"AKKERTJES" (AKKER-CACHETS) iöili Papieren Rolgordijnen 24 Jalouzieên Van Willigen "Nu kunt U de beroemde "AKKERTJES" altijd bij U hebben 20 ct NIEUWBUURT's Wieringen. Ingezonden 00 Breezand, Schagen. Texel. Gemeenteraad Dit zakdoosje kost U slechts HORLOGERIE KONINGSTRAAT 112 goedkoopst Schilder en Behang-adres is verplaatst VIOLENSTRAAT 59 extra zwaar compleet met latten en koord Cor Krigée, v. Galenstr. 71, tel. 399 GEM BE RB ROOD 25 CT. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 APRIL 1934. brengen in ruil waarvoor hij dan in Hol land een 100-tal spreekbeurten zou geven, die natuurlijk voor de K.L.M. van niet geringe beteekenis zyn. Zoo is geschied, de reis werd zomer 1933 volbracht en de de heer M. gaf gisteravond zijn 93ste lezing... van de start op Schiphol tot de landing op Tjililitan is spr. er in geslaagd een prachtige film te vervaardigen, die na de pauze vertoond werd. We noteer den enkele bijzonderheden uit de vele, die wij te hooien en te zien kregen: ')e heer M. deed de heenreis met de „Kijstvogel". Ie piloot Smirnoff, 2e piloot de ;;viateur-publicist Viruly. De terugreis werd afgelegd met de „Havik", welk vliegtuig Soer als com mandant had en v. Beukering als mar conist. De heer M. heeft dus de tocht wel met zeer bekende figuren uit de K.L.M. gemaakt! De terugreis duurt 8 dagen, santen 152 luchturen in deze spanne tjjds verbruikte de „Havik" 40.000 L. benzine. Zoo'n ver keersvliegtuig, type F 18 en F 12 kost rinoinenteel ongeveer f 150.000, terwijl ge bleken is dat de verouderde types nog gaarne door de buitenlandsche vlieg maatschappijen gebruikt worden. Zoo vlooi» de Luft-Hausa in 1933 nog met een Fokker, die de K.L.M. in 1924 gebruikte. Aan de hand van een doorsnede be- seiireef spr. de inrichting van het moderne verkeersvliegtuig met zijn 3 motoren elk van 450 P.K., zijn benzine-tank in de vleugel, waarin 500 L. geborgen kan wor den. En dan de beteekenis van die vreemde letter-combinatie op den romp: PH AIR. PH zijn de oproepletters voor de radio stations; de laatste letter correspondeert met de eerste van den naam van het vliegtuig, in dit geval Rijstvogel. De let ters AI hebben dezelfde beteekenis als de letters die we op de auto's kennen. Vervolgens passeerde elk Md van de bemanning de revue, zijn dagtaak en zijn Soort van werkzaamheden. De le piloot is de verantwoordelijke man, die, èn bij het opstijgen, èn bij het landen beslist aan het »roer« moet zitten. Dat houdt verband met de verzekerings premiegebeurt er n.J. een ongeluk met den 2en piloot aan het stuur, dan_ keert de assurantie-maatschappij niets uit! De 1e piloot is tevens generaal-kassier, voor bemanning zoowel als passagiers. De 2e piloot is de pl.v. commandant en heeft verder een uitgebreide administra tieve functie: hij houdt het logboek bij, de post-registers, regelt onderweg alles m< t de douanen (passen!), enz. De telegrafist zit gemiddeld 8 uur per dag aan zijn toestel en zendt op bevel van den commandant het dagelijkse!) rapport naar Schiphol. Verder heeft hij contact met vaste stations, schepen, vlieg tuigen, enz. En tenslotte vertelt spr. nog iels van den werktuigkundige-hof meester; de man, die nadat een étappe afgelegd is. niet naar zijn hotel gaat, maar duchtig de motoren nakijkt en het innemen van benzine controleert. Volgde nu een model-reis van Schiphol ïiaar Bandoeng; de heer Mollerus paste zich bij de snelheid, waarmee dit traject volbracht wordt, volkomen aan en ver telde vlot van het vertrek hier, aankomst daar, bijzonderheid die, eigenaardig dat, kortom met allerlei geestigheden werd toch een beeld gegeven van de hoogst interessante en belangwekkende reis naar N.