BINNENLAND Bij N.V. Zeebad Huisduinen Eerste Kamer. Het crediet voor werk' verruiming. Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 JUNI 1934. blijft men Kalm en helder, indien men vooraf V 'nhardt s Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR DE COÖPERATIE. Dat was Zaterdag j-L, toen niet minder dan drie nieuwe winkels aan den Kuygü- weCT werden geopend. Reeds jarenlang had het bestuur der Coöperatie het oog gehad op dit stadsgedeelte, maar men kon er nimmer een terrein krijgen. Dit ver anderde toen de gemeente den beschik baren grond in handen kreeg en deze 111 erfpacht uitgaf: van allen kant verrezen hier toen de woningen. „Woningstich ting" is een uitgebreid complex aan 't bouwen, en de N.V. „Hagebo" heeft een grootsch bouwplan opgezet, onmiddellijk aan den Ruyghweg. Het is een van deze laatste panden, waarin de Coöperatie „Helder" thans haar nieuwe winkels ge vestigd heeft Dit in aanbouw zijnd win kelhuis kon natuurlijk geheel volgens de aanwijzingen van het bestuur worden ge bouwd; het is gelegen op den hoek van de Reigerstraat, en bestaat uit drie win- kels: kruidenierswaren, manufacturen en huishoudelijke artikelen. Van deze win" kels is de kruidenierswinkel, die het hoekpand vormt, de grootste; de beide andere vormen er één geheel mee en kun nen dan ook binnendoor bereikt worden. Zaterdag woei de Coöperatievlag van de winkels. Te 2 uur vereenfgden zich een aantal genoodigden in het nieuwe gebouw een groot aantal bloemstukken waren in gekomen, o.a. van de zuster-coöperaties te Zuid-Scharwoude en Alkmaar, en van de Handelskanier te Rotterdam, de cen trale inkoopvereeniging. Zij werden wel kom geheeten door den heer De Nijs, die een woord van hartelijken dank bracht aan de N.V. Hagebo, die zich ten opzichte van alle wensehen zoo uiterst tegemoet komend had betoond, en ze met de groot ste welwillendheid inwilligde, verder aan den opzichter Lugtenburg, die altijd ge reed stond, den bedrijfsleider Wagenaar, enz. Ook de oud-bedryfsleider Michels was aanwezig. Spr. gaf toen een uiteen zetting van de totstandkoming, zooals wij die hierboven reeds hebben vermeld; hij wees op het in deze plaats heerschende systeem van tallooze kleine buurtwinkel- tjes, dat voor den winkelstand zoo fnui kend werkt. In 1920 heerschte bij de Coöperatie het systeem om geen filialen op te richten, maar den uitbreng te cen tral iseeren. Dit systeem bleek totaal ver keerd te zijn het heeft ons een groote strop bezorgd; wil men tot massa-omzet komen, dan zyn vele winkels noodig. Drie jaar geleden werd met succes een winkel in het Tuindorp geopend, en wij konden toen met geen mogelijkheid foor- zien, dat wij ruim 3 jaar later deze nieuwe groote winkels zouden krijgen. Dat dit mogelijk is, danken we aan den flinken groei, vooral van de bakkerij. Spr. geeft enkele cijfers van den om zet, Bij de fusie in 1921 bedroeg de omzet van den kruidenierswinkel 198.000; deze liep na eenige jaren terug tot 70.000, doch is thans weder in stijgende lijn en bedraagt thans 90.000. Deze groei is te danken aan de gevoerde propaganda, de uitbreiding van het ledental, alsmede aan scherpe calculatie van de prijzen. Wy hier in Den Helder hebben nim mer het z.g. „dividendjagerssysteem" ge volgd, zooals dat elders wel geschiedt. Jaren achtereen keerden wy nimmer een cent dividend uit, eer het tegendeel. Daardoor konden wy ruime afschrijvin gen toepassen en een goed reservefonds kweeken. Tenslotte drukt spr. het vertrouwen uit, dat deze winkels, die een sieraad vormen voor Den Helder, er bij het pu bliek zuilen ingaan. Aan het personeel zijn in dat opzicht hooge eischen gesteld. Hierna werd het woord gevoerd door den heer M a m m e n, namens de coö peratie Zuid-Scharwoude. Deze spreker herintnert aan de treu rige ervaringen, die Zuid-Scharwoude gehad heeft met een filiaal in Den Hel der. Anders dan hier hebben wy in Zuid- Scharwoude wèl te