Stadsnieuws „VIJF DUIM"! BANKET Uit het politierapport. Drukkerij „De Boer i Mei-viering s.d.a.p. Voor den Politierechter te Alkmaar. pierde blad Licht op voor alle voertuigen. ponderdag 3 Mei Vrydag 4 19.55 uur. 19.57 uur. Aan het Instituut „Mercius*, Loods- graclit 72, slaagde voor het diploma inachineschrijven de heer c. Everhardus, alhier. EINDEXAMENS R.H.B.S. De eindexamens van de R.H.B.S. alhier zijn bepaald op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Juli. Als deskundigen zijn aangewezen: Dr. J. van der Bilt, observator aan de Sterre- wacht te Utrecht, wonende aldaar; dr. J. p. Wibaut, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, wonende aldaar; mej. dr: W. P. Friilinck, privaat docente aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, wonende aldaar. AFDEELING DEN HELDER EN OM STREKEN DEK NEDERL. VER, VOOR RADIO-TELEGRAFIE. Eenige jaren geleden bestond in deze gemeente een afdeel ing van bovenge noemde organisatie. Vele radio-amateurs waren lid van de vereeniging, welke he laas door diverse oorzaken werd opgehe ven. Thans zijn eenige leden bezig te trach ten haar wederom in het leven te roepen. In het weekblad „Radio Expresse" van 27 April j.I., is reeds een oproep gedaan. Vele vóordeelen, lu'eraan verbonden; mogen een aansporing zijn zich aan te sluiten. Onder deskundige leiding zullen o.a. cursussen worden gehouden in Sounderen morse-teekens), toestellen-bouw, ultra- kortegolf-ontvangtechniek en zender- bouw, terwijl voorts excursies, op het pro gramma staan, en lezingen zullen worden gehouden, door bekende personen uit de radio-wereld, welke dan de nieuwste ont vangers en onderdeelèn zullen zullen de- monstreeren. Alhier zijn reeds 15 leden, die als alge meen lid der N.V.V.R. staan ingeschre ven, zoodat tot het stichten van een afdee- Iing kan worden overgegaan. Zij, die iets gevoelen voor de vorderingen der radio techniek. zoowel in Den Helder als om streken, kunnen hun adhaesiebetuiging zenden aan het voorloopig secretariaat: J. M. v. d. Waay, de Ia Reijstraat 4. VAN FRANS, EEN ONTVOERD KIND, EN EEN KWARTJE. Eerst kwam het ontvoerde kindje. Het liep rustig met z'n bejde moeders in de Sluisiliikstr, Het tfè'ék' naar alle medekin- dertjes, die 'evéhéfehs'iri de Êflpisdijkptraat liepen en het ^bepeinsde, dat toch eigen lijk het leven wel schoon was, ondanks plasregens en overloopende goten. Toen kwam de auto. Ik heb dien irt mijn opschrift niet genoehid, juist voor de verrassing. Want die auto, daar gaat het maar om. Die auto stopte voor het kindje, dat daar met z'n beide verzorgsters, zal ik dan maar zeggen, liep. De auto stopte, snel, een meneer kwam eruit, pakte het kindje beet en nam het mee in den auto.Debeide vrouwen gilden,de verkeers politie kwam er net aan en zei, dat ze nu maar naar huis moesten gaan. En dat was het slot. En Frans, die dit drama had zien afspelen, liep op een holletje naar de Koningstraat om z'n kwartje te halen. Al vele jaren is Frans vaste reporter aan de krant, en de vraag die wij deden, mag dan ook gerechtvaardigd heeten: „Wat doe je nu met al die kwartjes, Frans Waarop Frans antwoordde, dat hij er voor naar de bioscoop ging, maar op het oogenblik een kapitaal aan 't kweeken was voor de a.s. zomerfeesten. Frans is een jongen met helder-blauwe oogen en een prettig gezicht. Zoo ziet u, dat een huiselijk drama met een geschaakt kindje, toch economisch ook alweer een goeden kant heef(r. Hetgeen'men lang niet van alle dingen kan zeggen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 MEI 1934. OPERETTE „IX PYAMA" IX CASINO. Tii("i"'a