HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Oost-Indië. Marktberichten, HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 APRIL 1934. Nederland en het ontwapeningsvraagstuk. De steun in de vier groote gemeenten. Buitenland Hoogere opcenten gemeente-fondsbelastingfe in de residentie. Sigarettenfabriek Mac Gillavry. De bemanning van de Tsjeljoeskin. Bloedig verloop betooging „Aciion Frangaise", Eén doode, 20 gewonden. GEMENGD NIEUWS Binnenland Van 45 op 70 pet. BINNENLAND De conversie van de staatsschuld geslaagd. Steun aan den Ned.dnd. rijstbouw en aan de Ned. rijstpellerijen. Tramkruisingen op den Rijksweg Alkmaar- Den Helder. Hevige brand te Hardinxveld. Doodslag te Oosterhout. Inbraak te Teteringen. Dertienjarige ontvoerder van een jong kind. De zaak-Stawisky. Ja- dt' de leider van de ex peditie der Tsjeljoeskin daar Donderdatr per vhegtuig viit Wankare,.-? aangekomen Ondanks zijn bronchitis had Schmidt weigerd zijn metgezellen te veriatin ervan zorg draagt. De gewoonte is, dat de commandant zijn bevelen afwacht en geen orders vraagt, omdat hij geen eeliike suggesties wil geven. Dit stand punt is 27 Sept. bevestigd bij de inspectie over een anderen mijnenlegger, toen den commandant gezegd werd, dat hij wel zou merken wat er zou gebeuren, t Con tact tusschén den commandant en den inspecteur M.S.D. had makkelijk k"n"en loopen via den commandant Marine. Men moest nu den langen weg via den officier van de wacht volgen. 't Is bij de inspectie een fout geweest, dat het programma als order is beschouwd voor 't op volle kracht varen, hoewel daartoe nog een gegeven. HHHH hens schaften is om irujo ea niet om half 12 gegeven, en wilden allen om halt één klaar zijn, dan moest alles blijven liggen. De commandant dacht er toen geen oogenblik aan, dat de inspecteur afzonderlijke order had De order: alle ^CCII M.S.D. in 't ondiepe vaarwater met 1011e kracht zou laten loopen. De inspecteur M.S.D. is heel eigenaardig opgetreden en is gaan staan op de plaats van den ma chinist van de wacht. Zijn gewoonte bleek te zijn eigen machtig, zonder nadere waarschuwing, op te treden, maar dat kon de commandant niet weten. Er was dus voor de critiek op zijn optreden geen reden. De schuldvraag komt er op neer ot hij verwachten kon dat in 't ondiepe vaarwater met groot vermogen en open deuren zou gevaren worden. Op een inspectie van anderhalf uur wordt nooit heel den tijd met vol vermogen geslagen, hoogstens het laatste half uur en dan zou men 't ondiepe vaarwater allang voorbij zijn geweest. De inspectie is slecht georganiseerd geweest, de vier personen, die goed inge licht hadden moeten zijn, teneinde maat regelen te kunnen nemen, waren het niet. Toen de inspecteur M.S.D. de leiding kreeg, had de commandant dit moeten weten en dan was er geen sprake van geweest, dat die inspecteur maar zijn gang was gegaan. Door de vraag aan zijn chef of men wel door het Ooster vaarwater zou gaan, zou de commandant te kennen hebben gegeven, dat hij (de - chef) had gebrek aan kennis van schip en navigatie en tekort hebben gedaan aan den voorgeschreven eerbied. Voor het slechte verloop der inspectie is alleen de leider der inspectie verant woordelijk. De commandant kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor de gevolgen van fouten, welke hij niet kent en niet kan vermoeden en van een zoo weinig zakelijk geregelde inspectie. Zijn gedrag verdient niet de kritiek, dat het weinig bewonderenswaardig is geweest i>c verdediging van den kolonel. Mr. Koelman begon met er op te wijzen, dat 't niet juist is geweest, dat de commandant der zeemacht in Indië een proces-verbaal door den commandant der Krakatau heeft doen opstellen met de verklaringen zijner officieren, omdat dit alleen wegens aanvaring kan geschie den. Dit is zeer onplezierig geweest voor kolonel v. R., die gewaarschuwd