maken met een sterke oppositie, die den bloei der coöperatie ondergeschikt maakt aan den wensch om eenig dividend te kunnen ontvangen. In plaats van een reservefonds te kweeken, wil men daar liever alles opfuiven. Namens de Handelskamer te Rot terdam spreekt hierna de heer van Vled- der. Natuurlijk verheugt de Handelska mer zich ten zeerste over deze nieuwe zaken, welke bewijzen, dat de coöpera tieve gedachte meer en meer ingang vindt. Toevallig valt met deze opening samen die van de nieuwe productiebe drijven in Utrecht. De heer Geervliet, namens de N.V. Hagebo sprekend, hoopt, dat de zaak zoo danig mag groeien, dat over een jaar of twee wederom nieuwe w.nkels noodig zyn, en de heer Fisscher van de Alkmaar- sche coöperatie biedt tenslotte nog de ge- lukwenschen aan. Wy deelen voorts nog de volgende bi- zonderheden over het gebouw mede: De winkels hebben een granieten vloerbe dekking, waarin het handelsmerk der HAKA is verwerkt en zyn centraal ver warmd. Op de bovenverdieping is aan de voorzijde een groot woonhuis, aan de achterzijde een magazijn. De drie winkels zyn tezamen lang 20 m, breed circa 2 m, zooclat het pand een oppervlak beslaat van 120 m2. De gevels zyn van gelen waalsteen, gedekt met dofzwart ver glaasde pannen; dit houdt verband met de bebouwing van het geheele door de firma Hagebo te plaatsen complex. Voor den hoek heeft men een gelukkige oplossing gevonden dooi een ronde, smaakvolle zuil. Hier is aangebracht een groots Mrht- rc< ianie vat» de 'Tandelskamer, gekroond met een electrische klok, zoodat de bewo ners van deze buurt steeds op de hoogte van hun tijd kunnen blijven. De architectuur van het geheel was in handen van de heeren Baanders Peeters, architecten alhier; uitvoerder voor de firma Hagebo was de heer Lugten burg. Schilderwerk is van de firma öchoneveld. electrische installaties van den heer Puinbroek, terwijl de firma L nt voor de verlichting zorgde. De win kel-installatie werd geleverd door de fir ma Kluiver, Amsterdam, de centrale ver warming van de bekende firma \at r Dros. Amersfoort FREDDY JOHNSON AND HLS HARLEMITES. De voortbrengers der Jazz en haar beste vertolkers. We hebben nu al verschillende bands, binnen-en buitenlandsche, gehoord, maar wTnaoeten bekennen, dat Freddy Johnson o^ weer wat anders heeft lsten hooren dan alle vorigen. We weten nu, dat alles wat op het gebied der jazz door n 1 e t- iiegers gebracht wordt, een flauwe reflex is van hetgeen er gepresteerd wordt door de producers zelf: de negers: Het is duidelyk: dit is hun muziek, dit is1 hun rhvthme, hun schoonste klankencombina tie zooals alleen zy die kan voortbren gen. Zaterdag en Zondag speelden John son en z'n Harleinites in Casino, wier Directie de laatste maanden lofwaardige pogingen in het werk stelt om op amuse- mentsgebied het beste te brengen, wat er te brengen valt. En men apprecieert dat, dat bleek dezer dagen weer, toen het be- zoek aan de band zeer druk te noemen viel. Men was enthousiast over het ge presteerde, vooral als de negers hun show gaven. Dan ontwaarde men hun vare persoonlijkheid, dan bracht het rhythme hun land in den geest terug ston den zy te dansen en te genieten van hun hun eigen muziek. Vooral de twee trom pettisten legden een ware liefde voor hun instrumenten aan den dag en be speelden deze met een virtuositeit, die waarschijnlijk alleen door een Louis Arm- strong overtroffen kan worden. En wat te zeggen van een heftig gesyncopeer van den leader-pianist, die met een gemak dan weer met een bravour speelde, waar je van verstelde. Een schitterende guita- rist, een iets mindere bezetting van de string-bass, maar wederom een fenome nale drummer vormden een geheel, dat menig open doekje oogstte. Rosie Poin- dexter stond er voor en zong met een eigenaardige intonatie haar refreinen, die het uitstekend deden. Op haar ge luidsorganen valt wel het een en ander aan te merken, maar in