Stadsnieuws SLECHTHOORENDEN mifstiï "Wat utiU 11 lezen 1 MïfSSft foeftr DE HEMITO. tweede_p! An rlELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 MEI 1934. BEZOEKT DE TENTOONSTELLING VOOR IN „MUSIS SACRUM", KONINGSTRAAT Geopend: 31 Mei van 3-6, 8-10. 1 Juni van 10-12, 2-6, 7'/j-IO'/z at loet leur cht at loet leur Licht op voor alle voertuigen. poiit,e VrÜdog urdag 24 23 Mei 20.28 uur 20.29 uur Pe nieuwe belastingonder jen i a-im van Precariorechten als liet. de I zeis mogelijk bekend hl t de <)nzer gemeente in zijn iS' jljJjering van 20 Februari 1934 be- vt 'e op giond va" "rt 2"<a<ler Gemeente- 6,0;el'mier den naam van Frecario-rechten *n nieuwe bela>riu te heffen. i)e v rordcniiiu' waarin deze belasting 1 jS geregeld, is bij Kon. Besluit 24 Maart 1934 no 48 goedgekeurd 1934 in werking treden. v za| i Juni 6 Deze belasting zal worden geheven voor het gebruik of het genot van de voor 1 openbaren dienst bestemde gronden wateren, en voor het hebben van voor werpen onder, op of boven voor den Denbaren dienst bestemde gronden en wateren, die uitsluitend aan de gemeente eigendom toebehooren. Gronden* en gieren, die de gemeente enkel beheert onderhoudt zijn van precario-gelden vrijgesteld. Zoo kan de gemeente b. v. van de gronden aan de Zuid- en West- straat, om maar enkele te noemen, die eigendom van het Rijk zijn, geen precario- gelden heffen. Wel vernamen wij ter bevoegde plaatse, dat ook het Rijk reeds lang precario-gelden heft en zich zooveel mogelijk bij de gemeente-verordening zal aanpassen. Ongetwijfeld zit in deze nieuwe belas ting, die in tal van gemeenten in ons land reeds jaren wordt geheven, veel goeds. In de hefflngsvex-ordening van precario rechten dezer gemeente, die inderdaad heel soepel is geredigeerd worden in art. 2 verschillende objecten genoemd, waarvoor vanaf 1 Juni a.s. precariorechten ver schuldigd zijn. Wi) willen enkele van deze objecten noemen en waar noodig er bier en daar een kleine toelichting bijvoegen. Het Innemen van openbare ge meentegrond langer dan een uur. Hier valt het oog onmiddellijk op de Zaterdagsche markt en de gronden buiten het hek rond de groentenveiling aan de Van Speykslraat Verder op diverse han delaren, die op gemeentegronden soms hun bedrijf of nering uitoefenen of hun tijdelijk overtollige goederen uren, ja soms dagen lan r op ons aller grond depo- neeren, zonder daarvoor één cent aan de gemeenschap te betalen. Dit alles is na 1 Juni 1934 zonder het betalen van een recht aan de gemeente niet meer toege staan. Doet men het toch, zonder dat bij de bevoegde instaniies aangifte en be taling heeft plaats gehad, dan spreekt art. 8 der h-fftogsverordetiing, dat het verschuldigde recht met het viervoud kan worden verhoogd. Wij wijzen betrokkenen liier met nadruk op. Het innemen van openbaren gemeente grond, voor zoover daarop bijzondere tarieven niet van toepassing zijn, bedraagt bet verschuldigde recht voor een dag of gedeelte van een dag, langer dan een uur f 0.10 per M2. Verder bestaat nog een abonnementstarief tegen gereduceer- c.eu prüs voor een w^ek, maand of jaar. De bezinepompinstallaties of -"•olijke inrfchtingen. '•'oor j. i.entingen zal een reclit van f 15 per jaar in de gemeentekas moeten vloeien. In vergelijking met het recht geheven door het Rijk, nl. minstens f 100 per jaar, is het g^mpentetarief zeker billijk te noemen Voor het innemen, overdekken of op eenigerlei wijze aan den openbaren dienst onttrekken