f. Buitenlandsch Overzicht. De Tweelingzusters NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND Nederlandsche Middensta^dsbank 7430 EERSTE BLAD WOENSDAG 9 MEI 1934 32ste JAARGANG Patricia Wentworth Een Saar-betooging. KONINGSTRAAT 7 Spaarbank - Bewaarkluis De K.L.M. in 1933. 0o. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 4 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wiel ingen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse i os. 4ct.fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70.f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, 11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. RedacteurP. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN. 20 ct. per regel (galjard). Ingez. tneded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De economische strijd tusschen Engeland en Japan; maatregelen in het Lagerhuis aangekondigd. Goemboes over Hongarij 's buitenlandsche politiek. Amerika en de oorlogsschulden. De economische strijd tusschen Engeland en Japan De economische strijd tusschen En geland en Japan is nog op geen stukken na beslecht en Enge land weet eigenlijk niet goed hoe dit varkentje te wasschen, omdat het vanwege den handel graag goede vrienden met Japan blijft. Minister Runciman nu heeft Maandagmiddag in bet Lagerhuis een verklaring nopens de Japansche concurrentie, speciaal voor textielgoederen, afgelegd. De minster zeide, dat de regeering reeds op 16 Maart 1933 de aandacht van o'e Japansche regeering gevestigd had op WALTER RUNC1MAN, Enqelsch Minister van Handel. de moeilijkheden waarin de Engelsche fabrikanten begonnen te verkeeren ten gevolge van den ongebreidelden invoer van Japansche goederen. Daarop waren de onderhandelingen buiten belangheb bende kringen gevolgd, zoowel in Br. Indië als te Londen, die ten slotte in dit voorjaar dood waren geloopen. De regeering had toen nogmaals te Tokio laten meedeelen, dat het zoo niet langer ging en of de Japansche regeering voorstellen naar aanleiding van het af breken der besprekingen te Londen, te doen had? Japan had daarop geantwoord, dat het geen eigen voorstellen te doen had, maar nieuwe Britsche voorstellen gaarne in overweging zou nemen. Op deze wijze bleef men in een cirkel rond draaien en ofschoon spr. nog hoopte dat tenslotte een vergelijk zou getroffen kun nen worden, kon Engeland niet langer voortgaan met onderhandelen, waarbij Japan altijd aan het langste eind trok, ómdat gedurende iedere periode van nieuwe besprekingen alles weer bij het oude zou blijven. Daarom had de regeering besloten tot onmiddellijke maatregelen; waarmede de katoenfabrikanten in Engeland het eens waren en die bovendien geen inbreuk maakten op het bestaande handelsver drag tusschen beide landen. De beide onmiddellijk noodige maat regelen waren voor de Kroonkolonies de afkondiging van quota voor invoer van Japansche katoenen en z.g. rayon-goe deren. Feuilleton Uit het Engelsch van Nadruk verboden. 21) Voor twee pence had ze een glas melk en voor een penny een broodje. Neen, een Broodje kon ze niet betalen. De melk ook eigenlijk niet. Maar als ze den heelen nacht hier kon blijven, kon ze brood en ®>elk als avondeten nemen en brood en nielk als ontbijt. Ze liet haar suitease staan en ging in- icirnmeren tot hoe laat de wachtkamer npen bleef. Ze kwam met onvaste treden de gedachte om na middernacht door de donkere straten te moeten loopen, beangstigde haar. De vrouw had haar met ®e'i wantrouwenden zijdelingschen blik aangekeken een loerenden, beschuldi- Renden blik, die nog hatelijker werd, toen Aflne zich verstout had te vragen of ze een behoorlijke gelegenheid wist om ]en nacht te slapen. ^e ging weer zitten. Het was nu half l1 nog vijftien uur eer ze den eer- 11 stap kon doen om een betrekking te ^mden. Het was nog licht, zelfs in de sombere wachtkamer; maar buiten zou Voor liet moederland was herziening van de