f V I Radioprogramma Oost-Indië. binnenland Van links en rechts Een brutale diefstal te Rotterdam. Café-restaurant te Amsterdam uitgebrand. Autoongeluk. Auto-botsing. De schietpartij in de Raamstraat in Den Haag. Onweer. Eenige gevallen van verkoop van inlandsche kinderen aan Chineezen. Een hoogverraadproces. Uitbraakpogingen van gevangenen. B A BAYERI E R/i Vier moordenaars terechtgesteld. De sluiting van Mac Gillavry's sigarettenfabrieken. De werkloosheid in ons land. De ontslagaanvrage van minister Verschuur. Vijftig gulden belooning uitgeloofd. Maandag heeft een tot dusver onbe kend gebleven man kans gezien om uit een kantoorpand aan de Gedempte Bier haven te Rotterdam een blikken trom mel uit de kluis weg te nemen, zonder dat het personeel daarvan iets heeft be speurd. De trommel is groot 45 X 35 X 30 cm en met een hangslot gesloten. De inhoud van de trommel bestaat uit: 300 aandeelen van 1000, waarvan 200 blanco en 100 op naam; 3 pakjes coupons, met stempels vernietigd; 2 grootboeken; 1 balansboek; 1 map met polissen; 1 map met particuliere geschriften; 4 testamen ten; 1 boedelbeschrijving; verscheidene acten, balansen en sleutels. De inhoud is voor den dader of eventueelen vinder waardeloos. De commisaris van politie in de le af- deeling (bureau Groote Paauwensteeg) verzoekt inlichtingen. Een belooning van 50 voor de terugbezorging van deze trommel met inhoud is in uitzicht gesteld. Groote schade, geen persoonlijke ongelukken. Maandagnacht om ongeveer vier uur is te Amsterdam de brandweer via den brandmelder op den Dam gealarmeerd voor een brand in de Jonge Roelensteeg 2a, een perceel in de eerste rechter-zij- straat van de Kalverstraat, waarin ge- gevestigd is het café-restaurant „Sans Souci" van den Pool Koscinski. Met twee stralen wist de brandweer het vuur te bedwingen, doch kon niet voor komen, dat het café-restaurant geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend, uit het onderzoek van de barndweer is gebleken, dat de brand begonnen is ach ter de toonbank in het café-restaurant. De eigenaar heeft echter verklaard, dat er toen het café om één uur 's nachts is ge sloten, nergens in de caféruimte vuur is achtergebleven. De politie stelt een nader onderzoek in. De eigenaar van het café-restaurant is voor een bedrag van 6000 op beurs- polis verzekerd. ten geestelijke gedood. Maandagavond omstreeks tien uur zag een passeerend automobilist, die in de richting Schayk reed, nabij het woonwa genkamp, op den rijksstraatweg 's-Her- togenboschGrave onder de gemeente Heesch een geheel vernielden auto langs den weg liggen. De bestuurder, een r.k. geestelijke, bevond zich nog achter het stuur, doch bleek reeds te zijn overleden. Het bleek te zijn de 35-jarige heer der Kinderen, rector aan het Groot Semi narie te Haaren in Noord-Brabant, die een lezing te Boxmeer had gehouden en per auto huiswaarts keerde. Daar Maan dagavond ter plaatse een hevig onweer heeft gewoed, acht men het niet onwaar schijnlijk, dat de bliksem den auto heeft getroffen en de bestuurder tengevolge van den schrik de macht over het stuur heeft verloren met het bovengenoemde gevolg. Drie gewonden. Dinsdagavond was de heer Kuis langs den rijksstraatweg 's-Hertogenbosch Grave, onder Heesch, bezig met het repa- reeren van een autoband, toen uit de richting Den Bosch een auto met vrij groote snelheid kwam aanrijden. De heer K. sprong achteruit en wist zich zoo doende te redden, doch de auto, waarin zijn vrouw en twee zoontjes zaten, werd aangereden en 50 meter meegesleurd. De auto reed ten slotte over een grind- hoopet. kwam tussclien de boomen langs den weg terecht. B De inzittenden bleken allen