd de eilandgemeenten. In verband met de geo grafische ligging ontmoet de destructie op de eilanden eigenaardige bezwaren. De commissie stelt zich voor onder oogen te zien, hoe aan deze bezwaren het doel matigst is tegemoet te komen, en desbe treffend een nader advies aan Ged. Staten te doen toekomen. Ook met betrekking tot de destructie in den Wieringermeer- polder hoopt de commissie een nader advies uit te brengen. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland meldt: De bollenvelden hebben zich in den loop van de week verder ontwikkeld. In de streek ten zuiden van het Noord zeekanaal zijn de narcissen in vollen bloei. De hyacinthenvelden vertoonen reeds goed hun kleuren. In de bollenstreek ten noorden van het Noordzeekanaal zijn de narcissen even eens geheel in bloei. De hyacinthen ver toonen zeer goed kleur en hier en daar zijn al geheele velden in bloei. Er wordt op gerekend, dat Zondag 22 April a.s. „Bollen-Zondag" zal zijn. Voor wandelaars, wielrijders en auto mobilisten heeft de Bond het bekende Bloembollenboekje" samengesteld, waar in tal van tochten zijn beschreven. Voor hen, die als watertoerist een tocht door de bollenstreek willen maken, is een programma samengesteld, voorzien van een kaart, waarvan exemplaren aan het bureau voor Watertoerisme, Keizers gracht 588590, Amsterdam-C., verkrijg baar zijn. 12 April. Aangebracht door korders: 0.88-0.78 2.75—1.40 1.750.80 Tongen p. kg Schol p. kist Schar Door haringvisschers: S89 tal haring p. tal 0.42- Door garnalenvisschers: 1421 kg gekookte garnalen p. kg 178 fitten levende garnalen p. fit 13 April. Aangebracht door korders Tongen p. kg 38 kisten schol p. kist 15 kisten schar Door haringvisschers: 755 tal haring p. tal -0.08 0.08 1.000.80 0.900.75 2.501.30 1.40o» 90 ü.50O.08 De „Matin" en de „Echo de Paris" melden op grond van berichten uit Straats burg, dat in de Palts en de Rijnprovincie toebereidselen worden getroffen 0111 langs de Saargrens S.A.-troepen samen te trek ken, voor het geval dat in Parijs of eenig ander deel van Frankrijk onlusten moch ten uitbreken. De S.A.-afdeelingen heb ben, volgens de „Echo de Paris", instruc ties in dit geval dadelijk het Saargebied binnen te rukken. Het D.N.B., dat deze berichten weer geeft, verneemt daaromtrent ter bevoeg- der plaatse: Wij hebben hier te doen met een poging tot gevaarlijke bronvergiftiging, die be oogt, in het Fransche volk onjuiste ge voelens van het Duitsche volk jegens Frankrijk te wekken. In Duitschland denkt geen mensch er aan, uit de moeilijkheden van een naburig volk munt te slaan, in weerwil van de ervaringen, die Duitsch land in dergelijke omstandigheden heeft moeten opdoen. Het Duitsche volk is van meening dat geen moeilijkheden, maar alleen een gezonde toestand bij buren het eigen land ten goede kan komen. „In verband met de tendentieuse be richten zij gewezen op het Fransche feiten materiaal, dat veeleer in Duitschland ongerustheid zou vermogen te wekken." Naar de „Matin" uit Straatsburg meldt, zijn opnieuw bemanningen van vestingen aan de Fransche oostgrens versterkt, met name de kasematten van Neunhofen, Lem- bach, Drachenbrunn, Nordern en Grass Hatten. DE BR1TSCHE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. Van welingelichte zijde, aldus een be richt van V. D. uit Londen, wordt mede gedeeld, dat de Britsche regeering haar oorspronkelijk voornemen, de verdediging van Singapore geheel aan de vloot over te laten, thans heeft opgegeven en integen deel de haven wil omringen met een cor don van forten en batterijen, waardoor zij