van gemeentewater, b.v. in het Heldersche Kanaal, met uitzonde ring van vaartuigen, waarvoor kanaal- geld verschuldigd is, zal voortaan ook betaald moeten worden. In dit verband denken wij aan de verschillende particu liereaanlegsteigers. De belasting bedraagt per jaar per M2 f 2.50, tot een maximum van f 15.per jaar voor een geheelen aanlegsteiger. Antennedraden of dergelijke ge leidingen zullen zonder vergunning en betaling niet meer boven de openbare straten, eigendom van de gemeente zijnde, ge spannen mogen blijven. De particulieren, die clandestien voor hun radio-ontvangst maar een draad over een straat gespannen hebben, zuilen vóór 1 Juni a.s. deze draad moeten opruimen, daar het anders betalen wordt naar een tarief van f 0.80 per jaar per strekkende meter. Voor dezulken is ons advies, draad zoo vlug mogelijk ver plaatsen. Treffen de ambtenaren hem na 1 Juni nog aan dan is het onherroepelijk betalen. Nu de verschillende soorten reclame-objecten, waarvan voor al de hoofdstraten rijkelijk voor zien zijn. Wij bedoelen de lichtbakken, lantaarns, neonlichlbuizen, letterreclame, uithang borden, uithangteekens, uitstalkasten, gevelborden, gevelplaten, enz. Voor ieder dezer voorwerpen of in richtingen zal belast worden de opper vlakte in d.M2 berekend van de zijden, die naar het publiek zijn gekeerd. De voorwerpen, welke 15 c.M. of minder boven den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond of gemeente water uitsteken, alsmede zonneschermen, balkons, erkers, luifels, dakgoten en dergelijke uitbouwsels mits niet tot reclame gebezigd, zijn vrijgesteld van precario-rechten. Het tarief bedraagt per jaar voor elk voorwerp of elke inrichting: bij een oppervlakte van 30 d.M2 of minder f 1. bij een oppervlakte van meer dan 30 d.M2, doch niet meer dan 1 M.2 f 3.—; bij een oppervlakte van meer dan 1 M.2, per M.2 f 6.—, een en ander volgens meting of schatting door of vanwege het Hoofd van den Controledienst der gemeentebelas tingen. Heeft, men dus aan zijn gevel nog uit steeksels waarop men geen prijs meer stelt, ruimt ze onmiddelijk op, want na 1 Juni is het onherroepelijk betalen. Als slot willen wij nog noemen de automatische weeg- of verkoops toestellen, dié geplaatst zijn op of boven den geméentegrond. Hiervoor geldt niet de vrijstelling, van 15 cM. of minder uit den gevel, zooals voor de voorwerpen dienende voor reclamedoeleinden. Het belastbare object voorde automaten vormt de grootste horizontale doorsnede van ieder toestel afzonderlijk. De belasting bedraagt per jaar voor elk toestel wanneer de grootste horizontale doorsnede van het toestel niet meer dan 5 dM2. bedraagt f 2.wanneer de grootste horizontale doorsnede meer dan 5 dM2, doch minder dan 10 dM2. bedraagt f4.— en wanneer de doorsnede meer dan 10 dM2. bedraagt f 6.—. Een hooger bedrag dan f 6.— per jaar is men voor automaten niet verschuldigd. Automaten geplaatst in portieken, of die welke zijn ingebouwd of niet geplaatst op of boven gemeente grond zijn volgens de huidige bepalingen voorloopig nog vrijgesteld. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het Bureau van den Controledienst der Gemeente belastingen, Weststraat 40. Onmiddellijk na 1 Juni a.s. zullen de ambtenaren der gemeentebelastingen, met speciaal voor de precariorechten door hoeren Burgemeester en Wethouders vast gestelde aangiftebiljetten, de werkzaam heden aanvangen om de verschillende daarvoor in aanmerking komende belas tingplichtigen te gaan beschrijven. Den 23en dezer slaagde onze plaats genoot, de heer G. Moen, aan de Rijks universiteit te Utrecht voor het Kerkelijk voorbereidend examen. INSPECTEUR LAGER ONDERWIJS. In verband met de examens houdt de Inspecteur van het Lager Onderwijs al leen spreekuur op 6 Juni. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 1523 Mei 1934. Schagen: R.K. Coöp. Leenbank W. A., Statuten gewijzigd. Texel: Hotel Café „De Zeven Provin ciën" (eig. D. C. Kooy), Texel, Oude- schild 110. Zie verder aanplakbilletten VERPLAATSING DEPOT. Wij maken de koopers van losse num mers van ons blad in het Tuindorp er attent op, dat voortaan het depót ge vestigd is bij den heer A. J. Bakker, Tuinstraat 60. DE „DR. WAGEMAKER" IN ONZE HAVEN. De nieuwe T.E.S.O.-boot. Daar lag hij, de „Dr. Wagemaker" de nieuwe aanwinst van de T.E.S.O. aan de bekende steiger, waar de oude „Dageraad" zoo dikwijls gemeerd heeften vertrokken is, daar lag hij, zich ten volle bewust van zijn waardigheid, zijn gloed-nieuwheid 1 Lustig draaiden de toppen op de lucht kokers in den wind, het frissclie zee briesje vermocht nauwelijks de rood-wit- gebaande Maatschappij vlag en de blauwe scheepswimpel met in zilveren letters de naam van het schip er op, te strekken... Ja, daar zal de T.E.S.O. eer meeinleg- genmetdezeTexel-lijner. Trotsch vermeldt het schip op het bakboord, dat 1000 per sonen vervoerd kunnen worden en dat zijn gewicht 125000 kilogrammen bedraagt Een beduidende vooruitgang in vergelij king met zijn voorganger I Velen waren naar de haven getrokken om het mooie schip te bekijken, dat heden officieel in gebruik genomen wordt. Men was juist bezig de eerewijn en de overige genotmiddelen aan boord te brengen, die heden bij de inwijding onontbeerlijk zijn. Om 12 uur hedenmiddag is de „Dr. Wagemaker" met aan boord de directie van T E.S.O. en vele officieele personen en genoodigden gestart, om zijn maiden trip te maken. Goeden reisl Dat 't de TESO beloond moge worden, wat door haar initiatief tot vergemakkelijking en tot grooter genot van den overtocht zoo prachtig in den „Dr. Wagemaker" gebracht heeft. In ons Zaterdag-nummer komen wij uitvoerig terug op het nieuwe schip en zijn officieele in-dienst-steüing. Er zou, schreven we den vorigen keer, Dinsdag begonnen worden met de inrich ting der stands in het groote gebouw der Hemito, dat op het weiland „De Ton" is verrezen. En toen wij. gisterenavond daar een kijkje gingen nemen, was er reeds eenige teekening gekomen in het geheel en kon men, met wat fantasie, zich een voorstelling maken hoe het worden zou. Enkele der standhouders waren reeds bezig met de inrichting, maar de meeste plaatsen waren nog alleen maar gemar keerd, al zal als dit nummer verschijnt, daarvan reeds meer zijn in beslag geno men. Enorm is de ruimte van het gebouw en zeker zal men, als men alles goed wil bezichtigen, daaraan een uurtje kunnen besteden. Onmiddellijk aan de groote hal grenzen de beide kleinere, bestemd voor dancing en cabaret. Zeker zal hier in den av.jnd een gezellige drukte heerschen en naar het zich Iaat aanzien, zal ook de tentoen- stelling zelve haar aantrekkingskracht niet missen. De toegelaten exposanten vertegen woordigen handel en industrie, zoowel landelijk als plaatselijk, Nederlandsch fa brikaat en import. Het is een jaarbeurs in het klein en een demonstratie van vertrouwen in de kracht dei' reclame. Vele inzenders zijn meer dan royaal voor den dag