heeft, dat een verkeerd artikel werd toegepast. De commandant heeft ook niet eerst zijn verklaring opgeteekend en daarna die van zijn officieren, maar juist omgekeerd, wat voor de objectiviteit daarvan niet bevor derlijk was. Eerst op 't allerlaatste oogen blik heeft v. R. van dit proces-verbaal kennis kunnen nemen, dat op miraculeuze wijze in Indië was achtergebleven. De commissie in Indië wilde v. R. niet hooreri en heeft toch haar zeer ongunstige con clusies getrokken, welke v. R. zeer ge- ruimen tijd onbekend zijn gebleven, hoe wel de beslissing van den commandant zeemacht Indië er op is gebouwd. Van die hem onbekende conclusies heeft v. R. er in zijn carrière al de nadeelen van ondervonden. De comman dant der Marine in Den Helder was 't met de opvattingen niet eens en huldigde dezelfde opvatting als de advocaat-fiscaal. Overgaande tot de dagvaarding wees hij er op, dat de order in geen enkel opzicht afweek van het program der inspectie. De order: laten liggen wat ligt, beteekent niet, dat de voor de navigatie noodige maatregelen niet be hoeven te worden nageleefd. De inspectie machinekamer staat zoo geheel los van de rest der inspectie, dat de inspecteerende officier gerechtigd is zoolang het schip te verlaten. Het groote aantal slagen zou zonder snel varen al voldoende zijn ge weest om in 't ondiepe vaarwater het schip te doen verongelukken. De inspec teur M.S.D. had geen nadere order van kolonel v. R. noodig en is eerder met 't volle kracht varen begonnen dan hij oorspronkelijk van plan is geweest. Net op 't kritieke moment was er een hiaat in de bewaking van het mijn-bordes. De schuldvraag behandelende betoogde pleiter, dat de kolonel niet verantwoor delijk is. Hij was inspecteerend officier, maar de machinekamer ging buiten zijn tegenwoordigheid omde zorg voor de veiligheid en de navigatie van het schip liad hij niet en hij mocht vertrouwen, van mr. Jager, geeft hij een overzicht van hetgeen hij gedaan heeft. Zijn orders waren geheel in overeen stemming met het staf voorschrift bevels- formuleering, dat wel gemeengoed der jonge officieren, maar niet van de oudere is. Met de uitvoering van de orders heeft hij zich niet bemoeid. Bij goed lezen van het bevel bestaat door de wijze, wafr°P het bevel is geschreven, de mogelijkheid voor verkeerd lezen, dat tot volle krach varen in het ondiepe vaarwater heeft geleid, niet. De commandant moest reke nen op een verzoek om aanzetten. Bii een kleinmateneel Marine als de onze is de discipline intellectuelle van eroote beteekenis; er was geen noncha lance, maar systeem, dat den hoogeren bevelhebber 't leven niet makkelijker maakt. Van de omstandigheden zal af hangen of die hoogere bevelhebber zal ingrijpen. De verhouding van overlaten gaat nog meer op als men als inspecteur optreedt, 't Feit, dat fouten verbeterd zijn moeten worden, mag geen reden zijn om te zeggen: de inspecteur liet niets aan mij over. Elke order moet geanaly seerd worden, en hij was gerechtigd te verwachten, dat dit was geschied in de drie dagen, welke de order in het bezit van den commandant was. De cardinale oorzaak van het ongeval is het feit, dat zijn orders niet zijn ge analyseerd. Ze zijn met niemand bespro ken, de officier van de wacht heeft geen orders gekregen, hemzelf is niets gevraagd. Na het ongeval moet het overste J. dui delijk zijn geworden, dat hij over de order niet heeft nagedacht en het ergste is voor hem, erger dan de materieele schade van de Krakatau» zelf, dat commandant J die fout niet wil erkennen. In het systeem leidt een verkeerd optreden tot ongevallen, maar dat mag toch niet weerhouden tot uitvoering van het systeem als dit goed is. Nog uitvoerige critiek oefende hij op de wijze, waarop de zaak in Indië is be handeld; het rapport brengt de contro verse tusschen de oude en de nieuwe opvatting in dè marine