Md de ondmeehedmDncUë "Wat wit Imni binnenland buitenland HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 MEI 1S34. 1iet ministerie VAN oeconom1sche ZAKEN. bescherming openbare orde. zestig m1llioen-plan. twee en een half millioen te hellevoetsluis. Het rapport van de ccmmissieddenburg. Het denkbeeld van Indië's verdediging met luchtstrijdkrachten en onderzeeërs. ruim drieduizend gulden schade geleden!! Moderne Aardrijkskunde Het 1 Mei-feest in Duitschland. Knappe organisatie op Tempel' hoferveld. 1 Mei-botsingen te Parijs. Oproer in de Cité Jeanne d'Arc. Straatgevechten. Het gemengde huwelijk in Duitschland. "UW §om m Fen groot legaat aan het Zweedsche Roode Kruis, starhemberg vice-kanselïer in oostenrijk. 200 ontslagen uit dachau. TWEEDE BLAE) Naar aanleiding van de geruchten aan gaande de vervulling van de vacature in bet kabinet zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat dr. Colijn nog met niemand besprekingen heeft gevoerd en de eerst volgende weken ook niet voornemens is zulks te doen. Mr. Steenberghe, die als aanstaand minister werd genoemd, heeft zelf ver klaard, dat tot nu toe met hem terzake geen enkele bespreking is gevoerd. (Nw. Rotterd.) Wetsontwerp aanvaard. Na verdediging door minister Van gchaik heeft de Tweede Kamer gister middag het wetsontwerp betreffende na dere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde «oedgekeurd. De Tweede Kamer heeft het zestig millioen-plan goedgekeurd met 87 tegen 7 stemmen; ook de soc.-dem. stemden voor. Aan verzwegen belastingen. Het totaal bedrag der verzwegen ver mogensbelasting onder de inspectie Helle- voeislnis heeft de twee en een half millioen reeds overschreden. NIEUWE reddingboot'. Van de N. Z. H. Redding- Maatschappij. Zaterdag 5 Mei a.s. zal bij de boerderij „Meerrust" te Warmond de nieuwe motor- strandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt" in dienst worden gesteld. De boot werd ge bouwd bij de fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee. De lengte is 10.30, breedte 2.85, diepgang 0.50 m, gewicht pl in. 4500 kg. De boot heeft 30 luchtkisten, 1 Fordson- motor van pl.m. 30 pk, de schroef loopt iü een tunnel; snelheid 6 zeemijl per uur. De voorloopige bestemming van de „Jhr H. J. Ortt" is reserve-motorreddingboot. Te Ha rl in gen zal zij in het boothuis van de N.- en Z.-H. Reddingmij. worden opge borgen. Deze boot is van hetzelfde type als de door de ramp van de „Oakford" bekend geworden rnotorstrandreddingboot fEiprland". Jhr. H. J. Ortt was een der 5 oprich ters van de N.- en Z.-H. Reddingmij. in 1824; de indienststelling van de naar hem genoemde boot zal Zaterdag geschieden door een achter-aehterkleinzoontje van jhr. H. J. Ortt. -Naar aanleiding van de publicatie van dp centrale commissie voor bezuiniging der Nederlandsehe Maatschappij voor Nii- vèrheid en Handel over het rapport-Iden- bürg deelt men van bevoegde zijde het volgende mede: De centrale commissie zegt daarin: „Het denkbeeld van een verdediging ,van Indië met luchtstrijdkrachten en •onderzeebooten in plaats van met een varende Marine boven water., heeft op het eerste gezicht zooveel aantrek kelijks, dat het zeker een grondig en deskundig onderzoek verdient". Het hier aangegeven denkbeeld is gron dig en deskundig onderzocht met het vol gende resultaat: Aan benzine, bommen met afwerp-in- richting, enz., enz. kunnen moderne vlieg tuigen, die ook aan andere militaire eischen als plafond, stijgsnelheid, enz. moeten voldoen, ongeveer 2000 kg mede voeren. Dit beteekent, dat bü max. nutti gen last de practische actieradius bii be lading met een 4-tal bommen op niet meer dan 250 km mag worden gesteld, als men wil dat de weg heen en terug naar het aangewezen object met zekerheid kan wor den afgelegd. Dit beteekent, dat om de mogelijkheid te scheppen voor den lucht aanval op een onze