2. li hanglamp kroonlamp 7. perkament hanglamp VAN WILLIGEN [R'JD'f VS) LIG ïftïi Breezand, Anna Paulowna. Callantsoog. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 APRIL 1934. Uit het politie-rapport. Burgerlijke Stand van Den Helder Gemeenteraad 80 HANGLAMP 80 't Zand. OPEN BARK VERGADERING VAN DE JONGEREN VREDES-ACTIE. D«-ze vergadering, welke Maandagavond in 'Centraal1 gehouden 18, en gericht xv s t gen het Nationaal Jongeren Ver- l,o id, dat Zaterdag zijn bijeenkomst ge houden had, was matig bezocht, ondanks tien naam van Wijnand van der Leeden, die zju spreken, en wiens naam inJ.N.A.- kringen een bekenden klank heeft. De heer R. van Heusden, voorzitter dei- plaatselijke afdeeling, verwelkomt de be- langstellenden, en deelt mede, dat men gemeend heeft verplicht te zyn nu Den H-lder een militairen jeugdbond telt, tn casu het Nat. J. V., hiertegen protest te moeten doen liooren, en de bevolking m de gelegenheid te stellen, ook van anderen kant iets te hooren van deze vereeniging. Het woord is dan aan Wijnand van der Leed en, die uit Den Haag is over- gekomen om te spreken over 'Het Natio- naai Jongeren Verbond, een mihtainstisch I gevaar*. De spreker, die zich als een ond.r- houdend redenaar doet kennen, begint met zijn blijdschap uit te spreken over het feit, dat nog zoo velen aan de opioe- ping, hier samen te komen, gevolg he iben gegeven. Dit getuigt van moed, want maar al te goed is het hem bekend, hoe overal de spionnen op de loer liggen, en hoe gevaarlijk het is zijn meening te zeggen in deze kwesties. Spreker heeft het dan over de half slachtigheid van het Nat. J. V., dat zich uitgeeft als vredesengel, maar in werke lijkheid een verkapte militairistiscbe in stelling zou zijn, ondanks zijn leuzen, en ondanks de ontkenning er van. Dit gedocumenteerd aan te toonen ïshet criterium van zijn toespraak. Volgens hem is er geen middenweg tusschen oorlog en vrede, en is men ver plicht partij te kiezen, óf er voor, ol er tegen, maar dan toch partijV elnu, de j.V.A. heeft partij gekozen, en het is be kend, aan welke zijde zij staat. En ondanks dit wordt haar verweten van tegenstanders, dat zij een politiek volgt van slapheid en karakterloosheid. Scherp valt spreker nu het Nat. J. V. aan. .Leest de pamfletten van deze men- schen, en bet zal U duidelijk zijn wat zij willen: toets de practijk van hun daden aan de verkondigde theorieën, en U zult een verbazingwekkend verschil zien*. Spr. verwijt den tegenstanders, dat zij uitgesproken militaire organisaties tot vriend heeft, en aceuenteert een en ander door het voorlezen van verslagen uit diverse bladen. Er zouden kampavonden gegeven wor den, geleid door officieren, eveneens leger en vloot bijeenkomsten, en ondanks dit alles is het N.J.V. toch vredelievend. En in het voorgaande, en in den geest, die opwekt tot verheerlijking van o.a. oude veldslagen, ziet spreker een ont zettend gevaar. Als typeerend voorbeeld noemt hij het optreden van het N.J.V. bij de opening van de Kamer, toen zij ongevraagd en onnoodig de politie bijstand verleende in het verjagen van een aantal rustig wan delende communisten. En dan wordt er gezegd: wij kiezen geen partij in den strijd tusschen kapitalisme en socialisme, en de andere stroomingen! Het zijn vereenigingen als «Onze Vloot*, Ons Leger* e.d., welke uitgesproken militair zijn, en die het N.J.V. opvoeden en adviseeren. Deze organisaties, welke, het is bekend, gesteund