Degoede modellen ROND DE OUDE MIDDELZEE S&3S B«S HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. HERMAN NYFELS' Kleeding magazijnen HERMAN NYPELS' Kleedingmagazijnen Uit het politie-rapport. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen, riELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JUNI 1934. De vertrouwde prijzen, dat wil zeggen Waar voor Uw geld. Gewaarborgd in Het volle licht, de ruime paskamers, iO r<n bij voor *ie de aanloop van de fOJi?\ds taraehjl dure instrumenten vo«' a' de electnsche zijn met goedkoop wei bezwaarlijk was. Als men lid wordt van de Vereemging. krijgt men reductie ©p de prnzen: ook kan men biivoorbee.c m een afdeeling biervoor een regeling maxen waardoor ook muider gegoeden zich zoo n toestel kunnen aanscbaiien. COLLECTE VOOR DEN GE WAPENPEN DIENST. Te beginnen met Maandag 4 Juni, zal de jaarlnksche collecte gehouden worden voor liet fomis, tot aanmoediging en onder steuning, van den gewapendeit dienst (oud st rijders) in ons land. Het doel van dit fends is, om daar uit steun te verleenen aan oud-militairen, die den leeftijd van zestig jaar bereikt heb ben en wier pensioen een vast bedrag niet overschrijdt. Velen zullen zeker sympathiseeren met dit doel en zullen graag hun gave offeren. Burgemeester en Wethouders van L>en Helder hevelen deze collecte, omdat zij strekt tot steun aan verminkte en op andere wijze hulpbehoevende gewonden, zijnde militairen en oud-militairen, gaarne san bij de ingezetenen der gemeente. Gemeenteraad Ruiling van grond. Voorgesteld wordt tot ruiling van grond mei H. Riemers Jr. alhier, ten behoeve van den bouw van 6 woningen, nl. 3 aan den Koningsweg en 3 aan de Oude School straat. Deze ruil betreft een perceel ter grootte van circa 35 M*. Voorgesteld wordt voorts met N. P. Krul e.q. D Bonselaar aan te gaan een ruiling van grond aan den Koningsweg. Aan de Gemeente wordt afgestaan 945 Ms grond, en door de gemeente wordt afgestaan 225 M:. Deze transacties zijn nader omschreven In de B'ilagen No. 80 en No. 88. Verkoop gedeelte steeg. Voorgesteld woidt aan M. H. Klercq voor de som van f 80.te verkoopen een gedeelte van een steeg nabij de Spoor straat en dit aan den openbaren dienst te onttrekken. Ruiling van grond met de Wees- inriehttng te Huisduinen. Door K. Klein, te Huisduinen, is ver zocht een 6tuk grond, gelegen vóór het aan hem toebehoorende perceel van de gemeente te mogen koopen, wanneer zy dat stuk. dat thans aan de Weesinrichting te Huisduinen behoort, te eeniger tijd in handen krjjgt. Voor de gemeente bestaat evenwel, naar B. en W. mededeelen, geen aanleiding om te trachten dit gelieele stuk in eigendom te verkrijgen. Wel is het gewenscht, dat de gemeente een gedeelte daarvan te harer beschikking krijgt. Het trottoir langs de Noordzijde van de Bad huisstraat, «lat in het algemeen een breedte heeft van 3 15 M., is n.l. belangrijk min der breed ter plaatse, waar dit langs het meergenoemde stuk grond van de Wees- inrichting loopt. Voor de voetgangers be- teekent zulks een ongerief. Van gemeentewege zijn daarum bespre kingen gevoerd over afstand van een strook ^grond, benoodigd voor de verbree ding van het trottoir. Over deze aange legenheid is verder enkele malen gecor respondeerd, met als resultaat, dat het bestuur van de Weesinrichting bereid is den benoodigden grond gratis af te staan, wanneer de genieenteop haar beurt afstand doet van een stukje grond, als noodig is om een voortuin over de volle breedte van het huis te verkrijgen. Beide partijen