neutraliteit schenden- den vijand in het zeegebied van den Ne- derlandsch-lndisehen archipel, dat ruw weg 3.500.000 km2 groot is, een aantal vliegbases zou moeten worden ingericht. Hit beteekent weer, dat we, als we mini mum eischen aan de verdediging dezer vliegsteunpimten stellen, tot Onbetaalbare Jasten voor de inrichting, grondorganisa- "C en personeelvoorziening dier steun punten zouden worden gedwongen. Zelfs dan nog blijft het een cordon-opstelling, me door eiken vijand met licht materieel kan worden opgeruimd. Het is duidelijk, dat als de Nederland- sein; regeering in ons groote eilandenrijk Piet over snelvarende, met artillerie bewa pende vaartuigen (kruisers en jagers) zou Beschikken, een eventueele neutraliteits- •chender met geïmproviseerd materieel •Is hulpkruisers, bewapende trawlers en motorbooten in dat deel van den archipel, J^aar hij een steunpunt of haven wenscht bezetten, onze vliegtuigbases gemakke- tikcr zou kunnen opruimen. Slechts het n<uüvoeren van raids met volwaardige logsschepen onzerzijds zal dit ver- Pi.ehl optreden met minderwaardig viian- 'ik materieel onmogelijk maken, de e"traliteit schendende mogendheid zal zelve volwaardige oorlogsschepen moeten zenden, die haar op andere deelen van het oorlogstooneel zeer merkbaar zullen ver zwakken. Tegen vliegtuigen en onderzeebooten kunnen koopvaardijschepen betrekkelijk gemakkelijk bewapend worden, zoodat, als wij geen kruisers en jagers meer zouden hebben, koopvaardijschepen zichzelf zou den kunnen verdedigen tegen onze voor naamste aanvalswapens. De preventieve werking, welke het ge volg is van een harmonisch samengestelde vloot, als wij nu in beginsel bezitten, zou geheel verloren gaan. Vliegtuigen zijn voor het afpatrouilleeren van dergelijke reusachtige zeegebieden alleen geschikt om een neutraliteitssehending wellicht en in groven zin, te constateeren van eenig repressief optreden en zelfs van-het nauw keurig vastleggen der schending kan wei nig sprake zijn. Onderzeebooten, die even tueel wel repressief zouden kunnen optre den, zijn voor neutraliteitshandhaving door haar weinig snelle verplaatsbaarheid bepaald ongeschikt. Zoowel voor den pa trouillegang tegen neutraliteitsschendin- gen in de eerste phase, n.1. bii het onver hoopt overgaan van het reeds bestaande conflict in Oost-Azië tot een gewapend conflict als bii de latere phase, n.1. bii een verdediging, is een eenzijdige samenstel ling onzer marine, als door de Centrale Commissie aangegeven, uitermate onge schikt. De minister van Koloniën zeide op 18 April 1934 in de Eerste Kamer: „Daar (d.w.z. in een eilandenrijk) valt de beslis sing te water" (blz. 503 Handelingen). Welnu, men aanvaarde de conse quentie van deze uitermate juiste op merking en de conclusie kan niet an ders luiden dan dat een krachtige, goed geoefende marine, bestaande uit kruisers, jagers, onderzeebooten en luchtmacht, noodzakelijk is om die be slissing, of Nederland al of niet in een Oost-Aziatisch conflict wordt meege sleept, ten onzen gunste te doen uit- vatten. Met de bekendheid van de rechten, welke aan.de sociale verzekeringswetten zijn te ontleenen, is het nog treurig gesteld en talloos velen weten b.v. niet wat de Invaliditeitswet voor hen be teekent De lasten van het zegelplakken wor den wel als een zwaren druk gevoeld, doch de lusten, d.w.z. de vruchten, die deze wet biedt, kennen velen niet en even min weet men hoe die kunnen worden verkregen. Indien de verzekerde b.v. een half jaar lang wegens ziekte niet heeft kunnen werken, heeft hjj recht op een invalidi- teitsrente. Deze wordt hem evenwel niet zoo maar thuis gebracht, doch vanzelf sprekend dient een renteaanvraag te wor den ingezonden. Wordt een rente toege kend, dan gaat deze in op den dag van aanvraag en ontstaat er dus voor den- gene, die zijn rente aanvraagt, maanden en soms jaren