practisch onneembaar wordt. Ook de luchtverdediging van Singapore wordt aanzienlijk uitgebreid. De drie thans aanwezige eskaders worden zeker met drie vermeerderd, waarondereen eskader vlieg- booten, bestemd voor aanvallen op vijan delijke schepen. Van groote beteekenis is een der jong ste Engelsche uitvindingen, waaromtrent reeds publicaties zijn gedaan, de „Predic tor", die met buitengewone nauwkeurig heid hoogte en snelheid van een vliegtuig bepaalt en de juiste richting der afweer- batterijen in een minimum van tijd aan geeft. Bovendien beschikt de Engelsche lucht macht over een onlangs door de White- head-fabrieken uitgevonden torpedo, die het risico voor vliegtuigen bij het torpedo- werpen uit de lucht aanzienlijk vermin dert, aangezien de vliegtuigen daartoe niet tot dicht boven het water moeten dalen, doch de torpedo reeds op groote hoogte kunnen werpen. DE LINDBERGH S OPNIEUW NAAR GROENLAND. Volgens berichten uit Kopenhagen zou Charles Lindbergh het plan hebben om den komenden zomer opnieuw per vlieg tuig een bezoek aan Groenland te bren gen in verband met de plannen voor een luchtlijn van Amerika naar Europa via Groenland en IJsland. Evenals het vorige jaar zou zijn echtgenoote hem als waar neemster vergezellen. De Amerikaansche maatschappij moet reeds aan de Deensche autoriteiten hebben geschreven om toe stemming te vragen voor het bezoek en voor het aanleggen van brandstofdepots. Het nationale verzekerings-instituut, de grootste verzekeringsinstelling van Italië, heeft ter bevordering van de huwelijken en geboorten een speciale verzekering ingesteld, die neerkomt op geboorte-pre mies. Verzekerden met 6 levende kinde ren krijgen de helft van het verzekerde kapitaal terug, terwijl zij voor de andere helft geen premie meer behoeven te be talen. Mussolini heeft zijn instemming betuigd met deze verzekering. IJSBERGEN IX HET NOORDEN VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat van nu tot het midden van den zomer ongeveer 630 ijsbergen de route zullen kruisen van de oceaanschepen in het noorden van den Atlantischen Oceaan. De Amerikaansche kotter „Mendoza" is thans uitgevaren uit Boston, teneinde zich te voegen bij den kotter, die reeds bezig is, de beweging der ijsbergen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan te bestudeeren. Het gebruikelijk aantal ijsbergen, dat jaarlijks wordt opgemerkt is 300, waarvan verleden jaar practisch geen enkele de vaarroute heeft gekruist. BEDEVAART VAN OUD-STRIJDERS NAAR LOURDES. Mgr. Gerlier, de bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft, na een bezoek aan Rome en besprekingen met den Paus, be sloten tegen September een bedevaart van oudstrijders van alle landen naar Lourdes te organiseeren. FLUITCLUB CHR. ORANJE- VEREENIGING. De in de Heldersche Courant geplaatste advertentie, waarin jongelieden werden uitgenoodigd tot deelname aan de pas op gerichte fluitclub, heeft succes gehad. Een 12-tal nieuwe leden meldde zich aan. Voor hen, wien de bedoeling dezer fluit club nog niet duidelijk is, moge het vol gende dienen. De club is opgericht door de Christelijke Oranjevereeniging, ten einde de jonge menschen te betrekken in de zaak, die de Chr. O.