zijn met de ruiling gebaat, waarom er naar de nieening van B. en W. alle reden is aan de totstandkoming daarvan mede te werken. Een besluit van deze strekking is ter goedkeuring aan den raad voorgelegd. Regeling hoogspnnnings-verzorglng. Door de Directie van het P.E.N. werd onlangs overwogen, om, in verband met de uitbreiding, welke het hoogspannings net in deze gemeente, tengevolge van de stichting van verschillende transforina- torstations, in den laatsten tijd ondergaat, alhier een üjnweiker aan te stellen. Door B. en W. werd voorgesteld, dat aan een hulpmonteur van de gemeente de bedoelde werkzaamheden zouden worden opgedragen en dat diens bezoldiging dan voor de helft ten laste van het P.E.N. en voor de andere helft ten laste van het G.E.B. zou worden gebracht. Met een der gelijke regeling heeft de Directie van het P.E.N. zich vereenigd. Alvorens een definitieve overeenkomst aan te gaan, verzoeken B. en W. den Raad, aan het vorenstaande zijn goedkeu ring te willen verleenen. Watervoorziening Marine-Hospitaal. Reeds in Aug. 1932 werd door den Com mandant der Marine ter kennis van B. en W. gebracht een klacht van den Chef van het Marine-hospitaal, betreffende den wa terdruk in genoemde inrichting, welke druk te eenenmale onvoldoende zou ziin, hetgeen reeds tot ongewenschte toestan den aanleiding zou hebben gegeven en in verband waarmede werd verzocht, maat regelen te treffen, opdat deze toestand me Hanger bestendigd zou behoeven te bluven. Een verzoek van gelüke strekking van den heer dr. P. Feenstra Kuiper be- tii'l College omstreeks denzelfdcn In Bijlage 86 wordt door B. en W. een uitvoerige uiteenzetting gegeven van den gang van zaken van het naar aanleiding hiervan ingesteld onderzoek. De werkzaamheden, voor zoover deze van gemeentewege zullen worden uitge- I voerd en bekostigd, zullen bestaan in: let maken van een waterzinker door het werfkanaal nabij de Westpoort, waar- I door een verbinding wordt verkregen tus- i bos,aande buisleidiiigen in de Westatraat en die in het terrein van de Rijkswerf; 2. het maken van een verhindingslei- ding tusschen de leiding in het terrein i van de Rijkswerf nabij de. Noordpoort en de aansluiting van het Marine-hospitaal. welke verbimiingsieiding wordt ge langs het gebouw van het KoninJtUi* stituut voor de Marine; 3. bet maken van een nieuwe toevoer- leiding vanaf de bestaande leiding iiaoy de Noordpoort naar het Directiegebouw der Marine. De kosten van een en a S\ y**" door den Directeur der water- en «icnUie- drijven geraamd op f 3835, voor be- drag thans aan den Raad een cr«-diet wordt aangevraagd. Commissie van onderzee* Gemeente werken. In verband met de besprekingen in be sloten zitting van 24 April j.1. over ge ruchten. die er loopen omtrent 'ommige handelingen bij den Dienst van Gemeen tewerken. deelen B. en W. mede. dat door hen een Commissie is benoemd, met op dracht ter zake een onderzoek in te stel len. Deze Commissie bestaat uit de heeren Ir. S. Visman, hoofd-ingenieur van 's Rijkswerf. P. H. Pesman, inspecteur van 's Rijks belastingen en A. G. M Boost, kapitein-ingenieur der Genie, allen alhier. Sluitingsuur feestwee-b. B. en W. stellen den Raad voor om gedurende de feestweek van Maandag 2 t/m Zondag 8 Juli, het sluitingsuur voor winkels (onder „winkels" verstaat de win kelsluitingswet o m. alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht af afgeleverd, dus ook ramen e.a.te bepalen op 12 uur middernacht met uitzondering van den Zaterdag en den Zondag, voor welke dagen het