na den dag, waarop hij rente had kunnen krijgen,schade, welke in de honderden guldens kan loopen. Aan de hand van door de Rijksverzeke ringsbank verstrekte gegevens is nage gaan, hoe groot die schade wel is en is gebleken, dat over de eerste drie weken van de maand Februari 1934 in 14 ge vallen door te late indiening van een aan vraag om rente ruim duizend voor de betrokken arbeiders verloren zijn gegaan. Omtrent een paar dezer gevallen volgt hier een nadere toelichting. Een verzekerde, die wegens een maag aandoening reeds 5 jaar niet had kunnen werken, vroeg begin van dit jaar invali- diteitsrente aan, waardoor hij zichzelf een schade berokkende van ruim 400.Ge ïnformeerd werd, waarom hij niet veel vroeger een aanvraag had ingediend; uit het ingestelde onderzoek bleek, dat hij, noch zijn familieleden, noch zijn behan delend geneeskundige bekend was met de mogelijkheid om op grond van zijn inva liditeitsverzekering een rente te kunnen krijgen. Een vrouw, die sinds Juli 1932 ziek was en niet kon werken, vroeg eerst in Jan. 1934 rente aan. Als reden waarom zij niet eerder een aanvraag had ingediend, gaf zij op in de meening te hebben verkeerd, dat haar werkgever de aanvraag zou be vorderen. Uit enkele gegevens zal het duidelijk zijn, dat voorlichting inzake de rechten, aan de Invaliditeitswet te ontleenen, hard noodig is. Gewezen wordt op een klein boekje, uit gegeven door de Vereeniging van Raden van Arbeid te Amsterdam, Rjjksadminis- tratiegebouw, Droogbak, hetwelk voor den prijs van 12J cent is te verkrijgen, waarin op eenvoudige, overzichtelijke wijze alles is vermeld, wat men omtrent de arbeids- verzekering moet weten. „AU je met een auto in 3 kwar tier van den Haag naar Amster dam wilt rijden en je gaat om twee uur weg, waar ben je dan om half drie „In Leiden, meester, in liet acade misch ziekenhuis." De Berlijnsche corr. van „De Telegr. meldt o.m. aan zijn blad over de feest viering te Berlijn: Het is kenschetsend voor de nationaal- socialistische feesten, dat zij massaal in vorm en klank zijn; met tot nu toe onge kende afmetingen en omvang, met ge weld van vele geluiden en met vertoon van groote massa's wordt een beeld ge schapen en een stemming teweeggebracht, welke suggereerend werken zoowel op den toeschouwer als op den actieven feestvierder. Die tactiek der auto-sugges tie is een van de geheimen der nationaal- socialistische feestorganisatie. Zij biedt de mogelijkheid om in de talrijke feesten van het nieuwe Duitschland voor een climax te zorgen, zoodat elk feest weer geweldiger en indrukwekkender is dan elk vorig. Zoo is ook de tweede Mei viering nog imponeerender dan die van verleden jaar. Een 160-jarige den, een koning uit de wouden van Baden, is gevallen om in triomftocht naar de hoofdstad te wor den gebracht. Het transport ging met allerlei moeilijkheden gepaard. Toen de mast. die. een lengte heeft van 43 meter,- op het Anhalter Bahnhof was aangeko men, moest een muur worden afgebro ken en moesten eenigé lantaarnpalen op zij worden gezet om het gevaarte naar buiten te brengen. Een put van zes meter diepte moest in den geasphalteerden bodem worden gegraven en de Meiboom moest met vier dikke kabels aan boomen en zullen van kerken en musea worden vastgemaakt. De eens zoo trotsche reus staat nu in de vreemde omgeving als een magere naakte spriet. Om half acht hebben zich in alle bui tenwijken de stoeten in beweging gezet en koers genomen naar het oude excerceer- terrein in Tempelhof. De straten zijn vervuld met het ge dreun van marcheerende menschen, met marschmuziek en klanken van vroolijke en kordate volksliederen. De stemming onder de bevolking is onder invloed van het prachtige weer, beter dan men wellicht zou verwachten. De viering van den lsten Meidag is na melijk geenszins de uiting van spontane vreugde over dezen dag van den arbeid. De