Akomt het Amsterdamsche Grand iheatre Operette gezelschap nok in Den mv een oln oei i»e eeven van hun gioote succes in Amsterdam, de operette L.ct ya!m Oit eerste-rangs gezelschap, oestaande uit altisten ais: Berthe Vers- iwev- ;vr' la Mar' Cor, v Pinksen, p?Pt VaSfher' Tini Viss('her, Ham Coda. t ^1,"er' Rob Müton- Ferry de ltoo.v, n, Adler e. a. lieeft met deze operette- Klucht een daverend succes gehad met 100 opvoeringen te Amsterdam. We krijgen hierpremes dezelfde voorstelling. De mu- zikale leiding is in handen van Louis Metz w La-'a!Kl lheatl"e «'azz Band. welke volledig meekomt, Alzoo een je klas op- e waarvan de volgende recensie in „naarl. Dagblad „Met een entrain van je welste speelde fel,z«n^'' souffleur de dolveruia- ine klucht, waarbij Freeman een vlotte en Passende muziek schreef, die even vlot en gaat door het ensemble van Louis Metz werd weergegeven. Harry Boda en Berthe ei su ij ver kregen opeit doekjes, terwijl 'aatste nog een prachtige speelscène met bien de la Mar in liet slotbedrijf liet f.ieiï*. door dit alles heen ging de onbe- taamare Piet Kohier en zorgde wel, dat ons het gezicht pijn deed van het lachen, juist op het moment, dat we een beetje op verhaal kwamen." Rijwieldiefstal. Een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd op den openbaren weg Sluisdijkstraat stond, werd vandaar ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. i Opgelet! Tegen een aantal personen wordt pro ces-verbaal opgemaakt terzake van het niet drieën naast elkaar fietsen. (Herinnerd zij aan het bepaalde bij art. 73 der Algemeene Politie Verordening, waarbij is voorgeschreven dat men op de rechterzijde, van den weg zoov'eel moge lijk rechts moet houden). Begin van brand, 1 Maandagmiddag ontstond er een begin van brand in een perceel aan de Hoofd gracht. Het vuur werd door de bewoners met eenige emmers water gebluscht. Oor zaak van den brand isde zeer gebrek kige inrichting van den schoorsteen. Eenig behang verschroeide, terwijl de huisboedel wat waterschade bekwam. FILMNIEUWS. Deze week in de Tivoli-Bioscoop „Paniek in den Dierentuin" met Gene Raymond,Loretta Youtig, Wally Albricht in de hoofdrollen. Op den achtergrond de Zoölogische tuin. De dieren met hun primitieve, gevaar lijke wildernisinstincten. Als handeling een romantisch gegeven. Een jongeman Zani. Eéti weesmeisje Évè, mét haar kameraadjes, die de lessen in natuurlijke historie in den dierentuin moet volgen. zegt de timmerman. ,,Tien centimeter" zegt de kleer maker. „Tachtig kilometer' zegt de vliegenier. „Één- tiende milimeter" zegt de bekwame drukker Bij een goede drukker ij rekent men met gedeelten van mjlimeters. Vertrouw Uw drukwerk daarom toe aan „Dat's vakwerk" zegt U dan Een kleine jongen, weggeloopen van zijn gouvernante. Door een misgreep wordt de avond stilte verscheurd en slaat om in een paniek stemming! De dieren zijn losgebroken! De wildernis viert hoogtij! Leeuwen, tijgers, olifanten, apen, stekelvarkens, dwarrelen in een wilde chaos dodreen. Een aanblik, zooals men wellicht óp de film nooit zag. Zani redt met levengevaar het kleine kereltje. De wilde nacht is voorbij ...de rust aclitei' de tralies is wèergekeerd Zani en Eve worden een gelukkig paar Voor een tjokvolle, zaal. t - Tjokvol was „Casino." Dinsdagavond. De jaarlijksche viering van het Mei-, feest geschiedde ook ditmaal naar het Al oude recept: de dag begon met een re veille door Helders Fanfarecorps vanuit het Bondswebouw in liet Julianapark. Oni 10 u. werd. 