betere Kleeding Herman Nypels Stadsnieuws z DE HEMITO. Laatste Marine-concert? Visscherij. Salon de Coiffure. Salon de Beauté. PREDIKBEURTEN De alléén bij: Speciaal Haarverven, Haarwerken, Electrische Gezichtsontharing PERMANENT WAVE. SVBaison Gerrifs, derde blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JUNI (934. 9 Op' en Juni Z 3 en ondergang van Zon tijd van hoog water Zomertijd. M D W D V Maan op: ond.: 1.03 11.12 1.19 12.36 1.32 13.57 1.44 15.17 1.58 16.35 2.13 17 54 2.32 19.10 op: 4.43 4.43 4.42 4.42 4.41 4.41 4.40 Zon ond 21.10 21.11 21.12 21.13 21.14 21.15 21.16 en Maan (T exel) Hoogwater sm. nam. 1.19 1.44 2.14 3.05 4.34 5 30 6.32 7.12 2.43 3.54 5.02 6 04 6.59 7.39 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 2 Juni Zondag 3 Maandag 4 21.38 21.40 21.41 Onze vroegere stadgenoot G. J. Lak is bij het laatstgehouden examen van den P. B. N. A. geslaagd voor asp. waterbouw kundig opzichter. AANBESTEDING. De levering van gerookt en pekelspek ten behoeve van de soldatenmenage in het garnizoen Den Helder, gedurende, het tijdvak 1 Juli tot en met 31 December '34 is toegewezen aan Jb. Slikker alhier tegen den prijs van 0.50 per kg voor gerookt en 0.45 per kg voor pekelspek. WIJDINGSAVOND C.J.M.V. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan hoopt de C. J. M, V. Spr. 9 10a, een wijdingsdienst te houden in het ge bouw Palmstraat, op Zondagavond a.s. om 7 uur. Hier zal spreken de heer C. Door- schodt, algemeen secretaris van het Ned. Jong. Verb. De toegang is geheel vrij. -WEEST VOORZICHTIG MET VUUR IN DE DUINEN! Men verzoekt óns de aandacht te willen vestigen op het groote brandgevaar, dat tengevolge van de langdurige droogte is ontstaan in de duinen, waardoor groote voorzichtigheid met vuur geboden is. Wij doen dan ook een dringend beroep op de bezoekers van de duinen om tijdens hun verblijf daar niet te rooken en rookers, die zij eraan treffen, te wijzen op het brandgevaar, dat bestaat. Ook achteloos wegwerpen van een lucifer kan al gevaar lijk zijn. H.A.B.O. VACANTIE-REIZEN, Uit de in dit nummer opgenomen adver tentie, zien wij dat het bekende reisbureau H.A.B.O. te Alkmaar, ook dit jaar weer diverse binnen- en buitenlandsche vacan- tie-reizen organiseert. Deze bekende en inderdaad zeer goed georganiseerde en billijke reizen, welke wederom grootendeels onder de goede leiding van den Heer ten Bruggen- oate, uitgevoerd zullen worden, zullen zeker weer met groote belangstelnng door het reizend publiek worden begroet. Wij wenschen dan ook dit seizoen het reisbureau zoowel als zijn deelnemers, mooie, prettige en gezellige vacantie- reizen toe. ORGELBESPELING LUTH. KERK. A.s. Woensdag, 6 Juni 1934, hoopt de orgeliste der Luth. kerk, mej. Aafje Kamp, een orgelbespeling te geven. Reeds eerder is vermeld, dat op dien datum tien jaar geleden het orgel is ingewijd. Meermalen is men in de gelegenheid gesteld dit mooie orgel te beluisteren, nu a.s. Woensdag wordt U weer gelegen heid daartoe geboden. Een mooi programma is samengesteld voor deze bespeling, die aanvangt om half negen, en uiterlijk half tien wordt beëindigd. