ZWEMMEN AAN DEN DIJK Radi O-programma Van Linksen Rechts GEMENGD NIEUWS Smokkelen van gedistilleerd. Twist tusschen vader en zoon. De inbraak in het kas?eel Nijenrode* HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 MEM934. Met een hagelbui als inleiding, veel enthousiasme en ook veel kou. Maar toch: de vlag omhoog! Het badseizoen is geopend. Ja, nu moeten we u nog een en ander over dat nieuwe clublokaal vertellen. Het begin zou een drama kunnen worden in mineur, als er niet zoo geweldig veel enthousiasme onder de leden was geweest. En al sta je dan wat de Franschman noemt bone mine mauvais jeu te maken, oftewel in goed Hollandsch gezegd je doet maar net of 't zomer is, het zou toch aardiger zijn als we dit slotartikel van onze reeks hadden kunnen schrijven on der stralenden zonneschijn. We zouden het heelemaal niet erg hebben gevonden als we blazend en proestend van de hitte achter onze schrijfmachine zouden moeten zitten, met hoogrood gezicht en je vest- knoopen los. We zouden misscluen ook dan gemopperd hebben, dat het zoo warm was, maar, nietwaar, je weet dan waar voor je werkt. Verdikkie, wie over zwem men schrijft, doet dat toch niet in den winter! in het water. De kleedkamers zijn thans h! vier groepen gesplitst; kinderen bene den 16 jaar hebben een apart kleedhokje, de meisjes zoowel als de jongens. Rechts vindt men de „mannelijke",linksde.,vrou- weliike" kleedkamers. Zy zyn alle flink ruim, voorzien van de noodige spiegels, door de bekende fabriek van Ribana af gestaan, en natuurlijk zitplaatsen en kap stokken in overvloed. De heer Boonen heeft, als badmeester, een aardig kantoortje, dat hem ver oorlooft toezicht te houden op de binnen- komende en vertrekkende bezoekers, en hem tevens een ruim gezicht geeft op de zwemmers in zee. Hij heeft een volledige verbandkist tot zijn onmiddellijke be schikking en heeft verder een uiterst ge zellig bureautje hier ingericht, waar het wel niet aan bezoek zal ontbreken. Verder is gezorgd voor toiletgelegen heden voor dames en heeren. De eerste liefhebbers(sters). Geheel rechts, de badmeester, de heer C. Boonen In plaats daarvan besloot uw chroni queur maar liever voor dezen Zaterdag middag zijn dikke winterjas voor den dag te halen. Er was, daar op den dijk, nu eenmaal geen centrale verwarming, en zoon opening mag dan niet lang duren: een rillerige verslaggever is geen verslag gever, hü zou een rillerig verslag maken en dat zou niet kloppen met wat zijn plicht is. Er waren er meer, die de dikke kleeren aan hadden. De leden hadden in massa gevolg gegeven aan den oproep van het bestuur om alsjeblieft om 4 uur Zaterdag middag tegenwoordig te zijn. Want, we hebben het al meegedeeld, die opening van dat nieuwe clubgebouw was nu al een paar maal uitgesteld, en als het dan niet met zomersch weer kon, welnu, dan moest het maar zonder zomersch weer. Maar open moest het, de vlag moest in top! Een pracht van een gebouw. Laat ik beginnen met iets over het nieuwe gebouw te vertellen. In een van de vorige artikelen is dat wel reeds ge daan, maar dat was toen allemaal nog maar voorloopig, het gebouw was nog niet klaar en men kreeg nog slechts een onvol ledig beeld van het geheel. De heeren Gebr. Boot zijn er de makers van, dit vermeldden wü reeds. Je kan op verschillende manieren een werk aan nemen; je kan je precies aan 't bestek houden en geen spijker meer inslaan dan waartoe je verplicht bent, en je kan het ook anders doen. De heer Boot. die zelf een enthousiast zwemmer is, deed het anders. Als het hem beter leek het een of ander op wat solieder wijze te doen, dan in het bestek stond, welnu, dan deed hü dat. We