BUITENLAND WQOS3 DE KON. MARINE Oost-Indië. geheime vlootbewegingen in amerika. in engeland. japan contra china. trotski naar mexico of de kanaaleilanden. barthou's bezoek aan warschau. zweedsche en japansche lucifersindustrie. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 APRIL 1934. Tweede Kamer. is het GOEDE ADRES voor aanschaffing van uniforiysem HERMAN NYPELS' Kleedingmagazijnen, Den Helder Wig garandeeren volkomen: pe commandant van de vloot der Ver. Staten heeft de censuur ingesteld op pers berichten betreffende de aankomst en het vertrek van de vloot aan het Panama kanaal. Ook alle berichten betreffende de doorvaart van de vloot door het Panama kanaal en de andere manoeuvres van de vloot staan onder censuur. NIEUWE SOC. LAGERHUISZETEL De Engelsche Arbeiderspartij heeft een nieuwe verkiezingsoverwinning behaald, doordat zij bij een tusschentijdsche Lager huisverkiezing het district North Hammer- smith op de conservatieven heeft veroverd. Als antwoord op het initiatief van den consul generaal van Japan teGenève, die Maandag de Volkenbondsjournalisten tot zich had genoodigd, heeft de permanente gedelegeerde van China bij den Volken bond, de heer Hoo, de Volkenbondsjour nalisten ontvangen. Hij gaf een uitvoe rige verklaring, waarin hij er op wees, dat Japan blijkbaar geheel en al de poli tiek volgt, die reeds lang geleden in het beruchte memorandum van Tanaka was aangekondigd, n.1. eerst Mandsjoerije en Jehol veroveren en dan de hand op geheel China leggen. Naar aanleidjng van de Japansche ver zekeringen, dat Japan met China wil samenwerken, gaf Hoo de verklaring, dat ook China gaarne dit met Japan zou wil len doen, doch dat China van een der gelijke samenwerking niet de nadeelige gevolgen moet hebben te dragen. Het optreden van Japan tegenover Mandsjoe rije kan bezwaarlijk als een bewijs van den goeden wil van Japan jegens China worden beschouwd. Ondanks alle tegengestelde verzekerin gen van Japan, moet de Chineesche regee ring blijven aannemen, dat Japan zich in strijd met het Negenmogendhedenver- drag een bijzondere bevoorrechte positie tegenover China wil scheppen. Japan wil dit niet openlijk erkennen, doch in waar heid wil het de beginselen van het verdrag van Washington geheel overboord werpen. De politieke, medewerker van de »News Cbronicle« meldt, dat twee dagen gele den een afgezant van Trotski uit Parijs te Londen is aangekomen om te trachten de Engelsche regeering te overreden om aan Trotski asyl te verleenen op een der Kanaal-eilanden. De pogingen van dezen afgezant zijn reeds in zooverre geslaagd, dat eenige invloedrijke persoonlijkheden, waaronder ook Lloyd George, hun voorspraak bij de regeering beloofd hebben om het verzoek van Trotski in te willigen. Te Parijs verluidt dat Trotski de be trokken autoriteiten er van in kennis zou hebben gesteld, dat hij machtiging ver wacht om zich in Mexico te mogen vesti gen. Nader wordt gemeld: Lloyd George heeft verklaard, dat hij tot nu toe geen stappen bij de regeering heeft gedaan, ook niet samen met anderen, in verband met Trotski. Hij voegde er aan toe, dat het altijd een traditie van Groot-Brittannië is ge weest om aan politieke vluchtelingen asylrecht te verleenen, maar dat daaruit nooit de conclusie is getrokken, dat wij ook maar de geringste sympathie voor hun opvattingen of actie hadden. Daarom achtte hij de weigering van de La'oourregeering om Trotski asyl te ge ven, dom, en een laffe afwijking van een van Engelands meest geëerde tradities. Wat het gevaar van propaganda betreft, de uitslag van Hammersmith bewijst, dat er geen communistisch gevaar in Enge land bestaat. Naar uit Moskou verluidt heeft de Sow- jet-regeering besloten voor de beantwoor ding van de vraag of Rusland zal toetre den tot den Volkenbond, af te wachten wat het bezoek van Barthou aan War schau en Praag zal opleveren. De officieuse „Gazeta Polska' bericht, dat de onderhandelingen over de verlen ging van 't Russisch-Poolsche non-agres sie-pact met 10 jaar gunstig verloopen; binnenkort kan men een tot stand komen Van de overeenkomst verwachten. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, heeft Maandag een bezoek gebracht aan den Poolschen mi nister-president. Later werd Barthou ont vangen door den president der Poolsche republiek. Maandagmiddag werd Barthou door maarschalk Pilsoedski ontvangen. In een gesprek met persvertegenwoor digers zeide Barthou o.a., Frankrijk streeft naar vrede, wenscht geen verovering van gebied, maar is besloten zich te verdedi gen. Door zekere ontwapeningsvoorstel len te bestrijden, aldus Barthou, meen ik een rechtvaardige zaak te verdedigen. Wij kunnen den Duitschers niet toestaan 2ich te bewapenen, want wie kan de ver zekering geven, dat andere ontwapende staten niet dezelfde eischen zouden stel len? 1 e Stockholm zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Zweedsche en Ja pansche lucifersfabrikanten. Deze zijn mislukt, daar Japan weigerde toe te stemmen in den Zweedschen eisch om de '"opeesche markten voor Zweden te 'eserveeren. W1NKELSUITING NIET OP AGENDA Interpellatie- en motie-Kupers. In de Dinsdagmiddag om één uur ge opende vergadering van de Tweede Ka nier doet de Voorzitter mededeeling van een verzoek van den minister van Economische Zaken ad interim om de wetsontwerpen betreffende winkelsluiting voorloopig niet op de agenda te plaatsen. Interpellatie-Kupers. Voortgezet wordt de behandeling der ïiiterpellatie-Kupers naar aanleiding van het besluit van den minister van Sociale a^en tot steunverlaging aan werklooze arbeiders in Twente; de verlaging van de loonen in werkverschaffingen en in het algemeen het beleid inzake de werk- loozenondersteuning. Bij deze interpellatie is tevens aan de orde de motie van orde van den heer Kupers c.s., betreffende verlaging van de steunbedragen voor Twentsche werk- loozen en van de steunnormen in de groote steden des lands. De Tweede Kaïner heeft Dinsdagmiddag voortgezet de behandeling van de inter- pellatie-Kupers over het werkloozen- vraagstuk. De heer De V i s s er (c.p.) schetst de gevaren, die de nu reeds vijf jaar durende crisis medebrengt voor de niet-bezitters in deze kaoitalistische samenleving. Hij dient een motie in, waarin de Kamer, van oordeel, dat geen verlaging van den steun aan werkloozen moet plaats hebben en de loonen in de werkverschaffing evenmin kunnen worden verlaagd, de regeering verzoekt, op haar maatregelen daaromtrent terug te komen. De heer Aalberse (r.fc.) had dit debat beter op zijn plaats gevonden bij de al- gemeene beschouwingen over betont werp- werkverruiming. Het gaat niet alleen om den steun aan valide arbeiders. Dit moet bij beoordeeling van wat de regeering doet, sterk meetellen. Van hoe groot belang het is, dat werk loszen door steun in hun levensonder houd, hoe sober ook, kunnen voorzien, verre daar boven uit gaat de werkver ruiming. Daarbij komt bevordering van den export door een verstondige handels politiek. De nood der groote gezinnen zal nu door de regeering eenigermate worden verlicht. Spr. zou het, nu verminderd moet worden, beter vinden, als die niet in de eerste plaats werden gezocht in de grondslagen, doch in de toeslagen. Zoo ten aanzien van de huurtoeslagende huren moeten naar beneden. De heer Vos (lib.) prijst het, dat de regeering thans den moed heeft de materie in redelijke verhouding te trachten te brengen. Zij het zonder enthousiasme, spr. schaart