ZATERDAG 2 JUNI 1931 PAG. La Lumanta Stelo TOB NOOIT HOEKJE 'T JUTTERTJE leerarencorps om er van overtuigd te zijn, dat deze vrees ten eenenmale on gemotiveerd is. Men heeft dat immers op paedagoglsche gronden zelf gewild: meer individueele beoordeeling van den aanleg der leerlingen. De schaduwzij de dat er thans klassen zullen ge vormd worden van max. dertig leerlin gen, moet maar aanvaard worden in naam der crisis. Overigens bevreemdt het wel een weinig, dat er met de^e ineensmelting een bedrag van 17.000 vulden (volgens een ander lid maar 12.000 gulden) zal uitgespaard worden. Wel heel weinig! Zoo'n school op gang te houden kost zoo veel! Na nog een erkele toegejuichte grap van den heer Wijnkoop werd de voordracht aangeno men. Pourquoi tant de bruit pour une omelette? Kunstgebeuren. Onder rubriek „Kunstleven in de hoofdstad" kunnen we brengen het groote concert in het Stadion op 2 Juni. Dan moeten we zeggen, dat men in de eerste plaats Willem Mengelberg erken telijk moet zijn, wijl hij die ondersteu ning heeft aangewild en aangedurfd, die "toch enkel en alleen een hulppo ging is aan de groote orkesten van Amsterdam en Den Haag (Concertge bouw- en Residentieorkest). Het gewooQ aantal zangers zal verviervoudigd wor den; niet vier solisten, maar drie groe pen van solisten zullen medewerken. Hoe zal dat klinken? Welken indruk zal op deze wijze Beethoven's Negende maken? De radio zal dienst doen, om de uitvoering over te brengen naar Amerika, naar Indië. Het is alleen om dat men blijkbaar op andere wijze niet meer aan geld kan komen, dat men verder het uitspreken van zijn twijfel onderdrukt; anders zou men geneigd zijn te zeggen: non tali auxilio: niet door middel van dergelijke hulp! Om der wille van de goede zaak wenschen we het Stadion op 2 Juni mooi stil weer toe, een „uitverkocht" tot de laatste plaats en afwezigheid van a *\nosferi- sche storingen voor alle radio-luister- aars. Endat het mogelijk zij, dat het bij dit eene experiment blijve! Nog een feit uit het kunstleven: we hebben de interpellatie-Wijnkoop gehad over het weigeren van twee schilderijen op de laatstgehouden tentoonstelling dêr „Onafhankelijken". Zooals te verwach ten was, is de daaraan verbonden motie afgestemd. De censuur over zulk een expositie berust bij B. en W. en wie kan het laken, wanneer de wethouders oordeelen naar hun overtuiging. Bo vendien bleek he* bij het debat, dat de voorzitter van de „Onafhankelijken" zelf den museum-directeur naar zijn oordeel had gevraagd. Overigens wees wethouder Boissevain er op, dat het hier niet een uitzondering betreft: het zou zeer wel mogelijk zijn, dat schilde rijen, als welke hier in het spel waren, ook gecensureerd werden op een ten toonstelling, die niét in een gemeente gebouw gehouden werd. Immers tot zulk een censuur op grond van „strij digheid met de goede zeden" of „be- leedigend karakter voor een bevrien- den staat" hebben B. en W. overal en te allen tijde het récht. Steun-bezuiniging. Het is jammer, dat we ditmaal zoo veel trieste klanken moeten laten hoo- ren, maar daar is nu weer de Steun verlaging; dat is een van de punten, die in het geding zijn bij de zaak van de zooeven vermelde begrooting-1934. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat het aantal werkloozen in Amster dam iets minder is. Maar er waren dan toch nog over de 44.000 ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs. Al doet men het dan niet op eisch van Gedeputeerden, dan zal men toch door bittere noodzaak gedrongen worden te rekenen met zijn kasmiddelen, als het Rijk niet beter over de brug komt. En welk een strijd en gepraat zal dat geven. De een zal ■wijzen op het recht, en de ander op het niet anders kunnen. Misschien dat controle iets kan uitrichten. De moge lijkheid hiervan is wel gebleken bij de stedelijke