hadden indertijd al eens op den dijk rondgekeken, toen men nog bezig was aan het fundament. Want dat viel niet mee om daar, in die steenmassa, een stevigen ondergrond te krügen, waarop het geheel rusten kon. Er is nu een ste vige onderbouw gemaakt van zwaar üzer, waarop de bovenbouw is geplaatst, zoo danig, dat alles gemakkeluk kan worden weggenomen als straks de najaarsdagen aanbreken. In dien bovenbouw is geen stukje ijzer gebruikt, doch uitsluitend koper, dat niet door het zeewater wordt aangetast. Iedere spijker is van koper; van koper zün ook de verschillende kap stokken in de kleedkamers. Als men van den dijk af het gebouw binnenkomt, komt men op een breed en fraai terras. Hier worden straks natuur lek stoelen geplaatst, en vele leden zullen hier willen genieten van het gezicht op zee en van de evolutiën hunner medeleden Er is voorts een pomp-installatie aan gebracht, waaraan is verbonden een 15 m lange slang. Hiermede kan onmiddellijk water worden verkregen en door middel van deze slang kan in weinig oogenblik- ken het geheele gebouw worden schoon- gespoten. Ook voor brand is dit van be lang. Van het terras af geeft een breede trap toegang tot een breed plankier. Is men dit over, dan komt men op de loopbrug, in het midden voorzien van een stevige leuning. Deze brug loopt zoodanig af, dat het den zwemmeester ten allen tüde, dat wil zeggen zoowel bij vloed als bij eb mogelijk is om onderricht aan den hengel te geven. Ook deze brug wordt geschraagd door een ijzeren geraamte. Alles is zoodanig vervaardigd, dat het in het najaar kan worden weggenomen, zoo dat dan alleen de palen blijven staan. Door middel van bovenramen in de kap van het gebouw heeft men gezorgd, dat de verblijven overvloed van licht hebben. Voorts zün aan de buitenzijde fietsen rekken geplaatst voor een 80 fietsen. De leden hebben zelf op buitengewone laag mogelijk te houden. Zoo leverde de wü'ze medegewerkt om de onkosten zoo heer Boonen de benoodigde verf tegen inkoopsprijs, en de heer Kramer zorgde in zijn vrijen tijd voor het schilderwerk. Op het oogenblik staat het gebouw nog in de grondverf, maar er wordt aan het zo merkleedje gewerkt en als straks de zon schijnt, zal ongetwijfeld het nieuwe ge bouw in volle glorie daar prijken. Wie wil een gratis entree ver dienen? In verband hiermede is door de Veree- niging de volgende prijsvraag uitgeschre ven. Ieder die wil, mag raden hoeveel kilos verfstoffen alles tezamen, dus grondverf en menie, enz. in dit gebouw zijn verwerkt, en de 10 die er het dichtst bü zün, behoeven geen entréegeld te betalen. De antwoorden moeten uiterlijk 9 Juni bij het bestuur zijn ingekomen. Het geheele gebouw is 18.45 m lang en 7.30 m breed. Tenslotte vermelden wü nog, dat aan de Vereeniging machtiging verleend is het Heldersche wapen te voeren. Als eenige reclame zullen op het gebouw worden aangebracht de bekende Ribana- zwemmers: een dame en heer in deze zwemcostuums. De opening. Ondanks het minder aangename weer waren de leden toch in massa opgekomen om de plechtige ingebruikname bij te Het nieuwe clubgebouw van den dijk af genomen wonen. Er waren zelfs nog heel wat enthousiastelingen, die serieuse plannen hadden te water te gaan, en dit, blijkens de daarvan genomen kieken, ook deden inderdaad. Het was de heer L. B a n d s m a, voor zitter der Vereeniging, die voor deze ge legenheid het volgende zeide: Dames en Heeren, Het verheugt ons ten zeerste, dat zoo- velen hier aanwezig zün om het in ge bruik nemen van ons nieuwe gebouw bü te wonen. Drie jaren geleden, óók omstreeks dezen tüd, stonden wü hier op onze Hel dersche zeewering met hetzelfde doel als