't gebruikelijk bezoek gebracht aan de graven der overleden kameraden, en des namiddags ging het naar de Don kere Duinen, waar de middag met spel en gezellig samenzijn werd doorgebracht. In den stoet, die om 2 uur over het Koningsplein trok, liepen de verschil lende corporaties: Held. Fanfarecorps, A.J.C., Ned. Arb. Sportbond, „Kunst aan 't Volk" en de Vrouwenclub namen-er aan deel en ze vormden een lange rij. En opnieuw kon men te kwart voor irevérjl het opstellen Van déil" 'étoèt 'aiuïséhouii wen, die dèarna dóór verschillende.fetadsl? gedeelten Uasinowaarts trok, -. ®Sï I !- -J jbóuir f i: iI - ■III! r KT» ff: Jt:u: .K: I.'t i >1. 0 i Openingswoord van den lieer Minnes. De bijeenkomst aldaar werd té 8 uur geopend door den heer Minnes, die zijn blijdschap uitdrukte over de volle zaal. Verleden jaar, na den aanval op onze be- weging, hebben wij wel eens gedacht, dat wij daar nimmer bovenop zouden kömeu. maar de feiten hebben het tegendeel be- wezen. Vóór men ons den nekslag meen de te kunnen toedienen, telden wij hiér ter stede 560 a 570 leden; op het oogen blik is reeds weer het aantal van 550 be reikt en aangezien. Casino veel meer dan dit aantal kan bevatten, mag dus worden aangenomen, dat hier hedenavond ook verscheidene niet-leden der partij tegen woordig zijn. Spr. roept ze het welkom toe; wü zullen niet rusten voor wij hen ook in onze rijen hebben opgenomen; nog in.de eerste helft van het jaar moeten wij de 600 hebben overschreden! Spr. doet dan een beroep op aller mede werking. ook financieel, voor den komen den verkiezingsstrijd voor de Prov. Sta ten. Ook colporteurs zijn noodig voor hel werken met „Vrijheid, Arbeid, Brood". Rede van den lieer Moltmaker. Nadat staande en met groot en thousiasme twee coupletten waren gezon gen van de „Internationale", kreeg de spr, van dezen avond, de heer P. Moltmaker, voorzitter spoor- en tramwegpersoneel te Utrecht, het woord. Hy wees er op, dat reeds 9 lustrums zijn gepasseerd sedert op voorstel van een Franselien' mijnw erker, op het Internati onaal .congres te Parijs 't besluit genomen werd om elk jaar op 1 Mei dit feest te vieren. De bourgeoisie was toen erg bang voorliet handjevol betoogers; in 1890 werden bijvoorbeeld in Duitschland in dé kazernes de troepen geconsigneerd om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Thans hebben wij kunnen constateeren, dat in datzelfde Duitschland, zij het onder ander regiem, datzelfde Meifeest tot een feestdag is geproclameerd; met onze Meiieuze moet thans het Duitsche volk worden gepakt. Niet alleen den naam. ook ons Meifeest hebben de Nazi's van ons gestolen, wjj weten, dat het allemaal schijn is en dat het met socialisme niets te maken heeft. Spr. wijst op de vele dingen, die door het werk der soc.-dem., die toen wrerden gehoond en bespot en uitgemaakt voor fantasten, zijn tot stand gekomen: de acht- urendag is gekomen, onder den druk van de soc.-dem. kwam een Arbeidsinspec tie tot stand, die een eind maakte aan de meer dan schandelijke toestanden die vóór dien heerschten in fabrieken als van Regont, lucifersfabrieken te Eindhoven, enz. En bet zal altijd de eer van het so cialisme zijn, dat het is geweest de open bare aanklager van dewantoestanden op politiek en cultureel terrein. Thans probeert .men'stuk te rukken, wat wij hebben opgebouwd; met alle middelen moet het kapitalistisch stelsel in stand worden gehouden. De marinebonden heeft EN En al die touwe? Nou, hier liè je de voorljjn, loopt over de voorgalg, en hier de achterlijn, loopt over de achtergalg, da's duidelijk. Die lijnen loope over de trom mels van de vischlier en aan het andere eind zitte ze met de bordkettinge aan de vischborde