Ingezonden ,n nieuwe attractie op ons strand. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 MEI 1934 Breezand. Anna Paulowna. landbouwcrisis en k u nstm estgebruik. GEMENGD NIEUWS Buitenland Dranksmokkelschepen onder Nederl. vlag? 1933 zii" afgegeven in totaal 19 bouw leningen, waarvan: 12 voor bet bou- *e!n van woningen, biervan ziin er 9 voor *e'!P1-woningen, 6 voor andere gebouwen 1voor verandering en vernieuwing van ireböiiw. een <eVaslgesteid en goedgekeurd werd itbreidingsplan voor deze gemeente. Door Burgemeester en wethouders is op i,pt verzoek van den heer P. Mooi! Tzn. !m met een ket, ponny of ezel op het trand te mogen rijden gedurende de zo mermaanden, gunstig beschikt. De kinde- ,.)i misschien ook volwassenen kunnen ()uS dezen zomer een ritje op het strand maken. WERKVERSCHAFFING. Teneinde de bij de werkverschaffing ge plaatste arbeiders in de gelegenheid te stellen om te trachten werk te verkrijgen, is door Burgemeester en Wethouders be- sloteii om in de werkverschaffing 5 dagen per week te laten werken, met dien ver stande dat op Zaterdag het werk stop ligt, POLDERVERGADERING. Vergadering van stemgerechtigde Inge landen van den polder Callantsoog, op Woensdag 2 Mei 1934. Aanwezig 15 stem gerechtigde ingelanden benevens 3 be- gtuursleden. Voorz. de heer M. Kruisveld. Besproken wordt- na opening en voor lezing van de notulen, de aanslag van verschillende perceelen in de polder- kosten. De Voorzitter doet inededeeling van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten van het besluit tot vaststelling van de salarissen, genomen in de vorige ver gadering. Rekening 1933. Ontvangsten f8358.28, uitgaven f7038,81, voordeelig saldo f 1319.47. Hierin zit nog de beruchte post ad f 840, te betalen aan den Prov. Waterstaat voor de zeewering. Het bedrag aan achterstallige kosten over 1933 is f 341.55; van erfpachten is dit f 8.72. De commissie voor het nazien vond het eigenaardig, dat er een rekening van den stratenmaker was van f 112.05, zonder opgave van dag- of uurloon. Ge adviseerd wordt de rekening goed te keuren. De heer Mr. D. B re eb aart vraagt welke maatregelen genomen worden om de achterstallige lasten binnen te krijgen. Spreker is bang dat het steeds erger zal worden. De Voorzitter antwoordt, dat de ao.nerstallige lasten van 1932 door een deurwaarder geïnd moeten worden. Die van 1933 worden na uitstel nogmaals ge maand om te betalen en zullen ten slotte dan ook in handen van een deurwaarder gegeven worden. Begrooting voor 1934. Inkomsten worden geraamd op f 11036.18. Bij de uitgaven stelt het Bestuur voor den post „premie levensverzekering voor D. Bregman" te schrappen. Nu verplicht pensioen is ingevoerd, zal deze levens verzekering kunnen vervallen. l)e heer A. T o e s vraagt of het de bedoeling is deze verzekering af te koopen en of deze som dan in de huishouding gebruikt zal worden. De heer Mr. D. B re eb aart betwij- feit het of het bedrag in de huishouding gebruikt zal mogen worden en stelt voor deze kwestie afzonderlijk van de ver hooging der lasten te bezien. De heer van der Plas wil de be- gio.iling krap opmaken om Ged. Staten te overtuigen dat de polder armlastig is. De heer Mr. D. Breebaart vindt het een gevaarlijke speculatie en weerlegt de redeneering van den heer van der Plas. Besloten wordt tot afkoop van de le e is verzekering. Gesproken wordt over de de betaling Van het jaarlijksch bedrag ad f420.aan den Provincialen Waterstaat voor de zee wering. Besloten wordt nadere mededeelingen hieromtrent af te wachten. Aanleg weg. Bij den post grondwerk ad f230. licht de Voorzitter toe dat het be stuur in de nollen achter het V. V. V. bosch een weg wil laten aanbrengen door werkloozen met gemeentelijke subsidie, en dan het terrein in erfpacht uit wil geven voor het plaatsen van zomerwo ningen. Er kunnen er ongeveer 30 ge plaatst worden. Het terrein brengt