L LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Tweede Kamer. Burgerlijke Stand Het record voor de vlucht Australië—Engeland verbeterd. Poging tot roof te A'dam. Het drama te Reeuwijk. Zijn meisje in de sloot. Zolderbrand in A'dam. Door den stroom gedood. Hevige ontploffing te Utrecht. Drama te 's-Gravenhage. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. Het misdadigersghetto in Oss. Gestrand en vlotgesleept. Het proces tegen de Roode Marine. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 MEI 1934. NIEUWE VOLMACHTEN VOOR BELGISCHE REGEERIN'G. De Belgische liberalen eu katholieken Jiebben zich bereid verklaard de regee ring nieuwe volmachten te verleenen. TKOTSKI BLIJFT IX FRANKRIJK. De Fransoüe minister van binnenland- gche zaken heeft medegedeeld, dat Trotski een speciale verblijfplaats is aangewezen op een afstand van 300 km buiten Parys. Rij wordt daar scherp bewaakt en mag geen bezoek ontvangen. DE PHILIPPIJNEX AANVAARDEN ONAFHANKELIJKHEID. De Wetgevende Vergadering van de Phillippijnen heeft zich uitgesproken voor aanneming van de Amerikaansche et tot het verleenen van onafhankelijkheid aan de Philippijnen. Vergadering van Dinsdag en Woensdag. De Kamer keurt goed. dat de volgende week. Dinsdag 15 Mei, aan de orde wordt gesteld de begrooting van het landbouw crisisfonds. Het zoogen. 60 millioenen- plan wordt zonder discussie goedgekeurd. Dinsdag kwamen nog in behandeling een aantal "kleinere wetsontwerpen; hierbij werden bezwaren geopperd tegen sommige contingenteeringsmaatregelen, waarvan een achttal werden goedgekeurd. Van de overige vermelden wij een wetsontwerp tot bescherming yan de openbare orde, waarbij de heer van der Heide namens de s-d a.p. bezwaren ontwikkelt tegen breideling van de persvrijheid, met name wat de caricaturen betreft, die er door worden getroffen. Ook de communisten zijn uitteraard tegen het wetsontwerp; mevrouw Bakker-Nort (v.d.) kan er, zij het niet met alle bepalingen, zich mede vereenigen en de heer Westerman (n.h.) meent, dat men er niet veel mee bereiken zal. De heer Lingbeek (h.g.) heeft er bezwaar tegen, dat voortaan een objectief journalistiek verslag strafbaar zou worden gesteld, indien daarin strafbare uitingen van een ander worden weergegeven en de heer Sneevliet constateert, dat dit wetsontwerp weder een bewijs is van het snelle sloopen onzer democratische instel lingen. De heer Kortenhorst (r.k.) vraagt wijziging van het betreffende artikel inzake beleediging van het openbaar gezag. Nog enkele andere leden voerden Dinsdag het woord. Uit 's ministers antwoord noteeren wij De Minister betoogde, dat gevaar ont staat voor de openbare orde, en zelfs voor liet staatsbestel zelf, als het openbare ge zag tegenover het volk aan minachting wordt prijsgegeven. Den heer De Visser- antwoordt hii. dat het gemakkelijk is het wetsontwerp te bestrijden door het een draagwydte toe te kennen, welke het in werkelijkheid niet bezit. De caricatuur blijft volkomen vrij, mits zij zich niet in dienst stelle van eexr ontoelaatbaar stre ven om op te zetten tot het plegen van strafbare handelingen. Men behoeft niet bezorgd te zijn, dat onschuldige perso nen de dupe van de verspreidingsvoor schriften zullen worden. Ook de pers zal niet worden gehinderd; een verslag zal b.v. opruiend zijn als daarin met merk bare instelling door middel van vette let ters of hoofdjes een opruiende uitlating van den spreker wordt weergegeven. De onderscheidene volksgroepen in ons lan.d hebben aanspraak op bescherming tegen krenking en beleediging; beleediging van de Joden kan daarom niet worden geduld. Overigens, aldus de minister, is de re geering