naar voren en laadt alle verantwoordelijkheid op zijn schouders. Er was blijkens zijn bevel geen nadere order noodig voor volle kracht, anders zou hij het er bij gezet hebben. Daar de advocaat-fiscaal, noch de ver dedigers repliceeren, is de beurt aan de officieren voor Het laatste woord der beklaagden Overste J. verklaart na het ongeval alle officieren bijeen te hebben geroepen. Ze hebben de zaak gereconstrueerd en gezamenlijk het proces-verbaal opgemaakt. Hij had gedacht dat de kolonel hem zou laten roepen om de zaak te bespreken. Maar dat is niet gebeurd. Ter verdedi ging van zijn houding diene, dat 't schip niet hersteld was, de oudste officier psychisch niet geschikt was, hij zich heeft uitgesloofd om alles zoo goed mogelijk te maken en geen houding van over elkaar geslagen armen heeft aangenomen. Luitenant P, deelt mede niet op eigen initiatief het schip op de bank te hebben gezet, doch op bevel van overste J. Om ruim 5 uur wordt de zitting ge sloten verklaard. Uitspraak 27 April. of gemalen rijst is gecontingenteerd op 60 pet. van den gemiddelden driemaandelfik- schen invoer in 1932. De invoer van riistvoedermeel is gecon- tingenteerd op 100 pet. van den gemid delden driemaandeliikschen invoer in 1982 en 1933 (ailes gerekend naar de hoeveel heid). Onze regeering vereenigt zich met de Zweedsche verklaring ter ontwapenings- conferentie. De Nederlandsche delegatie ter ontwa peningsconferentie te Genève heeft in op dracht van de Nederlandsche regeering aan de Zweedsche delegatie doen weten, dat zij zich kan vereenigen met de strek king der Zweedsche verklaring inzake de internationale ontwapening, zonder dat zij woord voor woord de argumentatie tot de hare maakt. De Zweedsche verklaring wijst op drie punten, t.w.: lo. op de noodzakelijkheid om het eens te worden over een program ma van aanzienlijke wapeningsverminde ring; 2o. op de noodzakelijkheid om het eens te worden over de onmiddellijke toe passing van het beginsel der rechtsgelijk heid op zoodanige wijze, dat het peil der wapening in alle landen zoo laag mogelijk zal zijn; 3o. op de noodzakelijkheid van nieuwe veiligheidswaarborgen. Vrijdagmiddag heeft de minister van sociale zaken op zijn departement een bespreking gehad met de wethouders van sociale zaken en financiën van de gemeen ten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, over het vraagstuk van herzie ning van de steunregeling in verband met den financieelen toestand van rijk en ge meenten. De besprekingen droegen wederzijds een informatorisch karakter, zij zullen in een volgende vergadering worden voort gezet. i NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Bij enkele candidaatstelling is tot bonds voorzitter herbenoemd de heer J. Kam- man, secretaris van Den Helder; door de af deeling Noord-Holland tot lid van het hoofdbestuur de heer N. Vos, secretaris van Heemstede, tot voorzitter der afdee- ling mr. D. Breebaart, burgemeester secretaris van Callantsoog en tot haar be stuurslid de heer L. J. Daalder, hoofdcom mies ter secretarie van Den Helder en benoemd G. Sydzes, referendaris ter secretarie van Amsterdam. EEN AANRANDER AANGEHOUDEN. In den afgeloopen winter heeft in Soest en omstreken een persoon rondgeloopep, die vele vrouwen en meisjes lastig viel Het is de politie thans gelukt dezen man te arresteeren. Het bleek de 22-j«tfige S. A. M. te zijn uit Amersfoort. Hg» op gesloten. Hij schijnt ook in de buurt van Baarn opgetreden te zfin. Al het personeel ontslagen en beslag gelegd op alle bezittingen. Het geheele personeel van de bekende sigarettenfabriek Mac Gillavry, te Senia- rang, welke fabriek thans samenwerkt met de British American Tobacco Oy., is ontslagen. De Loc. meldt, dat de firma Geo Whery beslag heeft gelegd op alle bezittingen van Mac Gillavry op grond van een rech terlijke beslissing. (Aneta). VERDUISTERING