Vraagt nu Heiman Nypels' Stadsnieuws HERWïG'5 SUCCES „DE LELIE" tweede blad heldersche courant van dinsdag 24 april 1934 hebt U de groei en bloei van Uw kamer planten in de hand! D. J. BANDSEMA KONINGSTRAAT 93 stalen of stukken thuis voor een mooie passend Wij brengen U volledige keuze in fantasie, zwart en blauw, Zeer voordeelige prijzen. Kledingmagazijnen. 5 Licht op voor alle voertuigen, pinsdag 24 April 10.40 uur Woensdag 25 10.41 Op het te Den Haag gehouden machinisten-examen slaagde onze plaats genoot de lieer J. Schol, werkzaam bij de water- en lichtbedrijven alhier, voor het voorloopig mach. diploma Gr. Stoomvaart. De Inspecteur van het L. in de inspectie. Den Helder is verhinderd a.s. Woensdag,,25 April spreekuur te houden. OPBRENGST EMMABLOÈM. Bijna 490.meer dan ver leden jaar. Den Helder heeft zich ten aanzien van de Emmabloem-collecte schitterend ge houden. bedroeg ten vorigen jare de op brengst f 495.—, ditmaal werd een cijfer bereikt van f 88I.I2V2» dat is dus bijna f 400.meer. Geen wonder, dat het Comité enthousiast is over dit resultaat ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Wij herinneren aan den bloempjesdag, welke Zaterdag gehouden wordt voor bovensetaand Genootschap. Hiervoor worden jonge dames en heeren opgeroe pen, welke bereid zijn te coiecteeren. Men raadplege de advertentie in het nummer van heden. fcLG. HEG R AFEN IS VEREENIG ING Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer van lieden betreffende een ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging op Vrijdag 4 Mei a.s. MR. A. M. JOEKES. De vergadering van den Vrijz.-Democra- tischen Bond, waarin Mr. A. M. Joekes, Lid der Tweede Kamer, als spreker zou optreden, doch weike in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder was uitgesteld, zal mi plaats vinden op Vrij dag a.s. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit num mer. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor de Heldersche afdeeling van de N.C.V.B. hoopt a.s. Vrijdag 27 April de heer E. H. Bos, hoofd der Chr. school voor L. en U.L.O. alhier, een lezing te houden over »De wandelende Jood». Daar het Jodenvraagstuk in den laatsten tijd, door de gebeurtenissen in Duitsch- Iatid, zoo actueel geworden is, verwach ten we voor deze interessante lezing veel belangstelling. Dat ieder,' dié''blaar1 ev^n kan, nu kome. Voor nadere bijzonder heden zie men de advertentie in liet nummer van a.s. Donderdag. SPLITSING VAN DEN RADIOCURSUS DER ZEEVAARTSCHOOL. In het nummer van Donderdag hebben wij verkort de raadsbijlage opgenomen betreffende een splitsing van den ge meentelijken radio-cursus aan deZeevaart- school. Tot ons leedwezen is hierdoor evenwel de fout ontstaan, dat wij hebben vermeld, dat tengevolge dezer splitsing, waardoor het aantal lesuren wordt ver meerderd, het salaris van den directeur zal worden verhoogd. Bedoeld was natuur lijk het salaris van den betrokken leeraar. VREEMDELINGENVERKEER. Federatie van vereenigingen f'. V.V. In het laatst van 1933 is te Alkmaar op gericht de Federatie Van vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordhol land boven het Nóordzèekahal. De naam zegt al waarmede we hier te doen hebben; tot deze federatie zijn 18 vereenigingen toegetreden, waaronder Ook Den Heidér. Besloten werd bij toerbeurt te vergaderen in elke aangesloten gemeente, en na de oprichtingsvergadering was Den Helder als de eerste plaats aan de beurt. Zaterdagmorgen wérd dan ook deze vergadering gehouden in hotel Den Burg. Uit den aard der zaak was zij niet open baar, hetgeen nochtans geen beletsel was toegang aan de pers te verleenen. welke daarvoor harerzijds ten zeerste erkentelijk is. De vergadering stond onder presidium van mr. D. Breebaart, Burgemeester van Callant oog, voorzitter der Federatie. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de navolgende heeren: mr. Breebaart, Voorzitter. Burgemeester W. F. G. L. Driessen, buitengewoon bestuurslid, Mr. Bosman, Secretaris, G. Voet (IJmuiden), Bosschaart (Egmond aan Zee). Bier steker (Den Helder), Schneider (Hoorn), Voet (IJmuiden), Dinkelberg (de Zaan streek De navolgende plaatsen waren voorts tegenwordig: Alkmaar (de heeren mr. Bosman en Margadant), Callantsoog (de heeren mr. Breebaart en Brussaard), Cas- tricum (de heeren Ankes en Braksman), Egmond aan Zee (de heer Bosschaart), Heiioo (de heeren Holtes en van Die pen), Den Helder (de heeren Biersteker en H. Nypels). Hoorn (de heeren Schnei der en Butter). Schoorl (de heeren v. d. Garde en Selhorst). IJmuiden (de heeren Voet en Schuitemaker), de Zaanstreek (de heer Dinkelberg). Totaal 19 aanwe zigen, vertegenwoordigend 10 plaatsen. Welkomstwoord van Burgem. Breebaart. De Voorzitter, mr. DvBreebaart. Burgemeester van Callantsoog, heette de aanwezigen welkom, in 't bizonder den Burgemeester van de gemeente, waar men heden gast is, den heer Driessen buiten gewoon besturslid der Federatie. Nadat de uitvoerige Notulen van de op- r'chtersvergadering waren gelezen en goedgekeurd, werden eenige Mededeelin- gen gedaan. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van den vertegenwoordiger van Bergen, welke verhinderd was ter ver gadering te komen. Ook de plaatsvervan gend vertegenwoordiger was verhin derd: deze protesteert in zijn schrijven er tegen, dat men de gelegenheid heeft benut aan deze vergadering tevens plaat selijke uitstapjes te verbinden. De heer Nypels en anderen hebben bezwaren tegen den Zaterdag. Verschillende aanwezigen ondersteunen deze bezwaren, de Voorzitter ant woordt. dat aanvankelijk deze vergadering ook op Woensdag was uitgeschreven: de secretaris was toen evenwel verhinderd. Spr. is het overigens niet eens met den schrijver uit Bergen: integendeel, de Fe deratie moet zich op de hoogte stellen van de omgeving eener plaats, Verschillende heeren blijken het met bedoeld schrijven evenmin eens te zijn; wel is algemeen het bezwaar tegen den Zaterdagmorgen. Het Bestuur zal deze aangelegenheid nader onder de oogen zien. Besloten is voorts de pers op de vergaderingen der Federatie uit te noodigen. Deze laatste mededeeling geeft den heer Butter Hoornweer aanleiding tot een protest, omdat alleen de Heldersche pers vertegenwoordigd is, en niet de omgelegen plaatsen. Hierop wordt geantwoord, dat vanwege de Federatie een communiqué aan de bla den wordt toegezonden. Uitgaven gewestelijke pers. Langdurige besprekingen werden ge voerd betreffende de uitgave van een gids. Dé heer Dinkelberg brengt hieromtrent rapport uit; in het Bestuur be stonden twee stroomingen: de eene, die een gids wilde uitgeven zonder adverten ties, de ander, die ter wille van de kosten daarin advertenties wilde opnemen. Zon der advertenties zijn evenwel de onkosten van.zoó'n gids niet te dekken. Berekenin gen enz. zijn hieromtrent gemaakt: met een positief voorstel hieromtrent kan spr. evenwel niet komen: de advertentie acquisiteur wilde geen minimum-opbrengst garanederen. De Voorzitter zegt, dat van den heer Butter een aanbieding is ingekomen waarbij wel de kosten worden gegaran deerd. Spr. stelt voor deze aangelegenheid in de najaarsvergadering nader onder de oogen te zien, en een redactie-commissie voor den gids te benoemen. Die Commis sie kan ook beslissen over de toe te laten advertenties. De heer Nypels.: Dus het is uitge sloten. dat wij dien gids nog voor dit jaar krijgen? De Voorzitter: Eenige voorberei ding is noodig, voor dit jaar zal het wel te laat zijn. De heer N y p e 1 s wil d^n gaarne nog iets ter sprake brengén, Spt. heeft er be zwaar tégen indien men een gids uitgeeft, waarin advertenties de kosten moetén