mobilisatie der millioenen-massa is volgens een nauwkeurig plan en volgens strenge voorschriften georganiseerd. De vakgroepen verzamelden haar leden reeds in den vroegen ochtend op bepaalde pun ten, waar gecontroleerd wórdt of ieder present is. Degenen, die hun plicht verzui men, worden gestraft met boete, welke van hun loon of salaris wordt afgetrok ken. Doch reeds de angst om van reaction naire gevoelens te worden verdacht, is bij de meesten voldoende om prompt op het appèl te verschijnen en aan de vermoei ende demonstratie deel te nemen. Honderden vlaggen omgeven het wijde Tempelhofer veld, dat evenals verleden jaar weer een indrukwekkend schouwspel biedt. Den vorigen keer, toen de demon stratie in de avonduren plaats vond in een blauw schijnsel van electrische lam pen, was het de fantastische romantiek, die bekoorde. Thans in den zonneschijn van dezen klaren zomerdag, imponeert het massale kleurenspel der bijna onaf zienbare massa. De „Ftlhrer" komt. Om vier uur klinken de commando's: „StillgestandenEen ruk gaat door de gelederen. De luidsprekers kondigden aan, dat de „Führer" is gearriveerd. Onder de klanken van de Badenweiler- marsch rijden langzaam de automobielen •met de leden der rijksregeering het veld op. In den voorsten wagen staat Hitier, die als altijd blootshoofds, Met gejuich en „Heil "-geroep wordt hij begroet. Na een kort inleidend woord van mi nister dr. Göbbels begint Hitier zijn rede voering, welke van tijd tot tijd wordt on derbroken. door applaus. Om half vier is alles afgeloopen. Dan echter begint pas de vroolijkheid in de stad. De café s en restaurants vullen zich en tot in de ochtenduren zitten de moede en dorstige betoogers achter de glazen met den ouden Germanendrank. Men zie ons buitenlandsch overzicht. Red. Held. Crt.). De 1 Mei-viering, welke in geheel Frankrijk kalm is verloopen, is in het oos ten van Parijs ontaard in een geregelden opstand tegen de politie. De oorzaak van de ongeregeldheden ligt in het feit, dat tegen den avond de taxi-chauffeurs hun wagens uit de garage haalden: de com munisten beschouwden dit als een breken van de rust van de arbeiders. In een oogenblik waren eenige honder den communisten samengestroomd, die met steenen naar de auto's wierpen. De politie vroeg versterking, doch toen deze kwam nam de opstand een steeds dreigen der vorm aan. De communisten trokken zich in de zijstraten terug en barrikadeer- den zich in de arbeiders-woningen van de Cité Jeanne d'Arc. Vanuit de vensters werd op de politie geschoten, terwijl alle mogelijke soorten projectielen door de lucht vlogen. De politie kon zich niet zon der levensgevaar in de nauwe straten wagen, waarvan de communisten ge bruik maakten om telkens in groepen van 50 man naar buitei? te komen en de be strating op te breken. De straatsteenen werden mee naar binnen genomen en dan als projectielen tegen de politie gebruikt. Op andere plaatsen groeven zij loopgra ven, welke met barricaden van steenen werden versterkt. Omstreeks middernacht telde de politie reeds 1 doode en 11 ge wonden. Door de duisternis en de nauwe straten kon de politie betrekkelijk weinig doen, terwijl steeds meer versterking aan rukte; omstreeks één uur waren eenige duizenden man politie en mobiele garde aanwezig. Teneinde onnoodig bloedver gieten te voorkomen heeft de politie zich Van onzen bijzonderen medewerker. IX. In Zee. Wind W.N.W., kracht 7. Met dit voor uitzicht verlaten wij de reede van Cadiz, stampend en slingerend zoeken beide booten hun weg Zuidwaarts, waar de lich ten van Gibraltar al opdoemen. Op de hondewacht wordt de Straat van Gibraltar gepasseerd, een fel ingaand tij doet ons negen mijl per half uur afleggen; donker en somber verheffen zich de rotsen ter weerszijden van de Straat. Een Engel- sche nederzetting op Spaanschen bodem, een machtig steunpunt dat den