thans, n.1. om ons nieuwe gebouw te openen. Wü voelden ons toen zeer prettig ge stemd, omdat het ons was mogen geluk ken, na heel veel beslommeringen, ons eigen club-gebouw, hoewel niet zoo groot, in gebruik te kunnen nemen. Onze Vereeniging telde toen ongeveer 40 leden. Wij zagen echter spoedig het ledental zich in stijgende lün bewegen, tengevolge waarvan wü verplicht waren om maatregelen te nemen en wel in de eerste plaats voor wat betreft de veilig heid van de zwemmers. Wü moesten dan ook overgaan tot het aanschaffen van meer reddingsmaterieel, voorzieningen treffen in verband met ge regeld toezicht, enz., enz. Doch hiermede waren we er nog niet. Onze kleedgelegenheid werd te klein. Deze kwestie was het meest urgent voor de dames, want de uitbreiding van de dames-afdeeling nam zeer sterk toe. Deze voorziening had echter heel wat voeten in de aarde, vooral met het oog op de financiën onzer Vereeniging. De Vereeniging was natuurlijk hoe wel het ledental inmiddels is gestegen tot 330 plus 78 jongens en meisjes beneden 16 jaar niet in staat om een dergelijk gebouw als thans is verrezen, met de aan wezige middelen te financieren. Door de hulp van onze leden is het echter mogen gelukken de benoodigde gelden bijeen te krijgen en ziet hier thans het resultaat. Ons nieuwe gebouw is voorzien van zoodanige kleedgelegenheden, dat bü een behoorlijke stijging van het ledental, de eerste jaren geen uitbreiding zal noodig zijn. Ik geloof de tolk van U allen te zün, alvorens het gebouw in gebruik wordt ge nomen, in de eerste plaats de aannemers, de heeren Gebrs. Boot, hartelijk dank te zeggen, voor hetgeen zij, met betrekkelijk weinig geld, voor ons hebben tot stand gebracht. Door hen zijn tüdens den bouw voort durend verbeteringen aangebracht, waar aan voor hen groote kosten waren ver bonden, hetgeen uitsluitend is geschied uit groote sympathie voor onze Vereeni ging. Het is ons zeer aangenaam en het moge ook den aannemers voldoening schenken, dat een van onze grootste .Nederlandsche architecten èn een deskundige op het ge bied van waterbouwkunde, die met mü hier een kijkje kwamen nemen, hun goed keuring uitspraken over de wijze van uit voering van dit werk. Voor het keurige schilderwerk zijn wij ons bestuurslid, den heer Kramer, die geheel belangeloos gedurende geruimen tijd met grooten ijver, van 's morgen^ vroeg tot 's avonds laat, wederom zijn beste krachten voor de Vereeniging heeft gegeven, groote dankbaarheid verschul digd. Wü hopen, dat de heer Kramer nog vele jaren in ons midden mag verkeeren. Verder breng ik woorden van dank voor de medewerking, die we mochten ondervinden van ons gemeentebestuur, waterstaatsautoriteiten en de pers. Wü hopen, dat onze Vereeniging ook in de toekomst aller genegenheid zal mo gen behouden en dat zü zich gestadig zal blüven uitbreiden, al zouden wü ons niet gaarne op het standpunt van sommige hevige optimisten willen stellen, door te durven veronderstellen, dat nog dit sei zoen het 1000ste lid zal kunnen worden geboekt. Waar wü zwemmers menschen zün van de daad en niet willen worden aange merkt als menschen van de „praat", zal ik het hierbü laten en verklaar ik ons nieuwe gebouw voor geopend en stellen wü ons allen onder het toezicht van onzen bekwamen en sympathieken zwemonder wijzer, den heer Boonen. Hierna had het hüschen der clubvlag plaats, onder gejuich der aanwezigen, het welk geschiedde door den zoon des heeren Bandsma, en daarmede was dus officieel het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Binnenland Heldersche verdachten voor het hof. Bevestiging van het vonnis gevraagd'. Een groote hoeveelheid gedistilleerd