goedmaken. Spr. stelt zich dé zaak anders voor. Men verdeele de oplaag van dien gids hoofdelijk over elke aangesloten ver eeniging. deze garandeèren; eik voor zich, een bepaalde afname, en men kan op deze wijze gemakkelijk uit de kosten komen. Meri vergete niet, dat voor vele vereeni gingen dan de plaatselijke gids kan ver vallen. hetgeen kosten bespaart. Het idéaal zou zijn, dat men voor elke provin cie. zoo'n boekje kon krijgen dan was men voor ons land met slechts 11 boekjes klaar, Nu zijn er een kist vol noodig, waar men vaak den weg niet. meer in weet. De Voorzitter: In theorie is dit wel aardig, maar de praktijk zal nog wel moeilijkheden opleveren. Trouwens, onze bedoeling is ook niet voor elke plaats af zonderlijk ruimte te reserveéren in den fe deratieven gids, maar iiieer: van den tekst één gehéel te maken. De plaatselijke gid sen zullen moeten blijven bestaan. En voor zoo'n gids acht het bestuur het beter als de kosten zichzelf dekken. Hierover wordt nog nader van gedach ten gewisseld; de heer Aukes Castri- cum) merkt op, dat men de,beschrijvingen niét te kort mag maken Vóór iedere ge meente., Het best is een gids uit te geven met afzonderlijke advertenÉiën. De heer Bosschaart (Egmond aan Zee) wijst er op, dat men dan advertenties kan toe laten van firma's, die, zich op ruimer dan zuiver plaatselijk terrein bewegen. In de naajaarsvergadering komt de kwestie weer ter sprake. Diverse aangelegenheden. Achtereenvolgens worden thans afge handeld de kwesties betreffende het Rooster van aftreden der bestuursleden, de benoeming van een leider van het Infor matiebureau, de aansluiting bij de A. N. V. V. en het officieel orgaan. Het Alge meen Bestuur stelt voor als leider van be doeld Informatiebureau een jongmensch te benoemen, die tegen een geringe vergoe ding als assistent van den secretaris kan fungeeren en dan tegelijkertijd eventuéele autobustochten kan leïdèn. Eén kleine wijziging Huishoudelijk Reg- jem?nt wordt aangenomen, terwijl aan ge meentebesturen en Kamers yan Koophan del in het ressort der Federatie een kleine tegemoetkoming zal worden gevraagd. meer bij wijze van sympathie dan als fi- nantieele bijdrage. De heer N y p e 1 s is van'meening, dat het zelfs een provinciaal belang is, en dat de provincie principieel iets zou moeten bijdragen, maar de heer Bosman antwoordt, dat men daarop in geen geval rekenen moet. Kaartje met autobuslijnen, enz. Bij de aanwezigen circuleert de teeke- ning van een kaartje (zwart en wit), waarop zijn aangegeven de verschillende autobuslijnen en bootdiensten, en dat de Federatie zich voorstelt uit te geven. Aan de achterzijde zullen de verschillende dienstregelingen komen. De heer Nypels komt weer terug op zijn voorstel inzake een fed. gids: daarin zou een dergelijk kaartje ook kunnen wor den opgenomen. Hierover ontstaat vrij uitvoerige discussie; van verschillende zijde wordt gewezen op het onvol ledige van dit kaartje, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het schets je. dat ter vergadering circuleert, nog maar een voorloopig ontwerp is. Elke ver eeniging zal dit plaatselijk corrigeeren en aanvullen. Autohustoeren. WET BLOEMENMAGAZIJN OEN HELDER komen met de uitkomsten, waarmode zoo vele andere instellingen en zaken te doen hebben. Deze vergadering heeft zijn belangstel ling voor het Fonds opgewekt en hij zal niet nalaten die belangstelling uit te dra gen bij de Kamer. De heer Grunwald hoopt, dat in het vervolg het deficit omgezet zal kunnen worden in een voordeelig saldo. De Voorzitter beantwoordt daarna de sprekers en deelt méde, dat tot plaats vou vergadering opzettelijk Den Helder gekozen is, omdat- Den Helder dé belang rijkste gemeente uitmaakt, waarmede het Fonds te maken heeft. Het spijt hem, dat er desondanks zoo weinig belang stelling is. Hjj duidt