invoertarieven op geweven-zijden en kunstzijden goederen noodzakelijk; aan de commissie voor invoerrechten was gevraagd zoo spoedig mogelijk een rap port uit te brengen. De te nemen maat regelen zouden dan terugwerkende kracht tot heden (7 Mei) hebben. Als quota voor de Kroonkolonies zou het gemiddelde van den invoer over de 4 jaren 1927/31 gelden. Naar Reuter uit Londen meldt, gelooft men, dat het practische resultaat van de nieuwe maatregelen zal zijn, dat de invoer van Japansche katoenen en kunstzijden goederen in de koloniale afzetgebieden, met uitzondering van Oost-Afrika, met meer dan tweederde verminderd zal avoi-- den. Japan kan beperkende maatregelen Ireffen ten opzichte van Engelsche goe deren en repressailles toepassen, maar liet kan geen andere maatregelen van on derscheid toepassen, evenmin als Enge land dat ten opzichte van Japan vermag wegens het handelsverdrag tusschen beide landen, dat de clausule van meet- begunstigde natie bevat. Hongarije's buitenlandsche politiek De Hongaarsehe minister-president, Goemboes, heeft Maandag in het Huis van Afgevaardigden bij de behandeling van de begrooting gesproken over de buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de herziening van de vredesverdragen zei hij, dat in het Karpathenbekken Hongarije de grens terug moet krijgen, die de levensvat baarheid en de oeconomisehe en cul- tureele welvaart des lands verzekert. De bevordering van de vriendschap met Italië is juist gebleken. Daarvoor vormt de overeenkomst van Rome een nieuw bewijs. In het volle besef zijner verantwoordelijkheid, zoo verklaarde de minister-president onder luide toejui chingen, kon hij mededeelen, dat te Rome in groote trekken een overeenkomst tot stand is gebracht, en wel ten bate van Hongarije. Mussolini in zijn genialiteit heeft ingezien, dat in het Karpathenbekken zonder Hongarije geen oplossing mo gelijk is. Tegen zijn vroegere opvatting in, is Goemboes tot de overtuiging gekomen, dat de Hongaarsch-Oostenrijksche vriend schap het natuurlijkste is, waarom hij met den Oostenrijkschen bondskanselier de kwesties heeft besproken, die beide landen raken. De overeenkomst van Rome is in ieder geval een stap tegen de autarkische denk beelden van andere landen. In den strijd tusschen Oostenrijk en Duitschland zal Hongarije zich des te minder mengen, omdat het met beide landen door groote belangen verbonden is. Natuurlijk echter zal Hongarije zich ver zetten, wanneer tendenzen van binnen- iandsche politiek van andere landen zich in dit land trachten te laten gelden. Men moet zich echter voor oogen houden, dat niet ver van Hongarije een Duitseh volk van 70 millioen zielen woont, dat steeds een beslissenden invloed zal hebben op de regeling der omstandigheden in het dal van den Donau. De Hongaarsehe regeering zoo zeide Go.emboes is bereid met de Kleine En tente te onderhandelen, echter niet met geboeide handen en niet als smeekeling, doch als onafhankelijke natie. Betreffende het monarchistisch vraag stuk zei de minister-president, dat hij dat in geen enkel opzicht actueele achtte. Amerika en de oorlogS' schulden Het schuldeuvraag- stuk, dat velen al als afgedaan beschou wen, ze betalen dood eenvoudig niet meer, behoort voor Amerika geenszins tot bet verleden. Amerika heeft er zich bij moeten neerleggen, dat ver schillende mogendheden de termijnbeta lingen staakten, omdat zij daar financieel niet toe in staat waren, maar Uncle Sam blijft op zijn rechten staan en de regev- ring van de Ver. Staten heeft indertijd zeer juist geredeneerd, als jullie in Euro pa millioenen uitgeven aan bewapening, zal je ook je verplichtingen nakomen. We vinden nu het volgende bericht in de groote pers: Rainey, de voorzitter van het Ame- rikaanscbe Huis van Afgevaardig den, meent te weten, dat Roosevelt van plan is met Finland een regeling inzake de oorlogsschulden te treffen. Finland is, zooals hekend. het