rond de oude middelzee Wieringen. Texel. Anna Paulowna. Schagen. LUCHTVAART Jean Batten bereikt haar doel. 465e STAATSLOTERIJ De luchtrace Londen—Melbourne. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 MEI 1934, 7 Van Frieslands hei Van oude Friesche stadjes, Van Friesche famkes II. Een onpolitieke raadsvergadering. Een vijftigtal vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde waren des mor gens te half negen in Leeuwardens ouder- wetsch-deftige raadzaal tegenwoordig, waar zij werden ontvangen door den bur gemeester, jhr. mr. J. M. van Beijma, welke als voorzitter van de Prov. V. v. V. de algemeene leiding had. Dank zij aller medewerking was een uitstekende rege ling verkregen; logies en diverse maal tijden waren door hoteliers te Leeuwar den en elders gezamenlijk aangeboden, terwijl een aantal particulieren welwillend hun auto's ter beschikking hadden ge steld. De burgemeester gaf een korte toelich ting; op dezen eersten dag was het plan den heeren het zuidoosten der provincie te laten zien: het land, langs den oostelii- ken kant der vroegere Middelzee, die in oude tijden Friesland in tweeën deelde. Het was het land van de heide en het veen, al was reeds veel hiervan ingepol derd. Verder zou dezen dag een tochtje worden gemaakt over. een der meren. He laas was het weer niet erg gunstig hier voor. Leeuwarden, de parel van Friesland. Voorafgegaan door de verkeersbrigade van de Leeuwarder politie werd nu aller eerst een rondrit gemaakt door Leeuwar den. Wij kregen den indruk van een mooie stad met typische oude gebouwen: ;het stadhuis, de kanselarij, de Oude (Waag, fraaie plantsoenen, en; de Nieu- westad, het belangrijkste winkelcentrum, doet sterk denken aan de Utrechtsche Oude Gracht. Direct over den overweg is pien in de gemeente Leeuwarderadeel (Huizum), die één geheel er mee vormt en waar burgemeester Jansonius den Bcepter zwaait. In een flink vaartje gaat het nu den Straatweg over naar Goutum. We passee- en hier een van die typische boerderijen, ie in vroeger tijden geheel omringd door tallen, als kleine vestinkjes daar lagen. De overblijfselen van die wallen zijn nog luidelyk te zien. Wü komen voorbij Wyt- taard, en slaan bij Irnsum links af naar Stouw. De „Gretha" In haar zomer japonnetje. Te Grouw zullen wü een tochtje maken tver het Pikmeer. De „Gretha", een loquet motorbootje, eigendom van den leer Mulder, ligt er, van onder tot boven Sepavoiseerd, te wachten op haar gasten, lelaas! die arme „Gretha": geen vroolijk (onnetje schijnt over haar zomersche literlijk en „grauw" ook zijn de golven, vaarover zij ons straks voeren zal. Maar len allergezelligst roefje wacht ons, waar- h de geur van koffie ons reukorgaan Itreelt, en waar in bosjes de sigaren den treemdeling nooden hier te blijven, 't Was Ir, met zooveel heeren, allergezelligst, baar een „weinig" vol en spoedig zochten be dan ook op het dek wat verstrooiing, je meer, omdat daar natuurlijk het uit licht was, waarom het tenslotte te doen bas. Bij ons gezelschap bevonden zich wee dames, welke vrijwel gedurende het teheele verblijf boven bleven, al was het laar frisch en guur. Maar guur is het weer en onvriendelijk. Het weer is er niet beter op geworden: jr staat boegwater tegen de ruiten van de pjuit, dat wij aanvankelijk voor regen ianzien, maar heelaas vrij van regen ble zen we niet dien morgen. Jammer, want indien er iets was, dat met een vroolijk ionnetje moest worden genoten, was het wel het uitzicht over dit meer. Heel ty- |iseh was dat uitzicht; overal liggen langs ®e oevers, de verspreide boerderijen. Het feit, dat hier tal van kleiné griendeiland- 'les