Wat Oome Piet, de oude kreeuwer, uit zijn diensttijd vertelde HERMAN NYPELS' HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JUNI 1934 LUCHTVAART In ruim twee uur naar Huil Vlieg-ongeluk. De toestand van den weg Afsluitdijk-Harlingen. Kippendiefstallen te Barneveld. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk te Amsterdam. Buitenland Schandaal tusschen officieren en burgers in een Hongaarsche stad. Historisch kasteel ingestort Overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Auto-ongeluk. Een heel dorp verzwolgen Een z.g. bericht van Barberan en Collar, Het goud van de Tubantia De groote keus, de lage prijs Kledingmagazijnen 25» MILLIOEN YEN VOOR JAPANSCHE VLOOT. Het Japansche departement van marine heeft 250 inillioen aangevraagd voor uit breiding van de Japansche marine en luchtvaart. DE GESTOLEN SA AR-DOCUMENT EN UIT DE SA AR OPGEVISCHT. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de politie Donderdag de onlangs uit ae Fransche Saar-schoolarchieven gestolen documenten of een gedeelte ervan uit de Saar tusschen Saargemünd en Gross- Bliedersdorf heeft opgevischL JAPANSCHE KRUISER TE WATER GELATEN. De nieuwe kruiser Mikoema. een zuster schip van de Mogami, is te Nagasaki te water gelaten. De oorlogsbodem heeft een waterver plaatsing van 8500 ton en ontwikkelt een snelheid van 33 knoopen. terwijl de bewa pening bestaat uit 15 stukken geschut van zes duim. De nieuwste verbinding van de K.L.M. Aneta-Vaz Dias meldt uit Huil: Huil, een van de belangrijkste Engel- ache havens, iets Noordelijker aan de tegenovergestelde kust van de Noordzee gelegen dan onze lage landen, is dank zij de K. L. M. voortaan van Amster dam af dagelijks in ruim twee uur te be reiken! Deze nieuwe dienst, die gisteren voor het verkeer werd opengesteld, is de tweede directe verbinding tusschen de hoofdstad van Nederland en de Engel- sche havenstad. De andere veel oudere verbinding is de geregelde stoomvaart dienst van de Hollandsche Stoomboot maatschappij. Ruim vier en twintig uur duurde deze reis, hetgeen echter niet zooveel langer was dan langs den omweg via Londen. Want voor deze route had men ook on geveer 21 uur noodig. En nu: in ruim twee uur van de Amsterdainsche vliegha- ven Schiphol naar het vliegveld Hedon op een kwartier afstand van het centrum van Huil! DE LUCHTWEDSTRIJD LONDEN—MELBOURNE. Kingsford Smith doet mee. Naar te Melbourne vernomen wordt, heeft Sir Oharies Kingsford Smith met: een Amerikaansche Lockheed Altair- machine ingeschreven voor de race naar Melbourne in October. Het toestel heeft een maximum-snelheid van 360 kilometer, Zijn tweede bestuurder is kapitein Taylor. Twee dooden. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden verzoekt dringend verbetering. De Kamer van Koophandel te Leeuwar den heeft een adres gericht aan den minis ter van waterstaat terzake van den weg Afsluitdijk—Harlingen. Het adres verzoekt den minister nog maals en met den meesten aandrang, die maatregelen te treffen, waardoor ten spoe digste de weg Afsluitdijk Harlingen opengesteld kan worden voor motorvoer tuigen. welke de tweede klas wegen be vrijden. zoodat niet langer dit slechts 10 km lange gedeelte, dat juist den toegangs weg naar Friesland vormt, een beletsel zij voor die vrachtauto's en autobussen, welke wel toegelaten worden op het overige deel van den weg AmsterdamAfsluitdijk LeeuwardenGroningen en de voornaam ste verbindingswegen in Friesland. Donderdagochtend is nabij Croydon een Fransch post-vliegtuig omlaag ge stort, nadat het toestel tegen een van de masten van de radio-antenne van het vliegveld was gevlogen. Het vliegtuig was juist naar Frankrijk opgestegen. De bestuurder en de mecanicien wer den gedood. Nader wordt gemeld: Omtrent het ongeval van het Fransche post-vliegtuig wordt nog bekend, dat bij den val vier huizen werden beschadigd en twee garages met de daarin staande twee auto's werden vernield. De piloot liep ernstige hoofdwonden op, terwijl hem een voet was afgerukt. De mecanicien had den nek gebroken. Bei den moeten onmiddellijk dood zijn ge weest. PELGRIMSTOCHTEN PER VLIEGTUIG. Donderdag werd de eerste luchtdienst uit Br.