-Indië per K.L.M. Het is ondoenlijk om alles weer te geven, wat spr. ons voorzette, het was een kaleidoscoop van kleurige momenten en de vele landen, die men passeert. Na de pauze werd het gesproken woord 5n beeld omgezet en vooral nu was het, dat de bekoorlijkheid van de luchtreis goed naar voren kwam. Alle belangrijke punten had de heer M. gefilmd en zoo was een rolprent ontstaan, die een aanéén- geschakelde serie beelden was van de grootste schoonheid. Bijzonder treffend waren de pyramiden en de Sphinx, de gezichten op den Nijl, op Jeruzalem en de Jordaan, het Engelsche fort midden in den Syrischen woestijn, de grillige |oop van den Tigris, de smerige stad Pagdad. de pagodenstad Calcutta en dan de fraaie beelden-collectie uit het vorsten dom Yodphure met zijn onneembare cita del, waar de sultan zijn 85 echtgenooten herbergt. Prachtige moskeeën, waarvan de hoofdtempel met een geheel gouden klok! En tenslotte de laatste étappe Me- dan, Tjililitan, over de Djambi, Palem- bang, over Onrust, Batavia en Ban doeng Tenslotte nog eeuige kijkjes in Iudië zelf, waarvan dat op Bali bij de plech tige dansen wel het mooiste was. Het was waarlijk geen wonder, dat, toen de Burgemeester den spreker har telijk dank zegde voor zijn enthousiast relaas, de aanwezigen spontaan applau disseerden! I Vervolgagenda voor de vergadering Van Dinsdag 24 April 1934. Sportterreinen. t Voorstel tot het aanschaffen van werk tuigen voor onderhoud sportterrein. Watergemaaltje. t Voorstel inzake het oprichten van een Watergemaaltje nabij den Huisduinerweg Voor den polder Helder en Huisduinen. t Erfpacht. n V oorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan A. Kersbergen. Mededeeling. Medegedeeld wordt, dat de heer D. S. Beek heeft verklaard accoord te gaan met den genoemden prijs van f 0.80 per *1 zoodat door Burgemeester en Wet houders het noodige voor de overdracht Van den grond zal worden verricht. wanl vanaf heden zijn "AKKERTJES" nu ook verkrijgbaar in platte zéér handige metalen zak-doosjes met 3 "AKKERTJES" voor Uw vest-zak voor Uw laschje alt ij d bij de hand komt telkens van pas om te dadelijk ie gebruiken tegeni Hoofdpijn Kiespijn Spierpijn Zenuwpijn Neuralgie Griep enz. Gemakkelijk en preiliq innemen Ge proefi nieis. Veroorzaakt Glozen buis m«l 12 "AKKERTJES" host slechts 52 ci (Omzetbelasting is inbegrepen) Gij kunt Meruit Uw zokdoasjc «uilen De groote verpakking is dus veel voordeeligerl kl geen maag sloor nissen. Help! diiec! en is onschadelijk Volgens recept van Apotheker Dumont Leermiddelen. Alsnog wordt voorgesteld medewerking te verleenen voor aanschaffing van leer middelen voor de school aan de Keizers gracht. Subsidieverhooging afgewezen. Op de begrooting 1934 is een bedrag van 100.uitgetrokken, wegens sub sidie aan de afd. Den Helder der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, voor veeverloskundige hulp te Koegras. Thans wordt, evenals voor 1933, voor 1934 een extra-subsidie verzocht van 200.—. Op grond van ontvangen rapporten en adviezen stellen B. en W. voor de ge vraagde extra-subsidie voor 1934 niet toe te staan. Aanschaffing leermiddelen. Voorgesteld wordt medewerking te ver benen voor de aanschaffing van leer middelen en banken voor resp. de U.L.O.- School, Kolensteeg en de R.K. Meisjes school. Nieuwe straatnamen. Een tweetal nieuwe straatnamen wor den aan den Raad ter goedkeuring voor gelegd, n.1. de Ceramstraat en de Narcis straat. Onderhoud sportterreinen. Aanschaffing van werktuigen. B. en W. vragen den Raad machtiging tot aanschaffing van een tractor met toe- behooren, een maaimachine, een wals met bak en een transportwagen, daarvoor een crediet te verleenen van 4030. In Bijlage No. 62 is dit verzoek nader omschreven en gemotiveerd. Erfpachtsuitgifte. Voorgesteld wordt ten behoeve van den bouw van een woning in voortdurende erf pacht uit te geven aan A. Kersbergen, te Den Helder, het terrein gelegen aan de Ambonstraat, hoek Soembastraat, ter