Het uitspansel in Juni 1934. mn *Wimjüe Snapshots uit Haydn's leven. PAG. 2 II NEVELVLEK X STERRENHOOP 2 DUBBELSTER o VERANDERLIJKE ST. ♦•STER DER Ii2'. GROOTTE STER DER 3TGR00TTE OF ZWAKKER Zon: De tijdsvereffening bedraagt op: 1 Juni: 2m31s; 6 Juni: lm43 s; 11 Juni: 0.46s; 16 Juni: +0ml6s; 21 Juni: +lm21s; 26 Juni: +2m25s; 30 Juni: +3ml5s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd (aangewezen door een zonnewijzer), den middelbaren tijd (aangewezen door een uurwerk). Aan het begin van de maand bedraagt de declinatie van de zon +21°9'. De decli natie neemt daarna toe en bereikt op 22 Juni haar maximale waarde +23°27'. Op dezen dag begint de astronomische zomer. De zon treedt dan in het teeken Kreeft, welk teeken zich tengevolge van de precessie thans in het sterren beeld de Tweelingen bevindt. Aan het einde van de maand is de declina tie weer afgenomen tot 23° 2'. De mid daghoogte van de Zon bedraagt aan het begin en einde der maand 59°9, reps. 6l°2. De tijdstippen van zonsop komst en -ondergang zijn aan het be gin en einde der maand: 4u50m, resp. 4u4öm en 21u05m, resp. 21u21m (A'damsche Zomertijd, voor 52° N.Br.), zoodat de dagbogen dan zijn 16ul5m, resp. 16u3Gm. Op 18 Juni komt de zon zoo vroeg mogelijk op, n.1. 4u41m en op 26 Juni gaat zij zoo laat mogelijk onder, n.1. 21u22m. De „langste dag" valt op 22 Juni. De zon komt dan op om 4u42 en gaat onder om 21u21m, zoo dat haar dagboog dan bedraagt 16u39m. De middaghoogte van de zon is dan 61°27' (voor 52° N.Br.). Zooals men ziet Is het niet precies waar, dat op den langsten dag de zon zoo vroeg mogelijk opkomt en zoo laat mogelijk ondergaat. Te middernacht bedraagt de afstand van de zon onder den horizon gemiddeld slechts 15°, zoo dat gedurende de korte zomernachten een voortdurende schemering bestaat. Den 6den Juni ontmoet de aarde de snijlijn (knoopenlijn) van zonne- aequatorvlak en aardbaanvlak (eclip tica). Omstreeks dien datum ziet men zonnevlekken rechtlijnige banen be schrijven. Maan: 4 Juni: L.F. 1 'in-: N.M.; 20 Juni: E.K.; 27 Juni» V.M. Planeten: Mercurius bereikt op 14 Juni zijn grootste Oostelijke elongatie (24°26' Oost.). Omstreeks dezen datum gaat de planeet ruim li uur na de zon onder en is wellicht laag boven den Westelijken horizon waar te nemen. V e n u s komt aan het begin der maand ruim een uur voor de zon op en aan het einde van de maand ruim li uur. De planeet is aan den morgenhe- mel laag boven de Oostelijke kim te vinden. Mars is niet waarneembaar. Jupiterinde Maagd is op 10 Juni stationnair. Na dien datum is de planeet rechtloopend. Aan het begin van de maand gaat de planeet om 3u 's mor gens onder, aan het einde der maand om lu. Voor liefhebber-astronomen en voor vakastronomen blijft Jupiter steeds een interessante planeet. In het afgeloopen voorjaar heeft de opper vlakte van de planeet weder nieuwe vlekken vertoond naast die welke er reeds waren, zooals de beroemde „roode vlek". Saturnus in den Waterman is op 8 Juni stationair. Na dien datum is de planeet terugloopend. Aan het begin van de maand komt de planeet onge veer lu des nachts op, aan het einde van de maand ongeve.er half twaalf 's avonds. Het zodlacale licht is wegens de ge ringe helling op den horizon niet waar neembaar. Hoewel er eenige radianten van val lende sterren in Juni werkzaam zijn, moet de maand Juni, o.a. door de lichte nachten arm aan vallende sterren ge noemd worden. Sterrenbeelden: In het midden van de maand loopt de Melkweg om llu 's avonds (Zomer tijd) van het N.N.W. naar het Z.Z.O., een weinig ten Oosten van het Zenith. Boven Zuiderkim prijken de sterren beelden Ophiuchus (Slangendrager), de Slang en de Maagd met Spica en Jupi ter. Meer naar het Zenith Hercules, met de bekende bolvormige sterren hoop Messier 13. Voor een kleinen kij ker is dit een aardig object, doch haar pracht komt eerst recht tot uiting in zeer groote kijkers en op fotografische opnamen. Messier 13 is een der dichtst bijzijnde bolclusters. Haar afstand be draagt 30.000 