eenige- land, dat zijn betalingsverplichtingen ge trouw is nagekomen. Later zouden dan soortgelijke overeenkomsten met de an dere schuldenaren getroffen worden. Rainey verklaarde verder-, dat hij niet wist, wanneer men een boodschap vaw Roosevelt ten aanzien van de schuldigen tegemoet kan zien. Hij zinspeelde er op, dat het tot stand komen van een regeling met Finland voor de rest van de wereld een aanwijzing zou zijn, wat de Vei'. Sta ten zullen doen, wanneer de landen, die in gebreke zijn, er in toestemmen hun beta lingen tot nu toe aan te zuiveren. In bepaalde kringen wordt opgemerkt, dat zich moeilijkheden zouden kunnen voordoen, door alle debiteuren op dezelfde wijze te behandelen. Men verwacht, dat de aanstaande boodschap van den President den vorm aan zal nemen van een rapport over den stand der betalingen. Men her innert ook aan de onverzettelijke houding van het Congres ten aanzien van de schul den, toen Hoover indertijd zijn morato rium afkondigde. KONING ALBERTS DOOD. Een Britsch schrijver heeft beweerd, dat koning Albert vermoord zou zijn; Han officieele zijde wordt deze bewering beslist tegengesproken. IIE KONINKLIJKE GRAFKELDER TE LAKEN. Nog duizenden bczoékers. De correspondent van de N. R. LTt. te Brussel meldt, dat Zaterdag niet min der dan 6000 personen van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt om een be zoek te brengen aan den koninklijken grafkelder onder de kerk te Laken, waar ook het stoffelijk overschot van koning Albert rust. Zondag hebben 9700 men- schén de koninklijke broeikassen in het slotpark te Laken bezoeht. Deze broei kassen zijn ook Donderdag, alsmede Zon dag en Maandag nog kosteloos toeganke lijk voor het publiek. UNIFORMVERBOD IN BELGIË. De Belgische Kabinetsraad heeft giste ren bet wetsontwerp goedgekeurd inzake het verbod tot het dragen van uniformen voor alle politieke organisaties met een militant karakter. AMNESTIE IN OOSTENRIJK. Het Oosten rij ksche departement van justitie heeft een amnestie afgekondigd voor Februari-revolutionnairen die zich vrijwillig hebben overgegeven nadat Doll- fuss een ultimatum had gesteld en voor Schutzbundleden die niet aan den strijd hebben deelgenomen, maar zich wel be vonden in de woonkazernes die belegerd werden. Te Zweibrücken in de Palts is Zondag een groote demonstratie van Dnitschers uit het Saargebied gehouden, dewelke is-JLoor schitterend weer werd begunstigd. De muziek- en feesthal, die in 1926 werd gebouwd en van welks balkon rijksminister dr. Goebbels het woord voerde, ligt schuin tegenover het plein, waar de deelnemers aan de demonstratie waren bijeengekomen. Over de heele breedte der feesthal was een reusachtige Adelaar met uitgespreide vleugels aangebracht. Daaronder ston den in meters hooge letters de woorden sDeutsch ist die Saar«. Links en rechts van de hal woeien de vlaggen van het Derde Rijk aan hooge masten. Het plein van circa 300 bij 500 'cv ■jMÊsïm meter was dicht met deelnemers bezet. In tegenstelling met andere demonstraties in het rijk, was hier de burgerkleeding overheerschend. De door de Rijksduitsche S.A. en S.S. aangewezen ordebewaarders, staken door hun uniformen duidelijk af bij de deelnemers. Gedurende verscheidene uren waren Duitschers uit het Saargebied naar Zwei brücken opgemarcheerd, om aan de be tooging te kunnen deelnemen. Nadat eenige liederen waren gespeeld en gezongen, betrad dr. Goebbels het balcon, door de menigte geestdriftig be groet, tot het houden eener rede, waarin hij verklaarde, dat het Saarland Duitseh is en het eeuwig zal blijven. HE STEUNACTIE VOOR HET GEZIN- HOEWINK. De steunactie welke de Nederlandsche pers begonnen was voor het buiten zijn schuld zoo zwaar getroffen gezin-Boeijink het gezin waarvoor gep. generaal Ton- net zijn actie heeft gevoerd is prachtig geslaagd. Dezer dagen ontving gep. schout bij nacht Hartkamp te Velp, die zich met de geldinzameling belastte, een laatste gift, waardoor het totaal bedrag, dat liefdadig Nederland bijeenbracht, gestegen is tot 5717.85. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om Boeijink zoo spoedig mogelijk aan een nieuw huisje en bouwland te helpen. BE STEUNNORMEN IN DE GROOTE STEDEN. De conferentie tot 12 Mei uit gesteld!. De samenkomst tusschen den minis ter van sociale zaken en de wethouders van financiën en van sociale zaken der vier groote gemeenten, welke tegen heden beraamd was, is met het oog op enkele voorbereidende 1 werkzaamheden, op 12 Mei gesteld. CENTRALISATIE VAN DE REGEE- R1NGSBEMOEIINGEN TOT STEUN AAN DEN LAND- EN TUINBOUW. De werkzaamheden van de verschillende gewestelijke crisis-organisaties in den land- en tuinbouw zullen in een organi satie: de Landbouw-Crisis-Organisatie gecentraliseerd worden. Bij de Landbouw-Crisis-Wet heeft de Minister de bevoegdheid gekregen om de uitvoering der verschillende steunmaat regelen in handen te geven van organi saties, welke aan verschillende eischen moeten voldoen, van zoogenaamde crisis organisaties. Naarmate de nood in het land- en tuin- beuwbedrijf grooter werd, werd de be hoefte aan deze crisis-organisatie ook grooter en werden deze dan ook gesticht. Zoo werd een Tarwe-Organisatie ge sticht, een Rogge-Organisatie, een Aard appel-Organisatie, een Varkens-Organi satie, een Rundvee-Organisatie en nog veel meer. Het gevolg hiervan was, dat er steeds meer besturen, steeds meer kantoren, steeds meer contróleurs kwamen, met als gevolg veel d ubbel werk en teveel kosten en moeiten. Een tweede en belangrijkste gevolg was, dat alles afzonderlijk werd beschouwd zonder rekening te houden KANTOOR DEN HELDER met het logisch verband, dat er tusschen de verschillende crisis-producten bestaat, en welk verband elke land- en tuinbouwer in zijn bedrijf er tusschen legt. Deze nadeelige gevolgen van de regee- ringsbemoeiingen tot steun aan het land en tuinbouwbedrijf tracht de Minister nu op te heffen en wel door stichting van één crisis-organisatie, welke in de plaats komt van alle andere. Aan deze nieuwe Crisis Or ganisatie zal de uitvoering van de Landbouw-Crisis-Wet worden opge dragen. Daar de omvang van de steunmaat regelen zeer groot is en verschillende soorten van land- en tuinbouwbedrijf hierbij betrokken zijn, is ook het Bestuur der Landbouw-Crisis-Organisatie veel zijdig samengesteld, terwijl het zich zal laten bijstaan door speciale commissies. De stichting van de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Holland beteekent dus een vereenvoudiging van de Over heidsbemoeiing en dus een verbetering van de verdeeling der baten der steun- verleening. Aantal passagiers steeg met 96 goederenvervoer met 4 I het donker, echt donker zijn voor half elf. Anne kwam tot een besluit. Ze rilde van het denkbeeld 0111 midden in een nacht op straat te staan. In pikzwarte duister nis buiten! Ze zou hier tot half elf blij ven en een glas melk en een broodje ne men, als ze 't niet langer kon uithouden. En dan zou ze de brug over naar de Em- bankment gaan. Daar was gelegenheid 0111 te zitten. Ze had in romans gelezen hoe daklooze menschen daar de nachten door brachten en het zou niet zoo vreeselijk zijn als ze daar voor donker was. Onder- tusschen zou ze maar wat gaan slapen. Nu ze een beslissing genomen had, voelde ze zich uitgeput, tot niets meer in staat. De bewustheid van verdriet, gekwetst-zijn, angst, kilheid of honger was van haar af gevallen; haar geest was als een tooneel, waarvan het gordijn opgetrokken is geble ven, maar waarvan alle spelers verdwenen zijn, een bolle doodsche ruimte. Ze steun de haar hoofd tegen de leeren achterzijde van de canapé en viel in een diepen droomloozen slaap. Jenny Marr lag dien nacht wakker en had hierom diep medelijden met zichzelf. Ze telde van een tot honderd; zocht toen haar heil bij het opzeggen van de tafels van vermenigvuldiging maar deze pogin