grootte van ongeveer 250 m2, tegen een jaariykschen canon van 0.60 per m2. Salaris leeraar oude talen. De jaarwedde van den tegenwoordigen leeraar aan den gemeentelijken cursus in de oude talen alhier is destijds vastgesteld overeenkomstig de geldende regelen. Nu met ingang van 1 Januari 1934 op de wedden van het gemeentepersoneel een pensioenkorting wordt toegepast ten be drage van 8'A van den met 500 ver minderden pensioensgrondslag, is het naar de meening van B. en W. vanzelf sprekend, dat een dergelijke korting even eens wordt toegepast op de wedde van bo venbedoelden leeraar. De omstandigheid doet zich echter voor, dut de wedden van de leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen gedurende de laat ste laren niet onbelangrijke kortingen hebben ondergaan, welke kortingen niet zijn toegepast op het salaris van den hier bedoelden leeraar. B. en W. zetten, in Biilage 61 uiteen dat n. i. een korting van 5 wenscheliik is en stellen voor aldus te besluiten. Salaris-regeling typiste Armenraad. Op de begrooting voor.1934 van den Ar menraad was een post uitgetrokken als salaris voor typiste bii genoemde instel ling. De Armenraad was evenwel van niee- ning, dat de salarisregeling voor bedoelde functionaresse gewijzigd moest worden. Na overleg met ons College kan de Ar- enraad er zich mede vereenigen, dat het salaris voor de typiste wordt bepaald op in minimum f 675 en in maximum 1125 In verhand met het feit, dat het salaris van de tegenwoordige functionaresse f 800 bedraagt, zouden haar uit billijkheids overwegingen zooveel periodieke verhoo gingen behooren te worden toegekend, dat iq£T fSfio-riMU1 incang van 1 Januari 1934 82o zal bedragen. Gevraagd wordt aldus te besluiten. Electrisch gemaaltje. Tengevolge van de bebouwing van den Singel en de Timorlaan is de duiker, welke zorgt voor den watertoevoer van het noor delijk van den Huisduinerweg en oostelijk van het fort Erfprins gelegen gedeelte van den Polder Helder en Huisduinen ko men te vervallen. Dit zal tot gevolg heb ben, dat des zomers bii langdurige droogte de slooten in dit gedeelte van den Polder droog zouden komen te liggen. Het is daarom gewenscht voor deze gronden een afzonderliike bemaling te stichten. Daar toe ware van den heer W. Hendrikse, al hier, een stukje grond aan te koopen voor een prüs van 2 per m2 en daarop een electrisch gemaaltje te plaatsen. De kosten zijn voorloopig te ramen op 600.—. Gevraagd wordt in dezen zin te beslis sen. Rijwiel- en wandelpaden door de duinen. In aansluiting op het voorstel inzake den aanleg van wandel- en rijwielpaden in de duinen, wordt medegedeeld, dat door B. en W. nog nader is onderzocht op welke wijze rijwielpaden zijn aangelegd in het duinterrein te Schoorl, Bergen en Castricum. Deze aangelegenheid is voorts opnieuw een onderwerp van bespreking geweest in een gecombineerde vergadering van de Commissie van bijstand voor de Financiën en voor de Publieke Werken en Plantsoe nen. Deze vergadering vereenigde zich in meerderheid met het voorstel zooals het in de bijlage is vervat. In overeenstemming daarmede geven B. en W. in overweging, dat voorstel te aan vaarden. Zii teekenen hier nog hij aan, dat wü van de Vereeniging „Julianadorp Vooruit" een verzoek ontvingen om het daarheen te leiden, dat in het voorstel tot aanleg van rijwielpaden ook wordt betrok ken de aanleg van een rijwiel- of wandel pad van de Van Foreestweg af naar het strand. Ten aanzien van dit verzoek deelen zü mede, dat, wanneer bovenbedoeld voor stel wordt aangenomen, nader kan worden overwogen of op eenigerlei wijze aan het verzoek van de Vereeniging „julianadorp Vooruit" kan worden gevolg gegeven. van Visc hst raat naar Aanbevelend DE BOLLENVELDEN IN BREEZAND. Ze waren zoo pas aan de halte uitge stapt en hadden i en eersten blik op de