liggen verspreid een groot deel er van is beschermd terrein en dient voor i'ogel broed plaatsen geeft romantiek 'ean dit landschap, dat een ideaal oord is Voor de watersport. (Geen zeebootjes, le- jters! en platte kielen ook met heel weinig i diepgang, anders zit u gauw aan den i grond). Dat hier druk gebruik gemaakt Wordt van watersport, bewijzen de vele tomerhuisjes, die hier langs den kant zijn fPgericht. In een klein roeibootje, voorzien van •en zeil, is de post aan 't bestellen, 't Doet >ns denken vanwege de tegenstelling échter aan den postbode, die verleden Bar zomer in de Vogezen moeizaam naar en Frieslands klei. van uitgestrekte grietenijen. en Friesche folklore. boven klom om daar, eenmaal per dag, zijn brieven af te geven op een hoogte van een goede 1000 meter. Even later zou den we ook de rijkspolitie van dit water land zien in haar boot. Rijk vogelgebicd. Het is hier het onbetwiste terrein van de vogels; wulpen zien we er en grutto's, kieviten in menigte en kemphaantjes (die het overigens minder kwaad meenen dan men wel denken zou, een eigenschap, die zjj met vele menschen gemeen hebben), ook springen er jonge kalfjes rond. Een ideaal oord, rustig, niet gestoord door het groote-stadslawaai. Langzamerhand ko men we aan de plaats van het eerste Frie sche natuurmonument, het Prinsenhof. Oorspronkelijk heeft hier een boerderijtje gestaan, de Fryske Gea, een genootschap, dat zich ten doel stelt de bescherming van natuurmonumenten, wist er de hand op te leggen (het terrein is 200 H.A. groot) en dank zij mede de hulp van de Neder- landsche pers zijn de benoodigde gelden hiervoor bijeengebracht. Het is de heer Wigersma, die ons hieromtrent inlicht. Ons bootje kon door zijn diepgang niet in dit gebied doordringen en wü moesten dus terug. Over eenge maanden zal het riet hier een hoogte hebben bereikt van 2 meter, en over eenige jaren zal hier, door den aanplant van boomep, een bosch zijn ontstaan. We gaan langs de Folkert- sloot naar Eernerwoude; dit is het meest typische gedeelte van dit waterlandschap, hier bevinden zich de griendeilandjes in menigte. Het is ook in deze streek, dat de verhalen van ds. De Stoppelaar spelen. We komen aan de Veenhoop, waar de auto's ons weer wachten en rijden verder. Drachten en de propaganda. In Drachten, welvarend plaatsje van 8 a 9000 inwoners, worden wij begroet door een geweldigenluidspreker. Het is de bekende propagandist van den Bond voor Mobilisatie-slachtoffers, die van onze aan wezigheid gebruikmaakt nog eens weer het onrecht naar voren te brengen, dat aan hen is gedaan. Demonstratief hangt een groote rouwvlag uit de woning. Wü slaan bü de woning van dezen pro pagandist links af om daar het park van Haersmastate en de beroemde Drachtster kei te bezichtigen en maken dankbaar ge bruik van den door de V.V.V. Drachten ons aangeboden koffiemaaltijd. Natuurlijk willen wij gaarne voldoen aan het verzoek van burgemeester Wuite van Smallinger- land, waartoe Drachten behoort, om geen opgeschroefde verhalen te geven over zijn gemeente, maar onzen algemeenen indruk weer te geven. En die zal moeten luiden: Wat is het hier mooi! Het was de eerste maal, dat hier zooveel vertegenwoordigers van de pers bijeen waren. „Holland eindigt niet bij Zwolle". De heer Rochat van het „Utrechtsch Dagblad" karakteriseerde aan den koffie maaltijd zoo goed de beteekenis van dezen tocht: „Holland eindigt niet bij Zwolle", zoo zeide hij, „en er zijn er nog maar al te velen, die dat denken. We hebben thans ervaren welk een enorme schoonheid we nog in eigen land bezitten. Daarom, blijf in eigen land; het is-geen kunst straks in