instelling „Maatschappelijke Steun". Men is daar nauwkeurig gaan controleeren en heeft reeds heel wat on. gerechtigheden ontdekt. Reeds voor een ton is bespaard. En als het nieuwe con trole-systeem geheel werkt zal dat nog veel meer worden. Zulke bedragen „zet ten meer aan" dan zoo'n enkele H.B.S. Een oude „Broederschap". De Remonstrante Broederschap heeft deze week hier ter stede haar alge- meene vergadering gehouden. We ver melden dat hier, omdat deze Broeder schap, schoon thans klein in aantal, vroeger zulk een bijzondere plaats in het leven van de stad Amsterdam heeft ingenomen. De vergadering besloot tot opstelling van een concept-verklaring, waarin zij uitsprak: De Remonstrant.- sche Broederschap beschouwt als taak van den Staat: de handhaving der na tionale traditie van vrijheid en ver draagzaamheid. Zij verwerpt de pseudo- godsdienstige leerstellingen en de ge weld-methoden van den absoluten staat, als in strijd met de nationale traditie van vrijheid en verdraagzaamheid en bovenal als verbastering en afval van het Christelijk geloof. Wèl woorden om te overwegen. Tegen de smokkelarij. En nu nog een mededeeling voor, u, Heldenaren, in het bijzonder. Ge weet dat men uit uw stad in de onze clan destien tweeduizend liter alcohol had binnengesmokkeld per schip. Deze zaak is vóór geweest, in hooger beroep. De procureur-generaal zal schriftelijk con clusie nemen. En het is te hopen, dat het vonnis uw stad bevrijde van het ge vaar van een zekere beruchtheid als „smokkel-centrum", iets wat wij u alleszins zouden toewenschen! Het was mijn bedoeling, nog een en ander over de reisavonturen van den heer Scherer te laten volgen, maar in- tusschen zijn er al weer zooveel an dere, min of meer belangrijke dingen gebeurd in de Esperantowereld, dat ik die graag even den voorrang wil ver- leenen. Zoo vertelde ik U niet lang geleden, dat de bekende Cseh-leerares Marg. Saxl, er o.a. in geslaagd was, de mede werking plus honorarium te krijgen van de Deutsche Reichsbahngesell- schaft in Kopenhagen voor Esperanto- besprekingen (die in het Deensch ver taald werden) bij Deutsche films over Oberammergau en de Beiersche Al pen. Deze onderneming is een groot succes gebleken, hetgeen vooral uit een toeristisch oogpunt van belang is en zoo leidt mej. Saxl thans ook reeds in Kopenhagen een speciale Espe- rantocursus voor beroepsvreemdelin- gengidsen, die in dienst zijn van toe- ristenbureaux. Verder las ik nog, dat het Toeristen bureau in de bekende Zuid-Fransche plaats Cannes, waar Esperanto reeds eenige/ tijcj officieel gebruikt wordt, cok enkele beambten ter beschikking van het Esperantosprekende publiek stelde. De Haagsche Esperantisten werden voor enkele weken verrast met een bezoek van den heer Liniger, af gevaardigde van de Universeele Espe ranto Vereeniging in Bern, die in op dracht van de Zwitsersche Spoorweg directie en het Zwitsersche Verkeers bureau, gedurende de maanden April en Mei 1934 een rondreis door Frank rijk, België en Nederland maakt, om Fsperantolezingen te houden over rei zen en toerisme in Zwitserland. De lezingen worden opgeluisterd met lichtbeelden, films en gramophoon- platen. En terwijl ik nu schrijf over films met Esperanto tekst, gaan mijn gedachten terug naar een avondpartij, die ik bijwoonde en waar ook enkele films vertoond werden, o.a. één van de zoo bekende en gewilde teekenfilms a la Micky Mouse met Engelschen tekst. En, hoewel ik veel van de En- gelsche taal houd, dacht ik toch, on verbeterlijk als ik in dit opzicht ben, weer aan de mogelijke voordeelen van een Esperantotekst. Want het ontging mij niet, dat 99 van de aanwezigen niet in staat was de dikwijls zoo gees tige, typisch Engelsche uitdrukkingen in goed Hollandsch over te brengen, laat staan de clou ervan te begrijpen. „Zou dit dan met een Esperantotekst