dan Veel meer op dan nu. De heer T o e s vreest dat de toekom stige bewoners een harde weg zullen eischen. De heer Mr. I). Breebaart zegt nat ze wel kunnen eischen doch dat de algemeene vergadering zal hebben te be slissen. Spreker meent dat daar voor- loopig waterleiding en electriciteit moet worden aangelegd, de prijs desnoods op 3 cent per vierkante meter gesteld kan Worden. De plannen worden na verdere discussie goedgekeurd. De uitgaven worden op de begrooting 1,1 totaal geraamd op f 11059.60. Zoodat de begrooting sluit met een nadeelig slot v?n f23.42, terwijl dan op lastenverhoo- 8"ig met f 1.— tót f8 per H.A. is ge rekend. Blijven de kosten op f7.— per H.A., dan zal het nadeelig slot ruim l 700.— zijn. Be hoer van der Plas, penning meester, gaat de begrooting aan de hand Va'i de cijfers van de rekening 1933 na, en meent dat wanneer er in 1934 goed geboerd* wordt de cijfers voor 1934 wel ?4onVa"en en za' er een saldo blijven van 400.— ook bij de handhaving van de ten op f7.— per H.A. Be heer Mr. D. Breebaart vindt een egrooting met een nadeelig saldo onge oord, er moet een post onvoorziene uit geven* op de begrooting geraamd zijn. De heer van der Plas wil er een ooi-stel van maken om de lasten te hand- ven en het dan probeeren. dn« i r Mr- D- Breebaart zegt dat dpr'ni aannemen van het voorstel van i las de polder aan den grond komt. 11 Geen verhooging der lasten. y°orstel tot verhoogin<ir op f 8 tecen 7 «t stemminS gebracht en met 15 tegen 7 stemmen verworpen. stimUwiI Breebaart merkt op dat be- 'wKWpm e iVa" eigen voorstel af weken. Spreker noemt het absolute ver- Van de Polde, belangen en teerde' S»?®" ,voorzitter zicb totGedepu- Staten te wenden om een aanwij zing hoe verder huis te houden. Dever- gadenng is blijkbaar niet in staat om de belangen van den polder te behartigen. M.D6r 'lelr Bakker merkt op, dat Mr Breebaart niet meebetaalt. Bebeer Mr- D. Breebaart ant woordt hierop, dat hij op de vergadering komt om de belangen zoo goed mogelijk te behartigen. De Voorzitter verwijt de vergade- ïing de houding die ze nu aanneemt, waardoor het voor het bestuur onmogelijk gemaakt wordt de huishouding te voeren. Spreker zegt Gedeputeerde Staten te be lichten, dat met deze begrooting geen huis is te houden. I hans wordt overgegaan tot wijziging en aanvulling van het Ambtenaren-regle ment overeenkomstig het voorschrift van Gedeputeerde Staten. Be heer A. Kruit Gzn. stemt tegen de wijziging. Rondvraag. Bij de rondvraag geeft de heer Mr. D. Breebaart het bestuur in overweging, zich te wenden tot het „werkfonds 1934", om te trachten een bedrag los te krijgen voor verbetering en verbreeding van de Ooster- en Abbestederweg. Dit is een schitterend object voor bestrijding der werkloosheiden zal den polder niets kosten De Voorzitter antwoordt hierop, dat het bestuur zich zal wenden tot den Bond van Waterschappen, om hiernaar te informeeren. Na een paar opmerkingen van de heeren G. Oskan en T. Mooij Tzn. sluit de Voor zitter deze vergadering. BRAND. Vermoedelijk doordat de vlam in een pan met vet sloeg, ontstond brand in de keuken ten huize van den heer Jb. Kra nenburg aan den Balgweg. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat slechts eenig huisraad gered kon worden, maar overigens het huis totaal uitbrandde. Naar we vernemen dekt verzekering de schade. OPBRENGST COLLECTE. De Emmabloem-collecte bracht 107.20 op. BESTRIJDT DE NARCISSEN VLIEGEN Daar het voor onzen uitvoerhandel en voor de uitvoeringinspecties van zeer veel belang is, dat aan de uitbreiding van de Nareisvliegaantasting paal en perk ge steld wordt lijkt het mij wel dienstig even erop te wijzen, dat ook Noord-IIolland veel last heeft van deze insecten. In den beginne, d.w.z. toen men pas begon met het kweeken van narcissen, had men van deze beesten, vooral op zwaardere gron den, nog niet zoovele last, maar, hoewel de