zich achter de regeering. De heer Kuiper (r. k.) betoogt, dat de werklooze arbeiders niet aan ellende en gebrek mogen worden overgegeven. Spr. erkent, dat in de gewijzigde steun regeling voor Twente goede dlementen zijn, maar de verlagingen treffen te veel ook de groote gezinnen. Spr. sluit zich aan bij den heer Aalberse om een beslis sing thans niet te nemen, doch te wachten tot bij de behandeling van het z.g. f60 millioen-ontwerp. De heer van H o u t e n (C. D. U.) zegt, dat de abnormaal lage loonen in Twente niet mogen dienen als norm voor do steunverleening. De heer Joekes (v.-d.) kan aan het eerste deel der motie zijn stem niet geven. Overigens doet de heer Kupers beter, de motie thans in te trekken en haar bij de behandeling van het 60 millioenplan op nieuw in te dienen. De heer A 1 b a r d a (s.-d.) schaart zich geheel aan de zijde van den heer Kupers. De heer Bakker (c.-h,) zou, in tegen stelling met den heer Aalberse, den minis ter aanraden willen, de huurtoeslagen niet aan te tasten of op te heffen. Zij het met een bloedend hart, zal spr. ook in deze materie achter den minister staan, overtuigd als spr. is dat gedaan wordt, wat mogelijk is. De heer Vervoorn (plattel.) erkent dat het een moeilijke tijdis voor de werk looze», maar het is ook waar dat midden standers, boeren, tuinders, kleine ambte naren zeer lijden door de omstandigheden. Er is voor spr. geen reden om voor de moties-Kupers en -de Visser te stemmen. Nog verschillende sprekers voeren het woord; de minister zal ze heden beant woorden. Zitting van Woensdag. De behandeling van de interpellatie- Kupers inzake steunverlaging in Twente en het algemeen beleid inzake werk lozensteun werd Woensdag voortgezet. Minister Slotemaker de Bruïne antwoordt den heer Aalberse o.a. Tenslotte zegt spr., dat uitteraard de beide moties door hem niet worden aan vaard. Motie-Kupers gesplitst. De heer Kupers (s.-d.) tripliceert en betoogt nogmaals, dat de verlaagde steun bedragen te gering zijn. Teneinde een zuiverder stemming te verkrijgen, splitst hij zijn motie in tweeën, zoodat de eerste motie zal luiden: »De Kamer noodigt de regeering uit de verlaging van de steun bedragen voor Twentsche werkloozen in nadere overweging te nemen, en gaat over tot de orde van den dag«; en de tweede motie: »De Kamer noodigt de regeering uit, van het voornemen tot verlaging van de steunnormen in de groote steden af te zien*. Jn de zitting van de Tweede Kamer van Woensdagmiddag is behandeld de inter pellatie van den heer Vliegen ter zake van de uitleiding op last van den burgemees ter der gemeente Laren (H.-H.) van een viertal vreemdelingen van Duitsche natio naliteit over de Duitsche grens, en de daarbij plaats gehad hebbende toepassing der vreemdelingenwet. Spr. stelt verschillende vragen. De Minister van Justitie, Mr. Van Schaik, merkt in zijn antwoord 1. Prima Krantzlaken. 2. Hoog goudgehalte voor uitmonstering. 3. Solide voering en afwerking. 4. Keurigen pasvorm. Vraagt prijscourant met stalen of stukken. Wij leveren van de hoogste tot de laagste rangen, zoowel in goedkoope, midden als betere prijzen. Coupeur aan huis te ontbieden. op, dat, indien het congres, waarvoor deze menschen naar ons land kwamen, er een zou zijn geweest van nationaal-socialisli- sche buitenlanders, en spreker zou het dan hebben toegelaten, dan zou stellig de sociaal-democratische pers daartegen scherp hebben geprotesteerd, en wellicht zou de heer Vliegen dan een interpellatie hebben gevraagd om te informeeren waar om de minister de vreemdelingen hier zou hebben geduld. Men wist hier niet, waar zij vandaan kwamen, en daar het Duitschers waren, is besloten hen over de Duitsche grens te geleiden. Tegen