IN DE SCHADUW WATERTOREN Breezand Wieringen. VAN DEN (boote boerderij afgebrand. De spoorwegaanslagen in Oostenrijk. Een orkaan boven Leopoldvilie. De bomaanslag in het Festspielhaus te Salzburg. meikeverplaag in duitschland een vergiftigde dolk. De slachthuiswijk van Chicago in vlammen. De dood op den weg. Een oud vrouwtje dat de prins van Wales wou zien Donkere Duinen. De hardnekkige Schot. LUCHTVAART Een vlieghaven in het Noordpoolgebied. HELDERSCHE' COURANT VAN DINSDAG 22 MEI 1934. 3 Te Rosmalen. Zondagmorgen te circa halfzeven is door nog onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwers J. Voets. te Rosmalen. geheele gezin behalve de landbouwer elf die in de weide was, om zijn vee te verzorgen, lag nog rustig in bed, toen jnen eensklaps gewaar werd, dat reeds tic geheele hofstede in brand stond. In nachtgewaad en met achterlating van have en goed ontvluchtten de bewoners dé brandende hoeve. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat aan het redden van inboedel of inventaris niet meer gedacht hon worden. De brandweer arriveerde weldra ter plaatse, maar kon door water gebrek tegen de vuurzee niets uitrichten. De groote boerderij werd in korten tijd totaal verwoest en alle meubilair, de ge heele landbouwinventaris, eenige voor raden en een aantal kippen werden een prooi van de vlammen. Buitenland De Weensche correspondent van de „N. Rott, Crt." meldt nog, dat er ook een aan slag is gepleegd op den Oosterspoorweg by Himberg. Verder is door een ontplof fing bij Purkersdorf een brug vernield. Om elf uur Zaterdagochtend is ook nog een aanslag gepleegd op den electrischen spoorweg WeenenBaden, waar zich een speelhuis bevindt. Het verkeer was ge stremd, doch zou 's middags hervat wor den. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, zijn in de buurt van Salzburg twee palen van de electrische leiding vernield, waar door de stad twee uur zonder licht zat. De Mittenwaldbaan is bij Hochzirl, Voels en in de Martinwandtunnel beschadigd. Op de lijn KufsteinInnsbruck zijn bij Vol ders de rails vernield. Op den Ooster spoorweg blijken op drie plaatsen aansla gen gepleegd te zijn. In totaal waren Zaterdagavond vijftien aanslagen van beteekenis bekend gewor den. ZÜ schijnen allen ongeveer tegelijker tijd, 's nachts tusschen eenen en drieën, gepleegd te zijn. De regeering heeft de troepen voor een groot deel geconsigneerd en ook weer een deel van de pas ontbon den vrijwillige politiekorpsen opgeroepen. Men beschikt nog over te weinig gege vens om de daders op 't spoor 13 komen. De regeering looft 10.000 shiling uit voor aanwijzing van de daders. Een com muniqué zegt, dat de politie en de spoor wegdirecties uitgebreide veiligheidsmaat regelen hebben genomen. Het publiek kan zich overtuigd houden, dat de maatregelen waarborgen bieden, dat dergelijke daden van sabotage voortaan met kracht geweerd zullen worden. Bij de aanslagen is gelukkig geen mensch gedeerd. Naar de Weensche correspondent van de „N. Rott. Crt." seint is er Vrijdagnacht weer een aanslag gepleegd op een Oosten- rijkschen spoorweg en wel op den Wester Spoorweg, tusschen Weenen en St. Pöl- ten. Op drie plaatsen had men de rails door bommen in de lucht laten vliegen. Het verkeer, dat gestremd was, was Za terdagochtend al weer hersteld. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Weenen: Vrijdagnacht is een ernstige poging tot sabotage van de Oostenrijksche spoorwe gen uitgevoerd. Op tal van plaatsen heeft men de rails laten springen en schade toe gebracht aan bruggen en wissels. Op het oogenblik kan men de schade nog niet overzien. De aanslagen zijn zonder eeni- gen twijfel het werk van sociaal-democra ten en links radicale elementen. Op de Westerspoorweg zijn op drie plaatsen, vlak bij Weenen, nJ. te Tullern- bach, Pressbarm en Amsletten aanslagen uitgevoerd. Afdeelingen van het leger houden de spoorlijnen nu bezet. Verscheidene dooden. Volgens een draadloos bericht uit de Kongo-kolonie is de hoofdstad Leopold vilie door een orkaan geteisterd geworden. De telefoondienst werd geheel ontred derd. Een brug is door het geweld van het water weggespoeld en sleepte een vrachtauto mede. De chauffeur, een in lander, is verdronken. Drie inwoners van Leopoldvilie een vrouw en twee mannen, werden door den bliksem getroffen en gedood. De stoffelijke schade, door den storm aangericht, is zeer groot. De toedracht. In tegenstelling met de aanvankelijke berichten wordt nader gemeld, dat 's avonds om 6 uur een auto in groote vaart bij het vestspielhaus voorreed. Twee mannen sprongen er uit en liepen snel naar het voorportaal, waar zij een bom midden in 'lawierpen. De bom richtte een onbe- sehrijfelijke verwoesting aan. Zelfs de ruiten van de tegenover het Festspielhaus gelegen gebouwen vlogen aan stukken, bom had klaarblijkelijk een korte lont, ant hy ontplofte onmiddeliyk, nadat hy geworpen was. De twee mannen gingen i niet den auto weer in groote vaart andoor. De menschen, die gewond werden Vin er geen van allen ernstig aan toe. 0 meeste wonden zijn door glasscherven ntstaan. Velen hebben een zenuwschok Pgeloopen. Do gewonden z'ijn allen be ambten van het Festspielhaus. Elk spoor van de daders ontbreekt. Er is nog gee nerlei officieele mededeeling over het gebeurde gedaan. 15 mlllioen vernietigd in 12 dagen. In twaalf dagen zijn by de zuivelfabriek otöbnitz te Merseberg 300 centenaars, d.w.z. ongeveer 15 millioen meikevers af geleverd en vernietigd. In gereedstaande tobben worden de meikevers fijn gestampt en met een laag ongebluschte kalk be dekt, met water overgoten en daarna naai de groeve vervoerd, waar ze ingeworpen worden. Vjjf arbeiders waren voortdurend bezig orn de dagelijks door 200 en dik wijls meer kinderen gebrachte meikevers jn ontvangst te nemen en te vernietigen. Afkomstig van Rali. Een bewoner van Passaic in New-Yersey had van een bezoek aan het eiland Bali een dolk meegebracht, welke hy ten ge schenke gaf aan zijn kleinzoon. De jongen prikte zich per ongeluk met de dolk in zyn knie. Deze begon terstond op te zetten en duidelijk bleek, dat de dolk vergiftigd was geweest. De jongen werd naar het ziekenhuis vervoerd en geopereerd. Men hoopt hem in het leven te houden. EEN VLIEGENPLAAG LN SERVIË. Rocken als bestrijdingsmiddel. In Oostelijk Servië heerscht een vliegen plaag, waaraan reeds een aantal personen en veel vee ten offer is gevallen. De doktoren hebben vastgesteld, dat de beet van deze vliegen, den dood ten gevolge kan hebben. Als bestrijdingsmiddel ge bruikt men thans het rooken. Iedereen, zelfs vrouwen en kinderen, rooken sigaren of sigaretten om zich de insecten van het lijf te houden. In Zuid Servië komen veel vergiftige slangen voor en ook hiervoor is tabaks rook het beste bestrijdingsmiddel gebleken. TREINBOTSING OP HET TRAJECT STETTIN—KUSTRIN. Vrijdagavond tegen io uur is op Station Pakulent in het district Greifenhagen, op het traject Stettin-Küstrin een goederen trein in botsing gekomen met den stil- staanden boemeltrein naar Stettin. Twee passagiers en de hoofdconducteur