geenszins geestdriftig voor een regeling als de thans voorgestelde, welke door den nood der tijden is opgedrongen en zich richt tegen volksverruwing. Door verschillende sprekers wordt nog gerepliceerd; art. 1 wordt, met 52 tegen 25 stemmen, goedgekeurd. S.D.A.P., com- munsten en de heer- Sneevliet stemmen te gen. Over enkele artikelen wordt nog ge- discusseerd en afzonderlijk gestemd, maar het slot is, dat het wetsontwerp wordt aan genomen met 47 tegen 24 stemmen. Te genstemmers dezelfde als hierboven. Vooraf waren nog een aantal stemmin gen geweest over verschillende moties; de motie-Kupers, waarin de regeering werd uitgenoodigd de verlaging van de Twentsche steunnormen te herzien, werd verworpen met 61 tegen 32 st.; een tweede motie-Kupers om van deze verlaging voor de groote steden af te zien, eveneens met 6331 stemmen; een motie-de Visser om in 't geheel geen verlagingen toe te passen, ook niet in de werkverschaffingen met 66 tegen 28 stemmen, een motie- HVynkoop om bij werkverschaffing geen lager loonen uit te keeren dan volgens de plaatselijke normen of de contractueel vastgestelde met 89 tegen 5 stemmen, nadat de heer K u p e r s (s.d.) heeft ver klaard, waarom zijn fracthie hiertegen stemt. Tenslotte wordt verworpen een voorstel-Vos om zijn initiatief-voorstel tot wijziging van eenige bepalingen der Win kelsluitingswet aan de agenda toe te voe gen. Na afhandeling van het wetsvoorstel in zake krenkende uitlatingen, werden nog een aantal kleinere wetsontwerpen af gewerkt, waarna de vergadering tot he denmiddag werd verdaagd. van Den Helder 1 en 2 Mei. ONDERTROUWD: J. F. Koopman en C. M. v. d. Lans: A. S. W. Hamel en C. A. Dito; H. ter Haar en K. v. Dok: T. P. Lanser en M. Aland: J. W. B. v. Rijs- sen en F. G. v. d. Berg: J. M. H. Frederix en H. C. v. Lingen. u VALLEN: M. RijkersKörber. z. H H. Panis—Brandts. d.: A. de Leeuw- Biersteker. d.: J. E. Jongmanvan Wou- denberg. z. OVERLEDEN: C. Leegwater. 72 jaar. Niet officieel. De Engelsche vliegers Rubin en Waller uit Port Darwin te Eastbourne zijn in Engeland aangekomen in een tijd, korter dan het record van 8 dagen 22 uur ep 25 minuten, in 1931 door Mollison ge vestigd, nl. in 8 dagen 19 uur en 55 m. Rubin heeft medegedeeld.dat zyn record I niet gehomologeerd zal kunnen worden, daar zijn vliegtocht niet offlcieel chrono- metrisch is gecontroleerd. Bernard Rubin is een jonge man, die pas verleden jaar Augustus heeft leeren vliegen. Hij wil in October deelnemen aan den wedstrijd EngelandMelbourne. Binnenland De dader gepakt Gisterenochtend heeft een 22-jarige werklooze man getracht in een bank op het Damrak te Amsterdam zijn slag te slaan. Toen een der vrouwelijke bedien den bezig was met het in orde maken van de etalage, waarin de bank als wis selkantoor allerlei soorten vreemd geld etaleert, kwam plotseling een jonge man binnen, die een greep in den stapel bank papier deed, en daarna op de vlucht sloeg. De man kon worden gegrepen. Hij is aan de politie overgeleverd. De man was sinds eenige dagen zwer vende. Sinds Zondag was hij niet meer in zijn woning geweest. Wat er gestolen werd en wat er vermist wordt. Omtrent den diefstal in een bank op het Damrak te Amsterdam verneemt men nog, dat de jongeman erin is geslaagd de volgende bankbiljetten mede te nemen: 132 pond sterling, 1000 mark, 7000 Roemeensche lei, 200 Zwitsersche francs, 50 Fransche francs, 200 gulden Indisch bankpapier en 100 lire, in totaal onge veer 2000 gulden aan Hollandsch geld. Tot dusver zijn nog niet terecht 160 Mark, 7 Engelsche ponden aan bank papier en de 50 Fransche francs. Teen de man binnenkwam, dacht de chef van de bank, die achter