istRADION.wat u hebben moet Anna Paulowna. Callantsoog. Wieringen. Texel. VOOR T BONTE EN T WITTE 50ED GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 APRIL 1934. bouwvergunningen. Binnenland De rechtszaak Onnes van Nijenrode. s, weet tusscehen beide begrippen, is de "Sn k'rygfn we F. C., die al een vori- geu keer terecht stond en liet toen met den kantonrechter aan den stok kreeg. Hy kribri nu al dadelijk een vermaning om zich koest te houden en dit lukt hem won derwel. Hij heeft twee overtredingen na melijk zonder rijbewijs op een motorfiets gereden. Maar het blijkt, dat er een tweede op de fiets zat, die wel een rybe- wüs had. en waar de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat dit geoorloofd is, wordt F. C. van beide overtredingen vrygespro- kên. En voor een derde geval u ziet. de politie heeft druk werk met hem)! wordt een afhandeling uitgesteld tot 22 Mei. Dan krijgen we een reeks kleingoed H. d. K., zonder bel, 1.of 1 dag, v. d. L stilgestaan op den hoek der straat 3—, J. S. en F. S., motorovertreding in de Trechtersteeg, verdaagd voor het hooren van een getuige; R. H., enaur- feur, geparkeerd op verboden plaats. er- daa»d M. B., arbeider, zonder bel ge- reden, 1 2.- K. S «ptrrfend voor zijn vrouw id., 2.1 d., N. B., 3. of 2 d., C. J. S. id. en links gereden, verdaagd; Joh K., verdaagd, K R- zon^ der lantaarn f 3.— of 2 d., H. V door verboden straat gefietst J a. of'2 d., G. M., in verboden richting met handwagen gereden 4.— of - d., v u., arbeider te Wieringen, zonder vergun ning in woonkeet gaan wonen A.— J o, terwijl de laatste, die een ov£rtiedl"g heeft begaan, wordt vrygesproken, aan gezien het Kantongerecht hieromtrent geen stukken bezit. Boft die even. B en VV. verleenden bouwvergunning aan G. v. d. Berg Az., voor een woon huis aan de Zaodvaarfc; tevens aan A. Kroon, voor een woonhuis aan de Molen- vaart. POLITIE. Gevonden: een wild-lederen hand schoen. Verloren: kap van kinderwagen, rij wiel pl aatje, paar voetbalschoenen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: mej. E. Becht van Am sterdam, A. Wink van Harenkarspel, J. W. van den Berg en gez. van Heemstede, Wed. J. v. d. Zalm-Raaphorst van Noord- wijk, mej. J. v. Ekeren van Wieringen, K. Kaay van Winkel, Th. G. Teeuwen van Haarlem, J. R. Bottema en echtg. van Schagerbrug, P. Wendel van Den Helder. Vertrokken: mej. M. C. F. B. Lem- mens naar Heusden (België), mej. Th. C. v. d. Waal naar Veldhoven, mej. N. F. Glasbergen naar Zijpe, J. O. Doorn idem, M. B. Bouma naar Rosmalen, P. Voort- huysennaar Den Helder, mej. M. Leering naar Heerhugowaard, mej. M. A. Kranen burg naar Den Helder, C. C. Vries-Dissel naar Dinslaken (Duitschl.). Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Cornelia Margaretha.d.v. M. J. Rozenbroek en H. M. Zomerdijk; Catharina Alida, d. v. R. Buning en A. C. Hoep; Elizabeth Maaltje, d. v. J. D. Stapel en G. M. Z011. GETROUWD: B. Th. Straathof en G. E. v. d. Zalm; S. Vries en C. C. Dissel. OPENBARE VERGADERING VAN HOOFDINGELANDEN van den Anna Paulowna-polder, op Zaterdag 28 April 1934 des v.m. te elf uur in het Polderhuis. Punte n: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot wijziging van het Ambte narenreglement. 4. Voorstel tot het aangaan van eene geldleening van 10.000.— en 0111 dit bedrag te bestemmen als eigen bij drage voor het bekostigen van weg- verbeteringen. 