RECLAMEMANTEL naar maat LEV lil Zoo'n droge Kuch BINNENLAND BUITENLAND Laat SIEGERS uw reparateur zijn Geen terugkeer tot de R. K. kerk. ^iXaaï efaan wc ideen? Quaker DniJC blijven heldersche courant sl zaterdag 21 april 1934. tweede blad 5 ONZE J.J. H. KOOPMAN, Weststr.1.' havermout dun j geldig DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik waren Donderdag van alle openbare en van tal van particu liere gebouwen de vlaggen uitgestoken. De Marine had des middags vrijaf. I ■■■■■[■■IIIIWIIIM I —IM voortgezet lager onderwijs, het handwer ken bij het gewoon lager onderwijs als vakonderwijs, het teekenen en zingen op de scholen voor uitgebreid lager onder wijs, het onderwijs in de stenografie en de gemeentelijke vormschool. Voorts ligt het in de bedoeling een scherpe selectie toe te passen op de toe lating tot de H.B.S.-en, de taalcursussen aan, de scholen voor voortgezet lager on derwijs op te heffen en de voeding en Meeding aan kinderen van behoeftige ouders sterk in te perken. f;KV BRUIN BOEK VAN DIMITROFF. Binnenkort zal verschijnen „Dimitroff contra Doering (Bruinboek (11). Het be- vat onthullingen over de werkelijke brandstichters van den Rijksdag, inge- jeid door dr. D. N. Pritt, kings counselor. Bijdragen van Roiuain Rolland, Theodor Dreiser, Lion Feuchwangèr en Georgij Dimitroff. Opgenomen zijn: tot dusverre nergens gepubliceerde donmmenten, ver klaringen, brieven en foto's, een uitvoe- rjge Dimitroff-hiografie en de eerst ge publiceerde bijdrage van Georgij Dimi- trofi: „Wat beoogden de Nationaal-Soeia- jisten met den Rijksdagbrand?" Uitgeefster is de N.V. Uitgeversmaat schappij „Ge Gulden Ster".. Amsterdam. LAWAAI IX DE CORTES. In de Spaansche Cortes zal een krach tige electrische bel worden geplaatst, wélke in werking zal worden gesteld, als bij stormachtige zittingen de stem van den voorzitter niet meer te vernemen is. De voorzitter zal deze bel van af zijn zetel kunnen bedienen en de installatie is zóó gemaakt, dat de bel blijft luiden tot dat. de gemoederen der afgevaardigden gekalmeerd zijn. Was misschien voor Nederland hier en daar ook wel goéd. GENERAAL SMUTS EN DE JODEN. Generaal Smuts heeft de plechtikheid verricht van de eerste steenlegging voor een nieuwe synagoge in een der voor steden van Kaapstad. Hij hield daarbij een rede, waarin hij verzekerde, dat elke anti-Joodsche agita tie zou stuiten op het verzet der Zuid- Afrikaansche regeering. De Joodsche kwestie is een kwestie van het Christe lijk geweten en de wereld kan niet dul den dat de Joden vertrapt worden. Ook anderen zullen dan vertrapt worden. Zuid-Afrika zal het laatste land zijn waar- het anti-semitisme succes kan hebben. DE DUITSCHE JEUGD AAN DEN TAND GEVOELD. 1.200.000 personen geëxamineerd. Het Duitsche Arbeidsfront heeft te sa men niet de Hitler-jeugd in de afgeloopen week jeugdige leden van deze organisaties op de proef gesteld hoeverre Bun kennis strekte aangaande onderwerpen, welke in het tegenwoordige Duitschland van be- iairg worden geacht. Den jaatsten dag werden jonge men- schen.die in administratieve betrekkingen waren, aan den tand gevoeld; typisten, klerken, enz. 3Der Montage geeft een beschrijving van dien dag, waarop meisjes tussehen 14 en 1(3 jaar werden ondervraagd. Eerst hadden zij algemeene vragen te beantwoorden als: »Wat is de beteekenis van de Hitlerjeugd voor mij?* Daarna werden vragen gesteld betreffende bet besturen van de huishouding, eerste hulp bij ongelukken. De examinandae moesten o.a. gaten in kousen stoppen, knoopsgaten maken e.d. Ten slotte moesten zij proeven afleggen omtrent de kennis en vaardigheid in haar eigen vak en vragen beantwoorden als deze: «Wat zoudt u doen als u naar een bank werd gezonden met een chèque, en die onderweg verloor?