sluitingsuur wordt bepaald op 1 uur na mid'/rnacht (d.i. respectievelijk Zondag en Maandag 1 uur v.m.). VergceciSng art. 13 L.O.wet 1920. Voorgesteld wordt aan J. H. de Wit en B. Vink te Koegras voor den verderen duur avn het schooljaar 1933'34 en voor het schooljaar 1934'35, een vergoeding van de kosten van vervoer hunner kinde ren naar de bijzondere school te Koegras u t te keeren, berekend voor J. H. de Wit naar 0.50 en voor B. Vink naar 0.60 per kind voor elke week dat van de auto bus gebruik wordt gemaakt? Verkoop sterke drank feestweek. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het houden van een feest week, werd door een raadslid de opmer king gemaakt, dat in dat voorstel niet werd medegedeeld, dat gedurende die feestweek het schenken van alcohol ver boden zal zijn. De voorzitter zeide toen, dat. dit vraagstuk, n.i. of de feestweek ,.nat" of „droog" zou ziin, nog niet vol doende was opgelost en dat. de Raad hier omtrent nog een besluit zou moeten nemen. Nu door den Raad ten gunste van de feestweek is beslist, hebben B. en W. op nieuw dit vraagstuk bezien. De Burge meester heeft in de raadsvergadering van 20 Maart j.1. reeds gezr t dat er aan een tapverbod voordeden, r nadeden verbonden ziin. De meerderheid van het vorig College stond op het standpunt, dat tijdens de kermis in onze gemeente geen tapverbod noodzakelijk is, voornamelijk omdat het gebruik van sterken drank hier gering is, vergeleken bij dat van z.g. zwak-alcoholi- sche drank en de voorkomende gevallen van dronkenschap bij het bestaan van een tapverbod dus niet steeds aan gebruik van sterken drank behoeven te worden ge weten, maar evenzeer kunnen worden toe geschreven aan het gebruik van zwak alcohoiischen drank. Deze meerderheid vereenigde zich voorts met de zakelijke motieven uit het adres van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters, waarin o. m. werd gezegd, dat het drankverbruik inderdaad niet van dien aard is, dat tijdens de kermissen een tapverbod op grond van verwacht mis bruik noodzakelijk zou zijn en dat de mo gelijkheid tot oneerlijke concurrentie is vergroot, nu voor clandestienen verkoop een nieuwe gelegenheid is geschaper B. en W. kunnen zich, na zooveel jaren practijk met het tapverbod geheel met le hier aangevoerde motieven verecnigon. En dan weegt vooral dat motief der on eerlijke concurrentie. Hierop doelde de Burgemeester reeds in de genoemde raadsvergadering, toen hij zeide. dat aan het trip ver bod voor- en nadeelen verbon den zyn j8 te verwachten, en de prac- tyk heeft aangetoond, dat zulks inderdaad gebeurt, dat de „goede" vergunninghou ders zich aan het tapverbod houden en de minder goede elementen onder hen zich daaraan minder storen. Het tot dusver reeds seringe aantal ge vallen van dronkenschap zal nog afne men, nu, tengevolge van de werking van de nieuwe Drankwet verkoop van bier in tentjes niet meer is toegestaan. B. en W. achten dan ook handhaving van het tap verbod naar den tijd, waarin thans de teestweek zal worden gehouden gewenscht noch noodig. Mocht het onverhoopt blüken, dat de UhnM- wordt verkregen door af- schaffïng van het tapverbod, misbruikt wordt, dan kan voor volgend jaar weder invoering van een tapverbod worden overwogen. In dezen zin wordt thans voorgesteld te beslissen. -cd In- ALLEEN IN Vergoeding gebruik van eigen auto. De heer P. H. L. Maas, Directeur der Gemeente-reiniging en der Plantsoenen, deelt aan B. en W. mede, dat het berijden van het motorrijwiel, waarvan bet ge bruik hem in de uitoefening van zijn bovenvermelde functiën is toegestaan, hem te bezwaarlijk wordt. In verband hiermede verzoekt hij voortaan voor zijn diensten gebruik te mogen maken van zijn eigen auto. waarvoor hem dan een ver goeding van 300.per jaar ware toe te kennen. Aan den anderen kant zal dan een bedrag van pl.m. 150.per jaar, wegens kosten van autohuur en van on derhoud van het motorrijwiel, eventueel vermeerderd met de kosten van vernieu wing van het motorrijwiel, dat reeds 1$ jaar oud is, kunnen worden bespaard. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen. Door het bestuur der Heldersche Sla- gersvereeniging, wordt verzocht de veror dening overeenkomstig artikel 20 der Vleeschkeuringswet zoodanig te wijzigen, dat in deze gemeente in te voeren vleesch, afkomstig uit gemeenten waar de vleesch- keuring verricht wordt door den keurings dienst van de gemeente Den Helder, niet opnieuw behoeft te worden gekeurd. Adressante voert daarbij aan, dat op het in vorenbedoelde gemeenten, t.w. An na Paulowna en Wieringen, gekeurde vleesch hetzelfde stempelmerk wordt ge plaatst als op het in de gemeente Den Helder gekeurde vleesch, zoodat het vreemd aandoet, dat voor zulk vleesch op nieuw keuring dient plaats te hebben, waardoor opnieuw keurloon verschul digd is. Het blijkt B. en W. dat door de beide gemeenten niet hetzelfde keuringsmerk wordt gevoerd als door de gemeente Den Helder. Met deze gemeenten wordt dan ook geen keuringskring in den zin van artikel 20 sub 3 der Vleeschkeuringswet gevormd, elke gemeente heeft haar eigen keuringsdienst, terwijl de keurloonen irj de drie gemeenten verschillend zijn. Dientengevolge komt het B. en Wj voor, dat met ingevoerd vleesch uit dei beide buitengemeenten niet anders be-j hoort te worden gehandeld dan dat met vleesch uit andere gemeenten geschiedt temeer waar een keuring op invoer eigen lijk een keuring op eventueel bederf is. j Het komt B. en W. ongewenscht voor; om tot bedoelde wijziging der betrekke lijke verordening over te gaan. Tevens verzoekt adressante nog ver plicht te stellen de aanduiding „Paarde- vleesch", en aan die aanduiding eischen te stellen van duidelijkheid, afmetingen en kleur, voor winkels waar paardevleesch al dan niet verwerkt, in het klein verkocht wordt. Ook dit verzoek wordt van de hand ge-, wezen. Uitvoerige uiteenzettingen hieromtrent in de Bijlage no. 76. Aanstelling werkman boven de minimum-jaarwedde. Door B. en W. is besloten tot over plaatsing van den voorman-machinist der Waterleiding in de functie van machinist bij de Gasfabriek. Ingevolge het bepaalde bij art. 32, 3e lid, van het Werklieden-Reglement zou de aanstelling in de nieuwe functie op het minimum-loon moeten geschieden. Van deze bepaling kan in bijzondere gevallen door ons worden afgeweken op grond van het 4e lid van genoemd artikel. Naar de meening van B. en W. is hier een bijzonder geval aanwezig, omdat be langhebbende reeds een diensttijd heeft van meer dan 15 jaar, zoodat hij in zijn oorspronkelijke functie reeds de maxi mum-wedde had bereikt. De aanstelling in de nieuwe functie is daarom geschied eveneens op de maximum-wedde. Waterlevering-tarieven. B. en W. schrijven aan den Raad: De Directeur der water- en lichtbedrjj- ven deelt ons mede, dat het waterver bruik in deze gemeente gedurende delaat-* ste jaren zoodanig is toegenomen, dat in grijpende maatregelen noodig zullen zijn ten einde te voorkomen, dat stagnatie in: de watervoorziening optreedt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat, terwijl