is op 23 Juli 1932 met het vaartuig „H.D. 134" uit de Noordzee binnengebracht in de Buitenhaven van Den Helder en daarna overgeladen in een varatuig van de N.V. „Chemica". Het gedistilleerd werd verborgen in een ruimte onder den luchtkoker in het voorlogies van laatst genoemd schip. Eenigen tijd later kwam aan het licht dat de invoer van 't gedistilleerd (een hoe veelheid van 1960 Liter ter sterkte van 95.9 niet op legale wijze zou zijn ge schied en dat de schipper J. J. W. en de directeur van de „N.V. Chemica", de 30- jarige P. D., de lading frauduleus zouden hebben binnengesmokkeld. Door de Rechtbank te Alkmaar werd de Üjrecteur P. D. op 17 October van het vorig jaar veroordeeld tot vier maanden en schipper W. tot zes weken gevangenis straf. By dit delict was ook nog een derde persoon betrokken, n.1. de hypotheekhou- houder van de genoemde N.V., zekere J. J S. J. te Den Helder, die den voorraad contrabande heeft betaald bü de firma Z. Hü is het tevens geweest die een deel van de partü des nachts per auto naar Amsterdam heeft verder getransporteerd. De Alkmaarsche Rechtbank heeft hem tot zes maanden gevangensstraf veroordeeld. H;j heeft tegen dit vonnis hooger be roep aangeteekend en stond Dinsdag bü verstek terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam. VRIJDAG i JUNI. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 'O.is Declamatie J. Lemaire. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Declamatie F. Dommisse. 11.20 Gramofoonpl, 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramo foonpl. 2 30 Modepraatje door mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.00 Pianorecital E. Veen en Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 4-30 Voor de kinderen. 5 00 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Gramofoonpl. 6.io Vervolg orkestconcert. 6.40 H. J. Cannegieter: Wonderkinderen. 7 00 Vervolg orkestconcert. 7-30 K. Vorrink: Opvoeding en democratie. 7 50 Gramofoonpl. 8.00 Causerie Ds. O. v. d. Veen. 8.30 Concert d. h. a-cappella-koor „De kleine gemeenschap" o!.v. H. Geraedts. 900 Dr. W. R. M. Noordhoff: Het Vrijz. Pro testantisme in ons volk. 5-30 Vervolg concert. to.oo Vrijz. Godsd. Persber. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Dr. N. Westendorp Boerma: Selma Lagerlöf. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Muzik. allerlei (plectrum, hawaian-gitaap, zang, vibraphoon, saxofoon, piano, orgel). 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de», KRO. 8.009.15 en to.oo Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 3 00 Zang. 3 15 Gramofoonpl. 3-30 Vervolg zang. 3-45 Gramofoonpl. 4.:s Orgelconcert. 5-30 Causerie. 5-30 Gramofoonpl. ê.io Orkestconcert. 7 15 Causerie. 7-35 Grammofoonpt. 7-45 Orkestconcert. 9 00 Koorconcert. 9-30 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. ,0-3512.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 2 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakel», 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels, R. Numan (declamatie), mevr. F. Wibaut—Bastert (toespraak). 12 00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.00 G. Houtzager: De Ned. Trekkersbond. 1.10 Vervolg concert. 302.00 Gramofoonpl. 2.15 Orgelspel J. Jong. 3.00 Mr. H. B. J. Waslander: August Bebel. 3.20 Gramofoonpl. 3.30 Jeugdconcert door het VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers. 4.00 D. v. Staveren: Het kind en de film. 4.20 Vervolg concert. S.00 Dr. M. Euwe: Geestelijke sport. 5.15 Gramofoonpl. 6.00 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 A. B. Kleerekoper: Het jeugdparool van dezen tijd. 7.20 Bont Jeugd-programma. 