* Winkelmeisjes werden problemen van tact voorgelegd, als: »Hoe zoudt u op treden jegens een moeder en dochter, die het niet eens konden worden over een mantel van dé dochter?* In het geheel werden in de afgeloopen week 1.200.000 personen getoetst. (Hbl.). NATIONALE VROUWENRAAD. Pensionneering van onderwijzers. De Nationale Vrouwenraad van Neder land verzocht aan de regeering een on derzoek te doen instellen naar de moge lijkheid om aan onderwijzend personeel op hun verzoek op 60-jarigen leeftijd pen sioen toe te kennen. In een tweede adres komt de N. V. R. op tegen het feit, dat de werkende vrouw thans in vele opzichten wordt achter gesteld bij haar mannelijken collega, en haar moeizaam verkregen recht op vrije beroepskeuze en betaalden arbeid daar door wordt aangetast. DE LOONSVERLAGING IN DE ZAANSTREEK. Nu de pogingen van den rijksbemidde- laar, den heer S. de Vries Czn., niet tot de gewenschte overeenstemming hebben ge leid, zullen de arbeiders, althans de mo dernen )de christelijke en katholieke or ganisaties hebben de patroonsvoorstellen aanvaard) zich opnieuw beraden. De firma Polak en Schwartz heeft aan de fabriek aangeplakt, dat de verlaging in twe° etap pen zal worden ingevoerd, namelijk twee en een half "procent bij de eerste beta ling en nog weer twee en half procent in Juni. DE AMSTERDAMSCHE RAADSLEDEN TEGEN DE STEUNVERLAGING. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagavond, na uitvoerige beraadsla gingen met een meerderheid van 24 tegen 12 stemmen aangenomen een motie-Van Eek, luidende: „De Raad, van oordeel, dat bij de te genwoordige kosten van het levenson derhoud verdere verlaging van den steun aan werkloozen niet verantwoord is, wijl hij anders beneden de grens van van een minimum-bestaan zou dalen, noodigt B. en W. uit, alle mogelijke pogingen bij de regeering aan te wen den, ten einde de voorgenomen ver slechtering van de normen van steun- verleening te, voorkomen." Voor deze motie stemden: de sociaal democraten, de communisten, de heer Kitsz (r.s.p.), de beide katholieken Schlich- ting en Steinmetz, de anti-revolutionnaire oud-wethouder Douwes, de heer Ketelaar (v.d.) en de partijloozë dr. De Hartogh. ONDERWIJS A FBRAAK Rotterdamsehc plannen. Hardnekkige geruchten omtrent ingrij pende bezuinigingen op het onderwijs doen te Rotterdam de ronde, o.a. over het opheffen van het voorbereidend onder wijs en de openbare leeszalen. Eveneens schijnt een maatregel te ver wachten, om alle boventallige onderwij zers te ontslaan en hét thans aanvaarde maximum van 42 leerlingen per klasse om te zetten in een van 50. DE SPELLING-MARCHANT. Hoe het voorstel zou zijn. Het compromis-voorstel inzake een ver eenvoudigde spelling, zooals dit door mi- 1 nister Marchant is overgenomen, is thans verschenen. In 't kort gezegd ziet het er als volgt uit: 1, De naamvals-n verdwijnt. 2. De dubbele ee verdwijnt uit de open lettergrepen, behalve aan het eind van de woorden en in de uitgangen eelen en eeren. 3, De dubbele oo verdwijnt uit de open lettergrepen, behalve in een paar woorden (loochenen en nog enkele). 4. De ch verdwijnt waar ze niet ge hoord wordt, behalve in den uitgang isch (logisch, historisch, etc.). (Het onderstaande is in de nieuwe spelling geschreven.) Invoering in September? I De commissie stelt zich voor, dat de nieuwe schrijfwijze zoo spoedig mogelijk zal worden yoorgeschreven voor alle stuk ken, die van de Regering uitgaan, en dat zij bij het begin van de cursus, die met September t1934 aanvangt, wordt in gevoerd op alle scholen, waarvoor de Re gering bevoegdheid heeft dit voor te schrijven. Men mag aannemen, dat, wanneer de Regering met haar ambtelijke