Stadsnieuws De veeren mak^n de kip niet. 'Wat wilt lezend TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG Ï9 APRIL 1934. 5 LicLt op voor alle voertuigen, ponderdag 19 April 19.31 uur. BOEKT nu Uw vacantie-zeerels Reisbureau VELTHUYS, Vrijdag 20 19.33 uur. Bij het Woensdag door de Federatie voor Stenografie „Groote" te Amsterdam afgenomen examen, slaagde onze stadge- noote Mej. Hannie van Niel voor het diploma Kantoorstenograaf 130 lettergre pen Neuerlandsch. Zij was leerlinge van het Instituut „Mercurius" alhier. Op de gisteren te Amsterdam ge houden examens van de Federatie voor Stenografie Groote, behaalde onze stad- genoote mevr. I'. SlortSok, het diploma kantoor-stenograaf 130 Duitsch. ZUIDSTRAAT EN BINNENHAVEN. Naar wij vernemen, zijn Zuidstraat en Binnenhaven.thans weder voor het verkeer opengesteld. KRANS GELEGD. Gisterenmiddag is door vier Duitsche officieren, die hier tijdeiyk vertoeven, een krans gelegd aan den voet van het Marine monument. Üe krans draagt de Duitsche kleuren, zonder opschrift. Den officieren werd namens het Ge meentebestuur door den Chef Staf Zee macht hiervoor dank gebracht. HET PROFESSIE-JUBILEUM VAN ZUSTER RITA. Tot ons leedwezen is in ons berichtje omtrent het zilveren jubileum van zuster Rita, dat dezer dagen zal worden gevierd, het gironummer van dr. van Heerde, waarop bijdragen kunnen worden gestort, foutief afgedrukt. Niet 110. 15261, maar no. 152161 is het nummer, waarvan de betrok kenen wel nota wil'en nemen? TENTOONSTELLING I. V. A. De premies der Zaterdag en Zondag j.1. gehouden schilderijen tentoonstelling zijn tegen overlegging der steunbonnum- mers 8, 47, 95, 91, 168, 57 en 197 ver krijgbaar bij J. H. Smith, Krugerstraat 72. BAZAR GEREF. WIJKGEBOUW. De naam van Roodkapje was Iteke, van de andere pop Hetty. Het aantal erwten voor de sprei 825. Het aantal spelden 1483. De trouwdatum van Bruid en Bruide gom 14 April. Het horloge is blijven stilstaan om 6U58. UITVOERING R. K. VOLKSBOND. Wij verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden betreffende een uitvoering van de R. K. Gemengde Too- neelvefeeniging „Excelsior" in het ge bouw van den R. K. Volksbond, op Zon dagavond 8.15 uur. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Zaterdag 21 April te 8.15 uur belegt het Nationaal Jongerenverbond een bijeen komst in de zaal van U.S.O. Spreker is o. a.F. K. Lotgering: „Weerbare Jeugd". Toegangskaarten verkrijgbaar bij: K. van der Stad, Binnenhaven 57, W.Jansen, Stationstraat 3 en F. van Rappard, Dijkje 3 BEËEDIGING MARINE-RESERVE- OFFICJEREN. Bijna wekelijks komt aan boord van Hr. Ms. Wachtschip de beëediging voor van een of meerdere jongelieden, welke als koopvaardij-officier of in een andere be trekking een opleiding ontvingen voor luitenant ter zee bij de marine-reserve. Dat wij ditmaal melding maken van zoo'n feit, geschiedt omdat Dinsdagmiddag de beëediging plaats had van een tiental hunner, t.w. de heeren W. F. J. Mörzer Bruyns, N. F. de Groot, J. H. van de Weiier, A. G. Kloots, J. Soaander, G. van der Kaaden, F. J, Ages, A. P. Schoon hoven van Beurden, W. J. van den Berg en R. Mooij. De beëediging geschiedde door den Commandant van Hr. Ms. Wachtschip, kapt.-luitenant ter zee K. van Aller, die den jongen mannen wees op de beteekenis van den af te leggen eed. Spr. wees er op, dat door de eeuwen heen men van een eed gebruikmaakte waar het gold het afleggen eener plechtige belofte. De Waal Malefijt, de bekende rechtsgeleerde deskundige, omschrijft hem als een „plechtige betui ging bij het afleggen eener verklaring, dat men zich voor de oogen stelt Gods alwe tendheid". De eed is drieledig: men zweert trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgstucht. Deze drie begrippen worden door den Commandant