het- verschil tusschen het D.R.F. en de vereeniging Moed-, Volhar ding en Zelfopoffering 111 verband met de woorden van den heer van Dok nog nader aan. Het principieele verschil be staat hierin, dat het D. R. F. een zuiver liefdadige instelling is, terwijl M. V. én Z. een vereeniging is van dragers van de Reddingmedaille, welke vereèniging uit sluitend de belangen van haar leden be oogt. Van een eventuéele gelegenheid tot meerdere samenwerking zal het Hoofd bestuur van het D.R.F. zeer gaarne ge bruik maken. Hoe meer vereenigingen hun belangstelling toonen hoe dankbaar der wij daarvoor zullen zijn. In antwoord op de vragen van de heer. L. Grunwald en Bot deelt de voorzitter mede, dat het tot zijn groot leedwezen onmogelijk is tot uitbreiding van het aantal uitkeerin- gen over te gaan. De vraag van den heer Bot wordt het Nederlandsche Volk bijna dagelijks voor gelegd en de Voorzitter kan er geen ant woord pp geven vóór dat het Nederland sche volk, dat gedaan heeft. Zoodra Ne derland „neen" gezegd heeft door het ruimer steunen van het fonds is deze vraag beantwoord. Spreker herinnert den heer Grunwald er aan, dat ongeveer 5 jaren geleden de uitkeeringen met 50 verhoogd werden en zegt, dat het bestuur er slechts in laat ste instantie aan zal denken 0111 dit te verminderen. In de statuten is het feit vostgelegd, dat men behoeftig moet zijn om voor uitkeering in aanmerking te ko men en ook al in verband daarmede is h'etbestuür moreel verplicht om de uit keeringen te handhaven. Het zou een ramp zijn als wij door het opnemen van meerdere steunverleening in de toekomst alles moesten stoppen of laten terugval len. Als het Nederlandsche Volk de vraag van den heer Bot ontkennend be antwoord heeft, dan kunnen wij verder kijken. Het' spijt mij, maar de gevraagde medewerking tot het instellen van een enquête kan ik niet verleenen, daar wij dan verwachtingen zouden opwekken, welke niet in vervulling kunnen gaan. Tenslotte doet de Voorzitter een krachti- gen oproep! hooren om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeeling te Den Helder. Den Helder neemt zoo'n zeer belangrijk gedeelte van ons werk in en vanuit Den Haag is dit zoo moeilijk te besturen. Hij wekt de aanwezigen op mede aan dit doel te werken. Hij zou zoo buitengewoon graag willen zien, dat deze poging slaagde. Nadat aan de aanwezigen dank was ge bracht voor hun belangstelling sloot de voorzitter deze vergadering. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Propaganda-vergadering. Deze, Zaterdagavond in U.S.O. gehou den vergadering van bovenstaand ver bond, was vrjj goed bezocht. De zaal was aardig gedecoreerd, en er heerschte die bekende atmosfeer van jeug dig enthousiasme en voortvarendheid. Nadat men het volkslied gezongen had, opende de districtsleider van Noord-Hol land, de heer F. K. Lotgering, de bijeen komst, en verwelkomde o. a. burgemeester Driessen en den voorzitter der Christe lijke Öranjevereeniging, den heer De Jong. En dan natuurlijk in één adem de Alk- maarders, welke aanwezig waren, en zich zooveel moeite gegeven hebben dezen avond te organiseeren. Spreker vertelt van de actie, welke juist dezer dagen gevoerd wordt, en van zijn verwachting, oni binnen afzienbaren tijd de Noordhoilandsche jeugd en massa voor het Verbond te winnen. Daarna geeft hij het- woord aan den heer Baas, voorzitter van de Alkmaarsclie afdeeling. Deze releveert in groote trekken de roemruchtë historie yan het Huis Oranje Nassau/hetwelk zicli in de afgeloopen eeuwen een niet te vervangen plaats in de natie verworven heeft. Spr., wiens rede eenige malen door ap plaus onderbroken wordt, wekt op, een parig achter het Vorstenhuis te staan, dat ons een waarborg biedt, het hoog te hou den en te eeren. Men kan dit doen door zich aan te slui ten bij het Nationaal Jongeren