-Indië naar de Himalaya geopend. Er zal een vliegtuig van Hardwar in de Ver. provincies naar Gauchfar gaan, dat op den weg ligt naar de beroemde 10.000 voet hoog gelegen hindoe-tempel te Badrinath. Een pelgrimstocht naar dien tempel zal daarvoor 10 dagen in plaats van 8 weken duren. Binnenland DE INBRAAK IN DE MIDDEN- STANDSBANK IN DEN BOSCH. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Donderdag veroordeeld den 22-jarigen bankbediende H. v. d. P. in Den Bosch, wegens inbraak in de Nederlandsche Middenstands bank aldaar en diefstal van ongeveer 3000 gulden, tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van vGorloopige hechtenis. Het O. M. had drie jaar geëischt. Verdachte werd te Weenen aangehou den en door Oostenrijk uitgeleverd. DE GEHEIMEN VAN DE ZEE. Donderdag heeft schipper P. Reedert van Goedereede aan de vischmarkt te i Rotterdam onderdeelen van een Fransch vliegoiig aangebracht, die hij visschende 16 mijl ten Noord-Oosten van het licht schip Maas, in zjjn net had gekregen. De deelen, zooals het lashbord, lam pen en olietank, zijn aan de politie ter hand gesteld. Het bleek dat zij nog niet lang in zee hadden gelegen. Den laatsten tijd zijn er te Barneveld weer talrijke kippendiefstallen voorge komen. Er ging vrijwel geen dag voorbij zonder dat er een of meer dieren ver mist werden. Het waren er soms 100 of meer per week, zonder dat men de dieven kon betrappen. Woensdag evenwel heeft de recherche te Hilversum de hand kun nen leggen op twee personen in verband met een te Barneveld gepleegden diefstal van 33 kippen. Hiermee is men waar schijnlijk op het spoor van een bende van ongeveer 8 man, welke zich sedert lang aan dergelijke diefstallen schuldig zou maken. Beide mannen zijn naar Barne veld gebracht OPLICHTING VAN F 14.000. Koopman in tapijten aangehouden. Een 49-jarige koopman in tapijten, die door de politie te 's Gravenhage werd ge zocht wegens oplichting van 14.000 is te Amsterdam aangehouden en in het hoofdbureau opgesloten. FRAUDE DOOR BANKDIRECTEUR. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de directeur van de Soester Bankvereeni- ging voorheen Sukkel Co., gearresteerd is wegens wanorde op zaken. Thans is gebleken dat een bedrag van 15.000 zoek is, verscheidene menschen ziju hierbij ge dupeerd. GRIEZELIGE VONDST. Donderdagmorgen j.1. werd door eenige werklieden, te werk gesteld bij de kana- lisatiewerken te Kolhorn, tijdens het af graven van een gedeelte van den West- frieschen dijk voor het nieuwe kanaal Stolpen—Kolhorn, een eikenhouten kist van 1.85 m lengte gevonden. Toen de kist werd opengestooteri, bleek zij een ge raamte te bevatten. De kist werd ge vonden in den voet van den dijk tusschen een laag zeewier en heeft daar vermoe delijk al eeuwen gelegen. Aangifte werd gedaan bij de politie en op last van den Officier van Justitie is het geraamte in een verzegelde kist te Barsingerhorn bijgezet, aangezien er geen vermoeden tot misdrijf bestond. VRACHTAUTO VERBRAND. Eén öoode, één zwaar gewonde. Op den Graafschen weg onder Nijmegen is gisteren een vrachtauto na een botsing met een motorrijwiel in brand geraakt; de chauffeur is omgekomen. Diens bege leider kreeg brandwonden; de motorrijder werd