Stadsnieuws TPoï wilt lezen 1 tweede blad De heer E, H Bos, 25 jaar bij het Bijz. Onderwijs. Mode-Show. Noord-Holl. Bond van Pluimveehouders. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 MEI 1934. Licht op voor alle voertuigen. ponderdag Vrijdag 31 1 Mei Juni 21.36 uur 21.37 uur AANBESTEDING. Laagste inschrijver voor een straten- complex te Leeuwarden was de heer F. p. Dienaar, alhier, voor een bedrag van 14.437 gulden. STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir.: Joh. F. Pala.) Programma' van het 2de Zomerconcert, uit te" voeren, op Maandag 4 Juni, des avonds van 8.30 uur tot 10 uur in de mu ziektent, Julianapark. i Au Retour de 1'Eden. Marsch. L. Langlois i Si j'étais Roi. Ouverture A. Adam arr. J. Bouchel r Traum Ideale. Waker J. Fucik arr. J. Terhall 4. Fantaisie op motieven van Franz Schubert Alb. Floris 5. La Parade des Soldats de Bois. Leon Jessel 8. Fantaisie sur d'Opéra Faust de Gounod par L. Valentin 7. Schön ist das Leben. Marsch Heijman arr. J. Pala Kristelijk onderwijs mag geen aatschappelijk onderwijs zijn me c rge uren Bijbelsche geschiedenis "i wictai veranderde toestanden op onder- wijsgebied. De jeugd van heden mist verantwoordel ij kheidsgevoel. Openbaar en Bijzonder Onderwijs, twee gelijk waardige takken, die beide zegenrijk kunnen werken. Q Vrijdag 1 Juni, zal een bekend stadge noot een jubileum vieren. Voorzeker zul len velen dien dag in gedachten bij hem zijn en met hem meeleven. Tegenwoordig doet 't gezegde op geld: „Hij, die de jeugd heeft, heeft de toekomst", en daarom ziet men vaak, hoe sommige politieke leiders de jeugd groen en rijp voorzetten, in de hoop, dat ze 't met hun weinige levenservaring en menschen- Icnnis best zullen slikken. De heer E. H, Bos, het hoofd van de Christelijke U.L.O. en Opleidingsschool, die Vrijdag a.s. den dag herdenkt, dat hij Ê5 jaar geleden, voor 't eerst, als jong, Christelijk onderwijzer, in Achttienhoven /oor de schoolbanken stond, heeft ook de /eugd gehad heeft nög de jeugd. De wereld heeft hij er niét mee veroverd. wel het hart vari tallooze vaders en moe ders, wèl de liefde van de vele leerlingen, die hij in heel Nederland gehad heeft, 't Is bij ons een heele generatie van on derwijzers en hoofdonderwijzers, zegt de heer Bos, glimlachend. Mijn grootvader was hoofd van de school te Andijk, mijn vader stond als hoofd in Achttienhoven, terwijl ik dit ambt nu in Den Helder uitoefen. Toen ik 13 jaar was, kwam ik op de Normaalschool in Utrecht. Als tijdelijk onderwijzer werd ik op 18-jarigen leef tijd in Achttienhoven geplaatst. Vandaar ging ik naar IJselstein, toen naar Amers foort, Hilversum, Apeldoorn om ten slotte in Mei 1920 als hoofd der Heldersche school, in de Koningstraat te worden be noemd. In 1926 werd de school aan den Kanaalweg geplaatst en kreeg ik de op leidingsschool. In 1929 kreeg ik de benoe ming van hoofd der Ulo-kop-school, ter wijl ik in 1933 tot hoofd van beide scho len werd benoemd. U hebt zoodoende heel wat door Neder land rondgezworven, merk ik op, en heel wat benoemingen achter den rug. De heer Bos glimlacht weer, dan zegt hij. Over benoemingen gesproken, daar heb ik records in geslagen. Ik ben nog in Amersfoort en Hilversum leeraar aan de Normaalschool geweest, in Den Helder leeraar en directeur van de gemeentelijke hoofdacte cursus. Ik vond 't een heerlijk bewijs van vertrouwen en een royaal standpunt van het Gemeentebestuur, dat ze mij, man van Christelijke beginselen, die belangrijke functie toevertrouwd heb ben. Verder was ik in Den Helder leeraar aan de Burgeravondschool, leeraar aan de Handelsavondschool, leeraar in handels wetgeving en avondvakteekenschool. Ik zit in de examencommissie voor M.U.L.O. en die van de hoofdacte. 