gengen lieten na slaapwekkenden invloed uit te oefenen. Er stond een klein elec- trisch lampje op de tafel bij het breede, lage bed, maar ze durfde het niet aan te draaien uit vrees dat Nicolas zou wakker worden. Nicholas zou direct weten waar om ze niet kon slapen; zou begrijpen dat het door Anne kwam en Jenny voelde zich eenvoudig niet in staat om het Nicko nog vérder over Anne te spreken. Ze steunde met den elleboog op haar Het jaarverslag over 1933 van de Ko ninklijke Luchtvaart-Maatschappij is ver schenen. Eenige van de belangrijkste feiten, die men daarin vermeld vindt, willen wij thans aanstippen Het aantal passagiers in Europa steeg met 96 °/0 en bereikte het aantal van 40.917. Het goederenvervoer nam toe met 41 °/0 en kwam, ondanks verhoogde in voerrechten, tot een hoeveelheid van 1.219.746 kg. Het postvervoer is met io°/0 vooruit gegaan. De Indië-route. „Wat de Indië-route betreft", zoo lezen wij in het verslag, „alle vluchten werden regelmatig volbracht, materieele schade kwam niet voor. De resultaten der ex ploitatie waren buitengewoon gunstig, dank zij een flinke vermeerdering van het postvervoer en een zeer aanzienlijken vooruitgang van het passagiersverkeer op de lijn". Totaal vloog de K.L.M. in 1933 21.458 uren en legde daarbij 3.732.660 km. af. De ontwikkeling van het passagiers vervoer gedurende de laatste jaren blijkt uit de volgende cijfers In 1931206.064 passagier/km, in 1932 1.724.844 en in 1933—3-537-560 passa- gier/km. FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Friesland staat dit jaar wel in het teeken van het organiseeren van tochten. Terwijl de Prov. Friesche V.V.V. een „elf en dertig" tocht door Friesland uit- kussen en keek naar de openstaande ven sters, waarvoor geen gordijnen hingen. De maan scheen, matzilveren schijnsel vloeide door de stille lucht. Het was zoo stil, dat Jenny het zwakke gekabbel van de rivier kon hooren. In de kamer was een heldere schemering, die vorm en lijn liet zien, licht en schaduw, maar geen kleur. Het delphinium-blauwe karpet, de glim mend-metalen rand aan het voeteinde van het ledikant, het patroon van blauw, rosé en lila in de gebloemde gordijnen, alles had dezelfde egaal-grijze tint. Jenny staarde de schemering in en vond afleiding door bij zichzelf al de onzicht bare kleuren op te noemen. Het was zoo'n alleraardigste kamer, met de breede ven sters, die een uitzicht hadden over de vrij heid der groene vlakten, waardoor de ri vier zich slingerde. Jenny had de meubels zelf uitgezocht, sommige ervan had ze samen met Anne gekocht. Ze herinnerde zich den dag, dat ze die beeldige cretonne gevonden had cretonne om van te droo- men gewoon, met bloemen bekoorlijker van vorm dan echte, met kleuren, te mooi om werkelijk te zijn. Een schok voer plotseling door Jenny. Ze had dat tegen Anne gezegd: „O, Anne, het is te mooi om werkelijk te zijn!" En Anne had geantwoord: „Wat 'n onzin. Waarom zou iets ter wereld te mooi zijn om werkelijk te wezen?" Jenny trok het fijne laken hooger op; haar crêpe-de-chine nachthemd was dun; het maanlicht Scheen een stroom van kil heid de kamer in te dragen. Ze kroop warm onder de dekens. Haar gedachten glipten weer naar Anne. Waarom was ze in vredesnaam niet naar Hotel Haydon teruggegaan? Misschien was ze toch teruggegaan. Het was eigenlijk akelig dat ze niet wist waar Anne was akelig en vervelend; omdat er iemand naar haar toe moest om over het geld te spreken. Ze moesten weten waar ze was Nicko had gezegd dat ze wel schrijven zou „Je zult gerust wel wat van haar hooren.'