licht gewond. Een man en drie kinderen gewond. Donderdagavond tegen zes uur is te Amsterdam op den hoek van de Govert Flinckstraat en de Hemonylaan een ern stig auto-ongeluk geschied, waarbij vier personen, drie kinderen en een volwassen man, gewond zijn. Op genoemden hoek stonden achter elkaar twee auto's en daarvoor een drie- wielige bakfiets naast het trottoir. De chauffeur van den achtersten auto wilde den motor met den slinger aanzetten. Hij nad echter den auto in de eerste ver snelling laten staan, met het gevolg, dat deze, toen de motor aansloeg, met een schok naar voren schoot en botste tegen den daarvoor staanden auto. De chauf- eur geraakte tusschen de bumpers be- «f u de andere auto en de bak fiets hebben een zeer krachtigen duw gekregen en wel tegen een lichtmast ter ELÜÜf' OIuver geworpen is en terecht gekomen op drie kinderen, die daar aan het spden waren. Het bleek, dat van een 14-jarig meisje een onderbeen verbrijzeld vo'erd" vlnT h6t L V- gasthuis ver- uenrtic v JHng Jeetje is met in- hn!o g K ^Zlngen naar het Binnengast huis gebracht, een 5-jarig jongetje had 8?houder. maar kon naar !Q B w°u,nE gebracht worden. De „-I-jarige chauffeur, die tusschen de «ik?0™ twee aut0'8 bekneId was ge- y'lar *as er..ernstiR aan toe. Hij is met zware inwendige kneuzingen naar liet Binnengasthuis vervoerd. e.t.?ngeluk bad in de buurt groote op- dienst n» Ve?'kt: g^e^kund^e J ™et twee zieken-auto's ter hien h' Bruining van dezen dienst heeft de eerste hulp verleend. Onbesuisd optreden van een officier. Naar A. Reggel bericht, vond dezer da gen in de Hongaarsche stad Keckskemet een schandaal plaats, waarvan de hoofd personen een officier, een '/oer en een groot-grondbezitter waren. Naar het blad bericht, bewoog zich daar Vrijdagmiddag eeu af deeling huzaren on der leiding van den len luitenant Matus- kovits langs den weg naar Szolnok. Iets vóór de huzaren reed een boerenwagen, met het gevolg, dat het stof, dat die wa gen maakte, den huzaren voortdurend in het gezicht woei. Er volgde een heftige woordenwisseling tusschen den luitenant en den met zijn vrouw op den wagen zit- tenden boer, waarbü plotseling de luite nant zijn sabel trok en op den boer begon in te slaan. Nadat hii een paar maal op dezen had ingehouwen, liet hii zich zelfs door een huzaar een nieuwe sabel geven en sloeg met deze opnieuw op den boer in. Op dat oogenblik kwam de grootgrond bezitter Nagy op een fiets voorbij. Nagy, die in den oorlog 27 maanden aan het front stond, en vier maal gewond werd, is reserve-officier. Hij was echter bü deze ontmoeting zeer eenvoudig gekleed. Toen hij zag wat er gebeurde, stapte hij van zijn fiets en riep den luitenant veront waardigd toe: „Is dat geoorloofd, luite nant?" Matuskovits, die blijkbaar niet wist, met wien hij te doen had, sprong over de sloot, die tusschen hem en Nagy was en kwam thans met getrokken sabel op de zen toegeloopen, waarom Nagy hem toe riep: Pas op, ik ben reserve-officier. Matuskovits bekommerde zich echter daarom niet en sloeg met zijn sabel ver schillende malen op Nagy in, die, niet tegenstaande hii zich met ziin fiets ver dedigde, op ziin rechterarm een en ziin linkerschouder drie houwen kreeg. De luitenant was daarmede echter niet tevre den, maar beval den soldaten Nagy te arresteeren en naar de kazerne te bren gen. Hier verscheen Matuskovits een half uur later in gezelschap van twee andere officieren in het arrestantenlokaal. Wat daar geschiedde is niet bekend, feit is echter, dat Nagy later niet alleen Matus kovits, maar ook de beide andere officie ren tot een duel deed uitdagen! De boer had intusschen van de gelegen heid gebruik gemaakt, om te verdwijnen, zoodat men