dit voornemen is hunnerzijds vol strekt niet geprotesteerd. Integendeel, de stemming was bü deze menschen alleraan genaamst en zij hebben den Zondag bii de politie doorgebracht met spelletjes, o. a. met schaken. (Gelach). Geen van hen was bevreesd in een con centratiekamp te worden opgenomen. Er is spr. niets van bekend, dat de mensehen in handen van de Duitsche politie zijn ge vallen. De heer Vliegen repliceert en houdt zijn opvatting staande, dat hier art. 12 volledig had behooren te zijn toegepast, en dat aan de betrokkenen de vrije keuze van land had moeten worden gelaten. Mr. Boon (lib.) zet uiteen, dat de Vreemdelingenwet totaal is verouderd. De minister heeft hier te maken met art. 9, dat imperatief voorschrijft, dat vreemde lingen, die voor de publieke rust gevaar lijk worden geacht, over de grens moeten worden geleid. Evenwel legt deze wet een te groote macht in handen van den bur gemeester, die zoodoende welhaast be schikt over leven en dood. De heer Westerman (V.N.H.) sluit zich ten opzichte van het eerste deel van het door den heer Boon gesprokene bii dezen aan. De heer Sneevliet (R.S.) betoogt, dat de Nederlandsche autoriteiten op af keurenswaardige wijze hebben gehandeld door de bedoelde buitenlanders aan de hun vijandige Duitsche regeering over te le veren. Het boeien is evenwel in strijd met de voorstelling, welke de minister zelf gaf, nJ. dat de jongelui zich er vroolijk over maakten, dat zij zouden worden uitgezet. Door verschillende Kamerleden wordt hierover nog het woord gevoerd; de heer Vliegen (s.d.) zegt niet bevredigd te zijn. Hii zal geen motie voorstellen, doch hoopt dat in de toekomst rekening zal worden gehouden met 't hier gesprokene. Vóór de interpellatie-Vliegen te behan delen, heeft de Tweede Kamer de inter- pellatie-Kupers tot een einde gebracht. De heer Kupers verzoekt de stemming over deze moties, inclusief de motie-De Visser, uit te stellen tot na de behandeling van het 60 mill. crediet. Spr. maakt daarvan een voorstel. De heer De Visser (c.p.) acht dit uitstel ongewenscht. De heer Sneevliet (r.s.) acht uitstel evenmin gewenscht. Hii is het alleen in zooverre met den minister eens, dat de verantwoordelijkheid niet door één man kan worden gedragen. In stemming komt het voorstel-Kupers om de stemming over de drie moties uit te stellen tot na de behandeling van het 60 millioen-ontwerp. Dit voorstel-Kupers wordt met 836 stemmen aangenomen (tegen de heeren Vervoorn en Sneevliet en de communis ten). De behandeling van de interpellatie is hiermede gesloten. DE WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. Het Hdbl. bericht Op verzoek van minister Colijn als minister ad interim van Economische Zaken, heeft de Kamer besloten, voor loopig de ontwerpen tot wijziging der Winkelsluitingswet niet te behandelen. Vermoedelijk wil dr. Colijn de verdedi ging dezer voorstellen waarvan het eene voornamelijk eenige technische wij zigingen bedoelt, het andere tijdelijke afwijking van sommige bepalingen wil toestaano.a. verruiming der verkoop gelegenheden op Zondag overlaten aan den bewindsman die definitief als leider van het Departement van Econo mische Zaken zal optreden. Het blad keurt dit uitstel af. Het is bekend zoo zegt het, dat onder de naaste geestverwanten van dr. Colijn ernstig verzet tegen dit wetsontwerp be staat. Maar dat kan voor hem, die be halve ad interim minister van Econo mische Zaken ook de premier is van het kabinet dat »in zijn geheel achter het wetsontwerp staat* toch geen reden zijn om zich aan de verdediging van dit voorstel te onttrekken. Integendeel. Juist de leider van ons Nationaal Crisiskabinet zal hier kunnen doortasten, waar anderen wellicht zouden aarzelen. HET