800 Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia Hierna Concert-Inleiding. 3.15 Stadion-Concert m.m.v. het Concertge bouw-orkest, Residentie-orkest Toonkunst koor A'dam, Kon. Oratoriumvereen., Kon. Chr. Oratoriumvereen., R.K. Oratorium- Vereen., J. Vincent (sopraan), S. Luger (alt), L. v. Tulder (bariton), T Denijs (bas-baritonj. 10.30 Vaz Dias. 10.35T2.00 Vervolg bont jeugd-programma. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 4.305.30 HIRO. 8.009-t'S en 10.00 Gramofoonpl. Tl 3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Sextetconcert. 1.30 Causerie. 2.00 Kinderuur. 3.0c Herdenkingsuitzending. 4.30—5.30 HIRO. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Causerie. 6.45 Vervolg concert. 7.'5 Causerie. 7 35 Vervolg concert. 8.'5 Gramofoonpl. 830 Vaz Dias. 8 35 Schlagermuziek. 9.00 Hoorspel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Declamatie. ro.rs Voordracht. 10.30 Vaz Dias. TO.35 Vervolg concert. ti.00—13.00 Gramofoonmuziek. re en in- niet pro den hy Requisitoir. De procureur-generaal mr. Bauduin quireerde bevestiging van dit vonnis hü eischte tevens de onmiddelUi 'e gcian genneming van verdachte. Deze was ter zitting verschenen, zoodat het den cureur-generaal gewenscht voorkwam verd. gevangen te doen nemen voor gelegenheid heeft het land te verlaten. De tweede verdachte uit deze snmkkel- affaire, de schipper W„ heefUn he von nis van de rechtbank berust in tegen steling met den directeur van Chemica die evenals de hypotheekhouder ger beroep heeft aangeteekend. De zaak tegen dezen directeur werd hierna door het Hof in behandeling geno men. Hem is ten laste gelegd de frau?rl leuze uitvoer van het gedistilleerd en ne opslaan van de smokkelwaar in het vaar tuig van de N.V., dat in de haven van Den Helder zoogenaamd voor de uitoefe ning van het bedrijf van „Garnalenkoker ligplaats had genomen. Subsidiair is hem ten laste gelegd het verboden vervoer van het gedistilleerd. Mr. Roobol, uit Arnhem, verdediger, wees er in zün pleidooi op, dat de ver dachte P. D. niet heeft medegedaan aan het binnensmokkelen van de bussen met alcohol. Hü heeft wel den tocht van IJmuiden via het lichtschip Haaks waar de overlading geschiedde naar Den Helder medegemaakt. Vóór de „H.D 134" de wacht passeerde, heeft hü echter het schip verlaten. PI. drong op juridische gronden aan op vr'uspraak. Na een langdurig debat over de vraag welk artikel moet worden toegepast - art 310 van de algemeene wet dan wel art. 10 van de wet van 1870 zeide de proc.-generaal dat hij schriftehjk conclu sie zal nemen. Op zyn verzoek werd de zaak daartoe uitgesteld tot 15 Juni a.s. Te Oss. Dinsdagmorgen ontstond op de week markt te Oss een hevige twist tusschen den landbouwer R., uit Capelle, en zijn zoon. Het was niet naar den zin van den vader dat zyn zoon zich met een vrouw daar ophield. De twist liep al spoedig zoo hoog dat R. sr. een emmer greep en zün zoon daarmee neersloeg. Deze liet zich ook niet onbetuigd, en trok een mes waar mee hü zün vader —ernstig mishandelde en hem een steekwond in het hoofd toe bracht, terwijl hij hem tevens het linker oog uit stak. De getroffene is naar het St. Anna-Ziekenhuis te Oss vervoerd, waar eerste hulp verleend werd, en daarna naar de Ooglijderskliniek te Nijmegen ge bracht. De zoon is gearresteerd. BEROOVING TE ROTTERDAM. Maandagnacht is in een pand aan den Schiedamscliedijk te Rotterdam een Ne derlandsche zeeman beroofd van 80. In verband hiermee zün de 43-jarige gymnastiekonderwüzer D. R., zü'n 39- jarige vrouw L. P. en dé 32-jarige naai ster T. J. aangehouden en opgesloten. Het geld is niet teruggevonden. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vier ernstig gewonden. Tengevolge van het springen van een achterhand is Maandagmiddag te onge veer half zes tusschen Boxtel en Best, bü de z.g. Liempsche Barrier, een open per sonen-auto, welke een snelheid had van ongeveer tachtig kilometer en waarin vier dames_ zaten, die terugkeerden van een uitstapje naar Valkenburg, tegen een boom gereden. De auto wedr geheel ver nield. De vier inzittenden werden uit den auto geslingerd en werden ernstig ge wond opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De slachtoffers zün naar het St. Liduina Ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Omtrent het ongeluk verneemt de N. R. Crt., dat de gewonden zün vier ver pleegsters werkzaam in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. De jonge dame, die achter het stuur zat, kwam er met slechts lichte verwondingen af. Voorts heeft een der andere passagiers de beide beenen gebroken. De andere twee dames hebben resp. een bekkenbreuk en zware snüwonden aan het voorhoofd gekregen. De eerste hulp werd verleend door dok ter H. J. L. M. Willems uit Boxtel, die kort na het ongeluk aangewezig was. De namen van de gewonden zün M. van Dü'ke, S. van Olst, S. A. Hut en M. £ulofs. Zü zün resp. afkomstig uit St. Philipsland, Amersfoort, Winschoten en Amsterdam. Bü geen der drie ernstig gewonden be staat direct levensgevaar. EEN FLUISTERENDE VROUW. In een winkel aan den Oostzeedük kwam Maandagavond een juffrouw, die, toen de winkeljuffrouw haar vroeg, wat of zij wilde, haar fluisterend toevertrouwde dat haar jarretelle was losgeraakt en dat zij uit angst voor zakkende kousen den win kel was binnen gevlucht om het euvel te herstellen. Maar de winkel had veel rui ten en van buiten kon men tot achter in den winkel kijken en de juffrouw wilde met dat ongepaste blikken geworpen wor den, kortom, de winkeljuffrouw liet de T loshangende jarretelle even n de kamer achter den winkel. Even later kwam de juffrouw weer te voorschün dankbaar en opgelucht. Zij stapte den winkel uit en is er niet in teruggekeerd Toen de winkeljuffrouw even later in beurzen met'ueld T*'Weken er "twee Deurzen met geld te zijn gestolen. VERDWIJNENDE RADEN VAN ARBEID. heffiLPvan de'Su °Ver te «aan tot op- Briel Deventer nfen van Arbeid te Den burg Ueventer' Heerenveen, Tiel en Til- 2 9 Mei. In een der grootste Am- sterdamsche bladen, hetweik nochtans wars is van alle sensatie, kon men deze week lezen, dat Immanuel Kant, de Duit- sche wüsgeer, die, als ik mü niet ver gis, vooral naam heeft gemaakt door zün „Kritik der Reinen Vernunft", zyn ver nuft ook heeft getoond een 'n ^gebied, dat nu niet bepaald dat des fliosofen is. Hü i8 namelü'k de uitvinder van den sokophou- der. Zoo vertelt het tenminste onze col lega, die er zelfs nog de pikante finesses bü weet te vermelden, dat Kant, vóór hg' zün uitvinding deed, „ronde sokkenban- den" gebruikte, die „niet alleen slecht waren voor de bloedcirculatie, maar ook bepaaldonbehagelük zaten. Vandaar dat hü een soort sokophouder bedacht, die nagenoeg overeenkwam met den te genwoordige. De „filosoof besluit onze collega meewarig, „was echter geen za kenman; daarom behield hü zün wüsheid voor zich." Het bericht herinnert ons er aan, dat wy dag aan dag genieten van honderden kleine uitvindingen en ontdekkingen, die ons leven geriefelijk maken, zonder te we ten aan wie wü feitelü'k bü de toepassing ervan een dierbare gedachte dienden te wü'den. Wü hebben al die kleine gemak ken, die ons bestaan veraangenamen als zóó iets natuurlüks leeren beschouwen, dat wü zellfs nooit bü de gedachte stil staan, dat iets als