thans tracht vast te stellen, wie de boer was. Woensdagmiddag is het historische kasteel van de hertogen van Havré, ge legen op 7 km van Bergen, geheel inge stort. Het kasteel, dat uit de Middeleeuwen dagteekent, was sedert langen tijd bouw vallig en onbewoond. Twee jaren geleden reeds stortte een zijvleugel van het kasteel in. DOOR EEN STUK VAN EEN LIEGWIEL GEDOOD. Een man, die in zijn woning te Verdun, nabii Montreal, de krant zat te lezen, is op slag gedood, doordat hij getroffen werd door een deel van een vliegwiel van een zaagmachine, welk vliegwiel op ongeveer een kwart mijl afstand van zijn woning uit elkaar sprong. Het brok staal, met eeu gewicht van 25 pond, werd met groote kracht door de lucht geslingerd, drong door het dak van het huis, het plafond en den vloer van de bovenste verdieping en zoo in de huiskamer van het slachtoffer, wiens schedel werd gespleten. De onge lukkige werd begraven onder een hoop puin gevonden Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen, die soms het karak ter van een wolkbreuk aannam, zijn de zijrivieren van de Tarn, in Zuid-Frankrijk zoodanig gezwollen, dat zij buiten haar oevers zijn getreden en vele dorpen in de omgeving van Toulouse hebben over stroomd. Verscheidene huizen zijn aan het water ten offer gevallen en de bewoners konden zich met moeite redden en slechts enkele draagbare voorwerpen in veilig heid brengen. Op vele boerenhoeven is men er nog in geslaagd, het vee weg te arijven, doch de koren-, haver-, mais- en boonenvelden zijn overstroomd en de oogst ging reddeloos verloren. Achttien ernstig gekwetsten. Donderdagavond is er nabij Menton, in het departement van de Orne, in een kromming van den weg, een volle autobus in botsing gekomen met een zwaren vrachtauto. Achttien menschen werden ernstig gewond. De autobus werd geheel vernield. VROUW SPRINGT VAN DEN STEPHANSTOREN TE WEENEN. Woensdagmiddag is een vrouw, die een einde aan haar leveu wilde maken, ter halver hoogte van den Stephanstoren te \eenen naar beneden gesprongen. Zij bleef echter aan een uitsteeksel hangen. Met groote moeite kon de brandweer de zwaar gewonde vrouw bereiken en in vei ligheid brengen. Na een aardbeving. Reuter meldt uit Pesjawar: Na een buitengewoon heftige aardbeving is een Afghaansch dorp van ongeveer 150 buizen volkomen van den aardbodem verdwenen. De aardbeving werd voorafgegaan door langdurige onderaardsche rommelingen en slagregens, zoodat de ongeveer 800 in woners zich intijds in veiligheid konden brengen, voor de aardkorst openspleet en de leemen hutten eenvoudig verzwolg. VALSCHE BANKBILJETTEN IN ZUIDSLA VIË. Naar de Magyarorszag verneemt, heeft men in Zuidslavië de bankbiljetten van 1000 dinar uit het verkeer teruggenomen, omdat men er achter gekomen is, dat een valsche muntersbende, die blijkbaar haar zetel in Triest had, op groote schaal en zoo goed die biljetten heeft nagemaakt, dat zij nauwelijks van de echte te_ onder scheiden waren. Vele honderdduizenden biljetten zouden vervalscht en in verband daarmede twee Italianen gearresteerd zijn. AAN DE KAAK GESTELD. Volgens de Rheinisch-Westfaelische Zeitung is een zekere Karlowski uit Castrop-Rauxel door de strafkamer te Dortmund tot een jaar kerkerstraf ver oordeeld, omdat hij malverstaties had ge pleegd ten nadeele van het winterhulp- werk van de nationaal-socialistische Wohlfahrt. Het bijzondere van dit vonnis is, dat hij, vóór het ondergaan van deze straf, behangen met een bord door de straten werd geleid en toen het donker werd, op een plein door een zoeklicht werd besche nen. EEN VIJFLLNG. Uit Northbay (Ontario) wordt gemeld, dat daar de vrouw van een farmer vijf meisjes ter wereld heeft gebracht. Alle