Radioprogramma Doodelijke verkeersongelukken. S gebracht'",d 8tl,8tand Van links en rechts. GEMENGD NIEUWS Uitwijzing van vreerrv delingen. Wettelijke regeling van de af betalings-overeenkomst. De handelsovereenkomst nrrt Duitschland ten aanzien van Ned. Indië. Wetsvoorstel inzake den Greenwich tijd* De viering van den verjaardag der Koningin. Twee broertjes verdronken. Inplaats van het diploma de gummistok. VERDRONKEN. Bomaanslagen op spoor^ wegbruggen in Oostenrijk. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 JUNI 1934. Wetsontwerp ingediend. Naar de Tel. verneemt, heeft de minis ter van Justitie dezer dagen een nieu*e circulaire tot de poBtie-autonteiteii g richt, in verband met nieuwe voorschrif ten voor de behandeling van vluchtelin gen en vreemdelingen, die hier de grens ee. ..n?l lijke regelingen vastgesteld. Zoo_ is er in die regeling een rubriek vluchtelingen uit üuitschland en niet-vluchtelingen uit Duitschland en voorts niet-Duitschers en niet-vluchtelingen uit Duitschland, hier over de grens komen tatraoV„ Voor de vluchtelingen, die rechtstreeks uit Duitschland naar Nederland komen is vastgesteld, dat zij niet meer naar andere landen kunnen worden uitgeleid, in ge- i allen, waarin aannemelijk kan worden gemaakt, dat de terugkeer der voor uit wijzing in aanmerking komende vluchte- lingen onmiddellijk levensgevaar ten ge volge kan hebben, wordt bepaald, dat zij voorloopig op Nederlandsch gebied mo gen blijven. De vluchtelingen geen Duitschers en ook geen staatsloozen moeten zooveel irogelijk vrijwillig genoodzaakt worden naar het eigen land terug te gaan. Ge schiedt zulks niet vrijwillig, dan moet uitlevering aan het eigen land geschie den. Van het utigeleiden naar andere lan den van deze categorie moet voortaan worden afgezien. Het gevolg van deze circulaire zal o.m. zijn. dat uit te wijzen vreemdelingen niet meer naar België worden gebracht, van waar zij zoo dikwijls reeds dadelijk weer naar Nederland werden teruggevoerd. Wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend. Bij do Tweede Kamer zijn ingediend vetsontwerpen resp. tot regeling van de afbetalingsovereenkomst en tot regeling van het afbetalingsbedrijf. De regeering stelt zich op het stand punt, dat de afbetalingsovereenkomst als maatschappelijk verschijnsel moet worden aanvaard, doch regeling behoeft. Het voorstel, dat de invoeging van artikelen in het Burgerlijk Wetboek beoogt, behan delt het afbetalingscontract als een bij zonderen vorm van de overeenkomst van koop en verkoop. De regeling bevat tal van bepalingen van dwingend recht, om dat, naar het oordeel van de regeering, sociale opvattingen ook het civiele recht behooren te beheerschen. Het tweede westontwerp richt zich te gen de uitwassen van het afbetalings bedrijf („leenvrouwen" en colportage- systeem). Het afbetalingsbedrijf zal wor den gebonden aan een vergunningstelsel. Het bona-fide afbetalingsbedrijf wordt zooveel mogelijk ongemoeid gelaten. Nadere bijzonderheden. Zooals reeds gepubliceerd is, is het handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland ten aanzien van den handel met Ned.-Indië, geteekend. Het zal bin nenkort ter raficitatie bij de Staten-Gene- raal worden ingediend. Daarna zal de ratificatie-oorkonde in Den Haag worden uitgewisseld. De Duitsche regeering zal den invoer van copra, palmolie en koffie uit Indië met welwillende gezindheid in beschou wing nemen; Indië zal hetzelfde doen ten aanzien van specifiek Duitsche pro ducten en Nederland heeft zooals men weet, bovendien opnieuw uitstel verleend van de bekende 140 millioen. Bepaalde hoeveelheden, cijfers of rege lingen zyn in het verdrag niet opgeno men. Voor de uitvoering van het verdrag zal elk der beide landen een kleine com missie benoemen, waarin vertegenwoor digers van de verschillende departemen ten zitting zullen nemen. Minister De Wilde heeft een wetsont werp ingediend, dat beoogt den middelba ren tud van