beter gaan en zou niet een groot deel van het geestige dan juist verloren raken?" vraagt iemand misschien. Wat het eerste betreft, ja, ik ben ervan overtuigd, dat het Esperanto vlugger en beter te begrijpen is voor iedereen en wat 't geestige aangaat, wel, dat raakt immers toch verloren als het grootste deel van het publiek het En- glesch niet of niet vlug genoeg be grijpt! In elk geval zou misschien een proef met zoo'n teekenfilm als propa gandamiddel, b.v. de wereldreis van een egel, zoaols binnenkort bij een Russische filmmaatschappij zal ver schijnen en dan met de voordeelen van eén taal erin verwerkt, de moeite kun nen loonen. Men kan 's probeeren! Met deze aanhaling loop ik natuur lijk weer gevaar, net als toen ik eens het woord „loudspeaker" gebruikte, dat iemand me verwijt, dat zooiets niet past voor een „ras"-Esperantiste! Maar is dat eigenlijk wel zoo? Het kan veel eerder een bewijs zijn, dat een zekere practische voorkeur voor Espe ranto heelemaal niet hoeft te leiden tot een afkeer van andere talen. Integen deel, mijn belangstelling daarvoor is juist gegroeid sinds ik ontdekte, dat 't mij, met behulp van Esperanto, meer dan eens gelukte, gedeelten uit Zweed- sche, Deensche, Spaansche en Italiaan- sche tijdschriften te ontcijferen, waar anders geen sprake van was geweest. En dat komt de animo voor talenstu- die's wel ten goede. Nu zijn er altijd nog menschen, die zeggen: „Ja, maar als je een andere taal leert, kun je naar het betreffende land gaan om je practiscb te oefenen. Maar waar moet je daarvoor met Es peranto naar toe?" Nu, een Esperantol a n d in dien zin is er natuurlijk niet! Maar wel een Esperantogebied, dat evengoed aan het doel beantwoordt. En dat is voor ons Nederlanders in de eerste plaats het internationale Esperanto-Huis in Arnhem, dat, voor dat doel door het Arnhemsche gemeentebestuur aan het internationale Cseh-instituut afgestaan en gelegen in een prachtig park in de aan natuurschoon zoo rijke omstreken van Arnhem, aan de Esperantisten een ideale zomerverblijf- en tegelijkertijd oefenplaats biedt. Want alleen Espe ranto is daar de voertaal! En men kan er bovendien de bekendste Esperan tisten ontmoeten! Kort geleden gaf b.v. de heer Raymond Schwarz uit Parijs (wereldbekend als auteur en als redac teur van het geestige en goedkoope maandblaadje La Firato De Zee- roover) met zijn echtgenoote daar een vroolijken cabaret avond. Geeft men er echter de voorkeur aan, zijn vacantie b.v. aan de Rivièra door te brengen en tegelijkertijd Es peranto te oefenen, dan biedt zich ook daar een goede gelegenheid in den vorm van het Internacia Hejmo Espe- tantista te Aspremont, waar de vrien delijke gastheer en gastvrouw zeker alles zullen doen om de bezoekers zoo veel mogelijk te laten genieten van een verblijf in het zonnige Zuiden! MOLLY KEISER, 2e Schuytstraat 155, Den Haag. GEVOEL EN VERBEELDINGS KRACHT. Een aanwinst in het leven, mits.... op de juiste wijze gebruikt. Gevoelige menschen met een leven dige verbeeldingskracht genieten van dingen in het leven, die de nuchtere practicus niet opmerkt. Dus is er reden tot dankbaarheid, wanneer men ge voelig is en verbeeldingskracht bezit, maar toch zijn het eigenschappen waarmee men voorzichtig moet zijn. Want gevoelige menschen zijn veel vatbaarder voor invloeden, goede zoowel als kwade. Als kinderen staan wij onder den invloed van onze ouders, maar er komt een oogenblik, dat wij zelf ver antwoordelijk zijn voor hetgeen wij doen. Daarom kan niemand zich blij vend verontschuldigen, dat zijn opvoe ding verkeerd is geweest. Wat u vandaag over een jaar zult zijn, hangt nauw samen met de rich ting, waarin gedurende dat jaar uw gedachten zulen gaan, en met de in vloeden, die u in uw leven zult toe laten. Welnu een volwassen mensch kan wel degelijk leiding