5- Rondvraag. HERHALINGSOEFENINGEN VERLOFGANGERS. De verlofgangers J. Beun en L. G. Kakebeeke, behoorende respectievelijk tot het 21e en 14e regiment infanterie, moeten voor herhalingsoefeningen wor den opgeroepen. WERKVERSCHAFFING. Na schorsing van de werkverschaffing gedurende drie weken, aanvankelijk was schorsing voor één week bedoeld is het werk weer hervat, zij het op be perkte wijze, gezien den zeer slechten financieelen toestand. VERSLAG AGENTSCHAP DER ARBEIDSBEMIDDELING OVER HET JAAR 1933. L it het verslag ontleenen wij het vol gende: In de Commissie van Toezicht op het Agentschap werd als nieuw lid ge ïnstalleerd de heer L. J. van Wachen- dorff van Ryn, in de plaats van K. ten Boekei Czn., die als lid bedankte. Ingeschreven werden de volgende aan biedingen: Landarbeider 128, bouwvakarbeider 43. los-werkman 18, grondwerker 6, zui- velwerker 2, tuinier 2, bakschipper 2. Geplaatst werden: Landarbeider 15, bouwvakarbeider 17, bakschipper 2. Ingeschreven aanvragen van werkne mers: Landarbeider 5 (16), bouwvakarbeider 7 (17), bakschipper 2 (2). De tusschen haakjes geplaatste cijfers is het aantal geplaatsten. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een klem (Engelsehe). In lichtingen ter gem.-secretarie. KM M A BLOEM-COLLECTE. Men deelt ons mede, dat de Emmabloem- collecte vanwege „Het Witte Kruis .al hier zal worden gehouden op Zaterdag 28 en Zondag 29 April a.s. OVERTREDING WEGENBELASTING. Bij de controle, door de Ryksveldwacht en de belastingambtenaren alhier gehou den, zyn 10 processen-verbaal wegens overtreding der wegenbelasting opge- maakt. B1JZ. VRIJW. LANDSTORM. Van de pl m. 125 leden van de afd. Texel» van den Bijz. Vrijw. Landstorm waren Dinsdagavond ongeveer 50 opge komen naar de jaarvergadering, die in bötel »De Lindeboom» plaats had. De bijeenkomsï werd geleid door burgem. Oort, die in zijn openingsrede 't over lijden van H M. Koningin Emma in herinnering bracht. Spr. deelde mede dat hij bij de uilvaart was aanwezig geweest en schetste den geweldigen indruk die deze plechtigheid op allen heeft gemaakt, waarbij de innige verknochtheid van het Nederlandsche volk aan 't Oranjehuis sterk op den voorgrond kwam. Met één minuut stilte werd de hooge afgestorvene door de Landstormers herdacht. Burgem. Oort wees verder op den goed geslaagden Landstormdag die de afd. 't vorig jaar te De Koog heeft gehad en waarbij de goede geest in de afd. en de liefde voor 't Vorstenhuis zeer duidelijk aan den dag kwamen. Vervolgens kregen de prijswimiers van de toen gehouden schietwedstrijden gelegenheid hun prijzen uit te kiezen van de daarvoor beschik baar gestelde kunstvoorwerpen. Koning- schutters le H. zijm Sr., scherpschutters le A. Visser, 2e J. H. Schraag; 3e J. v. Heerwaarden. Afd. C, le M. W. Bakker, 2e J. Witte Hz. Afd. D, le W. Dijt, 2e J. Dernison en 3e H. Schrama. Voor het hoogste gemiddelde werden medailles uitgereikt; in afd. A, aan H. C. Kievits, 92'/s pnt, B, D. Trap, 92 pnt, C, Jb. Gomes 88'/ó pnt, D, J. Ran 694 5 pnt. Door den secretaris, den heer Kievits, werden hierna de schietoefeningen in be spreking gebracht. Spr. verzoekt aan den heer Oolders de beschikking ook van oefenmateriaal voor de leden van 't dorp Den Hoorn, 't geen werd toegezegd, zoo dat in 't voorjaar op drie plaatsen schiei- oefeningen zullen worden gehouden n.1. te Den Burg, Oosterend en Den Hoorn. D oefendagen werden vastgesteld op 19 en 26 Mei, 2, 9 en 16 Juni. Op 23 Juni zal dan de wedstrijd plaats hebben. Personen die op 19 Mei (Zaterdag voor Pinksteren) verhinderd zijn kunnen op 26 Mei hun achterstand inhalen. De heer Oolders verkreeg hierna 't woord. Spr. bracht eerst nog even den gezelligen Landstormdag op 26 Sept. in herinnering en memoreerde in 't bijzon der den prettigen maaltijd den corpsleden dien dag aangeboden. Voor Texel meen den wij, dat iets bizonders moest worden gedaan, zei de heer Oolders, omdat