Greenwich de in Nederland geldende tijd te doen zyn. Het tijdstip, waarop dit ontwerp, als het door de Sta- ten-Generaal wordt aangenomen, in wer king zal treden, zal nader door de Kroon worden bepaald. In de motte-Van der Waerden. welke op 23 November 1933 door de Tweede Kamer werd aangenomen, werd de regeering uit- genoodigd tweeërlei vraagpunten te be zien: ten eerste regeling van den wette- lyken tud. en ten tweede regeling van den Uhof JJet,thans inEediende ontwerp resultaat van de overwegingen der regeering te dezer zake. naar de meening van de regeering «s het gewenscht, niet in het minst met oog op de behoeften van het lucht- yaartverke -r, radio-uitzendingen en h«t internationaal wetenschappelijk waarn?- mingsverkeer. dat Nederland. geluk an- naïl hm deden' zi'r- eigen natio nale tudregehng prus geeft en den wereld tijd. volgens d - indeeling var. het aard oppervlak in 24 strooken var. 15 lengte- verlehmWaarU1 df tüd uur verschilt, aanvaardt. miHH.areSe'irin,K he*ft Krocht naar een zooveel mogelijk tegemoet te ko men aan de bezwaren, welke de zomertijd voor enkele groepen der bevolking mede brengt. Zü meent, dat een wuziRine vwi de regeling van den wettelijken tijd met behoud van het uurverschil tusschen zo mer en winter, reeds aanmerkeluk aan deze bezwaren tegemoet komt. De voorgestelde regeling brengt voorts mede, dat gedurende het grootste gedee te van het jaar in Nederland dezelfde tud geldt, als bij de meerderheid onzer nabu ren. terwijl gedurende de periode van den zomertijd ten deze volledige gelukheid met Duitschland, België. Engeland en Frankrijk zal bestaan. De ouderen zullen zich herinneren, dat onze spoorwegen jarenlang den Green- wichtijd hebben gehandhaafd in hun dienstregeling; de uren in het spoor boekje verschilden 20 minuten met die van onze eigen klokken, een trein, die aangegeven stond om 9.40, vertrok in wer kelijkheid eerst om 10 uur. In later jaren is men daarvan teruggekomen en hebben de spoorwegen den gangbaren, z.g. Am- sterdamschen, tijd ingevoerd. Maar steeds bleef ten aanzien van het buitenland, waar men den Groenwichtiid volgde, een dwaas en volkomen ongemotiveerd ver schil bestaan, waardoor Nederland geheel geïsoleerd stond ten aanzien van zijn tijd. Dit wil het wetsontwerp nu voorwaar, niet te vroeg! veranderen, zoodat wy dus bü het passeeren der grens onze horloges niet meer behoeven te verzetten. 17000 JEUGDIGE WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. Blijkens een overzicht van de op 31 Maart 1L bij de Gemeente-Arbeidsbeurs te Amsterdam ingeschreven werkloozen, wa ren er van het totaal van 44.743 hier ter stede niet minder dan 17002 tot en met WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. besluit, zijn benoemd: In de provincie Noord-Holland: a. met ingang van 1 Juli, tot dijkgraaf van het heemraadschap Wieringen, J. Doves Szn., te Wfbringen; b. met ingang van den den eersten Dinsdag in Juli tot heemraad van den Prins Hendrikpolder op Texel, W. Zegel, te Texel. Feestelijk karakter niet op den voorgrond. De minister van binnenlandscbe zaken heeft de volgende circulaire aan de com missarissen der Koningin gezonden: Mij is de vraag gesteld of de verjaardag van H.M. de Koningin dit jaar zal mogen worden gevierd op de wijze, zooals dat andere jaren gebruikelijk is geweest. Ik moge u ter zake het volgende mede- deeien Het is de wensch van Hare Majesteit de Koningin, dat HoogstDerzelver ge boortedag door hen, die zulks ook dit jaar wenschen, zal kunnen worden her dacht. In verband met het leed, dat het Koninklijk Huis heeft getroffen door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, is het -mede de wensch van de Koningin, dat het feestelijk karakter dit jaar niet op den voorgrond treedt Ik moge u verzoeken, van dit standpunt mededeeling te doen aan de besturen van de gemeenten in uw gewest, welke weder op hun beurt de daarvoor in aan merking komende corporaties en vereeni- gingen