bloemenvelden kut nea werpen. Wat was het mooi en wat rook het lekkerDubbel lekker met het frissche regentje, dat er al was, toen ze van huis gingen, maar dat hun niet beletten kon toch te gaan. Het zou immers wel ophouden, want heusch, als je goed keek werd het al wat lichter! Die optimisten! Toen ze, twee mannen, twee vrouwen, een paar honderd meter geloopen hadden', er van opklaring geen sprake was en de' regen zelfs al dichter viel, lachten ze nog. Maar het was wat zuinig en in hun hart was het triestig, als de regen zelf, uit grijze lucht. Wat was die weg smerig, hoe hoog moest je je rokken wel niet optillen om niet onder de modder te ge raken en hoe zou, dachten ze vol bezorgd heid over dat kostelijke eten, de prociand zich houden, geborgen in de karbies,die, schommelend aan een wandelstok, tus- schen de mannen in gedragen werd. Na een kwartiertje kwamen ze weer langs. Aan alles was te zien, dat ze den strijd opgegeven hadden. Het laatste sprank ie, eigenlijk maar gehuichelde, optimisme was weggevaagd. Ze deden geen moeite meer te glimlachen. Als er een wat ongelukkig hard in een plasje trapte, vonden de anderen het niet eens meer de moeite waard om het gespat te mopperen. Daar waren ze ook al over heen; geheel verslagen! Alles aan hen droop van het water, ze waren klets en baggerden maar weer naar de halte terug onf daar, kleumend, nog een half uurtje op den trein te wachten, die ze weer naar huis terug zou voeren. Wat verfoeiden ze nu het onzalig idee om dit uitstapje op touw te zetten; wat waren ze vol hun kering naar hun huis, waar ze de kachel straks nog eens flink zouden laten lieren 0111 al de kou en nattigheid te vergeten en zouden zien, wat er van de broodjes met »garte)ijkheidi', uit de karbies, nog aan eetbaars was overgebleven. Net had deze zielige film zich aan ons oog ontrold of daar kwam één van Laan's ijswagentjes den weg ingereden. De regen kletterde op en om het autotje, maar de chauffeur-verkooper zat warm en droog achter zijn stuur. Achter zijn rug was het koude goede, dat bestemd was om de dorstige, warme bloembollenkijkers te verkwikken. 'tWas er het weertje voor! De man achter het stuur was er echter een met gevoel voor humor en humor kan ook in tragiek verscholen zijn. Het portierraampje ging een stukje open; een paar snerpende tonen uit een hoorn moesten waarschuwen, dat hij er was. Dan, niet te ver, want de regen viel nu in stroomen neer, stak ie zijn oolijke snoet even door het raampje en riep: »Waar blijven mijn klanten?* Flap, was het raampje weer dicht, en geen antwoord op z'n vraag afwachtend, schakelde bij in en tufte weg, ons in overpijnzing latend, of zijn heerlijkheid, die hij niet slijten kon, zoo nog een dagje te bewaren zou zijn, of heelemaal reddeloos verloren was. Zóó wa3 het op een hollen-Zondag een paar jaar terug en nog elk jaar gevoelen we gewetenswroeging, als het weer zoo ver in ons wispelturig voorjaar is, dat van ons de opwekking verwacht wordt, om toch vooral naar de Breezander bol lenvelden te komen kijken. Waren ook die slachtoffers niet op onze uitnoodiging naar hier gekomen, denken we dan altijd. Door verschillende oorzaken is de teelt in Breezand naar verhouding veel meer ingekrompen dan elders; de beplante oppervlakte is nog maar een kleine helft van wat er eens met bollen bezet was. Maar toch wagen we het er op. We hopen op mooi weer en op een stralenden lente dag is het immers buiten overal mooi en in onzen polder zeker niet het minst. U zou al een groote Nurks moeten zijn, om na een tocht bij mooi weer door den pol der ons onze aansporing te verwijten. En dan komt er nog iets bij. Wat lang niet altijd.gebeurt, de narcissen zijn er nog, len hyacinten en vroege tulpen bloeien al en zoo zal aanstaanden Zondag dan waarschijnschijnlijk de kleurenmengeling wel