aantasting op zand erger is, toch moeten wij ook op de klei uitkijken. Voor het eiland Texel is het gevaar juist zeer groot en het is voor dat eiland van belang, dat het tracht zijn goeden naam te behouden. Wat de bestrijding van de Narcissen- vliegen betreft kan in het kort het vol gende gezegd worden. Bij het ziekzoeken moeten alle weg blijvers en alle planten, die slecht opko men, vodral die met spichtige bladeren opkomen, worden uitgekokerd en deze bollen moeten vernietigd worden. Op dit oogenblik bevatten de bollen n.1. nog de maden van de vliegen; die moeten natuur lijk niet op een hoop geworpen worden of in de sloot. Ze moeten gedood worden. Men kan ze dooden door de bollen in een diepen kuil te werpen, waarop dan direct een flinke hoeveelheid bevochtigde onge- bluschte kalk geworpen wordt. De kuil moet worden toegedekt en flink vast aan getrapt. Snijdt men de bollen door, dan kan men de larven vinden; vooral de lar ven van de groote Narcisvlieg kan gemak kelijk gevonden worden en gedood. Van de kleine Narcisvlieg bevinden zich ge woonlijk meer dan een exemplaar in een bol en het zoeken daarnaar is dus niet zoo eenvoudig. Een direct bestrijdingsmiddel bestaat in het vangen van de vliegen met een vlindernetje, doch is veelal te tijdroovend; toch wordt het wel eens gedaan, vooral op zonnige, beschutte akkers. Volgens op gave van recenten datum uit Engeland kan men de vliegen dooden door te sproeien met een vloeistof, bestaande uit een oplossing van 125 gram natrium- fluoride, h K.G. ruwe glycerine, 1 K.G. witte suiker op 20 liter water. De vloeistof moet in groote druppels over het gewas gesproeid worden met be hulp van een gieter, vooral op zonnige beschutte akkers omdat die vooral door de vliegen worden opgezocht. Ook sproeit men natuurlijk op zonnige dagen omdat dan de vliegen zeer druk vliegen. Vanaf eind Mei tot midden Augustus vliegen ze. Er zou 1 tot 2 liter noodig zijn per Are en er moet viermaal gesproeid worden. Op de noodzakelijkheid van een alge meene en zeer zorgvuldige bestrijding van andere ziekten o.a. aaltjesziek wordt tevens de aandacht gevestigd. Men bedenke vooral, dat, vooral op het oogenblik, de zuinigheid zoo gemakkelijk de wijsheid bedriegt, omdat het vooral nu noodzakelijk is een goeden oogst te heb ben. Slechts een grooten oogst en een ge zond gewas geven nu nog kans op een bestaan. Alle inlichtingen betreffende narcissen- ziekten alsmede die van andere gewassen worden gaarne door ondergeteekende ver- strekt De Ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen dienst. Van Herwijnen, St. Pancras. In het laatste marktbericht van het Centraal-Bureau uit het Nederl. Land- bouwcomité wordt er op gewezen, dal het gebruik aan slakkenmeel in het afgeloo- pen seizoenjaar 193334 volgens bereke ning van dit Bureau bedroeg: ca. 250.000 ton tegen 172.000 ton in het vorige sei zoen. Een toename dus van 45 Dis is een zeer verheugend verschijn sel. Wij hebben ons wel eens bezorgd ge maakt toen de landbouwers zooveel stik stof gingen gebruiken zonder dat de evenzeer benoodigde kali en het fosfor- zuur in even sterke mate vooruitgingen in gebruik, wat toch volgens de nog altijd geldende wet vereischt was voor een rationeel bedrijf als de boerderij ook moet zijn. De giften van kali en fosfor- zuur verminderden zelfs. Dat beteekende schade voor den bodem eerst en daarna voor de opbrengsten. Gelukkig is daar nu een keer in gekomen. Door de enorme prijsdaling, gevolg van de komst van de Spaansche kali op de markt, is, zooals het Centraal-Bureau het zegt, „kali weer ge heel op zijn oude fleur aangeland". Maar dadelijk wordt er bijgevoegd, dat „slak kenmeel aanmerkelijk nog in omzet zou kunnen stijgen." Dat is waar, want in 1932/33 bedroeg het verbruik nog ruim 327.000. En dus mag een verbruik van 250.000 ton in bet afgeloopen seizoen, al is het dan 45% meer dan het vorig jaar, nog