Verbond, dat zich als devies houdt: „Met God voor Oranje en Nederland". De heer Baas vertelt dan het een en ander óver de principes van het N.J.V. Dat het wil binden, en niet scheiden, en dat een ieder welkom is die de handhaving wil van het wettelijk gezag en de nationale ge'dachte. De gevolgen, welke voortkomen uit te genovergestelde leuzen, worden bespro ken, en met eenige recente voorbeelden geaccentueerd. Een reactie wil de vereeniging zijn te gen beginselen als klassenstrijd, dienst weigering e. a. Spreker verwacht een heilzame werking van het nationale réveil, en dat ook dezen avond zich velen zullen melden als actief lid, aldus arbeidend voor Nederland en Oranje. Na de pauze, waarin prospecti verkocht werden, spreekt de heer Lotgering over „Weerbare Jeugd". Hy formuleert allereerst het beginsel van het Verbond, dat zich onafhankelijk van politieke richtingen stelt, en iederen godsdienst aanvaardt. „Juist omdat wij nationaal zijn, erkennen wü èn de poli tieke richtingen èn den godsdienst, die onverbreekbaar aan het Nederlandsche volk verbonden zijn". 1 Er wordt op gewezen hoe men jarenlang I de jeugd bedroog ïuet leuzen, die er op het eerste gezicht wel onschuldig uitza gen, doch in werkelijkheid een geheel an der doel hadden. Spr. noemt eenige van deze vereenigingen, en ook voorbeelden van het dubbelzinnige hunner beginselen. Hierna wordt iets verteld uit de nog jeugdige historie van liet Verbond, van de tegenwerking, die men te overwinnen had, en van de 1111 groeiende belangstelling overal in den lande. Onder de loupe worden genomen ac- tueele onderwerpen als „Indië-1 os-van- Holland", hetwelk spreker als een interna tionale ramp beschóiiwt bii een eventueele uitvoering. Voorts dé Volkenbond en het rapport- 1 denburg. 'Gélukkig Valt ér' een kentering bü de jeugd te constateeren, die eindelijk beu is van het weekelijlc en karakterloos gedoe, en zich weuscht te scharen achter den Nederlandschen leeuw, om te strijden voor de eervolle plaats van onze natie onder de volkeren. Met klem betoogt spr., dat alleen een parate weermacht het middel is, pns volk voor oorlog te behoeden ,die ook hij als e:en ramp zóu beschouwen. De heer Lotgering besluit zijn met be langstelling aangehoorde rede met de hoop uit te spreken dat Jong-Nèderland zich zal scharen in de rijen van het Nationaal Jongeren Verbond. Nadat men verzocht is bii he„ verlaten van de zaal een financieel offer te bren gen, wordt deze actueele vergadering ge sloten. AANVULLING. I11 een advertentie van de Jongeren Vredes Actie in ons blad van Zaterdag komt de mededeeling voor, dat het N.J.V. is uitgenoodigd tot debat. Het bestuur van de Heldersche C.J.M.V. afdeeling van het Ned. Jongelings Ver bond verzoekt ons er op te wijzen, dat in dit geval met N.J.V. Nationaal Jongeren Verbond bedoeld wordt. Het Nederlandse!) Jongelings-Ver bond volgt noch een poli tieke, noch een kerkelijke richting. Het verdient aanbeveling in het vervolg voor Nation. Jongeren Verbond de meer en meer gebruikelijke afkorting N.J.V. 2 te gebruiken. DE SOIREE DANSANTE VAN P.P. Onze plaatselijke gymnastiek- en exërcitievereeniging „Pro Patria" bood Zaterdag in „Casino" haar leden als waar dig besluit van liet winterseizoen 1938-'84 een soirée aan. Aanvankelijk was de toe loop vrij minimaal, maar later op den avond was toch een flink en luisterrijk gezelschap bijeen. O. m. waren aanwezig de kranige directeur der Vereeniging, de heer M. P. van Hoo.vdonk, en de ex-voor zitter, de heer Oosterliout. De tegenwoor dige praeses, de heer A. Veen, opende officieel eerst bij half tien, aan welke opening menig dansje op muziek van d9 complete Casino-band vooraf gegaan was. De naam van den feestavond zegt het reeds: dansen was het hoofdmotief, terwijl de noodige afwisseling er in gebracht werd door het