het loket zat, dat hij naar het loket zou komen. Plotseling sprong de jongeman echter in de richting van de etalage, deed een greep in het bankpapier en verdween onmiddellijk. Het ging zoo snel in zijn werk, dat de man verdwenen was, voor dat de juffrouw goed begreep wat er gebeurd was. Zelfmoord De deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld in de zaak betreffende het vinden van het met ijzer bezwaarde lijk van den 24-jarigen leerling van de M.T.S. te Haarlem in de Reeuwijksche plassen, zijn in hun rapport tot de conclu sie gekomen, dat de jongeman zich van het leven heeft beroofd. Deze conclusie is gebaseerd op de aangetroffen z.g.n. stille getuigen. Drie jaar tegen visser geëischt. De Rotterdamsche rechtbank. Het open baar ministerie, waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, heeft drie jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering geëischt tegen den26-jarigen visscher J. T. uit Zaandam, thans gedeti neerd, die terecht gestaan heeft wegens poging tot doodslag, gepleegd op Jaco- mijntje Melissant. Bij zijn verhoor gaf verdachte de feiten toe, doch hij ontkende de bedoeling te hebben gehad het meisje te dooden. Hij had in drift gehandeld. De president herinnerde verdachte er aan, dat er wel meer tusschen hem en het meisje is voor gevallen. Het O. M. achtte de poging tot doodslag bewezen. Het is al het derde misdrijf,dat verdachte tegen dit meisje pleegt en een zware straf is dan ook gewettigd. De eisch luidde drie jaar. Uitspraak op 16 Mei. Vrouw vergat een kaars te dooven. Een felle brand, die gistermorgen om streeks twaalf uur uitbrak in perceel Re- tiefstraat 9 nabij de Cilliersstraat in het oosten van Amsterdam, was oorzaak dat vrijwel de geheele zolder verwoest werd. De oorzaak van het gebeurde is onvoor zichtigheid van een der bewoonsters. Deze. een bloedverwante van den heer J. R- Jongbloed, ambtenaar van de ge meentegasfabrieken hier ter stede, was op den zolder, welke gelegen is boven de derde étage, bezig geweest met het aan regen van kolengruis. Zij had daarbij een kaars gebruikt doch vergeten deze mee te nemen of te dooven. (Hbld.). 1 MEI-RELLETJES. Te Laren (N.-H.) Gistermiddag heeft ter gelegenheid van de 1 Meiviering te Laren (N.-H.) een relletje plaats gehad, waarbij rake klap pen zijn uitgedeeld. Het O.S.P.-raadslid P. v. Praag werd hierbij min of meer ern stig gewond. Te Breda is gisterenmorgen op de ma chinefabriek „Breda" een doodelyk onge luk gebeurd. Een 27-jarige ongehuwde arbeider verrichtte werkzaamheden tus schen twee kranen, toen hü met een draad der electrische geleiding in aanraking kwam. Op zijn hulpgeroep werd terstond de stroom afgesloten. Het volgende oogen- blik echter viel hii van een hoogte van 15 m. Medische hulp kon niet meer baten. KETELONTPLOFFING. Been afgerukt. Aan boord van de motorboot »Betsie* van den heer Smit, gelegen in het Haring vliet te Sornmelsdijk, is, terwijl men trachtte den motor op gang te maken, een zuurstofketel gesprongen. De heer J. van Rossum, die zich in de machine kamer bevond, werd zoodanig door een stuk ijzer getroffen, dat hem een der beenen werd afgeslagen, en hij naar het ziekenhuis te Dirksland moest worden vervoerd. DE ROODE TULP ALS UITING VAN STAATKUNDIG STREVEN. Te Zaandam heeft Dinsdag, 1 Mei, de politie proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen, onder wie de voorzitter van de sociaal-democratiche raadsfractie, den beer R. Plooyer, wegens het voeren van een roode tulp als uiting van een staatkundig streven in den optocht van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. Tegen den laatste is bovendien proces verbaal opgemaakt wegens het voeren van de vlag van den ambtenarenbond, wijl in die vlag het rood den boventoon heeft en ook die vlag wordt beschouwd als een uiting van het staatkundig streven. 