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. Heden, (Zaterdag) en morgen- (Zon dagavond) is de uitreiking der Verkoop- weekprijzen door den heer Luijckx een half uur later gesteld, en zal dus plaats vinden om 11 uur 's avonds in de tentoon stellingszaal der Hemito. Het Bestuur der Hemito deelt ons mede, dat beschikbaar gesteld is voor den 15.000sten bezoeker (ster), die heden ver wacht wordt: l waardevolle Gero-Standaard Cassette, Zilmeta, inhoudende: 6 tafellepels, 6 tafelvorken, 6 dessertlepels, 6 dessertvorken, 6 tafelmessen, 1 soeplepel, 1 sauslepel, t groentelepl, 1 aardappellepel. De messen met roestvrij stalen lemmet. De laatste termijn voor het inleveren ^atl het woord „Verkoopweek" is Zon- 5*^9. tusschen vijf en zes uur, bij den heer ^e9.el, Koningstraat (ingang om den j »oek"). f JAARVERGADERING V.V.V. „HELDERS BELANG" Wij maken de leden van „Helders Be lang" V.V.V. er attent op, dat a.s. Maan dagavond 4 Juni ten 8.15 u. de jaarver gadering gehouden wordt in het lokaal Van Weelde, Koningsplein. Voor agenda zie men de in dit blad voorkomende advertentie. BRIEVENBUSSEN. De directeur van het P.T.T.-kantoor verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met de uitbreiding van de gemeente is het noodig enkele brieven bussen bij te plaatsen en na te gaan of de bestaande bussen wel goed zijn geplaatst. Uit den aard der zaak is daarbij zooveel mogelijk ernaar gestreefd den bestaanden toestand te handhaven en de bewoners van de nieuwe woonwijken zoo goed mo gelijk te helpen. Als gevolg van het ter zake gepleegde overleg zullen in Oud-Den Helder de bei de standaardbussen worden weggenomen en vervangen door een nieuwe hangbus, welke zal worden geplaatst aan den muur voor het kerkgebouw der Oud-Katholieke gemeente in de Langestraat. De vrijkomende bussen zullen worden geplaatst in de Hüygensstraat hoek Leeu wenhoekstraat en in de Ambonstraat hoek Soembastraat. De bedoeling is te zijner tijd, als de bebouwing in de hier bedoelde buurten is voltooid, de bussen iets meer naar de grenzen van de gemeente te ver plaatsen. De bussen worden Dinsdag a.s. ver plaatst. Voorts zal over eenige weken in de Vogelenbuurt achter den Ruiighweg ook een standaardbus worden geplaatst en wel die uit de Watersteeg, waar dan een nieuw model hangbus wordt opgehangen. EEN VOGEL-IDYLLE IN DE BROEIKAS. Inderdaad. een vogelidylle in een broeikas. Wij zijn Vrijdagmiddag eens een kijkje gaan nemen en troffen de familie thuis: vijf jongen, gapend van den honger, papa wachtend op zijn wijfje, en. even later de voedering op het nest. Deze vogelfamilie heeft intrek genomen in een der kassen van den heer Heydanus aan de Molengracht: een lijsterpaar, dat hun nest had gemaakt in een der palmen, die in deze kas stonden. Toen de heer Heydanus ze met het meer zomersche weer naar buiten droeg, ontdekte hij het nest en omdat er vijf eitjes in lagen, vond men het jammer het op te ruimen en liet het boompje staan. Met de Pinksterdagen heeft mama lijster daar nu vijf jonkies uit gebroed, en op het oogenblik huist de fa milie rustig en vredig in dezen boom. Er wordt in de kas gewerkt, maar daar trekt zij zich niets van aan. Het aardige was. dat deze lijster den geheelen winter hier gehuisd heeft; blijkbaar had hij verleden jaar dezen boom al uitgekozen voor woon stee en is hij met den winter mee naar bin nen getrokken. Hij voelde er zich geheel thuis, piepte als hij naar buiten (of omge keerd naar binnenwilde, en, als het weer te slecht was, bleef hij maar in huis. Hij wist precies den uitgang te vinden en thans vliegt het lijsterpaar ongestoord in en uit teneinde de hongerige magen der vijf jongen te vullen. Er komt wat kijken voor een huishouden van vijf kinderen en vader en moeder vliegen dan ook om beur ten af en aan. Thans reeds heeft de idylle veel bekijks; het kon na dit stukje, wel eens erg druk worden daar op de Molengracht. Maar toch is het te aardig om het den lezer te onthouden, vandaar dat wij het vermelden. FIETSEN IN DE DONKERE DUINEN. Dezer dagen werden wy aangesproken door iemand, die zich beklaagde over het feit, dat liij niet meer, zooals