kortelyks ontleed en nader toegelicht, waarna de ban wordt geopend en de beëediging plaats vindt. De Commandant wenschte de nieuw benoemde reserve-officieren geluk met hun intrede in de marine, en op den ernst der thans, door hun eedsaflegging, aange gane verplichtingen. Gebruikt u thans geschonken macht ten voordeele der Ma rine, aldus eindigt spr. Misbruik daarvan zou uzelf ontsieren. Houdt in gedochte het Noblesse oblige! VREEMDELING EN VERKEER. A.s. Zaterdag zal in hötél „Den Burg" alhier een vergadering worden gehouden door het Algemeen Bestuur van de Fede ratie van Vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer in Noord-Holland boven bet Noordzeekanaal. Op deze vergadering zul len 0. a. de volgende onderwerpen worden besproken: Voorstel tot het uitgeven van een kaar tje, waarop zijn aangegeven alle autobus- dienstlünen en bootdiensten met vermel ding van de ondernemingen aan de ach terzijde. Bespreking betreffende het organisee- ren van autobustoeren door Noord-Hol land. Na afloop der vergadering zal gemeen schappelijk een Heldersche koffiemaaltijd worden gebruikt, waarna een korte wan deling zal worden gemaakt langs Buiten haven en Marinewerf en daarna zal via den Zeeweg naar Huisduinen worden ge reden, alwaar in het Badhotel door de V.V.V. „Helders Belang" de thee zal wor den aangeboden. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T. B. C. DEN HELDER. Op Zaterdag 21 April 1934, zal te Den Helder de alom bekende „Emmabloemcol- lecte" gehouden worden, waarvan de op brengst ten goede komt aan de Tuber culoselijders van alle gezindten zonder eenigè onderscheiding. Het is de collecte met de oudste rech ten en zij heeft altijd in de algemeeue sympathie en medewerking, zich mogen verheugen. Daarom is het niet noodig over het doel en het werk der tuberculose bestrijding hier te spreken. Slechts één ding moge duidelijk gezegd worden: „Er is geld, ontzaglijk veel geld noodig". Het gebrek daaraan is groot. Daarom moet voor alles de a.s. collecte alle collec ten van voorgaande jaren verre overtref fen. Dit kan, wanneer alle inwoners van Den Helder met offervaardige hand hun gift voor de Emmabloemcollectie bij dragen. Maar noodig is dan tevens, dat een groot aantal collectanten zich in dienst van dit werk voor de gemeenschap stellen, door één dag, of althans een halven dag te willen collecteeren. Denkt U in het leed van zoovelen, die wel zouden kunnen genezen, maar we gens geldelijke omstandigheden eindeloos lang moeten wachten; misschien wel zoo lang tot. geen redding meer mogelijk is. Gij kunt U als collectant op geven aan de volgende adressen: Tli. Moleman, Lan- gestraat 76; P. J. Sniidts, Kerkgracht 58; Zuster Proost, Violenstraat 101. In elk geval worden de collectanten verzócht om op Vrijdagavond 20 April a.s., 8 uur, aanwezig te zijn in het gebouw van de Arbeidsbeurs, Kanaalweg 92, waar de collecte-bussen en de speldjes zullen worden uitgereikt. Vergeet vooral in dezen crisistijd, de tuberculoselijders niet. Namens het Bestuur. Th. Moleman, Voorzitter. P. J. Smidts, Secr.-penningm. Comité van aanbeveling: W. F. G. L. Driessen, Burgemeester van Den Helder. E. Bos Jzn., Voorzitter Vereeni- ging van Chr. Vacantieköloniën. Dr. S. van Heerde, Voorzitter van Centraal Genootschap voor Vakantiekoloniën. J. Mens, Secretaris van Comité „Zonnestraal". Mej. Th. J. Proost, huisbèzoekster M. Olivier, Seci'. „Draagt elkan ders lasten". P. A. Smits, Wethouder v. Soc. Zaken. D. J. Snel, Voorz. „Herwonnen Levenskracht" MEIFEEST S.D.A.P. EN H.B.B. Het Mei-comité, samengesteld uit bo vengenoemde besturen, heeft liet pro gramma voor de viering van den len Mei dag vastgesteld. Na een reveille, des morgens 7 uur, door het Helder's Fanfarecorps te hou den door de stad, zal het gewone