Zevenaar de grens over te gaan, maar be denk, dat in ons land duizenden menschen zitten te wachten op de toeristen". Roschrijke streken en typische kerken. Na nog even een bezoek te hebben ge bracht aan het keurige zwembad, dat Drachten bezit, gaat de tocht verder. Bij Olterterp wordt het landschap boschriik, we zijn nu in de buurt van Beetsterzwaag; hier zien we de bekende schildjes voor de Bondswandelwegcn en dennenboomen, af gewisseld met loofhout, stoffeeren hier den weg. Het landschap doet denken aan Gelderland en Utrecht. Even verder is reeds met ontginning van den heigrond aangevangen; waar een paar jaar terug nog heide was, grazen thans de koeien. We passeeren Wijnjeterp met het typi sche klokkenhuis. Terzijde van het kerkje staat een apart gebouwtje, waarin drie klokken hangen (men ziet dit meer in deze buurt, maar drie aparte klokken is wel een zeldzaamheid). Dan komen we in Donkerbroek, waar het riviertje de Tjon- ger onder het kanaal doorgaat en drinken thee in Oosterwolde. Hier, in de groote zaal van hotel „De Zon", was ter eere van de gasten de kachel aan gemaakt (in de goede beteekenis van het woord!) en hier was de voorziter van de V.V.V. Ooster wolde de oorzaak, dat wij een berg copie kregen te verwerken, meer dan de Held. Courant in dit bestek in staat is daarvan terug te geven. Frieslands Vcluwe. Het hotelwezen in deze streek is goed, de streek kan met de Veluwe wedijveren wat natuurschoon betreft. We moeten nog even een bezoek brengen aan den grooten collectionneur van Oosterwolde, den boek handelaar Popping, die in het bezit is van een in geheel Europa beroemde collectie prae-historische opgravingen. Hij heeft die zorgvuldig gesorteerd en gerubri ceerd, en hij laat ze vol trots aan ons ge zelschap zien. Verder gaat het, over Appelscha (mooi dorp);) dwars door de bosschen komen we op den straatweg naar Heerenveen. Zorg- vlied, Bo.vl, Noordwolde (met vlecht- school), Oldeberkoop, oud plaatsje met oude kerk, een mooi buiten en veel groen, Nijehorne, snellen wij door en komen dan in het Oranjewoud bü Heerenveen. Be hoeven wü over het Friesche Haagje nog wel veel te zeggen? Heerenveen telt niet minder dan 8 raadhuizen, dank zii de eigenaardige indeeling der gemeenten. Op het oogenblik is een actie gaande om het dorp tot een zelfstandige gemeente te maken. Hongerige gasten. Hier eindigde, dien eersten dag, onze tocht in hotel Vernimmen. Want het is allemaal goed en wel om door Friesland te rijden, maar zoowel onze „chauffeurs" de heeren auto-eigenaars noemden zich bij voorkeur zoo, dien dag als wü, za gen met smachtende blikken naar de keu rig aangerichte tafel, waar ons de maal tijd wachtte, aangeboden door de V.V.V. van Heerenveen. Hartelijk werd er gelachen als de Hol lander uit het in het Friesch opgestelde menu niet goed wijs werd. Wat een „Itensmiel" is. och dat snap je gauw ge noeg als zoo'n kaart bü je bord ligt, maar slechts vermoeden kan men de beteekenis van het. woord „Foarpriuwke" om van „Okse-plaesters", die beelemaal niets met pleisters te maken hebben, maar niet te spreken. LOOP DER BEVOLKING. Inge k o m e n: M. Blaauboer van Wie- ringerwaard, M. Grin van Zype, J. A. Eriks en gezin van Zijpe, A. J. en L. van Klaveren van Sassenheim, J. van der Oort van Zype, A. Veldman en gezin van Den Helder, Mej. P. Koopman van Oudkarspel, Mej. T. Keyzer van Rotter dam, N. Korver van Hoogcarspel, M. C. de Graaf en gezin van Zijpe, M. van Dijk en gezin van Den Helder, Mej. A. C. Stam van Schagen, W. van Veen van Koedgk, Mej. M. J. Zandbergen van Oegstgeest. Vertrokken: J. J. Hermans naar Hengstdyk, Mej. E. Petter naar Giet hoorn, J. Wendel en Wed. P. Wendel Korver naar Callantsoog, J. H. Krouwel en gezin naar Den Helder, Mej. H. Quist naar Zype, D. Schoute naar Den Helder, T. van IJzendoorn en gezin naar Den Helder, C. v. d. Klooster naar Nieuwe Niedorp, Mej. J. van Ekeren naar Wie- ringen, C. Waiboer naar Oterleek, A. N. Dekker, en echtgenoote naar Wonse- radeel, Mej. A. van den Bergh naar Den Helder, S. J. Olsthoorn naar Monster, Mej. W. Stoop naar Nieuwe Niedorp, A. M. Zandbergen naar Oegstgeest. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren:' Johannes, z. v. J. W. Noppen en P. Dekkers; Petrus z. v. W. de Jong en R. Herder; Johannes Jerven, z. v. G. van den Bergen en J. M. van der Reep; Arnoldus Petrus, z. v. A. P. Wormsbecker en M. Eilenbroek. Ondertrouwd: D. Blaauboer en T. Keijzer; S. Koning en G. Jonges; J. P. Vlaming en D. Schilderman. Getrouwd: J. Bakker en J. van Ekeren; J. Slikker en A. M. van den Bergh; W. A. Hoep en G. A. Koster; P. Raaymakers en H. A. van den Berg. Overleden; P. List, oud 75 jaar. POLITIE. Gevonden een heerenry wiel, dek zeil, timmermanshamer. Verlo ren: een colbertjasje, dames- taschje, portcmonnaie met f 7.47 GIDS VOOR WIERINGEN EN WIERINGERMEER. De V.v.V. voor Wieringen en Wieringer- meer heeft een gidsje uitgegeven voor deze beide plaatsen, waarin is opgenomen een lijst van hotels, pensions, en tal van gegevens omtrent deze streken. Verdere informaties worden verstrekt door het secretariaat der Vereeniging, Th. J. van Vegten, Brugstraat, Middenmeer, Wie- ringermeer. Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden: een lichtgele dames- handschoen. Inlichtingen bij den ge meentebode. ZIJN ARM GEBROKEN. Het 9-jarig zoontje van den heer Berk hout kwam, doordat hij uit een raam sprong, zoodanig te vallen, dat genees kundige hulp ingeroepen moest worden. Het bleek, dat de jongen zijn arm ge broken had. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Vrijdagavond a s. houdt bovengenoem de vereeniging een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk alhier. Aanvang half acht. ZEEGRAS UIT DENEMARKEN AANGEKOMEN. J.l. Woensdag is hier aangekomen uit Denemarken een Oostenrijksch motor schip, inhoudende 60 ton zeegras, en be stemd voor de N.V. Zeegras Industrie v.h. B. J. Gelder te Amsterdam. De lading, welke gelost wordt, wordt hier opnieuw bereid en in balen geperst. Het is verheugend, dat hierdoor vele handen weer werk krijgen. Het product is van zeer goede kwaliteit. MARKTOVERZICHT. De lammerenhandel is Dinsdag alhier ingezet met vrij goede prijzen. In de morgenuren viel bij kooper en verkooper nog groote voorzichtigheid waar te nemen, zoodat pas omstreeks 10 uur de eerste partijen werden verkocht; de middenprijs bedroeg f 10 per stuk. De hoogste prijs werd gemaakt door den heer M. Witte, die f 12.50 per stuk ontving. Bij vorig jaar maakt deze prijs een belangrijk ver schil, toen bedroeg de middenprijs f 5.50 op de eerste markt; een strop is't echter voor de veehouders dat tengevolge van den drogen nazomer vorig jaar, 't aantal tweelingen veel kleiner is dan in 1933, er is ongeveer 1/3 minder lammeren ge teeld dan vorig jaar. De kalverenhandel, die 't geheele voor jaar belangrijk is geweest zakt thans af er werden 7 nuchtere kalveren aange voerd, de prijs is vrij wel gelyk aan vorige week, gemiddeld f 6 per stuk. In den koeienaanvoer was nogal eenige variatie, 't melkvee is nog vrij duur voor een goede melkkoe betaalt men f 180200 per stuk. Ook de pinken zyn vry hoog in pi ijs, de duurste gingen voor ruim f 100. De biggenhandel op deze markt was eveneens belangrijk, prijzen goed. Voor slachtvarkens op de boerderijen betaalt men 16—17 cent per pond. Aan de eierenveiling bleef de prijs ge lijk aan vorige week. Een middenprys werd betaald van f 2.10—2.15 per 100 stuks voor eieren van 60 kg gemengd. 