vast. Straks worde die borde met de lier buiten de verschansing gezet. Aan het net zelf zitte ook nog verschillen de touwe: zooals ik gezegd heb; de buik- touwe, die bij 't inhalé van 't net van de borde worden losgemaakt, as die weer binne boord benne en om de rolle van de lier gelegd. Verder de bovenpees en de grondpees, dat benne. „Hó, jij, daar achteruit, kom es hier een bandje helpe het net over boord zette!" En met een brééd armgebaar wenkt de Kolossale het jongmaatje naderbij, hier mede de lezing van den Puike afbrekend. De jonge zeeman stevent moeizaam naar voren, tusschen de druk bezig zijnde ma trozen <j00ri de ijjnen aanslaan en de vischborden gereed maken om te hijschen. ïk ben ervan overtuigd, dat de jonge fin at» i IvaaI Jo slaf liftf. v-i y mi «v.- 1-» man er niet heel rouwig om is, dat het onderricht wordt afgebroken. Hoewel hij a' zijn best doet zijn opkomende zeeziekte onder een groote mate van geveinsde of ongeveinsde belangstelling te begraven en wysgeerig ja knikt bij alles wat de Puike hem vertelt, weet ik zeker, dat hij er niets, maar dan ook lieelemaal niets van heeft begrepen. Trouwens: ik geef het een ieder te doen zelfs bij alle afwezigheid van misselijkheid (ach arme, het schip ligt gestopt en deinst zachtkenns op de speelsche golven) wijs te worden uit dien wirwar van touwen, mazen en drijvers. Om van de attributen van het net zelf maar niet te spreken, waarover de Puike juist een lezing wilde houden, toen zijn leerling elders werd geroepen. Het jongmaatje is allang Wij, dat hem iets wordt gecommandeerd, dat hij kan begrijpen, ofschoon Dij op het eerste ge zicht niet weet, waar hij het reusachtige, in zijn oog onontwarbare kluwen moet aanvallen. Van de andere orders, welke hij links en rechts hoort uitdeelen. Snapt hij niets: benamingen als: slipblok, messing, mus- keton, etc. zijn ten eenen male boven natuurlijke begrippen voor hem. Hij heeft dan ook een diepe bewondering voor al die bevaren gasten, die zonder aarzelen al die tooverformulen weten om te zetten, in daden. Het duurt dan ook niet lang of liet net hangt buiten boord. En nu, lezer(s) een gewetensvraag. Hebt ge u ooit wel eens verdiept in het pro bleem, hoe eigenlijk de visch wordt ge vangen, welke, op dampende schotels op getast, uw tafel siert en straks, met bo tersaus of andere saus getooid, uw ver hemelte streelt? Zoo noemt men zulks, zou Multatulie zeggen. Weet ge het niet? Danmaar eerst wat anders. Ik ver wed er wat moois onder, dat minstens de helft van de lezers van de Heldérsche Courant (en dat zijn er wat!) die de'ru briek: „Zeemansleven en Zeebanket" niet overslaan (zijn die er ook?) nu zal zeg gen: „Wat een naiveling, die vraagt aan een Nieuwedieper hoe z'n visch wordt ge vangen." Die helft zal wel gelijk hebben, maar wat dunkt u: Ik heb jaren lang een kennis gehad, die zijn heele leven in Den Helder had gewoond, doch, tenslotte déze schoone veste verlatende, nog niet wist hoe hy een luitenant ter zee van een offi cier van administratie kon onderscheiden, zoodat ik maar zeggen wil, dat het leven om, in en bij liet onderwerp nog geen kennis van dat onderwerp behoeft in te sluiten. Ik veronderstel dus maar -gemaks halve, dat ge het niet weet, of niet goed weet, of zoo ge wilt: niet m e e r weet. Juist, niet meer weet, wat een vóhdst. 