tot dusver wel mocht, met zijn fiets in de Donkere Duinen mocht komen,— ook niet als hij die aan de hand meevoerde. Wij kunnen naar aanleiding hiervan mededeelen, dat Burgemeester en Wet houders zich genoodzaakt hebben gezien tot dezen maatregel over te gaan, omdat veel fietsers, die zich van hier naar het strand wilden begeven, hun rijwiel ach teloos en onbewaakt in de struiken wier pen, waar hstdan dikwijls vele uren bleef liggen. Om aan dit euvel, zoowel uit een oogpunt van rijwieldiefstal alsook wegens de schade, die hierdoor werd toe gebracht aan het jonge struikgewas, een einde te maken, is toen dit verbod afge kondigd. Wielrijders moeten nu allen hun rijwiel deponeeren in de fietsenrekken bij den ingaeg der Dondere Duinen, waar het tegen een geringe vergoeding wordt bewaakt. Zooals altijd met dergelijke maatregelen, moeten hier de goeden met de kwaden lyden. Rustige fietsers, wien het uitslui tend, zooals onze zegsman, te doen is om via de duinen door de Donkere Duinen te fietsen en langs den Strooweg terug, kunnen dat thans niet meer doen omdat anderen van deze vrijheid misbruik maak ten. MINDERWAARDIGE AARDIGHEDEN Er schijnt in de buurt van de Huygens straat een flauwe grappenmaker te wonen, die zich bezig houdt met het volgende amusement: bij elke concert-uitzending van de radio heeft hij er aardigheid in te genereeren, en dikwijls op de maat van de muziek, zoodat de luisteraars in de omgeving niet in staat zijn het programma te volgen. Ons werd gevraagd langs dezen weg mijnheer uit te noodigen zijn bezigheid te staken en zich met belang rijker werk te gaan bemoeien, aan welk verzoek wij hierbij gaarne voldoen. 't Was een groote menschen-schare in de feestelijke zaal: t Stafmuziekcorps concerteerde voor de allerlaatste maal. 't Was een avond vol van klanken en van kleurenrijke taal, en ze schalden door de ruimte, heel klassiek en muzikaal. En met vedel-begeleiding, zong Hélène Cals sopraan; na die gloedvol-warme solo klapte het publiek spontaan. Nauwlijks was de klank verstorven van het laatste slotaccoord, of zie, onze burgemeester nam op 't podium het woord. In die korte woorden door hem en een lid van 't comité, kreeg de dirigent een hulde, en de schare klapte mee.... Door dit handgeklap en juichen kwam in iedereen de drang, dat dit corps blijft concerteeren, als een nationaal belang. Wie durft nu nog te beweren: „straks gaan al de leden heen!" Nimmer, want het Stafmuziekcorps en ons Nederland zijn één! Hendrik Hakkelaar. JAARVERGADERING „ONZE VLOOT" In het orgaan van de Vereeniging »Onze Vloot» vinden wij thans het offi- cieele programma van de algemeene ver gadering, welke op Donderdag 28 en Vrijdag 29 Juni hier ter stede zal worden gehouden. Afgevaardigden en leden zullen hier Donderdagmiddag 28 Juni arriveeren en worden te 4 uur door het Gemeente bestuur ontvangen. Te 5 uur zal ont vangst plaats hebben ten paleize, waarna te half zeven in het Badhotel te Huis duinen een gemeenschappelijke maaltijd plaats heeft en te half negen aldaar de vergadering aanvangt. De agenda hiervoor luidt: 1. Jaarverslag over 1933. 2. Rekening en verantwoording over 1933. 3. Verkiezing van zes leden in liet Hoofd bestuur ter vervanging van de perio diek aftredende leden, de heerenA. L. Boelen, J. M. Enger, Dr. J. C. Eringaard, E. baron van Heerdt tot Eversberg, G. J. W. Putman Cramer, R. Zuijderhoff. 4. Verkiezing van een lid in het Hoofd bestuur Ier aanvulling van de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heër J. Koster. 5. Verkiezing van een lid in den Alge- meenen Raad ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. P. van Eeghen. 