't Marktbezoek was deze week zoo groot als wy dat maar zelden hebben meege maakt. Tusschen 11 en 12 uur kon men zich tusschen de hokken slechts met moeite een weg banen. Kooplieden van elders waren sterk vertegenwoordigd, zoodat men er zoo wat van alles kon koopen. Voor de vreemdelingen was dit drukke marktgedoe een geweldige attractie, zoo dat men zo by tientallen met foto-toestel len tusschen de marktbezoekers zag rond scharrelen. DE P1NKSTERDRUKTE. Naar de heer J. Beumkes ons welwil lend mededeelt, werden gedurende de Pinksterdagen nl. vanaf 19 Mei 11.20 van Texel tot en met 21 Mei 18.30 van Den Helder vervoerd 2788 passagiers, 1158 fietsen, 44 auto's en 52 motorrijwielen. Bij 't schitterend Pinksterweer van 1933 was 't verkeer veel grooter in 4 dagen (d.i. dus één dag meer), er werden toen vervoerd 4309 passagiers, 1651 rijwielen, 85 auto's en 60 motorrijwielen. In 1932 werden (evenals nu) in 3 dagen vervoerd 2397 passagiers, 865 rijwielen, 43 auto's en 54 motorfietsen. FEESTAVOND PAARDENSPORT. De feestelyke bijeenkomst, die de Texel- sche rijvereeniging Dinsdagavond na af loop van de Paardensport-demonstratie in de nieuwe zaal van den heer L. Eelman te Den Burg heeft gehouden, viel een zoo druk bezoek ten deel, dat men verschil lende personen moest afwijzen. Er heerschte een bizonder prettige toon in de balzaal. DE HEER SAM VLESSING OVERLEDEN. Te IJmuiden is Dinsdag in den ouder dom van 59 jaar overleden de oud- Texelaar, de heer S. Vlessing Phz. De heer Vlessing was een bekend mu sicus, was jurylid bij vele concoursen, directeur van verschillende muzickveree- nigingen en componeerde verschillende uitstekende muziekstukken. De heer Vlessing ontving de eerste lessen in de muziek van zijn muzikale moeder en werd later leerling van het conservatorium te Antwerpen. Na het behalen der diploma's aldaar, werd de heer Vlessing eerst voor den handel op geleid, doch de muziek zat hem te veel in 't bloed. Reeds op Texel componeerde hij verschillende muziekstukken en een paar operettes, waarvan „Duinroosje" het meest bekend was. Hij nam de leiding op zich van de muziekvereeniging „Tri- nitas", welke onder zijn leiding tot bui tengewoon grooten bloei kwam. Later vestigde de heer Vlessing zich te IJmuiden, waar hij eerst een manu facturenzaak dreef, doch zijn liefde voor de muziek kreeg de overhand, en al spoedig wijdde hij zich geheel aan de muziek, werd directeur van verschillende muziekvereenigingen en componeerde zeer vele en zeer vlotte muziekstukken, waaronder zijn Jubileummarsch wel een der meest bekendste was. Zijn bekendheid in vakkringen bleek uit zijn benoeming tot secretaris van het Comité Consulta- tif, dat de belangen der Nederl. com ponisten te Parijs behartigde. De Fransche regeering verleende hem de onderschei ding van „Officier de 1'instruction publi- que". Het stadsbestuur van Velsen gaf hem 't eere-burgerschap bij zijn 25-jarig jubilé als musicus. Een langdurige ziekte maakte te jong reeds een einde aan dit verdienstelijk leven. Hij ruste in vrede. An: y MollisorvJohmons record met 4% dag geslagen. Jean Batten, de 24-jarige Nieuw-Zee- landsche vliegster, is te Port Darwin (Australië) aangekomen. Zij heeft hier mee het record van de Engelsche vliegster Anny MollisonJohnson, die voor haar vlucht EngelandAustralië 19J/£ dag noodig had, met vier en een halven dag geslagen. Eindelijk heeft de volhardende Jean dus haar doel bereikt en het oude