0 Eén doode en vijftien gewonden. Gisterenochtend om kwart voor acht is Utrecht plotseling opgeschrikt door een hevige ontploffing, waarbij een man is gedood en vijftien per sonen zijn gewond, van wie éen zeer ernstig en enkelen ernstig. Op dat oogenblik was in de centrale werkplaats van de Nederlandsche Spoor wegen aan den Tweede Daalschedijk een aantal arbeiders bezig met autogenisch lasschen in een afzonderlijk gebouwtje, toen door onbekende oorzaak een carbid-1 ketel ontplofte. De slag was zóó hevig, dat hij tot in alle deelen van de stad was te hooren. Op den Amsterdamschen Straatweg, in de onmiddellijke buurt van het ongeluk, maar zelfs in de 8 minuten gaans verder gelegen straten aan den Vleutenschen weg zyn van verschillende huizen de ruiten gesprongen. Ook verderop ging de ontploffing met het gerinkel van ramen gepaard en zelfs in het Wilhelminaparlr, geheel aan het andere einde van de stad, was de verplaatsing van luchtdruk goed waarneembaar. Het slachtoffer is een timmerman, ge naamd van Vliet. Het telefonische verkeer met de werk plaats is verbroken. Tal van huizen beschadigd. Nader meldt men, dat de loods, waarin het acetyleengas ontplofte, geheel vernield is, terwijl een muur van de aangrenzende smederij is ingestort. De huizen in de buurt, in de Fabrieks- en in de Boor- straat, zijn zwaar beschadigd, zoo ook de school in de Boorstraat. De kinderen werden naar huis gezonden, omdat de ven sters van de leslokalen hersteld moesten worden. In tal van huizen in die buurt is ook binnen veel schade aangericht. Van talrijke woningen werden paneelen uit de sponningen gedrukt. Voor de fabriekspoort verdringen zich menschen, die nieuws hopen te vernemen over in de fabriek werkzame familieleden. Zieken- en politie-auto's rijden af en aan. De gewonden. Van andere zijde meldt men nog: Van de gewonden zijn de volgende arbei ders per auto van den geneeskundigen dienst of van de politie naar de Rijks klinieken overgebracht: Geyssen, Marke- stein, van Giffen, Harderingen, van der Steen, Knijf, van der Berg, Driehuis, Hykamp, van der Voort en Knopper. Vijf zijn daar ter verpleging opgenomen bij hen bestaat geen direct levensgevaar. Moord en zelfmoord. In een benedenwoning aan de Bun- schotenschestraat no. 36 te'3 Gravenhage heeft zich gisterennacht een ernstig drama afgespeeld. Buren vonden gisterenochtend het huis gesloten; leveranciers hadden tevergeefs gebeld. Men waarschuwde de politie, die zich daarop door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang tot de woning verschafte en in een slaapkamer het ljjlc van de 36-jarige vrouw, badende in het bloed, aantrof. Met een hard voorwerp, vermoedelijk een bijl, was haar de sche del ingeslagen. De echtgenoot, de 35-jarige W. van den B., bleek zich door gasverstikking van het leven te hebben beroofd. Zijn lijk lag in de bovenachterknmer, Het zesjarig zoontje van het echtpaar bleek den avond te voren bij kennissen 'te zijn ondergebracht. Uit gevonden papieren werd de indruk bevestigd, dat men hier te doen heeft I met een huwelijksdrama. De verstand- I houding tusschen de echtgenooten liet veel te wenschen over. De lijken zijn voor sectie-onderzoek naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Omtrent de omstandigheden, die ver moedelijk de aanleiding tot het drama zijn geweest, verneemt de N.R.Ct. het volgende De beide slachtoffers waren tien jaar getrouwd; zij bewoonden een heel huisje, Bunschotenschestraat 36. De