werden zwaar en elf passagiers licht gewond. Door de botsing ontspoorde een wagon en werd aanzienlijke materieele schade veroorzaakt. Duizenden dieren omgekomen. i i In de reusachtige stallen nabij dé abattoirs van Chicago heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een brand ge woed van een omvang, zooals men dien sedert 1874, toen de geheele stad in de asch werd gelegd, niet heeft gekend. OveÉ een afstand van ongeveer twee vierkante kilometer zyn ongeveer 400 stallen en bijbelioorende gebouwen, alsmede 200 woonhuizen vernield. Drie brandweer lieden, die door het vuur werden inge sloten, zyn omgekomen. 1500 personen hebben brandwonden opgeioopen, van wie er 50 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Tweeduizend personen zyn dakloos. De materieele schade beloopt ongeveer 10 millioen dollar. Duizenden stuks vee zyn omgekomen, docli juiste gegevens daaromtrent ontbreken nog. De brand is vermoedelijk ontstaan* doordat in een schapenstal een wegge worpen sigaret in het stroo terecht is gekomen, dat in groote hoeveelheden in en rond de stallen ligt opgehoopt. De mogelijkheid van brandstichting wordt echter niet geheel uitgesloten, vooral daar de commandant van de brandweer bericht had gekregen, dat er door arbei-: dersleiders agitatie onder de werklieden werd gevoerd. Men hecht aan die ge ruchten echter niet veel geloof. Twee duizend brandweerlieden voerden urenlang een wanhopigen strijd tegen het vuur, dat soms op drie, vier plaatsen tegelijk uitbrak. Zeer grillig verspreidden zich de vlammen, dat op een gegeven oogenblik drie brandweerspuiten met de volledige bemanning door het vuur waren omringd. Daarbij kwamen, zooals gezegd, twee brandweerlieden om het leven, ter- wyl al het materieel moest worden achter gelaten en vernield werd. Een brandweer man is omgekomen, nadat hy vier men schen had gered. Een vreeselyken dood stierf liet vee in de stallen. De lucht was vervuld met het geloei en gehinnik der arme dieren, die geen uitweg konden vinden en jammerlijk omkwamen. In één stal vonden niet min der dan 1000 koeien en 500 paarden den dood. De dieren, die men kon bevrijden, vluchtten in allerlei richtingen weg, be lemmerden het blusschingswerk en richt ten in de omliggende straten groote schade aan, vooral daar vele beesten in hun wanhoop winkels binnen drongen en daar als dol rondsprongen. De brand bleef echter niet tot de stal len beperkt. Er bevinden zich ter plaatse ook vleeschconservenfabrieken, waarvan er eenige door het vuur werden vernield. Daarentegen werd de telefooncentrale verwoest. De honderden telefonisten, die daar werken, bleven tot op het laatste oogenblik op haar post, hetgeen in ver band met de leiding van het blusschings werk en met de verkeersregeling van groot belang was. Eerst toen het zeker was, dat het gebouw niet beschermd kon worden, verlieten de heldhaftige meisjes kalm het gebouw. Van de andere groote gebouwen die verwoest werden, dienen nog vermeld te worden: twee banken, een spoorwegstation, een brouwerij en een hotel, de beroemde Stockyards Inn, die ingericht was als een oude Engelsclle herberg, met kostbare schilderijen. De bewoners van de abattoirs die in de nabijheid wonen, zagen tot hun schrijc, dat het vuur meer en meer hun huizen naderde. De bewoners trachtten nog hun huizen nat te houden, door er emmets met water over te gooien, die lange rijen mannen elkaar overhandigden, doch hun moeite was vergeefsch en de 200 huizen ondergingen eenzelfde lot als de stallen. De brand