niet als vol doende beschouwd worden. Er blijft nog een achterstand, die de volle aandacht van de boeren verdient. Eenzijdigheid zal zich zeker wreken. Een bewering als zou slakkenmeel duur zijn, zooals men wel eens hoort, is niet juist. De prijs is niet zoo catastro- phaal geduikeld als bij stikstof en kali het geval is. Het moet eer verwondering wek ken, dat bij de vraag, die er is, in verge lijking met het aanbod, de prijzen nog zo» laag blijven. Men moet niet vergeten, dat niet het op eiken bodem gunstig werken de fosforzuur uit het slakkenmeel men ook een goede hoeyeelheid ideaal werken de kalk geeft, waaraan bijna elk stuk land in Nederland behoefte heeft. Daarom is het vroegere idee, dat slakkenmeel als fos- forzuurmest steeds goedkooper moest zijn dan superfosfaat, geheel uit den tijd. Voor de meeste gronden is thans eerder het omgekeerde waar. Met overleg handelen dient met name in crisistijd elke landbouwer te doen. Daarom is de opmerking omtrent een noodige stijging van het verbruik van slakkenmeel, ais het Centraal-Bureau maakt, aller aandacht waard. i NIEUWE STAKINGSONGEREGELD HEDEN IN BE.-INDIË. 31 Dinsdag waren te Delhi 7000 arbeiders in de textielindustrie een sympathie-sta: king begonnen voor de stakende spinner^ te Bombay. Het is daarbij tot ernstige on geregeldheden gekomen; 150 menschep! werden gewond, van wie 100 ernstig. BARONES VAN PUTTKAMMER TOT TUCHTHUISSTRAF VEROORDEELD. De rechtbank te Breslau heeft Agnes, barones von Puttkammer, die failliet verklaring van den boedel van baar over leden echtgenoot aangevraagd had, of schoon zij daaruit een bedrag van 150.000 mark in Zwitserland in veiligheid had gebracht, wegens meineed, deviezen- verduistering en valschheid in geschrifte tot een gezamenlijke straf van 2 jaar en 9 maanden tuchthuis veroordeeld. NIEUWE SPIONNAGEZAAK IN FRANKRIJK. Dè Surété Générale heeft een spioii- nageorganisatie ontdekt die voor Duitsch- land werkte. Er is in verband hiermede een Pool aangehouden. SLACHTOFFERS VAN HITTE IN POLEN. De hitte was oorzaak van twee hevige branden en een treinontsporing in Polen, waardoor acht personen het leven ver loren en velen gewond werden. Nu het voorjaar gekomen is en de Fin- sche kusten weer ijsvrij zijn, leeft de dranksmokkelarij op en uit de rapporten van de kustwacht blijkt, dat vorige week reeds drie groote depotvaartuigen in de Finsehe Golf kruisten en dat in de sche ren en op den vasten wal druk voorberei dingen worden getroffen voor het vervoer van de smokkelaarwaar. Intusschen hoopt de kustwacht dit jaar met meer resultaat tegen de smokkelaars op te kunnen tre den dan vorige jaren. De Finsch-Zweed- sche overeenkomst betreffende gemeen schappelijke bewaking van het vaarwater tusschen de Alands-eilanden ert Zweden, is onlangs geratificeerd en vertegenwoor digers van de kustwacht in beide landen confereeren nu te Mariehamn over de uit voering der plannen. Bovendien krijgt de Finsehe kustwacht tegen het najaar, het ideale seizoen voor de dranksmokkelaars, de beschikking over vier nieuwe vaartui gen. En voorts verwacht men, dat de zoo genaamde kaperwet beter toegepast kan worden dan het vorige jaar. Ook de En- gelsche regeering heeft haar instemming met deze wet betuigd, zoodat voortaan on der bepaalde omstandigheden ook vaar tuigen onder Engelsche vlag buiten de territoriale zone gepraaid en desnoods aangehouden kunnen worden. Uit het relaas van een onderhoud, dat een medewerker van Hufvudstpdsbladet dezer dagen met een der leiders van de Finsehe kustbewaking had, blijkt, dat de smokkelaars nu vermoedelijk hun schepen onder Nederlandsche vlag zullen laten varen, om, zonder door de kustwacht las tig gevallen te worden, tot aan d^ terri toriale zone te kunnen komen en daar de afnemers af te wachten. (N.R.Crt.) BOTSINGEN OP RHODOS. Te Salakos, op het eiland Rhodos, is het tusschen twee vijandelijke partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen tot een bot sing gekomen. Er vielen 16 dooden en 30 gewonden. Motorbooten met troepen zijn naar het eiland vetrokken. ALGEMEENE STAKING TE MADRID TER GELEGENHEID VAN DEN len MEI. Te Madrid werd Dinsdag algemeen ge staakt. De trams, noch de ondergrond- sche spoor liepen. Alle magazijnen waren gesloten. Alleen de sigarenwinkels wa ren tot .11 uur open. De regee ring had voor een uitgebreiden orde dienst zorg gedragen. Op de strategische punten in de stad waren sterke, gewapen de patrouilles opgesteld. De werkgevers te Valencia hebben de abitraire uitspraak van den minister van arbeid, betreffende het conflict in de elec- trieiteitsindustrie, aanvaard. Dit conflict was de oorzaak van de algemeene sta king. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Mag o.g. een weinig plaatsruimte voor het navolgende? Bij voorbaat dank. Eenige dagen geleden kon men lezen in de bladen een schrijven van den heer W. J. H. v. Erp te Rijswijk, waarin deze heer een oproep deed aan alle dragers van het Lombokkruis 1894 om te komen tot een bijeenkomst van deze oud-gedienden den 26en of 29en Augustus a.s. te 's-Graven- hage. O.g. heeft zich gewend tot genoemden heer en kreeg van dezen een schrijven, dat hij hieraan den stoot heeft willen geven; zijn schrijven heeft al succes gehad, hij hoorde dat een voorloopig Comité van Officieren van Land- en Zeemacht en dames-weduwen van gesneuvelde officie ren, zich reeds aan het vormen was, waar ook in zitting zullen nemen onderofficie ren, korporaals en minderen van land- en zeemacht, dragers van het Lombok-kruis. Doel van dit ingezonden stuk is bekend heid te geven aan dit streven en dragers van gemeld Lombok-kruis uit deze om geving op te roepen, wanneer zij met dit plan adhaesie betuigen, om zich op te geven bij o.g., die dan verder met genoem den heer correspondeert. W. J. ANNÏJAS, Kanaaiweg 148, Den Helder. Helder, 31 April '34. VEEL GESCHREEUW, MAAR WEINIG WOL. Geachte Redacteur, De meest oprecht aandachtige lezers zullen wel begrepen hebben, dat ik met mijn schrijven, opgenomen in de courant van 21 April, den vinger heb gelegd op de opportuniteitspolitiek. Verder zou ik willen vragen: Is men nu werkelijk van meening, dat men alleen door Raadsvergaderingen bij te wonen wijzer kan worden? Hierbij zal ik eens een voorbeeld geven. Zou Jac. P. Thijsse, die geen oogenblik zal voorbij laten gaan om voor het behoud van natuurschoon te vechten, iets grooters daarvoor kunnen schrijven zooals hij dit doet in een voorwoord van een boek,als hij raadsvergaderingen had bijgewoond. Neen, geachte lezer, het is maar waar men oog voor heeft om zich met hart en ziel te geven om het later duizendvoudig terug te ontvangen zonder het succes voor zich alleen op te eischen. U geachte Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. J. A. RAATS. (Van redactiewege bekort). Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd een weinig plaats ruimte voor het ondervolgende. By voor baat mijn dank. Onder het hoofd: „Voorden politierech ter te Alkmaar" in de Held. Courant van 1 Mei j.1., komen een paar onjuistheden voor, welke voor niet ingewijden een ver keerden indruk kunnen maken. le. De opmerking van den Politierech ter tegenover de heeren Michels en Ver stegen, „dat de Bond gelden had gevo teerd 0111 de werving van het N.I. leger tegen te gaan", moet zijn: „De werving van de Marine tegen te gaan." 2e. Betreffende den verkoop van het Bondsgebouw, „verklaarde verdachte deze heeren niet bedoeld te hebben", dit is on juist. Zeer zeker is door mij op den voor grond gesteld, dat de genoemde heeren het Gebouw hadden gekocht, doch dat hierin door mij was misgetast tot mijn spijt. 