-V. voorstaat, n.l. den band te ver sterken tusschen Oranje en Nederland. De bedoeling is hen in de toekomst een werk zaam aandeel te geven bij het organisee ren van feestelijkheden op nationale ge denkdagen. Op verschillende plaatsen in ons Vader land zfin reeds jonge Oranjegardes opge richt, waarvan een fluitvendel een onder deel uitmaakt. De Chr. Oranjevereeniging alhier is in navolging hiervan alvast met een fluitclub begonnen. De club telt thans reeds 24 leden; voor een eventueel optreden in de buitenlucht dient ze echter nog met eenige krachten te worden versterkt. Zij, die hiertoe lust gevoelen, wekken we nogmaals op tot aansluiting; de gele genheid bestaat hiertoe op den repetitie avond Dinsdagavond 8 uur in de Groen van Prinstererschool (ingang Koning dwarsstraat alwaar de heeren S. van Zweden en H. Hooiveld, die met de leiding en muzikale vorming zijn belast, hen gaarne welkom zullen heeten. Het bestuur der Chr. Oranjever. DE K XV EN K XIV. Hr. Ms. Onderzeebooten K XV en K XIV, onder leiding resp. van luitenant ter zee le kl. J. L. K. Hoeke en luit. ter zee 2e kl. O. de Booy, zijn Woensdag ver trokken van Colombo. De luit.-kolonel van het korps mari niers, C. J. O. Dorren, vaart na beëindi ging van de zaken door den zeekrijgsraad op 2 Mei a.s. naar huis. Luit. ter zee 2e kl. G. A. Cox, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Luits. ter zee 2e kl. J. K. Kempees, H. D. Claus en A. H. W. von Freytag Drabbe, die nende aan boord van Hr. Ms. torpëdobootjager Piet Hein, worden 16 dezer overgeplaatst op het Wachtschip te Willemsoord. Overplaatsingen. Majoor-vliegtmr. D. Piket van De Kooij naar Kaz. A'dam, 16 April '34. Idem A. J. Nijssen 16 April '34 detacheering te Amsterdam ingetrokken. Schipper A. Prijs van Kaz. Willemsoord naar Piet Hein, 24 April '34. Idem P. v. de Koppel van Piet Hein naar Wachtschip Willemsoord, 24 April '34. Idem L. .T. Stoeken van Évertsen naar Wachtschip Willemsoord, 27 April '34. Idem F. Ultzerr van De Mok naar Evertsen, 24 April '34. Bootsman L. H. Polak van Piet Hein naar De Kóoij, 17 April '34, onder intrekking aanw. voor plaatsing in de Kaz. O.zeedienst. Serg.-schrijver A. van der Heijden van Her- ti g Hendrik naar De Kooij, 23 April '34- Idem C. J. van Donk van De Kooij naar Hertog Hendrik, 23 April '34. Met ontslag uit den zeedienst. Marinier ie kl. J. J. van Dongen, 16 Mei '34- Stoker-olieman A. T. Bruin, 12 April '34. Korp. der marns. J. van der Reijden, 16 Mei '34. Matr. ie kl. LJ W. van Duivenboden, 1 Juni '34. De stokers der ie kl. P. Brandi en H. Bla zer zijn met ingang van den ien April '34 be vorderd tot stoker-olieman. Serg.-machinisten M. Kerkhof en C. Bus hebben het examen voor hoogeren rang met gunstigen uitslag afgelegd. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, heeft bepaald dat, voor zoo ver de belangen van den dienst zulks toelaten, met Pinksteren permissie kan worden verleend tot Dinsdag 22 Mei a.s. eerste gelegenheid. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om, behoudens onvoorziene omstandig heden naar Nederland terug te keeren: Per m.s. Chr. Huygens, 21 April '34 van Tj. Priok: Marinier 2e kl. K. Former. Per m.s. Slamat, 18 April '34 van Tj. Priok: Serg. der mars. T. Meert (in plaats van per Chr. Huygens óp 11 April '34), korp. der mars. R. de Leeuw (inplaats van per Baloeran op 4 April '34), id. G. v. d. Blaak, marinier je kl. J. Boon, id. P. M. Sjardijn, id. W. de Wolf, id. A. J. van Haaren, id. B. Woering, id. 2e kl. H. G. Voerman, gew. korp.-macht. M. Boshart, id. id. M. Dooijeweerd, id. id. B. van Leeu wen, fö. korp.-stoker C. F. Dannau, id. stoker- o.man P. A. Peeters, id. id. W. Snel. Per m.s. Dempo, 9 Mei 1934 van Tj. Priok: Ser.g.-telegrafist W. P. T. Miinze, korp.-bot- telier K. C. G. Weerheim, korp.-sehrijver F. \V. den Heldt, id. H. Jansen, matroos ïe kl. V. G. van Haasen. Per m.s. Indrapoera, 16 Mei '34 van Tj. Priok: Serg.