't Lijkt altijd prettiger om 'te zeggèn: „o ja, hoe was dat ook weer?" dan: „dat weet ik niet." „Nietwaar? Een mensch vergeet nu een maal wel eens wat, vooral hij die veel weet, loopt kans ook veel te vergeten, met een: „Ja, dat heb ik wel geweten," boet men niets in aan achting van z'n medemenschen; alleen aan zelfrespect als men het nooit heeft geweten. Maar ik dwaal af. We willen allen graag heel globaal natuurlijk weten, hoe ons botje, ons scholletje, onze griet of onze schar wordt gevangen. De lezing van den Puike hebt gé natuur lijk aandachtig gevolgd. Indien ge er net zoomin iets van hebt begrepen als zijn zeezoon, doet dit niet in 't minst afbreuk aan uw intelligentie. Het vak kan zonder aanschouwelijk onderwijs nu eenmaal be zwaarlijk worden onderwezen. Ziehier dus een prentje. Ge ziet hierop het silhouet van de „Nautilus", u allen natuurlijk wel bekend. Het schip ligt stil en het net hangt dus afwezigheid van stroom vooropgesteld recht omlaag aan de lijnen A en B. C en D zijn de borden, welke, zoodra het schip vaart heeft, uitgieren en het net in horizontale richting openhouden. E. is de bovenpees met de drijvers. Dat zijn die kleine luchtballonnetjes, die ge fer bij geteekend ziet. F is de grondpees, welke ten opzichte van de bovenpees in men vernield, maar het is juist de s.d.a.p. geweest, die van den geminachten marine man een kerel heeft gemaakt, en steeds waren het (en zullen het blijven) de soc.- democraten, die voor hun belangen in de Kamer zullen opkomen. Tot de regeering zegt spr.: gij kunt den Bond vernieti gen, maar niet den geest! Reeds vóór het gebeurde op „De Zeven Provinciën" heeft spr. de regeering gewaarschuwd, dat zij in Indië ïuet vuur speelde. Maar dan luistert de regeering niet: eerst moet er wat gebeuren vóór men wakker wordt. Wat in zooveel tientallen jaren is opge bouwd, kan niet door een regeering met één slag vernietigd worden en wij Zeggèn dan ook tot het marinepersoneel, dat hier niet aanwezig mag zijn, dat wij trouwe wachters voor hun belangen zullen blij- ven, zooais wij steeds geweest zijn. Wat op sociaal terrein tot stand geko men is, is ons werk geweest. Al heeft de partij, door de omstandigheden genood zaakt, een Zwenking moeten maken, on gewijzigd blijven haar ideeën over ont wapening. - Spr. komt dan op de buitenlandsche toe standen. Hij wijst'op het verschil tusschen den Duitscher en zijn iand e.n den Neder lander en ons land. Het is onze vaste overtuiging, dat men het daar in Duitsch land niet houdt. Wat Italië betreft, on danks een 9-jarig fascistisch regiem is in geen land ter wereld de werkloosheid zoo groot als daar. Oostenrijk wil den katho lieken corporatieven staat invoeren, maar wat dit precies is weet niemand. Teeke nend is wel, dat men, om te ontkomen aan de voortdurende betoogingen op de gra ven der gesneuvelden, drie lijken van de voormannen wil opgraven om die te ver branden. Terwijl liet katholicisme zich principieel tegen lijkverbranding verzet! Spr. wijst er op, dat in Oostenrijk zoovele leden uit de partij waren gedeserteerd, waardoor zij mede scluiklig staan aan tl® gebeurtenissen, 't Is geen kunst in tijden van lioogperioden Hosannah te roepen, maar het komt er óp aan, dat ook in dagen van neergang te doen. Neen, wij Nederlanders moéten niet zien- naar landen als Duitschland en Oostenrijk. Wat daar is geschied, kan met ons volk en met onzen landaard niet gebeuren. Wij moeten onszelf vergelijken met de, Scan dinavische landen, met Engeland;, met Amerika. In al die, landen zal het fascisme nimmer voet krijgen, en in óns land, spr. is daar zeker van, is men ook reeds op het hoogtepunt. Onze rol van openbaar aanklager voor alles wat onrecht is; heb ben wij, evenals vroeger, onverzwakt te vervullen. Trouwens, in tal van kapitalis tische kringen ziet men thans ook in, dat alleen langs den weg van, vernietiging