deze afd. zoover buiten 't gewone rayon is gelegen; 't doet ons zeer veel genoegen, dat de deelname zoo groot is geweest. Verder deelde de heer Oolders mede, dat het bericht, in de pers verspreid, over opheffing van den Landstorm, niet op den B. V. L. slaat, doch op het voorbe reidend militair onderricht, dat op goed- kooper wijze zai moeten geschieden. Een nieuw punt, dat ik hier even in bespreking wil brengen, vervolgde spr., is de mededeeling der regeering, dat personen, die lid zijn van een der fas cistische groepen in ons land, bijv. van de N.S.B. geen lid van den B.V.L. meer kunnen zijn. Even wil ik u wijzen op de gevaren die voor ons vrije Nederlanders deze partijen met zich brengen, mochten wij onder 't bewind van zulke groepen geraken, dan was 't met onze vrijheid, waarop wij zoo prat gaan, geheel gedaan, zie slechts naar Duitschland: de vrijheid vaD pers en radio is er geheel verloren gegaan en aan de houding tegenover de Joden en nu ook tegenover de Katho lieken, blijkt wel, dat er van godsdienst vrijheid geen sprake is. Ik verzoek daar om dan ook aan fascisten, die hier even tueel aanwezig zijn, voor hun lidmaat schap te bedanken. Niemand met fascistische neigingen bleek in de zaal aanwezig. De heer Ool ders deelde mede dat van de ongeveer 4900 Landstormers in 't verband Alkmaar slechts 9 personen om deze redenen zijn uitgetreden. Vervolgens bracht spr. een verzoek van de regeering aan de Landstormers over. Dit betreft de mededeeling over sabotage bij mobilisatie door den heer Alberda. Intusschen hebben onze tegen standers een geheel andere houding aan genomen, doch wjj moeten voorzichtig blijven. De regeering wil daarom in geval van mobilisatie over een corps kunnen beschikken waarop men onvoorwaardelijk kan vertrouwen, een corps van 5000 a 6000 man, dat bij den eersten oproep direct beschikbaar is om de belangrijk ste punten: spoorwegkruispunten etc. in ons land te bezetten. Hiervoor moet men personen hebben van den >laatstenban», dit zijn zij die tot den Landstorm behoo- ren of die den leeftijd van 40 jaar heb ben bereikt. In geval van oproep dezer groep ontvangen de gehuwden 10.—, ongehuwden f 7.50 per dag, de opgeko- menen vallen dan geheel onder de Nederl. pensioenwetten, zoodat hij eventueel over lijden voor de nabestaanden wordt zorg gedragen. Enkele personen gaven zich op voor dit corps en teekenden het con tract. Bij de rondvraag werd nog aangedron gen op een schietwedstrijd met scherp te De Koog (waarover een mdere beslissing nog zal worden genomen) en over het inleveren van goederen. Daarvoor bestaat gelegenheid in de maanden November en en De< ember (inzending bij den heer Odders te Alkmaar; het zakboekje van den Landstormer moet tevens worden ingezonden). De heer v. Swinderen stelde nog voor om een „Oranje-Ver." op te richten. De heer Oolders en het Plaatselijk Comité waren evenwel van oordeel dat zulk een Ver. buiten het doel der B. V. L. lag. Hierna sluiting. Het requisitoir tegen den ver dachte. Geëischt wordt 21/» jaar met aftrek van vóórarrest. De belangstelling voor het proees-On- nes was Dinsdag als tijdens de eerste van de thans 29 zittingen van dit proces: gereserveerde en publieke tribune zijn geheel bezet, en men ziet vele der bij de zaak betrokken advocaten. De Officier van Justitie, mr. A. L. L. F. van Dullemen krijgt onmiddellijk het woord. Het is voor het Opbenaar Ministerie een droevige taak in deze zaak requisi toir te moeten nemen. In deze zaak zijn vele punten naar voren gekomen, die uit een moreel oogpunt zeer verwerpelijk zijn en er is een licht gevallen op de treu rige mentaliteit en moraliteit van vele der