3e. Is juist dat de heeren Verstegen mij niet gestraft wilde zien, mits, dat ik mijn verontschuldiging zou aanbieden in de Held. Courant; hieraan moet worden toe gevoegd, dat door mij werd verklaard: „dat met alle waardeering voor het ge zegde van den heer Verstegen, door mij geen genade voor recht werd gewenscht". Hiermede is de eerste étappe afgeslo ten; mijn veroordeeling ligt indirect aan de politiek onbetrouwbare sociaal-demo craten van Den Helder, onder aanvoering van Van der Vaart. Door mij werd deze heer niet geloof waardig geacht; ware dit wel het geval geweest, zeer zeker had ik mijn veront schuldiging eigener beweging in de Held. Courant aangeboden, doch men zal het kunnen billijken, dat door mij er feeste lijk voor werd bedankt, 0111 het onder dwang van den rechter te doen. Voorts is de kwanselarij van het Mar.- Bondsgebouw voor mij nog even duister, en hoop ik dat de daartoe bevoegde auto riteiten, toch te zijner tijd aanleiding mo gen vinden, om deze schanddaad onge daan te maken, en het Marine Bonds gebouw weer aan de rechtmatige eige naresse worde teruggegeven. Tenslotte, als goed vaderlander heb ik alle waardeering èn voor den Officier èn voor den Politierechter te Alkmaar, voor de onpartijdige berechting van deze aan gelegenheid, trots mijne veroordeeiing tot 20.of 10 dagen. De Croos. ANTWOORD VAN HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL AAN DEN HEER SM1TH. Wij willen ons standpunt nog eenmaal herhalen. In deze tijden van nood, waarbij wij vechten om het bestaan, geestelijk en economisch, van ons volk, hebben wij noodig ambtenaren, die nationaal volko men betrouwbaar zijn en een onderwij zerscorps, dat begrijpt, dat het niet een negatieve taak heeft, maar een posi tieve, om de kinderen van ons volk van alle rang en stand te leeren, op welke hechte fundamenten het Neder landsche Rijk hier en overzee is gegrond vest. Tot die fundamenten behooren 1. Oranjehuis, 2. Gezag, 3. Rijkseenheid, d.w.z. onze roeping in onze overzeesche gewesten, 4. Weermacht. De ambtenaren en onderwijzers, die die fundamenten niet aanvaarden, hebben wij niet meer noodig; zij moeten vervangen worden door hen, die de nationale ge dachte wel begrijpen, die voorkomen, dat de bodem van ons volk zóó rot wordt, als door roode verwording en partijpoli tiek in Frankrijk en in Duitschland is geschied, zoodat Stawynskis en Barmats welig konden tieren. Gelooft men, dat die woekerplanten zich zouden hebben kunnen ontwikkelen bij een gezonden, nationalen geest Neen, daar zouden zij geen kans hebben gehad. Rood en verworden belangen- en partij politiek, waartegen onze strijd gaat, be lmoren bij elkaar. Heeft de inzender nooit gehoord van de relaties, die de Barmats hadden met de Duitsche sociaal-demo cratie En heeft hij ook niet gelezen, hoe de leider der Zweedsche sociaal-de mocratie, den zwendelaar Ivreuger, dankte voor den geboden flnancieelen steun? Uit den door rood vergiftigden, kwa lijk riekenden bodem schieten dergelijke nmerasplanten op. Daarom kan men niet anders dan toejuichen, dat Oostenrijk, dat niet ten onder wil gaan, zich van die roode vergiftiging bevrijdt. Nogmaals: de Oostenrijksche sociaal-democraten wa ren zóó naief, dat zij heelemaal niet wis ten, dat de arbeiderswoningcomplexen eigenlijk vestingen werden, vol van mi trailleurs, geweren en granaten. Dat moe ten de kaboutertjes hebben gedaan En nu nog eens over Vorstenhuis, Weermacht en Rijkseenheid. De S.D.A.P. heeft nooit het Oranjehuis ondergraven. Wij zouden den heer Smith willen aan raden, eens te lezen, wat de socialisten Duys en Goudriaan over het standpunt der sociaal-democratie tegenover het Oranjehuis hebben geschreven. Dan zou hij niet zulk een onwaarachtig antwoord geven, als hij nu doet. Heeft de heer Smith nog nooit gehoord van November 1918, toen Troelstra het Oranjehuis wilde wegjagen Zoo wij ons niet vergissen, heeft de beer Hermans, die thans behoorde tot de Eerste Kamer leden, die het adres van rouw aan H.M. de Koningin bij het verscheiden van de Koninging-Moeder