record, dat al van 1930 dateert, verbeterd. Zij heeft haar eerste poging verleden jaar ondernomen en bracht het toen tot Ka- rachi, waar haar motor het opgaf, zoodat zij haar kans verspeelde. Eerst had zij een noodlanding gedaan 60 K.M. voor Karachi, bij een tweede noodlanding vlak bij de stad, beschadigde zij haar toestel en liep zelf eenige, betrekkelijk geringe verwondingen op. Dit jaar ondernam zij de vlucht opnieuw in April. Zij moest toen te Rome een noodlanding onderne men bij het draadlooze station tegenover den St. Paul buiten de muren. Daarbij beschadigde zij haar toestel, liep een wond op aan haar onderlip en verspeelde haar kleeren. Daar haar vliegtuig niet tijdig hersteld kon zijn, keerde zij naar Engeland terug om het ten derde male te probeeren. Het scheepsrecht blijkt ook in dit geval te geledn. Nu is zij geslaagd. Het is voor een jonge vrouw onge twijfeld een ferme verrichting, in haar eentje in vijftien dagen van Engeland naar Australië te vliegen, schrijft de Nw. Rott. Crt., maar wij mogen er toch de oogen niet voor sluiten, dat de mannen het reeds in heel wat korter tijd gedaan hebben. Kingsford Smith, ook alleen, deed het verleden jaar in iets minder dan de helft van Jean's tijd, n.1. 7 dagen 4 uur en 47 minuten. Ulm en zijn metge zellen hadden slechts 6 dagen 17 uur en 56 minuten noodig, maar dat is niet met een solovlucht te vergelijken. In dat op zicht is Kingsford Smith prestatie slechts overtroffen door Willy Post, die binnen acht dagen een reis om de wereld maak te, zij het ook niet langs den grootsten cirkel, maar toch over een afstand Enge landAustralië. Het merkwaardigste in mej. Battens verrichting is voor ons de volharding, die zij aan den dag heeft ge legd, door, ondanks de tegenslagen van (Niet officieel) 5de klasse, 6de lijst Trekking van Woensdag 23 Mei 1934 Hooge Prjjzen f 10.000.— 13421 5.0002617 1.000.— 4030 7655 7711 8159 13206 17641 400.— 645 3841 4826 9047 9162 13213 200— 7354 9730 14109 17368 t 100.- 1024 5831 9049 12558 Prijzen van 70 274 279 288 325 327 438 481 483 625 795 859 931 1100 1122 1205 1317 1321 1364 1426 1520 1585 1600 1683 1714 1790 1875 2064 2191 2280 2396 2452 2590 2599 2611 2744 2755 2797 3210 3399 3434 3775 3945 4085 4188 4193 4501 4506 4550 4586 4588 4621 4623 4645 4666 4709 4790 4829 5064 5085 6353 5765 5862 5947 5948 6081 6112 6143 6156 6159 6163 6353 6450 6521 6729 6906 6977 7115 7167 7323 7336 7350 7385 7551 7639 7687 7753 7921 8047 8209 8218 8297 8376 8439 8446 8461 8569 8596 8775 8890 9006 9223 9296 9427 9523 9591 9600 9653 9671 9706 9738 9939 9948 10004 10153 10312 10441 10491 10508 10609 10644 10879 10905 10975 10993 11013 11093 11099 11191 11249 11425 11485 1"69C 11740 11764 11812 11816 11941 12061 12329 12378 12383 12512 12550 12569 12586 12642 12803 12826 12999 13026 13054 13079 13134 13151 13181 13216 13234 13444 13493 13530 13597 13706 13864 14060 14133 14168 14489 14705 15053 15122 15197 15274 15364 15423 15527 15552 15584 15596 15641 15938 16110 16135 16154 16299 16303 16526 1C542 1 «734 16850 16854 16867 16902 16938 17105 17180 ?i265 17313 17333 17496 17522 17545 17688 17848 17976 18137 18169 18187 18211 18231 18314 18351 18483 18510 18786 18795 18841 19036 19108 19131 19135 19279 19283 19318 19467 19509 19532 19689 19747 19788 19859 19872 19959 20121 20235 20251 20379 20469 20582 20639 Nieten 28 63 64 122 144 152 171 245 254 296 333 350 352 369 372 388 421 424 475 509 529 550 587 600 612 715 751 762 77C 814 876 878 899 915 916 973 977 1043 1059 1088 1136 1190 1191 1209 1234 1267 1277 1314 1378 1388 1439 1475 1478 1489 1512 1558 1567 1591 1601 1647 1693 1770 1808 1826 1846 1858 1922 1955 1956 1959 1976 1985 2005 2016 2077 2104 2128 2190 2244 2276 2305 2308 2328 2394 240-- 2402 2488 2531 2580 2582 2607 2673 2727 2783 2854 2857 2880 2890 295- 297S 3048 3097 3122 3421 3446 3458 3545 3550 3617 3621 3682 3749 3780 3877 3906 3910 3913 4007 4096 4149 4169 4214 4229 4230 4250 4299 4336 4371 4397 4402 1417 4481 4498 4531 4535 4545 4573 4592 4593 462t 4736 4880 4888 5029 5033 5036 "09." 