het mooist zijn. Zou u het ons ver geven hebben, als we daar niet op ge- wpzen hadden WEDEROM AUTO-ONGEVAL OP DEN AFSLUITDIJK. Woensdagmiddag werd een vrachtauto, toebehoorende aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, op weg naar Kornwerderzand, achterop gereden door een vischauto. De vrachtauto moest voor een paard uitwijken op het moment, dat de vischauto wilde passeeren, waar door eerstgenoemde werd gegrepen en op zijn kant werd geworpen. De chauf feur, kwam, behoudens enkele lichte been wonden, met den schrik vrij. BIJ TWISTGSESPREK TE WATER GESPRONGEN. Donderdagochtend tegen 12 uur werd de politie gewaarschuwd door zekeren K., die met kletsnatte kleeren aankwam vertellen, dat de beibaas G. v. d. M., in dienst bij den heer H., hem met een bijl had bedreigd en dat hij uit angst in het water was gesprongen. Ter plaatse is men bezig met den bouw van een brug, waarbij het vaarwater door staaldraden voor vaartuigen is afgesloten. K. zou reeds een tiental malen hebben gesignaleerd met zijn schuit om door gang, doch v. d. M. zou gedaan hebben of hij niets hoorde. K. is daarop tegen de staaldraden opgevaren, met het ge volg dat een draad brak. Hierop zou een twist zijn ontstaan met gemeld gevolg. Een groote hakbijl is door de politie in beslag genomen. Of hier werkelijk van bedreiging tegen het leven sprake is, dan wel dat K. uit augst voor eene even- tueele bedreiging bij voorbaat te water is gesprongen zal de justitie wel uitma ken. Van het geval is proces-verbaal op gemaakt. VOLTOOIING MONUMENT OP DEN AFSLUITDIJK. Zooals bekend zal het monument op den afsluitdijk eerst zijn voltooid als aan de Zuidzijde daarvan het relief van Hildo Krop, voorstellende steenzetters aan den arbeid, zal zijn aangebracht. Door lang durige ziekte van den heer Krop was in de totstandkoming vertraging ontstaan, doch wij vernemen thans, dat het model het atelier heeft verlaten om gegoten te worden. De aanbrenging kan in den loop van de maand Mei worden verwacht. In middels zal het monument dan ook zijn tweede tintocrete - behandeling hebben ondergaan. WERKVKERSCHAFFING. De Minister van Sociale Zaken acht het wenscheljjk de vergoeding, welke voor het gebruik van eigen waterlaarzen aan de bij de werkverschaffing geplaatste werkloozen tot nu toe werd uitgekeerd op een vast bedrag te bepalen. Nu de prijzen voor dergelijke water laarzen niet onbelangrijk zijn gedaald en ook het onderhoud minder uitgaven vergt, wordt het juist geacht deze ver goeding in het algemeen tegelijk op een lager bedrag te stellen. M.Lv. 1 Mei a.s. zal als vergoeding voor liet gebruik van eigen waterlaarzen aan de tewerkgestelden voortaan niet meer worden betaald dan 0.50 per man per v.eek. VISSCHERU. toen er een flinke aanvoer was, was ae K> zoo -«oed als kon niet meer opbrengen dan zeven ceni per kist. l)e meeste haring ^rd in mo toren geladen en ging Daardepuflabne^ ken. Ook werd een partu v001 J"®sv® kocht In het midden van de^eek is g - lukkig een verbetering te constateeien en loopen de prijzen van def f 0.50 per kist. Door het minder warme weer in de laatste dagen schijnt da export naar het buitenland ook wat op te leve We zullen hopen dat de prijzen der laatste dagen eenigszins bestendigd zullen bnj- ven, omdat er nog heel wat valt goed te maken. MARKTBERICHT SCHAGEN. De handel in vette koeien was Don derdag j.1. wel goed. Als hoogste prijs werd genoteerd f 220.