man, W. v. d. B., was broodbezor ger by' Bogers en was des Zondags en ook wel op andere tijden als hulpconduc teur bij de H.T.M. werkzaam. De vrouw had bijverdiensten als huisnaaister en zij had dezer dagen haar diploma cos- tuumnaaien gehaald. De verstandhouding tusschen beide echtelieden was langen tijd zeer gunstig, doch liet, vooral de laatste maanden, veel te wenschen over, hetgeen werd geweten aan hoogmoed van den kant van de vrouw, die met vriendinnen uitging en zich in een milieu wenschte te plaatsen, waarop het inkomen van haar man niet was berekend. Zij wilde een scheidingen zou dan met haar zoontje en met den inboedel naar Nijmegen, waar haar moe der woont, vertrekken. De man echter zou herhaaldelijk op een schikking hebben aangedrongen en van scheiding niet heb ben willen weten. Dinsdagavond onr 8 uur was er weer groote oneenigheid geweest. Kort daarop waren beiden naar het consultatiebureau van den Hoogen Raad gegaan ter be spreking van de scheidingskwestie. Mej. v. d. B. had intusschen hun zoontje naar een vriendin gebracht, met het verzoek, of het kind daar den nacht mocht door brengen, omdat zij en haar man vermoe- lijk eerst laat in den avond zouden thuis komen. Nadat zij samen waren teruggekeerd, heeft de vrouw zich naar haar slaapka mer aan de voorzijde boven begeven, terwijl de man zijn eigen slaapkamer aan de achterzijde opzocht. Kort daarop moet het drama zijn geschied; vermoedelijk is de vrouw in haar slaap overvallen. Tegenover een buurman had v. d. B. wel eens gezegd dat hij, wanneer zijn vrouw geen schikking wilde treffen, haar de hersens zou inslaan. Gisterenochtend werd de dochter van den buurman K., toen zij ontwaakte, onwel tengevolge van sterke gaslucht. De heer K. stelde een onderzoek in en kwam toen tot de ontdekking dat de oorzaak lag in het perceel van v. d. B., waar op herhaald bellen niet open werd gedaan. Daarna waarschuwde de heer K. de politie, met het reeds gemelde resul taat. Vb'! Voortgezet pleidooi. In de zitting van Dinsdag van de Nijenrode-zaak, voorzoover verdachte Onnes betreft, heeft mr. Muller Massis zijn vorige week reeds aangevangen plei dooi voortgezet. Mr. Muller Massis bespreekt nog enkele gedeelten uit het requisitoir, n.1. de ge beurtenis in de »Louis Seize" en de door het O. M. beweerde tegenwerking van Onnes tegen Johanknegt. Beide kwesties betreffen in hoofdzaak den persoon van Johanknegt. Uitvoerig gaat pl. hierna in op de verklaringen van getuige Meyering die er positief bij bleef dat Johanknegt haar na de inbraak gezegd had te weten wie de inbraak gepleegd hadden. De kwestie van de betrouwbaarheid van Johanknegt hangt verder volgens pl. nauw samen met de betrouwbaarheid van de Utrechtsche rechercheurs. Zij hebben zich door den particulieren detective aan den leiband laten voeren en den funesten invloed van zijn op treden ondervonden. Pl. acht het niet zonder belang dat mej. Nöggerath verklaard heeft dat er afspraken tusschen haar en Johanknegt bestonden. De begrafenis van het goed. De begrafenis van het goed bij de Hollandsche Rading wordt daarop door pl. aan een beschouwing onderworpen. Hij wijst op de beteekenis van voetsporen, die afkomstig geweest kunnen zijn van Johanknegt of een medewerker. Pl. komt voorts op voor de juistheid van de verklaringen der rechercheurs. Waarom zouden zij onwaarheid spreken Zijn de rechercheurs minder betrouw baar doordat zij een whisky gedronken hebben en een paar keer de rustieke gastvrijheid op Nyenrode gebruikt hebben Dat Onnes Johanknegt zou hebben tegengewerkt geeft pl. niet toe. Allen, behalve Johanknegt, staan terecht wegens medeplichtigheid aan oplichting. De