stukken voorgaat, de andere overheidsorganen zich daarbij zullen aansluiten. Hetzelfde mag worden verwacht van de pers. Ook kan er op worden gerekend, dat de overgrote meerderheid ook van die scho len, waarvoor de nieuwe regels niet kun nen worden voorgeschreven, zich spoe dig daarnaar zal richten. Aangenomen mag worden, dat de Re gering in staat zal zijn te voorkomen, dat het invoeren van de nieuwe spelling voor het onderwijs te grote kosten met zich zal brengen. C RI SI SST EU N VOOR DEN LANDBOUW. Melkveehouderij. De vooruitzichten voor de melkveehou derij zullen de allergrootste zorg bieden, indien de desbetreffende kringen niet ten volle doordrongen zijn van de noodzake lijkheid, dat de voorgenomen afslachting met 210.000 stuks een minimum is en de volgens de ontworpen teeltregeling toe gestane aanfok van 350.000 stuks vaars- kalveren een maximum is, waaraan onder alle omstandigheden de hand moet worden gehouden. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog .bij: Hoest-Griep-Bronchitis-Aslfma Positie der landarbeiders. De minister kan niet ontkennen, dat in het algemeen de loonen der landarebiders geenszins hoog zijn te noemen. Maat regelen ter verbetering zijn in voorberei ding, waarbij aan de gesteunde landbouw bedrijven de verplichting wordt opgelegd de door den minister nader te bepalen voorwaarden betreffende de verhouding tussehen werkgevers en arbeiders in acht te nemen. WATERLEIDING IN N.-HOLLAND. Tariefverïaging met 1 Januari. In de afd. van de Prov. Staten van N.-Holland is de vraag gesteld of de ook door Ged. Staten gewenschte tariefsver laging niet vertraagd zou worden door het ten volle ten laste van het P.W.N. brengen van de kapitaalslasten der duin terreinen, kon het lid van Ged. Staten eene geruststellende mededeeling dóen. De verwachte gunstige ontwikkeling heeft zich voortgezet en Ged. Staten hebben dan ook reeds kunnen besluiten om met ingang van I Januari 1935 de tarieven voor het leidingwater te verlagen. De omvangrijke voorbereidende werk zaamheden bij het P.W.N. zijn bereids begonnen, maar reeds nu kan worden medegedeeld, dat de verlaging volgens den oppervlaktegrondslag, gemiddeld over alle perceelen, ongeveer 16 pet. zal be dragen. De totale inkomstenvermindering, die het P.W.N. zich kan veroorloven, wordt voor 1935 op rond f 400 O OO begroot. „VEILIGHEIDSLAAN" IN ALKMAAR. Wat is dat? vraagt de lezer natuurlijk, en dan kunnen wij antwoorden, dat dooi de'Kon. Ned. Automobielclub (KNAC) is ingesteld een examen voor de betrouw baarheid van auto's, een soort „veilig heidsexamen" dus. Iedere wagen, die deze proef met succes heeft doorstaan, krijgt daarvoor een wimpel, den oranjewimpel van de KNAC, hetgeen gezien den ernst, waarmede de auto's worden ge"test", waarlijk een onderscheiding mag worden genoemd. Iedere automobilist, die zich aan deze proef onderwerpt, krijgt een kaart, waarin verschillende gaatjes worden ge- Dagelijks Witte Bioscoop", (7.30 uw): Dagelijks „Tivoli-Theater", (7 uur): Zaterdag 21 April. Feestavond Korfbalclub E.L.T.O., Musis, 8 uur. Gymnastiek- en Excercitie-vereeniging ,,Pro Patria", Soirée Dansante, Casino, 8 uur. Varicté-avond, Kegelhuis, 8 uur. Zondag 22 April. The Ramblers, Casino, 's middags en 's avonds. Variété-avond Kegelhuis, 8 uur. Uitvoering Gemengde R.K. Tooneelver- eeniging „Excelsior"„Als 't verleden spreekt", Gebouw R. K. Volksbond, 8.15 uur. Dinsdag 24 April. Tooneelverecniging „Taventi", uitvoering voor donateurs, 's avonds 8.30 uur, Casino. Donderdag 26 April. Tooneelvereeniging „Tavenu", openbare uitvoering van Haar andere man", 's avonds 8.30 uur. Casino. Oranje-Concert van Geref. Zangvereen. HallelujaGeref. Kerk, ]ulianapark, 8.15 uur. knipt voor goed- of afkeuring. Daaruit zal dan moeten worden opgemaakt of de wagen den oranjewimpel inderdaad krijgt. Wij kunnen wel zeggen, dat dit slechts met een klein percentage der onderzochte wagens het geval is. Wij hebben dezer dagen van zoo'n proef kunnen lezen; de auto's moeten in een bepaalde laan een proefrit afleggen, van* daar de naam „veiligheidslaan". Van 21 tot 29 April zal zoo'n Veiligheidslaan in Alkmaar worden gehouden en wij raden autobezitters ten sterkste aan hun wagen aan deze testproef te onderwerpen. EEN A.N.W.B.