een sokophouder op een dag is moeten worden uitgevonden! Des te grooter is dan de verrassing, wanneer wü onverhoeds vernemen, dat zoo iets vul gairs zelfs aan het brein van een beroemd man is ontsproten. Dit feit maakt een mededeeling als de onderhavige tot een interessant bericht, tot een „piece of news", naar het beroemde woord van den Engelschen couranten-magnaat, die dit begrip aldus definieerde: Als een man door een hond gebeten wordt, dan is dat geen courantenbericht; als echter een hond door een man gebeten wordt, is het dat wèl. De vergelü'king met Kant ligt voor het grijpen. Maar als dat zoo is, kan men met wat kwaden wil nog veel meer intesessants vertellen! Althans in een rubriek als deze, die het voorrecht heeft, het met de waar heid niet nauw te moeten nemen: Wist U dat: Napoleon den leeren rand in den hoed uitvond, die het hoofddeksel beschermt te gen transpiratie? Robespierre de eerste was die gaatjes in zün boorden liet priemen, opdat zü aan het overhemd konden worden bevestigd? Machiavelli onze handige manier uit vond om dassen te knoopen, waardoor deze niet als een vaatdoek om onzen hals behoeven te hangen? Gladstone het eerst een gumniispons gebruikte? Mazarin op het idee kwam, dat het hy giënisch zou zün, beschuit en reepen cho colade in papier te verpakken? Bismarek trekkers aan zün schoenen liet maken om minder tijd voor zijn toilet noodig te hebben? De uitvinding van de nagelvijl op reke ning komt van Schoppenhauer? Frederik de Groote voor het eerst op het idee kwam zü'n postpapier te laten liniëeren en 'n oor té laten maken aan zün theekoppen? Het blazen in soep, om haar koud te maken, te danken is aan..,. Fahreuheit? HET TE BOSKOOP OVERLEDEN KIND. Geen misdrijf. Men schrijft uit Boskoop aan de „Nw. Rott. Crt.": Het op last van den officier van justi tie in beslag genomen lijkje van het plot seling overleden kind, is vrijgegeven. Men kan aannemen, dat het hier een plotseling sterfgeval betreft. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag wilde op de Nassaukade bü de Raampoort te Amsterdam, de 14- jarige J. V., leerling van een ambachts school te Amsterdam, achter op een in vrü snelle vaart rijdenden houtauto springen. Zü'n bedoeling was om achter de cabine te gaan zitten. In zün sprong bleef hü ech ter met zü'n kleeren haken, zoodat hü kwam te vallen. Het achterwiel van den zwaren auto ging over het hoofd van den ongelukkige, die bijna op slag dood was. Het lijk is naar het Willielmina-Gasthuis vervoerd. In Juni afhandeling. Naar men meldt, zullen de met de in braak in het kasteel Nijenrode samen hangende strafzaken nog voor de va- cantie en vermoedelijk in Juni a.s. door de rechtbank te Amsterdam worden afge handeld. Aan de verdachten K„ W. en de drie inbrekers is medeplichtigheid en op lichting ten laste gelegd. Aangezien O. door de rechtbank van de oplichting is vrijgesproken, zal een ver oordeeling wegens medeplichtigheid niet kunnen volgen; het O.M. zal dus tegen hen vrijspraak dienen te requireeren, doch pro forma moeten de zaken worden afgehandeld. TWEE ARBEIDERSWONINGEN TE HELMOND AFGEBRAND. Dinsdag is door het wegvliegen vaü een vonk uit den kachel, brand uitgebro ken in de arbeiderswoning van den gel- tenkoopman van Aarle, aan de TIeistraat te Helmond. De bewoners waren niet thuis. De brand nam hevig toe en tastte ook de aangrenzende woning van een andere familie van Aarle aan. De brand weid ontdekt door voorbijgangers. beide woningen brandden tot den grond toe at. Een groot deel van de inboedels kon worden gered. I)e beide families van Aarle waren verzekerd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2