was tot op 100 K.M. afstand te zien. Pas 5 uur na het uitbreken van deh brand kon de brandweer melden, dat er geen gevaar meer voor uitbreiding be stond, daar de wind was gedraaid en het vuur een open onbebouwde ruimte had bereikt. Autoriteiten zien zich voor twee pro blemen gesteld. In de eerste plaats moet onderdak worden gevonden voor de 2000 menschen, die dakloos zyn geworden en nagenoeg niets hebben kunnen redden. In de tweede plaats zyn er groote vee- aanvoeren onderweg naar Chicago. Door werklieden van het leger worden in allerijl loodsen getimmerd, opdat men de dieren kan onderbrengen. EEN WANHOOPSDAAD. Zaterdagmiddag is een net gekleede man van de Congreszuil te Brussel ge sprongen, vlak bij het graf van den onbe kenden Belgischen soldaat is hy te pletter gevallen. De man was op slag dood. Het is een 63-jarig inwoner van een Henegouw- sche gemeente. De reden van deze wan hoopsdaad is niet bekend. EEN EXECUTIE IN DUITSCHLAND. Zaterdagochtend zijn op de binnen plaats van het huis van bewaring te Hamburg vier communistische terroristen met de bijl onthoofd. Vier andere ter dood veroordeelden zagen bij wijze vaé gratie hun straf in levenslange gevange nisstraf veranderd. HERTEN AFGEMAAKT IN NIEUW-ZEELAND. Op last der regeering van Nieuw- Zeeland zyn dit jaar ongeveer 10.000 herten afgemaakt. Onmetelijke kudden van deze dieren zyn een ware bedreiging geworden voor het land. 63 jaar geleden waren ea in N.-Zeeland geen herten, tot dat er 15 werden ingevoerd, waarvan er 8 stierven. De overige 7 vermenigvul digden zich zoo snel, dat er thans honderd duizenden zijn. Elkeen mag een hert van eiken leeftijd en sexe doodschieten. De regeering zendt groote troepen jagers uit om jacht op de dieren te maken, daar men vreest voor overstroomingen ingeval de herten doorgaan met het bosch te vernielen. NEGEN NEGERS TERECHTGESTELD. Te Wamba, in de Kongokolonie. De gouverneur-generaal der Kongoh kolonie heeft een verzoek om genade^ verleening, ingediend door negen ter doop veroordeelde Anioten, die, in luipaardj- vellen gehuld, verscheidene inlanders op gruwelijke wijze hadden vermoord, afga wezen. De negen moordenaars zijn dan ook te Wamba, in de streek, waar zij hunne misdaden hadden gepleegd, in het bijzijn van honderden inlanders terechtgesteld. (N. Rott. Ct.) BETWISTE GEMENGDE HUWELIJKEN. De tweede civiele kamer van het Land gericht te Breslau heeft een belangrijk vonnis geveld met betrekking tot arisch- joodsche gemengde huwelijken. Een milij- tair had in 1927 een vrouw getrouwd, dié bij de huwelijksvoltrekking persoonlijk haar geboortebewijs had overhandigd, zoo dat de man pas in November 1933 er ken nis van kreeg dat zyn vrouw van jood- sche afstamming was. Thans betwistte hij de geldigheid van zijn huwelijk. De tweede civiele kamer verklaarde het huwelijk nietig. In de motiveering werd o.m. verklaard, dat volgens de thans heerschende opvat ting het ras van een mensch een persoon lijke kwaliteit van essentieele beteekenis is. Het karakter, het wezen en de levens} opvatting van een persoon berusten iij aanzienlijke mate op bloed en ras. Deze eigenschappen worden door de nakome lingen geërfd. De bloedmenging tusschen ariërs en niet-ariërs leidt, volgens den rechter, tot een nakomelingschap, welkè zijnde van gemengd ras, als minderwaar dig moet worden beschouwd. Ondanks de nu reeds zeven wekett aanhoudende campagne van de Nationalji Vereeniging tot verhooging van de veilig heid van het verkeer in Engeland, blijft de doodenlyst bijna iedere week