't Is bijna niet bij te houden, zeg ik. U zult zoo dus wel een bepaalde kijk op het onderwijs gekregen hebben! Is er veel veranderd in die 25 jaar? We staan zeker voor heel veranderde toestanden op onderwijsgebied, herneemt de heer Bos, want de jeugd is geheel an ders. Sommige menschen beweren, de 'jeugd is slechter dan vroeger, maar die dat beweert, heeft ongelijk. Over het al gemeen is de tegenwoordige generatie, zoowel jongens als meisjes, gemakkelijker in den omgang, dan voorheen. Eén eigen schap, één goede eigenschap heeft de jeugd echter verloren en dat is: 't Ver antwoordelijkheidsgevoel, en de oorzaak hiervan is: ,,'t Wordt m. i. onze jongere generatie te gemakkelijk gemaakt, 't Loe ren op zich zelf, ligt binnen ieders be reik en voor de opgroeiende jeugd zijn geen hinderpalen. Een tweede factor is de ongunstige economische omstandig heid, waardoor velen zich afvragen: Wat heb ik, practisch gesproken aan al dat leeren?" Wij onderwijzers, zullen dus de jeugd van heden, juist met het oog op dqt ge mis aan verantwoordelijkheidsbesef, als andersoortig moeten gaan beschouwen en zoo wordt van ieder, die het opgroeiend geslacht te makèn heeft, ontzettend veel Psychische energie vereischt. Deze ver andering heeft zich duidelijk gedemon streerd. De na-oorlogsche tijd bracht met zich, dat in verbazend snel tempo verschillende wetten en koninklijke besluiten zijn ont worpen, waarin niet voldoende rekening is gehouden met een zekere constantheid en consolidatie. Die vele diverse maat regelen hebben den toestand onzer scholen gewijzigd en we zijn nu nog, na 1914, eigenlijk niet. tot rust gekomen. Een onzer hoogleeraren, aldus vervolgt de heer Bos, heeft dienaangaande ook terecht gevraagd of aan het Departement van Onderwijs wel voldoende ernst aan wezig is. Van de onrust, die dientenge volge onze scholen is binnengedrongen, heeft, onmiskenbaar het onderwijs de schadelijke gevolgen ondervonden. U hebt de gelijkstelling van Christelijk en Openbaar onderwijs ook nog meege maakt Was dat niet in 1920 onder Minister De Visser? In dat jaar kregen we inderdaad de pructische gelijkstelling ten aanzien van de publieke kassen. We hebben dus grondwettelijk, aldus vervolgt de heer Bos, twee volkomen gelijkwaardige tak ken van onderwijs de schoolstrijd be hoort gelukkig tot het verleden en zoo doende kunnen zoowel Openbaar als Christelijk onderwijs, zegenrijk en vrucht dragend voor heel Nederland zijn. Het komt nog wel eens voor, dat in sommige plaatsen die oude strijd wel eens wil opleven, maar de groote massa laat het onberoerd. De christelijke school kan zich nu methodisch inrichten zooals ze zelf wil. Hier in Den Helder is de verstand houding tusschen Openbaar- en Bijzonder Onderwijs uitmuntend. Conflicten komen hier niet voor. Moeilijkheden, die uit de Wet zouden kunnen voortvloeien, worden met betrekking tot verschillende finan- cieele zaken, door een commissie (volgens art. 72 Lager Onderwijswet door B. en W. ingesteld), zooveel mogelijk tot bevredi ging van alle partijen besproken en afge handeld. Niettegenstaande U beide zegenrijk en vruchtdragend voor df jeugd vindt, acht U toch Christelijk 0»iderwijs onmis baar? Is dit eigenlijk niet inconsequent, merkt de interviewer op. Absoluut niet, zegt de heer Bos. Het Christelijk Onderwijs is inderdaad voor een groot deel van het Nederland- sche volk onmisbaar. Op warme overtuigende toon vervolgt de heer Bos Als christelijk paedagoog is voor mii het hoogste begrip inzake onderwijs: De christelijke opvoeding. In het huisgezin èn op school moet één geest ademen. Christelijk onderwijs is in strikten zin van het woord voor mii geen maatschap pelijk onderwijs, eenige uren Bübrtsche Geschiedenis, maar onderwijs, dat een christelijke geest ademt, dat wordt gege ven door christelijke onderwijzers, die in de school niet alleen hun christelijk be ginsel kunnen, maar ten volle moeten uit dragen. Hebt u hier in Den Helder altijd goed kunen aarden? U bent in zooveel plaatsen van Nederland geweest, zeg ik, van onderwerp veranderend. En öf, zegt de heer Bos, en zijn ge zicht verlevendigt zich, en öf! Ik ben zoo u weet in verscheidene plaatsen geweest, maar de schoolbevolking zoowel als de ouders hier zijn gemakkelijker en gemoe delijker dan wèar ook! Conflicten komen zelden voor. 