6. Benoeming van eene commissie van van drie leden voor het nazien der geldelijke verantwoording over 1933 en van twee plaatsvervangers. 7. Vaststelling van de plaats waar de volgende gewone algemeene vergade ring zal wórden gehouden. 8. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Vrijdag 29 Juni te 9,50 komen de deel nemers bij Hotel Den Burg tezamen na aankomst van trein 9.38, waarna een ge zoek zal worden gebracht aan den in de haven liggenden torpedobootjager, of naar keuze een vaartocht zal plaats hebben met een der mijnenleggers ter reed$, waarbij een oefening zal worden gehouden in het leggen van mijnen.- Te 1.30 heeft dan een bezoek plaats ann het vliegkamp »De Kooy«, waarna een toer zal worden gemaakt naar de Donkere Duinen. De auto's htervoor zijn welwillend afgestaan door inwoners van Den Helder. Helders Belang zal aan de deelnemers vervolgens een thee aanbieden in »Duinoord« van den heer Klop. Wij herinneren er hier aan, dat de Kon. Nederlandsche Vereeniging "Onze Vloot» geen enkele staatkundige of gods dienstige richting vertegenwoordigt, en zich ten doel stelt om, zoolang niet een regeling is tot stand gekomen waardoor de verhoudingen tusschen de beschaafde stateu uitsluitend door het recht be- heerscht worden en een duurzame vrede verzekerd is, in het nationaal belang wil bevorderen de instandhouding van een voor de bescherming der belangen van het Koninkrijk der Nederlanden noodige en op de sympathie der natie steunende zeemacht. Zij wil daartoe bij alle Nederlandsche onderdanen het besef aankweeken en versterken, dat voor alsnog een zoo krachtig mogelijke Nederlandsche zeemacht onmisbaar is als waarborg voor de eerbiediging van ons onafhankelijk volksbestaan en voor het behoud van het grondgebied van het Rijk in en buiten Europa. ANSJOVISVISSCHERIJ. In de eerste dagen der week werd er door énkele gelukkige visschers aardig ansjovis gevangen,- zoodat bij de belang hebbenden een oogenblik nog de hoop levendig werd, dat er nog wat met de ansjovisvisscherij zou vallen te verdienen. Helaas bleek het slechts een vleugje te zijn, wat weer al te gauw voorbij was, want de laatste dagen, met de wind uit het Oosten werd er haast geen ansjovis meer gevangen. De markt bleef behoor lijk op peil en bewoog zich van f 7.50 tot f 8.per kist. De haringaanvoer begint ook minder te worden en als de teekenen niet be driegen zal de haringteelt spoedig tot liet verleden behooren. Ondanks de ver minderde aanvoer, wilde echter de markt toch niet rijzen. De geepvisscherij gaat nog gestadig door, inaar de aanvoer is maar matig de schrale oostelijke wind is ook voor de geepvisscherij nadeelig. In vergelijking met de vorige week is de marktprijs wel wat terug geloopen, hoewel er voor de dikke geep nog een behoorlijken prijs wordt betaald. Was de vorige week' de Nó'ordzee- visscherij al niet ruim, deze week was het nog minder. Deskundigen vertrouwen, dat als de wind weer eens uit westelijke richting waait, het wel weer beter zal worden. De aanvoer van tong en tarbot, schol en schar was dan ook niet bijster groot. De prijzen waren over het geheel gerekend echter wel iets beter. Enkele garnalenvisschers brachten wat garnalen aan, welke levend naar elders werden vervoerd. De botvisscherij beteekent nog niet veel. I)E TENTOONSTELLING VOOR SLECHTHOORENDEN. Donderdagmiddag is de tentoonstelling, waarover we den laatsten tijd al veel artikelen hebben opgenomen, geopend en als deze courant verschijnt, is zij al weer gesloten. Maar zeker kunnen wij zeggen, dat zij in die twee dagen volkomen aan haar bestemming heeft