deze speciale atmospheer past zy voortreffelijk. Wer kelijk, dit optreden was voor Helders society een glanspunt! Aandeelhoudersvergadering. I11 het badhotel te Huisduinen had gis terenavond de algemeene vergadering plaats van aandeelhouders der N.V. Zee had Huisduinen, onder presidium van den heer W. Biersteker. Aanwezig waren 18 aandeelhouders, vertegenwoordigend 76 stemmen. Naar de heer Biersteker, mede deelde, was de Burgemeester, wegens het heden te Groningen gehouden Congres van de Ver. v. V. verhinderd ditmaal de vergadering b;j te wonen. Spr. drukte over de vrij groote belangstelling zyn blijdschap uit en opende de vergadering. Notulen. Zonder op- of aanmerkingen werdén de notulen van de vorige vergadering goed gekeurd. Verslag van de directie. Hierna werd het 13e Jaarverslag uit gebracht; wij ontleenen er het volgende aan: Ondanks de pogingen welke ziju aan gewend om de omzetcijfers van voorgaan de jaren te behouden, zoo mogelijk te ver- hoogen, is dit slechts ten deele gelukt. liet Hotel-Pension ging, vergeleken met 1932, in omzet met 3.492.78 vooruit, het geen wij grootendeels toeschrijven aan de belangrijke uitbreiding, welke in 1933 tot stand kwam. De strand-exploitatie behaalde vrijwel dezelfde cijfers, terwijl de villa-verhuur met een bedrag van 937.47 is terugge- loopen. Het badpaviljoen ging in omzet terug met een bedrag van 2.574. In totaal is in 1933 een bedrag van 67.43 minder omgezet, zoo op het oog niet zoo ernstig, doch een resultaat, waarmede het bedrijf op den duur moeilijk zou kunnen worden gefinancierd. De oorzaak van deze terugloopende cy- fers moet voor een groot deel aan de tijds omstandigheden worden toegeschreven. Naast dezen terugslag, welken wy onder vinden, moet worden opgemerkt, dat ons oude houten badpaviljoen in een zoodani- gen staat verkeert, dat het weinig tot een bezoek aantrekt, hetgeen vooral tegen woordig, nu het publiek hoogere eischen stelt, tot uitdrukking komt. Ook de ver plaatsing van een deel van het strandbe- zoek, al is deze hopen wy tijdelijk, heeft invloed op het bezoek aan het badpavil joen. Intussehen doen commissarissen alle moeite om tot den bouw van een nieuw badpaviljoen over te kunnen gaan, het geen zeer noodzakelijk is, doch waarvan de jasten vooral in deze tijden niet gemak kelijk zijn te overbruggen. Als het ons gelukt om de nog in porte feuille zijnde aandeelen tot een kapitaal van 23.900 rustig te plaatsen, dan zon dit reeds een belangrijke schrede zijn in de richting om spoedig tot nieuwbouw te geraken, dank zy den gewaardeerden steun van ons Gemeentebestuur, welke wy steeds ondervinden en hopelijk ook voor de toekomst mogen behouden. Wanneer aandeelhouders hun mede werking opnieuw willen verleenen voor plaatsing van de nog beschikbare aandee len, dan zullen zy de N.V. daarmede be langrijk aan zich verplichten. m?oe voUooiin* van h^t Hotel-Pension in 1. u3, aangevangen niet een bevredigend bezoek, vooral uit de Noordelijke provin ciën, heeft het doel van de N.V. zeer be vorderd. Immers ten aanzien van hótel- en pension-vraag kan Huisduinen nu aan meerdere eischen voldoen. De inrichting van het nieuwe gebouw laat voor onze gasten niets te wensehen over. Wii mo gen uitspreken, dat dit deel van den „pzet J,r N.V. zooals het zich nu laat aanzien, als volkomen geslaagd mag worden ge- noemd. Ons villa-bezit blijft alle aandacht be nouden, \oor zoover dit met een deel der gebouwen mogelyk is, 0111 aan te sluiten by de hoogere eischen, welke ook ten aan zien biervan gesteld worden, vooral nu tal van nieuwe huisjes in de omgeving ver schijnen. Wii dragen zorg voor een goed onderhoud, hetgeen naar wii hopen een geregelde huur ten gevolge moet hebben. Wij moeten er op voorbereid zijn, de resultaten wijzen het reeds aan, dat ook de N.V. als seizoenbedryf den druk dex tyden niet zal ontgaan. Indien wij slagen met den nieuwbouw van een badpaviljoen, dan zyn wij beter ingericht voor vreem- delingenbezoek, dat, wij wyzen daar uit drukkelijk op, ondanks de tijdsomstandig heden, toeneemt. Finantieel verslag. Hieraan ontleenen wy de volgende cijfers: Leeningen der Gemeente Den Helder. Ook dit jaar hebben de vastgestelde aflossingen plaats gevonden, waarna de leening van: 1926 ad f 45.000.