aanboden, wegens Majesteitsschennis in de gevangenis ge- ZötGll Neen, nooit heeft de S.D.A.P. het Ko ningshuis ondermijnd! O, Jauusgezicht! Inderdaad, de S.D.A.P. kan zeggen: Hier sta ik, ik kan niet anders. Onze roeping in Indië is ook nooit ondermijnd. Heeft de geachte inzender dan nooit gehoord van het Koloniale Congres der S D.A.P., eenige jaren ge leden in Utrecht gehouden, waarin de principieele stelling werd aanvaard: Indië los van Nederland? Heeft de heer Smith nooit gehoord van het sociaal democratisch lid van den Volksraad, den assistent-resident Middendorp, die onder mijnende woorden ten opzichte van ons gezag in dien Raad uitsprak en later toch alle moeite deed om bij dat gezag te blijven en de gouden pet van resident te krijgen, wat de nationale beweging gelukkig heeft verhinderd Zoo zijn de voorbeelden, hoe de S.D. A.P. Indië los van Holland maakt, met honderden te vermeerderen. De S.D.A.P. heeft de marine niet ondermijnd. Die redeneering wordt ook in Rusland gevolgd. Daar heeft men de tweeling Bolsjewieksche regeering en Komintern, die telkens den bal der ver antwoordelijkheid naar elkaar toe kaatsen. De bolsjewieksche regeering is zoo braaf het is de Komintern, die opruiing in andere landen verricht. Wij houden niet van al die formeele onderscheidingen. Als men eerlijk en dapper is, dan verschuilt men zich niet achter formaliteit, doch men komt ronduit naar voren. Voor ons zijn S.D.A.P., N.V.V., roode Marinebonden, precies hetzelfde, met dezelfde roode saus over goten. Het is rood opnieuw, die de mui terij op de Zeven Provinciën heeft ver oorzaakt. Leest maar eens het roseboek van de muiterij, uitgegeven door het Nationaal Jongeren Verbond. Nu nog een enkel woord ten opzichte van het ingezonden stuk van het bestuur van de Afd. den Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, dat tegelijkertijd kan dienen ter beantwoor ding van den betreffenden zin in het stuk van den heer Smith. Wij hebben hierboven al gezegd: in den tijd, dat wij ons volk weer nationale roeping willen geven, kunnen wy geen negatieve onderwijzers gebruiken. Zij moeten positief in de nationale gedachte zijn en erkennen bijv. de waarde van onze groote mannen in de geschiedenis, in het byzonder van het Huis van Oranje. Hier past geen neutraliteit. Maar zelfs van hun standpunt, als de heeren dan zoo neutraal zijn, waarom worden er in »De Bode« opwekkingen geplaatst voor inzamelingen voor roode stakers? Waarom wordt door bestuur- deren van dien Bond hulde gebracht aan de muiters van de »Zeven Provinciën? Neen, mijne heeren, uw hart is rood en wij hebben op de openbare school onderwijzers noodig, wier hart Oranje is. Oranje zal ons volk door dezen nood heenhelpen.Maar wanneer het Wilhelmus, het lijflied van Oranje, op de openbare school moet worden gezongen, wat is dan de houding van vele onderwijzers ge weest Mijnheer de hoofdredacteur, wij eindi gen onze opmerkingen. Wij hopen, dat onze tegenstanders uit deze discussie veel geleerd zullen hebben, in elk geval den moed 0111 eerlijk en open voor hun standpunt uit te komen, waarachtig en oprecht. En als zy dan anders zijn gaan denken dan voorheen, dan ook zonder omwegen zeggen: »wy hebben ge- dwaal d«. U dankende voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Het Verbond voor Nationaal Herstel. Discussie gesloten. Red. xHeld. Crt.