toegang tot de Middellandsche Zee beheerscht; een der vele malen dat het Britsche wereldrijk voelbaar wordt. De wind blijft hard doorstaan in de Middellandsche Zee, er is weinig van te merken dat we de Cóte d'Azur naderen. Aan boord gaat alles zijn ouden gang. Dagelijks vindt het torpedo-onderhoud plaats, geheel terughalen is met deze zee niet mogelijk, er mag niet geriskeerd worden dat 1500 kg koper en staal tezamen met het schip aan den dans van Neptunus gaan meedoen; stevig gesjord steken zij halverwege uit de buizen. Indien het eenigen tijd droog »dreigt« te blijven, kondigt een oorverdoovend leven binnenboord aan, dat de beide mi trailleurs worden opgezet en gecontro leerd. De luchtmotoren, waarmede zij op geheven worden, markeeren hun aange wende energie als een trommelvuur. De kok blijft gelukkig zeevast, het »eelt schroeien*, zooals zijn bezigheden als rötisseur veelal betiteld worden gaat als gewoonlijk, de vraag rijst hoe het brood zal uitvallen, dat ditmaal met hop wordt klaargemaakt. Onderzeebootbrood blijft altijd tot het laatste oogenblik een ver rassing. Soms zijn het keurige baksteenen, werpt, dan is het de >overdruk« die een duistere rol heeft gespeeld. Soms ontstaat een sponsachtig, taaie substantie, van onbestemde vorm, het meest geschikt voor isolatiemateriaal, dan »wou de gist niet rijzenEr zijn meer van deze vormen, minder geschikt voor consumptie, doch allen gehoorzamend aan wetten die voor ons leeken iets geheimzinnigs, onbe stemds, dikwijls beklemmends hebben; het laatste vooral, omdat het alternatief is scheepsbeschuit uit blik. Onze kok blijkt echter een kunstenaar, er ontstaat echt brood, dat een stimulans vormt tegen slecht weer en stemmingen in diminuendo. Langzamerhand, naarmate wij Oost waarts vorderen beginnen wind en zee af te nemen, bij de oversteek van de Afrikaansche kust naai' Sicilië is het mooi weer, bergruggen aan beide zqden teekenen zich duidelijk af tegen een blauwe lucht. Bij het eiland »Marittimo«, vlak voor Sicilië, klinkt plotseling het stop signaal op de luchtfluit van de »K lö«. »Ik heb nog eenige brieven voor U«, wordt met armseinen medegedeeld, »Ik zal een jol sturen*, is het ant woord. De mail, in Cadiz op het laatste oogen blik aan boord gebracht, wordt onder de lij van Marittimo overgeroeid. Geen boom ontsiert de rots waartegen wij aankijken, een vuurtorenwachter leidt hier blijkbaar een eenzaam bestaan, meer naar binnen is eenige vegetatie waar te nemen, zfj het in zeer bescheiden mate. De kust van Sicilië teekent zich nu scherp af, na het hijschen der jol, stellen wij, de kust volgend, koers op Palermo. Phoeniciërs en Carthagers, Grieken en Romeinen, Saracenen, Noormannen en Spanjaarden bestreden elkaar in den loop teruggetrokken en zich beperkt tot het afsluiten van het geheele Jeanne d'Arc kwartier. .De huizen werden met sterke zoeklichten verlicht en de politie wacht het aanbreken van den dag af om verder op te treden. Bij het aanbreken van den dag is de politie begonnen in de gebarrikadeerde wijk door te dringen, geholpen door de gas-brigade. De opstandelingen hadden achter de barricaden groote vuren van raam- en deurkozijnen en meubels aange legd, welke door de brandweer werden gebluscht. De barricaden zijn nog bedekt met rookende brokken hout, hetgeen een armzaligen aanblik geeft. De politie door zoekt de huizen van waaruit geschoten is. Hier huilen kinderen en smeeken de vrou wen. Sommigen weigeren de politie de deur te openen, waarbij deze zónder ver der commentaar wordt opengehakt. Tot nu toe zijn 20 personen ge arresteerd. Gisterenochtend meldde Reuter uit Parijs: De huiszoeking in de Cité Jeanne d'Arc duurt nog voort. In deze stadswijk is geen enkele lantaarn heel gebleven, meters ver is de bestrating opengebroken. Vele ven sters zijn gebroken en overal liggen de steenen, flesschen en