— te boek loopt voorf 36.000. en de leening van 1929 ad f 45.000.— te boek loopt voor39.375. Afgelost werd dus in totaal 14.625.— Afschrijvingen. Sinds de oprichting werd tot en met 1932 afgeschreven op: Gebouwen, e.d. f 26.946.83 in 1933 3.352.33 f 30.299.17 Meubilair f 17.308.88 in 1933 1.874.96 19.183.84 Opricbtings- en leeningskosten en en verliezen f 8.368.50 in 1933 331.76 8.700.26 Totaal der afschrijvingen f 58.183.37 In het bedrijf werkt een kapitaal, uit eigen middelen (aandeelenkapitaal) van f 76.100.— uit vreemde middelen (Lee ningen) van 75.375. f 151.000.— aan kasmiddelen is aanwezig f 12.833.31 Het uitvoerig verslag, benevens balans, winst- en verliesrekening, heeft voor aandeelhouders gedurende 14 dagen ter inzage gelegen. Ten aanzien van deze verslagen wor den nog enkele vragen gesteld. De heer Veen meende, dat lager aflossingen en hooger rente-uitkeering stimuleerend zou werken op het plaatsen der aandeelen, maar de Voorzitter zet uiteen", dat dit niet gaat. Zoodra de Vennootschap meer winst zou maken, zou de dividend garantie van de Gemeente evenredig ver minderen. Daarentegen versterken gere gelde afschry vingen en aflossingen de innerlijke waarde der N.V. ten zeerste. Met algemeene stemmen worden de bSlansc.s. goedgekeurd, waarbij de Voor zitter dank brengt aan de heeren Nypels en Koning (administrateur;, voor het vele werk, dat zy zich hebben getroost. I Verkiezing commissarissen. Hierna is aan de orde de verkiezing van twee commissarissen. Aftredend is de heer P C. de Boer; terwyl door ver trek van den heer Riem een vacature is ontstaan. De Voorzitter spreekt waar- deerende woorden aan het adres van den heer Riem, die in verschillende dingen zaakkundig was en goed onderlegd en ons veel diensten heeft bewezen. Vacatreu P. C. de Boer. Herkozen wordt de heer de Boer met 70 stemmen. Vacature Riem. Hoewel de stemming geheel vrij is, meent het bestuur nochtans den heer Pesman, inspecteur dir. bel., te mogen aanbevelen. Het bestuur acht bet n.1. gewenscht, iemand in zyn midden te hebben, die goed onderlegd is en van allerlei dingen op de hoogte. Gekozen wordt de heer Pesman met 60 stemmen. Uitbetaling dividend. Medegedeeld wordt, dat de coupons voor de 5°/o leening van 25 Juni af betaalbaar zyn by de Middenstandsbank. Rondvraag. Het nieuwe badpaviljoen. De heer Biersteker vestigt de aandacht op de teekening van het nieuwe paviljoen, die in de vergadering circu leert. Het beheer der N.V. is niet ge makkelijk zegt spr., het gaat niet op rolletjes. We beleven een moeilijken tijd, waarvan wy den terugslag ondervinden. Nochtans moeten wy met onzen tijd mee gaan. Het bouten paviljoen moet ver dwijnen. Al jarenlang zijn commissaris sen hiermee bezig; het paviljoen is thans in zóódanigen staat, dat het niet meer gezellig is. De omzet is dan ook belang- ryk teruggeloopen. Dit is een van de hoofdoorzaken van liet voorstel. Een tweede reden is, dat het bestaande gebouw weg moet en in de rooilijn van het hotel moet komen. Neemt aandeelen ln de N.V.! Thans is een ontwerp gemaakt, dat de goedkeuring heeft van commissarissen en naar wy hopen van B. en W. en ook van de schoonheidscommissie. Wij zouden spoedigdan tot aanbesteding kunnen over gaan. Finantieel evenwel isdezaak nogniet geheel voor elkaar. Spr. wil daarom van de gelegenheid gebruik maken en een opwekking geven aan de gemeentenaren voor het nemen van aandeelen. De 5 pet voor de aandeelhouders zijn door do ge meente gewaarborgd. Door de belangrijke afschrijvingen en aflossingen is de toe komst niet pessimistisch, en