AFTREDEN VAN MINISTER VERSCHUUR. In de vergadering van Dinsdag hield de Voorzitter de volgende rede: Het daareven voorgelezen Koninklijk besluit mag niet zonder meer door de Kamer voor kennisgeving worden aan genomen. Ik gevoel mij haar tolk, wan neer ik diep leedwezen uitspreek over de reden, welke den heer Verschuur noopte in de kracht zjjns levens een arbeidsveld te verlaten, waarop hij in zeldzaam moei lijke omstandigheden, immers in een tijd, rijk aan oeconomische conflicten, met groote toewijding en ongemeene inspan ning gedurende 4J jaar is werkzaam ge weest. Moge, nu de afgetreden bewindsman van zware zorgen is ontheven, allengs volkomen herstel van gezondheid intre den, en hij na niet te lang tijdsverloop wederom zijne talenten den lande kun nen wijden. De Minister van Oeconomische Zaken a.i., de heer Colijn, spreekt namens het Kabinet woorden van dank uit voor de waardeerende rede van den Voorzitter. Beter dan iemand anders begrijpt de regeering dit verlies; zij zal er slechts met moeite in slagen, iemand te vinden, hem als opvolger waardig. De Regeering sluit zich aan bij de wenschen van den Voorzitter in zake een spoedig herstel van den heer Verschuur. De heer J. F. L. Otten (v.d.), benoemd tot lid der Kamer in de vacature-Wester- dijk, legt daarna in handen van den voor zitter de voorgeschreven eeden af van neemt zitting. OPLEIDING VAN ONDERWIJZERS. Nieuwe Kweeksehoolwet. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de oplei ding van onderwijzers en onderwijzeres sen voor het lager onderwijs. Wij ontleenen aan de memorie van toe lichting het volgende. Het getal onderwijzers, dat de geza menlijke opleidingsinrichtingen kunnen afleveren, is belangrijk grooter dan met het oog op de voor afzienbare tijden te benaderen behoefte in overeenstemming zal zijn. Onder deze omstandigheden is er alle aanleiding, den omvang van de onder wijsopleiding zooveel mogelijk te beper ken tot de grens, waarbij zij met de on geveer te bepalen behoefte aan nieuwe leerkrachten bij het lager onderwijs in overeenstemming is. Ongetwijfeld be staat aan een eenigszins ruime marge behoefte. Deze wordt echter zeer zeker geheel geleverd door de vrije opleiding, welke voor het Staatsonderwijzersexa- men voorbereidt. De beperking van de onderwijzersop leiding behoort zoo mogelijk met een ver betering van die opleiding gepaard te gaan. Vierjarige kweekscholen wor den driejarige. Gebruik makende van de ruimte, welke de wet ten deze laat, heeft de minister bevorderd, dat met afkapping van het eerste leerjaar alle vierjarige kweekscho len in driejarige worden omgezet. Tot dezen maatregel kon worden overgegaan, omdat de basis, waarop de kweekschool opleiding moet kunnen voortbouwen, een voldoend algemeen voortgezet onderwijs, in genoegzame mate in den lande bereik baar is. Inwerkingtreding. Artikel 38. Voorgesteld wordt, dat de wet met het begin van het schooljaar 19341935 in werking zal treten. Met dien datum zullen volgens de door de Regeering genomen maatregelen de vierjarige kweekscholen driejarig wor den. Akten van bekwaamheid. Met betrekking tot de akten van be kwaamheid is het de bedoeling, zoo spoe dig mogelijk van den ouden in den nieu wen toestand over te gaan. Daarvan uit gaande zou in 1934 voor het laatst een staatsexamen voor de oude onderwijzers- acte moeten worden afgenomen. De bil lijkheid eischt echter om aan hen, die in dat jaar bij het examen niet slagen, in 1935 nog eens een kans te geven. Het hoofdonderwijzersexamen zal in 1936 voor het laatst worden afgenomen. TAAK VOOR MIDDENSTANDSBANK. 's Lands kas laat niet steun toe dan 2.000.COO. meer Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van het zevende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934. (Credietverleening Middenstand). Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen crediet moet voorstellen, zij opgemerkt, dat de credietverleening zal worden toe vertrouwd aan de Nederlandsche Midden- standsbank, welke eventueele verliezen op verleende credieten aan het Rijk zal kunnen declareeren. Aan het bedrag van 2 millioen ligt niet een bepaalde becijfering ten grond slag. Dit in de Memorie van Toelichting genoemde bedrag stelt aan de beoogde hulpverleening een uiterste grens; de toestand van 's lands financiën laat naai de meening van de regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag beschik baar te stellen. De minister moet met stelligheid tegen spreken, dat het wetsontwerp zou be oogen, de Middenstandsbank te redden uit een moeilijke positie, waarin zij zou zijn geraakt of waarin zij zou komen te verkeeren ten gevolge van de liquiditeits moeilijkheden van vele middenstandsbe- drijven. Van zoodanige moeilijke positie is geen sprake. Welke voorwaarden aan de credietver leening zullen moeten worden verbonden, kan niet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de praetijk den weg zal moeten wijzen. GEWIJZIGDE TEELTREGELING VOOR RUNDVEE. Stopzetten van de afneming van rundvee. Verplichte beperking van vaarskalveren van 1 Juli af. Het plan van de crisis rundvee centrale tot het opruimen van overtallige runderen is tot dusver niet onbevredigend geloopen. Van 17 October 1933 tot 17 April 1934 werden ruim 112.000 stuks runderen in geleverd. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat de lust om runderen aan te bieden bij de boeren voorloopig vermindert. Zulks is mede het gevolg van het feit, dat de boe ren in den zomer, wanneer het vee in de weide is, veel gemakkelijker hun runderen aanhouden. Een verhooging der prijzen zou de inlevering weder stimuleeren, maar moet uit financieele overwegingen worden verworpen. Het voortzetten van het over nemen en inblikken bii een dalend aantal leveringen is ongewenscht, omdat de on kosten per eenheid daardoor te veel stij gen. Vandaar, dat de crisis rundveecen trale, in overleg met de centrale land- bouw-organisaties, onder goedkeuring van den minister van oeconomische zaken, heeft besloten, na 12 Mei geen runderen meer af te nemen. Zoo dit volstrekt on vermijdelijk blijkt, zal echter opnieuw tot het afnemen moeten worden overgegaan. De zuivelpositie is, mede door de laatste lijk gesloten overeenkomsten met andere landen op dit oogenblik van dien aard, dat het thans stopzetten der afneming moge lijk is. Dit is mede ook de reden, dat tot de destijds in uitzicht gestelde verplichte aflevering van runderen thans niet be hoeft te worden overgegaan. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Sta ten van Noord-Holland bijeen onder voor zitterschap van den Commissaris der Ko ningin. De heer Klaas de Vries werd als lid geïnstalleerd. De heer Kooiman (Ged. Staten) deelde mede, dat drie dagen geleden is afgekomen een wijziging van het motor en rijwielreglement. Spr. stelde voor, de nu voorgestelde wijziging van het pro vinciale wegenreglement op grond hier van aan te houden, omdat dit reglement geen andere toepalingen mag bevatten dan het motor- en rijwielreglement. Ged. Staten zulen dan in de volgende vergade ring met de wijziging komen. Aldus werd besloten. Hierna kwam de voorgestelde finan ciering van het provinciale wegenfonds aan de orde. De heer DeJongSchouwenburg (C. H.) bracht bij de bespreking van dit onderwerp hulde aan den heer Kooiman voor zijn werk als Gedeputeerde. Spr. constateerde met genoegen, dat het ver moedelijk batig slot eind 1934 ruim 1.100.000 zal zijn. De voordracht