DOOR INLANDSCII OFFICIER. Veroordeeld, De krijgsraad te Tjimahi heeft den eer met de onder zijn beheer staande fond met de onder zijn beheer staandne fond sen ten bedrage van 545, gepleegd te Moeara Tebe tot vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld met vervallen verklaring van den militairen stand. (Aneta) Nadere bijzonderheden over de jongste reddingen. geven. Hij wordt nu te Nonie beii».,., De geheele bemannlB« K' rt^ Een nader telegram bevat de nieded ling, dat ook de zes achtergelatenen veiligheid gebracht zijn, zoodat thans d" ge geheele bemanning gered is. Zjj WoJ!| tegen Juni in Moskou verwacht, waar e I feestelijke ontvangst wordt voorbereid De royalistische „Action Frai 'caise"lla(I: De op 12 dezer plaats gehad hebbende algemeene conversie van Nederlandsche staatschuld ten bedrage van 900 millioen is geslaagd. Ter conversie werd aangeboden een bedrag van 748 749 millioen, terwijl het totaal van .de vrije inschrijving be draagt 155 a 156 millioen. In totaal is derhalve, naar de voor- loopige uitkomsten' ingeschreven voor een bedrag van ruim 903 millioen. Vrijstelling van de monopolieheffing voor ongepelde Ned.-Indische rijst. dat daar de orders voor gegeven waren en dat er geen misverstand tusschen machinekamer en brug was. Ook dat de inspecteur M.S.D. zou inspectceren en niet zeit b.v. de smoorkleppen hanteeren. Aan de voorbereiding van de inspectie op t schip, waar hij op mocht vertrou wen, heeft veel ontbroken. Van grof ver zuim is geen sprake geweest en in hoofd zaak heeft een buitengewone samenloop van omstandigheden tot het ongeval ge leid. Kapitein ter zee v. R. zelf vindt de gronden voor de gerequireerde vrij spraak niet prettig en nu de schroom niet het oog op de beide andere be klaagden is opzij gezet na het pleidooi Bij ministerieele beschikking is met in gang van 1 April j.1. van de bestaande monopolieheffing op rijst, afkomstig van Java, Madoera en Lombok, voor een ruime hoeveelheid volledige ontheffing verleend. De rfist, die met deze vrijstelling hier te lande zal worden ingevoerd, zal voorzien moeten zijn van een door het departement van oeconomische zaken te Batavia af te geven certificaat van oorsprong, teneinde de Nederlandsche Meelcentrale in staat te stellen bedoelde ontheffing te verleenen. Verwacht mag worden, dat deze maat regelen een stimuleerende werking zal uitoefenen op de aanvoeren van Indische rijst hier te lande, zoowel voor binnen- landsche consumptie als voor herexport in volledig bewerkten vorm. Bii bovenstaande officieele mededeeling sluit aan het onderstaande telegram: Aneta seint uit Batavia: De minister van Koloniën seint, dat de minister van oeconomische zaken met in gang van 1 April vrijstelling verleende van de nionopoliehoffing op ongepelde rfist, welke 1 per honderd kilogram be droeg tot een maximum van 15.000 tons gedurende 1934. De Staatscourant van gisterenavond be vatte een Koninklijk besluit, waarbij de invoer van rfist voor den tijd van drie maanden wordt gecontingenteerd. Deze maatregelen gelden van 1 Maart31 Mei De invoer van gepelde en van gebroken Naar het Hbl. verneemt zal 's-Graven- hage dit jaar niet kunnen ontkomen aan een aanzienlijke belasting verhooging. Bin nenkort kan het voorstel van B. en W. worden tegemoet gezien om het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting vast te stellen op 70. Voor het belasting jaar, dat 30 April a. s eindigt, is het aantal opcenten 45, het jaar daarvoor slechts zes. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend dat, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 15 t.m. 21 April de prijs van het crisisbotermerk en de vervoer- vergunning van buitenlandsche boter bp 1 per K.G. is vastgesteld. HET DEENSCHE EN HET FRANSCHE CONTINGENT VAN ZEEVISCH. Tot 1 Juni geen aanvoer hier te lande. Het contingent van Deensche zeevisch over het kwartaal, loopende van 1 Maart tot 31 Mei, was Donderdag uitgeput. Tot 1 Juni kan dus geen aanvoer van Deen sche visch meer plaats hebben. De afdeeling visscherfien van het de partement van oeconomische zaken deelt mede, dat het contingent, toegestaan voor den aanvoer van versche, gekoelde of be vroren zeevisch door Fransche visschers- vaartuigen, rechtstreeks komende van de vangplaatsen, is uitgeput; voor Fransche visschersvaartuigen tot 1 December. KINDERDOODSLAG. In de Koningshaven, te Rotterdam, is ter hoogte van het Antwerpsche Hoofd, drijvende gevonden het lijkje van een pas geboren kind (voldragen), van het vrou welijk geslacht. Het kind is vermoedelijk kort na de geboorte gestikt, doordat het hoofdje was omwonden met een stuk dweil en een laken, het geheel met een veter vastgebonden. Acht woningen door brand vernield. Donderdagnacht zijn te Hardinxveld 8 woningen door brand vernield. Vermoede lijk is de brand door kortsluiting ont staan. Van de acht arbeiderswoningen stonden er drie leeg. De overige waren bewoond, doch de bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het huisraad ging in de vlammen op. Toen de brandweer verscheen viel er van het geheele blok oude woningen niets meer te redden. Wederom zes jaar geëischt. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den in specteur-generaal van de spoor- en tram wegen gericht verzoek om voorzieningen te treffen bij de gevaarlijke tramkruisin gen van den Rijksweg AlkmaarDen Helder bij Alkmaar, Koedijk en Schoorl- dam in den vorm van aanmerkelijke snel heidsbeperkingen van de tramvoertuigen bij het passeeren van den weg c q. het aanbrengen van lichtsignalen ontvingen deze vereenigingen bericht, dat het in de bedoeling ligt de snelheid van de tram voertuigen bij het passeeren van boven- genoemden Rijksweg te beperken tot 5 h 15 km, op een enkele plaats, n.1. bij Alkmaar, voor de treinen van de richting Alkmaar, een stopgebod voor te schrijven. Overwogen is ook bij enkele kruisingen flikkerlichten aan te brengen, doch bij nader inzien is zulks niet noodig geacht, wanneer de zekerheid bestaat, dat dc thans voorgestelde beperkingen worden in acht genomen. Donderdag is voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch voortgezet de behande ling van de strafzaak tegen een logement houder uit Oosterhout, die ervan beschul digd wordt, dat hij op 28 Augustus van het vorige jaar te Sclifindel opzettelijk J. Schelle uit Tilburg, die zich met ver dachte s vrouw ophield, van het leven heeft beroofd door een revolverschot op hem te lossen, waardoor Schelle doodelfik getroffen werd. Tegen verdachte was zes jaar gevange nisstraf geëischt, doch op 28 Dec. 1933 werd de zaak voor nader onderzoek inge steld, en op 1 Maart j.1. is verdachte uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Er werden thans nog eenige nieuwe ge tuigen gehoord, doch het O.M. oordeelde, dat het hernieuwde onderzoek geen wijzi ging in den stand der zaak had gebracht. Z. i. is de doodslag opzettelijk gepleegd. Hij persisteerde, bfi zfin eisch; zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 26 April uitspraak doen- („Hbl."). Een belangrijke buit. Te Teteringen, bij Breda, is bfi een weduwe, die een boerenhoeve bewoont ingebroken. De indringers braken een raani open en stalen uit een kast een geldkistje, waarin zich een bedrag van F^nn8" ba"kPaPier bevond, benevens f 10.000 aan schuldbekentenissen. Omtrent de daders tast men tot nu toe in het duister. Oesjakof, de leider van de werkzaam heden tot redding van de bemanning van de Tsjeljoeskin, heeft aan de regeenngs- commissie de volgende bijzonderheden meegedeeld omtrent de verrichtinngen van het eskader-Kamanin: Op 7 dezer vlogen drie vliegtuigen van kaap Kankarem naar het kamp-Schmidt, dat zfi in 45 minuten