beantwoord, dat 'er vele stadgenooten raad zyn komen vragen en velen zijn gel 0 pen en bijge staan. »A1 waren het er maar tien, die hier hulp kregen, dan nog had zij haar doel bereikt», zeide ons een der bezoekers. Maar het waren er veel meer dan tien: vol vertrouwen zijn de slechthoorenden hi- rheen gegaan, zij hebben gezien en de instrumenten geprobeerd, zij hebben hun bijdrage gegeven in de onkosten door den aankoop van een of meer loten of door het koopen van een voorwerp, door de S.H. vervaardigd de opbrengst hiervan komt geheel aan de minder goed gesitueerde slechthoorenden en dient voor werkver schaffing enz. kortom, zij hebben allen hun steentje bijgedragen. Verschillende genoodigden waren Don derdag in de voorzaal van «Musis Sacrum« aanwezig bij de opening dezer tentoon stelling. Eenige tafeltjes waren speciaal voor Slechthoorenden ingericht met groepstelefoonsop den spreeklessenaar stond een microfoon opgesteld, zoodat ook de dames en heeren van de stands bijna allen S.H., deze rede konden volgen. Van de autoriteiten waren aanwezig de wd. burgemeester, wethouder de Boer, de wethouders van der Vaart en Smits, de burgemeester van Anna Paulowna en mevrouw Lovink, (de burgemeester van Wieringen was dooreen raadsvergadering verhinderd), van de geestelijkheid pastoor Koopman van de parochie St. Petrus en Paulus, de oud-kath. pastoor Molemen, de kapitein van het Leger des Heils Kors, verder de heeren Rienks, gemeente-arts, Teune, directeur der Water- en Licht- bedrijven, dr. van Waveren, Notaris Engelmann, mevrouw Brutel de la Rivière namens den Vice-admiraal, die persoon lijk verhinderd was, evenals de Burge meester, de heer Driessen, en anderen. Mevrouw de Boer—Jongkees, voor zitster van de Propaganda-commissie, heette hen allen welkom. Zij zeide het volgende: Openingsrede van mevr, de Boer—Jongkees. Dames en Heeren. Als voorzitster van het Comité van aanbeveling voor deze Tentoonstelling rust op mij de aangename taak U allen hier het welkotb te mogen toeroepen. Ik doe dat met te meer genoegen, omdat wij bij het organis'eeren dezer Tentoon stelling van zoovele zijden medewerking hebben ontvangen. Ik kom daar aanstonds op terug, wil beginnen met U, mijnbeer de loco- Burgemeester, te danken voor Uwe aan wezigheid hier, en voor de bereidwillig heid om deze Tentoonstelling te willen openen. Ook mevr. Brutel de ia Rivière, die door haar tegenwoordigheid blijk geeft met. het werk van de Vereeniging voor Slechthoorenden te sympathiseereu, onzen dank 1 Verder een woord van dank voor de aanwezigheid van Burgemeester Lovink en Mevrouw, van Anna Paulowna, luit.-kol. Ridder van Rappard, de beide Wethouders, de heeren van der Vaart en Sn i s, en aan do dames en heeren hier verder nog tegenwoordig. Dames en heeren! In verschillende artikelen in de »Heldersche Courant» is reeds over doel en streven der Ver eeniging van Slechthoorenden een- en andermaal uitgeweid. Ik kan daarover hedenmiddag dus kort zijn. Het doel kan in één enkel woord worden samengevat: de Vereeniging wil hulp brengen aan een categorie van medeburgers, welke in meerdere of mindere mate slecht I100- ren. Deze categorie is grooter dan men denktde slechthoorenden loopen meestal niet met hun gebrek te koop, en van buitenaf is het niet zichtbaar. Daardoor zijn er homleiden, wellicht duizenden in ons land, die zich te midden van de goedhoorenden bewegen, en van wie toch slechts in intiemeren kring bekend is, dat zij slecht hooren kunnen. De Vereeniging ter bevordering van de Belangen van Slechthoorenden wil hen allen helpen; helpen met raad en daad. Zij organiseert liplees-cursussen, geeft