wy koeste ren dan ook de verwachting, dat Huis duinen in de rij der badplaatsen zal medetellen. In andere plaatsen is het vaak veel slechter dan hier. Meer en meer komt Huisduinen in tel. Maar het is noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelyk ©en nieuw paviljoen verryze. Het streven van commissarissen is er op gericht aan de badplaats meerdere bekendheid te geven en de outillage zoo goed mogelyk te doen zijn. De heer Klercq wyst op den trek naar do Donkere Duinen. Kan daar nu niet iets gebouwd worden Spr. meent, dat in Bergen de toestand rooskleuriger is. De Voorzitter ontkent dit laatste Elke badplaats klaagt. Wij hebben hier het voordeel nog van den afsluitdijk waardoor veel vreemdelingen naar liier komen. Wat het andere punt betreft, Huisdui nen zal toch het middelpunt blijven en het publiek, dat in de Donkere Duineu komt, is niet dat van ons hotel; dat moet uit het vreemdelingenverkeer komen. Meerder bezoek van buiten maakt een goede outillage wensehelyk. Het bouwen nabij de Donkere Duinen is al meermalen besproken, maar telkens afgestuit op onoverkomelijke moeilijkheden van Wa terstaat- De opzet van de exploitatie is niet allereerst gericht op het maken van winst, maar op de ontwikkeling van den bloei der gemeente. De heer Nypels wijst nog op de af name van het strand; men overdrijvedit niet: we hebben meer ups en downs ge had, dat bewijzen wel de steenen glooiing die vroeger gemaakt is toen er evenmin strand was.Een verplaatsing van'tcentrale punt acht spr. ongewenscht; als over een paar jaar het strand weer aangroeit, wat zouden we dan met een gebouw zoo ver weg moeten beginnen Er is evenveel tegen als vóór om ginds te bouwen. De heer v. Gelder merkt op dat het zeer goed mogelyk is dat over een paar jaar het strand nog meer is afgenomen. De Voorzitter merkt op, dat zelfs dan Huisduinen nog het centrale punt zal blyven. Het is hier gezellig en aantrek kelijk. Maar we moeten een behoorlijk ingericht paviljoen hebben. Wij kunnen dan ook groote vergaderingen daar ont vangen.In tal van badplaatsen,Vlissingen, de Belgische kust, moet men een grooten afstand afleggen om het strand te berei ken, dat vaak niet beter is dan het onze. Huisduinen blijft het aantrekkingspunt voor Den Helder. De toekomst is nog niet zoo slecht. De heer Nypels wyst erop, dat ondanks de ongunstige weersgesteldheid op 2e Pinksterdag 42 gasten in het hótel waren. Er komen hier dezen zomer heel wat per sonen van elders. De heer Teune zegt, dat het badpavil joen onooglijk is voor den vreemdeling. Men klaagt over de prijzen; op zichzelf zijn ze niet te hoog, maar men verlangt dan ook terecht een aardige omgeving. En de oprichting van een nieuw paviljoen zal zeker aan het bezoek ten goede komen. De heer Klercq vraagt of naar buiten niet wat reclame gemaakt Ran worden voor de aandeelen. Velen van elders, die bij spr. komen, weten niet dat ze die aandeelen kunnen koopen. Hierover wordt nog van gedachten ge wisseld. I>e vergadering vereenigt zich tenslotte met het plan van h.h. commissarissen ten aanzien van het badpaviljoen. De heer Klercq bespreekt de mogelijk heid van verlaagde consumptieprijzen. De heer Biersteker ontraadt dit. Een seizoenzaak moet wel met zomerprijzen werken. De heer de Jong bespreekt de prijsbe paling voor strandtenten. Waarvoor die versciiillende prijzen gemaakt? Den prijs acht spr. te hoog. De heer Nypels zet dit nader uiteen. De verdeeling der beschikbare ruimte was altijd een puz.zle; steeds zit men er mee. Ditmaal is een plattegrond van het strand gemaakt en men kan nu uitzoeken. Maar ieder wil vooraan zitten en dat is de moeilijkheid, want dat kan niet. Wij moeten bovendien onze strandon- kosten dekken, en liet publiek zelf drong aan op verschillende prijzen. Voor het plaatsen dezer tenten is een man aangenomen, die per tent daarvoor f5.