met het vorenstaande in kennis zouden kunnen stellen. Binnenland AAN ZIJN PINK OPGEHANGEN. Jeugdige inbreker te Overschle ernstig gewond bij poging tot ontvluchten. Zondagavond hebben politieagenten te Overschie twee jongens op heeterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. Een van de jongens, de 14-jarige A.de H., raakte bij een poging om te ontvluchten zoodanig gewond, dat hij in allerijl naar een zieken huis te Rotterdam moest worden gebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Hij raakte nl. met zijn voet bekneld tusschen een paar ijzeren staven en boven dien misten zijn voeten de sporten van een ladder, zoodat de jongen aan zijn pink bleef hangen. Hij spartelde om los te ko men, waardoor de pink werd afgerukt. Zijn kameraad, de 17-jarige A.K., die ook door de politie op het fabrieksterrein was aange troffen, is in arrest gesteld. KIND DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Zondagmiddag ongeveer kwart voor 7 neeft te Buitenpost op de spoorbrug over de Trekvaart een doodelyk ongeluk plaats gehad. Het negenjarig zoontje van den spoorwegwerker R. Pietersma liep voor fcein uit de richting Groningen over "et ki"d heeft den trein waar- schynlyk te laat bemerkt en hoewel de jongen nog moeite deed het gevaar te HH ™ochtJhem dit niet gelukken. Hij werd door den trein gegrepen en eenig0 tientallen meters meegesleurd, waarna liy tusschen de rails bleef liggen. cDon,«tee6rcJ„'ger kM 3led"a DE GELUKKIGEN! Eenige werkloozen in de buurt van Heerenveen speelden met elkaar een „twintigje in de Staatsloterij. Op hun nummer is de 100.000 gevallen Te St NU °t êür5'Hpee,klen vÜf Personen een «tientje van hetzelfde nummer. 1. GROOTE WERKING 2. CONSTANTS KWALITEIT 3: GOED TE VERDRAGEN 4.:GEEN SCHADELIJKE NEVENWERKINGEN dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van Uitsluitend verkrijgbaar in de orartje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes 2 taol. a 10 ets. Bij het spelen in de Laakhaven te 's'Gravenhagë. Zondagnamiddag is in de Laakhaven een droevig ongeluk gebeurd, waarbij twee jongetjes zijn verdronken. De broer tjes G. en F. H. v. d. H., wonende in de van der Vegtstraat, waren in de Petro leumhaven aan het spelen op een partij balken en trachtten allerlei voorwerpen, welke in het water voorbijdreven, op te visschen. Op een gegevên oogenblik ver loren zij hun evenwicht en vielen voor over in het water. De beide jongetjes zonken onmiddellijk en kwamen niet meer boven. Een kameraadje van de broertjes, een jongetje van ruim 4 jaar, die eenigen tijd met hen gespeeld had en het ongeluk zag gebeuren, ging naar huis, maar ver telde niets van hetgeen hij had gezien. Eerst in den loop van den avond ver telde hij aan zijn vader, dat twee jon getjes, met wie hij gespeeld had, in het water waren gevallen. De vader, die ech ter niet wist met wie zijn zoontje ge speeld had, schonk niet veel aandacht aan dit verhaal. Eerst gisterenmorgen vernam hij, dat twee jongetjes vermist werden, en toen kwam hem het verhaal van zijn zoontje weer in de gedachte. Hij waarschuwde dadelijk de politie en ging met zyn zoontje naar de plaats, waar deze het ongeluk had zien gebeuren. Het jon getje kon vrij nauwkeurig de plaats aan geven, waar hij gespeeld had en waar de andere jongens in het water waren ge vallen. De politie begon toen dadelijk te dreggen en haalde kort na elkaar de beide lijkjes op. Deze werden naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht. EEN NACHTELIJKE INVAL TE KROMMENIE. De gemeentepolitie van Krommenie heeft in den nacht van Vrijdag op Zater dag een inval gedaan in de woning van M. S. aan de Noorder Hoofdstraat. Com munistische geschriften, alsmede een cyclostyle-inrichting, zijn in beslag ge nomen. De politie vermoedt hiermede de geheime drukkerij van het werkloozen- blaadje, dat in die gemeente elke week wordt verspreid, te hebben opgespoord* VAN DE TRAP GEVALLEN. De 78-jarige heer H. te Woubrugge, is in zijn woning van een trapje gevallen en eenige oogenblikken later aan de op- geloopen verwondingen overleden. Eindexamen besloten met een charche van de politie. Zooals elk jaar was het ook Vrijdag avond een vroolijke drukte voor de Tym- stra H.B.S. in de Sweelinckstraat in Den Haag, waar vele jongens en meisjes oj» de uitslagen van de eindexamens wacht ten. Natuurlijk waren de jongelui in hun gewonen doen: de zenuwen spraken een woordje mee, want daarbinnen werd in d6 leeraarsvergadering beslist over het lot van de scholieren. De zenuwachtigheid van deze H.B.S.