d u idige voorlichting bij den aankto.) va 1 gehoor-instrumenten, ten einde op deze wijze de kwakzalverij, die coc in dat opzicht bestaat, te weren, houdt lezingen, richt, waar mogelijk, sc olen voor slechthoorenden op kortom, zij wil alles doen wat het lot van den doove, dat waarlijk niet benijdenswaard is, kan verzachten. Zij kan dat slechts doen met veler s eim. Steun, niet alleen van de direct bela bbenden, de slechthoorenden, ma; r ook steun van ons, goedhoorenden. In De rider bestond tot nu toe geen afdeeling van de Vereeniging, hoewel ons hekend is, dat het aantal slechthoorenden hier ter sede groot is, grooter dan u allen wellicht zult kunnen vermoeden. Doel dezer tentoonstelling nu is de aan dacht op het werk der Vereeniging te vestigen, en zoo mogelijk te trachten hier tot oprichting van een afd. te komen. Want slechts door organisatie kan de Ven n ging haar werkterrein uitbreiden. Datncs en heeren, u allen roept ons ("omité van aanbeveling welkom toe op cl. ze tentoonstelling. Zooals dc reeds in het begin zeide, mochten wij reeds vóór de totstandkoming dezer tentoonstelling zeer veel medewerking ontvangen. Het bestuur van de Hemito was zoo vriende lijk ons gratis een stand af te staan deze week, zQodat wij daar. reeds de aandacht op onze vereenigingkondenvestigen.bat zal zeer zeker bijdragen tot het succes Spoorstraat 104-106 Teil. 457. onzer tentoonstelling en wij danken het bestuur van de Hemito dan ook ten zeerste voor zijn steun. De heer Teune, directeur der water- en lichtbedrijven, gaf ons éenig materieel in bruikleen voor den opbouw van dezen stand, terwijl een drietal zijner werklieden hun vrijen tijd beschikbaar stelden voor den opbouw en de inrichting daarvan. Zeer groot was de medewerking, die wij van heeren winkeliers mochten ont vangen. Eén enkele oproep in de courant was voldoende om van alle zijden ge schenken te ontvangen voor de verloting, en nog steeds komen er nieuwe bij. Dank zij den steun op de Hemito, werd ook daar reeds een groot aantal loten ver kocht, zoodat wij het aanvankelijke aan tal reeds moesten verhoogen. Voor dit alles, voor deze groote mede werking, zijn wij allen dankbaar. Wij hopen, dat de direct belanghebbenden, de slechthoorenden, het belang van deze tentoonstelling zullen begrijpen en hier een kijkje zullen komen nemen. Ik zou na dit korte woord gaarne het woord willen geven aan onzen loco-Bur gemeester, die zich bereid heeft verklaard de tentoonstelling te willen openen. Rede van den toen-burgemeester, Wethouder de Boer,optredend namens den Burgemeester, zal gaarne aan dit verzoek voldoen. Het spijt spr., dat de Burgemeester hier persoonlijk niet tegen woordig kon zijn, omdat toch deze ten toonstelling een groot belang is voor de gemeentenaren. Maar juist daarom doet het spr. persoonlijk groot genoegen hier in zijn plaats te mogen optreden, en deze taak van hem te mogen overnèmen. Spr. wijst op de gelijktijdig plaatshebbende tentoonstelling van. den middenstand, die daarmede heeft willen toonen wat hij vermag. Deze tentoonstelling voor Slecht- hoorendeu heeft een gansch ander karak ter; hier zijn geen materieele belangen, die op den voorgrond staan, de bedoeling is slechts hen, die slecht hooren, te helpen. Welk een geweldige handicap dit gebrek is, kunnen wij, goedhoorenden, het best beseffen; met tal van hulpmiddelen trach ten de S.H. het contact met de buitenwereld te handhaven. Daarom is het zoo mooi wat deze vereeniging wilonder de dooven kennis te verspreiden omtrent de be staande hulpmiddelen* die hen in staat moeten stellen weer kennis te nemen van het gesproken