-BIJKANTOOR TE MAASTRICHT. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland, die verleden jaar te Arnhem zijn eerste bijkantoor opende, vond in de daar verkregen resultaten aanleiding over te gaan lot de vestiging van een tweede bijkantoor, dat op Dinsdag 1 Mei a.s. zal worden geopend te Maastricht, Sta tionsstraat 3, tegenover het station. Dezelfde overwegingen, welke hebben gegolden bij de instelling van het bij kantoor te Arnhem, hebben ook geleid tot het vestigen van het kantoor te Maas tricht, waarvan als leider benoemd is de •heer A. Dorren te Valkenburg. In een toeristisch centrum, tevens centrum voor grensverkeer, wil de A.N.W.B. zijn leden het gerief verschaffen, dat zij hun grens- docuraënten rechtstreeks, dus niet via het kantoor te 's Gravenhage of Amster dam, kunnen ontvangen, dat zij zoo noodig daar op kunnen wachten, dat zij hier ook gratis gebruik kunnen maken van den reisinlichtingsdienst welke de Bond hun biedt en dat hier ook alle Bond.suitgaven direct geleverd kunnen worden. Behalve de bewoners van Zuid Limburg vormen ook de talrijke zomergasten van Valkenburg en omgeving een categorie toeristen, welke eveneens vanhetnieuwe bijkantoor gebruik zal maken. VRIJGESTELDEN VAN ORGANISA TIES VAN GEMEENTELIJK PERSONEEL. Naar vernomen wordt is op het oogen- blik bij den ministerraad een wetsontwerp in overweging tot wijziging van de Kies wet, de Gemeentewet en de Provinciale wet en waarvan de strekking is, dat aan vrijgestelden van organisaties van ge meente- en provinciaal personeel de ver kiesbaarheid voor den gemeenteraad resp. de Provinciale Staten wordt ontnomen. TROTZKI NOG TE BARBIZON. Het bericht, dat Trotzki nog te Bar bizon zou zijn,- is onjuist gebleken. Woensdag had hij zijn villa nog niet verlaten. Waarheen Trotzki zal gaan, weet nog niemand. Hij zelf wellicht ook niet, om dat hij in vele landen een ongewenschte gast is. Spanje werd genoemd, maar uit Ma drid wordt bericht, dat de Spaansche mi nister van binnenlandsche zaken aan Reuter heeft meegedeeld, dat er nog geen verzoek van Trotski, 0111 zich in Spanje te vestigen, was ingekomen en dat een der gelijk verzoek kans zou hebben te wor den afgewezen, omdat Trotski, gezien de omstandigheden waarin Spanje verkeert, een bron van onrust zou kunnen worden. HET ENGELSCHE WITBOEK VERSCHENEN. Wat het inhoudt. .Woensdagavond is het Engelsehe wit boek verschenen, dat de diverse memories bevat, die tussehen 14 Februari en 17 April'gewisseld zijn. Het witboek bevat de zienswijze van de Duitsche regeering over het Engelsehe mémorandum van 29 Januari. Deze uit eenzetting is het resumé van enkele be langrijke wijzigingen, welke de Duitsche regeering als voorbehoud stelde bij het aanvaarden van het Engelsehe memoran dum, met name het bezit van een defen sieve luchtmacht zonder bommenwer pers gedurende de eerste vijf jaren van de ontworpen conventie, gelijkheid van luchtmacht aan het einde van de tweede vijfjarige periode, het aannemen van een nieuwe regeling tot verzekering van het onmilitaire karakter van S.A. en S.S. met waarborging van een controlestelsel en ten slotte aanvaarding van het uitstel der strijdkrachten van de andere naties tot het einde van de eerste vijfjarige pe riode met de bepaling, dat de maatregelen tot ontwapening, door Engeland voor gesteld, in de tweede periode van vijf jaar hun beslag zouden krijgen. Van de 600 Duitsche predikanten. In ons nummer van Dinsdag hebben we een bericht opgenomen over de be keering van 600 Duitsche Luthersche predikanten tot de R.K. kerk. Bij dit bericht schijnt de fantasie den bericht gever nogal parten te hrbben gespeeld. De Nederlander (christ.