opvoeren van een heel leuk tooneelstukje in twee bedrijven, waarop alleen aan te merken viel, dat de dialogen wat lang waren. Maar dank zij een goede bezetting amuseerde men zich. De dames De Snayer en Beneker spéélden resp. als de directrice van het pensionnaat en als de verbannen nicht, terwijl van de man'nj lijke rollen de Jan-figuur van den komie ken Schellinger de best was. Maar de anderè heeren Ko Schellinger, A. Veen en H.. Nypels mogen wij zeker niet vergeten te noemen. De tweede attractie werd gevormd door het optreden van „The Mixed Follies", de band, die eenigen tijd niets van zich heeft laten hooren, maai- de laatste weken weer acte de présence geeft. YVii hadden haar nog niet gehoord siqds de revival; de her nieuwde kennismaking is ons meegeval len. Men moet werkelijk respect hebben voor hetgeen dit tiental musici, alle tien jongelui en rasechte amateurs, op jazz- gebied prestéeren. Zij zijn kennelijk ge ïnspireerd door de „Ramblers" en imita ties van deze beroemde band, die deu vol denden dag op hetzelfde podium zouden optreden waren veelvuldig enver dienstelijk. Mochten zij, gelijk vorig jaar, weer afternoon-bals organiseeren, dan zul len we iets meer van hen vertellen. De band gaf enkele shownummers, daarnaast werd er op haar muziek gedanst. De heer Mazairac bracht weer een van zijn yro.o- lijke ideeën ep arrangeerde een roókwed- strijd voor 25 heeren niet behulp vaii. wat twijfelachtige tabak in everizoovele stee- nen pijpen. Na stevig volhouden en met absolute negeering van de a.s. kwade ge volgen wist de heer H. Kemna de, zege uit het vuur te sleepen, daarmee den eersten Prijs, een baby-jurkje, wél verdienend! Tenslotte zorgde een knal-feestpolonaise voor de apotheose, waarna sluiting van dit geslaagde P.P.-feest volgde. U voelt wel, dat het nogal laat, of, als U wilt, vroeg geworden was.... Het volgend punt der agenda betreft de organisatie der autobustoeren door de provincie. De besprekingen en de be slissing, die genomen is, dragen nog maar een voorloopig karakter. Men stelt ziëh vóór wekelijksché tochten te organiseeren. - bijv. voor wat Alkmaar betreft, des Vrij dags voor een bezoek aan de kaasmarkt, waaraan dan regelmatige tochten door de provincie kunnen worden verbonden. De bedoeling is dan voor de kaartjes, die verstrekt worden een klein heffingsper centage te innen (bijv. 10 °/o). waarvan dan de Federatie de helft en de plaatse lijke vereeniging, die de passagiers heeft aangebracht, de andere helft zou krijgen. Het Bestuur is van oordeel, dat derge lijke tochten groote propagandistische waarde hebben. Op verzoek van den Voorzitter licht de secretaris, mr. Bosman dit nader toe. Voor een gering bedrag heeft men op deze manier een aardig tochtje. De heer Nypels vraagt of deze tochtjes geen schade zullen doen aan het werk van reisvereenigingen. die tegenwoordig ook plaatselijke uitstapjes organiseeren. Zou men niet kunnen samenwerken vraagt spr. De heer Bosman merkt op, dat deze tochtjes juist andersom bedoelen te werken niet om de menschen uitstapjes naar elders te doen ondernemen, maar om de men schen van elders uitstapjes naar de plaats zelve te doen ondernemen. De heer Butter zegt, dat bovendien de reisvereenigingen uitsluitend onder hun leden werkenbij ons gaat het om de in een plaats aanwezige gasten een uitstapje te bezorgen. De heer van de Garde voegt hier aan toe, dat Schoorl het al eenige jaren wekelijks doet met groot succes. De heer Margadant wijst nog op het buitenland, waar men ze in schier elke plaats vindt, waar vreemdelingen komen. Begrooting 1934. De begrooting 1934, die uiteraard een geheel voorloopig karakter moet dragen, daar de vereeniging pas haar werkzaam heden aanvangt, wordt vastgesteld op een cijfer van f 425. waaronder f 300.