worden door de wapenindustrie, zyn dus de boezemvrien den van een vredes-actie, waarvoor het zich uitgeeft; met den besten wil ter wereld ziet spr. geen kans zoo iets te rijmen. Maar er is meer paradoxaals bij het N.J.V., aldus vervolgt spr. zijn rede. Bijv., zij zien bewonderend op naar een figuur als van Willem den Zwijger, die zijn volk voorging in een nationaleri strijd, en het vrij vocht. Men eert en roemt hem, maar, hoe is het dan te verklaren dat men een Soekarno, die toch met Indië precies hetzelfde voor heeft, op de grofst moge lijke wijze verguist? De strijd, dien wij voeren is zwaar, zegt gpr., en wij hebben te vechten tegen een muur van chauvinisme, militairisme en défaitisme. Maar tenslotte zullen wij over winnen, en het volk de oogen openen voor het bedriegelijke en tweeslachtige van dit verbond, dat van de Nederlandsche jeugd willooze slaven tracht te maken voor een onmenschelijk principe. Gelukkig bespeuren wij overal in den lande sympathie, en dan behoeven wij nog niet eens politieke medestanders te noemen, maar bijv. den heer Hans, redac teur van de Avondpost en de R.K. Volks krant, welke beiden gemeend hebben stel ling te moeten nemen tegen de mentali teit van deze groep jongeren. De spr. doet dan een hartstochtelijk beroep op jong-Nederland, zich niet te laten beïnvloeden door de immoreele be ginselen welke van deze zjjde verkondigd worden, en er tegen te strijden. Nu is het de tijd*, roept spr. uit, »geen dag moogt gij wachten, of het zal te laat zijn, en zuilen wij een herhaling zien van 1914. En komt er oorlog, dat men dan zijn plaats wete. Dat men kieze, de J.V.A. heeft dit bereids gedaan, haar houding is bekend: bij een eventueelen oorlog zal er op haar niet te rekenen zijn!* Dan is het pauze, en hierna wordt ge legenheid gegeven tot debat. Indien het N.J.V. aanwezig is zal dat den voorrang hebben boven andere sprekers. Op een enkele vraag van een der aan wezigen na, biedt zich niemand aan voor debat, zoodat de J.V.A., na de collecte ter dekking van de zaal-kosten aanbevolen te hebben, de vergadering sluit. THE RAMBLER WEER IN DEN HELDER. Zondag j.1. hebben de „Ramblers" weer triomphen gevierd in „Casino", dat des middags en 's avonds overvol was van enthousiaste bewonderaars en danslusti- gen. Voor den waren jazz-liefhebber is er dan ook alles om te genieten; welke num mers van een Duke Ellington, Louis Arm- strong en meer van die beroemde buiten- landsche jazz-orkesten je ook neemt, onze Hollandsche Zwervers vertolken ze op phenomenale wijze. Dat de Heldersche uitgaande wereld dit optreden waardeerde bleek wel uit de geweldige opkomst, waar door tevens den heer Polak recht weder voer inzake zijn streven naar het bren gen van 1ste klasse artisten. Op Hemelvaartsdag zal deze bami wederom in Casino optreden. R. K. TOONEEL VEREEN IG ING „EXCELSIOR". Zondagavond j.1. gaf bovengenoemde vereeniging in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, alhier, haar ze uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd „Als het verleden spreekt", tooneelspel in 4 bedrij ven, door Jos. Smits. Wij twijfelen er niet aan of bij velen der toeschouwers heeft het stuk een diepen indruk gemaakt, zoowel door den inhoud als de goede wijze, waarop het stuk gespeeld werd. Hierbij willen wij vooreerst melding maken van mejuffr. L. Toes, die geen gemakkelijke taak had, doch deze op goede wijze vertolkte, evenals de heer Chr. Limonard. Zeer