5167 5174 5199 5248 5255 5262 5281 5282 5385 5418 5449 5458 5503 5506 5510 5544 5569 5579 5673 5674 5700 5710 5781 5852 5897 5917 5984 6015 6022 6042 6100 6118 6119 6121 6126 6139 6142 6168 6182 6231 6240 6249 6287 6417 6472 6501 6510 6584 6598 6616 6712 6750 6770 6774 6816 6853 6870 6883 7016 7082 7086 7096 7111 7142 7145 7206 7219 7242 7265 7319 7377 7428 7430 7456 7527 7530 7537 7562 7586 7626 7633 7658 7670 7682 7729 7742 7814 7820 7914 7966 7976 8011 8103 8107 8172 8235 8240 8246 8277 8291 8304 8322 8346 3382 8383 8384 8386 8387 8390 8414 8496 8499 8549 8563 8585 8616 8698 8717 8745 8803 8878 8887 8888 8934 9077 9080 9084 9143 9145 9237 9255 9352 9430 9506 9537 5541 9552 9554 9556 9571 9579 9631 9647 9655 9664 9685 9700 9728 9756 9766 9809 S910 9921 9924 9950 9954 9958 9987 10033 10034 10114 10161 10181 10192 10197 10202 10204 10218 10235 10251 10274 10282 10305 10307 10338 10341 10366 10368 10409 10415 10438 10494 10505 10563 10580 10586 in«fi4 10645 10639 10696 10702 10798 10813 10856 10863 10o l 10884 10881 10901 10957 10962 10979 11042 11044 11087 11090 11096 11108 11151 11201 11217 11226 11227 11233 11247 11327 11330 11347 11355 11359 11386 11387 11417 11439 11450 11457 11464 11487 11503 11536 11588 11629 11694 11699 11719 11729 11780 11799 11830 11851 11887 11901 11991 12002 12067 12141 12165 12172 12221 12278 12327 12390 12417 12418 12422 12440 12446 12474 12510 12529 12534 12570 12577 12639 12687 12752 12767 12771 12779 12816 12853 12862 12871 13007 13030 13066 13093 13102 13119 13190 13265 13283 13303 13320 13371 13403 13449 13472 13616 13620 13704 13705 13730 13731 13744 13849 13878 13886 13887 13897 13907 13929 13933 13940 13942 13943 13955 13979 14062 14074 14088 14116 14129 14130 14132 14189 14206 14252 14258 14260 14265 14279 14350 14356 14363 14376 14380 14396 14415 14452 14462 14590 14597 14615 14704 14751 14771 14810 14832 14859 14887 14931 14957 15063 15151 15201 15220 15266 15319 15375 15400 15456 15462 15545 15562 15582 15600 15601 15637 15640 15650 15659 15661 15669 15673 15714 15715 15729 15890 15925 15940 15958 16033 16064 16094 16103 16120 16153 16172 16302 16348 16350 16406 16407 16457 16513 16546 16577 16611 16630 16633 16647 16686 16733 16750 16781 16811 1683b 16865 16870 16909 16966 17005 17043 17049 17152 17162 17234 17267 17271 17284 17301 17323 17355 17392 17406 17408 17427 17432 17507 17531 17540 17609 17647 17700 17720 17755 17767 17774 17809 17835 17851 17901 17912 17967 18004 18009 18053 18092 18139 18142 18158 18179 18203 18229 18237 18246 18260 1835' 18405 18424 18458 18554 18577 18627 18628 1864: 18711 18744 18787 18793 18801 18819 18833 18863 18898 18929 18933 18982 19003 19007 19029 19068 19103 19124 19142 19144 19147 19162 19214 19218 19222 19266 19366 19397 19400 19416 19428 19430 19431 19433 19466 19512 19538 19596 19610 19614 19625 19637 19680 19695 19723 19732 19821 1933 19875 19890 19956 19976 1S935 20015 20045 20066 20113 20117 20123 20149 201S7 20185 20224 20298 20327 20349 20356 20408 20411 20417 20418 20463 20494 20626 20634 20643 20707 20716 20721 20833 20842 20846 20909 20913 20980 verleden jaar en dit jaar, den moed niet te laten zakken en het niet op te geven voor zij haar