—per pond 30 ets. De aanvoer evenwel, was niet zoo groot, 45 stuks in het geheel. Beste vaarzen 31 ets. Op de kalf- en geldekoeienmarkt was veel aangevoerd. De handel in kalfkoeien was goed; de duurste f 265. Geldekoeien waren in grooten getale aanwezig; deze handel was vlug. Pinken waren er ook weer aangevoerd. Een matige, doch dure handel, met als hoogsten prijs f 105. Over den handel in rundvee viel lang niet te klagen. Nuchtere kalveren waren duur. Hiernaar was veel vraag. Eveneens naar paarden. Oude slacht schapen deden 1726 gld. Deze handel was stug, een verschil met eenige weken terug. Overhouders voor de weide tot f 19.stugge handel. Voor de slacht werd niet gekocht. De handel in vette varkens was trek kend. Hoogste noteering 18 cents; aldus de prijs van vorige week. De handel in biggen en schrammen was tamelijk. Over kippen, konijnen, enz. valt niets te vermelden. Over het geheel genomen was het een drukke markt. ELECTRIFICATIE ZUID- EN MIDDEN- E IERLAND. In de raadsvergadering van heden komt de electrificatie van den polder Eierland in bespreking; voorgesteld wordt: het leggen van 'n hoogspanningskabel in den Wageningschen weg, 't plaatsen van een transformator aan de Postweg nabij „Vlijt", het leggen van een laagspanningsnet in den Hoofdweg van Vruchtbaai oord tot Wageningschen weg, 't leggen van een idem in den Postweg van „Hunsingoo" tot „Vlijt" met aftakking in den weg naar ,,'s Hertogenbosch". Een 68-tal pex-ceelen kan dan aansluiten. Voorgesteld wordt aan de aandeelhoudersvergadering van de T.E.M. te berichten dat zal worden vóór- gestemd. DUINBRAND BIJ DEN VUURTOREN. Donderdagmiddag omstreeks 12u.30 is brand ontstaan in de duinen van het buitenveld achter den vuurtoren van Eierland. Het vuur greep met zeer groote snelheid om zich heen. De opzichter van den vuurtoren verzamelde direct een groepje personen, die poogden het vuur te bestrijden. Later arriveerde de Directeur van Gemeentewerken, de heer Tiessen, die met een aantal werkloozen eveneens het blusschen begon. Pl.m. 4 uur was men het vuur meester. Ongeveer 35H.A.duin is kaal gebrand, de gebouwen bij den vuurtoren liepen geen gevaar. Alleen helm en distels zijn verbrand (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 11 April '34 KORTZICHTIGHEID OF ONWIL. Mijnheer de Redacteur. Al eenige malen heeft de heer Kraak ons onthaald op ingezonden stukken, be treffende werkloosheid, die kant noch wal raken. Te meer omdat deze heer nog al een voorstander is van de democratie. Hij geeft blijk, er heel slechte geneesmid delen op na te houden, voor verschillen de maatschappelijke vraagstukken die om een goede oplossing schreeuwen, waarbij de werkloozen en gemeente meer ge schaad dan gebaat zijn. Nu, op het oogenblik dat op het terrein der handelspolitiek er naar gestreefd wordt met het buitenland de moeilijkheden te overwinnen om te geraken tot een groo- tei e export, omdat men daar in die krin gen ervan overtuigd is dat hun belang daarmee beter is gebaat, gaat zoo iemand als de heer Kraak die vóór dien tijd reeds bewust voorstander was voor internatio nale verbroedering, de arbeiders hier ter plaatse nog meer tegen elkander in het harnas jagen door ze in twee kampen te verdeelen t.w. arbeiders uit de plaats en van buiten de stad. Om nu de werkloozen te helpen roept J bulP van de hier ter stede gevestig de winkeliers in en wijst hen op het ge meentebelang dat zij daardoor dienen, ter- w R ,-afn diezelfde arbeiders zegt «Wordt lid der coöperatie", waarbij dan zooveels fraai s wordt gezegd van' die Sin dan rf' 26 "ipt meer k"nnen zqn dan groote parasieten der arbeids- u maav P SOms betwist «ordt slaat „Notenkraker"'na)?8' jaargangPn van de Ct. (door iederen leek te bevestigen) ct. Hoeveel proeent der afgestudeerden der M.U.L.O., H.B.S., Hoogere Handels school, Zeevaart- en Ambachtsschool, Vak school voor Meisjes enz., enz., vinden emplooi buiten de stad? Waar tegenover staat het groote aantal leerlingen van bui ten die bovengenoemde scholen bezoeken, die al direct een bron van inkomen voor de gemeente vormen en het zou misschien een Heldersche Courant vullen om andere bronnen van inkomsten van buiten al voor onze gemeente op te noemen. Neen