-monteur L. Drijver en J. van Steen- wijk, korp.-monteur A Rietvelt, monteur der ie kl. A. Lenstra. Per m.s. Johan de Witt, 23 Mei '34 van Tj. Priok: Majoor-macht. C. W. Franken, matr. ie kl. P. Pais en matroos 2e kl. J. E. W. ten Have, marinier 2e kl. G. Verweij. Per m.s. Sibajak 30 Mei '34 van Tj. Priok: Korp.-vliegtmr. M A. Klandcrman. Per m.s. indrapoera, 18 Juli '34 van Tj. riok: Opper-vliegtuigmr. M H. G. Möller. Per m.s. Marnix van St. Aldegonde, 25 Juli '34 van Tj. Priok: Oppervliegtuigmr. M R. Gillesse. van 12 en 13 April. GETROUWD: J. K. v. Dalfzen en T. Visscher; L. Pb Bijl en H. A. Berkman; P. L. Boogert en H. J. Verkuijlen; P. A. Admiraal en G. Veldman; A. Gomes en B. C. de Bruin. BEVALLEN: E. J. M. A. Bakker- Moerenhout, z.; J. J. Bruin Krijger, d.; M. Kramer—Kapitein, d.; M. W. v. Saai loosKramer, z.; P. M. Quist Hooge- steger, z. OVERLEDEN: C. Leliveld, 73 jWed. Th. de Vries, 85 j. De strijd om het landskampioenschap. Niettegenstaande decompetitie een zeer vlot verloop heeft gehad, kan het ditmaal toch nog wel eens een latertje worden voor de clubs die betrokken zijn bij den strijd om het landskampioenschap, of promotie-degradatie wedstrijden. Ja zelfs koesteren wij een gerechtvaardigde vrees, dat de competitie om het kampioen schap van Nederland, niet geheel ten einde zal kunnen worden gebracht. Laten wij echter niet op de geberutenissen vooruitloopen en nog even rustig afwachten hoe de zaken zich zul len ontwikkelen, en bepalen wij voorloopig onze aandacht op de gebeurtenissen die ons voor a.s. Zondag te wachten staan en die onze belangstelling zeker ten volle waard zijn. In den strijd om de hoogste voetbaleer zul len ditmaal de volgende clubs aantreden: KFC, Heracles, Ajax en Velocitas. Onze Noord-Hollandsche kampioen gaat naar Almelo om haar eersten wedstrijd te spe len tegen Heracles, dat haar eersten wedstrijd tegen Ajax reeds achter den rug heeft, welke door de Amsterdammers met 91 werd ge wonnen. De groote nederlaag van Heracles mag voor KFC een reden te meer zijn, de uiterste voorzichtigheid te betrachten, want niet alleen kan de 9nederlaag tegen Ajax riet als maatstaf worden genomen voor het spelpeil van de Almelöers, aangezien zij in dezen wedstrijd beneden haar gewone kunnen zijn gebleven, maar bovendien zullen zij tegen KFC alles op alles zetten om de eer hunner club te herstellen. Het staat voor ons dan ook nog lang niet vast, dat de Koogers met de overwinning naar huis zullen gaan, hoe gaarne wij dit dan ook zouden wenschen ter bevredi ging van ons op eer beluste Noord-Holland sche voetbalhart. Ajax gaat naar Groningen om den strijd aan te binden tegen Velocitas. Het spel van de Noordelijke kampioen is voor Ajax immer moeilijk te weerstaan en hoewel wij van mee- ning zijn, dat een overwinning voor Ajax in het verschiet ligt, zijn wij er evenzeer van overtuigd, dat het geen 9r zal worden als tegen Heracles. Een overwinning met de on even goal mag reeds als voortreffelijk resul taat worden genoemd. Promotiewedstrijden om één plaats in de ze klasse. De strijd tusschen DWS, 't Gooi en Velox zal thans worden voortgezet in het Olympisch Stadion, waar de return-match zal plaats vin den tusschen DWS en Velox. In Utrecht werd door beide 11 gelijk gespeeld. Het wil ons voorkomen, dat Velox thans een goede kans maakt op beide punten, temeer waar „eigen terrein" nu geen rol speelt. Dat er groote be langstelling voor dezen wedstrijd zal bestaan is niet aan twijfel onderhevig. In de andere afdeeling zal Hilversum den strijd om het behoud van haar ie