bierglazen, die de communisten als projectielen hebben ge bruikt, in het rond. RE V OLUTION N AIRE SAMENZWERING IN FRANKRIJK VERIJDELD? Twee Nederlanders aangehouden. Naar ;V.D. uit Parijs meldt, zou er een wijdvertakte revolutionnaire sa menzwering door gezamenlijk optre den van de Fransche en Belgische po litie verijdeld zijn. De negen leiders van het complot, een Zwitser, een Ita liaan, een Duitscher, twee Nederlan ders, twee Polen en twee Zuid-Slaven, zijn in arrest gesteld. Er zouden documenten zün gevonden met betrekkingen tot plannen voor een op stand op den eersten Mei, met uitvoerige aanwijzingen en een lijst van huizen, waar munitie lag opgeslagen. In verband met bovenstaande, waarvan nog geen officieele bevestiging is gege ven, zijn er 3000 man troepen naar Parijs ontboden om de politie bijstand te verlee- nen bii het handhaven van orde en rust. Ook te Sofia zouden in verband met deze zelfde zaak maatregelen zijn genomen. De Bulgaarsclie minister van binnenlandsche zaken heeft alle betoogiiigen verboden en de arbeiders leiders zijn gewaarschuwd, dat zü persoonlijk verantwoordelijk wor den gesteld voor alle ongeregeldheden. Een Arisch meisje aldus bericht het Frankfurter Volksblatt verwachttte een kind van een 19-jarigen niet-Ariër, die met het meisje wilde trouwen en daar toe bij het Ambtsgerecht te Frankfort een meerderjarigheidsverklaring aanvroeg, daar volgens het Duitsche recht minder jarigen niet mogen huwen. Daar na het huwelijk het kind dan als echtelijk wordt beschouwd, verstrekken de rechtbanken in den regel deze verklaring. In het bo venvermelde géval heeft de rechtbank de gevraagde verklaring echter geweigerd, welke houding in het vonnis als volgt wordt gemotiveerd: waarop elk aannemer jaloersche blikkender eeusvjn üet bezit van dit eiland, dat zoowel door bodemgesteldheid als door strategische ligging als een geliefkoosd bezit gold. Toen de Mooren hun invasies naar het Noorden hielden, bleef ook dit eiland niet onopgemerkt; elk van deze volken liet een menigte aan tradities, historische herinneringen en kunstschatten na. Het viel ons op in Spanje en Portugal en hier wederom, hoe geweldig de invloed van deze Mooren is geweest. Hoe men overal hun cultuur nog terugvindt in monumenten, gebouwen, schilderkunst. De renaissance paste zich aanvankelijk aan bij de bestaande Moorsche monumen ten, copieerde veelal, gaf slechts kleine, nauwelijks opvallende variaties, om eerst zeer geleidelijk tot origineele scheppin gen over te gaan. De rassenmenging moet ook een factor zijn geweest, waarvan het interessant zou zijn den invloed van jongs af aan na te gaan. •De break waters van Palermo teekenen zich vaag af in het jonge licht van den Zondagmorgen, in de verte komt een motorsloepje aanstuiven, dat ons den loods brengt. Amphitheatersgewjjze ligt de stad tegen de bergen aan, twee hoofdstraten, ieder van 6 km lengte, vormen a.h.w. het ge raamte, waaromheen de rest zich in logische volgorde groepeerde. Het Panormus der oudheid begon haar als Phoenische kolonie, kwam daarna onder Carthaagsche overlieersching, en in 254 n. Chr. in handen van het Romein- sche Rijk in dien tijd ontstond de naam Palermo. Byzantijnsche overhe.ersehers, Grieken, Noormannen, Duitsche vorsten, een veel- begeerd object, moeilijk om te veroveren, nog moeilijker om te bezitten. Aan de Noordzijde beheerseht de Monte Pellegrino het beeld, het is alsof de kademuren met de vele schepen, aan haar voet een rust plaats vonden. Het vliegtuig Dorniertype naar Napels vertrekt juist, de boot van Tripoli komt met 12 mijlsvaart de haven binnen en vertoont eenige verrassende staaltjes van manoeuvreerkunst, die ons doen be grijpen, waarom gedurende dezen tijd de toegang tot de haven verboden is. B. Deze brief was abusievelijk bij schrijver bljjven liggen, zoodat de reis brief betreffende een later traject reeds geplaatst werd. Volledigheidshalve nemen wjj nu dezen brief nog op. Red. Held. Crt. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton 1. Radio-programma2 Van links en rechts2 Een stille omgang van Neder landsehe vrouwen voor den vrede. Op 18 Mei te Den Haag De loonsverlaging in den Wierin- germeerpolderli Een revolutionnaire samenzwering in Frankrijk verijdeld? Twee Ne derlanders aangehouden Wat men moet weten voor het invullen van zijn belastingbiljet 2 Het denkbeeld van Indië's ver dediging met luchtstrijdkrachten en onderzeeërsf> Ontzettend huwelijksdrama te 's-Gravenhage. Moord en zelf moord 6 Het record voor de vlucht Austra liëEngeland verbeterd met 3 u. H 6 Ernstige 1 Mei-botsing te Parijs. Eén doode8 In de werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Utrecht heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Een man gedood 6 Omtrek-nieuws10 Marktberichten 12 Marineberichten 12 Sportnieuws 12 Donderdag 3 Mei. Uitvoering Zangvereeniging Harmonie" Casino, 8 uur. Bal-avond „H.F.C. HelderMusis, 8 u. Wij verzoeken de medewerking van de besturen van vereenigingen en corpora' ties om ons zooveel mogelijk opgave voor deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van de lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau; zoo beknopt mo gelijk datum, zaal, soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" bijeenkomsten te vermelden. „Het is zonder twijfel een staatsbelang, den vader, die zijn kind echten wil, daar bij te ondersteunen. Anderzijds acht de rechtbank het onvereenigbaar met haar taak en tegenstrijdig aan haar plicht, het huwelijk van een niet-Ariër met een Arische te vergemakkelijken. De besMssing zoo vervolgt het von nis is hard voor moeder en kind. De moeder, die zich nog in het jaar 1933, toen de wetenschap omtrent de beteekenis van het radicaal denken reeds vasten voet in het volk had gekregen, met een Jood heeft ingelaten, verdient niet heter. Zij moet voor haar lichtzinnigheid en ont brekend verantwoordelijkheidsgevoel wor den gestraft. Doch ook de hardheid, wel ke hierdoor tegenover het kind is begaan, dient men op den koop toe te nemen, daar zijn belangen hier tegengesteld zijn aan het algemeen belang. Indien zoo eindigt het vonnis de rechtbank door afgifte der verklaring den vader in staat had gesteld te trouwen, zou een nieuw gemengd huwelijk zijn ge sloten en den Jood de kans worden ge geven, ongehinderd en met bijzondere goedkeuring van staatswege een reeks van nieuwe bastaarden in het leven te roenen. De staat, belichaamd in de recht bank, moet ten stelligste weigeren, hier de behulpzame hand te bieden" Reuter meldt uit Stockholm: Bij testamentaire beschikking heeft de rijke koopman Carl Carlberg een bedrag van twee millioen aan het Zweedsche Roode Kruis gelegateerd. Een belangrijk deel van dit bedrag zal worden besteed voor het aanko ipen van luchtambulances, welke van vitaal belang zijri in Zweden in verband met de ver spreidheid van de bevolking en de groote afstanden, die zij van ziekenhuizen ver- wjiderd is. De militaire luchtmacht werkt samen met het Roode Kruis bij het organiseeren van deze ambulance-diensten. Talrijke moeilijke vluchten in storm, snerpende koude en mist zijn reeds door de lucht-amhulances uitgevoerd en hun diensten zijn erkend door het Oarnegie- fonds. Fey minister van veiligheid. Zooals reeds eenigen tijd verwacht en aangekondigd werd heeft een wijziging plaats gevonden in de Oostenrijksche re geering. Prins Starhemberg, de honds- leider der Heimwohr, is benoemd tot op volger van Fey als vice-kanselier. Deze wordt minister voor de veiligheid. Naar aanleiding van den nationalen feestdag van 1 Mei in Duitschland, wer den uit het concentratiekamp Dachan ongeveer 200 politieke gevangenen ont slagen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5