goed voldeed ook de heer C. v. Hees. Ook de overige medespelenden, mevr. Bronsema-Ligteringen, mej. A. Moorman, de heeren Greib, K. Geestman, die goed voldeden, al waren er wei eens wat vvijfe- lingen, wegens onvastheid in de rol. En ten slotte vermelden wij nog de jongste medespelende, zusje Greib, die een sym pathieke rol op aantrekkelijke manier weergaf. De regie was in handen van den heer H. Briins. Als geheel genomen, kan „Excelsior" op een geslaagde uitvoering terugzien. Na afloop was er, tot besluit van dezen avond, zooals gewoonlijk, nog een „gezellig samenzijn". FEESTAVOND „E.L.T.O." Zaterdag j.1. vierde de korfbalvereen. E.L.T.O. haar i-jarig bestaan in Mpsis. Het was een echt gezellige feestavond. Om ongeveer half negen opende de voor zitter, de heer H. Nieuvvland, de bijeen komst met een hartelijk welkom. Allereerst trad voor het voetlicht de accordeon Band The Happy Boys«. Een daverend applaus viel deze ten deel. Als tweede nummer volgde een komisch too- neelstukje door de jongere leden van E.L.T.O. Het werd vlot en goed gespeeld een pluim voor de spelers(sters)Voor de 2der maal kwamen >The Happy Boys" aan de beurt. Een extra nummertje moest volgen op het aanhoudend applaus. Na de pauze kwamen op verzoek «The Happy Boys* weer op de planken. Het clubliedje dat de heer Polak gedicht had, viel zeer in den smaak van het publiek. Uit volle borst werd er mee gezongen. Nu volge een tooneelstuk waarbij de lachsalvo's niet van de lucht waren. Mevr. Kunst speelde op voortreffelijke wijze haar rol. De heer van Doorn heeft de aanwe zigen doen schudden van het lachen; zijn komisch optreden als verkleede vrouw was af. Mej. L. Joffer, die de rol van dienstbode had, vertolke deze op goede wijze. Het ging den heer Spiekman als rijk man goed af, eveneens den sloomen prof. F. Nieuwland. Een reusachtig gezellig bal volgde en hield de aanwezigen nog eenige uren bij elkaar. DE „INTELLECT"-VOORSTELLING IN „TIVOLI". Het is zeer goed mogelijk, dat velen, die Zondagmorgen naar de bioscoop-voor stelling in »Tivoli* waren gegaan en dat waren er heel wat, boven was de gelegen heid vrijwel geheel uitverkocht, en ook beneden zaten heel wat menschen min of meer teleurgesteld naar huis zijn ge gaan, en spijt hebben gehad van hun verloren Zondagmorgen, dien zij, bij zoo'n uitzonderlijk fraaien lentedag, zooveel beter in de vrije natuur hadden kunnen doorbrengen. En zooals het altijd gaat in dergelijke dingen, hebben zij, voor wie de film een teleurstelling werd, ten deele, ongelijk gehad, terwijl anderzijds de uitbundige lofrede, die blijkens de vele kritieken gehouden was in de pers, naar onze mee ning evenmin recht van bestaan heeft. De nuchtere waarheid ligt in het midden: De Fransche cineast René Clair heeft een in vele opzichten interessante en geestige film vervaardigd, die evenwel niet altijd overtuigt en ook niet steeds vrij is van overdrijving. Een aaneenge schakeld verhaal met een romantischen achtergrond bedoelde de Franschman blijkbaar niet te geven; het was hem te doen om ons tegenstellingen te laten zien, en daarbij is hij een onverbeter lijke spotter, die met alles en nog wat den draak steekt. Hij deed ons zien, dat in principe het verschil tusschen het leven van den gevangene en dat, van den ge-efficieneerden arbeider-aan-de-loopen- de-band nihil is: beiden werken onder strenge discipline en voor beiden is het begrip «vrijheid* slechts een klank. Maar