kinderen zouden gezond zijn. LANG MAAR GOEDKOOPER. Reuter meldt uit Boedapest: Een lading kolen is juist hier uit Gdynia (Polen) aangekomen, na een reis van niet minder dan vijf weken. De oorzaak van den langen duur der reis is dat de kolen niet over land doch o\*ër zee, via de Oostzee, het Kanaal, den Atlantischen Oceaan, de Straat van Gi braltar, de Middellandsche Zee, door de Dardanellen, in de Zwarte Zee en vervol gens over de Donau naar Boedapest zijn gezonden. t)eze omslachtige weg was genomen pm de lrpoge vrachtkosten voor steenkool in Tsjecho-Slowakije te ontloooen. Het vervoer over zee bleek nog goedkooper. Thans is besloten geregeld Poolsche steenkool naar Hongarije te zenden via dgn langsten en goedkoopsten weg. TEGEN KANKERAARS IN DUITSCHLAND. De campagne tegen de kankeraars wordt ijverig voortgezet en de straffen die aan kritikasters worden uitgedeeld zyn vaak niet gering. Zoo meldt de Ber- lijnsche correspondent van de Times dat een ingenieur die in het openbaar had gezegd dat dr. Goebbels de oorzaak was van de narigheid in Duitschland, in het concentratiekamp te Papenburg is ge stopt. Hetzelfde lot heeft een lid van een adellijke familie ondergaan nadat hij was uitgevaren tegen een koopman, die op zijn uithangbord de woorden: „De eenige ^del is die van den arbeid" had laten schilderen. Het begrip kankeraar schijnt overigens fantastische vormen aan te nemen. Zoo is te Breslau een imitateur die in een tin geltangel Hindenburg, Hitier en anders leiders van het derde rijk nabootste, ge straft met een verbod van verdere ver tooningen. Waarschijnlijk een zeer onbehoorlijke mystificatie. Volgens een bericht uit Valencia heeft men aan de kust een flesch gevonden met een briefje, waarop stond: „Wij bevinden ons op een onbekend eiland, dat door wil den bewoond wordt. Barberan en Collar." Barberan en Collar zijn de beide Spaan- sche vliegers, wien het destijds gelukt is, om den Atlantischen Oceaan naar Mexico over te steken. Op hun verdere vlucht zjjn zij spoorloos verdwenen. De vondst is in handen gesteld van de justitie, doch deze hecht er geen betee- kenis aan, en gelooft eerder met een mis plaatste grap te doen te hebben. De secretaris van het bergingsvaartuig Artiglio, dat zooals gemeld in de buurt van Oostende een onderzoek heeft inge steld, naar de ligplaats van het in den oorlog getorpedeerde s.s. Tubantia, heeft in een interview met de bladen te Genua verklaard, dat tot nu toe bjj dit onderzoek geen enkel positief resultaat is bereikt. Men acht het zeker, dat het wrak van de Tubantia een hoeveelheid goud aan boord heeft, die als contrabande door de Duit- schers naar de Ver. Staten gezonden was om daar goederen te betalen. Daar de werkzaamheden bij het s.s. Egypt voor de Fransche kust, waar de rest van de goud lading nog boven gebracht moet worden, niet voor 20 Juni hervat kunnen worden, heeft de Artiglio den tusschentijd ten nutte gemaakt door naar het goud van de Tubantia te zoeken. Oome Piet vertelt dat vroeger een weduwe van een bootsman geen pensioen kreeg doch snert kon halen van 't Wachtschip. Oome Piet zou, als ie kon, weer graag matroos worden bij de Marine, Saja kire kooi tedekam bali de sini? Waar heb jij zoolang onder water ge zeten, zegt Oome Piet knorrig, als ik zijn fregat beklim. Ik zeg al tegen de stuurman, oome Piet wjjst met de sted van zjjn zwart „doorrookertje" op zijn vrouw, die juist bezig is het kommalie- want in de kast te doen, ik zeg vorige week tegen d'r: „Ik laat me kielhalen als 't met die Dwarrelnurg niet boelijn over de nok is, die is vast met de noorderzon vertrokken. Me vrouw zegt: Hij kan wel dood zijn, je moet nooit 't ergste denken, zoo ben je