-hist.) noemt het verhaal n.1. «humbug* en «sensatie*. Het blad vertelt dan dat de z.g. leider van de beweging, de prof. in de theologie, dr. Karl Thieme in November 1932 is gestorven. De man, over wien het thans gaat, is zijn zoon en beet ook Karl Thieme maar hij is verbonden geweest „professor" heet dat in het Duitsch aan het Lehrerseminar te Ebing. In het voorjaar van 1933 is bij daar ontslagen wegens politieke redenenthans is hij zonder ambt of positie. Hij is bovendien niet theoloog doch paedagoog. Dat maakt al eenig verschilHoe staat het met zijn aanhang Daarmede staat het even droevigde schare van 60ü predikanten bestaat niet. Hij heeft dit, volgens een zooeven door ons ontvangen bericht, zelf laatstleden Zaterdag te Berlijn medegedeeld. Thieme zelf is inderdaad overgegaan tot de r.k. kerk, doch het doel van zijn beweging is echter niet, volgens de door het blad ontvangen inlichtingen, een massale overgang tot de r.k. kerk, doch het streven naar eenheid van de christe nen, met behoud van de bestaande kerken en liturgieën. DE ONAFHANKELIJKHEID DER PHILIPPIJNEN. Reuter meldt uit Washington Senator Borah heeft een voorstel ge daan, 0111 aan de Philippijnen volledige onafhankelijkheid toe te kennen binnen twee tot drie jaren, inplaats van de in de betrokken wet voorgestelde periode van tien tot twaalf jaar. Alleen dan zou het z. i. mogelijk zijn een heffing van 3 cents per pond te leggen op den invoer van palmpitten, olie, enz., die nu nog vrij ingevoerd worden tot groote schade van Amerik. producenten. TE AMSTERDAM. Wij lezen in Het Volk: I11 verhand met de noodzakelijkheid de begrooting voor het jaar 1935 sluitend te maken, acht het gemeentebestuur het ge- wenscht, opnieuw belangrijke bezuinigin gen toe te passen, ten 'einde hetgeschat tekort van 11.000.009 te overbruggen. De wethouder van Financiën, de heer Rustige, heeft naar a'anleidng van dit voornemen een nota doen toekomen aan den wethouder voor onderwijs, dr. Vos, waarin niet minder dan 26 punten van be zuiniging worden vermeld. De basis van déze nota wordt gevormd door het voorstel, dat alle onderwijsvoor zieningen, die niet dwingend door de wet worden voorgeschreven, zullen worden opgeheven. Het ligt in de bedoeling, in dien deze plannen werkelijkheid worden, deze bezuinigingen met ingang van 1 Januari 1935 te doen plaats vinden. De zwarte lijst. Zouden de in deze nota genoemde be zuinigingen worden uitgevoerd, dan zou in Amsterdam worden 'afgeschaft en op geheven: het Montessori- en Dalton-on derwijs, het instituut vakonderwijs op de scholen voor gewoon, voortgezet en uitge breid lager onderwijs, de handenarbeid en het handwerken op de scholen voor i' Verschenen is de Memorie van Ant- Tweede Kamer betreffende de wetsont- 1 Tweede aKmer betreffende de wetsont- 1 werpen: wijziging en verhooging van het Ve hoofdstuk der rijksbegrooting 1933 (wijziging, verhooging en invoeging van artikelen, in verband met de instelling van het landbouwcrisisfonds); begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1933; Adem yoor 1934. Met vele leden is de minister van mee ning dat de tijd voor de opheffing der steunmaatregelen nog niet is gekomen. Dit beteekent echter niet dat de landbouw blijvend