ernstig ge wond. Het oudste kind kreeg ernstige inwendige kneuzingen en een beenbreuk i was me' verw°Ddingen over dekt het andere kind was eveneens ern stig gekwetst. Zij zijn allen naar het St. Ludovicus-ziekenhuis te Heesch vervoerd Beide auto's zijn zwaar beschadigd. De vermoedelijke dader heeft zich aangemeld. De vermoedelijke dader van de schiet partij m een café in de Raamstraat te s-Gravenhage, j.1. Vrijdagmiddag ge pleegd, wiens opsporing door de nolitie was verzocht, heeft ztch Dinsdag „U vr' .re?in£ aarj liet hoofdbureau van politie m Den Haag aangemeld. De verdachte van den revolveraanslag Haag" h aa" d® Raamstraat in Den ,dle zich Dinsdagochtend bii de politie heeft aangemeld, bleek zelf ern stig verwond te zijn, weshalve aanstonds geneeskundige hulp voor hem is inge roepen. B sc j^nt, dat de kogel, die het slacht- rtïf 1" d« 'ong heeft getroffen, eerst ge aan erarm van den verdachte is Brand te Soest. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdag avond boven Baarn en Soest woedde, is de bliksem ingeslagen in de brood- en banketbakkerij van C. van Ee aan de Kerkstraat te Soest. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet voor komen, dat het geheele huis is uitge brand. Slechts weinig huisraad kon wor den gered. Huis en inboedel waren laag verzekerd. ROODVONK IN HET GARNIZOEN TE GRONINGEN. In verband met het voorkomen van een geval van roodvonk in de kazerne te Groningen, zijn de militairen van het J2de regiment infanterie, die met den pa tiënt in hetzelfde paviljoen waren gehuis vest, voor een week geïsoleerd. De patiënt is naar barakken van het academisch ziekenhuis vervoerd. HET GEBEITIDE BIJ LOPIK NA AFLOOP VAN EEN N.S.B.- VER G A DER ING. Op 3 dezer stonden voor de Utrecht- sche rechtbank zeven inwoners van Jaarsveld terecht wegens mishandeling van den notarisklerk J. Holswilder te Schoonhoven en wegens vernieling van diens auto. Subs. was hen ten laste ge legd openlijke geweldpleging tegen goe deren en personen Tegen alle verdachten werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Ten aanzien van een van hen, A. B., met aftrek van voorloopige hechtenis. Buitenland Een correspondent van de Bintang Timoer te Brebes schrijft dat daar den laatsten tijd verschillende gevallen van lcinderverkoop hebben plaats gehad. Het betreft hier gevallen van Inlandsche kinderen die aan Chineezen worden ver kocht om op deze wijze aan eenig geld voor levensonderhoud te komen. Het blad had eenigen tijd geleden er reeds geruchten over gehoord en schreef 22 Maart aan zijn correspondent te Brebes om nadere bijzonderheden. Nog vóór het antwoord kwam, bevatte de Soeara van Oemoem van 23 Maart het volgende: «Dinsdag j.1. bekende eene Inlandsche vrouw, afkomstig van Balapoelang, dat zij geheel Slawi doorkruist had met het doel haar tweejarig zoontje te verkoopen, maar de prijzen die geboden werden waren zoo laag dat het niet tot een ver koop kwam. Een tienjarig Inlatidsch kind is door een Chinees te Brebes gekocht voor f 5.—. In de desa Pasar Batang (Brebes) werd een Chinees voor dezelfde som eigenaar van een 14-jarig Inlandsch meisje.» Donderdag 29 Maart ontving de Bintang Timoer antwoord van zjjn correspondent te Brebes, waarin de droeve waarheid werd bevestigd, doch ook de namen der verkoopers werden vermeld. Het blad hoopt, dat een en ander de volle aandacht der autoriteiten zal hebben. Vragen in den Volksraad. Naar aanleiding van het bovenstaande heeft de heer Soetardjo zich met eenige schriftelijke vragen tot de regeering ge wend. 92 communisten staan terecht. Te Wupperthal is Maandag voor het hof van gezworenen een proces begonnen tegen 92 communisten, o. w. 6 vrouwen. Zij worden beschuldigd te Wupperthal communistische acties tegen het natio naal socialisme te hebben gedreven, door het verspreiden van verboden vlugschrif ten, het inzamelen van geld voor de Roode Hulp en de communistische partij, het aanplakken van plakaten tegen hoi n. s. bewind enz. Na de voorlezing van de acte van be schuldiging, heeft het hof besloten het proces met gesloten deuren te voeren. EEN MOORD OPGEHELDERD. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de moordenaar van den afgevaardigde Po- powitsj thans is gegrepen. Het is een Hi-.iarigp gymnasiast zoon van een rechter Hp heeft den moord met twee mede scholieren twee maanden geleden ge pleegd, en daarbij alleen een vulpenhou der buitgemaakt. ALPENIST VERONGELUKT. Volgens een bericht uit Davos is de be kende alpinist Wilhelm Dobrasch, uit Munchen, Zondag op een skitocht naar de I arsenhutte doodelijk verongelukt. EEN NAZIGRAP. Reuter meldt uit Weenen: Geheel Weenen maakt zich vroolijk h!hLeen- gïa?' 1ie de Nazis '^gehaald nebben in het christen-socialistische or gaan Neuigkeits Weltblatt. Onder den titel „Ave Dollffuss, mori- tmi te salutant (Wees geroet Dollfuss, SJLfw i rven' groeten U) publi- teeit hel blad een gedicht, waarin hulde gebi acht wordt aan den kanselier voor fKnó"ril°;,en!rdn,kki"8 van 1,6 30dalis- '3'ad Ked'stiibueeid was werd dat de beginletters van dit ge dicht de woorden „Heil Hitier" vormden paar de geheele oplage al was verspreid kon er mets meer aan worden gedaan' erzamelaars betalen hooge prüfen om niancMig"nPlaar dU nummer te be- HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 APRIL 1934. Twee gevangenen gedood en twee ontsnapt. Wanneer iets koopt, dan onderzoekt U en over tuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij een geneesmiddel minder zorgvuldig tewerk gaan? Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tab!. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. i De pers-afdeel mg van de Berlijnsdhe justitie deelt mede: Dinsdagmorgen 0111 6 uur zijn de z.g. „B.V.G.-roovers", de 22- jarigen Erwin Hildebrandt, de 24-jarige Alfons Hoheisel, de 24-jarige Willy Krebs en de 31-jarige Erich Achtenhagen, op het binnenplein van de strafgevange nis Ploetzensee door den scherprechter uit Maagdenburg, door middel van den bijl terechtgesteld. Zij waren op 6 Juli 1933 wegens gemeenschappelijken moord en roof ter dood veroordeeld. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis te Vittoria is een muiterij uitgebroken. De muiters boeiden een bewaker en verwondden een beambte. Tenslotte wist het personeel, geholpen door gendarmerie en troepen, de orde te herstellen. MISLUKTE AANSLAG OP EEN TREIN Naar Reuter uit Harbin meldt hadden bandieten een dynamietlading gelegd op een spoorlijn, waarlangs een militaire trein van 42 wagens moest komen. Het dynamiet ontplofte echter te vroeg, waar door alleen de locomotief van den trein beschadigd werd. i KOOPT ALLEEN BIJ DUITSCHERS! Men meldt uit Berlijn: De leiders van de N.S.B.O. (national socialistische Betriebs Organisationen). hebben tot alle leden dezer organisaties een oproep gericht met het verzoek de af zet van Duitsche producten te helpen be- wordt den leden van de N.S.B.O. toch het j volgende op het hart gedrukt: „Duitschers koopt alleen bij Duitschers. Duitschers koopt Duitsche waren. Vrouwen en man nen moeten zoo worden opgevoed, dat ze in de eerste plaats Duitsche waren koopen." Uit Canon City wordt gemeld, dat vijf gevangenen uit de staatsgevangenis van Colorado, Dinsdag een poging hebben gedaan om uit te breken. Twee gevan genen werden door de bewakers neerge schoten en