bij de zaak betrokken personen. Deze zaak zal daarom in gedachten blijven als een zeer merkwaardig tijdsbeeld waar is de zaak, waarbij het is voorgekomen dat een politieagent gestolen goederen verborg, dat de vrouw van een politie- commisaris mee ging naar een der be ruchtste helers van Amsterdam om een pak, naar zij wel kon vermoeden, gestolen goederen weg te brengen? In welke zaak is zoozeer het verderfelijke naar voren gekomen van het systeem van premie's voor gestolen goederen, en het sociaal ge vaarlijke en verderfelijke dat het onder handelen van experts met misdadigers moet hebben. Men heeft een bedroevende kijk gekregen op de moraliteit en menta liteit van de betrokkenen en sommigen der getuigen. De officier bespreekt het z.i. volkomen onlogische, onware en onwaarschijnlijke in de houding en verdediging van ver dachte, gaat uitvoerig in op het ehan- tage-verweer van verdachte, dat spr. meent dat niet opgaat. Als belangrijkste punt tegen het verweer noemt de officier verdachte's opdracht tot dagvaarding van de verzekeringsmaatschappijen toen deze niet uitbetaalden een opdracht, die werd gegeven enkele dagen nadat Koning ronduit tegen den heer Onnes zou heb ben gezegd, dat hij de inbraak in elkaar had gezet en doen uitvoeren. Dit wetende, handelde Onnes dus in ieder geval in strijd met de bepalingen van zijn polis, toen hij de maatschappijen dagvaardde. Nog andere punten, zooals de telefoon gesprekken tusschen Koning en Onnes en de tegenwerking van den detective, voert de officier tegen dit chantage-ver- weer in. Totaal mislukt acht de officier, en ook hier gaat spr. breedvoerig de fei ten na, de door verdachte opgeworpen constructie, dat Koning zou hebben 'aten inbreken uit eigen winstbejag. Geen mensch kan iets van die chantage geloo- ven, meent de officier. De officier komt dan te spreken over de inmenging van den detective Johan- knegt en diens bezoek aan het kasteel. Bij een dezer bezoeken, in September, liet Johanknegt het portret van Koning aan Onnes zien; Onnes schrok geweldig en een uur nadat de detective was vertrok ken, schreef Onnes een broefje aan Ko ning met het verzoek elkaar te kunnen ontmoeten. Koning antwoordde, en den volgenden dag had de ontmoeting plaats. Is dat nu de houding van een onschul dige? vraagt de officier. En wat nu de figuur van Koning be treft: hoe zwarter men dezen man maakt, te moeilijker wordt het voor den heer On nes, dat hij juist met dezen man in re latie stond. De verdedigers hebben om trent Koning niets bewezen, alleen dit, dat hij nooit de man is geweest, die in braken uitlokte of deed uitvoeren. De officier behandelt vervolgens de correspondentie Onnes-Koning over schil derijen-beleeningen en voert de noodige feiten aan, die er z.i. op wijzen, dat die correspondentie gecamoufleerd was en uitsluitend diende om afspraken voor ontmoetingen te maken. Hoe kon Koning van allerlei dingen op de hoogte zijn? Zeer uitvoerig behandelt spr. verschil lende punten en vestigt er ook de aan dacht op, dat de poort van het kasteel in den nacht van de inbraak en ook enkele dagen daarvoor heeft open gestaan. Al deze feiten, aldus de Officier, geven tezamen voldoende bewijs om aan te toonen, dat de heer Onnes schuldig is aan oplichting. De officier gaat nu eerst voort met een uitvoerige bespreking van verdachte's financieelen toestand om dan te komen lot een kenschetsing van den persoon van verdachte. Het feit op zichzelf is ernstig. Deze man heeft allerlei mogelijke uitvluchten gebruikt, de anderen hebben ruiterlijk bekend- Er tegenover staat, dat deze man ook veel goeds heeft gedaan, zooals voor den handel, dat het feit nu