— krijgt. Dat geld is dus niet voor de N.V. Als men nu eenmaal f 15.betaald heeft, gaat het niet aan daar dan weer een ander neer te zetten. De heer Veen merkt op, dat ten vorigen jare toezegging is gedaan voor een andere regeling. Nimmer is hiervan kennis gegeven aan het publiek. De Voorzitter zet nogmaals de groote moeilijkheden uiteen om het kleine stukje strand zoo goed mogelijk te ver- deelen. De heer van Gelder bespreekt de leveranties. Kan hiervoor niet bij voor keur een aandeelhouder worden genomen De heer N ij p e 1 s merkt op, dat 95 van het benoodigde uit de plaats wordt betrokken. Om telkens van leverancier te gaan veranderen, is praktisch onuitvoer baar. Aangezien niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering, onder dankzegging ook aan het Gemeentebe stuur voor de samenwerking, gesloten. VERGADERING NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Zaterdagavond hield bovengenoemd Verbond een vergadering in het U.S.O.- gebouw, waar gesproken zou worden dooi den algemeen voorzitter, den heer W. Inden. Nadat de districtsleider van Noord- Holland, de heer Lotgering eenige wel komstwoorden gesproken had, o-a^tot den Burgemeester, werd het woord verleend aan den bondsvoorzitter, die sprak over het onderwerp: „Een op historie gegrond veste Overtuiging". De heer Inden ziet het streven van het Nat. J. V. gebaseerd op de historie, een historie, die naast vele schoone en ver heven bladzijden, ook duistere telt. Hy ontkent het feit, dat een natie be staat uit een aantal individuen die de hedendaagsche generatie vormen. In tegendeel: zij bestaat uit die van gisteren, heden en morgen. Om haar sterk te ma ken is het allereerst noodzakelijk dat ieder zijn plaats weet, en voor haar weet te offeren. Hij weet wel, dat er tegenwoordig een machtig streven is, dat deze nationale roeping niet telt, en uitroept: „wees niet zoo beperkt, wij hebben een wereldroe ping", doch ziet in de wijze waarop men dit ideaal tracht te verwezenlyken geen heS,'herp hekelt de heer Inden het streven der individualisten, die of voor zich a- leen, of voor een klasse, een afgebakend groepje, werken. Daarnaast bevinden zich tal van andere stroomingen, als het mate rialisme, het intellectualisme, en het mar xisme, die diep in het volkskarakter n- gevreten hebben, en haar slechts tot na- Doch men heeft reeds waarschuwingen oenoeg gehad, en wie niet niet een alge- heele blindheid geslagen is, zal deze zien: daar is het geval Curacao, het geval „De Zeven Provinciën", de politieke- en de ge- zagcrisis. Er is aan deze crisis één voor deel verbonden, en wel het feit, dat de mensch tot nadenken gestemd wordt, en dit is reeds waardevol. Dat het Nat. J. V. met zijn leuzen kwain is niet van vandaag of gisteren. Spreker memoreert terloops de tegenwerking die men in de jaren van zyn bestaan heelt ondervonden, en ook thans nog onder vindt. -j Gelukkig is de tijd voorby dat de mid delbare scholen in de politieke macht wa ren van N.B.A.S. enJ.V.A. ofschoon er nog legio uitzonderingen zijn. Het Nat. J. V. is ook het mikpunt van diverse lasterlegenden, die ieder voor zich onwaar en ridicuul zijn: o.a. zou men anti-sociaal zyn, kapitalistisch, men zou geen organisatie van de daad wezen, en last not least worden de Nat. J. V.-ers ge steund door de internationale wapenin dustrie. Op dat „niet-van-de-daad-wezen" komt spreker terug. Hij prijst zich gelukkig te kunnen verklaren, dat het streven van het Verhond daarop gericht is, een onder streping van het gezag te zyn. dat zy dit gezag dus erkent, en zal trachten de basis hiervan gezond te maken. Vervolgens komt de heer Inden op het weermacht-chapiter. Historisch gaat hij de vaderlandsche verdediging 11a, en komt tot de slotsom, dat de generale lijn er droevig uitziet. Bleek het bijwijlen, dat een leger en vloot van 1100de waren, dan kwamen zy, doch zoodra klaarde de poli tieke horizon weer op, of: weg er mee. Dan beschouwde men deze instanties