op den huldigen steun kan blij ven rekenen. De tendenz naar een lager levensniveau zal ook de landbouw moeten volgen. aangename pasvorm mooie stoffen prima bewerking „Reken maar, ga ik dezelfde avond met m'n ineissie uit, zitte we same op een ban kje, zeg ik tegen der: „Ruik es wat een fijne odeur ik voor je meegebracht heb en meteen douw ik het lieve kind me zakdoek onder der neus. En laat nou net die stom me polkabrok der in zitte, met room. Was dat effe wat?" Het heele gezelschap plunjewasschers is het er over eens dat dat heel wat was. «Vooruit manne, 't is tijd; we motte dek- schrobbe!" Vlug wordt de gewasschen plunje uit gewrongen en voorloopig op stapels ge logd. De balies worden geleegd, schoon gemaakt en opgeborgen. Spoedig daarna is de wasch opgehan gen en vervolgt de „Nautilus" zijn koers, de bak met de wapperende plunje ver sierd tot aan den tijd van droog want. Negen dagen later zijn we weer terug in Nieuwediep. Het is herfst, omstreeks half October. Be „Nautilus" ligt gereed haar zooveel- ste reis naar het vischterrein op de Noord zee aan te vangen. Het is opvallend hoe veel bekijks ons scheepje van de wande lende of lanterfantende of boodschappen doende goegemeente heeft. Zeker, de „Nautilus" is een mooi schip en de beman ning mag er wezen. De schoone lijnen en het ranke voorkomen boeien den voor bijganger. En niet in 't minst de roman tiek, welke van-het vaartuig afstraalt. Is dit niet het schip, dat wind en weer trotseert om te midden der grootste ge varen te doen wat tot de plichten van een politiekruiser behoort?", vraagt men el kander en blijft staan. Een nuchterling, tegenover wien ik in bovenomschreven bewoordingen mijn ver onderstelling over dit enthousiasme uitte, keek me meewarig aan en zei: „Je bent niet lekker; 't komt omdat we vlak bij de Texelsche boot liggen." Je hebt nu eenmaal altijd mensehen, die volkomen van romantiek zijn gespeend. Enfin, hoe het zij: de belangstelling bij ons vertrek is er en ook de straatbengels op het vlot ontbreken niet die, bij het ont- meren willen helpen en dus in den weg loopen. „Voor en achter!" schalt voor de zoo- veelste maal de stentorstem van den kolos sale, zoodat ieder het hoort Niet één, die op zijn post moet zjjn bij het ontmeren of inhalen van de plank, zal een eventueel mankeeren kunnen verontschuldigen met de mededeeling, dat-ie niets heeft ge hoord. Er ontbreekt dan ook niemand op zijn plaats; de trossen worden losgegooid, dé plank ingehaald, in de machinekamer rinkinkt de telegraaf en wederom ver laat de „Nautilus" de buitenhaven van, Nieuwediep, nagestaard door vele leden van Helder's burgerij. De schoone zomer van 1933 behoort tot het verleden. De arme mildheid der voor bije Septemberdagen is verdwenen en de Noordwestenwind, met de kracht van een stijve bries, de golven niet schuimende kammen teekenend, voert in zijn killen adem de voorboden van den naderenden winter mede. A De reeds laagstaande zon zendt haar stralen over de branding op de Razende Bol henen, de zandbank met zijn wit schuimende, immer veranderende rand van bruisende koppen. De lucht is helder, behalve aan den westelijken horizon, waar donkergrijze wolken op de zee staan, ge reed om de dalende zon te grijpen en in te spinnen in hun zware nevelsluiers ge lijk 'n spin haar prooi. Weldra is dan ook de zon achter het grauwe floers verdwe nen en het helle middaglicht gaat over in het grijze, egale, diffuse licht van den herfstdag. De helle glans der schuimende koppen heeft plaats gemaakt voor een mat wit. En met deze monotone kleuren: grijs grauw en wit, breken de deinende golven op het Huisduiner strand, dat helaas zoo veel gebied aan de opdringende zee heeft moeten afstaan. Van onze