lichtjaren (het licht plant zich in 1 sec. over een afstand van 300.000 km voort). Omstreeks den langsten dag gaat de astronomische avondschemering onge merkt over in de morgenschemering. Te middernacht is het boven de Noor- derkim niet voldoende donker. De astronomische schemering ein digt 's avonds en begint 's morgens, als de zon 18° onder den horizon is. Omstreeks den langsten dag komt de zon echter slechts 11° onder de kim. De burgerlijke schemering eindigt 's avonds en begint 's morgens, als de zon 6° onder de kim is. Bij het eindi gen van de burgerlijke schemering zijn de sterren van de 1ste grootte 's avonds zichtbaar geworden. Als de astronomi sche schemering eindigt zijn de sterren tot en met de 6de grootte (dus alle voor het bloot oog zichtbare sterren) zicht baar geworden. Bij den 1 25sten sterfdag van den grooten meester op 31 Mei 1934. In 1749 bevond de jonge Haydn zich, zooals hij zelf schreef, „met drie slechte overhemden en een versleten rok" te Weenen in de ellendigste finan- cieele omstandigheden, die men zich slechts denken kan. Gedurende eeni- gen tijd was hij bijna dakloos; slechts met de grootste moeite vond hij een onderkomen bij een zanger op een dak kamertje. In dien tijd wa3 het, dat de jonge musicus, die ondanks alles zijn ondernemingslust nog niet verloren had naar Mariazell ging, de bekende bede vaartplaats der Weeners, omdat hij gehoord had, dat de regent der kerk koorzangers noodig had. De regent wees echter Haydn's verzoek, om als zanger zijn medewerking te mogen verleenen, tamelijk bruusk van de hand. Wat deed Haydn nu? Ongemerkt begaf hij zich tusschen de zangers, trok de muziek uit de handen en zong met zijn rijke stem een kerkaria. Het succes was verrassend. Verscheidene kerkgangers infor meerden, die er gezongen had, en toen zij hoorden, dat het een musicus in zeer moeilijke omstandigheden was, hielden zij een geldinzameling, die 16 florijnen opbracht een vermogen voor den niets bezittenden Haydn. In Weenen verdiende Haydn zijn brood met het geven van serenades. 'T JUTTERTJF Op zekeren nacht veroorloofde hij zich een aardigheid. Hij verzamelde een groot aantal musici, verdeelde hen over allerlei donkere hoekjes en op een brug, waarna hij hen als leider der serenade bevel gaf om te spelen, wat zij maar wilden. Er ontstond volgens de politieberichten „een verschrikke- lijke kattenmuziek". De bewoners, die reeds in diepen slaap lagen, werden wakker en maakten groot misbaar. Haydn wist echter aan de poilitie te ontsnappen, evenals de meeste ande ren; een paukenist en een violist wer den gegrepen en veroordeeld tot eenige dagen arrest. Bij een plechtige opvoering van Haydn's grootste werk „Die Schöp- fung". welke in Maart 1808 te Weenen plaats vond, werd de reeds grijze meester na de woorden: „Es werde Licht", overladen met de spontane bij valsbetuigingen der aanwezigen. De componist boog voor het publiek, hief de handen ten hemel en riep met luide stem uit: „Niet van mij, van Daarboven komt alles". Haydn was niet gelukkig in zijn kinderloos gebleven huwelijk. Op 20 Nov. 1760 was hij met zijn vier jaar oudere vrouw getrouwd. Hijzelf be schreef zijn vrouw als eigenwijs, ver kwistend, bigot en jaloersch. Haydn toonde in zijn huwelijk eerst recht, zijn geduldige, stille natuur, hij gaf echter uitdrukking aan zijn ge voelens toen hij de muziek schreef bij Lessing's woorden: „Ein einzig böses Weib gibt's höchstens in der Welt. Nur schlimm, dass jeder seins für dieses einzig' halt." Dat was de wraak van den musicus op zijn vrouw, van wie hij eens schreef: „Het kan haar geen steek schelen, of haar man een kunste naar of een schoenmaker is." En we gaan niet naar Rome En we gaan niet naar Rome Want we hebben d'r nik3 van terecht gebracht. Dat zingen ze nouw op die voetbal lers want ze hebben d'r niks mee ken- ne winne en nouw hebben ze dan zeilef dat liedje ook voor niks gemaakt en weet u wat ze d'r nouw van moeten maken. „We hebben gehemitoot „We hebben gehemitoot „We hebben