twee jaar achter ons ligt en verdachte onder de spanning gedurende deze twee jaar zeer zal hebben geleden. De Officier eischt veroordeeling van den heer Onnes wegens oplichting tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van acht maanden voor arrest. „Onschuldig, ik ben onschuldig," zegt de verdachte 11a dit requisitoir, dat 21/» uur heeft geduurd. De pleidooien. Na de pauze kwamen de verdedigers aan 't woord; het eerst mr. Muller Massis. Wat de verdediging wel het meest heeft getroffen, zoo zegt hij, is wel de wijze, waarop de zaak is opgezet. Het blijft de groote grief van de verdediging dat, hoe men de zaak ook bekijkt, er in moreelen zin zeker twee mede-daders zijn. Men heeft het aangedurfd een dezer personen als getuige toe te laten op den ander. Formeel moge dat verantwoord zijn, mo reel is het dat niet. Pl. weerlegt de opvatting van den offi cier, dat verdachtes houding te denken geeft, omdat hij bij de eerste verhooren niets van Koning en van de chantage heeft gezegd. Zooals wel te verwachten was, is het requisitoir hoofdzakelijk gebouwd op de verklaringen van den getuige Koning. Koning heeft het doen voorkomen alsof hij de man was, die Onnes groote dien sten heeft bewezen. De Rechtbank zal deze snorkende verhalen van Koning wel nemen voor wat ze zijn. Nu komt het zeer onwaarschijnlijke verhaal van Koning, dat Onnes hem bij zijn eerste bezoek op het kasteel reeds een vast omlijnd voorstel betreffende een diefstal zou hebben gedaan. Koning heeft geen enkele plausibele reden opge geven, dat Onnes hem dit voorstel heeft gedaan. Is er hier sprake van een misdrijf, dan is het één vqn beide: óf een gezamenlijk opgezet plan, öf een machinatie van Ko ning. Pl. noemt het een sprookje, dat Koning, zonder eenige belooning daarvoor te zul len ontvangen, het „verhuisplannetje" in den nacht, met al de daaraan verbonden gevaren, zou hebben willen uitvoeren. Het blijkt dat Koning zich als een on schuldige medeplichtige naar voren wil brengen. Maar juist hij had dubbel be lang bij de inbraak. Te ruim vijf uur. als mr. Muller Mas sis drie uren aan het woord is geweest, breekt de verdediger zijn pleitrede af, om daarmee Donderdag voort te gaan. BE MOORD TE PUTBROEK. Nadere bijzonderheden. Wij hebben kortelijks melding gemaakt van ae bekentenis, cioor den jongen van den Elzen afgelegd in de strafgevangenis te Leeuwarden. Hieromtrent worden door de Roermondsclie rechtbank thans na dere bijzonderheden bekend gemaakt. Na in den avond van het moorddrama te Posterholt verschillende café's te heb ben bezocht, wilde de zoon zich ter ruste begeven. Schoenen en jas had hij reeds uitgetrokken. Zijn vader riep hem echter van boven terug en zei, dat hij nog naar de strikken wilde gaan kijken en ook naar Putbroek, om klemmen te zoeken. Van Elzen Jr. had hierin echter geen lust. Met tegenzin trok de zoon schoenen en jas weer aan en nam zijn parabellum. Zijn vader nam een dubbelloopsjachtge weer en patronen en verder zijn parabel lum en een browning. Buiten gekomen, vertelde vader Van den Elzen van zijn ontmoèting met de Kerstens nabij de woning van Reynders, van het vinden van veel strikken aan den berg en het daar gevangen zitten van een konijn. Hij opperde naar het huis van de Ker stens te gaan, zich daar in het bosch ver dekt op te stellen, een schot door de rui ten te lossen en, als daarop de jongens Kersten naar buiten zouden komen, hen ieder een schot door het lijf te geven. Dan :ou dat stroopen van den winter wel op houden en ook voor de anderen was het een goede waarschuwing, meende de va der. Niemand zou dan weten wie het ge daan had. Voor de woning van Reynders