woord. Spr. verheugt er zich over, dat blijkens de woorden van mevrouw de Boer al zoovele loten zijn verkocht en dat de medewerking van verschillende zijden zoo groot is geweest, en drukt den wensch uit, dat deze ten toonstelling moge slagen. Met dezen wensch wil spr. haar openen. Toespraak van den voorzitter der vereeniging. De Voorzitter uer Vereeniging van Slechthoorenden, de heer Herman Snijders, Heemstede spreekt hierna nog een kort woord. Allereerst om zich te kwijten van een plicht van beleefdheid en dankbaar heid, in de eerste plaats aan den loco burgemeester voor zijn tegenwoordigheid. De Vereeniging stelt het, aldus de heer Snijders, op hoogen prijs, dat op plaatsen waar tentoonstellingen worden georgani seerd, een Propaganda-commissie een woord van aanbeveling daarvoor geeft. Het werk onzer vereeniging is een werk van onderlinge samenwerking. Maar hoe verder wij komen, des te meer komen weer nienwe vragen en nieuwe plichten. Tot dusver hebben wij ons zonder sub sidies kunnen redden; een beroep op materieelen steun was gelukkig nog niet noodig. Maar nochtans kunnen wij den moreelen steun der overheid niet missen. En daarom dankt spr. voor dien steun. In de tweede plaats brengt spr. een woord van dank aan de dames, die deze tentoonstelling op touw hebben gezet. Haar ijver en doortastendheid heeft spr. bewonderd, en wij willen hopen, dat de resultaten, financieel en moreel daaraan evenredig zullen zijn. De tentoonstelling. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de andere zaal, vaar inmiddels het publiek al begon te komen. Het heeft weinig zin, nog lang over de tentoon stelling zelve uitlewijden; Vrijdagavond is zij reeds weer gesloten, maar zooals wij hierboven reeds zeiden, gelooven wij wel, dat zij aan haar doel heeft beantwoord. De verschillende gehoor-instrumenten lagen hier uitgestald, en verschillende dames en heeren der Vereeniging gaven daarbij raad aan de velen die hier kwamen iuformeeren. Men kon de instrumenten op proef mee naar huis nemen ook, om dat tenslotte voor den slechthoorende het best is als hij rustig thuis zijn instrument kan probeeren. Ook tijdens de tentoon stelling bestond hiervoor trouwens ge legenheid. Een aparte stand was ingericht met kwakzalversmiddelen, die helaas nog maar al te veel door dooven worden ge bruikt. Dit zyn de kleine buisjes, die dan onzichtbaar in de ooren kunnen worden gedragen; zij zijn absoluut waardeloos, kunnen het gehoor onmogelijk versterken en kosten een handvol geld Ook het dure toestel van den kwakzalver Wijnberg zal men er u laten zien. Dooven en hard hoorenden, koopt ze niet, raadpleegt eerst uw dokter en laat u dan inlichten dooi de Vereeniging! Teneinde de onkosten van deze tentoon stelling te bestrijden, waren diverse ver makelijkheden ingericht en de jongedames die hier stonden, hadden er slag van den bezoeker het geld uit den zak te tooveren. Van dit alles werd een druk gebruik gemaakt. Liplees-demonstratie. Vrijdagmiddag werd door een der dames een demonstratie gegeven in liplezen. Alle-dag-kerk. De Alledagkerk wordt gehouden Dinsdags, Woensdags, Donderdags, en Vrijdags in de Doopsgezinde Kerk van 7—8 uur. Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk. Weststrant) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Leer ons bidden" Ned. Herv. Gein. (Westerkerlc, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen Voorbereiding H. A. 's Middags 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Dhr. Mil. Tehuis. Kanaal weg» 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meijnen Voorbereiding H. A. O111I Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gein. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u, Ds. Klinkenberg, van Amsterdam. Na afloop stemming Doopsgez. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. L. W.Erdman, van IJ muiden. 's Avonds 7 uur, Wydings-dienst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der C.J.M.V. Spreker: de heer Door- scbodt, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens "10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Scliagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 1 uur, Ds. M. v. Wiclien II. Avondmaal. Want de doove is, ondanks zijn inslru ment, toch in vele gevallen aangewezen om het gesprokene uit den stand der lippen op te maken. Ongelooflijk ver heb ben de slechthoorenden het in dit opzicht gebracht; als men ze onder elkander bezig ziet, zou men dikwijls meenen met nor maal hoorenden te doen te hebben De sluiting. De sluiting geschiedde gisterenavond omstreeks balftien pnder groote belang stelling. Mevrouw de Boer sprak een kort woord van dank; in de eerste plaats aan den heer notaris Engel mann, onder wiens auspiciën de trek king plaats heeft der verloting, aan de jonge dames, die zoo ijverig hei. geld voor de vermakelijkheden hebben binnen trachten te halen, aan de familie Polak die mede zeer veel bemoeienissen heeft gehad, en verder aan allendie ons op eenigerlei wijze hebben geholpen Harte lijk dank namens het Comité en mogelijk nog eens »tot wederziens En hiermede verklaar ik de tentoonstelling voor ge sloten. Spr. deelde voorts mede, dat deze beide dagen een nieuwe leden aanwinst oplever de van 39 leden. Met de reeds hier wonen de leden bedraagt het aantal thans onge veer 60, hetgeen voldoende is voor een afdeeling. Ook in dit opzicht heeft de ten toonstelling dus resultaten gehad. Thaus zullen maatregelen worden genomen hier tot oprichting eener afdeeling te geraken. Onzerzijds nog een kort redactioneel woord tot slot. Wij gelooven niet te overdrijven als wij zeggen, dat in elk opzicht deze tentoonstel ling geslaagd mag worden genoemd; was de eerste van dien aard hier ter stede en wij mogen gerust zeggen, dat zij voor menigen slechthoorende de vervullig van een lang gekoesterden wensch is geweest: om eens wat meer te hooren over die Vereeniging, die hun belangen wil behartigen. Velen zijn hier geweest om raad en advies, en steeds wisten de volijverige dames, hier tegenwoordig, hen te helpen, hen op hun gemak te zetten, toestellen met hen te probeeren, die in vele gevallen waar schijnlijk baat zullen geven en hen zullen losrukken uit een langdurig isolement. Ook finantieel zijn wij niet ontevreden; wij hopen in staat te zijn de onkosten van deze beide dagen te kunnen bestrij den. Zooals de heer Snijders, de voor zitter der Vereeniging, reeds opmerkte, heeft do Vereeniging zich lot dusver zelf kunnen redden en behoefde zij nog geen beroep te doen op de openbare kassen. Wij willen hopen, dat dit zoo moge blijvenhet succes onzer eerste tentoonstelling dott ons in dit opzicht de toekomst optimistisch inzien. Dames en heeren, bij de sluiting der tentoonstelling rust op mij de aangename taak u allen hartelijk dank te zeggen voor Uw medewerking, aan den heer Engelmann, onder wiens auspiciën de trekking plaats heeft der verloting, aan Het is de bedoeling, schreven we al eer der, om te trachten hier een afdeeling van de Vereeniging op te richten. Vrijdagmid dag reeds werd door een der dames een demonstratie gegeven in het liplezen, voor den doove van zoo groot belang. Heel den middag door bleef het publiek loopen; ér

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9