twee slaagden er in te ont snappen; de vijfde keerde vrijwillig terug Tijdens een worsteling met een der uit brekers werd een bewaker met een mes gestoken. Een andere lezing. Volgens een ander bericht uit Colorado City zouden de 5 uitgebroken misdadigers te Canon City in de stad verschillende personen hebben aangevallen en ernstig verwond, zoodat een paniek onder de be volking ontstond, en zou de politie er na eenige uren in geslaagd zjjn alle vijf ontsnapte gevangenen te overweldigen en naar de gevangenis terug te brengen. In 1929 was in de gevangenis te Canon City eveneens een bloedige gevangenis opstand uitgebroken, die slecht met groote moeite onderdrukt kon worden. ZWARE AARDBEVING Het seismologisch instituut in Poelkowo (Rusland) heeft Zondag 0111 22 uur 28 mi nuten Greenwichtijd een aardbeving, waarvan het epicentrum in de omgeving van het eiland Celebes ligt, geregistreerd. De trilling in Poelkowo bedroeg 250 mikron, hetgeen zou wijzen op een bui tengewoon zware aardbeving. De directie, van Mac Gillavry's siga rettenfabrieken heeft thans verklaard, wat uit de vorige berichtem al niet anders te begrijpen was: dat de fabrieken te Ambarawa zullen worden gesloten. De fusie met de British American Tobacco Cy„ die eerst alleen heette de verkoopsorganisatie te betreffen, biykt dus een algeheele samensmelting te zjjn. Daarmede is een groot en echt Indisch bedrijf verdwenen. De sluiting van het bedrijf van Mac Gillavry zal door velen betreurd worden. Het. was in zijn oorsprong een echt Indisch jbedrijf en is een voorbeeld geweest van at een Indische onderneming met het apitaal, de werkkrachten en de grond- vorderen. Zonder te willen vervallen iny de fout van een propaganda voor het boy- £toften van het eiSen land met een Pl ootten van buitenlandsclie producten, duet, hoofdzakelijk voor het eigen land bestemd, heeft kunnen bereiken. Voor Ambarawa en omgeving zal de kluiting der fabrieken een groote slag zijn voor het talrijke personeel natuurlijk in de eerste plaats en eigenlijk ook voor geheel Indië. (Nw. Rott. Crt.). i VRIJDAG 20 APRIL. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARAi 8.00 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. io.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel C. Steyn. 10.30 Trio Favoriet. 11.00 Declamatie A. Bouwmeester. 21.20 Vervolg Trio-concert. 11.50 Gramofoonpl, 12.00 Dito. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Causerie door mevr. de Leeuw van Rees. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Dito. 4-30 Voor de kinderen. 5.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 Orgelspel J. Jong. C.15 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.45 Causerie. 7.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 7.30 Dr. H .Polak: Een halve eeuw socialisti sche arbeidersstrijd. 7-45 Gramofoonpl. 8.00 Causerie door Ds. D. Bakker. 8.30 Concert. S. Tromp (viool) en Geza Frtd (piano). 9.00 Prof. Dr. J. Lindeboomi Het vrijzinnig Protestantisme in ons volk. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie A. Donker. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.25 en 10.00 Gramofoonpl. 'O.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Schlagermuziek en Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. en voordracht. 4.15 ocale duetten met pianobegeleiding en Gramofoonpl. 5 00 Lezing. 5-20 Gramofoonpl. C30 Orkestconcert. 7-15 Lezing. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Orkestconcert m.m.v. pianosoli-te. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Koorconcert. 8.45 Piano-recital. 9-00 Orkestconcert. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Koorconcert. 