gekomen, industrieën in werking verhoogen het attractieve geheel. Het geheele gebouw, met zijn zaalop pervlakte van 1200 m2 is gevuld mei voortbrengselen van eigen en vreemden bodem. Er is tevens gedacht aan het Voor het bijna ondenkbare geval, dat ge met deze uiteenzetting geen genoegen "eemt, moge ik u verwijzen naar den ge leerde, die den vorigen zomer aan boord ^an de „Nautilus" diepzeevischonderzoek ee.ed. Die weet nog meer. Vischkunde is j" p vak niet en het zal my dan ook niet hikken, pagina's vol te schrijven over het kieuwsysteem van de bot en dat van de K>'iet, de schubben van de schol, nee, dat js waar ook, een schol heeft geen schub ben; de oogen dan, de oogen en de staart ^an een schol en die van een tarbot en "erzelver kenmerkende verschillen. De Beleerde kan u dat haar fijn vertellen. En '"et alleen dat: ook de leefwijze en wat «aarmede verband houdt. "e geleerde had twee uitnemende as- aistenten: de Pa en de Puike. Het was bet onderzoek nog al eens nooflig, t er 's nachts werd gewerkt, een mon ter zeewater keuren b.v. Nacht of geen nW dat deed Pa- Gij temperatuurde, t met een koortsmeter ditmaal. De val!» raakte spoedig bedreven in het •'istellen van het geslacht van de bot van de schol, in het nieten van de i. 'g en het bepalen van den leeftijd. normale lengte van een schol is, laat iq J1 olIle!nen: 20 centimeter, 't Kan ook (i' -1 zijn. Nauwkeurig nam de Puike de lengte op: staart tussehen duim en vinger, kop omlaag. Van den visch na tuurlijk. En dan den duimstok erlangs. Ook het commentaar ontbrak niet Daar hangt een exemplaar. ,,'n Vrouwtje 23 centimeter 'n Reuze meid!" Een andere. Mannetje 18 centimeter 'n Knul!" De Puike had een eigen categorische indeeling, welke niet in alle opzichten met die van den geleerde strookte. Toch verklaarde deze dat hij over zijn assistent buitengewoon tevreden was. Maar keeren we nog even tot de beun terug. Te meten valt er niets. Ook interesseert het niemand of het een mannetje of een vrouwtje is, dat daar de mand in dwaalt. Er kan' ook niet gedoceerd worde», want het jongmaatje heeft de worsteling inet het net niet overleefd en bestudeert thans de binnenzijde van een emmer van meer nabij. Dat moet hij niet te lang doen, want anders is de visch op. Desgevraagd' geeft bij te kennen, dat hem dat niks kan sche len. Wat zoo'n jongen toch aan zoo'n em mer ziet! Als de visch voldoende is gesorteerd, worden de manden weer weggesleept en de achtergebleven exemplaren, welke van wege de soort of de geringe afmeting niet voor consumptie in aanmerking komen, over boord gezet. Hiertoe behoo- ren in de eerste plaats de haaien, de roof- visschen van de Noordzee. Ze zijn circa 1 meter lang. Erg zachtzinnig wordt er met deze gasten niet omgesprongen. Voor dat ze over boord worden geworpen, wordt hun eerst den kop tegen de ver schansing te pletter geslagen. Tussehen de lichtschepen „Smith Knoll" en „Cleaver-bank" wordt de eentonigheid van de witgekuifde golven en het grauwe wolkenheir onderbroken door het sierlijke silhouet der haringloggers. In dezen tijd van het jaar (OctoberNovember! is hier het belangrijkste vischterrein. In het voorjaar zit de haring Noorde lijker. Tegen het einde van Mei, wanneer de eigenlijke groote haringvisscherij be gint, bevinden de loggers zich op circa 58° N.B., de z.g. Noordvangst, welke zich tot 61" N.B. uitstrekt. De andere, de Zuid vangst loopt dan van 57° 30' N.B. naar liet Zuiden tot aan de