er, en zoo ben je Kaptein Jas, dat is zooveel als bij Sieme Zwaan. maar als 't zoo is, is ie d'r wel met stille trom uit geknepen, want d'r stond niks geen ad vertentie van in de Heldersche krant en ik zeg maar, als je geboren wordt, je eerste tand krijgt, de stommiteit hebt om te gaan verkeeren, te trouwen, houten, ijzeren, koperen, zilveren, gouwen, dia manten bruiloft viert, of met militaire eer begrave wordt, dan zet je dat netjes in de Heldersche krant, in 't Juttertje. Jonge, jonge, dat is nou een echt stuk antiek hè, dat toch met zijn tijd meegaat, die Heldersche krant. In mijn tijd al, nog in de zeiltijd, dan spelde we dat ding an boord, in Indië vochten we er om.... Wij zijn varenslui allemaal, in Den Hel der, zoo we reilen en zeilen! Woeker gingen arme vrouwen snert halen van het Wachtschip. De een vischt op geepen en rooie pieter mannen en een ander vischt mijnen! Alles vischt in Den Helder, als ze drie jaar zyn visschen de jongens al op krab- bionasse en zitten ze naar stekeltjes te hengelen.... en de vrouwlui ook maar geen haar beter! Die hengelen allemaal naar een knappen degelijken marineman. Daarom hebben we in Den Helder een krant noodig voor al die visschers en hen- gelaarstersJe kan er precies in zien waar de lui in de tropen uithangen, wat ze uitspoken, of ze een feesie aan boord of dat 't boeljen is en dat ze om Kaap Snert varen en je leest wat er in Soerabaje loos is en ook wat ze in de ouwe Helder en in Nieuwediep met haring besomd heb ben. Dat is niet veel Oome Piet tegen woor- dig, zeg ik. Je moet met de haringtrek- ïcers te doen hebben, de menschen heb ben 't heele voorjaar gewerkt. Nacht en dag en...is 't huilen niet de lamp aan, daar is nou echt: „Kaap Snert". Wil ik je deres wat zeggen, (Oome Piet blaast een zware wolk uit zijn pijp, zegt echter niets, schudt wijsge.erig zijn hoofd, spert de lippen open, doch blijft zwijgen). U wou wat zeggen, merk ik onder danig op. Beter dat ik niks zeg. de beste spre ker verbetert 't een zwijger niet, maar precies als nou de haringtrekkers voor voor al hun heldendaden bij reddingen op kapotgeslagen wrakken, op hun ouden dag op een houtje bijten, precies ging 't, zoo vroeger met de marineman. Ik zeg vroeger! Tegenwoordig wordt er voor hem en zijn gezin gezorgd. Als een onderofficier bij de marine vroeger stierf, dan kreeg-ie een mooie mi- Iitaire begrafenis, dan hield de comman dant bij zijn graf een mooie toespraak, herinnerde aan het plichtsbesef van den overledene en dat ie zich ook op expedi ties als een held had gedragen. Dat meen de die commandant en 't was ook waar, dat ie t vaderland in Oost en West ge- ihenri had. maar 't vaderland toonde de diensten van zoo'n marineman, in dien ttid al bitter weinig op prils te stellen, wanta s de aarde on zijn kist lag dan was alles vergeten, dan was 't: „Roni bom, bom. hom, bom, *01^ komt nooit woorom ,.Tara ta ra frjoni, „Tjom tjom, tjom-o-o-om Dan bleef vrouw en kinderen achter zonder verzorging, dan moest die vrouw Tegenwoordig is dat. allemaal heele 'naai veranderd, heeft de marineman geen zorg voor den ouden dag, is zijn toekomst, wanneer ie zijn plicht doet„ gewaarborgd. Maar in d«i ouden tyd, al deed je nog zoo je plicht, werd je dau zoo goed als aan je lot overgelaten. En al had je nog zoo'n goeien commandant. ze konden niets voor je doen. 