geven aan zijn of haar gedachten, en kan evenzoo be paalde invloeden zoeken en andere zeer beslist mijden. Sterkte van karakter, concentratie, zelfbeheersching, verdraagzaamheid^ persoonlijkheid, dat alles kan slechts langzamerhand opgebouwd worden. Maar allereerst moet de ernstige en oprechte wil tot dat opbouwen bestaan. Degenen, die zich maar laten leven, die blind zijn voor hun eigen gaven, en alle inspanning schuwen, zullen nooit vooruit komen, noch innerlijk, r.och in de maatschappij. De natuur geeft niet alles wat in het leven tot geluk strekt aan een enkel mensch, noch doemt zij een ander mensch tot ongeluk en mislukking. Onverschillig hoe uw omgeving is, of hoe dez vroe ger geweest mag zijn, stellig zijn er menschen, die niettegenstaande de zelfde, of zelfs in sterkere mate be lemmerende omstandigheden, zich daarboven wisten te verheffen en hun teven gelukkig en succesvol wisten te maken. Wij zeiden het reeds, niemand heeft het volmaakt aan ons aller levensgeluk mankeert iets, en het is aan ons zelf om dit tekort aan te vullen en om het beste te maken van ae kansen, die ons wel gegeven zijn. Te veel menschen zijn nog geneigd, de verantwoordelijkheid voor wat zij zijn te ontloopen. Zij zeggen: (ik heb oie en die negatieve eigenschappen ge- erf d en daarom mag men van mij niet hetzelfde verwachten als van een an der). Maar deze redeneering gaat mank, want ieder mensch heeft een wil, en waarvoor dient deze wil anders, dan om onze zwakheden te bestrijden? Misschien bent u geboren met een ze kere voorbeschiktheid tot zenuwach tigheid of bent u overgevoelig. Maar alleen dan wanneer u passief bij de r akken gaat neerzitten, kunnen deze eigenaardigheden u schade doen. Ge voeligheid kan een zegen zijn, wan neer u deze gebruikt om anderen te ontzien en niet om uzelf steeds veron gelijkt te wanen. Iedere eigenschap kan tot opbouw of tot afbraak leiden, alles hangt er slechts van af, hoe men haar gebruikt. Het is uw eigen ge zichtspunt dat bepaalt of u gelukkig of neerslachtig bent, succes of niet, en zelfs tot in een groote mate of u ge zond en flink bent, of slap en spoedig vermoeid. En dit gezichtspunt is ont staan door de suggestieve kracht van uw eigen gedachten. Gevoelige menschen met een groote vatbaarheid voor indrukken kunnen juist actieve, succesvolle menschen bij uitnemendheid zijn wanneer zij hun eigen natuur maar begrijpen en weten te leiden. Want gevoelige menschen zijn meestal begaafd en neigen, tot originaliteit. Wij moeten critisch en met onderscheidingsvermogen tegen over onze gedachten staan, inplaats van hun speelbal te zijn Wij bevinden ons letterlijk, op ieder moment, temidden van een oceaan van gedachten. Gedachten zijn een kracht, een trilling die ons met een bepaalde atmosfeer omringt, nog lang nadat de gedachte zelf voleindigd is. Wanneer u een krachtige, verheffende gedachte denkt, bereiken de trillingen daarvan ieder hoekje van uw geest, en de in vloed daarvan kan nog heel lang na werken. Wy kunnen zelfs dikwijls een: bepaalden invloed ondergaan van ds gedachten-trillingen van anderen. Dit behoeft u echter nimmer ertoe te bren gen, om dingen te doen, die u zelf niet zoudt wenschen te doen; wanneer u zichzelf slechts omgeeft met een krach, tigen muur van gezonde intens opbou wende gedachten, zullen de negatiev» gedachten van anderen erop afsluiten als een knikker op een muur. Maakt uw gedachten krachtig en ge zond, en gebruikt uw verbeeldingsu kracht om u voor te stellen hoe goel het u zal gaan, hoe veel u zult beren ken en welk een opgewekt en gelulo kig mensch u bezig bent te worden. DR. JOS. DE COCK. 1 I I „Ik houd niet van den nieuwen directeur!" „Ik zouj hem maar niet te veel ver-, trouwen!" „Ik zal hem maar niet te dichtbij vertrouwen!"

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 17