? Natuurlijk zou ze schrijven. Maar gesteld dat ze het niet deed ge steld dat ze nooit meer schreef! Een ellendig gevoel van eenzaamheid kwam over Jenny. Iedereen sliep, alles was zoo griezelig stil, alleen in de verte het zwakke gekabbel van stroomend wa ter. Jenny was eenzaam, zooals men soms eenzaam kan zün in een droom. Ze was eenzaam en ze was bang afschuwelijk, huiverig bang. Ze zei: „Anne, waar ben je? Anne! O, Anne!" En Anne leunde tegen de donkere borst wering van de Embankment. Ze was koud, hongerig en heel vermoeid; maar ze keek naar het dansende maanlicht op het water, met rustige, serene oogen. XVI. Den volgenden morgen haalde John zijn auto uit de garage, waar hij die gedurende het week-end gelaten had om een lek aan den radiator te repareeren en reed in een razende vaart naar Waterdene. Hij ver keerde in den gemoedstoestand, waarin een dergelijke veiligheidsklep de eenige uitweg is. Hij voelde een wilde begeerte om een of andere overtreding te plegen, politieagenten te trotseeren en ruzie te maken met Nicholas Marr! Nu Anne hem ontglipt was, lag het voor de hand, dat hij met iemand ruzie moest zoeken en Nicho las was de persoon, die daarvoor het eer ste in aanraking kwam. Hij vond zijn aangetrouwden neef in de bibliotheek en trok direct van leer. „Hoor eens, Marr, ik heb er nu genoeg van! Weet je waar Anna Waveney is, of weet je het niet?" „Waarom vraag je me dat?" „Dat gaat je geen steek aan. Ik wil het weten; en wat meer is, ik zal het weten!" Nicholas verstrakte 'n beetje. Hij bleef vriendelijk, maar het was vriendelijkheid op armslengte. „Zoo," zei hij droogjes. „Nu, ik weet niet waar 'zij is." „Weet je liet niet?" „Je vraagt het op een toon alsof je denkt dat ik wel weet. Maar ik weet het werke lijk niet. Heb je nog iets?" John's drift sloeg als een woeste golf m hem omhoog, maar hij dwong zich tot kalmte. „Weet niemand waar zij is?" „Zoover mij bekend is neen. Zij enfin, ik wil het je wel zeggen, ze was gisteren hier." „Dat is geen nieuws voor me." „Ze kwam hier en wist het zoo aan te leggen dat ze een onderhoud met Jenny had. Jenny was er heelemaal door van streek. Om volkomen eerlijk te zijn, ik heb haar den toegang tot ons huis ont zegd. Ik wil haar hier niet hebben. En ik wil ook niet dat Jenny zich overstuur maakt." „Zoo, nu komen we tenminste verder," meende John met iets van grimmige vol doening. „Maar je kunt niet volstaan met iets dergelijks te zeggen zonder nadere verklaring." „Het is heusch beter dat ik die achter wege laat." Nicholas wachtte even. „Ik heb al meer gezegd dan ik wilde. Iedere familie heeft haar onaangenaamheden en haar zwarte schapen. Je doet verstandi ger je er buiten te houden." „Je wilt zeggen dat ik mij als buiten-"' staander met mijn eigen zaken moet be moeien, nietwaar? Nu, ik voel me heele maal geen buitenstaander in dit geval ik beschouw het als mijn eigen zaak. Als Anne's vader of een van haar broers nog leefde, zou het anders zijn. Die heeft ze nu niet, maar ze heeft mij. Ik mag dan een armzalig plaatsvervanger zijn, toch beschouw ik mezelf als zoodanig. Ik ver zoek je dat goed in 't oog te houden, ik ben haar naaste bloedverwant ik neem Tom Waveney's plaats in. Ik heb Court- ney, den oudsten zoon niet gekend, maar Tom wel ik diende in zijn regiment. Hij was een reuzen kerel. Als hij er ge weest was, zou ik me er natuurlijk niet mee bemoeien." „Je bent het hoofd der familie, daar is niets tegen in te brengen," erkende Ni cholas met nauw verholen sarcasme. „Ja, dat ben ik inderdaad, de feiten zijn nu eenmaal niet anders. En wil je me nu een verklaring geven?" „Je kunt de kwestie heusch beter op zijn beloop laten, John. Neem gerust van mij aan dat je niets bereikt." „Dat neem ik van niemand aan. Ik wacht op de gevraagde verklaring." Nicholas liet een uitvorschenden blik op hem rusten. Was het niets anders dan koppigheid, dat liij zoo op zijn stuk bleef staan? „Vooruit dan maar," hernam hij. „Laat ik het je uitleggen. Maar het zal je niet meevallen wat je te hooren krijgt! Zooals ik al zei, heeft iedere familie haar zwarte schapen, en het is niet bepaald plezierig 0111 over ze te praten. Anne deugt niet absoluut niet. Misschien heb je dat al wel geraden." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1