van het kapitalisme redding is te krijgen voor de menschheid. Met een vurige, hartstóchtelijke opwek king om vóór alles eensgezind te blijven, eindigt spr. zijn rede. Muziek, sport en spel. De rest is gauw verteld: na deze rede kwam de Zangvereenïging „Kunst aan 't Volk", onder leiding van den heer Rus ting met een drietal nummers, de Sport- bonders kwamen met vrije en orde-oefe- iiingeiv (en er waren wat een kranige wer kers en werksters aan de brug bij!) en; na de pauze de Vromvenelub met een toonèel- stukje, terwijl „Kunst aan 't Volk" de'rei sloot. Lpider der turners was de heer Delver. Vermeld nioet nqg worden de zeer ver dienstelijke medewerking van het Jazz orkest uit Helders Fanfarecorps. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Door Notaris Schreuder zijn gisteren avond in „Musis Sacriun" publiek ver kocht de volgende perceélen: De Lunchroom met erf aan dé Koning straat No. 17, groot 1 are 50 centiaren. Uit de hand verkocht. Het woon- en winkelhuis, waarin schoenhandel en erf aan de Koningstraat No. 49, groot 1 are 35 centiaren. Kooper de heer Jb. Boon ci.q. vqor 8500. Het woqnhuis en erf aan de Koning straat No. 51. groot 1 are 35 centiaren. Kqopet' de heer H. W. Zegel q.q. voqr 7600. Het woon* en winkelhuis, waarin manu facturenzaak, en erf aan de Koningstraat No. 53, groot 1 are 35 centiaren. Koóper de heer C. Taylor q.q. vqor 8500. Een perceel grond achter café „Royal" aaii de Spoorstraat, groot 74 centiaren. Kóopei* de heer P. Bregman q.q. voor 380. Het huis eri erf aan de Koningstraat No. 84, groot 1 are 42 centiaren. Uit de hand verkocht. Van o kortun j op Uurwerken, Diamanten, Goud en Zilver in de Het huis en erf aan de Vijzelstraat No. 25, groot 43 centiaren. Kooper de heer t'. Kalis q.q. voor 272. OVERSTROOMINGEN. Door den geweldigen, lang aanhouden den regenval van gistermorgen, ontstond den in verschillende stadsgedeelten over stroomingen. De riolen konden dergelijke enorme watermassa's, die door het aan houden van den regen, voortdurend weer werden gevoed, niet verwerken, en het gevolg was, dat zij overliepen en het water in verschillende woningen binnen drong tot groot ongerief van de nauwe lijks ontwaakte bewoners. In sommige straten stond het water een decimeter hoog. Hoewel onmiddellijk door den dienst dér Gemeentereiniging maatregelen wer den genomen en in verschillende straten de 1'ioolmondingen werden doorgestoken, in de hoop, dat het overtollige water aldus wat spoediger zou wegvloeien, kon dit, zoolang de enorme regenval aanhield, uit den aard der zaak slechts weinig verbe tering brengen. Tegen 9 uur werd het ge lukkig wat tnipder en toen was liet erg ste leed geleden. Vooral de bewoners van de Achterstraat en Dijkweg ondervonden veel last, omdat hier het water met ge weld van den hoogen zeedijk af in hun wo ningen stroomde. VERDRONKEN? Sinds de vorige week wordt vermist óo persoon van C. Bijl, Brouwerstraat 28, visscherman en bekend redder. Het laatst heeft men hem gezien op het gedeelte - Keizersgracht tusschen achterzijde H.B.S. en Werf brug, hetgeen aanleiding was om in dit gedeelte van het Kanaal gisteren middag të dreggen, aangezién men ver moedde, dat hij verdronken was. Naar wij evenwel vernemen, zonder resultaat, zoo dat het mysterie nog onopgelost is. Pijl was ongehuwd en ongeveer 56 jaar oud. Strafzitting van -Maandag 30 A;.:- Een Sang-gevingerde kappersbeiüeade. De twintigjarige kappers-assistent H. M. te den Helder, was door zijn patroon M. ontslagen, zonder in het bezit gesteld te zijn van een getuigschrift, vermeldende de volle tevredenheid