bezoek worden gebracht aan het kerkhof, ter her denking van de overleden makker o. Des middags zal een gezamenlijk feest worden gehouden, ditmaal voor liet eerst in de Donkere Duinen bij den vijver bij wijze van proef. Door een aantal kinderen zullen daar tevens eenige openluchtspel letjes worden uitgevoerd. De ouders, die hun kinderen daarvoor willen beschikbaar stellen, worden verzocht zich ten spoedig ste op te geven in het Marine Bondsge- bouw, zoodat nog eenige keeren met hen kan worden gerepeteerd. Vóór de avondvergadering zal een demonstratie door de stad worden gehou den met vlaggeri en banieren, die tevoren door den Commissaris van Politie moeten worden gekeurd in verband met het uni formverbod. I11 de avondvergadering zal het woord worden gevoerd door den heer P Moltmaker, de voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, terwijl voorts medewerken het Helder's Fanfarecorps, de zangvereeniging Kunst aan het Volk, de Arbeiders Sportbond, de A. J. O. en de Soc. Dem. Vrouwe-», lub. CHR. MANNENKOOR. Deze Vereeniging, onder leiding van den heer J. A. van der Vliet, gaf Dinsdag avond, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een concert, dat echter onder niet zeer gunstige omstandigheden plaats had. Deze avond was n.1. tevens dc laatste van de fancy-fair, in het Chr. Militair Tehuis dezer dageu gehouden, hetgeen merkbaar van invloed was op het bezoek.Het is al tijd jammei als er minder bezoekers ko men, dan waarop is gerekend, omdat zoo'n uitvoering niet alleen groote onkos'en me debrengt, maar tevens een vaak langdu rige en ijverige studie heeit vereisclit. Ook het koor als zoodanig is niet zeer groot, en er is de ongelukkige omstandig heid, dat er een tekort is aan tenoren (al tijd wel een euvel, waaraan vereenigingen lijden, maar dat hier wel sterk naar voren kwam). Daardoor was dé zang over 't al gemeen vrij donker, en vooral in het eer ste nummer, „Mannengezang" van A. Schreuder, en in Ricliard Hol's compositie „Hollands Glorie", kwam dit naar voren. Daarentegen valt er onder de bassen zeor mooi, sonoor klinkend materiaal, te noe men, en met de beschikbare krachten is inderdaad nog veel bereikt. Gezongen werd, behalve de hierboven reeds ge noemde nummers, van Franz Abt een mooi „Avondlied", een tweetal Latijnsche tekstnummers: „Bcnedictus" van F. Pijl man en „Haec Dies" van Willem van Bruggen, van V. E. Becker na de pauze "Het Kerkje", terwijl besloten werd met een marschlied van Henri Dubois: „De we reld een orkest". Dit humoristische num mer viel zoodanig in den smaak, dat het moest worden gebisseerd. Op dit concert werd medewerking ver leend door een viertal stadgenooten. n.1. de heeren J. Bijster, J. Stroliel (viool en alt-viool), C. F. Bandel (violoncel), waarbij ZATERDAG EENENTWINTIG APRIL EMMABLOEM-COLLECTE. F.enentwintg is de datum, W ordt er weer gecollecteerd, Wordt aart U, heel lief eti aardig, d Emmabloem gepresenteerd. Niemand kruipt dan door de mazen V->n het Emmabloemennet, Want de collectanten hebben Dit er eenmaal op gezet. Op dien dag zal niemand loopen, Zonder bloempje óp haar (zijn) goed, Elk bloempje slat gij koopt toch, it-eft weer aan de zwakken moed. Moed en kracht en levensvreugde Brengt gii ook in hun gezin, elen kunnen nog genezen, Uw klein offer is 't begin. Jan Mens. de heer Feiké Asma als begeleider optrad.. Het strijktrio speelde een mooi allegro 'in: bes gr. t. van Schubert; een beetje zwaar-: moedig werk, dat fijn en gevoelig werd vertolkt. Het kwartet was een werk in f gr. t. van denzelfden componist, en, na de pauze hoorden wfj nog een piano-kwartet van Mozart. Den heer Asma Jr. hadden we tot nu toé uitsluitend als organist ge hoord; hij ontpopte zich aan het klavier als een bekwaam en talentvol (en