ais lastige en dure instellingen. Door onze geheele geschiedenis kan men deze op vatting volgen. Nu hebben wij 1914 gehad, en ja, wij zyn er doorheen gerold, zonder kleer scheuren. Maar ieder in den lande weet, dat het op het kantje af was, en dat er dikwijls van meer geluk dan wyiheid sprake was. En hoe was het met de weermacht ge steld: ten eenemale was die onvoldoende. Even was er toen een opleving te bespeu ren, doch al spoedig, toen de groote span ning geweken was, ging het weer den klassieken weg: bergafwaarts. En momenteel is het weer zoover, dat onze verdediging onvoldoende is, en een aanfluiting, waar het betreft een waarborg voor onze overzeesehe bezittingen. Er wordt beweerd, dat Nederland te roekeloos omgaat met de uitgaven voor defensie. Welnu, spreker noemt eenige voorbeelden: De uitgaven per hoofd van de bevol king zijn o.a. voor België 11.7, Frank rijk 19.04, Denemarken 9.07, Italië 11, Zwitserland 13.40 en Nederland 6.22. Spreker gaat hier niet verder op in, maar verzoekt vooral op de cijfers van Zwitserland en Denemarken te letten, die voor zich zelf spreken. Zoo men het eens door onze voorvaderen verkregen bezit niet wil missen, hetgeen èn voor ons èn voor de inwoners aldaar een ramp zou zijn, dan moet er een radi cale wijziging komen. Via onze perspectieven op luchtvaartge bied (waar spr. een schitterende moge lijkheid in ziet weer een internationalen naam te krijgen) komt men op Genève. In Genève heeft men een kans gehad. Ge had! En dit is te wijten aan de houding van onze vertegenwoordigers, die de mo- glijkheid, Nederland een geziene plaats in de rij der vertegenwoordigde naties te geven, jammerlijk hebben laten voorby gaan. Dat dit mogelijk was hebben wij te dan ken aan de partijen, welke tegenover ons staan, en wier macht thans onherroepe lijk taant. De heer Inden wijst in dit verband op een recent congres, waar nog nimmer zoo duidelyk gedemonstreerd is: ais het getij verloopt, verzet men de bakens. Maar men zal kracht weten te putten uit de historie, die meermalen voor heete vuren stond. Men wordt gesteund door het Huis Oranje Nassau, dat zonder uit zondering voor het land op de bres stond, en dat zich door de eeuwen heen ken merkte door een lijn van kracht en con stantheid. Doch de natie moet er achter staan, en dit wil het Nat. J. V. stimuleeren. Daar toe is het noodig dat ieder lid, 100 lid is, een propaganda-cel. En met de reeds gevleugelde woorden besluit de hondsvoorzitter zijn rede: „Wij willen ons zelf zijn, en ons zelf blijven". Hierna wordt gepauzeerd, en kan men zich als lid voor het Verbond opgeven. Na de pauze werd een huishoudelijke vergadering belegd, waar o.a. het bestuur van de nu opgerichte Heldersche afdee- Jing geïnstalleerd werd. Genoemd bestuur is als volgt samengesteld: Voorz. W. A. de Jong, Secr.-penningm. K. v. d. Stad. 3e Lid. Gert van Wijk. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. van Den Helder van 9 tot 11 Juni 1934 a -RALLEN: P. E. Steenkamp- j a.1. Scheepvaart Kracht, d.; (J H Brouwer-Mulder, z.; J. 0. v. d. Spek- Brandjes, d.M. Koelman—Zon, z.H. Langeveld, 2*?*' M' Asapnberg~ OVERLEDENWed. D. J. Boom, 68 j„ hoef 2e" j J"' S' Slagter' 81 G' V,,r" Blijkens de memorie van antwoord van de Eerste Kamer inzake het ontwerp crediet voor werkverruiming is ook de regeering van oordeel, dat het aantal werkloozen, dat door het aangevraagde crediet kan worden geholpen, in verhou ding tot het totaal niet bijzonder groot is maar ook, dat de waarde van den maat regel voor een belangrijk gedeelte van moreele beteekenis is. Dat de regeering zou tegenspreken, dat van hooger hand loonsverlaging zal wor den bevorderd, is niet juist. Zij heeft te gengesproken, dat zy bepaalde loorren dwingend wil opleggen. Zy heeft echter daarnaast te kennen gegeven, dat zy bij de uitvoering van onder dit crediet val lende werken met de belangstellenden hoopt tot