mijnheer Kraak, u moet eens naar andere middelen grijpen ter bestrijding der werkloosheid. In de eerste plaats kan u al direct lieel veel doen voor de werkloozen door eens B. en W. er aan te herinneren dat we hier ook zooiets van een commissie voor ont wikkeling en ontspanning van de werk loozen hebben. Ik weet niet of het gemeentebestuur hier ter stede ook een aanvraag gericht heeft tot het depart. van Sociale Zaken voor subsidie voor bovenstaand doel. Zou Den Helder daarvoor in aanmer king komen dan is dit juist een mooie ge legenheid dat wij hier ter stede ook aan de spits gaan met zulk een instelling zoo goed als we zonder Rijkswerkloozensteun finantieel aan de spits gaan. Dat het niet moet gebeuren, eerst te vernemen van de Wethouders dat hier ter plaatse nog geen behoefte blijkt te bestaan voor dergelijk werk voor werkloozen. Richten dan de werkloozen zich schrif telijk met een verzoek tot B. en W. wor den zij door het College weder met de boodschap afgescheept zich tot hun be trokkene organisatie te wenden. Zie mijnheer Kraak, niet de Heldersche Courant moet u gebru'ken om uw ontevre denheid te luchten, maar in gemeenteraad wordt van 11 geëischt als raadslid. U mijnheer de Redacteur hartelijk dank voor dé verleende plaatsruimte. J. A. RAATS. Den Helder, 17 April 1934. Aan de Redactie van de Heldersche iorant. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het pamfletje, on langs hier ter plaatse verspreid door „Het Verbond voor Nationaal Herstel", waar van de inhoud overeen kwam met dien der op verschillende plaatsen in de stad opge plakte biljetten, zou ik het zeer op prijs stellen indien U het volgende „Ingezon den" in uw blad zoudt willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank daarvoor. Hoogachtend, J. H. SMITH, Krugerstraat 72. Eenige dagen geleden heeft „Het Ver bond voor Nationaal Herstel" hier ter stede een pamflet doen verschijnen, waar over ik gaarne eenige opmerkingen in uw blad zou willen maken. Het pamflet meent te moeten spreken tot het „Volk van Nederland", doch het bevat zulke grove en ongemotiveerde be- leedigingen aan het adres van een kwart deel van ons volk, n.1. het deel, dat geor ganiseerd is in de moderne arbeidersbe weging, dat men achter dezen aanhef reeds onmiddellijk een groot vraagteeken moet plaatsen. Vele duizenden zouden een jaar geleden hun instemming met het Verbond hebben betuigd. Deze „vele duizenden" hebben het echter niet verder kunnen brengen dan één Kamerzetel en die zetel zou lang niet zeker geweest zijn, indien men niet gene raal Snijders als parade-candiflaat had gebruikt, die, toen hij eenmaal gekozen was, zich direct terugtrok. „Het rijk verkeert in ernstige omstan digheden", zoo zegt men en dan wijst men niet op de vele millioenen, die de ge goede belastingbetalers verzwegen en dio daarmede dus blijk gaven liet met „het Nationale" niet zoo erg te nemen. Neen, dan wijst men op de gebeurtenissen in Frankrijk en Oostenrijk. Men wijst op Frankrijk en dan niet op de rol, die een aantal zich „nationaal noe mende" bezitters speelden in het Stavis- ky-schandaal, maar op het optreden van de moderne arbeidersbeweging in dat land. Het optreden van de moderne arbeiders beweging in Frankrijk verdient echter juist voor degenen, die in dezen tijd uit schreeuwen, dat het er 0111 gaat de natio nale eenheid te bewaren, te worden g6- prezen. De ordelijke en beheersehte proteststa king van de Fransche arbeiders was niets anders dan een uiting van onwankelbare trouw aan de democratische republiek, maar was vooral een waarschuwend woorcl aan de, door het Stavisky-schandaal ff8" compromitteerde, fascisten 111 Frankrijk. Dat waarschuwend woord is in Frankrijk begrepen. Een blad als de „Nieuwe Kou- Lenigst adres voor

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10