van den werkgever. Nu, die werkgever was ook niet con tent en had H. op de Heldersche keien gedeponeerd, op grond van de myste rieuze verdwijning van verscheidene kap- persbenoodigdheden, die later door de politie te zijhen woonhuize werden terug gevonden.. Op: 2 IVtiei stond dé coiffeur voor, deze kruimeldiefstallen in dienstbetrekking terecht, maar maakte toen zoo'n beiab- berden indruk, dat de officier maar primo Vista.een maand celstraf requireerde. De :politiérechter wilde echter niet den dood des zondaars, maar wel, dat hij zich „zou bekeeren en leven", en gelastte het Wiggers-onderzoek. De hervatting der behandeling vónd heden plaats. de richting van beweging achterlijker zit. Die ballonnetjes, tusschen twee haakjes met lucht gevulde ballen van J m doorsne de, dienen, zooals ge natuurlijk wel hebt begrepen, om het net in verticale richting te helpen openhouden. Dé grondpees schuift over den bodem, de visch- wordt opgejaagd en ziet zich den weg versperd, 'door den bovenkant van het net. „Daar vindt ze alvast een afdakje," zegt de Kolossale laconiek. De gevangenen,, niet omhoog kunnende zwemmen, worden naar de kuil G. gedre ven. Wanneer zij eenmaal daar zijn aan gekomen, is hun lot bezegeld, tenzij een scherpe kei zich over de scholletjes ont fermt en het net openscheurt. Ziezoo, ge weet nu zeer globaal hoe uw botje of uw scholletje wordt ge vangen. Maar weet ge nu ook het verschil tus schen uw botje, uw scholletje, uw grietje en uw tong? Ik bedoel de viscli. Weer zoo'n naïeve vraag, nietwaar? Ter veront schuldiging verwijs ik maar weer naar m'n anoniemen kennis. Ik had nooit ge dacht, dat ik na zooveel jaar nog zooveel pleizier aan hem zou beleven. Wederom neem ik voor 't geniak maar aan, dat ge het verschil hebt vergeten. (Of moet ik zeggen: zyt of bent?) Jammer, dat Charivarius deze regels niet leest. Om uw geheugen op te frissclien, noodig ik u uit tot een bezoek aan boord. We liggen N.B. en O.L. en we nemen aan, dat we daar weer liggen, als de vangst is afgeloopen. Op het opperdek aan stuurboord (welken kant dat is, weet ge natuurlijk) is een beun gebouwd en daar wordt de vangst in gestort, juist op het moment dat ge aan boord stapt. Uw eenigst vervoermiddel is bij gebrek aan communicatie een vlétje geweest en daar om hebt ge over den tocht precies zoo lang gedaan als het net te water heeft ge legen, d.w.z. 16 uur. Het watertochtje heeft u zoodanig ver kwikt, dat ge een en al belahgstelling zijt voor wat er om en in de beun gebeurt. Daar staan reeds vele mannen omheen ge schaard en zij zijn allen doende met de visch. Manden worden aangesleept om straks tot tijdelijke bergplaats te dienen voor 'alles wat daar spartelt en glibbert en wiemelt tusschen die opstaande plan ken. De vangst is matig volgens hen, die het kunnen weten. Ik beken volmondig, dat ik daar niet bij hoor. Dat zult ge onmid dellijk gelooven, als ik u het verschil uit leg tusschen al die beestjes. Er is niet veel, maar van alles wat. precies zooals de Puike zei. We hebben gevangen: schol, bot, griet, haring, schar, tong en haai. Hier staat een mandje voorde schol met de bekende oranje-roode stippen op het lichaam. Geen schubben. In die andere mand er naast de bot, donkerder van kleur, zonder stippen, ook geen schubben. Ginds de griet, wel geschubd en grooter, niet zoo rond. Daar de tarbot, lijkt op de griet, doch is donkerder en ronder, met kleine ruwe uitsteeksels op den rug. De tong is slap, tamelijk smal, plat en ruw geschubd. De scharmaar die kent natuurlijk iedereen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9