in Put broek gekomen, gingen beiden het veld op om naar klemmen te zoeken. Op eens ging vader Van den Elzen dien weg weer op. De zoon zag hem na eenige oogenblikken in gesprek met Willem Kersten. Plotseling ging het schot uit het ge weer van vader Van der Elzen af. De zoon weet niet of zijn vader op W. Ker sten, die op het schot wegvluchtte, richtte, of dat hij in zijn woede maar raak schoot. W. Kersten vluchtte in de richting zijner woning, terwijl vader Van den Elzen direct op Wehrens schoot. De zoon zag Wehrens vallen, terwijl M. Kersten hegon te huilen en riep, niet te schieten. Hierop gelastte vader Van den Elzen zijn zoon. om op W. Kersten te schieten, ter wijl hij zelf M. Kersten neerschoot. De zoon zag M. Kersten vallen. Na het vijfde schot vluchtte Willem het bosch in, 'nog steeds achtervolgd door den jongen Van den Elzen, die in het bosch nog een schot op hen^ loste. Op dit zesde en laatste schot viel W. Kerten. Bij hem gekomen vroeg Willem, niet on hem te schieten, doch v. d. Flzen Jr. wilde hem neerschie ten en richtte daartoe zijn revolver op W. Kersten tegen den gronu en "eSamendiegden vader en zoondaarop de lijken langs den weg in den1 g 1P .'tse wijl de zoon in een karrespo 1 I waar Wehrens was gevallen, de W°e sporen uitwischte. De vader zond vervol «ens ziin zoon naar huis om een si hop te En. oreer en parabelhm. meeat Mj meenemen, terwijl ondertusschen .der bij de lijken de wacht hield. Het verbergen der slachtoffers. Vijf kwartier later keerde de zoon terug met een schop en eenige zakken. Omtrent het wegdragen der slachtoffers vertelde de zoon, dat zijn vader en ny het eerst met hun tweeën zouden doen, maar toen zijn vader pijn in den rug kreeg, moest de zoon het alleen doen. Daarna heeft hij de lijken één voor één op den schouder genomen en naar net bosch gedragen tot op de plaats waar een soort kuil was. Hier sneed de vader de zakken open en legde die rond den kuil, om te voorkomen dat bij het verder uit- graven zand op liet mos zou vallen. loen het lugubere werk verricht was, werden de zakken opgenomen en alles met mos bedekt. Door de bosschen gingen beiden huis waarts, terwijl de vader er onderweg nog over sprak om des morgens, zoodra het licht was, terug te gaan, om te zien of er nog sporen weggemaakt moesten worden. De zoon durfde dit niet, bang als hij was zoodra de vermissing bekend zou wor den, verdacht te zullen worden. Daarop besloot de vader alleen te gaan. Thuis gekomen, bleken de kleeren van den zoon geheel met bloed besmeurd. a- der Van den Elzen beval hem, ze bij elkaar te binden en in het water aan den boschrand achter het huis te laten zinken. Verder wijdt de zoon in zijn bekentenis nog eenige beschouwingen aan de juist heid der verklaringen van deskundigen en getuigen. Tot zoover het verhaal van Van den Elzen Jr. Ten aanzien van de quaestie der toegebrachte verwondingen en de geloste schoten is de verklaring niet in overeen stemming met de vroeger als vaststaand aangenomen feiten, doch wanneer men in aanmerking neemt de psychische gesteld heid van den jongen man, dient men re kening te houden met de mogelijkheid, dat hij nu niet meer nauwkeurig weet hoe het drama zich heeft afgespeeld, en dat on dit punt ziin verklaringen afwijken van die der deskundigen en getuigen. EEN BESMETTE SCHOOL Door open t.b.c. Te Emmer-Compascuum is gebleken, dat eenige tientallen leerlingen van de eer ste klasse der ULO-school besmet zijn door een mede-leerling, die in September 1933 op school is gekomen. Deze mede leerling, een meisje, lijdt aan open t.b.c. Dr. Sandra, de leider van het Consul tatiebureau te Emmen onderzoekt alle be