't Lijkt wel, of de frissche zeewind hier zijn gunstigen invloed uit oefent. Een groot verschil b.v. deze Hel dersche bevolking, met die uit 't Gooi, waar ik ook vele jaren voor de klas stond. In Den Helder een rustig en evenwichtig, in't Gooi'n opvliegend, prikkelbaar volk! Ik heb heusch wel eens bii dit opmerke lijke verschil gemeend, de oorzaak hier van te moeten zoeken in de botsing tus schen het Friesche en Frankisch ras, die zich nog heden ten dage in 't Gooi demon streert, duidelijk demonstreert. U lacht? Neen, heusch, 't iê geen grapje. Hier in Den Helder allss even wichtig, daar niet alleen op school-, maar ook op staatkundig en kerkelijk gebied altijd vinnige strijd. In kerkelijke krin gen noemt men Hilversum b.v.: ,,'t Graf van de dominéés". Denk ook maar eens aan de erfgooiers! Heusch erfelijk belast! Neen, er is maar één gemoedelijk, prettig, rustig Heldertje. En nu uw jubileum. Vrijdag a.s.? Het gelaat van den heer Bos betrekt. Vrijdag geen tijd om te jubileeren, zecjt hij. We zitten midden in de exafnens v-n de M.U.L.O. Ueberhaupt had ik heelemaal de zaak willen stilhouden. Ik zit maar liefst zoo rustig mogelijk in mijn eentje, maar ja, je verrader slaapt nooit. Ze heb ben 't aan de groote klok gehangen en dan heb je niets meer te verte len, maar Vrij dag heb ik er geen tijd $óttr, ze moeten me uitstel van executie geven. Of de heer Bos 't leuk vindt of niet, zal hem niet veel helpen. De huldigingstroe pen zijn op marsch, naar wij vernemen, Dat is ook te begrijpen, want de heer Bos is niet alleen als onderwijzer en pae dagoog bekend, maar ook in tel van plaatselijke besturen heeft hij zitting ge had, o. a. secretaris bioscoop-commissie, lid-plaatsvervanger scheidsgerecht ge meente-ambtenaren, lid beroepskeuze, lid commissie van advies Gem. Studiefonds. Ook was de heer Bos vele jaren voorzitter van de Anti-Revolutionnaire Kiesveree- niging. En waar iemand zoo tot den Hel- derschen inventaris behoort, daar is dit interview in 't lijfblad van den Jutter zeker op zijn plaats, en mag de heer Bos niet mopperen, als men hem eens een dag niet in zijn „eentje" laat zitten. DE POLIEP BIJ DE H.Z.V. Velen zwemmers is de arigst om het hart geslagen bij't lezen van ons berichtje over den poliep (inktvischachtig dier), die door een.cfer zwemmers van de H.Z.V. uit het w^ter was gehaald. We kunnen de angstigen echter gerust stellen, daar het dier absoluut ongevaarlijk is en soort- genooten meermalen worden gevangen in de netten van onze visschers Eenig ge vaar bestaat er dus in het geheel niet en men laat zich niet afhouden van zijn heerlijk verfrisschend bad, dat momenteel nog wat él te frisch mag zijn, maar toch zijn aantrekkelijkheid al krijgt en zeker gezond en krachtig op ieder werkt, die er van profiteert. JUBILE-AVOXD BIJ GELEGENHEID VAN DE SLUITING VAN HET HEILIG JAAR. Op Zondag 17 Juni in den R.K. /olksbond, schrijft ons: Ook de katholieken van Den Helder worden thans in de gelegenheid gesteld om het Heilig Jaar op passende wijze te herdenken en te besluiten. Deze avond wordt georganiseerd door Katholiek Den Helder in samenwerking met Helders R. K. Gemengd Koor. De feestrede zal worden uitgesproken door den Zeer Eerw. Hoogedelgestrengen Heer H. J. Bangert, vlootaalraoezenier alhier. Verder vermeldt het programma eenige koorwerken, die zuilen worden uitgevoerd door bovengenoemd koor. Deze nog zeer jonge vereeniging (opgericht 4 Maart j.1.) telt thans 90 werkende leden (51 dames en 39 heeren) en lijdt dus njjet aan het euvel van vele gemengde zangvereeni- gingen, n.1. een tekort aan heeren-leden. Welwillende medewerking wordt ver leend door een strijk- en blaasorkest, bestaande uit 25 personen. Het