vooral, temperamentvol!) speler. In liet vuur van zijn begeleiding vergat liij wel eens, dat een piano principieel een ander in- strument is dan het orgel,waarvan het ge luidsvolume en timbre grootendeels gere geld wordt door de registreering; later, in liet glanzende eii blijde Mozart-nummer, had hij zich meer aan den vleugel aange past en wist hij zich in zijn begeleiding meer te beheersëhen. Overigens niet dan lof voor zooveel: muzikaliteit en tempe rament! De Voorzitter, de heer Goudswaardt, had met een kort openingswoord dit con cert, dat op de gebruikelijke wijze niet ge bed én dankzegging werd geopend en ge sloten, ingeleid en een beroep gedaan op' zangers om zich als lid voor liet koor op te geien. Aan mevrouw Van dér Vliet werd een bloemstuk aangeboden. HET „VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL", AFD. DEN HELDER, VIERT ZIJN 1-JARIG BESTAAN. Dinsdagavond lieeft bovengenoemde af daling van het Verband haar allereersten verjaardag gevierd, en a priori kan ge noteerd worden, dat deze geslaagd is, en zelfs zeer geslaagd. Onder de aanwezigen, welke naar het „Kegelhuis" opgetrokken waren merkten wij o.a. op Oud-Vice Admiraal Quant en Burgemeester Driessen en hoofdbe stuurders der Afd. Den Haag en Am* sterdam. De heer Uithol, voorzitter van het Ver bond in Den Helder, opent de bijeenkomst, en verzoekt de menschen, zich dezen avond zoo gemoedelijk en gezellig moge lijk bezig te houden, enfin, geheel in de lijn der bekende clubavonden van Nat. Herstel. Hij li,eet dan de bier reeds góioépide autoriteiten welkom, en eveneens, ailen, die de reis naar het Noorden ondernomen hebben, en zij, die er zorg voor droegen, deze bijeenkomst een bijzonder cachet te geven. Alvorens zijn korte rede uit te spreken, verzoekt de heer Uithol eenige oogenblik- DE BLUE BAND GLIMLACHl ken stilte te betrachten, ter herdenking van liet overlijden van H. M. Koningin Emma. Hierna vertelt de jlaatselijke voorzitter een en ander uit de nog. jonge historie Van het Verbond. Hij vertelt hoe moeilijk het is, den door snee Hollander uit zijn plilegmatische kalmte op te wekken, en hem warm te doen loopen voor een leus. Maar het is gelukt, en het is niet in de laatste plaats te danken aan de energieke hulp van mannen, als Generaal Snijders, Oud- Vice-Admiraal Quant en Mr. Dr. Gybland Oosterhoff. Aan tegenstanders heeft liet Verbond nog nimmer gebrek gehad, en hier moet spr. denken aan vele middelen, waaronder tallooze unfaire, welke men in 't werk ge steld heeft (en nog stelt) teneinde de na tionale zaak tegen te werken. Maar ondanks alles ziet hij de toekomst optimistisch in. Het uitgestrooide zaad is dit jaar ontkiemd, en nu zal het groeien en bloeien, en men zal binnen afzienbaren tjjd hopen te oogsten. Spr. stelt nu voor een ledenwervings- •ampagne op touw te zetten. De eerste j000 moet bereikt worden, en dit is geen; dée fixe, maar een te verwezenlijken )lan. Als we allemaal, zooals wij hier bij een zijn, iedere week 1 lid aanbrengen, s het zaakje zóó voor elkaar. Zelf zal hij niet achterblijven, en garandeert reeds lij voorbaat een succes, i E11 als het zoo zal gaan, zullen wij bin nenkort kunnen uitróépen, met een kleine variatie op een oud-Hollandsche gevleu- variatie op een oud-Hollandsch gezegde „Van Den Helder begint te Victorie." De heer Uithol besluit zijn rede met de'mededeeling, dat binnenkort een speci fiek nationaal Tooneelstuk opgevoerd zal worden, getiteld „Nova Zembla", en ver zoekt hiervoor reeds bij voorbaat de be langstelling van de Nationaal Herstel lers. Hierna verschijnt de heer Quant voor het voetlicht, welke op zijn gemoedelijke en'onofficieele wijze vertelt van zijn blijd schap 0111 namens Amsterdam de Helder- sche Afd. te complimenteeren. Het is be kend, dat de Jutterstad een