smette patiëntjes. Gebleken is reeds, dat verscheidenen van hen sanatorium-verpleging noodig zullen hebben om genezing te vinden. De burgemeester schatte het aantal tusschen vijf en tien. Omtrent de overigen bestaat nog geen zekerheid. Alle kinderen hebben het aan de longen en van allen worden foto's ge maakt om precies den ernst van het geval te kunnen vaststellen. Men moet aannemen, dat twee derde van de klas thans lijdende is aan t.b.c. Het veertienjarige meisje, dat de besmetting overbracht, is afkomstig uit een tubercu leus gezin, EEN OUDE MAN VERMOORD. Dinsdagmorgen ontdekte de gemeente veldwachter van Waspik in een van de zijwateren van het Zuider-afwaterings- kanaal het lijk van een man. Met behulp van eenige voorbijgangers wist de poliitie- man het lijk aan den wal te brengen, waarbij bleek, dat het slachtoffer aan den hals een snijwond vertoonde. Spoedig was het duidelijk, dat men hier te doen had met een misdaad; een tiental meters van de plaats, waar het lijk werd gevonden, ontdekte men bloed sporen en afdrukken in den berm, waar uit duidelijk bleek, dat aan het verdrin ken van het ongeveer 70-jarige slacht- ofter een worsteling voorafgegaan moet zyn. Bij nader onderzoek kon men vast stellen, dat het lijk het stoffelijk over schot was van den heer J. K., een stil levend man, die van een bescheiden in komen in een eigen huis geheel alleen woonde. De dader of daders moet(en) den grijs aard naby het schuurtje met een vlijm scherp mes bewerkt hebben, daarna zijn lichaam naar den oever hebben gesleept ge. ua?un en dit ten slotte in het kanaal hebben geworpen. BERECHTING VAN DRAMA TE ECHT Een jaar gevangenis geëischt. Dinsdagmorgen verscheen voorde recht bank te Roermond de 24-iarÏPP .k!? Chr K. „e,, wle„ HiSS at liij op 0 April van lo t voriue i-oir gelegde! 16 - - „e vangenisstraf. -133* ge- De verdediger, mr P t..:« 1 de waarde van getuigenverklaSJ® V0°ht en verzocht vriisnraair Kldnngen aan onmiddellijk^ ÏHShlMS"1"» verzoek de rechthmt „i i. g> vvelk wees. badkamer af- Alleen zij, die KlNG-pepermUnt gebruiken, kunnen weten wat de origineele pepermunt beteekent voor dc gezondheid van den modernen mensch. MEELHANDELAAR EN MOLENAAR IN ARREST. met Verdacht van geknoei Regeeringstarwe. I11 den laatsten tijd liepen er ter beurze te Rotterdam geruchten over knoeierijen met regeeringstarwe. Gebleken is, 'jat deze geruchten feitelijk een ondergrond hebben. De recherche heeft n.1. een graanhandelaar uit Wieldrecht zoomede een molenaar uit Oud-Beyerland aange houden, die inplaats van Vitatarwe an dere tegen lagere prijs gekochte tarwe in den handel brachten. De graanhande laar is werkzaam voor de gewestelijke tarwecentrale in Zuid-Holland en geniet van haar vergoeding voor het bewaren van tarwe, die dan later door den mole naar uit Oud-Beijerland werd bewerkt. Hij en den molenaar verwisselden Vita tarwe en andere en brachten die tegen den prijs van Vitatarwe in den handel. De meelcentrale heeft de knoeierij ont dekt, nadat eerst de graanhandelaar en de molenaar een tijdlang door verval- scbing der controlestaten de knoeierijen hadden weten te plegen. Het plegen wordt in de hand gewerkt door het zeer groote prijsverschil tusschen Vitatarwe en andere tarwe. De eerste kost 15.70 per 100 kg, uitschottarwe koopt men ter beurze beneden 3 per 100 kg. Tegen dezen prijs gaat de tarwe ook naar het buitenland. Wie echter Nederlandsche nitschot-tarwe voor het binnenland koopt, betaalt met de rechten mee f 4.30, zoodat er nog een verschil blijft van 10.90. Er worden verschillende cijfers ge noemd van bedragen, die degenen die deze knoeierijen gepleegd hebben laten