Doggersbank. De belangrijkste Noordvisscherij is die ten Oosten van de Shetlandsche eilanden, welke daar van Mei tot einde Juli wordt uitgeoefend. Uit den aard der zaak is de „Nautilus" in die streken geen onbekende. In Ler- wick, op de Shetlandsche eilanden b.v.,. maar dat is al zoo lang geleden, we zit ten nu onder de Engelsche kust tussehen de Hollandsche loggers. Eenige dagen zwalken wij daar reeds rond en vele log gers zijn reeds gepraaid. Alles was wel aan boord. Geen zieken, geen manke- menten aan motor of donkey-ketel. 1) 1) Stoomketel, welke de benoodigde stoom voor het drijven van de vischlier levert. amusement van geregelde bezoekers in een met goeden smaak ingericht cabaret en dancing. Aan de lijst der deelnemende exposan ten moeten nog worden toegevoegd de Opecta Jamfabriek te Amsterdam en de Macvis Waschmachines en Stofzuigers. De HEMITO is geopend tot 3 Juni. MODESHOW HEMITO DINSDAG 29 MEI 1934. Deze show belooft zeer attractief te worden. De firma Spruit heeft alle mede werking van hare leveranciers. O a. zullen zomertoiletten getoond wor den, die zóó uit eerste Europeesche mode huizen in Den Helder arriveeren, benevens modelmantels en vossen, w.o. zilvervossen. Ook is het de firma Spruit gelukt reeds iets van de nieuwe wintermode te kunnen laten zien in bontmantels. Murmel luipaard enz. in allerlaatste snit. De show is van belang als u nog iets heeft aan te schaffen voor uw zomergarderobe en ook indien u niets wenscht te koopen om op de hoogte te zijn van de laatste mode en de aanlokkelijke prijzen van goederen met verfijnd cachet. Drie mannequins uit een der grootste steden zullen u met charme al het moois toonen. De firma van Koningsbruggen, Keizer straat heeft welwillend aangeboden de bloemenversiering te verzorgen. Kaarten zullen vanaf Vrijdag 25 Mei te bekomen zijn 50 ct. bij fa. H. Spruit en aan de Cassa der tentoonstelling. Met het oog op de te verwachten be langstelling en het betrekkelijk kleine aantal plaatsen, is het raadzaam u tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. Een thé complet, dat de bezoekersters zal worden aangeboden, is bij de toe gangsprijs inbegrepen. LAATSTE MARINE-CONCERT. Woensdag 3# Mei a.s. Het zal den bezitters van toegangs bewijzen voor het 6e of laatste marine concert, dat aanvankelijk was vastgesteld op 2i Maart, doch door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder moest worden uitgesteld, verheugen te vernemen, dat de datum hiervoor thans is bepaald op Woensdag a.s., 30 Mei. Als soliste zal dan optreden de bekende sopraanzangeres Hélène Cals, Amsterdam, terwijl het programma, zooals dat reeds in het bezit is van de koopers van toe gangsbewijzen, onveranderd geldig blijft. Behalve mevr. Cals treden als solisten op de heeren J Fala en D. Steinroth, viool (piano B. Steinroth), terwijl na de pauze de heer C. J. J. de Rooij een compositie van den directeur, den lieer Leistikow, voor Eng. hoorn, zal voordragen. Aan vang half 9 precies Ginds, aan den Noordelijken horizont, ligt er een met twee vlaggen op, ten tee- ken dat hij iets heeft mede te deelen. Het is de Sch. 102. „Hallo schipper, wat is er aan de hand?" praait de commandant door de megafoon. „De reepschieter is geblesseerd, com mandant. Kan ie geholpen worden?" „Ik zal de jol even sturen!" „Asjeblieft, commandant en kê je mis schien ook effe na me radiotje late kijke?" „Komt in orde!" De jol wordt gestreken. De radio-offi cier laat zich er im