officier, aldus vervolgt mr. Muller Massis, voelt in zijn hart zeer goed, dat dit rammelend getuigen-materiaal een ernstige bedreiging vormt voor de juist heid van een veroordeeling. Tenslotte memoreerde spr. de tot standkoming feitelijk tegen den zin van Onnes van de inbraakverzekering en het feit, dat de waarde der ontvreemde voor werpen ver boven de verzekerde waarde uitging en bepleitte vrijspraak. Heden replieken. En de middelen tot verbetering. Oss, de naam van het Brabanteche stadje heeft in Nederlandsche ooren geen goeden klank. Het doet ons telkens verschrik ken over de een of andere misdaad, die daar is gepleegd, en als de vergelijking niet zoo buiten verhouding was, zou men van het Nederlandsche Chicago kunnen spreken met een traditie, die al eeunen oud is. Dr. J. Casparie vertelt er van in een bij de Uitgevers- en Drukkersmij. I*. v au Rossen te A'dam verschenen brochure, getiteld „Beschouwingen over de crimi naliteit in Oss e.o., vergeleken bij diej". andere centra van Nuord-Brabant Hij noemt ook middelen tot verbetering. Het is het verslag van een voor het Psychia trisch Juridisch Gezelschap te Amsterdam gehouden lezing, waaraan het volgende is ontleend Er is een gedeelte dat men terecht „duister Oss" zou kunnen noemen, waar een aantal misdadige elementen vrij dicht bijeenwonen. We kunnen bepaalde streken aanwijzen, nl. de Schaiksche hei, en de Berghemsche weg, waar die misdadigers- families huizen, waar hun verzamelplaat sen zijn in bepaalde kroegen, waar in den regel de gruwelijke misdaden tegen het leven geschieden, terwijl zy zich ver spreiden om hun misdaden tegen den eigendom alleen of in vereeniging elders te plegen. Het heeft ons altyd getroffen, dat de verdachten uit deze streken psychisch iets zeer byzonders vertoonen. Er is eigeniyk geen enkel lid van de bekende misdadigersfamilies, die ooit zyn straf bare handeling bekent. Het zyn geen las tige menschen, die Ossche vrienden. Ze zyn wat onverschillig en nooit onder den indruk van het verblyf in voorloopige hechtenis. Ze zijn over het algemeen arbeidzaam en ook volg-en gehoorzaam; ze g9ven geen last dan alleen door het z.g. klopgesprek langs de buizen in de cellen, waardoor ze elkaar trachten te bereiken. Wij weten dat en moeten de Ossenaren altyd ver van elkaar plaatsen. Ze zyn over het algemeen spraakzaam en mededeelzaam, vertellen ons hun lief en leed, ook van hun gezinnen, van de ontrouw van vrouwen, etc. Men zou in de cel niet zeggen, dat deze lieden in staat waren tot vaak zoo afschuweiyke dingen. Opvallend is echter, dat hun spraakzaam heid en mededeelzaamheid ophoudt, wan neer men het gevoelige punt wil aanraken, n.1. het geïncrimineerde feit. Dan is er geen woord uit te krygen. Door den dag zyn deze menschen voor de buitenstaanders niet gevaarfijk; ze zyn zelfs vriendelyk en goedig net als alle Ossenaren. Ze complotteeren in het beramen van diefstallen en inbraken by Ossenaren of by opzettelyk georgani seerde expedities naar buiten en vriend en vyand werkt daar eensgezind mee. Het komt wel voor, dat een verdachte van een of ander misdryf zyn straf wil zien te verlichten, door in een ander feit toch te getuigen; maar die getuigenis brengt dan in den regel geen nieuw licht. Maar als dat wèl het geval is, en als ver-oordeeling op die getuigenis volgt, dan is de wraak ook zeker op een of anderen tyd. Daarvan zou ik tal van verhalen kun nen geven. Ik wil alleen een paar gevallen vertellen. In een complot dat een belang- ryke inbraak heeft gepleegd is een bekend type der familie aanwezig geweest en heeft gezwegen. Later wordt hy prev. gedetineerd en zal op getuigenis van de politie veroordeeld