strijkorkest werd gevormd uit U.K. dames en heeren musici hier ter plaatse, terwijl de muziekvereeniging Winnubst" de blazers ter beschikking stelde. Als eerste nummer wordt uitgevoerd het „Ter es Petrus" van Halier,onmiddellijk gevolgd door de „Pius Cantate" van den Directeur van het koor, den heer A. J. Leeuwens, woorden van den Zeereerw. Heer Pastoor Weever z.g. In dfize cantate zingt ook een knapen koor mee van 25 jongens. Zoodat het aan tal medewerkenden minstens 140 zal be dragen. Na de pauze volgen nog het be roemde koorwerk van Beethoven „Die ehre Gottes aus der Natur" en het niet minder bekende Halleluja koor uit Han dels „Messias", terwijl tot slot het „Aan U, o Koning der Eeuwen" door allen wordt meegezongen. Een schitterend programma is dus samengesteld, terwijl de toegangsprijs zoo laag mogelijk is gehouden en slechts '50 cent bedraagt, belasting en programma inbegrepen. Dit programmaboekje is voor dezen jubilé-avond keurig verzorgd en bestaat uit 8 pagina's fraai roomkleurig papier met iets lichter getinten omslag. Het bevat behalve het programma, de tekst en de vertaling der te zingen wer ken, benevens een verklarende beschrij ving van de Pius Cantate. Daar een gedeelte van de zaal van den Volksbond zal worden ingenomen door een ruim podium, blijven slechts een 400-tal plaatsen ter beschikking. Deze zullen natuurlijk heel gauw uit verkocht zijn en wie niet teleurgesteld wil worden, zal zich spoedig van een programma moeten voorzien. Voor de adressen waar ze te bekomen zijn ver wijzen we naar de advertentie in dit nummer. DE TENTOONSTELLING VOOR SLECHTHOORENDEN. Hedenmiddag drie uur zal dan de offj- cieele opening plaats hebben. Hedenavond 8 uur zal de heer Herman Snijders aan de belangstellende bezoekers vertellet», „wat de Vereeniging wil en doet", terwijl morgen-, Vrijdagmiddag 4 uur, een lip.- leesdemonstratie zal worden gegeven, voor slechthoorenden van zeer groot be lang. Vrijdagavond 8 uur wordt nogmaals een lezing gehouden over ,,De doove voorheen en thans". Van een aantal winkeliers zijn nog geschenken ontvangen: de firma's Hage- doorn, Achterstraat, Manshanden, kapper, Van der Meulen, sigaren, Gerard Worm, .Leemans, Sluisdijkstraat, de Rookende Amerikaan, terwijl ook de firma H. Spruit nog toezegging heeft gedaan. Het tentoon- stellingsbestuur is alle gulle schenkers ten zeerste dankbaar 1 Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat'Vrijdagavond 9 uur de verloting plaats heeftten overstaan van notaris Engelmann die zich daarvoor bereidwillig beschikbaar heeft gesteld. Deze verloting is, evenals al het andere, hier genoemde, voor ieder toegankelijk. HET ONGELUK OP DE WERF. Me/c verzocht ons te willen rectificeeren dat devheer K., die Maandagmorgen een ongeluk had op de Marinewerf, behoort tot de werfpolitie en dus niet den verouder den titel draagt van werfportier. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING IN DE OPEN LUCHT. Singel achter het stadhuis. Verleden jaar omstreeks dezen tijd heb ben wij melding gemaakt van een schilde rijen-tentoonstelling, welke door een twee tal ondernemende Amsterdamsche schil ders in de openlucht was georganiseerd en welke, naar wij thans vernamen, veel succes had. Thans is een dezer schilders, de heeren A. Hoskam, wederom hier ge arriveerd met een groote collectie, ditmaal van een vijftal schilders, namelijk A. Hos- kam, J. van Vliet, Melchers Tilmes, Du- bois en Bokharst. Reeds Dinsdagmiddag trok de expositie de aandacht, en zeker zullen deze week velen van de ge legenheid gebruik maken het tentoonstel linkje te gaan zien. Van den heer Hoskam zelf vallen op twee zeeën: de zware aan rollende golven zijn goed getroffen en ons Heldersche publiek zal zeker hiervoor be langstelling toonen. Van dezen zelfden heer zijn er een aantal oostersche stadsge zichten: Cairo, Tunis. Tanger, Fez. Hier bij valt op de lichte tint, de fraai blauwe hemels. Heel mooi is een kloosteringang in Brugge, eeii voortreffelijk, fijn schilde rijtje. Van Melchers is er voorts een strandgezicht, dat de aandacht trekt, van Bokhorst een oude gracht in Amersfoort. Ook een stukje Jordaan, de Driehoek straat bij avond, van Melchers willen wij hier noemen. De schilder van Vliet stond twee stadsgezichten af. Middelburg en Leerdam en dan is er nog werk van Du- bo»s. Tot en met Zaterdag zijn deze schil derijen hier in de open lucht geëxposeerd. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Hoskam lid is van de Ver. van Kunstbe schouwing te Amsterdam. AANBESTEDING. Door den architect L. Sok alhier werd Dinsdagmorgen in het Kegelhuis aanbe steed het bouwen van een garage met twee bovenwoningen, op een terrein aan de Langestraat, voor rekening van den heer T. Conneman alhier. De volgende billet- ten waren hiervoor ingekomen: Loodgieterswerk. W. Lameree 988.-, A. J. Fray 990.-, J. Revier 1025-, fir ma Schellinger 1124.-, J. van Dam 1155.-, H. K. van Ritbergen 1165.-, firma gebr. van Pelt 1200.-. Glas- en schilderwerk. Bontes Cos- ter 580.-, G. H. Kuit, Koegras 648.-, W. Kriek 969.-. Metsel-. timmer- en ijzerwerk. Gebr. van Pelt 10250.-, Oei jee Kraft 10775.-, Kersbergen 10700.-, Gebr. Lugtenburg 10964.-, S. S. de Boer, Drachten 10997.-, J. Steeman 11448.-, 'T. Abma, Enkhuizen 11450.-. Massa. Oeljee 6 Kraft 12650.-, A. v. d. Wal 12685.-, Gebr. Lugtenberg 12914.-, T. Abma, Enkhuizen 13420.-, Gebr. Smit 13648.-. _s, voor Den Helder, ..u inder daad eens iets nieuws. Achterlijk zijn we hier nu wel niet, wie het zou willen be weren, dien zou zeer zeker geen al te vriendelijke ontvangst wachten. Maar zoo'n modeshow, met levende mannequins, neen, dat was werkelijk iets in Den Helder noch nicht dagewesenes. Nu kan de vit terig aangelegde lezer de opmerking ma ken, dat een «levende mannequin2 een pleonasme is, want dat ieder mannequin persé levend is, en dan heeft die vitter weliswaar gelijk, maar toch zullen we dan op zoo'n opmerking maar niet ingaan. Want de lezeres en daar hebben we in dit verband uitsluitend mee te maken weet wel dat wij het goed bedoelen en dat je een japon of een mantel beter beoordeelen kunt als hij om het lichaam van een levend meisje zit dan van een heele of tegenwoordig ook wel halve pop in een étalage in alle mogelijke gekke houdingen. Alzoo dan modeshow met levende man nequins. Met een strijkje en thé complet. Dank zij de Hemito, die dit alles moge lijk maakte. Dank zij het initialief van de firma H. Spruit, die dit alles orga niseerde. En een succès fou, dank zij de Heldersche dames, die dit zien wilden, coüte que coüte. Want het feit moet ge constateerd worden, dat er zoovelen waren die niet meer konden worden toegelaten en dus moesten worden teleurgesteld. Ondanks den vrij hoogen toegangsprijs, welke gelden, dit zij hier en passant op gemerkt, door de firma Spruit zijn afgestaan aan de kas der Hemito. 't Was de eerste warom dag na al de narigheden van het weer der vorige week. De zon was doorgebroken en wel stond er een gure wind nog buiten op straat, maar binnen in de groote houten tent van de Hemito, had meri daar zoo geen last van Integendeel, 't was er, om het plat uit te drukken, om te stikken. Al dat hout en al dat doek absorbeerde de zon newarmte, en dus kregen we hier weer ongewild te veel. Zoo is het nooit goed bij den mensch. Gelukkig kon er later wat gespuid worden, waardoor het wat frisscher werd. Een van de heeren Spruit heette ons welkom. «Dames en heeren«, zoo begon hij. Hier valt een der lezeressen ons in de rede, en zegt: «Die man vergist zich, het was een modeshow, en die is alleen voor dames!