- ers sloeg weldra over in een uitgelaten stemming. Zoover ging het zelfs, dat de jongens in een lantaarnpaal klommen en er even later een fiets in heschen. Begrij pelijk onder algemeene hilariteit van de toekijkende jeugd. Een surveilleerend agent heeft hierna, om de orde in de Sweelinckstraat te her stellen, de motorpolitie gewaarschuwd, die niet al te eerbiedig ontvangen werd. Een van de jongens werd in het zijspan mee naar het bureau genomen. Niet lang daarna is het weer tot een treffen met de politie gekomen. Toen kwam juist een groepje jongelui de deu ren der H.B.S. uitgestormd met het diplo ma in de hand, dat hun was overhandigd. Plotseling ontstond ér voor de school een handgemeen met de politiemannen. Een jongen vocht met een agent en kreeg een fikschen klap met den gummistok, waarna hij geboeid naar het bureau werd gebracht. De leeraren, die tot hun ontsteltenis hun jongens met de politie zagen vech ten, wilden tusschenbeide komen, doch zij werden met de gummistokken op vei- ligen afstand gehouden. Een van de leeraren echter rekende de politie in. Hij ging denzelfden weg als zyn leerling.. naar het politiebureau. Kort daarop is, naar wij vernemen, de heer Tymstra, die directeur der school, met verscheidene andere heeren, waar- andere eenige leeraren, eveneens naar het bureau gegaan, om te protesteeren tegen het optreden der politie. Wielrijdster gedood. u Om half tien Zondagavond is een zeer ernstig ongeluk gebeurd in de Blanken burgstraat aan den Linker Maasoever te Rotterdam. Op den hoek van deze straat en de Dordtschestraat werd een wielrijd ster door een auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bii aankomst in het ziekenhuis bleek zy reeds overleden aan de gevolgen van een schedelbreuk. De identiteit van de verongelukte kon eerst eenigen tijd later worden vastge steld. Het is de 18-jarige mej. J. Gort, die aan den Dordtschen straatweg heeft ge woond. WOENSDAG 13 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 9-30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.is Voor Arb. in de Continubedr.: „Carmen" (gr.p.), Mr. M. v. d. Goes van Naters (le zing) en M. Beversluis (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.15 Kniples. 3 00 Voor de kinderren. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J .v. d. Horst. 6.00 Concert. J. Plemper (bariton) en Didi Vecht (sopraan). 6.30 RVU. W. B. K. Verster: De binnenvaart. 7.00 Nabeschouwing over de Wereldkampioen schappen voetbal. 7.20 Saxofoonrecital Sigurd M. Raucher. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias, VARA-Varla. De VARA roeps. 8.ro VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.45 De plannen van het NVV inzake de TBC- bestrijding. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9-30 De VARA hoog. 9-32 Mannenkoor „Zang en Vriendschap" o.l.v. L. C. Keereweer. 9-50 Orgelspel J. Jong, io.ro Vaz Dias. 10. "S Declamatie J. v. Oogen. 10.30 Vervolg orkestconcert. H-io12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8 00 Schriftlezing en meditatie. 8-iS9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. J. W. Eggink. 11.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz, M.m.v. mej. D. Mijnhout (sopraan). 12.is Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. •'.15 Orgelspel R. Parker. 2.00 Vervolg Ensembe v. d. Horst. 3.00 Chr. lectuur 3-303.45 Gramofoonpl. 