uitbetalen. Als laagste bedrag hoorden wij 60.000, als hoogste 120.000 noemen. Fen uitgebreid onderzoek is thans gaan de, het valt zeer moeilijk te schatt-m, hoeveel ook op dit terrein van crisisvoor ziening de gemeenschan weer bestolen is. Maar als men werkelnk zooals wordt, gezegd met tientallen gevallen te ma ken heeft, kan dat naar petal van zeven cijfers loonen. VIER PERSONEN VEPBRONKEN. Woensdagmiddag is in de Waalhaven te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd, dat vier personen, n.1. vier opvaren den van het Fransche stoomschip Député Pierre Goujot het leven heeft gekost. Een zeilboot, waarin zij met vijf collega's zaten is gekapseisd, waardoor alle negen perso nen te water zijn geraakt. Vijf mannen wisten behouden op het droge te komen. De lijken van de vier verdronkenen 7 'n opgehaald. ROOFNEST TE AMSTERDAM. Winkeldiefstallen „en gres". De arrestatie van een Duitsche vrouw te Bussum, daar de vorige week op heeterdaad betrapt bij het stelen van bontwerk in een winkel, heeft geleid tot het op 't spoor komen van een internatio nale bende welke sedert jaren op groote schaal zich met winkeldiefstallen heeft opgehouden. Volgens haar bewering had zij geen papieren en was zij clandestien over de grens gekomen, maar nadat zij ter beschikking van de Amsterdamsche justitie was gesteld, waren er aanwijzin gen, dat zij een valschen naam had op gegeven en reeds geruimen tijd te Am sterdam woonde. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Zij is woonachtig in een perceel aan de Am- stelkade, waar zij met haar man, even eens een Duitscher, en kind zeer comfor tabel gehuisd is. Reeds zeven jaar is zij te Amsterdam gevestigd en vermoedelijk heeft het echtpaar al dien tijd geleefd van roof. Bij de huiszoeking werden groote voorraden van winkeldiefstal afkomstige goederen gevonden en het onderzoek heeft uitgewezen dat hier van een wijd vertakte bende sprake moet zijn. Elke week werden de „verzamelde' goederen clandestien naar Duitschland verzonden; de gearresteerde dame reisde dan telkens naar Berlijn om den verkoop aldaar te regelen. Het arbeidsveld der bende vormden warenhuizen en winkels te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en andere groote steden. De Amsterdamsche recherche volgt een spoor, dat vandaag of morgen leiden zal tot verschillende arrestaties. EEN SENSATIONEELE BEKENTENIS. Naar men zich misschien zal herinne ren, vond op 8 November van het vorige jaar in het Brabantsche plaatsje Uden een gruwelijk voorval plaats. l)e veertien jarige scholier Johan Lammer,s werd ont zield bij zijn woning aangetroffen. Een ongeval was uitgesloten en nog denzell- den dag ging de marechaussée over tot de arrestatie van een kameraadje van het slachtoffer, den toen nog zeventienjaii- gen J. L. De jongeman werd naar Den Bosch overgebracht, waar hij bekende, dat lui zijn vriendje had vermoord, maar hii £e' droeg zich vrij zonderling. Eenmaal opgesloten in het Bossci c Huis van Bewaring scheen hij aangegrt pen door een ware schrijfwoede! Het een schrijfblok na het andere werd gevuld met zijn gedachten. De inhoud van dit g' schrijf trok alweer de aandacht der jus tie, en men keek eens rond in de kame', «elke de jongen in Uden had bewoono- Stapels paperassen werden daar gev® 9on, en zoo kwam men tot de sensat nelee ontdekking. De arrestant werd nog eens ernstig 1 verhoor genomen, en bekende weldra schrijver te zijn geweest van de van Matuschka II aan de Nederlandse"0 Spoorwegen, waarin gedreigd werd déraillement van den D-trein Parijs sterdam! Ee jongen blijkt geestelijk abnorma te zyn.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10