wordt zonder h.s. aan genomen. Kanalen in West-Frisland. De voordracht om over te gaan tot aan leg van de kanalen HoornhuisZwaag- dijk en Zwaagdijk—Medemblik gaf den heer Asscher (V. B.) aanleiding tot de vraag, of de wijze waarop de uitvoering wordt voorgesteld juist is. Ook deze voordracht wordt z.h.s. aan genomen. Vervolgens kwam aan de orde de voor dracht inzake het beheer der waterwegen rechten en de met 1 Jan. 1935 in te voeren verlaging van het P. E. N. Na een toe- 'ichting werd de voordracht aangenomen. Eveneens werden na een opmerking van den heer Boissevain (V. B.) aangeno men de voordracht inzake verhaal van couponbelasting. Aan de orde was hierna de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de vaca ture Kooiman. Er werden uitgebracht 62 stemmen, waarvan 55 op mr. M. Slingenberg, 1 op den heer Seegers, 5 blanco en 1 ongeldig. Zoodat mr. Slingenberg gekozen is. INSPECTIE LAGERF ONDERWIJS. Bij Kon. Besluit van 23 April zijn be noemd: le. tot inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie: Alkmaar: G. Chr. Dun, met gelijktijdig ontslag als zoodaniq in de inspectie Den Helder: Den Helder: J. J. Feringa, met gelijk tijdig ontslag als schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Amster dam. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERK W A RTIER. Voorjaarsvergadering te Alkmaar. De Woensdag te Alkmaar gehouden voorjaarsvergadering van bovengenoemde vereeniging is door den voorzitter, den heer Joh. de Veer uit Schagen geopend, met een woord van dank aan den afge treden minister van oeconomische zaken voor alles wat deze ten behoeve van den landbouw heeft gedaan. Medegedeeld werd, dat in nlaats van den heer P. Stapel Gzn. de heer Joh. de Veer tot vertegenwoordiger in het Kon. Ned. Landbouwoomité was aangewezen. Voorts werd medegedeeld dat is ingesteld een commissie voor de bestudeering van het vraagstuk „alcoholbereiding uit sui kerbieten". Het k uilgras. Dr. Schey, zuivelconsulent te Hoorn, hield een inleiding over het kuilgras. Bestuursverkiezing* Gekozen werden tot bestuursleden Jm. Blaauboer te Schagen, J. Best te Berk hout en D. de Boer te Stompetoren. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Biir- mann te Stompetoren. Als plaats voor de volgende vergadering werd Hoorn aan gewezen. Ir Lienesch bracht een belangrijk rap port uit over de alcoholfabricage uit bie ten. Dit rapport zal in druk verschijnen. DE KWESTIE-ABRAHAMS IN TREIN 8.28. Dr. Abrahams en echtgenoote hebben den volgenden brief gericht aan het be stuur van de vereeniging Trein 8.28: Na ampele overweging hebben wij de I eer u mede te deelen, dat de gebeurtenis sen van den iaatsten tijd voor ons een on overkomelijk beletsel vormen, de vereeni ging voortaan met onze krachten te dienen. Mitsdien zien wij ons genoodzaakt per 1 Mei a.s. den band, die ons aan de ver eeniging bindt, geheel te verbreken. Het zal u duidelijk zijn, dat wij, die de vereeniging hebben helpen groot maken, niet lichtvaardig Jot dit besluit zijn ge komen. Met de beste wenschen voor de toe komt der vereeniging. (get.) Dr. Abrahams en echtgenoote. DE DIENSTREGELING VAN DE SPOORWEGEN. Het ligt in het voornemen den oi'fi- cielen reisgids, kleine utgave, op Zater dag 5 Mei a.s. op de stations en op Maan dag 7 Mei d.a.v. bij den boekhandel ver krijgbaar te stellen, De officieele reisgids, groote uitgave, zal op Donderdag 10 Mei aan de stations en op Vrijdag 11 Mei bij den boekhandel verkrijgbaar zijn. UITSPRAAK VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" OP 27 APRIL. De President van den Zeekrijgsraad heeft de uitspraak in de zaak tegen de 16 officieren van »De Zeven Provinciën* bepaald op Vrijdag 27 April a.s. NOOD IN