10.15 Vaz Dias. io.2o—12.00 Orkest- en koorconcert. I ZATERDAG 21 APRIL. Hilversum, 301 M. VAR A-uitzending, 00 Gramofoonpl. <|oo Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. xio.oo Morgenwijding VPRO. tp.i-5 Vopr Arb. >i. d. Continubedr.. Klein 1 VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels, VARA- 1 Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. t|2 00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2ioo Pauze. 2G5 Dr. H. Polak: Keir Hardie. 3.30 Zang door J. Hekkert—van Eysden. 4 00 Muzikale causerie P. Tiggers. 4/30 Filmpraatje M. Sluyser. 4 45 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 5.30 Boekbespreking J. Winkler. 6.00 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers, 630 Orgelspel J. Jong. 7.00 Gramofoonpl. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia 8-.15 VAR A-Orkest o.l.v. H de Groot, m.m.v El'is. Sohumann (zang). 9.00 Toespraak A. de Vries. 9.15 Zang door Elis. Schumann. 9.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy en „De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 10.30 A. Veraart en Mr. P. J. Mijksenaar: Regen en mist. 10.50 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. li',30 Godsd. halfuur. 12.15 Schrammelmuziek en Gramofoonpl, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4-15 Orkestconcert, Gramofoonpl. Lezingen 7.15 Kath. RVU. 7-35 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 800 Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Pianoduetten. 8.45 Hoorspel. 9 30 Schlagermuziek. 10.00 Gramofoonpl. 10.10 Pianoduetten. 10.20 Schlagermuziek. I. d. Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonpl. pauze om 10.30 Zwemmen is de meest gezonde sport. Leert het dezen zomer. - v v t y v In de week van 26 t/m 31 Maart. De directeur van den rijkdienst dei werkloosheidsverzekering en ai'^el^',.e: middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 593.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesiibsKheer- de vereenigingen in de week -» t/m o Maart heeft bedragen 24.8 In de vorige verslagperiode (5 t/m. 10 Maart) bedroeg het percentage 25.4; de werkloosheid is dus in den loop van drie weken gedaald met 0.6 In de overeenkomstige week van 1933 bedroeg de werkloosheid 29.4 ,0. Minister Verschuur is Maandagavond in zijn woning in Den Haag teruggekeerd. Wat zijn ontslagaanvrage als minister van oeconomische zaken betreft, is de „Nw. Rott. Crt." in staat uit de onmiddel lijke omgeving van den heer Verschuur het volgende mede te deelen. De medici hebben mr. Verschuur vol ledig herstel in uitzicht gesteld, mits hij eenige maanden een rustkuur onderging. Het spreekt vanzelf, dat de lieer Ver schuur hier gehoor aan geeft. Hij is ech-, ter van meening, dat dit niet te vereeni gen is met een conscientieuse opvatting van zijn taak als minister. Deze arbeid eischt toch in dezen tijd zeker iemand, die zich geheel geven kan en zich zelf niet behoeft te ontzien. Ook met de oplossing van een interi mair ministerschap meende mr. Verschuur zich niet te kunnen vereenigen. Het zou geruimen tijd duren, alvorens zijn plaats vervanger zich in de zaken van zijn depar tement had ingewerkt en het zou naar de opvatting van den minister niet in het belang zijn van het algemeen beleid, in dien hij dan later het beheer van het departement weer op zich zou nemen. Uitsluitend op grond van deze overwe gingen heeft de heer Verschuur zijn ont slag als minister verzocht. Naar in parlementaire kringen verluidt, zou dr. Colijn belast worden met de waarneming ad interim van het beheer van het departement van oeconomische zaken. DE VOLKSTUINTJES MOGEN