« Neen, dames, wij vergissen ons niet: er waren wel degelijk heeren ook. Wij zelf tellen in zulke gevallen niet mee: een persman is een neutraal iets, hij is visch noch vleesch, hij is maar uitslui tend een ding: de pers. Maar er waren heusch heeren ook, al waren zij verreweg in de minderheid. Zelfs waren er zuige lingen of zoo goed als. Deze zuigeling was, als wij ons niet vergissen al in de pantalon, en had den luier, als zijnde minderwaardig, reeds afgedankt. Ook waren er heeren op leeftijd, ja, ja, oude heeren, die toch op de hoogte wilden blijven van hun tijd. Wij dienen dat te apprecieeren, nietwaar? Alzoo dus: er was groote belangstel ling de schaar van bezoeksters groeide maar aan en de heer Spruyt hield een korte inleiding, waarin hij getuigde van zijn voldoening over dit groote succes. Hij dankte de firma Koningsbruggen, die vooreen passende bloem versiering op elk tafeltje gezorgd had en die ook een groote Hemito krans had opgehangen. De firma Klercq had de noodige Perzische kleeden en wandtapijten geleverd om de zaal daarmede smaakvol te versieren, en zoo kon, terwijl tal van meisjes dé cake en de lavende thee ronddienden en het strijkje zijn weeke melodieën de zaal in zond, de show beginnen. Een van de dames onder het publiek had zich in de schil derachtige kleedij van 1830 uitgedost. Daar kwam het eerste levende model aanwandelen, heupwiegend en draaiend liet zij haar mantelpakje zien, het prijsje in de hand, zoodat de dames tevens konden zien hoe goedkoop tegenwoordig een dame gekleed kan gaan. Heeren, mannenKnoopt dit in uw oor, en als uw vrouw jengeltom een nieuw japonnetje, onthoudt liet haar niet, want voor een koopje kan zij zich op het fraaist uit- dosschen. Wat in hoofdzaak dezen middag ge toond werd, was hoogzomer- en herfst- kleedij. Goedkoope mantelcostuums waren er, smaakvolle complets Wij zagen en bewonderden een zeer chique zwarten georgetten mantel, met hermelijn afgezet en bijpassend hoedjo voor een prijsje van f 37.50, een japonnetje van marocain rayé, bijzonder geëigend voor de slanke lijn, een zeer smaakvol linnen complet voor den zomer, en nog veel meer. De mode schrijft weer een hoogen halskraag voor, terwijl de stofjes veelkleurig, maar niet bontzijn, hetgeen een levendigen en tevens gedistingeerde/» indruk maakt. De aan wezige dames smulden er aan. Na een korte pauze werden nog andere japonnen vertoond, o.a. organdiestoffen, alsmede een collectie moderne bont mantels (veulen, ambros, jaguar, mormel, péchaniky, enz.). Ook hier waren de prijzen, in overeenstemming met de kwa liteit, buitengewoon laag te noemen. Het is de bedoeling van de firma Spruit om zich speciaal op deze kwaliteiten toe te leggen en ze zooveel mogelijk onder het publiek te brengen. Een keurige bruids stoet, gevormd door de drie dames-manne quin, waarvan de zwarte fungeerde als het bruidje en de beide andere als de bruidsmeisjes (helaas ontbrak nog een bruidegom), besloot deze eerste Helder sche modeshow, die tot zoo'n éclatant succes werd. De firma Spruit is stellig van plan meerdere dergelijke shows te ondernemen, gezien het succes van deze. Voor zoover noodig, leverde de heer van de Poll bijpassende schoenen. Pluimveedag in Den Helder. Een gebeurtenis voor onze stad. Een vergadering van den Noord-Hollandschen Bond van Pluimveehouders. Van heinde en ver waren de Noord-Hollanders toege stroomd, autobussen vol uit de streek van Beverwijk, de Zaanstreek, enz., zelfs van Bussum brachten steeds maar bezoekers aan, en de bovenzaal van het Militair Te huis in de Spoorstraat liep dan ook al spoedig vol. Mamien en vréuwen waren er, de laatsten schier even sterk verte genwoordigd als de eersten. Hoe kan het anders: zijn niet de huisvrouwen de kip- penverzorgsters bii uitnemendheid? In ruil voor haar goede zorgen krijgen ze de eieren in massa's.... Burgemeester en Wethouders van Den Helder waren er: de Burgemeester, de heeren Van der Vaart en Smits, de heer Kamman. Wethouder De Boer had be richt van verhindering gezonden. En al dadelijk heerschte er een gezel lige stemming aan boord. Steeds nieuwe bezoekers kwamen zich aanmelden: het bleek alras, dat de