worden. Dan biedt hy zich aan als getuige tegen de anderen, die daarop veroordeeld worden. Veel later wordt de man meegetroond naar de Ber- chemsche kermis. Men laat hem drinken tot hy te veel heeft en wil hem zoo naar buiten lokken oin hem te mollen uit wraak. De man maakt in zyn dronkenschap echter eerst zelf ruzie en de politie komt binnen. Dat was zyn behoud. Want zoodra het politie of openbare macht geldt is alles eensgezind, 't Gevolg is geweldpleging en verzet tegen de politie, waardoor de man wordt ingerekend en preventief ge vangen gezet. Hy wordt veroordeeld tot straf voor enkele maanden, maar heeft voorloopig daarmee zyn leven gered. Voor- loopig zeg ik, want het zou wonder zyn als hy zyn „gerechte" wraak ontging. Een lid van de beruchte familie heeft buitenechtelyke intieme relaties aange knoopt met de vrouw van een der ande ren, waardoor ruzie komt of liever vijand schap met den wettelyken echtgenoot. Op zeker oogenblik begaat de buiten echtelyke vriend in tegenwoordigheid van den wettelyken echtgenoot een dood slag (na ruzie in dronkenschap), en nu is de wettige party uit wraak zoo brutaal zyn zwijgzaamheid te laten varen enden anderen tot een gevangenisstraf ran enkele jaren veroordeeld te krygen. En reeds nu worden de plannen beraamd zich on den verrader te wreken als de veroor deelde over drie jaren vry zal zy'n. Uit geMekenSP°ndentie d8t "U 81 d"idel«k Men is gewoon als één man tegen politie en justitie te staan, en liet is ergerlyk te weten, dat ook thans voor ?bff inC hUJ misdrijven in den laatsten tijd in dat millieu gepleegd, geen wettiV bewys is te verkrygen. Er zyn hier dei? halve de factoren aanwezig om een circulus vit.osus te vormen. De misdadige nei. gingen zyn diep ingeworteld door het dadigheid'ïn de hanftz.'wietwie gen e glimlach of een haast onmerkbaar niet zoo veel. Zooals KS, J° Z'ln er allen in twee buurten 111 L o !°!!en ze hei en de Berghemsche weg Dekfifw6 bezoeken de scholen znmint Yi? "meren inlichtingen kon vei'k-rii™. J 'ste onderwijzers hun indrukken en°» iW^e gen te laten meedeelcn- aiul' jeugdig vuur, die niet allèen hun taH '"et onderwijzer met ijver vervullïn Va,n «een ander doel „ftg Sï alles te doen, om die ellendige toestaufde# tot verbetering te brengen. Ze tratóhteg die kinderen liefde te geven en genten, heid op te wekken, de gaven waaraihn d# kinderziel zoo groote behoefte heeft, maar die ze thuis helaas totaal moeten missen. In het algemeen achten deze onderwij zers het intellect iets beter van de kinde. ren afkomstig van den Berghemschen weg, maar ook de reeds duidelijk herken bare misdadige neigingen en de geslepen heid en geraffineerdheid waarmee ze di» kleine diefstallen of andere wandaden doen zijn al aanwezig. E11 liet is zoo merk waardig dat de kinderen werkelijk aan hankelijk zijn en van alles voor den mees ter willen meebrengen en voor hem willen doen; maar als het gaat om een diefstal letje of iets anders uit te zoeken, dan staan ze als één man tegenover den onderwijzer, die thans onderzoekingsrechter is gewor den, en hebben ze nooit wat gezien en we ten ze van niets. Bij die kleine kinderen zien we dus die fatale eigenschap al vol- ontwikkeld aanwezig. Schr. komt ten slotte tot de niiddelen tot bestrijding van de criminaliteit: ze moeten uit het milieu worden gehaald door afbreking of ontruiming van hun wonin gen. Eerst dan. wanneer deze lieden voldoen de ver uit elkaar gebracht zyn, kan men wellicht met eenig succes beginnen met „reclasseeren". Nu is er een zekere angst voor die menschen, waardoor een belem mering voor de arbeids-voorziening is ont staan, en een klein boertje kan zijn nieuw stukje