er is tenslotte toch nog verschil tusschen de gevangenis en de fabriek. Hij doet ons verder zien hoe zelfs de directeur dezer fabriek (hoe deze het in zoo korten tijd van tuchthuisboef tot directeur bracht, vermeldt de geschiedenis niet, maar daar om was het regisseur ook blijkbaar niet te doen) afhankelijk is en ook slechts een zeer relatief vrijheidsbegrip kent als directeur, hoe in waarheid slechts de langs de wegen vagebondeerende mensch de ware vrijheid geniet. Tot de liefde toe wordt in zijn betoog opgenomen: zoo lang men het meisje en den jongen man vrijliet, bestond er de wederzijdsche aantrekking, maar niet zoodra komt er de dwang tusschen, of het is afgeloopen en het meisje kiest zich zelfstandig een metgezel. Zóó, gelooven wij, hebben wij deze film te verstaan: als symbool, als gely- kenis, als een philosofisch betoog omtrent de vrijheid. «De ware vrijheid luistert naar geen wetten*, zeide immers de jong gestorven dichter Jacques Perk al een halve eeuw geleden. En dat daarbij is overdreven, moeten wij den samensteller maai niet k walijfenemen. Overigens heeft mjeen menigte aardige vondsten en dik wijls geestige situaties en personen ge schapen. De bijbehoorende muziek is zeer aantrekkelijk. MET DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREEN. NAAR DE BLOEIENDE BOLLENVELDEN. J 1. Zondag om 8 uur stonden 3 groote autobussen van de firma v. Koningsbrug- gen gereed om de leden van de N.R.V. afd. Den Helder leider de heer Lo- rette te brengen naar de bollenstreek rondom Haarlem, om te genieten van geuren en kleurenpracht. De zon, die aanvankelijk zoek was, kwam in den loop van den morgen door en deze bollen- Zondag is een dag geworden die door hen, die aan dezen tocht deelnamen, niet licht zal worden vergeten. In een kalm gangetje ging het langs het kanaal over Schoorldam, Schoorl, Bergen naar Haar lem hier voegden we ons bij de afd. Haarlem en de Zaanstreek. Van hier uit werd een tocht gemaakt door de mooie omgeving van Velserbeek, Driehuis, langs het fraaie buiten van de familie (J rem er, de ruïne van Brederode, het Provinciaal Ziekenhuis naar Bloemendaal. Hier werd het Kopje* bestegen en genoten van het mooie vergezicht. Verder ging het van den mooien Zeeweg langs den Zee boulevard naar Zandvoort, over den ouden weg naar Overveen, waar in de thee- schenkery «Kraantje Lek*, gelegen in een fraaie omgeving, het meegebrachte 12 uurtje werd genuttigd; menige kiek is hier gemaakt van den hollen boom. Van hier werd gereden langs verschil lende binnenwegen naar Vogelenzangen Hillegom en kreeg men volop gelegen heid om te genieten van de bloeiende narcissen en hyacinten, tulpen en ane monen in verschillende kleuren en va riëteiten en van een pracht als wel wei nig te zien is gegeven. Er is dan ook volop genoten. Wat een drukte langs de wegen I Auto-1 cars uit verschillende landen en vele^ steden van ons land gingen ons oog voorbij,! waarbij de drommen wielrijders zich, mengden. Niet onaardig was het zien passeeren van de deelnemers aan den afstandmarsch, deze gaven door de veelal kleurige pakjes; een vroolijk aanzien aan den weg. De Heldersche deelnemers werden extra toe-; gejuicht. Bij Hillegom werd de straatweg geno-j men en ging het nog langs bloeiende! velden van Haarlem naar huis toe. Hoogstj voldaan van het genotene waren we om; 8 uur 's avonds thuis. De N.R.V. kan metj voldoening op dezen dag terug zien. JACK DE VRIES' ORKEST VAN HET CARLTON-HOTEL. Zooals wij reeds terloops hebben ver-; meld, was de Casino-directie in onder-, handeling, om het vermaarde Jazz- en' Show-orkest van Jack en Louis de Vries naar Den Helder te brengen. Deze band: speelde gedurende 272 maand in hét; Carlton Hotel te Amsterdam en vierde daarvóór triomfen in het Tuschinski Ca baret. De pogingen, om dit schitterende Jazz-orchest in Casino te doen optreden,t zijn inmiddels geslaagd en op Maandag! 