bereikten. Slepnet, wiens toestel bfi de landing beschadigd werd, ging tot reparatie over; de twee andere vliegers, Kanianin en Molokof, na men terstond vijf mensehen aan boord en keerden terug. Oesjakof bleef gedurende drie dagen in het kamp achter. Het kamp is omgeven door stapels af gebrokkeld ijs. De schipbreukelingen zfin ondergebracht in een barak en tien ten ten, waarin kleine kachels zijn aange bracht, met behulp waarvan een normale temperatuur wordt onderhouden. De ten ten worden verlicht door een soort ben zinelampen, welke de schipbreukelingen hebben uitgevonden. Zfi zfin voorzien van leeftocht, brandstoffen en warme kleeren en beschikken over een keuken en een brood bakkerij. Het leven, dat op het eerste gezicht kalm en comfortabel lijkt, is in waarheid het leven op een vulkaan. De bewoners van het kamp leven in de voortdurende afwachting van een aanval van het fis. Op 8 dezer sleepte het fis de keuken weg. Den volgenden dag werd het kaïqp be zocht door de zwaartste opstapeling van het ijs, die sinds den dag van den onder gang van de Tsjeljoeskin heeft plaats ge had. Het fis drong de barak binnen, ver nielde de motorbooten, bedolf een ge deelte van het houten materiaal en ver nietigde geheel het vliegveld, waarop zicli het vliegtuig van Slepnef bevond. Een nieuwe ijsstapeling bracht een algeheele wijziging van het gebied van het kamp teweeg. Van het eerste oogenblik af, dat de op stapeling begon, mobiliseerden de schip breukelingen zich in enkele minuten, ieder nam zijn van te voren bepaalde plaats in. Dank zij het onwankelbare ge zag van Schmidt en zfin assistent Bobrof, vormen de schipbreukelingen een voort durend strijdvaardige collectiviteit. De overbrenging naar den vasten wal ge schiedt in volmaakte orde, volgens een van tevoren vastgestelde lijst, waarin re kening gehouden wordt met den gezond heidstoestand en het weerstandsvermo gen van de schipbreukelingen. Terwijl de schipbreukelingen op 9 de zer tegen de aanvallen van het ijs voch ten, sleepten zfi tegelijkertijd het vlieg tuig van Slepnef naar het andere vlieg veld, op een afstand van anderhalven kilometer. Op 10 dezer volbracht Kamanin een tocht, waarop hij drie personen naar den wal overbracht. Slepnef, die gereed ge komen was met de reparatie van zfin vliegtuig, bracht zes menschen naar kaap Wankaran. Molokof bracht in drie schit terende raids dertien personen over. Op den llden bracht Kamanin in drie tocht vijftien personen naar Wankarem over. De zwijgzame, moedige Molokof maakte vier reizen, waarop hij twintig personen overbracht, met inbegrip van prof. Schmidt (die, zooals men weet, ziek is). In het kamp bleven onder bevel van Bobrof 28 personen over, verzekerd, dat ook zij gered zouden worden. Op 7 dezer zfin naar het kamp sleden en hondenspannen overgebracht, die het den achtergebleven personen gemakkelij- ker zullen maken, om de kostbaarste in strumenten, materialen en bagage naar het vliegveld over te brengen. Van Wamkarem zullen de geredden zich naar kaap Wellen begeven en vandaar "aar de Voorzienigheidsbaai. Op den llden zijn 15 personen per slede naar kaap Wellen vertrokken, terwijl Slepnef er zes per vliegtuig heeft overgebracht. Slepnef en de sleden hebben van Wellen benzine meegebracht, waardoor liet transport van de nog op het ijs achter gebleven personen verzekerd is. an de andere vliegers, die te hulp ko men is Doronin van Anadyr aangekomen, tond 1S aa" de NoordkaaP ge- Dondcrdag opnieuw 22 man gered; er zijn nu nog 6 man op het Ijs. legen Woensdagavond een betooging organiseerd te Hónin-Liétard (Pasde U Iais) waar Léon Daudet toegezegd had t# zullen verschijnen. Hij kwam echter niet opdagen. De marxistische arbeidersbon den hadden een groote tegenbetoo»inp aangekondigd,zoodat er een sterke politie- macht aanwezig was. Er kon evenwel niet belet worden dat de marxisten