nog sty'gen. Verleden week, met den in En geland niet als Zondag geldenden Hemel vaartsdag, was het aantal dooden weer 138 of bijna 20 per dag. De vereeniging zet haar campagne echter onverdroten voort en gisteren waren de voetgangers aan de beurt, wien op 50.000 aanplak- plaatsen in den lande wordt toegeroepen: „Kijk eerst zoowel rechts als links bij het oversteken!" De prins van Wales vernam op zyn doorreis door Noord-Wales te Holyhead, dat een vrouw van 101 jaar zeer teleur gesteld was, dat ze hem niet zou kunneö zien. De prins wijzigde daarop zijn route en reed verscheidene mijlen om, ten einde een bezoek aan het oude vrouwtje tè brengen. Hy bleef eenigen tijd met haar praten. De prins bracht verder een bezoek aan de Welsche leisteengroeven .en aan de ruïnes van Cairnarvon Castle, waajr hij door Lloyd George werd ontvangen. i I Kindervragen. De Donkere duinen, ze lokken van verre ons wuivende toe! We zien daar de prachtige weelde, en worden van 't kijken nooit moe. Er is in Den Helder geen Jutter, die ginds in den zomer niet komt: Ze liggen zoo rustig en vredig, waar 't stadsrumoer langzaam verstomt. Aan alle twee zijden van 't paadje, daar bloeien de dennen in pracht, en 's avonds als 't zonlicht gaat dalen, dan wuiven ze ruischend: goê-nacht. En als wij ons verder begeven, dan treedt ons de pauw tegemoet; hij pronkt met zijn prachtige veeren, die glanzen in schitt renden gloed. Maar verder op, ginds rijst de heuvel, een plekje, een dierbaar stuk grond, en goudvisschen, karpers en zeelten krioelen in 't vijvertje rond. Een meisje kijkt den vijver langs, van acht of negen jaren; het lentevvindje stoeit en speelt door al haar blonde haren. Ze staat vlak bij den oeverrand, en in haar jongen ijver strooit zij haar stukjes brood naar al de vischjes in den vijver. Ze krijgt opeen een groote visch, een karper in de gaten, en roept ha«r vader, die op 't gras heel rustig staat te praten: „Zeg, pa, is dat een „zwarte visch" met enkel „witte plekken, Of is het soms een „witte visch" met kleine „zwarte" vlekken? HENDRIK HAKKELAAR. MELAATSCHHEID EN TUBERCULOSE. Reuter meldt uit Madrid Volgens een bekenden Spaanschen dokter vérkeeren er in Spanje 2000 me- laatschen vrijelijk tusschen de gezonde menschen. In een rapport, dat hy hieromtrent by de autoriteiten heeft ingediend, verklaart deze geneesheer, dat de ziekenhuis- en verplegingsaccomodatie beperkt is tot één bed per 20.000 inwoners, en dat voor de 2000 melaatschen geen plaats is in de daarvoor bestemde inrichtingen. De gevallen van tuberculose zijn sterk verbreid. Volgens de statistieken waren er in 1932 400.000 lijders aan tuberculose en in 19S3 zijn er aan de ziekte 35.245 personen gestorven. Een Schot heeft tot drie maal toe zijn land verlaten om zich in de Vereenigdte Staten te vestigen. De eerste maal kwam Jiij uit Canada in 1923 als veteraan van den veldtocht in Gallipoli, Amerika bin nen. Hij trouwde er en uit het huwelijk werden twee kinderen geboren. In 1933 werd hij echter gedeporteerd. Opnieuw slaagde hij erin via Canada terug te komen, maar binnen een paar maanden was hij weer gevangen en opnieuw werd hij ingescheept naar zijn vaderland. Hij was echter nog lang niet afgeschrikt, want hij kwam terug met de Aquitania als verstekeling. Hij kreeg in 5 dagen geen voedsel en in drie ook geen water, dit alles heeft de autoriteiten op Ellis Island niet kunnen vermurwen. Hij gaat weer terug. Aan de kust van de Noordelijke IJszep bij Noordkaap, nabij Wrangel Eiland en 600 mijl van Alaska