van de beste afdeelingen is, iets, wat nu, gezien de eminente leiding, geen verwondering be hoeft te wekkén. In aansluiting hieraan brengt hij den heer Uithol zijn warmen dank over voor alles wat er tot nu toe ge daan werd, en verzoekt om dezen dank eveneens aan de medebestuurders over te brengen. Met een hier welhaast overbodige op merking, dat het gaat om Nederland en het Vorstenhuis, verlaat de sympathieke woordvoerder het podium, onder het in ontvangst item en van een daverend applaus. Eenige hartelijke woorden aan het adres van den heer Uithol worden vervolgens gesproken door den onder-voorzitter van de afd., den heer Van der Vet. Spreker die een oud varensman is, zegt in een minimum van woorden, dat de afd. zich Wat een kip eigenlijk is. De kleeren maken den man, maar de veeren maken de kip niet. Waar om de meeste kuikens in Maart werden geboren. De brcedkippeu kunnen wel uit stempelen gaan. „De meeste menschen, die een kip zien, denken: Dat is een beest met veeren op zijn boddy. Dat denken ze. Maar ze hebben het glad mis. Een kip is geen gewoon beest. Wil ik je nu eens gauw vertellen wat een kip is? Een kip is niets anders dan een eieren- machine, een eierenautomaat, alleen je gooit er gerst in, in.plaats van een dub beltje, en.... 't ei.rolt eruit." De heer Verstegen, voorzitter van de Heldersche Pluimveevereeniging, en lid van het Bondsbestuur van Noord-Holland, kijkt mij triomfantelijk aandan knikt hij vriendelijk van achter zijn brillengla zen tegen den feuilletonnist. „D'r zijn menschen," gaat hij voort, „die zeggen, als ze een kip zien: „Da's een zware gemeste kip, da's een lékker boutje voor de soep, da's een vette hap". Die den ken alleen als ze zoo'n beest zien, aan het boutje, dat zijn kanibalen! D'r zijn ook menschen, die alleen maar naar kleeren kijken, en die zeggen: „Sjohge, wat een mooie kip is dat, wat een mooie veeren heeft dat beest". Die zoo een kip beoordeelen zijn er glad naast, dat zal ik je wel even gauw aan je verstand brengen." De heer Verstegen slaat nu nijdig met zijn hand op tafel. „Dat zijn dezelfde lui, die zeggen: de kleeren maken den man, dus de veeren maken ook de kip." Dei voorzitter van de Heldersche Pluim- veevereeniging zwijgt een oogenblik, dan vervólgt bij: „Je hebt mannén en vrou wen, die d'r piekfijn van buiten uitzien, die de mooiste veeren op d'r body lieb-, ben! Zegt dat wat? Er zijn hoopie zat, die toch evengoed leege hersenen, en- een leeg.hart hebben. Er zijn ook hoopie zat, die niet de veeren van den leverancier pronken, die niet eens hun eigen veeren dragen, omdat ze deze nog niet betaald hebben, en er ook niet aan denken deze te betalen. Geeft 't wat, of iemand, 't zij ie een menscli of een kip is, mooie veereri draagt? D'r zfin menschen in een verschoten confectiepakkie, en kippen met leelijke veeren, die meer produceeren, dan de lui en de kippen met 'tsjiekste pak aan. Op de productie komt 't aan. Wat een mensch en een dier waard is, blijkt uit da den, uit hetgeen door hen voortgebracht is. i 't Zit 'm niet in de veeren, en ook niet jn kakelen, en in woorden, op daden komt jt aan! i Een kip nioet beoordeeld worden naar het aantal eitjes dat ze legf, I Voor mij is een kip een eierenmachinê, een eierenautomaat, snap je 't nou met je hekrompen hersenen?" I Hè, hè, de heer Verstegen houdt even hen pauze, neemt een Amefik.aanschen appel, neemt ook een Indische banaan alsmede twee gekookte Heldersche eieren, én deponeert die, als een stilleven voor den feuilletonnist van de Heldersche Courant. „Eet op man, eet op, man geneer' je iiiet, dat is een internationaal gerecht, en als die in je maag zitten, geeft het toch geen internationale heibel Eet op man, eet Op, zijn wé geen collega's? Ik lieb toch ook meegewerkt aan de