« PRINSES JULIA NA-NOODFONDS DER VEREENIG ING SIMAVI. STEUN IN MEDISCHE AANGELEGENHEDEN VOOR INHEEMSCHE VROUWEN. BESCHERMVROUW H. K. H. PRINSES JULIANA. Landgenooten! Het Hoofdbestuur van Simavi komt een beroep doen op uw milddadigheid. Simavi wil medische hulp verschaffen aan de In- heemsche bevolking van Oost- en West- Indië; in den loop van de 8 jaren van haar bestaan konden aanzienlijke som men gelds beschikbaar worden gesteld, dank zij de milddadigheid van vele landgenooten; in 1933 ruim 26.500 gulden. De nood stijgt echter en daarom heeft het Hoofdbestuur gemeend te moeten pogen door een nationale actie de middelen te verkrijgen 0111 op grooter schaal en in ruimer kring de helpende hand te bie den. Allerwege komt Nederland tot die per nationaal besef, tot een gevoel van saamhoorigheid, waarin ook de overzee sche gebieden betrokken wórden, waar een bevolking van 6*2 millioen zielen in goede tijden Nederland hielp groot ma ken, maar waar nu de gevolgen der in zinking ernstig gevoeld worden. Dit laatste geldt voorzeker in groote mate de geneeskundige voorziening; zoo wel confessioneele als neutrale zieken huizen staan vaak onmachtig, waar zij zoo gaarne aan werkelijken medischen nood tegemoet zouden willen komen. Het is bekend, dat de bevolking van Nederl.-Indië bij haar geldschaarschte in belangrijke mate gesteund wordt door de goedkoopte der eerste levensbehoeften, zoodat het op het platteland van Java thans mogelijk is, voor ongeveer 2J cent per dag voldoende levensmiddelen te krij gen. Het is echter begrijpelijk, dat een dergelijke lage levensstandaard alleen toereikend is in gezonde dagen, doch dat bij ziekte geen mogelijkheid bestaat, zelfs maar geringe bedragen af te zon deren voor betaling van geneesmiddelen enz. Zoo heeft de bevolking nu geen geld, ter betaling van bijv. de neosalvarsan- inspuitingen, waardoor tallooze lijders aan frarnboesia zouden genezen kunnen wor den. Verder heeft de Regeering haar uit gaven op dit gebied sterk moeten be snoeien en ook de plaatselijke overheden hebben niets van beteekenis te missen, zoodat op het gebied der bestrijding van sommige volksziekten een vicieuze cirkel is ontstaan, die de in vroeger ja-en be haalde resultaten dreigt te vernietigen. Simavi meent daarom, van een bij uit stek nationalen dag, 30 April 1934, den dag waarop onze Hoop van Staat, H.K.H. Prinses Juliana, den leeftijd van 25 jaren bereikt, gebruik te maken om het Neder landsche Volk op te wekken tot een na tionale daad; het bijeenbrengen van een fonds ter aanschaffing van dringend noodige geneesmiddelen en andere ge neeskundige artikelen, ten bate der bevol king van Oost- en West-Indië, te verbrui ken in deze benarde tijden. H. K. H. Prin ses Juliana heeft zich bereid verklaard als Beschermvrouwe van onze actie op te treden, en vergunde ons ook Haren naam aan, het te vormen fonds te verbinden. Uit het Prinses Juliana-fonds zullen in Oost- en West-Indië bevoordeeld wor den, ziekenhuizen der Protestantsche Zending, der R. K. missie, van het Leger des Heils en van particuliere vereenigin- gen (te veel om hier op te sommen), ailen voor zoover zij aan behoeftige of minver mogende zieken hulp verleenen. Teneinde een billijke verdeeling (Ier gelden te waarborgen, zal Simavi zich laten leiden door adviezen van neutrale lichamen of overheidspersonen. Het Prin ses Juliana Noodfonds wordt geheel be langeloos geadministreerd, zoodat de vol le opbrengst aan het doel ten goede komt. Ook zal, waar eenigszins mogelijk, aan Nederlandsch fabrikaat de voorkeur ge geven worden. Wij vonden een groot aantal vooraan staande Nederlanders bereid, onze actie hij het Nederlandsche Volk aan te heve len. Wie iets voor het bovenomschreven doel schenken wil, zende dit aan (bui be heerder van het Prinses Juliana Nood fonds van Simavi, of storte liet on de post rekening van dat fonds, Amsterdam nr. 210000. Ook de kleinste gift is van harte welkom. Het Hoofdbestuur van Simavi, Voorzitter: Dr. G. Royer, Dir. Genees heer N. H. Diakonessen Inrichting, te Amsterdam. Ondervoorzitter: Prof. Dr. N. H. Swellen- grebel, Hoogleeraar te Amsterdam. Penningmeesteres: M. D. van Hoog straten, te Zeist. Wd. Secretaris: Dr. Ch. W. F. Winckel, Oud-Inspecteur van den Dienst der Volksgezondheid in N.-I., beheerder van het Prinses Juliana Noodfonds, Anister- dam-Z., Daniël Willinkplein 47.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11