zaal te klein was. Maar met kunst- en vliegwerk en wat inschikkelijkheid in den letter lijken zin des woords lukte het toch ieder een piaats te geven. Burgemeester Drost van Kwadijk, voorzitter van den Bond, heette de aanwe zigen welkom en drukte zün blijdschap over de groote opkomst uit. In 't bizonder het dagelijksch bestuur van Den Helder dankt spreker voor zijn tegenwoordigheid, voorts den regeering-afgevaardigde, den heer Van Asperen, dr. B. J. C. te Hen- nepe. bacterioloog aan de Rüksserumin- richting te Rotterdam, en Mejuffrouw C. v. d. Weide, directrice van de Landbouw- Huishoudschool te Alkmaar. Uit de talrijke opkomst, aldus de Bur gemeester, mag worden opgemaakt, dat deze „pluimveedag", die om een jaar of vijf wordt gehouden, geslaagd mag wor den genoemd. Op den eersten pluimvee dag in Alkmaar waren pl. m. 40 bezoe kers, thans zijn er pl. m. 400! Het instituut van deze pluimveedagen, aldus gaat spr. voort, bestaat uit een ge zellig en nuttig gedeelte. Het nuttige ge deelte zal worden verzorgd door dr. Te Hennepe, die een inleiding zal houden over de pluimveevoedering en verzorging, en Mejuffrouw v. d. Weide zal daarna het woord voeren over moderne woningin richting. Een bizonder woord van dank brengt spr. voor de organisatie van dezen dag, hetwelk den heer Verstegen, afdeelings- voorzitter, in 't bizonder toekomt. Telkens wordt op de bijeenkomsten de volgende plaats vastgesteld en verleden jaar is in Schoor] met klem door den heer Verste gen als plaats Den Helder bepleit. De ont vangst hier was schitterend! Burgemeester Driessen sprak ver volgens een kort woord van welkom en van dank, dat men dezen vijfden pluim veedag in zijn gemeente, die voor de pro vincie Noord-Holland wei wat ex-centrisch is gelegen, heeft willen houden. Spr. uit vervolgens zijn waardeering voor den ar beid, van de Vereeniging: uit den aard der zaak komen wij hier niet zoo geregeld met pluimvee in aanraking ais op het platteland geschiedt. De voorzitter van de afdeeling Den Helder, de heer Verstegen, voer de vervolgens het woord. Spr. is een beetje schroomvallig; hier in Den Helder ziet men spr. nogal voor deskundig aan on het gebied van pluimveeteelt, maar waar ik eenerzijds geflankeerd word door de wetenschap, anderzijds door mannen en vrouwen van de praktijk, daar voel ik mii. zegt spr., wel ietwat klein. Ons pluimveebedrijf hier is geheel an ders dan het uwe, hier zijn de meesten amateurs. Wij stellen het op hoogen prijs, dat het gemeentebestuur ons finan cieel belangrijk tegemoet is gekomen in de kosten van dezen dag. Ook het bestuur van de Hemito is ons tegemoet gekomen door gratis entrée te verleenen aan de dames en heeren en gratis thee te schenken. Hierna wordt het woord verleend aan dr. Te Hennepe. Voorlichting is een eerste vereischte voor onze bevolking om in verschillende dingen te kunnen concurreeren met het buitenland, aldus spr. Ook voor de pluim veeteelt geldt dat; ons product moet goed zijn en goedkoop. In het buitenland Parijs, Berlijn zijn de eieren zeer duur. Er ligt voor ons dus wel een terrein voor export. Tegen woordig geldt, naast de kwaliteit, ook zeer de prijs, vroeger kwam die er niet zoo op aan. Onze pluimveepers, die zich tot dusver zeer goed op de hoogte hield van alles wat op het gebied van onderzoekingen ge schiedde, toont den laatsten tijd een ver slapping, hetgeen te betreuren is, omdat hierdoor het buitenland vaak beter op de hoogte is dan wij. De verzorging van pluimvee moet al beginnen, zegt spr., bii de foktoomen. Het congres te Rome heeft ons in dit opzicht zeer veel geleerd; hier bleek bijvoorbeeld, dat toevoeging van sojameel aan liet fok- voer minder gunstige resultaten oplevert Buitenlandsch Overzicht pag, 1 feuilletonI Radio-programma 2 Van links en rechts2 De ministerraad heeft nog geen definitief besluit genomen inzake de nieuwe spelling i De oorlog in Arabië is hervat 7 Ernstig auto-ongeluk bij Boxtel. Vier gewonden2 Fusie tusschen de N.S.B. en Ver- tond voor Nationaal Herstel1 Radio-distributie door P.T.T. 7 Geen moderniseering van de pol derbemalingen in N. Holland 7 De H.F.C. ..Helder'' bestaat 25 jaar 8 Tegen ex-advocaat 8 maanden gevangenisstraf geëischt wegens verduistering7 Wijziging van het leerplan van de R.H.B.S. met vijfjarigen cursus 7 De inbraak in het kasteel Nyen- rode. In Juni afhandeling van de strafzaak2 Omtrek-nieuws7 Marktberichten8 Marineberichten 7 Sportnieuws8 Witte bioscoop, 7Y2 uur. Tivoli bioscoop. 