zal een vlieghaven worden ingericht, volledig toegerust met hangars en werkplaatsen. De Russische autoriteiten achten dit noodig door het steeds toenemend belang van de Poolgebieden en de noodzakelijk heid van een luchtverbinding tusschen de verschillende pas opgerichte posten en stations en de gestichte steden, welke den geheelen langen poolwinter door het ijs ingesloten worden. De Russische regeering is verder voor nemens de mineralen van het Poolgebied, zooals steenkool, goud en petroleum te ontginnen, alsook de rijke voorraden hout en bont en tevens wil zij de walvisch- industrie hooger opvoeren. POND EN SABELLI NAAR ROME VERTROKKEN. De Amerikaansche vliegers Pond en Sabelli, die van New York naar Rome hadden willen vliegen, doch in Ierland hebben moeten landen, waarbij hun toe stel defect raakte, zijn Zaterdagavond om 8 uur 5 naar Rome doorgevlogen. Zooals men zich zal herinneren is Sabelli een gewezen Italiaansch oorlogsvlieger, die zich na den oorlog in de Ver. Staten heeft laten naturaliseeren en die reeds verscheidene jaren doende is om den tocht New YorkRome te volbrengen. Bij de spoorwegen werken ze veel met geheimzinnige afkor tingen. Zand is ook onmisbaar voor de locomotief, speciaal zand uit Craailoo. Een machine mag nooit langer dan 108 uur in de 14 dagen dienst doen. Zelfs niet één minuut langer. Een machinist die naar alcohol mikt krijgt 5 dagen straf met inhou ding van loon. Ik sta weer op het Heldersche spoor wegemplacement en als altijd vind ik vei lige gidsen, die mij diverse geheimen van de spoorwegen openbaren. Dit is noodig, want soms lijkt het wel, of er een spe ciale Code voor den spoordienst bestaat. De gemoedelijke volijverige stationschef, zoowel als de heer Bos, zijn echter even als alle andere Heldersche spoorbaan employés groote vrienden van den mede werker van de Heldersche Courant en helpen hem graag een beetje op dreef. De spoorkeezen zijn fel op afkortingen, dat lijkt daar wel een hobby. S.g.n. betee- kent Schagen, Amr. Alkmaar, tc tractie, Ana Anna Paulowna. Jutter- stad kennen ze niet bij de spoorautoritei- ten, wel hdr, dat Helder beteekent. Staat er b.v. op een locomotief P.T.O. 4, dan be teekent dat; Personen-Tender werkt met Oververhitte stoom, het nummer is 4. Bezuinigingen werden begin Januari by den spoordienst ingevoerd, doordien vanaf dien datum, goederentreinen met lucht werden geremd, door middel van de z.g. Kunze Knorr-rem. Niet minder dan 800 remmers werden daardoor uitgeschakeld en zijn zonder werk gekomen, doch er werden er bij an dere diensten van het spoorwezen onder gebracht. Waarom zit er eigenlijk op iedere locomotief zoo'n rare koperen hoed, zoo'n deksel?. Daaronder zit de Dom, een droge stoomketel, zegt de klerk van den heer Bos, daarin zit een regulateerschijf, die den stoom afsluit voor de machine. In dien dom komen ook uit, alle stoom pijpen, die stoom leveren voor de lucht pomp, de injecteur, die het water in den ketel werpt, ook voor de voedingpomp en de stoomverwarming. In den dom, onder dien koperen hoed, is ook een geperforeerde plaat, die dient om waterdeeltjes neer te slaan. Dit is een feit, dat onder den Dom de beste stoom vandaan komt, zegt een ma chinist prijzend. Er zijn tegenwoordig zulke knapen onder de locomotieven, dat veel draai schijven niet groot genoeg zijn om die machines te draaien. Als b.v. uit Duitschland zoo'n groote machine naar Nijmegen komt, dan is er geen enkele draaischijf, die deze machine kan keeren. Ze moet echter toch weer naar Moffrika terug en om te draaien, moet die machine eerst naar de Vork, van de Vork naar Eist en van Eist naar Nij megen. Om half acht komt de machine uit Duitschland in Nijmegen aan. Pas om half tien staat ze weer in Nijmegen met haar kop naar Duitschland. Een groote hoop zand trekt mijn aan dacht. Wat een raar zand ligt daar op een hoop zeg ik, Wordt hier een kunststrand aangelegd? De duinen slaan al genoeg weg, moeten jullie dat beetje Huisduiner zand nu ook nog wegslepen. 