— contributie-ontvangsten van de aange sloten vereenigingen. Een Commissie voor het nazien der rekening zal door het bestuur worden aangewezen. i' Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer Bier steker op het feit, dat de eerste ver gadering na de oprichting hier ter stede wordt gehouden, hetgeen door ons zeer wordt op prijs gesteld. In Den Helder zijn wij verheugd over de oprichting der Federatie, omdat deze fusie de saam- hoorigheid der verschillende V.V.V.'s aankweekt. De Federatie biedt een rijke verscheidenheid aan natuurschoon en haar streven is er geenszins op gericht elkander de zomergasten af te troggelen, maar óm integendeel te komen tot een onderlinge uitwisseling van gasten. Iedere plaats heeft haar eigen aantrekkelijkheden, en naast het zuiver commercieels, dat het vreemdelingenbezoek voor een plaats meebrengt, speelt ook de factor.dat aèti de gasten op deze wijze nieuwe indrukken worden gegeven, een belangrijke rol. Men kweekt dus kennis aan van het gewest en dat kan niet anders dan aan alle ten goede komen. Namens de afdeeling Den Helder wil spr. dan ook zijn vreugde uitdrukken over de aanwezigheid van de heeren alhier en den wensch, dat de Federatie nuttig werk voor het gewest zal mogen verrichten. De afwezigheid van TexeL De heer Nypels wijst op de afwezig heid van Texel. Toch hebben wij Texel noodig in onze Federatie. Kan niet nog moeite worden gedaan, vraagt spr., om Texel lid te doen worden? Het zal wel niet gemakkelijk gaan, want men schijnt daar erg schroomvallig te zijn. De Voorzitter: De zaak is al be sproken in het Bestuur. Wij kunnen er evenwel weinig tegen doen, als Texel het belang van aansluiting niet inziet. De heer Nypels verwacht van per soonlijke bespreking met den burgemeester van Texel nog wel resultaat. De heer Biersteker merkt op, dat men wellicht eerst eens resultaten van ons werk wil zien. alvorens zich aan te slui ten. Laten we afwachten. Ook Bakhuizen en Medemblik gaven zich nog niet opin laatstgenoemde plaats is evenwel geen voldoende draag-1 krachtige vereeniging. Tenslotte wordt als volgende plaats van bijeenkomst (najaarsvergadering) be paald Hoorn. Sluiting. Na een dankwoord aan de aanwezigen, in het bijzonder aan den burgemeester van Den Helder, die de geheele verga dering bijwoonde, alsmede den vertegen woordiger der „Heldersche Courant", wordt de vergadering gesloten. Na afloop vereenigden de heeren zich aan een koffiemaaltijd in hötel Den Burg, waarna een korte wandeling langs de haven werd gemaakt en vervolgens met autobussen naar Huisduinen werd gereden, waar de thee gebruikt werd. HELDEN DER ZEE FONDS „DORUS RIJKERS". 10e jaarvergadering. Zaterdagmiddag had in dé kleine Casino-zaal de tiende jaarvergadering plaats van bovengenoemd fonds. De V 0 0 r z i 11 e f, de heer G. Whitlau, herinnert allereerst aan het heengaan van H. M. de Koningin-Moeder, waarop de vergadering- staande een stille hulde aan haar nagedachtenis brengt. Vervolgens heet hij welkom het college commissarissen en dankt de daarin zit ting hebbende heeren voor hun toezicht. Het doet spr. genoegen burgemeester W. F. G. L. Driessen en weth. de Boer welkom te kunnen heeten. Uit hun aan wezigheid maakt hij op, dat het Gemeen tebestuur sympathiek staat tegenover het D. R. F. Hierop gaat hij nog even dieper in waarbij hij zijn overtuiging uitspreekt, dat Den Helder en haar burgerij doet wat zij voor het D. R. F. doen kan. Hij hoopt dat als liet weer noodig is om van Ge meentewege medewerking te ontvangen, het fonds deze niet zal worden onthouden. Vervolgens heet de heer Whitlau wel kom, den heer M. A. Grunwald, lid van de K. v. K., schipper C. Bot, bestuurs leden van „Moed, Volharding en Zelf opoffering", afgevaardigden van de Post- duivenvereeniging „Hollands Noord punt", welke het fonds zoo mooi steunt door haar wedvluchten, den heer L. Grunwald, mede-oprichter en oud vice- voorzitter en enkele dames, die steeds hun beste krachten bij speldjesdagen en collectes geven. Bericht van verhindering is ontvangen van de heeren Presman, Vaandrager en Kamman. Vervolgens kan de afhandeling van de agenda-punten beginnen. Het jaarverslag 1933 wordt zonder nadere bespreking onveranderd goedge keurd. Gep. luit.