zakken, de Puike zit aan 't roer en twee man hanteeren de riemen. Als de jol terugkomt, is de radio-offi cier verdwenen en op zijn plaats zit de reepschieter, 2) een flinke, stevige knaap van een jaar of vijftien. Zijn gezicht is ten halve bedekt met smoezelige pleisters. Kalm en gansch niet verlegen klautert hij binnenboord en stevent onvervaard naar den ziekenboeg, waar hij door den arts wordt onderzocht, 't Valt nogal mee. Een losgeschoten reep was hem tegen het gezicht geslagen en had een flinke ontvelling over rechterwang, neus en linker ooglid teweeggebracht. Het oog zelf was geheel gespaard gebleven. Pa neemt wat gaas, pleisters en een tubetje Inosepta en doet daar wonderen mee. Met een gansch nieuwe gelaatsbedek king aanvaardt de jeugdige reepschieter den terugtocht. EEN BELANGRIJKE TENTOON STELLING VOOR SLECHT HOORENDEN. Weet gij, waarde lezer(es), wat liet be- teekent doof te zijn? Weet gij, dat inge wijden 't er lang niet over eens zijn, wat erger is, doofheid of blindheid? Weet gij, dat de doove dikwijls wordt uitgelachen, terwijl de blinde met extra tegemoetkoming wordt behandeld? Weet gij, dat de doove Uw medelijdend blikje naar Uw buurman, of Uw wrevelig schouderophalen ziet, terwijl de blinde gelukkig niet ziet, dat gij hem onvol waardig vindt? Weet gij, dat blinden veelal opgewekte men8chen zijn, terwijl men onder dooven veel schuwheid, eenzelvigheid en zwaar moedigheid aantreft? Neen, gij goedhoorende lezer, dat wist gij niet! Maar gij dooven, die 't wél weet, komt dan 31 Mei en 1 Juni naar „Musis Sacrum"; daar wijzen wij U den weg naar „Het volle Leven!" Komt,en ziet! De zaaldeuren staan wijd open; lotgenooten en ook mede-voelende goedhoorenden treden U daar helpend tegemoet. En als wij U dan geholpen hebben, U uit Uw schuilhoek den weg naar het Volle Leven hebben gewezen, helpt gij dan ons! Want nóg maakt Eendracht Macht. Macht hebben wij noodig voor den uit bouw van ons werk. In elke provincie één school voor S.H. kinderen is wel een mi- nimumwensch; wij tellen er voor onze 11(12) provinciën nog slechts drie. Een goed-werkende groepstelefoon in elke kerk of vereenigingslokaal, opdat ook zij, die in jaren en tientallen jaren de stem van hun rabbi, pastoor of dominé niet meer gehoord hebben, den dienst weer kunen volgen, of in hunne vereni gingslokalen weer aan het gemeenschaps leven kunnen deelnemen. Enz., enz. Zevenduizend leden tellen wij, het aan tal dooven en S.H. in ons land ligt zeker tussehen 70.000 en 700.000! Het Comité van aanbeveling voor de tentoonstelling: Den Helder: Doktoren W. J. Bakker, J. Boosman, P. J. van Driel, A. Grunwald, S. van Heerde, E. Loesberg, H. W. Melle- ma, P. v. d. Nieuwenhuizen, J. B. Proost, W. Reilingh, S. G. Rensing, M. J. W. Rienks, A. J. F. Thorbecke, P. C. M. v. d. Velde, M. S. Vroom, W. F. J. van Wave- ren en H. C. van Hoek. Anna Paulowna: G. J. Lovink, Burge meester; J. C. J. Olree, arts. 't Zand: E. E. Oterdoom, arts. Wieringerwaard: C. Haringhuizen, burgemeester. Wieringen: L. C. Kolff, burgemeester. Wij wilen hier nog het volgende aan toevoegen: Op de hier 31 Mei en 1 Juni te houden tentoonstelling bestaat voor de slechthoo- renden gelegenheid kennis te maken met de verschillende gehoor-instrumenten, dip zij daar onder deskundige voorlichting kunnen beproeven. Aan deze tentoonstel ling, welke kosteloos toegankelijk is, zijn verder diverse attracties verbonden. Om de kas der vereeniging, die dit alles be