400 Piano-recital C. v. d. Veen. 5 00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 700 Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7-30 Landbouwhalfuur. 8.00 Ds. J. A. Tazelaar spreekt over het dank offer der NCRV. 8 is Concert uit de St. Bavo-Kerk te Haarlem. M.m.v. de C-hr. Oratorium-Vereeniging o.l.v. G. Robert m.m.v. Marcel Dupré (orgel). 9 30 P. J. v. Mullem: De dichtende schaar. 10.00 Vaz Dias. 'O.ion.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 14 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10 30 Pianorecital door A. Baartscheer. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg pianorecital. 12.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonpt. 2 is Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hillebrand. 2.45 Gramofoonpl. 3.003.45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Voor grootere kinderen. S.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Orgelconcert P. Palla m.m.v. J. Wolf (tenor) en B. Lenski (viool). 800 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte, m.m.v. M. de Valmalete (piano). 9.00 Onbekend. 9.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. T. Gerson (mezzo-sopraan). 10.25 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. ti.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 187S M. 8.00—9-iS KRO, 0.00 NCRV, 11.00 KRO, 20011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. F. Weterman. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Lunchconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303-45 Gramofoon. 400 Bijbellezing Dr. L. Nieuwpoort, m.m.v. bariton en orgel. 5 00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Vioolrecital H. Scheffelaar Kots. Aan den vleugel: mej. E. v. Eden. 645 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Chr. Fanfarecorps „Soü Deo Gloria", o.l.v. J. H. ter Braak. 8.30 Causerie Ir. M. C. A. Meischke. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Concert door W. Clemens (fluit, altfluit en blokfluit), P. v. d. Hurk (dito), L. Wer- ner (gamba), A. v. d. Star (viola d'amora), H. Herman (viool) en J. Smit (altviool). .0.4011.30 Gramofoonmuziek. Dame tegen lichtmast te pletter gereden. Zaterdagavond te omstreeks half zes heeft op den Benoorde^outsoheweg. Laan van Nieuw Oost-Indiè. te Den Haag, een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto bestuurd door »n M-iart oen heer W. v. W. van de Valkenboscli kade en de 24-jarige wielrijdster mej. L. De aanrijding is vermoedelykhctee- volg van het feit, dat mej v. D. geen voor rang verleende, en probeerde nog den auto te passeeren, hetgeen haar niet gelukte. Zü werd bü de aanrijding >e- kneld tusschen den auto en n Lichtmast, waardoor zii een ernstig bekk wifractuur en verschillende verwondingen bekwam. Door den G.G.D. werd zü naar het zie: kenhuis Bronovo overgebracht, waar zy in den loop van den Zaterdagavond aan de gevolgen is overleden. Voor zoover 'iit het onderzoek is gebleken, schijnt den automobilist geen schuld te treffen. Twee dood en bij een botsing tus schen motorrijwiel en auto. Te Heemstede is Zondagmorgen een motor-ongeluk gebeurd, waarbij 2 personen om het leven ziin gekomen. Op den Heerenweg aldaar, in de rich ting Haarlem, reed met groote snelheid een motor, bestuurd door den 40-jarigen H. J. Bats, wonende te Laren bii Lochem. Op de duo zat de 22-jarige S. Groeneveld, militair te Leiden, wiens ouders te Haar lem woonachtig zijn. Uit de Prinsenlaan kwam een auto, be stuurd door den heer E. uit Amsterdam. In volle vaart botste de motor tegen den auto op. De duo-pasasagier viel het eerst van den motor en werd tegen een langs den linkerkant van den weg staanden boom geslingerd. Hii was op slag dood De motorbestuurder viel verderop en liep een ernstige schedelfractuur op Hii is per ziekenauto naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd en enkele uren later aan de bekomen verwondingen