30 April zal een concert van shownum-' mers gegeven worden, terwijl na afloop: dansmuziek gemaakt wordt. De prestaties van Jack de Vries'orkest,' dat uit 12 uitgezochte musici bestaat, zijn! in één woord buitengewoon; de samen-j stelling is van een gehalte, dat alles wat; op dit gebied hier reeds is gehoord, nog verre overtreft. Een wereldvermaardheid heeft o. a. de fameuze trompettist Louis de Vries, wiens prestaties op dit instru ment aan het wonderlijke grenzen; hij! wordt terecht de evenknie van Louis! Armstrong genoemd. Jack en Louis de Vries' orkest speelden de vorige week in afwisseling met Cab Calloway in Carlton; en deze „meester van de Jazz" was zéér! enthousiast over zijn Hollandsche collega's. Er wacht den Jazz-liefhebbers wel iets heel bijzonders. Het orkest treedt slechts eenmaal op in Den Helder en wel op Maandag a.s. Vrijdagmorgen kwam een 7-jarig jon getje spelenderwijs in aanraking met een autobus, welke hem op den Middenweg passeerde. Het jongetje kwam te vallen en brak een zijner beenen. De knaap werd met dezelfde autobus naar de Lidwinastich-! ting alhier vervoerd. Den chauffeur van de autobus treft in dezen geen schuld. Tegen een aantal personen werd proces verbaal opgemaakt terzake van het zitten in de raamkozijnen van perceelen aan de Spoorstraat. De Commissaris van Politie te Schiedam geeft belanghebbenden ernstig in over weging geen relaties aan te knoopen met de Spaar- en Credietvereeniging „Eigen Hulp" en de „Onderlinge Spaarinstelüng", gevestigd te Schiedam, directeur M. van Weerden. 21 en 23 April. BEV ALLENJ. M. S. LeenDhont, z. J. M. E. Zegwaard—Verwoerd, d. J. D. N. NiessinkOukes, z. M. W. v. d. Born Heyblom, d. G. Bastin—Sperling, z. E. C. AggenbachMulder, d. OVERLEDEN: Wed. J. Molenaar, 79 jaar. Wed. J. Duinker, 83 jaar. W. Rein- derman, 73 jaar. O... is Quo vadis: waar gaat gij naar toe (Als u veilig rijdt, naar uw eigen huis anders naar zieken huis of politiebureau!) Voorschot Stichting „Parkzicht". Verschenen is een nadere Bijlage betref fende het voorstel tot verkoop van grond en liet verleenen van een voorschot aan de Stichting „Huize Parkzicht". De bepaling onder b dient te worden gelezen als volgt: „ingeval de Stichting niet binnen vijf jaren na heden tot den bouw mocht over gaan, heeft de Gemeente het recht den grond van de Stichting terug te koopen voor 10.000.— en dien koopprijs te com- penseeren met hare vordering op de Stichting wegens verleend voorschot van 10.000.of zoodanig gedeelte van dit voorschot, als bij den terugkoop nog zal blijken door de Stichting aan de Ge meente verschuldigd te zijn. Ter zake van bovengenoemden terug koop zal de Stichting jegens de Gemeen te tot geene schadeloosstelling hoege naamd gehouden zijn, terwijl de kosten op dezen terugkoop vallende, zullen komen voor rekening van de gemeente Den Helder. Ingeval na voltooiing van het rusthuis de Stichting mocht, worden ontbonden of wel het doel, waarvoor het rusthuis is gesticht, mocht komen