DE DESSA. Een correspondent van de Indische „Locomtief" had een gesprek met iemand die uit den aard der dessa's van zijn werkkring zeer veel met de bevolking in aanraking komt en die cijfers noemde, waaruit wel duidelijk bleek, dat er groote financieele nood in de verschillende dessa's rondom Tegal heerscht. Als voorbeeld werd genomen een koe lie, een losse arbeider dus, iemand die in den suikertijd op de fabrieken merkte en thans ten hoogste als sawahplanter gedurende 2 maanden van het jaar er iets kan bij verdienen. Het zijn dit soort van menschen, uit wie het grootste deel der dessabevolking bestaat. Hun wisselvallige inkomsten zijn ver vallen en mochten ze al eens eenige da gen werk vinden, dan ontvangen ze hier voor een betaling van 8 rent per dag, waarvoor ze van 5 uur 's morgens tot 1 uur 's middags moeten werken. Hun vaste inkomsten, vroeger een gering onderdeel, bestaan uit den verkoop van papaja, pi sang, klappers, kippen en eieren, pro ducten, die het erf oplevert. Per maand ontvangt hij hiervoor pl.m. 3. Is hij gelukkig dan kan hij ten hoogste zijn maandelijksch inkomen met 30 X 8 ct. 2.40 vermeerderen, maar dit zijn exceptioneele gevallen. Doorgaans blijft het bij 3. Stellen wij hiertegenover zijn viste uitgaven. Huishuur en belasting hoeft niet betaald te worden. Zijn levensonder houd bedraagt echter 3 cent per persoon per dag, zoodat een gezin bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, iets wat zeer normaal is, maandelijks minstens noodig heeft 30 X 5 X 3 ct. 4.50 (5 kinde ren gerekend voor 3 volwassenen), zoodat alleen op voedsel al maandelijks 1.50 te kort is. Voor verlichting wordt dan nog gere kend op 1 cent per avond, waarbij dan het licht slechts brandt tot 7 uur, als de maaltijd is ai'geloopen en het gezin ge dwongen is ter ruste te gaan. Gelukkig als de maan helder schijnt en deze onkos ten bespaard kunnen worden....! Dat door alle verdere uitgaven het kort steeds toeneemt, behoeft geen se toog en nu de geldschieters bovendien huiveriger zijn geworden, worden de levensomstandigheden steeds moeilijker en raken de menschen meer en meer in den kuil. Van zich voeden met rijst, is geen sprake meer; djagoeng, ketella, kang- koeng, tapioca-ampas vormen den hoofd schotel en herhaaldelijk komt het voor, dat de ouders gedwongen zijn het voedsel aan hun kinderen af te staan, wat met een gelatenheid gebeurt, die werkelijk be wondering afdwingt. De „Java-Bode" vraagt nu de aandacht voor een geheel nieuwen kant van het malaise-probleem: de ondervoeding en daarmede gepaard gaande verzwakking van ondernemingsvolk in West-Java. Er zou zelfs sprake zijn van ziektegevallen, die aan beri-beri doen denken. Het blad kreeg zijn inlichtingen van een admi nistrateur eener onderneming waar de loonen niet waren gedaald tot het laag ste punt in de streek waar ze is gelegen. Het blad besluit: Het is zaak dat de directies van cul tuurondernemingen aandacht schenken aan deze materie, en doen onderzoeken hoe het is met den voedingsstand der ondernemingsbevolking. VERZET DER INLANDSCHE BEVOLKING. De bevolking van de desa Kepoeh, on derdistrict Gedjajan, is in verzet gekomen tegen de betaling van de landrente. Zij viel het desahoofd aan, welke zwaar ge wond werd. Bij dezen aanval werd diens vrouw eveneens zwaar gewond. Het desa hoofd en de vrouw zijn ontkomen. Dertig man uit Kepoeh, gewapend met groote slagwapens en pieken, viel de po litie aan, die onmiddellijk optrad met klewangs en knuppels. Vier personen, onder wie de belhamel, zijn gearresteerd. Twee aanvallers werden zwaar gewond. Een mantripolitie werd aan den schouder door een steek met een kris gewond.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11