geproefd, geproefd, geproefd en nog eens geproefd. Zie u, das nouw de Hemito. En nouw kan ik wel zeggen dat 't allemaal mooi en lekker was en dan weer over wat anders beginnen, maar nouw zal ik dan toch ook eens wat van die Hemito vertellen. Aardige juffrouwen en me- heeren zijn dat he, die daar allemaal in die hokkies magge staan waarin ze van alles neer gezet hebben en zoo'n tentoonstelling is wel gemakelijk hè, want ik had een heele vuile zakdoek, omdat ik daar m'n schoenen mee af- geveeg had omdat die zoo vuil waren. En dat wil me moeder nou nooit heb ben en die geef me altijd op me kop. Nouw, en toen heb ik die zakdoek van mij aan zoo'n zeepjuffrouw gegeven en die heb zij fijn gewasschen en toen liep ik tegen die meheer gezegd die d'r ook was, dat ik tegen me moeder zou zeggen dat ze d'r ook mee was- schen moet en nou hep ik ook aan die meheer gevraag of ie eens aan die meheer van die fabriek, die allemaal letters in de lucht schrijft vragen wil, of ikke ook eens mee mog. Nou hij zou eens vragen en die meneer die d'r is met die groote kuif, die ken mooie moppen vertellen 's avonds hè en die andere meheeren en juffrouwen die draan magge meedoen die kenne dat ook goed hé. Maar t is toch niet heelemaal zooals het moet zijn. Kijk nouw eens, de meeste meheeren en juffrouwen die op aL™6"! st?an' die laten 3e nouw ademaal precies zien hoe of 't gemaakt en smaakt. Pij Koffie Hag ken je in dat kraam- pie koffie drinken en ook van die douwe Egberts en die heb ook tabak voor te rooken en in je mond te ste ken en sigaren en je ziet ze wasschen en drukken en kleeden maken en nog een hoop meer van die dingen en nouw moesten ze eigelijk in die stand waar ze die in geblikken melk ver- koopen, daar moesten ze nouw feitelijk een koei in neer zetten en daar dan niks anders mee doen als melken, dan ken je precies zien hoe dat dan in die fclikkies ging. Dan wist je meteen ook wat je kocht. Maar affin, ze zalle daar wel weten wat ze willen. En dat van die ballonnen vond ik erreg mooi en ook dat van die juffrouwen die uit andere plaatsen gekomen zijn om hier van allerhande kleeren aan te trekken en die dan aan de menschen te laten zien. Maar daar heb ik niks van ge zien, maar m'n zussie zei 't, die is d'r geweest met die man van d'r, waar ze mee getrouwd is en nouw hep ze ook zoo ies gekocht, ik gelooof datte het zoo'n mooie piejaamaa is met van die bloemetjes derop en waar je mee aan 't strand ken liggen. Nou zij moet 't weten wat ze met 'r piejaamaatjes doen wil, maar ik trek 'm alleen in m'n bed aan. Nouw is die Hemito Zondagavond alweer afgeloopen hè en ik heb nog niks gewonnen en nou zal ik dan nog maar gauw wat letters zien te krijgen he en ze hadden de Heldersche Bovs maar naar Milaan moeten sturen om daar te voetballen tegen de Zwitsers, want die kenne d'r wel wrat van nou ze kampioen geworden zijn en die dokter Wagenamaker die vaart nouw ook en ie was fijn toen ze 'm ingevaren heb ben, en as ik 'm nouw was dan zouw ik maar erregens anders gaan liggen dan waar die onderzeeboot tegen de kant opgevlogen is, want as die dat nouw nog eens zouw gaan doen en die dokter Wagemaker zou d'r ook liggen dan zouwen ze misschien wel veer gauw een nieuwe boot moeten gaan maken en ik wil maar zeggen dat ie mooi is, erreg mooi en as dat zoo door gaat dan krijgen we nog grootere booten. Ja ik heb wel eens meer gezeg dat de Jutterij vooruit gaat hè daarom maken ze nouw maar vas weer van alles nieuwe belasting. En dat hebben ze nouw op de radijooantenne gedaan en op die andere dingen die op en bo ven de straat hangen as d'r nouw men schen zijn die een dik naamplaatje op hun deur hebben hangen, die moeten dan maar gauw een dunner derop laten maken, want anders moeten ze ook nog belasting betalen omdat dat plaatje dan boven gemeentegrond hangt en dat mag niet, anders zou die grond mis schien bederreffen snap u. Nouw ik houw op, tot de vollegende keer dan maar weer hè. daaaag.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14