het ver! gaderlokaal der royalisten binnendrongen en dat daar een algemeen handgemeen ontstond. Er vielen ongeveer 20 revolver- schoten. Een marxist werd dooreen schot in het hart gedood. Ongeveer20 Camelots du roi werden gewond. De politie zotte ten slotte de zaal waarin de royalisten zich bevonden af en fouilleerde de deel- nemers aan de vergadering op wapens. Weliswaar werden op hen geen wapens gevonden, maar wel vond men in de zaal verspreid 5 revolvers en 10 ploerten- dooders. jM Vervolgd wegens moord. Een jongen van 13 jaar te Cbicago.die zou hebben bekend op 8 April tmi meisje van twee jaar te hebben ontvoerd, zal waarschijnlijk wegens moord worden ver volgd. Hfi bracht het kind naar den zolder van een afgelegen huis, waar het aan wind en koude was blootgesteld, en liet het daar geheel naakt liggen. Twee andere jongens, die het hoorden schreien, waar schuwden de politie. Het kind werd naar het ziekenhuis overgebracht, doch over leed daar. De jury geeft in overweging den jongen kinderroover wegens moord te vervolgen. Pressard verhoerd Naar aanleiding van het verhoor van Pressard, dat Donderdag is voortgezet, maakt Reuter de opmerking, dat uit het verhoor wel is gebleken, dat de zaak zeer ingewikkeld is. De Parfische pers heeft reeds liet vermoeden geuit, dat de regee ring niet sterk genoeg zal zfin 0111 den „Augias-stal" te reinigen. Een agent van Stawisky pleegt zelfmoord. De vertegenwoordiger van Stawisky in Hongarije, een advocaat, die hem voor namelijk had geholpen bfi de transacties met de Hongaarsche optanten, heeft in een hotel te Monte Carlo zelfmoord ge pleegd. Hfi was een persoonlijk vriend van den Franschen militairen attaché te Boedapest en trad daar tevens als advo caat van Coty op. Weer een mcord? Reuter meldt uit Parijs, dat het parket de schouwing heeft gelast van liet lijk van een controleur aan het ministerie van Arbeid, die drie dagen geleden is ge storven. Ordonneau, de rechter van inj structie, was voornemens den man dezer dagen te hooren in verband met bepaalde handelingen van den gewezen minister Dalimier. Naar Reuter Donderdagavond uit Moskou meldde, zijn opnienw 22 leden van de bemanning der Tsjeljoeskin van het kamp op het fis naar Wan- karim overgebracht. Er bevinden zich nu nog 6 man op het fis. BroJ. Schmidt te Neme o» Alaska. Sig dat0thii «F0 T'" toestand zo° ernstig, dat hij aan den aandrang die P hem geoefend werd, gehoor moest HELDERSCHE EIERVEILING. 12 April. Aangevoerd 33,364 kippeneierent 5?—54 kg 2.00—2.30, 55—57 kg 2.10—2.3», 5860 kg 2.202.40, 6163 kg 2.302-4»? 1096 eendeneieren 2.002.20; 35 ganzen eieren 7.00. Alles per 100 stuks. ALKMAAR, 13 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 48 stapels, wegende 94,000 kg. Fabriekskaas: 3 stapels commissie 17, 42 stapels kleine 19. Boerenkaas: 3 sta- pe's kleine 18. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 13 April. Graanmarkt. Aangevoerd 252 hl als: 4 kt voertarwe 4—5; 38 hl gerst chev. 4-75—5; 1 IS hl haver 6.75—7; 21 hl boonen, w.o.:- bruine 610.50, citroen 712, duiven 8.509.50, witte 716; 5 hl mosterdzaad, rood 25 en geel 11.75; 5 hl karwijzaad 182i en 64 hl erwten, w.o.: kl. groene 4-50—8, groote 17—19, grauwe 28—35 en vale 1320, alles per 100 kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 13 April. 22,000 kg roode kool 15.40; 47,000 kj( ge e kool 4.908.70; 10,000 kg Deensche w'ite kool 6.306.80; 7500 kg uien: gele uien 0.801.20, grove 1.602.20, gele drielingen 0.80; 600 kg bieten 0.601.40, alles pef 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 13 April. Uien 0.901.40. drielingen f 0.901, grove 2j20T2f*>-' Pee" 3.50, kleine peen 1.80; roode kool 1.505.60 en 2.10: geie kool t f 5.90—8.30 en 4-50—4.60; Deensche witte - J 5.80—7.20 en 4—4.60, alles per 100 kg- - rl fi

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6