het eigen waterwinningsgebied der gemeente gelijk is gebleven, eenerzijds zoowel het bevolkingscijfer als het aantal perceelen, dat aan de waterleiding is aangesloten, aanmerkelijk is gestegen, anderzijds steeds meer toestellen, die het waterver bruik belangrijk doen stijgen, zooals clo sets, vaste waschtafels, baden e.d. in ge bruik zijn genomen. Daarbij komt dan nog de belangrijke factor, dat de regenval ge durende het afgeloopen jaar bijzonder we ring is geweest, hetgeen oorzaak was, dat in dat jaar aan de prise d'eau een groo- tere hoeveelheid water is onttrokken, dan door regenval kon worden verzameld. Hierbij wordt nog ongemerkt, dat de sup- pletoire waterlevering door het Provin ciaal aterleidingbedryf contractueel op maximaal 1000 m3 per etmaal is bepaald a &enoemd bedrijf niet meer verd Per '3ar wor<lt bijgele- Nu is eenige uitbreiding van het eigen waterwinningsgebied weliswaar nog mo- geli.lk, doch deze uitbreiding zal toch niet van zoodanigen omvang kunnen zijn, dat voor de toekomst een voldoende water- productie verzekerd zal zijn. Een afdoen de oplossing van het vraagstuk der wa tervoorziening zou slechts kunnen worden verkregen, indien de gemeente ten aan zien van de hiervoor bedoelde aanvullen de waterlevering voor de komende jaren in versterkte mate op het Provinciaal Wa terleidingbedrijf aangewezen zou kunnen blijven. Afgezien echter nog van het feit dat deze oplossing aanzienlijke kosten, met als gevolg daarvan een belangrijke verhooging der watertarieven, met zich mede zal brengen, o.m. zou daarvoor de transportleiding vanaf het pompstation te Bergen naar deze gemeente over de ge- heele lengte verzwaard en de pompinstal- iatie van het pompstation te Huisduinen vernieuwd en vergroot moeten worden geeft de Directeur der water- en lichtbe- drfjven er echter de voorkeur aan, dat maatregelen worden getroffen, welke tot bezuiniging op het waterverbruik zullen kunnen leiden. Naar zijne meening zou zulks kunnen geschieden door invoering van een voor alle verbruikers gelijk tarief met inachtneming van een bepaald ver schuldigd minimum-recht, het verbruik, voor zoover dit een bepaalde toegestane hoeveelheid wnter overtreft, per m3 wordt berekend en waarbij dus wordt gebroken met de vigeerende regeling op dit punt, volgens welke regeling de waterlevering volgens gedifferentieerde tarieven, ver band houdende met de huurwaarde der perceelen, plaats vindt. Het tarief zal dan ook meer in overeenstemming zijn met de tarieven, welke in andere gemeenten in het westen van ons land, die uitsluitend of hoofdzakelijk op de duinwatervoorradeif zijn aangewezen, gelden. Te verwachten is, dat, wanneer, zooals door den Directeur der water- en licht- bedrijven wordt voorgesteld, het door alle verbruikers verschuldigde minimum-recht op 2.40 per 3 maanden wordt bepaald, gebaseerd op een verbruik van 6 m3, en de prijs derhalve op 0.40 per m3 wordt vastgesteld, op het waterverbruik alge meen bezuinigd zal worden. Een juiste berekening der waterbespa ring is echter niet te maken, omdat de daartoe noodige gegevens omtrent het verbruik in de perceelen, waarin volgens de huidige regeling, het z.g. abonnements tarief geldt, ontbreken terwijl omtrent de toekoriistige verbruiken bij invoering van het nieuwe tarief, evenmin thans met zekerheid iets valt te zeggen. Uit een berekening van de Centr. Boek houding blijkt evenwel, dat bij een ver minderde waterafname van f0 de ont vangst, in vergelijking met de in de be- drijfsbegrooting voor het jaar 