te vervallen, zal de Gemeente recht van voorkeur hebben tot overname van den grond met de zich daarop bevindende gebouwen voor een nader, in overleg tusschen de Gemeente en de Stichting te bepalen prijs. Na gepleegd overleg met de Stichting wordt verder voorgesteld de bepaling, opgenomen onder c, door het volgende t,e vervangen: de Gemeente heeft het recht, om indien zulks wenschelijk mocht blijken, de daar voor in aanmerking komende ouden van dagen in het rusthuis te laten opnemen tegen de voor de verpleging vastgestelde tarieven, in overeenstemming met het be stuur der Stichting. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. van 1724 April 1934. Nieuwe zaken: Den Helder: W. F. Kriek, Lorentzstraat 109. Huisschilder. Wijzigingen: Wieringen: Wed. G. MaarsVroom, Elftstraat 27. Handel in bier en minerale wateren. Overgegaan aan: S. de Jongh. Zijpe: C. Molenaar, broodbakkerij, St. Maartensvlotbrug D 82. Voortgezet door: J. Molenaar. N.V. Theehandel v.h. Focke S. Klein, Utrecht. Ontslag en benoeming beheerder Den Helder. Opheffingen: Den Helder: Fa. Mensink, Kanaalweg 18. Radiodistributiebedrijf. Zijpe: Joh. Ligthart, schipper, Schager- brüg. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND MAART 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelsebilster, 1 bakschipper, 1 banketbakker, 10 bankwerkers (7 ben. 18 jaar), 4 betonwerkers, 1 bollenarbeider, 3 chauffeurs, 1 colporteur, 1 conciërge, 4 electriciëns (1 ben. 18 j.), 50 grondwer kers, 1 hulp-fitter, 1 incasseerder, 3 kipi- toorbedienden, 4 kappers (3 ben. 18 j.), 3 kellners, 1 klinker, 56 landarbeiders, 1 loodgieter, 9 loopknechts (8 ben. 18 j.), 4 machinisten, 1 magazijnbediende, 9 met selaars, 2 monteurs, 2 motordrijvers, 4 musici, 10 opperlieden, 1 opzichter, 1 rei ziger, 6 schilders (1 ben. 18 j.), 1 schipper, 4 slagers (1 ben. 18 j.), 2 smeden, 5 sto kers, 9 straatmakers (ben. 18 j.), 4 stu- cadoors, 9 tellers, 24 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 81 transportarbeiders, 1 tuinman, 1 winkelbediende, 99 losse werklieden (3 ben. 18 j.). Totaal 486 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bankwerker (ben. 18 j.), 1 colporteur, 1 electriciën (ben. 18 j.), 31 grondwerkers, 2 hulp-brugwachters, 1 hulp-fitter, 1 kok, 1 landarbeider, 3 loopjongens (ben. 18 j.), 2 metselaars, 4 musici, 1 rijwielhersteller (ben. 18 j.), 1 schilder, 7 straatmakers (6 ben. 18 j.), 9 tellers, 7 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 71 transportarbeiders, 1 tuinman, 2 wachters, 1 winkelbedienden (ben. 18 j.), 3 ijsventers, 89 losse werklieden. Totaal 240 personen. Geplaatst werden: 1 bankwerker (ben. 18 j.), 1 colporteur, 1 electriciën (ben. 18 j.), 31 grondwerkers, 2 hulp-brugwachters, 1 hulp-fitter, 1 landarbeider 2 loopjongens (ben. 18 j.), 2 metselaars, 4 musici, 1 rijwielhersteller (ben. 18 j.), 1 schilder, 7 straatmakers (6 ben. 18 2 stucadoors (gepl. te Sloot- dorp, Wieringermeer), 9 tellers, 7 tim merlieden (4 ben. 18 j.) 71 transportarbei ders, 1 tuinman, 2 wachters, 3 ijsventers, 89 losse werklieden. Totaal 239 personen. Aan het einde der Verslagmaand ston den ingeschreven: 1 aardappelschilster, 7 bakkers (1 ben. 18 j.), 4 bakschippers, 27 bankwerkers (8 ben. 18 j.), 5 betonwerkers, 1 bloemist knecht, 4 boekbinders, 3 bollenarbeiders, 16 chauffeurs, 9 conciërges, 1 dekknecht, 6 electriciëns (2 ben. 18 j.), 1 expediteur, 1 fortwachter, 96 grondwerkers, 