klasseschap inzetten tegen RFC. Mede in aanmerking ge- romen, dat de eerste klassers verbluffend goed spel te zien hebben gegeven in den beslissings wedstrijd tegen Excelsior, benevens het voor deel van eigen terrein, vreezen wij voor een nederlaag van de Rotterdamsche kampioen. Beslissingswedstrijd HRCAlcma-ia Victrix. Het feit, dat de besturen van Alcraaria Vic trix en HRC besloten hebben, dezen wedstrijd op het EDO-terrein te Haarlem te. spelen, heeft in Noord-Holland nogal wat stof doen opwaaien, hetgeen trouwens zeer begrijpelijk •s. Het algemeen Noord-Hollandsche voetbal- belang ware er zeker mede gebaat geweest, in dien deze wedstrijd bijvoorbeeld in Zaandam werd gespeeld. Het geringe nadeel dat gelegen :s in den grooteren af te leggen afstand voor HRC zoude zeker ruimschoots worden opge heven door het finantieele voordeel, dat het spelen van den wedstrijd te Zaandam zou heb ben opgeleverd. Ook zou Enkhuizen een ge schikte plaats zijn geweest, waar men op het West-Frisia-terrein een accomodatie zou heb ben gevonden, die niet behoeft onder te doen voor die van het EDO-terrein. Bepalen wij ons tot den strijd zelve, dan moet het ons van het hart, dat het toch wel een bedroevend verschijnsel is, dat het zoovel is gekomen, dat twee clubs die immer zeer ge vreesde tweede klassers waren, thans met el kaar moeten uitmaken wie van beide haaf tweede klasseschap zal moeten verdedigen. Of bet onze stadgenooten dan wel de Alkmaar- ders zullen zijn, doet hier weinig ter zake, aangezien onze liefde zoowel uitgaat naar onze roodhemden als naar de witte kaasclub. Het spelen van degradatiewedstrijden wil wel niet zeggen dat het. zeker is, dat een van beide degradeert, maar alleen de mogelijkheid, dat het kan gebeuren is al voldoende om iemand grijze haren te bezorgen. Met dat .1 wordt het er in onze provincie niet beter op, en de kans om het geringe aantal Noord-Hollandsche eer ste klasse-clubste zien groeien wordt wel ge ringer. Hoe het zij, wij spreken de hoop uit, dat het in Haarlem een van begin tot einde sportieve strijd zal geven, en (het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan) wij hopen op een HRC overwinning. Verder worden in de 2e klasse A. nog de resteerende competitiewedstrijden WFC O WO en Kinheim-Zeeburgia gespeeld, die van geen belang meer zijn voor de bezetting van de bovenste of de onderste plaat-. Om één plaats in de ae klasse. In Culemborg zal de wedstrijd Vrienden schaar—WA plaats vinden. Vriendenschaar dat er reeds in mocht slagen met 31 van UW te winnen, geven wij ook ditmaal de meeste kans op de overwinning, waarmede het er voor WA donker gaat uitzien. 3e klasse A. Helder krijgt aan den Botweg haar laatsten wedstrijd te spelen tegen Meervogels. Deze wedstrijd, die met vrij groote zekerheid door Helder zal worden gewonnen, beteekent voor de bezoekers vrijwel den doodsteek. Meervogels beëindigt dan de competitie met 7 punten. As sendelft, haar „medegegadigde" voor de on derste plaats, heeft thans reeds 8 punten uit 16 wedstrijden. Zouden de vogels dus van Hel der winnen en verliest Assendelft haar beide nog te spelen wedstrijden tegen KW, welke a.s. Zondag wordt gespeeld, en tegen DWV, dan zou Assendelft onderaan komen, hetgeen dus vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Purmersteijn ontvangt DWV, welke strijd van elk belang ontbloot is. Om één plaats in de 3e klasse. RODI speelt als no. laatst der 3e klasse B haar eersten degradatiewedstrijd tegen den kampioen de 4e klasse D, Ahrends.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11