pluimvee-rubriek in de Heldersche Courant, Weet je wat jij vandaag doet, vader?" - De heer Verstegen lacht, satanisch „Jij pronkt met dit interview in de krant met mijn veeren, want jij weet zelf geen klap van een kip af, en als ik niet kakel, lever jij blanco copie in. Hier heem een jeetje Kruschenzout op de eieren, da's goed voor de rimmetiek." „Lekkere eieren", zeg ik, prijzend het higeel lepelend. I „Eieren van eigen kippen, van eigen kippen man, heb ze zelf gebroed!" As je me nou!. Heb ze zelf gebroed in de broed machine. Heb ze zelf gefokt.'t zijn myn eigen kippen, mijn eigen eieren- machines, en ze leveren prompt man, jam mer voor de boeren, dat de eieren 'niet veel waard zyn, omdat we gehandicapt zijn met den eierenexport. Het binnenland kan de eieren niet alle maal opeten, de markt wordt Overvoerd, de prijs is voor Nederland te laag, en daarom is het niet loonend voor den boer, kippen te houden. De regeering- grijpt nu in, en wil den pluimveestapel verkleinen." „Idioot van de regeering", zeg ik, „waar om moeten er minder kippen en minder éieren zijn? Als er veel zijn, kan iedereen èen eitje tikken.melk is goed voor elk, in met een ei ben je blij". „Maar de kippenhouder verdient geen centdie veröpeelt, als ie een paar gulden voor de honderd eieren krijgt," protesteert meneer Verstegen, „en nie mand werkt graag met verlies." „I)e kneep zit '111 eigenlijk anders. Om het teveel aan rundvee, en daardoor te vens het. teveel aan melk, boter, enz. te bestrijden, laat de regeering het vee in blikken doen, maar met het pluimvee gaat dat niet. Met een kip zit 't zoo, vervolgt de heer Verstegen. Een kippenleven duurt gewoonlijk twee jaar, dat wil zeggen, dat de mensch, als een kip twee jaar is, haai den hals afsnijdtt, omdat de eierenmachine niet meer productief is. Een kip, die den aanvalligen leeftijd van twee jaar bereikt heeft, heeft zijn plicht gedaan, en kjan gaan, kan vertrek ken naar het kippen-Walhalla". „Da's toch niet netjes van -de men schen," merk ik op, want die kip had toch nog menig jaartje een graantje mee kun nen pikken." „Dat kon ie ook best," beaamt de beer Verstegen. „Ik heb zelf kippen gefokt, die er op achtjarigen leeftijd nog uitzagen als een jong kippetje, en op dien leeftijd deden ze nog bevallig en koket, 't Ging hun beter af, dan tyeel dames, die, als ze de zeven kruisjes gepasseerd zijn, nog lippen en nagels rood verven. Nee, mijn ouwe kip had nog een prachtige, vuur- roode natuurlijke kuif, en die gaf nog eieren ook." 't Was een bijzonder dier, dat moet ik zeggen, die kip was tentoonstelling-goed. „Meestal is het verloop van hun leven anders. Ze groeien tot ze acht maanden oud zijn, d.w.z. kippen, want een haan blijft groeien tot ie tien maanden oud is. Heeft na acht maanden een kip zijn vollen waschdotn bereikt, dan begint de eierenmachine te wprken. Als liet een goed en normaal: verloop heeft, zijn er elk jaar in Nederland noodig dertig millioen, zegge en schrijve 30.000.000 kuikens. Deze moeten geboren worden in Maart en April, dan alleen zijn ze rendabel voor den kippenhouder, want die zij 11 in Octo- ber circa acht maanden, en die beginnen dan in een tijd, dat de eieren duur zijn, te leggen, zoodat de kippenhouder dan goed geld maakt. Kuikens, die later geboren zijn, bijv. in Mei leveren pas eieren met Februari, en dan zijn .de eieren heel weinig waard. Daarom zorgt een kippenhouder, dat zijn kuikens in Maart op de wereld verschij nen, en met de broedmachines, die we tegenwoordig hebben, kunnen we het zelf regelen. 