overeenstemming te komen 1 m- trent zoodanige loonnormen als wensehe lyk en noodig zijn om een zoo groot mo gelijk aantal arbeiders te behoeden voor de ellende der werkloosheid. Zij ver trouwt, dat hier overeenstemming zai kun nen worden bereikt. Zou dit onverhoopt niet het geval zyn, dan zou daarvan het gevolg moeten zijn, dat de werken niet worden ontnomen. De regeering kan echter niet genoeg herhalen, dat het onjuist is haar de be doeling toe te schrijven van dwingend te willen ingrijpen in het tegenwoordige loonpeil. Een andere vraag is natuurlijk of de loonen reeds thans voldoende veriaagd zijn, zoodat de regeering op verdere ver laging geen invloed zou behoeven uit te oefenen. Het komt den minister voor, dat hierop in het algemeen geen antwoord valt te geven, doch het lijdt geen twijfel, dat bü elke onderhandeling er volop ge legenheid zal zijn alle argumenten pro en contra ten volle tot hun recht te doen komen. De regeering is niet voornemens, ver der te gaan dan door de noodzakelijke aanpassing wordt gevorderd en is er van overtuigd, dat de geleidelijke weg naar lager loonpeil de meest verkieselijke is. De door sommige leden verdedigde stel ling, dat loonsverlaging vermindering van koopkracht beteekent, wordt door de Re geering tot zekere hoogte niet ontkend; de daaruit veelal getrokken conclusie, dat, om de koopkracht in stand te houden, de loonen niet moeten worden veriaagd, moet echter stellig worden afgewezen; en dit wordt nader gemotiveerd. De Regeering is zich terdege bewust, dat het wetsontwerp mede van belang is voor de gemeenten, met name voor die, waar de werkloosheid het grootst is. Zij is inderdaad voornemens om deze ge meenten zooveel mogelyk tegemoet te komen, door, voorzoover het de uitvoe ring van gemeentewerken be+reft, de daarvoor benoodigde kapitaalsuitgave renteloos aan de gemeente voor te schie ten. Anderzijds echter zal de Regeering daarbij de voorwaarde moeten stellen, dat ook de gemeente aan het doel, dat met het crediet wordt beoogd, zooveel als noodig is, medewerkt. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE NEDERLANDSCHE SCHEEPS- BOUWINDUSTRIE. Bouw van de grootste tankbcot, «cit in Nederland op stapel gezet. Men meldt aan de N. R. Crt.: De N.V. Nederlandsche Koloniale Pe troleum Maatschappij heeft gisteren in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company met de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij een contract afgeslo ten voor den bouw van de grootste tank boot die tot nog toe op een Nederland sche werf, op stapel is gezet. Het schip heeft een lengte van 485 voet, een breedte van 68 voet bij een diepgang van 293^2 voet en een laadvermogen van 15.000 tons dwt. Het zal door Dieselmoto ren worden voortbewogen en een snelheid hebben van ruim 12 knoopen. HET ONTSLAG AAN DE HUWENDE ONDERWIJZERES. De vöorgestclde regeling geldt eveneens voor 't bijzonder onder wijs. Met betrekking tot het wetsontwerp wij ziging van de artikelen 38, 56 en 97 der lager onderwijswet (ontslag huwende on derwijzeres) wordt er ter verduidelijking op gewezen, dat de regeling, welke wordt voorgesteld voor de onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, ook word! voorgesteld voor die bij het bijzonder lager onderwijs. DE STAAT MOET 15.939.428 BIJ BETALEN VOOR DE H.IJ.S.M. Blijkens de gegevens, opgenomen in het prospectus in zake de emissie van 6 mil- lioen 4 obligaties ten laste der Ho! and- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij, be draagt de bijbetaling over 1933 door den Staat der Nederlanden ingevolge art. 8 der „Overeenkomst '20 H.S." 15.939.428 (vorig jaar 9.619.397). (De Telegraaf). VERKEERSWEG AMSTERDAM- OOSTEN DES LANDS. De^ regeering is voornemens de ver betering en het doortrekken van den giooten verkeersweg Amsterdam—Oosler. fles lands, als werkverruiming te doen uitvoeren.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6