DEN- TUINDERS GEEN CONCURRENTIE AANDOEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gericht in zake volkstuintjes. Daarin zegt de minister, dat zijn ambt genoot van oeconomische zaken, in ver band -met de teeltbeperking voor tuin- bouwgewassen, het volgende onder zijn aandacht heeft gebracht. Verschillende gemeentebesturen stellen gronden, welke voor stadsuitbreiding be stemd zijn, maar als bouwterrein niet onmiddellijk noodig zijn, beschikbaar voor z.g. »volkstuintjes«. Voor zoover deze een beperkte oppervlakte, b.v. 3 are niet te boven gaan, bestaat daartegen niet het minste bezwaar, aangezien deze tuinarbeid voor de betrokken personen, iti den regel arbeiders, een aangename bezigheid is, terwijl z(j tevens op die wijze in hun be hoeften aan aardappelen en groenten, de laatste dikwijls ook voor inmaak, kunnen voorzien. Sommige gemeenten zijn in dat opzicht wat vrijgeviger door in het bijzonder ten behoeve van werkloozen betrekkelijk groote perceelen beschikbaar te stellen. Dit opent de mogelijkheid, dat den tuin ders concurrentie, wellicht zelfs deloyale concurrente wordt aangedaan, en kan oor zaak zijn, dat het doel der noodzakelijk geachte teeltbeperking van tuinbouwge- wassen niet wordt bereikt. Immers indien deze «volkstuintjes» zóó groot worden dat de opbrengst grooter is dan voor eigen gebruikt, wordt het meerdere op de markt gebracht. In verband met het bovenstaande ver zoekt de minister de gemeentebesturen de uitgifte van gronden voor volkstuin tjes te beperken tot 3 are per gezin. GESTEUNDE LANDBOUWERS OP HET TERREIN VAN DEN HANDEL. De drie Ned. Middenstandsbon den wenden zich tot de regeering. De commissie van overleg van de drie Ned. middenstandsbonden heeft verschei dene klachten ontvangen over het hand over hand toenemende euvel, dat land bouwers de door hen geproduceerde kaas rechtstreeks aan particulieren verkoopen met uitsluiting van den tusschenhandel. N anzelfsprekend wordt deze tusschen handel hiermede ernstig geschaad, wijl de kaas buiten hem 0111 tegen belangrijk lageren prijs wordt aangeboden. Bijzonder ernstig is liet echter, dat de landbouwers tot dezen rechtstreekschen kaasverkoop tegen lage prijzen in staat worden gesteld door de ondersteuning, die "en S Crisis-zuivelwet ontvan- Middenstandsbonden zijn van mee- ïg, dat hier van een euvel mag worden gesproken en hebben den minister van oeconomische zaken daarom verzocht maatregelen tegen dit euvel te nemen door en'de veeteelt de'66111"" au,J den 1 ue v eeteelt de voorwaarde te verbinden Ja de gesteunden niet gaan tredmr 0n het terrein van den handel. P -iet vertrouwen meenen de Middcm standsbonden zoodanige maatregelen te wenden. ei mg om steun moeten 19 A p r i 1. I11 het leven zyu dikwijl* niet de hoofdwegen het interessant*? maar de zijpaden. Ik heb er derhalve indien het verband u niet ontgaat eeu gewoonte van gemaakt, in de kranten nooit de vrouwenrubriek over te slaan En dat ik daar verstandig aan doe, bewij. zen onmisbare artikelen als ..Ongevallen in huis", hetwelk ik op een van mijn span nende zwerftochten 111 de oerwouden der journalistiek heb ontdekt en in ieders han den zou wenschen. Ofschoon bij dit stralende lenteweer de verleiding groot is, het artikel eenvoudig uit te knippen en, op te plakken en ver volgens, mijn taak vervuld zijnde, in den tuin te gaan zitten, niet het laatste jon gensboek van Shavvzal ik mijn schaar in bedwang houden en mij beperken tot het citeeren van de volgende hoogtepunten, die het nuttige en menschlievende karak ter van het artikel voldoende typeeren: Men moet geen electrische schakelaars niet natte handen aanraken. Dat had nou nog nooit iemand