1934 ge raamde opbrengst. per 3 maanden 1966 minder zal bedragen. wip,— Ter dekking van het m verband mede te verwachten tekort stellen genoem de hoofdambtenaren daar°™ voor, vprhruikers een jaarlqksche vergoeaing alÏSdraJS de distributiekosten te hef- feEen heffing als hiervoor genoemd, wordt in verstellend- S-' past- wanneer men bedenkt, dat aanzien lijke kapitalen in aansiuitingen zyn va. - ^elegd. is zij alleszins billijk te ach - Daarbij moet niet uit het oog worden leren, dat, ondanks de voorgestelde - hooging van den waterprys.de veibi ij kers door een gepaste bezuiniging op waterverbruik in staat zullen worden ge steld hunne jaarlijksehe contributie aan het waterleidingbedrijf nog te verlagen. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat voor alle perceelen, welke aan de wa terleiding zijn aangesloten, wegens metei- huur een minimum-bedrag van 0.75 per 3 maanden verschuldigd zal zijn. In verband met deze voorstellen zal net noodig zijn, dat de perceelen, waarin de levering van water tot dusverre heeft plaats gehad naar het z.g. abonnements tarief, - pl.m. 1600 in getale - van water meters worden voorzien. oor dit doel zal derhalve moeten worden overgegaan tot het aanschaffen van pl.m. 1600 waterme ters, waarmede een bedrag van omstreeks 11.000.— zal zijn gemoeid. De Commissie van bijstand voor de wa ter- en lichtbedrijven adviseert het nieuwe tarief, bij wijze van proef, voor den tyd van een jaar te doen gelden. Voor een en ander wordt thans s Raads goedkeuring gevraagd. Ter waarschuwing aan ouders. Door een inwoner dezer gemeente werd aangifte gedaan, dat Donderdagmiddag tegenover zijn achtjarig dochtertje, toen dit aan den Duinweg nabij de begraaf plaatsen alhier speelde, door een onbe kend manspersoon niet nader te noemen handelingen zijn gepleegd. De recherche stelt een onderzoek in. Aanrijding. Donderdagavond had op de Dahlia- straat een aanrijding plaats tusschen 2 wielrijders, welke aanrijding veroorzaakt werd doordat een der wielrijders de lin kerzijde van den weg hield. Een der rij wielen werd beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Van Frieslands hei en Frieslands klei. Van oude Friesche stadjes, van uitgestrekte grietenijen. Van Friesche famkes en Friesche folklore. Van Friesche folklore. Vóór wij u van den tweeden dag iets vertellen, moeten wij nog een en ander mededeelen over den zeer interessan ten avond, welke de Prov. vereenigir.g ons in Leeuwarden aanbood. In de groote «aal van hotel „Spoorzieht" namelijk gaf des avonds een Leeuwarder tooneelclub eenige fragmenten uit een Friesch zang spel, geschreven door den bekenden heer Y. Schuitmaker, dat uit folkloristisch oogpunt zeer belangwekkend was. Nadat Bièue, biène, biène't giet al aodich los, Alle fette rommel moat er ut, ros ros, Biène, biène, biène, 't giet al aodich los, To mar famke, to mar famke, ros, ros, ros; Wee uw gebeente als gy straks met vuile voeten wederom het huis in loopt. Dan zijn de Friesche famkes niet gemak kelijk! De schaatsenrijders komen, de Frie sche reedriders. Zij zijn in witte trui en rijden op sokken. Maar ze kunnen hem Hier heeft u de Hindelopers in hun nationaal costuum, dat van het Friesche sterk afwijkt. Deze kleedinq is zeer schil derachtiq. namelijk door de Friesche maagd de ver schillende m tafereelen waren aangekon digd, traden achtereenvolgens op de mel kers, de schippers, de boerenvrouwen, de schaatsenrijders en de maaiers, die ons, in aardige refreintjes, hun werk aanschouwelijk voorstelden in de tra- ditioneele kleedij. Voor den onbevangen toeschouwer, die nog nimmer hiermede kennis had gemaakt (en dat was met schryver dezes het geval) een zeer inte ressant schouwspel. Eerst kwamen de melkers en melksters in hun boerenkleeding, symbool van Frieslands welvaart. Altied mar meltsje sa, Tsjt, tsjt, tsjt, pluk mar ta. 