over leden. De auto is beschadigd, doch de inzit tenden bekwamen geen letsel. Nader wordt gemeld, dat de voetrem van den auto niet bleek te werken en dat de bestuurder een riibewiis in ziin bezit had, dat niet meer geldig was. Een der inzJttenden overleden. Zondagmiddag is de auto van de fa milie H. uit Maastricht, waarin 7 perso nen gezeten waren, ten gevolge van het springen van een band onder Susteren over den kop geslagaen. Een 12-jarige jongen en twee dames werden ernstig gewond en naar het zie kenhuis vervoerd, waar de jongen later in den avond overleden is. De overige in zittenden kwamen met den schrik vrii. De 23-jarige J. Bunt, die Zaterdagavond baden wilde in de vijver, die nabij Olterlo door de werkverschaffing wordt gegra ven, is daar verdronken. Een 7-jarige jongen is op de Groenten- markt bij de Nassaukade te Amsterdam te water geraakt en verdronken. Zondag is in een inham van de Waal bij Weurt het lijk opgehaald van den 18- jarigen W. Cleine. Nadat de politie Zaterdag en Zondag vergeefs had gedregd, is gisterenochtend uit het water van de Steenschuur nabij het Gangetje te Leiden opgehaald het lijkje van den 7-jarigen G. W. V,, wo nende op het Levendaal, die sinds Zater dagochtend uit de ouderlijke woning werd vermist. Gisterenochtend om 11 uur is aan het Utrechtsche Jaagpad te Leiden de 6- jarige W. Z., wonende aldaar, spelender wijs te water geraakt en verdronken. Na drie kwartier gedregd te hebben, heeft de Leidsche politie het lijkje opgehaald. KINDERVERLAMMING, Een geval van kinderverlamming is ge constateerd ten huize van G. Worm te Giesbeek; het patientje is overgebracht naar het ziekenhuis te Arnhem. Buitenland Het werk van marxistische „Sprengbrigaden", Verkeer gestremd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Weenen: Vrydagnacht zyn er twee ernstige bomaanslagen gepleegd op spoorweg bruggen van de groote internationale lijnen. Op de Westbahn-lyn Weenen Salzburg—Innsbrück—Zürich is by Voecklamarkt een bomaanslag ge pleegd op de spoorbrug. Volgens mededeeling van de politie is de brug zóó ernstig beschadigd, dat het verkeer wel zes dagen verbroken zal zijn. WeenonParijs, die tien mi- npiron11! aanslag de brug moest pas- De tweede bomaanslag is gepleegd op de lyn Weenen-Triëst. tusschen Semmering en Breitenstein. innmati»r W°rdt uit Weenen eemeld, dat de jongste spoorwegaanslagen in Oostenriik 12 Juni. De Amerikanen zwelgden vele jaren in het besef, in ieder opzicht the biggest of the wurrld te zijn. Toen kwam hun crisis, die ook al the biggest of the wurrld was. Daarop volgde hun golf van misdadig heid, die het land verdeelde in twee kam pen, waarvan het eene het andere tracht te uit te roeien en ook nu weer alles wat andere naties op dit gebied praesteerden verre in de schaduw stelden. Men heeft ons verteld, dat de crisis over het diepste punt heen is. Wij willen hopen, dat er geen waarheid zit in de woorden van den pessimist, die ons on langs verzekerde: „De crisis is voorbij; zcoals het nu is, blijft het"Sinds eenige tijd wachten wij met spanning op symptomen, die ons de wedergeboorte van de Amerikaansclie mentaliteit der superlatieven zullen verraden, want zoo lang Amerikanen bescheiden blijven, blijft de toestand in de wereld hopeloos! Welnu dan, laten wij niet somberder zijn dan noodig is. Eén zwaluw maakt nog wel geen zomer en één record nog wel geen hausse, maar de zin voor het gewel dige begint in de S t a j t s gelukkig terug te keeren. De stoot daartoe is uitgegaan van de regeering, die een einde iieeft ge maakt. aan het verbod om dranken aan de „bar" te serveeren. Dit was de laatste jaren alleen aan tafeltjes toegestaan; dank zij de verheffende bepaling, die het „verticaal" drinken weer toestaat, zijn de hotels onmiddellijk aan het bouwen van onmetelijke „bars" begonnen, waarachter de dikste, dunste, jongste, oudste, kaalste en behaardste cocktailmixers of the wurrld zullen plaats nemen. De records