doel bereikt had. VLIEGTUIG GEVALLEN. Drie (tonden. Naby Inglewood in Calefornië is een vliegtuig gevallen, dat onmiddellijk daar na in vlammen opging. Twee mannen en een vrouw kwamen in de vlammen om. Deelneming van de K.L.M met vier vliegtuigen. Reuter meldt uit Londen Drie vertegenwoordigers van de K.L.M. zijn gister (Woensdag) naar Londen ge vlogen om aan de Kon. Britsche Aero- club de bewijzen van deelneming aan den luchtrace Londen—Melbourne te overhandigen. In den snelheidswedstrijd zal de K.L.M. deelnemen met een vliegtuig, vervaardigd door de Douglas Aircraft Comp (Cali- fornië), dat door den vlieger Parmentier zal worden bestuurd. In den handicapwedstrijd zal de K.L M. uitkomen met drie Fokker-vliegtuigen, bestuurd resp. door de vliegers Smyr- noff, Frins en Moll. De Hindelopers tusschen de journalisten. Achter de tafel de burgemeesters van Leeuwarden (deukhoed) en Bolsward (grijze baard. Aan tafel 0. a. de heeren Rochat („Utr. Dagblad") en Meerum Terwogt („N. Rott. Crt."). Saamhoorigheld van Holland!, Friesland en Vlaanderen. Natuurlijk kwamen hier de tongen eerst voor goed los; Leeuwardens burgemees ter roemde er de samenwerking tusschen de verschillende V.V.V.'s in Friesland; burgemeester Falkena van Schoterland, waaronder Heerenveen behoort, wees in een geestige speech op de beteekenis van den afsluitdijk voor Friesland, dat erdoor uit zijn isolement is geraakt. Friesland is arm, zoo zeide hii. De welvaart, die wy zien, is slechts schijn, en het toerisme kan daarin verbetering brengen. Verschil lende journalisten voerden er het woord; namens de Ned. Reisvereeniging gaf de heer De Leve de verzekering, dat de N.R.V. het bezoek aan Friesland met kracht zal bevorderen. De heer Primo („Opr. Haarl. Crt.") wees als geboren Vla ming op de noodzakelijkheid van samen werking, niet alleen tusschen Friesland en het overig deel van Nederland, maar ook tusschen Vlamingen en Nederlan ders, en herinnerde aan Vlaanderens grootsten dichter, Guido Gezelle, die in nauwe relaties stond met Friesland. Het was merkwaardig zoo goed als de Friezen den „Vlaamschen Leeuw" kenden, be ter dan de niet-Friezen het Friesche volkslied, dat traditioneel den maaltijd opende. In een slotartikel vertellen wij u va,n den tweeden dag. Brazilië heeft in Engeland eenige oorlogsschepen besteld, waarvoor het geen geld kan betalen; het zal Engeland echter gedurende eenige jaren gratis alle koffie leveren, die het noodig heeft. Zoo heeft ook Griekenland vier torpedojagers gekocht van Italië, waarvoor het gedeel telijk betaald in den vorm van sigaretten. REORGANISATIE VAN HET L.T.B.-BEDRIJF. Naar wij vernemen worden met ingang van Juni a.s. het bedrijf van den Handels- raad der L.T.B., Kring het Noorden, als mede 9 kantoren in Noord-Holland vereenigd tot een centraal kantoor, met standplaats Heiloo, van waaruit de ge heele streek zal worden bediend. OVERGEPLAATST. De heer van der Meer, tramconducteur te Eindhoven, is naar Schagen overge plaatst. VERLAGING MELKPRIJS. De melk is alhier met 1 verlaagd, zoodat de prijs bedraagt. cent per liter thans 8 cent AANBESTEDING. Voor rekening van den heer L. van Rijswijk, alhier is aanbesteed het bouwen van een woonhuis en garage in de Heerenstraat. Ingekomen 8 biljetten: Blaauboer en v.d. Hoven, Schagen f2595. J Veuger, St. Maartensbrug >2560. F. Schotten, Schagen s 2540. H. Schoen, 2535. Gebr. Veter, Schagerbrug 2427. Th. Boekei, Schagen 2392. A. Bakker, 2386. C. P. Dekker, s 1 2368. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Architect is de heer Chr. Dekker, alhier. V

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11