't Is gek. vroeger waren de broedkippen even noodig als de legkippen, maar de mensch is er zoo op uit, de natuur te hel pen, dat de .broedkippen wel als werk- loozen naar de stempellocalen kunnen gaan. Als je wat moois wil zién, moet je maar eens naar zoo'n broedmachine hier jn den omtrekt gaan kijken, iederen dag komen er honderden kuikens uit". (Wordt vervolgd). Buitenlandsch Overzicht pag. I FeuilletonI! Radio-programma2 Van links en rechts2 Trotski is het verblijf in'Frankrijk ontzegd1' Een belangwekkende referendum in verband met de .taalkeuze det miliciens in Belgiëi E Bij een auto-ongeval bij 's-H^rto- genboscli is een r.k. geestelijke gedood 2 1 De volkstuintjes mogen den tuin ders geen concurrentie aandoen, zegt de minister2 De voortzetting van de getuigen verklaringen van de officieren in zake de „Zeven Provinciën" 7. De berechting van de muiterij op de Zeven Provinciën. Omtrek-nieuws7 Marktberichten 8 Marineberichtcn8 Sportnieuws8 Dagelijks Witte Bioscoop", (7.30 ut/'): Dagelijks „Tivoli-Theater", (7 uur): Vrijdag 20 April. Vrijz. Chr. Jeugdwerk, gebouw U.S.O. 8 uur. Filmavond. Zaterdag 21 Aprii. Feestavond Korfbalclub E.L.T.O., Musis 8 uur. Gymnastiek- en Excercitie-vereeniging „Pro Patria", Soiree Dansante, Casino 8 uur. Zondag 22 April. Uitvoering Gemengde R.K. Tooneelver- eeniging Excelsior„Als 't verleden spreektGebouw R. K. Volksbond 8.15 uur. Dinsdag 24 April. Tooneelvereeniging „Tavenu", uitvoering voor donateurs, 's avonds 8.30 uur. Casino. Donderdag. 26 April. Tooneelvereeniging „Tavenu", openbare uitvoering van „Haar andere man", 's avonds 8.30 uur. Casino. naar de Fjorden, Kopenhagen en Oslo, IJsland, Spanje en Portugal, Midd Zse, Madeira, Azoren en Canar. eilanden bij tegenover de Postbrug. Alle brochures kosteloos verkrijgbaar. mag feliciteeren met iemand als den heer Uithol, een man, die 's avonds na zessen zonder utizondering bezig is voor de goede zaak „te loggen en te looien". En dan spreekt de onder-Voorzitter van het Hoofdbestuur, Mr. Dr. H. H. A. van Gybrand Oosterhoff. Ook voor hem is het een onverdeeld genoegen namens het H.B. de jarige afd. te feliciteeren, en hij heeft dan ook geen moment in beraad gestaan, de uitnoodiging te aanvaarden. Ondanks het feit, dat men hem reeds enkele malep het gras voor de voeten heeft weggemaaid, wil spr. toch n iet ach terblijven met zijn hulde uit te spreken voor het werk, door den plaatselijken voorzitter gepresteerd. De ongeschreven wet, dat men zich in een dergelijke positie heeft uit te schakelen, is door den heer U. wel in practijk gebracht,en door vele anderen eveneens! Het resultaat ziet men: overal in den lande vindt het nationaal reveil weer klank, en men kan met optimisme de toe komst inzien. „Ieder volk maakt zijn eigen Marine,"' aldus spr., „en gaat 't zoo door, dan zullen wij binnenkort weer kunnen bogen op een vloot, een De Ruyter waardig". Deze begaafde redenaar besloot zijn speech met zich aan te sluiten aan de leuze „Van Den Helder begint de Vic torie." En dan zien wij den heer Uithol weer ten tooneele, die aandacht verzoekt voor het volgende programma-punt, n.1. liet op treden van den „Helderschen Ricliard: Tauber", oftewel, den lieer Willemse. Aan de piano door mej. Doekes bege leid, worden eenige liederen gezongen, een lied van Franz Léhar, een aria uit Manon Lescaut en de eenmaal de wereld veroverende Indiaansche 'love-song „Ai, ai, ai". De lieer Willemse heeft een zuiver or gaan, met een reeds treffende expansie, en het lijkt niet uitgesloten, dat hij te zijner tijd in dienst van Apollo iets zal bereiken. Mej. Doekes accompagneerde correct en sober, aldus de eerepalm aan haar partner afstaande. In de dan gehouden pauze worden de aanwezigen verrast door de aanbieding van een portret van H. M. Koningin Emma, geschonken door de heeren Quant en Van Gybland Oosterhoff. Er worden steunbonnen aan den man gebracht, cn de band van den lieer Helmstrijd zorgt voor entr'act muziek.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5