-generaal H. N. A. Swart, voorzitter van het college van commissa rissen leest dan het financieel rapport 1933 voor en verzocht en vergadering op grond hiervan het Hoofdbestuur In dank voor zijn beleid te deehargeeren. Punt 3 en 4, Vaststelling van de reke ning over 1933 en de begrooting voor 1934 worden eveneens zonder op of aan merkingen aangenomen. De begrooting geeft aan de debetzijde een telling 'van 26.168.terwijl de cre ditzijde een bedrag van 41.997.00 aan wijst,, hetgeen .das e,en tekort beteekent, van 15.829. Ook de uitkomst voor 1938 was slecht, n.lP eèn iiadeelig saldo van 17.632.—. Hoewel dus vergeleken bij 1932, toen het nadeelig saldo 28.000.bedroeg, de uitkomsten iets beter worden en dank zij het kapitaal geen reden tot. ongerust heid geven, kan het zoo niet doorgaan en moet zeer op meerdere ontvangsten toe gelegd worden. De beide bestuursvacatures J. M. Smulders en mevr. E. J. Groendu Mosch werden na stemming aangevuld door de benoeming van mevr. de Boer— Jongkees en baron van Voorst tot Voorst. Mevr. de Boer, die aanwezig is, neemt aan de bestuurstafel plaats en wordt door den voorzitter toegesproken. Dan volgt de rondvraag, waarvan aller eerst de Burgemeester gebruik maakt om dank te zeggen voor de vrien delijke woorden aan het gemeentebestuur gericht. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat deze 10e jaarvergadering te Den Helder wordt gehouden en zegt toe, dat waar het In de toekomst noodig mocht zijn van gemeentewege medewerking te ontvangen, hij deze zoo veel mogelijk zal verleenen. De heer Van Dok, voorzitter van de Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", brengt het verschil naar voren, dat bestaat tusschen zijn .vereeni ging en het Dorus Rijkers fonds. M., V. en Z. verleent geen steun (en kan dat ook niet) aan oude redders. Zij komt alleen op voor haar leden. De heer L. Grunwald meent uit de woorden van den voorzitter der vergade ring op te moeten maken, dat zijn aan wezigheid gewaardeerd wordt. Hij hoopt daarom, dat ook hetgeen hij zeggen wil door het bestuur in dank zal worden aangenomen. Vandaag is het precies 6 jaar geleden, döt wij Dorus Rijkers naar z'n laatste rustplaats brachten. Dorus Rijkers heeft veel van het Fonds genoten en spr. heeft toen reeds zijn leedwezen er over uitge sproken, dat er nog zoovelen zijn, die geen uitkeering kunnen krijgen. Toen is de crisis gekomen. Nu is het voor sommige personen of gezinnen misschien nog meer noodig dan vroeger om steun te ontvangen. Spr. vraagt een kleine en quête in te willen stellen naar die ge vallen. Dan gaat spr. nog even in op de woor den van den heer Van Dok en onder streept, dat hij zoowel voor het D.R.F. als voor de Vereen. M„ V. en Z. sympa thieke ideeën heeft. Beide gedragen zich uitmuntend en werken tot het heil van de oude en oud-redders. De heer C. B 01 had ongeveer het zelfde op z'n hart als de heer Grunwold. Ook hij betreurt het, dat aanvragen om 1 steun welke terecht bij het Dorus Rijkers- fonds gedaan worden teleurstellend be antwoord moeten worden. „Is dat de wil van het Nederlandsche Volk?" vraagt hjj. De heer M. A. G r u n w a 1 d, uitgenoo digd als lid van de Kamer van Koop handel, heeft gezocht naar het verband tusschen het Helden der Zeefonds en de kamer. Hij meent dit hierin gevonden te hébbén. dat de sombere cijfers, waar mede het Fonds te kampen heeft overeen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5