tegen mij gezegd. Men moet geen zoutzuur of geest van zout in een leeg bier- of bessensapfleschje doen, zoodat een dorstige zoon des huizes op een keer dat fleschje pakt 0111 te kij ken of er iets drinkbaars in zit. Inderdaad zou dat een onaangenaam incident zijn. Als er aan een ladder iets kapot is, moet men dadelijk een nieuwe koopen. Wij wachten daar altijd mee, tot minstens drie menschen hun nek gebroken hebben, maar beter is natuurlijk dat niet te doen. Men moet met het oog op de kleine kinderen nóóit pannen of potten met ko kenden inhoud op de keukenvloer zetten. Eigenaardig is, dat wij thuis nog geen week geleden er juist over gediscussieerd hebben of het voor de baby goed was 0! niet. Men moet nooit een jong kind in een bad zetten, welks water men niet gecon troleerd heeft. De reden daarvan is waar schijnlijk deze, dat men op 't geschreeuw van een kind dikwijls niet kan vertrou wen. Waarschuwingen als deze zijn voor het algemeen belang nuttiger dan tachtig be schouwingen gewijd aan bijvoorbeeld de overproductiè in de wereld, al was het al leen reeds omdat door die beschouwingen de overproductie niet af- doch toeneemt. Aangestoken door het goede voorbeeld wil ik dan ook gaarne mijnerzijds even eens een tiental nuttige wenken bijdra gen: Berg het rattenvergif nooit in een bo tervlootje en zet het nooit op tafel. Zet de waschbenzine niet bij voorkeur op de brandende kachel neer. Het is niet alge meen bekend, dat zij ontvlambaar is. Als ge het kunt vermijden, laat dan geen geladen revolver in de kinderkamer slingeren. Vele kinderen zijn onvoor zichtig. Raak geen hoogspanningskabel aan en zie toe, dat ook uw kinderen dit zoo wei nig mogelijk doen. Als gij visite verwacht, waarop ge ge steld zijt, zet dan nooit vitriool tusschen de wijnflesschen. Een ongel,uk. is gauw gebeurd. 1 Steek nooit gordijnen aan om den kin deren te toonen, hoe gevaarlijk het is, met lucifers te spelen. Zij moeten het door andere voorbeelden leeren. Vindt niet goed, dat uw kiiideren op het dak voetballen; de tuin is bijna even amusant. Moet ge 0111 beroepsredenen dynamiet in huis hebben, bewaar het dan nooit in het fornuis. Vlieg niet boven een groote menigte, als ge nooit vliegles hebt gehad. Probeer nooit met uw auto den vóór u rijdenden wagen te passeeren via het trottoir. Dikwijls lukt het niet, en voet gangers hebben er 'n hekel aan. HET MEISJE OP DE FIETS. Het meisje op de fiets Dat had 'r hart verloren Aan Pieter van der Koren: Dat was me toch zooiets! Maar och, die arme Piet, Onschuldig als een baby. Wist van het dikke streepie In 't meisjeshartje niet. In zijn Cadillac reed Baron Johan van Spankeren, Die niets deed dan maar kankeren,' (Wat ie nooit eerder deed). Maar 't aadlijk hart sloeg fel Voor 't meisje van hier boven, Maar zij, 't is niet te g'looven, Nam dit slechts als een spel. Toen kwam de groote krach, Op zeek'ren Zondagmorgen, Toen, vol van liefdeszorgen, De jonker 't meisje zag. De stakkerd gaf vol gas, Doch hij had moeten mind'ren, En kon nu niet verhind'ren De ramp die komend was. De auto sloeg op hol, Pal tegen Pieters beenen, Die vluchtte ergens henen, Maar werd van schrik schier dol. Hij riep nog: Potverdrie, Dat vind ik heel onbillijk! Hij rijdt met zijn Cadillac Tegen mijn rechterknie! Het meisje op de fiets Kwam snel met een verbandje, Zij droeg het in haar handje, F.n zei: wees stil, 't is niets! Wij doen het om je knie, En Iaat baron van Spankeren Nu in zijn kar maar kankeren: Mijn naam die is Sophie, Mijn antwoord is: oui! Piet nam haar op zijn knie.1) PIET DE RIJMER. Maar dat gebeurde pas veel later. t !f

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2