plaats gezien is het slechts een zeer smalle strook zand, welke de zee scheidt van de duinen met de schilderachtige landhuisjes en het bad hotel op hun kruin. Zoodra de „Nautilus" de uiterton van het Schulpengat is gepasseerd, krijgt de deining van de groote zee invloed op het ranke vaartuig en het dobberen begint. De wind waait met matige kracht en is krimpende.De bewolking neemt toe. Op het achterdek, bij de trawllier staan de Stille en de Puike, ,,'t Wordt slecht weer" meent de laatste. „De baro meter gaat langzaam achteruit." Maar de Stille schudt z'n hoofd. „Zal wel losloopen, harder dan windkracht 6 krij gen we niet." De Stille kent de Noordzee als zijn broekzak. Van jongsaf heeft hij haar bevaren, in storm en ontij, met wind stilte en zonnebrand, in hagelstormen zoo wel als in sneeuwjachten. ,,'t Zal wel losloopen." Het jongmaatje, Men spreekt van krimpenden wind als verandering van windrichting tegen zon geschiedt, in het tegenovergestelde geval van ruimende wind. dat in de nabijheid staat, vindt het zoo ook al erg genoeg. Hjj kent de „Nauti lus" en de Noordzee alleen nog maar van den mooien zomer, die achter hem ligt. Storm heeft hij op zee nog niet beleefd en hij meent dat het er thans al veel van weg heeft. En nu hoort hjj tot zijn ver bazing dat het nog slecht moet worden en dat hét nog wel zal losloopen. „Een fijne gelegenheid 0111 het net uit te zetten, maatje", zegt de Puike, terwijl hij in zijn domein, de schippersbergplaats afdaalt. „Kê je mooi bij helpe, goed tegen de zeeziekte." De commandant is ten aanzien van hel net uitzetten van dezelfde meening, tot vreugde van Je geheele bemanning, de of ficieren incluis. „We zullen het nu nog maar waar nemen, morgen kan het misschien niet meer." Weldra is het een en al bewegelijkheid op het dek aan bakboord. Het visehtuig weidt gereed gemaakt. Op het achterdek geniet de vischlier veler belangstelling. Hij wordt van twee kanten tegelijk onder handen genomen: er wordt stoom in zijn binnenste toegelaten, kenbaar aan de witte wolken, welke uit de geopende af tapkranen ontsnappen en tegelijkertijd worden de touwen aangeslagen, welke moeten dienen voor het uitzetten van het net en het hijschen van de vischborden. Wat gaan we nou doen, gaan we nou zelf haring vangen?" vraagt het jong maatje aan zijn zeevader. „Van alles! alles wat er maar in wil komme," antwoordt de Puike. „Haring, schol, bot, griet, tong, schelvisch. Maar schelvisch zal je nou niet vangen hier, die zit noordelijker." „Wat een touwe," zucht het jong maatje bewonderend. „Hoe kê je dat nou allemaal uit mekaar houwe?" „As je nou niet zoo lodderig kijkt," zal ik je de zaak uitlegge," belooft de Puike. „Maar je moet goed oplette en niet zee ziek worde, want anders praat ik voor tjoema." Het jongmaatje belooft goed te zullen opletten en te probeeren niet zeeziek te worden. De bleekheid rond zijn neus en zijn waterige oogjes doen echter vermoe den, dat hem dit niet eenvoudig zal af gaan. „Nou, kijk dan es hier. Hier heb je dan allereerst de achtergalg en gunter voor bij de smederij, de voorgalg. „Ik dacht dat de doodstraf was afge schaft bij de marine," valt hei maatje hem in de rede, een flauwe poging doende met een grapje een opkomende weeheid weg tc schertsen. „Leg niet te klesse, die dinge heete galge en daaraan hangen deze groote planken, de vischborden. Zie je die beu gels? Ze zitte uit de midden, daar komme de buiktouwe van het net an te zitten en as nou aans het net te water leit, giert het voorbord door de vaart van het schip den eenen kant op en het achterbord den anderen kant en zoo wordt het net open gehouden. De borde „scheppe" dan zoo gezeid." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5