't Brüst in 'e amer, Fief persint fet. Zoo zongen ze. Helaas! in den tegen- woordigen tijd is Frieslands welvaart maar schijnbaar; armoede heeft het land beslopen, burgemeester Falkena had et- dien middag al op gewezen. Na de melkers en melksters kwam het sehippersgezin. Harde arbeid voor een karig bestaan dikwijls. Zeil en roer, alles heeft de voortdurende aandacht noodig, onafgebroken, dag en nacht, en de vrouw werkt even hard mee. Na de schippers kwamen de boeren- famkes. van katoen geven als ze er de sokken in zetten! Tot slot kwamen de maaiers. „Du, du hegst mir am Herzen" zongen ze in t Friesch, en ze zagen er schilderachtig uit, evenals trouwens de anderen. ee'] Pauze, die noodig was voor het verkleeden, werd gezamenlijk de echte riesche Schotsche Trye gedanst en toen was het, voor menschen, die den volgen- den dag ai weer vroeg op moesten, hoog tyd naar bed te gaan. alléén in Naar Frieslands kleistreken. Des anderen westen in: het daags gingen wij het T) kleiland. Via MarRUHi cetgumermolen en Beetgum naar Fra- ffnanH f* Z*!n de akkers niet laag op gaand geboomte afgescheiden. Wii ms- nertsïn mPt.'ï""1, Rroot dora en Min- t^ga, met een mooie oude kerk TVum marum en Dongjum ,u ziel wt mE neg een flinken omweg), en riiden dnn het .mooie oude stadhuis is meer p«s,°1 °".lh,<S 'p^S heen' stadhuis. Franekers een museum dan is aardewerk Biène boenen. met liefde en zorg bijeengebracht. Mooi ook is het korendragershuisje met het jaartal 1634. Friesche maagden bieden ons een proefje van Friesche duimpjes, maar wii kunnen hier niet bliiven, wij moeten verder. Harlingen, de eude haven. Over Herbaium, een aardig dorpje, en Midlum, komen we dan in Harlingen. Het weer is nog slechter geworden dan den vorigen dag; om liet precies te zeggen: gisteren was het schitterend in vergelij king met vandaag en in Harlingen maken we onze joyeuse entree dan ook onder een stortbui. In de buurt van Midlum is wat tomaten- en druivencultuur, in Mid lum rijden we over een afgegraven terp; duidelijk ziin de afgravingen te zien. Harlingen kent u natuurlijk allemaal; eenmaal een machtige haven, is veel van haar glorie vergaan. Wel ligt de haven vol met schepen, maar juist dat „volliggen" is een kwaad teeken. De entrée is mooi; Harlingen bezit een fraai plantsoen, dat is aangelegd op een gedeelte van de oude wallen. Hier werd ons wederom door de V.V.V. koffie aangeboden; de voorzitter dezer vereeniging wees op de groote ver andering, welke de opening van den af sluitdijk voor de stad heeft gebracht. Te land zoowel als te water is Harlingen thans eén belangrijk verkeerscentrum ge worden, waar voor den toerist nóg veel moois te zien is. Vele patricische lieeren- huizen bézit de stad; bekend is de visch- afslag met ziin gróoten omzet. Naar Hindeloopen. Van Harlingen uit gaat de tocht verder langs de prachtige H.B.S. over Kimswerd, Arum en Witmarsum naar Bolsward. Hier is eenige bloembollencultuur. Bols ward bezit een mooi stadhuis uit 1614 en een van de oudste kerken, die Friesland bezit. Dan gaat het via Exmorra naar Hindelopen, waar we ons natuurlijk wat langer zullen moeten ophouden, en waai de heer Walda, de eigenaar van het bad paviljoen aldaar, ons