7 uur. Van 26 Mei tot en met 3 Juni. Middenstands-Tentoonstelling met Ca baret en Dancing, van 1.30 tot 12 uur. Donderdag 31 Mei. Propaganda- en demonstratie-avond. Ver. tot Hulp aan slechthoorenden. Musis, 8 uur. Vrijdag 1 Juni. Feestavond C. J. M. V.. gebouw Palm straat. 7 uur. Propaganda- en demonstratie Vereen, tot Hulp van slechthoorenden. Musis. Zaterdag 2 Juni. Feestavond Voetbalvereen. H.F.C. Helder. Casino, 8 uur. Woensdag 6 Juni. Orgelbespeling door Aafje Kamp. ï^ucner- sche Kerk, Weezei*j{raat. 8.30 uur. voor de bevruchting. Het blijkt evenwel uiterst moeilijk den pluimveehouders vol doende te doordringen van het groote be lang, dat de basis voor goed pluimvee ligt bij het foktoom. De samenstelling van de eiwitten is van het grootste belang. Gebleken is ook, dat een kuiken in bepaalde perioden verschil- schillend voer noodig heeft. De behoefte aan eiwit wordt geleidelijk minder. De eerste 3 weken zal liet kuiken niet rea- geeren, maar na 3 weken merkt men liet. Het dier heeft deze eerste weken een groote hoeveelheid reservevoedsel. Granen in het kuikenvoer. De samen stelling hiervan is ook van zeer groot belang. Proeven met verschillend samen gesteld voer zijn genomen. Diermeel behoort in geen enkele voed- selcombinatie thuis. Spr. deelt omtrent samenstelling enz. van het voeder allerlei wetenswaardigs mede uit de proeven, die hiermede zijn gedaan. Een vrije keuzeproef met kui kens genomen, wees uit, dat het voedsel, dat de dieren op deze wijze tot zich na men, geheel overeenstemt met wat wij als het beste voedsel hebben leeren kennen. Na de 10e week kan men belangrijk minder eiwit geven. Men kan dit bereiken door langzamerhand de graanvoeding op te voeren. Ook de juiste samenstelling van het voedsel is van groot belang. Kalktoevoe- ging speelt een groote rol; kalkphosphor- voeding behoedt ons voor vele beengebre ken. Levertraan is hier zeer goed voor. Behalve kalkphosphor is ook versch groenvoer van belang; daar dit allerlei vitaminen bevat, die het kuiken noodig heeft. Buiten in de zon heeft het kuiken de levertraan niet noodig, omdat het vita mine D van de levertraan eigenlijk niet anders is dan gecondenseerde zonne warmte, die opgenomen is door de plant jes, die oorspronkelijk dienen tot voedsel van de dieren, die de kabeljauw eet, waar uit de levertraan voortkomt. In een gla zen hok werkt de zon onvoldoende in, aangezien het glas de kracht van vita mine D te niet doet. Cocsidiose-ziekte. Naar aanleiding van een vraag behandelt spr. deze besmette lijke kuikenziekte. Jodium-melk is waar deloos ertegen; karnemelk is het beste geneesmiddel. In Amerika heeft verdunde azijn goede resultaten gehad. Het nest niet ontsmetten, maar iederen dag droog, schoon zand geven, Spr. wijst tenslotte op de Rijks Serum- inrichting, die gratis onderzoekt en advi seert, en waarschuwt ernstig tegen kwak zalversmiddelen, die nog maar al te veel in de pluim veebladen worden opgenomen. Hierna sprak Mejuffrouw Van der Weide over praktische woninginrich ting met eenvoudige middelen. Wij moe ten onze woning beschouwen als een ver- bruiksartikel, zoo zegt zij, en zij moet in de praktijk bruikbaar zijn. Spr. gaf ver schillende aanwijzingen voor buitenwo ningen en toonde voorts aan de hand van diverse lantaarnplaatjes een en ander

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5