land evengoed elders bewerken als juist in de Schaiksche hei of den Berg hemschen weg. Er zijn voorbeelden ge noeg, dat een lid van het misdadigers-nest van Oss ergens anders belandt en gedu rende geruimen tijd een goed arbeider blijkt te zijn, maar terugkeerende in het milieu weer dadelijk vervalt tot het vroe gere euvel. Zyn ze eenmaal uit elkaar gebracht, dan kunnen de talryke gelegenheden die in Oss bestaan zooals de heer Ploegmakers ze op somt, misschien ook voor die lieden nuttig worden; dan zullen zijn goede scholen, zyn avondcursussen, zijn ambachts- en tuin bouwschool, zijn sportgelegenlieden, etc., etc. alles voor de jeugd bestemd, van groote reclasseerende beteekenis kunnen worden. Maar bovendien moet. er een modern ge schoold politiecorps koinen, dat samen met de Rijkspolitie (de Marechaussee) waak zaam is en misdaden weet te voorkomen. Ook die taak zal veel lichter worden wan neer eenmaal deconcentratie is bereikt. Er zal een lange tijd van onvermoeide pogingen tot reclasseeren noodig zijn; men zal bij de arbeidsvoorziening nu een maal voorloopig nog rekening moeten houden met de karakter-eigenaardigheden van die menschen; men zal wat door de vingers moeten zien. Maar in den arbeid zyn ze niet ongeschikt deze menschen. Ik heb reden om te meenen dat tot nu toe in ,dat opzicht niet altijd taktvol door de Os sche gemeentepolitie wordt opgetreden. Buitenland Sigarettenrookende schipbreukelinge en gearresteerde hond. Naar Reuter uit Londen meldt is het Nederlandsche motorscheepje »Westlaanc dat op weg was naar Antwerpen by Port land Bill in dichten mist aan den grond geloopen; het scheepje, dat 200 ton meet, was geladen met ijzererts. De redding boot yan Plymouth is te hulp uitgevaren. De Westlaan* hoort thuis te Groningen. Een nader bericht meldt: Omstreeks drie uur gisterennacht waren zeven van de acht opvarenden gered, slechts de kapitein, de heer Van der Laan, bevond zich nog aan boord. Onder de geredden zyn de vrouw, de zoon en de dochter van den kapitein. De dochter van den kapitein verliet het schip gekleed in een bonten mantel en een sigaret rookend. Ook de scheepshond is gered. Gisterenochtend seinde Reuter: De »Westlaan« is half acht vlot gesleept. Het schip, dat aan den boeg licht is beschadigd, wordt naar de haven van Portland gesleept. De opvarenden zyn met een raket-red dingstoestel van boord gehnald, aange zien de reddingboot het schip slechts tot op 50 meter afstand kon naderen. De hond welke van boord werd ge haald, is door de politie gearresteerd, overeenkomstig de quarantaine-voor schriften. (Hbl.) Acht man ter dood veroordeeld. In het groote proces tegen de leden van de Roode Marine, dat behandeld is voor het byzondere gerechtshof te Ham burg, werd Woensdagochtend door den voorzitter, Landgerichtsdirektor dr. Rue- ter, na een behandeling, welke byna vier weken duurde, vonnis gewezen in verband met de vier groote communistische „daden van terreur" van de jaren 1932 en 1933. I)e volgende acht beschuldigden werden wegens gemeenschappelyk gepleegden moord en poging tot moord, subsidiair wegens opruiïng daartoe ter dood ver oordeeld: Dettmer, Dreese, RuhnoW, Stockflecli, Wehrenberg, Hermann Fischer, Arthur Schmidt en Richartz. Drie en der tig andere beschuldigden werden veroor deeld tot tuchthuisstraffen tot 15 jaren, zes tot gevangenisstraffen tot drie jaren, terwijl één beschuldigde werd vrygS' sproken. De ter dood veroordeelde be klaagden werden voor hun leven vervallen verklaard van de burgerrechten, terwijl ne andere beschuldigden deze rechten v oor beperkten tyd worden onthouden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6