koffie aanbood en we natuurlijk toch ook even de Hindelo per kleeding moesten zien, die zoo sterk afwijkt van de Friesche, en die eerlijk is eerlijk zooveel mooier is ook! Langs Fernwoude en Workum gaat de tocht, mooie oude gevels zijn ook hier in deze uitgestrekte plaats; er is een oude vaag en een kerk, alweer met lossen toren, zoo als overal in Friesland. HindeJooper krakeling. Dan Hindelopen. In minder dan geen tijd stonden de oude en de jonge Hinde- loopsters al op de kiek; vóór dat wij onze auto uit varen, was het al gebeurd en dat resultaat vindt u in de krant. We krijgen koffie met slagroom (of slagroom met koffie, zooals men 't nemen wil) en een Hindeloper krakeling. Geweldige dingen in den vorm van een B. Omdat wij in Sneek, het eindpunt van den tweedaag- schen tocht, niet tezamen zouden kunnen lunchen, maar over verschillende hotels verdeeld werden, werd in Hindelopen van de gelegenheid gebruik gemaakt om nog eens woorden van dank en erkentelijkheid te spreken over het vele, dat wij gezien hadden. De burgemeesters van Bolsward en Leeuwarden voerden het woord, de heer Van de Piipekamp uit Sneek, die zoo'n groot aandeel had in de organisatie van dezen tocht, de heer Cnossen namens den Journalistenkring, en dan moeten we weer voort. Via Molkwerum en Warns komen we in Gaasterland, 55 km ruim van Leeuwar den af. Het land is hier hoog, hetgeen duidelijk te zien is. Hemelum en Bakhui zen passeeren we (Stavoren laten we maar liggen) en de zon breekt zoowaar even door als wii Rijs binnenrijden. Over Gaasterland behoef ik u niets te vertellen natuurlijk: we zijn hier midden in het toeristenverkeer, hetgeen merkbaar is aan de groote hotels, huiteneafé's eh pehsiongelegenheden. In Balk, groot dorp met aardig lindegrachtje, zou volgens de alwetende „men", Gorter hebben gewoond toen hij zijn „Mei" schreef: „Een nieuwe lente en een nieuw geluid". Het is zeker een dorpje, dat niet zonder bekoring is. Van Balk komen we in Wiikel, ook een aardig plaatsje, waar zich het graf van den bekenden vestingbouwkundige Menno van Ooehoorn bevindt en zullen, daar staan onze gastheeren op, daarna nog een kykje gaan nemen in Sloten. Sleten en de Slotertol. En liet slot. We rijden dus Sloten binnen, doch moe- tan voor de tol, die toegang geeft tot het stadje, betalen. Dat is op zichzelf al een antiquiteit, die tol, die een particulier be- !f' ,,loten behoort tot de 11 Friesche „stedenmaar u moet dat begrip „stad" met al te grootscheeps opvatten. Het ia met Sloten zóó gesteld: als je het bolwerk afgewandeld bent, en op de brug staat, die toegang geeft tot het stadje, kun je aan den overkant al het andere einde er van zien. Want Sloten bezit slechts 800 inwoners. We hebben meer van die stad- jes in ons land, in Zuid-Holland vooral een men er vele: Vianen, Nieuwpoort, 1 dergelijke hadden in oude tijden ook stadsrechten. Onze tegenwoordige wet Kent alleen gemeenten. Er kwam juist een i nud.spaar van het stadhuis; het gezel schap wandelde naar de kerk, die slechts weinige meters verder ligt en wii hadden iet voorrecht kennis te maken met het t aate orgel, dat daar bespeeld werd. Een oude Sloter molen ziet u op de kiek in iet eerste gedeelte van dit reisverhaal. V an Sloten ging het over Tjerkgaast, lommerts en Jutrijp, drie aan elkander gienzende, welvarende dorpen, naar Sneek, vvaar onze tocht eindigde en in de diverse hótels een uitstekende luncli ons wachtte, eveneens aangeboden door de v.V.v. aldaar.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10