1 hulp- fitter, 7 incasseerders, 29 kantoorbedien den (2 ben. 18 j.), 3 kappers (2 ben. 18 j.), 8 kellners, 2 kleermakers, 1 klinker, 1 kok, 1 koperslager, 1 letterzetter, 9 lood gieters (1 ben. 18 j.), 12 loopknechten (6 ben. 18 j.), 1 maaier 11 machinisten, 5 ma- gaziinknechts, 2 matrozen, 10 metselaars, 1 meubelmaker, 11 monteurs, 1 motordrij- ver, 17 opperlieden (1 ben. 18 j.) 4 op zichters, 1 plaatwerkersl.1. (ben. 18 j.), 2 reizigers, 1 scheepsmaker, 36 schilders (6 ben. 18 j.), 1 schipper, 4 slagers (2 ben. 18 j.), 4 smeden (2 ben. 18 j.), 2 steen zetters. 1 stoffeerder, 7 stokers, 2 straat makers (ben. 18 j.), 4 stucadoors, 2 stuur lieden, 1 teekenaar, 58 timmerlieden (3 216 losse werklieden. Totaal 916 personen. Vrouwen. den, houdster, 1 '-•r"" "{(„ffmnwpn vrouw, 13 werksters, 2 winkeljuffrouwen (1 ben. 18 j). Totaal 38 personen. Aanvragen kwamen in om: 10 dagdienstboden, 11 dagmeisjes o dienstboden, 1 huishoudster, - lui pen i. huishouding, 1 kapster (ben. J- werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 41 personen. Geplaatst werden: 4 dagdienstboden. 5 dagmeisjes, 1 dienst bode (intern), 2 dienstboden (uit Breuk e- len), 1 tweede meisje (te Amsterdam), kapster ben. 18 j.), 1 winkeljuffrouw, 4 werksters. Totaal 19 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den ingeschreven: 2 naaisters, 7 aardappelschilsters, 8 win keljuffrouwen (6 ben. 18 j.), 5 kantooi be dienden (3 ben. 18 j.), 3 dienstboden, 20 dagmeisjes ben. 18 j., 18 werksters. Totaal 63 personen. R.-K. TOONEEL. De R.-K. tooneelvereeniging voerde Zondagavond in de zaal van den heer Borst op „Haar laatste wil". Dit blijspel in drie bedrijven, vol goeden humor, be handelt de wederwaardigheden van een aantal erfgenamen van een oude tante, die o.a. in haar testament heeft bedongen, dat zij een week na haar overlijden ge- zamenlijk 4 dagen in haar huis in vrede met elkaar moeten doorbrengen. Tenslotte valt dan de erfenis ten deel aan het aar dige, verliefde paartje Tilly de Veer— Alkema, dat op verdienstelijke wijze ge speeld werd door mej. Van Emmerik en de heer C. v. d. Vrugt. De andere dames verdienden, al noemen we ze niet afzon derlek, zeker ook allen een pluimpje, alleen al omdat zij zich zoo goed aan pasten bij het spel der heeren. Het publiek heeft onbedaarlijk gelachen. Na afloop werd den regisseur, den lieer E. van Ligteringen, onder luide bijvals betuigingen een blijk van waardeering, een ets, aangeboden, waarna de heeren Snaphaan c.s. er voor zorgden, dat de stemming bij het gezellig samenzijn niet verflauwde. De grimage was in handen van den heer Polman uit Den Helder. VERGADERING BEGRAFENISFONDS Het begrafenisfonds «Algemeen Be lang*, hield een algemeene vergadering in het lokaal van den heer W. Kossen. Uit het jaarverslag bleek het ledental door overlijden (5) en royement (6), waar tegenover inschrijving van 1 nieuw lid stond, te zijn verminderd met 10. Er zijn thans 415 leden. De goedgekeurde rekening vermeldde aan ontvangsten f 757.44, aan uitgaven f 542.13. Het batig saldo van f 215.31 deed de reserve stijgen tot f 9498995. De verzekeringskamer had bezwaar tegen het oorspronkelijk plan van beleg ging. f 2500 van de reserve is nu op de Rijkspostspaarbank geplaatst (het plan was f 2000), f 2000 op de Twentsche Bank, de rest bij de Boerenleenbank De heeren Ligtendag en J. v. Zandwijk werden aangewezen om de bescheiden van den penningmeester te controleeren en de aftredende bestuursleden, de heeren C. Tijsen en A. Kooiman werden her kozen. Rest ons nog te vermelden, dat de beer Kossen bedankte voor de functie van bode van het fonds en dat in zijn plaats de heer van Zandwijk werd benoemd. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte voor t.b.c. be strijding wordt in onze gemeente mor gen gehouden. UITVOERING FANFARECORPS. Zondagavond gaf het fanfarecorps „Callantsoog" zijn tweede uitvoering van dit seizoen in het „Dorpskoffiehuis". De zaal was tot in alle hoeken gevuld, het geen voor de uitvoerende vereeniging een aangename gewaarwording zal zijn geweest. Na de opening door den voor zitter, den heer C. van Twuijver, bracht het corps onder leiding van den directeur, den heer A. Vriesman, achtereenvolgens ten gehoore: „De Pelikaanmarsch" van Adr. J. Maas, „Juanita", een wals van Jos. Bauwens, „De leeuw van Florence", van Pascal Lauga, een fantasie uit de opera „Norma" van Bellini en tot slot de alom bekende „Feestmarsch" van J. R. van der Glas. Deze nummers werden behoudens enkele kleine onzuiverhe den heel goed uitgevoerd. Vergeleken met vorige uitvoeringen lijkt ons het corps er wel op vooruit te gaan, hetgeen zeer zeker in de eerste plaats te danken is aan zyn ijverigen directeur! N,a dePa!,z.e werd opgevoerd het blijspel in drie bedryven: „De verjongde profes sor van Frits van Duinen. De spelers en speelsters kweten zich op uitstekende wyze van de hun opgedragen taak. Het spel bi acht de lachspieren danig in be weging en de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Alle medespelenden te lespieken zou te veel plaatsruimte ver gen, daarom volstaan we niet hen te noe- Siex!\H? *aren de dai»es A. Bitter L Schut-Hof, N. Mooij, M. de Haan en N van Twuyver en de he«r«n r H. J. Schut, A. W H de Wit ;,x p'Pei'' Twuijver. Allen verdienen een pvti'i V3Iï van huidel Na beëindiging van het ha°S bedrijf barstte eeu schier^orverdóovend applaus los, do welverdiendp hpir\r. voor alle medewerkenden beloon>ng Het fanfarecorps kan op een uitstekend geslaagde uitvoering terug zien Een gezellig bal besloot den avond. Afwaschbaar Perkament, rond en zeskant model 95 Zijden kap, met drie lichtstkronen CRESVIE ZIJDEN met smeedijzer montuur met rose zijde gevoerd 9. Afwaschbaar, nieuwe bruine "7 50 kleur, met koordpendel Mm Dezelfde met jfj* 60 3 lichtkronen Dezelfde voor io 80 groote kamer - Ca m PAARD OP HOL. Vorige week geraakte liet paard van den heer R., dat voor eeu driewielige kar was gespannen, op den Afsluitdijk op hol. De kar sloeg om en de heer R. geraakte daardoor het paard, dat geheel los raakte, kwyt. Hoewel de juist aankomende heer Z. zijn paard en wagen dwars op den weg zette, holde het dier daab overheen, daarbij den boel aardig ruïneerende. Het ontstuimige paard werd daarna pas te Stolpen gegre pen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, alleen materieel® schade. Daar liet paard door R. geleend was van J. K. alhier, is dit grapje voor de betrokken eigenaar alles behalve aan genaam. GEEN ROOKENDE KACHEL MEER. We vernamen dat door den heer Fluman alhier, een apparaat is uitgevonden, bc - welk, op den schoorsteen geplaatst, eigenschap heeft val- en rukwinden to neutraliseeren waardoor het ongemak va rookende kachels bij ongunstige win gesteldheid wordt opgeheven. De beei heeft op deze uitvinding octrooi aanfi vraagd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6