zijn weer in aantocht! dat geeft hoop! En ofschoon zij tot dusver nog overschaduwd worden door de laagterecords aan de beurs, toch kan men eraan zien, dat de ondernemingslust terugkeert. Het Com modore Hotel heeft „de langste bar" ter wereld ingericht. Zij zal meer dan veer, tig meter groot zijn. Als we voor eiken dorstigen gast een lialven meter rekenen, zullen er tachtig klanten naast elkaar kunnen zitten. Een lief toonbankje. Zal de crisis daar tegenop kunnen? Niet minder hoopgevend is het bericht, dat de Amerikaan Ashbed H, Barney een Fransch kasteel naar zijn land heeft la ten overbrengen. De heele zaak werd af gebroken, iedere steen, ieder stukje hout, ieder stukje mos werd genummerd en het bouwwerk staat nu op de oude Hollandsehe nederzetting Long Island, waar het een sfeer schept als omstreeks 1700, toen de eerste Nederlandsche kolo nisten zich in Brookviile vestigden. Zoodra de Amerikanen in Europa weer kasteelen, steden en provincies gaan koo pen om er in Amerika den gebraden haan mee uit te hangen, wordt er weer geld verdiend. Ik kan er niets aan doen, maar het kasteel en de bar van 40 meter hebben me moed gegeven. Ik geloof dat ik van den zomer toch maar dat reisje naar Madeira maak. En misschien dat in Funchal of een Azoor meebreng. markt. Daar moeten de reizigers uitstap pen en over een in allerijl gebouwrde nood brug naar den anderen kant gaan, waar een andere trein gereed staat. Op de Südbahn-liin wordt het Ö-irein- verkeer over Bruck-Leoben-Selztai op de Westbahn-lyn omgeleid. Dat beteekent voor alle uit het Zuiden komende inter nationale treinen een vertraging van vele uren. Deskundigen zyn ter plaatse aanwezig, om vast te stellen, wanneer en hoe de ver nielde viaduct op den Semmering weer in orde gemaakt kan worden. Het personen verkeer wordt door overstappen in stand gehouden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het moet echter vaststaan, dat ook deze aan slagen, evenals die, welke met Pinksteren ziin gepleegd, lang van te voren door marxistische „Sprengbrigaden" ziin voor bereid, die met buitengewone kennis van zaken, doch ook met groote durf aan het werk zyn gegaan. Vooral de plaats op den Semmering, waar de ontploffing is gebeurd, is biina niet te bereiken. Een onrustige Zondag. In den loop van Zondag zijn weer op vele plaatsen aanslagen gepleegd. Te Weenen werden bommen geworpen in het postkantoor Weenen-Doebling, in het gebouw der Christelijke Turners, en in een synagoge in het 8ste district, terwijl op vele plaatsen papieren bommen ont ploften. in bijna alle gevallen werd ern stige materieele schade aangericht. Te Felixdorf aan den Aspang-spoorweg werden, evenals in de omgeving van Weenen, de rails beschadigd. Op het traject Graz-Boeda had men op Stier- markensch gebied de rails opgeblazen. Men had dit echter tijdig ontdekt en wist met vuursignalen den machinist van den naderenden sneltrein tijdig te waarschu wen, zoodat een ernstige ramp werd voor komen. In de geheele omgeving van Weenen, zoowel op den West-spoorweg als op den Franz Josel-spoorweg en den Oost- en Zuid-spoorweg zijn min of meer ernstige aanslagen gepleegd. De besluiten van het Oosten- rijksche kabinet. In de Zondag gehouden buitengewone vergadering van het Oostenrijksche ka binet in verband met de steeds in aantal toenemende spoorwegaanslagen is beslo ten, dat elke gemeente een vrijwillige plaatselijke afweer-brigade zal instellen. Verscherpte bewaking der Oostenrijksche spoorwegen. De Tiroolsche landsregeering heeft, naar uit Innsbrück gemeld wordt, Zondag avond medegedeeld, dat een verscherpte bewakingsdienst op de spoorwegen wordt waaraan patrouilles van het Bondsleger zullen deelnemen. Deze pa trouilles hebben opdracht onverbiddelijk van de wapens gebruik te maken tegen over saboteurs. .Soortgelijke maatregelen zullen ge troffen worden voor het geheele Oosten- ryksche spoorwegnet.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2