't Was miser oever in dien tijd voor d« marinegasten, als ze wat vroeg door. Magere Hein gehaald werden, zegt Oom Piet. Ze konden toch bij hun leven wet wat overlegd hebben, Oome Piet, merk ik op. Daar heb je nu de Nutsspaarbank, waar meneer Witsenburg als Koning der Spaarbank den scepter zwaait! Hoevelei menschen maken daar niet een flink spaarpotje. Kon de marineman, uit den) zeiltijd, vroeger dan ook niet wat weg leggen voor den ouden dag? Wegleggen, in dien tijd een marine vrouw wat overgaren? Oome Piet schudt weer het oude grijze hoofd. Nee dat konden ze heelemaal niet. Als je een marinevrouw vroeg; „Wat eet jij vandaag?", dan was 't: „Waï de kok gisteren gekookt heeft!" Een' sergeant-schrijver had in dien tijd dertig heele harde guldens in. de maand en' 't gekke was, als je vroeger van korporaal' sergeant werd, dan kreeg jeminder tractement door je bevordering, want alle verhoogingen, die je als korporaal genoten had, vervielen en je moest een onderofficiersuniform op de pof koopen' bij de Marine. De vrouw kreeg de helft van de soldij en de man zat anderhalf jaar in de schuld 't Is tegenwoordig, als je poffen wit: „Spreek met Winter ett 't komt in orde!" Vroeger was 't: „Spreek riet de Marine en 't komt in orde! In den ouden tijd werd 't baantje van onderofficier „gouwe armoed" genoemd, 't Gebeurde heel vaak, heel vaak zelfs, dat vrouwen van onderofficieren met hard werken bij anderen er wat bij moesten verdienen.wat geen schande is, want van werken is niemand dood gegaan. maar toch teekent dat 't groote verschil tusschen den toestand van vroe ger bij de marine en van nu. De Neder landers vonden hun ma-me mooi, prach tig, maar als 't op geld aankwam, om at die Dost-Indië-vaarders fatsoenlijk te betalen, dan was* Nederland OostMndisch1 doof.en of admiraal en de officieren.' op de onvoldoende salariëering en het te weinige materieel wezen. *t gaf niets. Tegenwoordig is 't. wat de salariëe-mg betreft heel wat heter voor elkaar, maar nog 7.ün er ta! ,rOT> ond-genensiormoar- den. die heel ontberingen hebben' wieden in hnn diensttijd, die ahiid voor Koningin en Vaderland (Oome Piet sa lueert eerbiedig tegen mui grijze haren)' klaar stonden om de vlag van Holland hoog te houden, wat ook niet meer dan hun plicht was, maar die, met een heet wat schraler pensioen, dan de jong-j gar de heeft, moeten rondkomen, zes gulden en een kwartje. Nu zorgt het Vaderland heel wat heter voor dat personeel en dat strekt ons land tot eer... Ze zeggen wel eens: „die goede ouwe tiid!" Was 't ook.... wat kameraadschap aan boord betreft, maar wat de soldij aangaat, hoop ik. dat die oude tiid voor goed opgeknoopt aan de ra zal bliivnn. en! nooit meer afgesneden wordt. Ze mo gen me kielhalen als de tegenwoordiw marineman zich kan indenken, wat w ij in den zeiitiid hehhen moeten ploeteren, ze weten 't niet. En toch.'t is gek, ik heb nu grijze haren on miin hoofd, maar als d'r nog eens wat uitgevonden' wordt, dat de mensehen weer iong maakt (ie ken nooit weten, er gebeuren gekke dingen genoeg!, dan ging ik weer subiet naar de marine, zette een matrozenmuts on miin hoofd en ging ik weer dienen. Of ze me veel of weinig zouden hetalen, dat, kon me niet schelen, of ik iederen dag snert kreeg en niks anders, kon me ook niet, schelen. Tk heh soms heimwee naar die goeie ouwe tiid. de stem van Oome Piet heeft vreemd toen dienden we om te dienen.... om 't. land, om de zee. om 't seliip, omdat we 't fün vonden ip zon.met een scb'n. een hobbelende geit onder onze bee- nen...dat was leven! Als ie dsmr stond on zee. en de Noordenwind gierde om je kon San. oeh man, daar snant een land rot. niks van. Oome Piet, is nu enthousiast, en ziin vrouw is ook een echte zeemansvrouw, één als ik er nooit beb gezien, want onlc haar nogen twinkelden vol geestdrift Leve de Marine, zegt ze, wat jii Piet? Haven van Nieuwediep. i Juni 1934. Aangekomen van Wormerveer en vertrok ken naar Midsli de Nederlandsche motor schoener „Truida". IN

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6