't Is geen Huisduiner zand zegt de heer Bos 't komt heelemaal uit Craailo bij Hilversum. Zand is bijna even onmisbaar voor de locomotief als water. Kijkt maar eens. De heer Bos brengt mij bij een locomotief en wijst terzijde een gat aan in de voetplaat. Onder de voetplaat is een bak. Dit zijn de zandstrooiers. Bij het begin van de reis, bij het vertrek willen de wielen door de gladheid nog wel eens over de rails door slaan en kan de machine niet op gang komen. VEEFONDS. Het Onderlinge Veefonds vergaderde Zaterdagavond bij den heer Jb. Borst. Voorzitter, de heer Schilderman; her dacht in z'n openingswoord den overleden secr.-pennigmeester, den heer P. List, die gedurende 28 jaar zijn krachten in het belang der vereeniging gaf en zelfs in z'n laatste levensdagen nog de boekhou ding punctueel bijhield. De heer J. Ay, die de functies van den overledene waarnam, las de nog door hem gemaakte notulen en gaf een overzicht van den staat van zaken. Eind 1933 was er een tekort van f 398.605, dat thans, hoewel er daarna nog f 395.81 voor ge storven vee is uitbetaald, door de ont vangen contributie is omgezet in een batig saldo van f 95.40. Er zijn 3 koeien aan het fonds gekomen en f 17.50 uitbe taald voor een koe, lijdend aan t.b.c. De heer D. de Graaf roemde, namens de commissie die de bescheiden controleer de, het nauwgezette beheer van wijlen den heer List. Na eenige bespreking werd besloten voor de eerstvolgende drie maanden 1% premie te heffen; daarna zal het bestuur naar omstandigheden handelen. De heer Ay werd verzocht voorloopig de functie van secr.-penn. te blijven waarnemen. Bij de rondvraag dankte de heer Meuls- veld den heer Ay voor z'n bereidwillig heid het werk van den overledene op zich te willen nemen en voor z'n toezegging om, evenals de heer List dat deed, bij een tekort in kas en als het voor niet meer dan een koe is, uit eigen middelen voor te willen schieten. De lieer Ay dankte 1 In dat geval stelt de machinist den zand- strooier in werking. Door middel van stoom wordt het zand met kracht voor de wielen geblazen, zoodat deze meer weer stand ondervinden. Vooral by regenach tig weer en zeer zeker als het geijzeld heeft is de zandstrooier onmisbaar. Het zand uit Oraailoo bij Hilversum, waar de Nederlandsche Spoorwegen eigen terreinen hebben is hiervoor het meest geschikt, omdat het scherp zand is. Het wordt met tonnen-hoeveelheden in spe ciale wagens naar de stations geredi geerd. Hier in Den Helder gebruiken we er heel wat van. In de loods hier hebben we zoo'n speciale inrichting. Het wordt eerst gedroogd en dan ge zeefd. De administratie, die het traetieperso- neel, waarvan de heer Bos het hoofd is, voert, is nog ai omvangrijk. Steeds komen er machinisten en sto kers het Heldei'sche kantoor binnen, die den heer Bos met- meester aanspreken. Een machinist mag niet langer dan 108 uur in de 14 dagen arbeid verrichten, zoo dat oververmoeidheid niet kan voor komen. Dit is zeer zeker toe te juichen. Hoeveel auto-ongelukken, worden niet veroorzaakt door chauffeurs, die zoo'n