kostigt, eenigszins tegemoet te komen, is een verloting georganiseerd, waaraan tal van aardige prijzen zijn verbonden. Dit werd mogelijk gemaakt doordat vele leden der Vereeniging van Slechthoorenden- hiervoor iets afstonden. Ook plaatselijke winkeliers voldeden aan het verzoek der vereeniging om iets af te willen zonderen, zoo o. a. de firma's Grunwald, De Vries en Elte, en ook van plaatselijke leden der Vereeniging zijn geschenken toegezegd. Willen dames en heeren leden der Ver eeniging zoo vriendelijk zijn hetgeen zij voor de verloting wenschen af te zonde ren, te zenden naar Mevr. Teune, Spoor- gracht 6? Voor deze verloting is door heeren Burgemeester en Wethouders toe stemming verleend voor den verkoop van loten. Teneinde de deelname zoo groot mogelijk te maken, worden de loten a 10 cents verkocht. Ze zijn te verkrijgen aan de adressen van de leden van het uitvoe rend comité: Mevrouw De BoerJong- kees (adres Bureau Held. Crt.), Mevrouw Van WaverenStork, Hoofdgracht 50 en Mevrouw Teunev. d. Vfigh, Spoor- gracht 6, en verder bij den heer Rootlieb, apotheker. Binnenhaven 16 en Mevrouw Kraande la Mar, Spoorstraat 42. Indien er dames of heeren, leden der vereeni ging, zijn, die zich beschikbaar willen stellen voor den verkoop, laten zij dan loten aanvragen bii Mevr. Van Waveren, Hoofdgracht 50. De aandacht wordt er speciaal op ge- Buitenlandsch Overzicht pag. I feuilleton I Radio-programma2 Van links en rechts2 Auto te water bij het Beusichem- sche veer. Twee menschen verdronken. Dronkenschap oorzaak2 Auto in het Kanaal van Terneu- zenGent gereden. Twee menschen verdronken 2 Arrestatie van 736 communisten in ]apariJ Het aantal dooden van de mijn ramp te Paturages tot 57 ge stegen 2 Gespannen toestand in Tjsahar (China)6 Jean Batten heetf de vliegtocht EngelandAustralië in P/2 dag minder afgelegd dan Anny Mol- lisonJohnson7 Een nieuw veiligheidspact van Litwinof6 De Arnsterdamsche begrooting is ten tweede male niet goedgekeurd door Ged. Staten6 De K.L.M. zal met vier vliegtui gen uitkomen in de luchtrace Lon denMelbourne2 Gisterenmorgen is bij schietoefe ningen te 's-Gravenhage een dienstplichtige gedood6 Omtrek-nieuws 7 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws 7 Witte bioscoopuur, Tivoli bioscoop, 7 uur. Donderdag 24 en Vrijdag 25 Mei. Alledagkerk, Doopsgezinde kerk. Kerk- gracht 78 uur. Zaterdag 26 Mei Soiree Voetbalvereeniging „Heldersche Boijs". Musis Sacrum, 8 uur. Van 26 Mei tot en met 3 Juni, Middenstands-Tentoonstelling met Ca baret en Dancing, van 1.30 tot 12 uur vestigd, dat alles gratis geschiedt, en deze tentoonstelling uitsluitend wordt georga niseerd in het belang der slechthooren den. Gratie is de tentoonstelling toegan kelijk, gratis kan men de verschillende lezingen bijwonen, gratis ook de instru menten beproeven, zonder eenige ver plichting tot koopen. Voor een en ander verwijzen wij naar de advertentie. Doel is slechts het welzijn der slechthoorenden, teneinde hen, zooals hierboven reeds werd uiteengezet, terug te brengen „in het volle leven". Wij kunnen verder nog mededeelen, dat ook op de HEMITO, de groote Mid- denstandstentoonstelling, welke Zaterdag wordt geopend, de Vereeniging met een stand zal vertegenwoordigd zijn. Deze is door het Heniito-bestuur welwillend en kosteloos voor het goede doel afgestaan. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIG1NG. De N.R.V., Afd. Amsterdam, organi seert in samenwerking met de vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelin- genverker te Amsterdam ,,'t Koggeschip" een groeten propaganda-vliegdag op het vliegveld Schiphol. Onder deskundige leiding zal een rondgang worden gemaakt ter bezichtiging van-het interesasnte be drijf der K. L. M., verder zullen er diverse attractie's zijn en kunnen dien dag tegen lagen prijs vluchten worden gemaakt. Iedere deelnemer ontvangt een K.L.M-speldje. Na afloop autotocht door 2) Degeen, die bij het inhalen van het net, de binnenboord komende reep in het ruim opschiet. Den volgenden dag is er ook wat met de Sch. 72. Daar is Keesje aan boord. Keesje is afhouder 3) en heeft erge kies pijn. Zoo erg, dat h;j het niet meer kan uithouden. De dokter moet er aan te pas komen. Keesje is echter wat verlegen en beweegt zieli niet zoo gemakkelijk als onze reepschieter van de Sch. 102. Keesje is bang voor dat vreemde schip en al die vreemde mannen. „Vèèder," zeit-ie, „gèè met me mee naar die boot, want alleenig durf ik nie." „Goed, m'n jonge, ik gèè mee." En als het jolletje in de tamelijk hooge deining door de Puike met groote behen digheid langszij wordt gemanoeuvreerd, verlaten vader en zoon hun sehip en da len af in de jol. Daar zitten ze nu, naast elkaar op de achterste doft. Keesje met een grooten kiespijndoek op het hoofd en daar boven op z'n pet. Aan boord van de „Nautilus" breekt het eerste angstige oog'enblik aan. Keesje klautert naar boven.wat al vreemd en raar volk staat daar om hem heen. Angstig en schuchter kijkt hij voor zich, niet wetend wat te doen. De stille, zijn verlegenheid bemerken de, gaat naar hem toe. „Zoo m'n jonge, heb jij zoo'n kiespijn? Kom maar mee, dan breng ik je wel effe bij den dokter." Tegelijkertijd wil hij hem bij de hand nemen, maar dat is Keesje te veel. Verschrikt deinst hij achteruit en draait zich om alsof hij zoo weer in de jol wil springen. Een angstige schreeuw. „Vèèder!" „Jèè, m'n jonge, hier is vèèder al." 3) Degeen, die bij het inhalen van het net door de stoomlier de reep afhoudt. Meteen komt het oude, bezorgde, door weer ziet, laat Keesje zich naar de zie- ouden visscherman boven de verschan sing. Een weinig gerustgesteld, nu hij vader weer ziet, laat Kiesje zich naar de zie kenboeg brengen, waar de dokter even wel veel tact en vriendelijke woorden noodig heeft om hem binnen en op een. stoel te krijgen. Vader moet eerst naar binnen. Buiten voor de deur staan vier klompen, twee groote en twee kleine, alle vier met stroo en napier gevuld als beschutting tegen de kou. Daar wordt plots het licht in den zie kenboeg verduisterd, een groote scha duw valt.naar binnen, over Keesje heen. In de deuropening staat de Kolossale. „Moet ik soms assisteeren, dokter?" Nu valt er een diepe, donkere schaduw over Keesje's ziel; z'n oogen gaan wijd! open van ontzetting. Bleek en verschrikt staart hij naar de gestalte tegenover hem. De dokter kijkt op, Kijkt van Keesje naar den Kolossale en dan weer naar Keesje; schudt daarna het hoofd. „Neen, geen assistentie noodig,.wel bedankt."Weder- cm komt iemand binnen. Het is de com mandant. Hij ziet de reusachtige gestalte naast het nietige, verschrikte ventje, dat als een jong angstig hondje in den stoel zit weggedoken en begrijpt. Geen die de visschers zoo goed kent en peilt als de commandant. Ook nu vindt hij liet juiste woord. „Keesje, als je nu niet huilt, krijg je een groot stuk koek van me." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9