langen werkdag achter zich hebben, dat ze dreigen in slaap te vallen achter het stuur. Hierop wordt zoo scherp bij de spoor wegen gelet, dat wanneer een machinist zyn aantal uren heeft gemaakt in een kor ter verloop dan veertien dagen, hij geen kwartier, geen minuut langer mag rij den, zoodat éen Heldersche machinist die 107 heeft gereden en op 't station in Amsterdam de trein naar Den Helder zou moeten riiden, dit niet mag doen, daar hii anders, wijl over het traject Am sterdamDen Helder langer dan een uur wordt gedaan, eenige luttele minuten te veel dienst zou doen. Deze machinist mag dan heelemaal niet op de machine rijden, doch, gaat deftig, als passagier in den coupé mede. Overdreven? Neen, want er most ten slotte een grens zijn. En het verkeer kan er slechts door gebaat zijn. Ook wordt er heel sterk op gelet, dat het personeel van den spoordienst geen sterken drank gebruikt, zegt machinist Siewers, een der oudste dienstdoende ma chinisten van Den Helder. Er wordt zoo sterk op gelet, dat wan neer je in dienst komt en je ruikt naar sterken drank, al was het ook van één glas, dan krijg je 5 dagen straf met inhouding van loon. Verdien je dus 7 per dag, dan kost het je 35.Bij de tweede maal volgt ontslag. Ik heb 't gezien, vervolgt de heer_ Sie- werts, dat op een station een machinist, met warm weer, op 't perron een glas bier dronk. Hij was dorstig van de hitte op de machine en had een droge keel van het kolengruis. Een ingenieur van tractie ziet het, maakt rapport en het gevolg was ontslag uit den dienst. Vorige week wilde iemand me nog in Anna Paulowna met alle geweld op een glas bier tracteeren Al legde je er duizend gulden bij, deed ik het niet, zeg ik, besluit deze nmc*"*mst. Overdreven?.... Neen, want van het personeel van de spoorwegen, zelfs van den minsten arbeider, en overwegwachter, hangen veel kostbare menschenlevens af Een beschonken arbeider kan ont zettend leed veroorzaken een onher stelbare ramp. Een beschonken chauffeur, is de lugu bere assistent van den Dood. Eenige menschenlevens dan in zijn hand toever trouwd worden, afgesnedenDe ma chinist, de rangeerder, de overwegwach ter aan wie honderden menschenle vens toevertrouwd zijnzeer zeker moe ten zij ter harte nemen de woorden die niet alleen in het Heldersche kantoor van Tractie, maar in alle kantoren der sporen tegen den wand hangen. Door onthouding van velen Tot veiligheid voor allen. voor het in hem gestelde? vertrouwen en deelde nog mede de geldon van het fonds direct op de boerenleenbank te zullen beleggen. Moest er uitgekeerd worden en had hij het geld liggen, dan kon men het direct krygen; beschikt hij op dat moment niet over zooveel contanten, dan zal hy of de aanvrager het van de bank moeten halen en kan er dus een dag mee gemoeid zijn. Daar men het in het belang van de leden en het fonds acht, dat de contributie geïnd wordt door iemand die goed op de hoogte, is van het fondswerk, werd de inning 15 ct. opgedragen aan den heer J. 't Hart. Hierna volgde sluiting. DE WET NIET GOED GELEZEN? Naar wij vernemen is door den briga dier der rijksveldwacht, de heer B., pro ces-verbaal opgemaakt tegen den land bouwer S. S., wegens het niet aangeven van een dood geboren kalf, en tegen P. L., wegens het onttrekken aan den Keurings dienst van een, den landbouwer S. S. af gekocht doodgeboren kalf. DAMMEN. De schaakclub Wier'ngen heeft teven*' een damclub opgericht. Als rlublokm zal eveneens de hal van Cinema w- gebruikt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3