uniformen Uit het huis met de blauwe stoep Julianadorp. Algemecne Coöperatie Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG H JUNI 1934. 10 Een Meezenpaar. Koningstraat 102 Telefoon 60 aanzien bestond, wxldespr. dc marine is het een levenskwestie, dat aan dergelijke knoeieryen nu eens een "'intusschen wil spr. zich, indieni de Krijgsraad een mildere houding zal aan nemeD daartegen niet verzetten, niet als alleen een geldboete zou worden ge\irC <ie Groot dankt den heer Fiscaal voor zijn milde houding en w aarin hij nogmaals de juridische uiteen zettingen van den Fis.^a' ?^sraad om dringend beroep op den krijg. een mild vonnis. Een tweede geval. Het tweede geval, van C..8.,was identiek aan het vorige; hier was ver dediger mr. J. Mulder. d«ze had een schriftelijk verweer °Pges|f'd, en zich, in zijn mondelinge toelichting, *oor een groot deel refereeren aan het pleidooi van zijn confrère- Hij had den leverancier Z gedagvaard voor het stellen van een tweetal vragen, waarvoor'de Iresi'dent, mr. de Sitters, zyn t0£stf™m,n? tguj:' Onder eede verklaarde Z thans, dat hj nimmer met bekl. heeft gesproken over de wijze waarop de 8}"en ®erdend£ b" kend, en dat nimmer by hem, Z., deDe doeling voorzat S. te bewegen iets te doen of te laten in strijd met zyniPhebt. Ook deze pleiter komt op voor een mildere straf; de Fiscaal meent, dat van een zware straf een generale beïnvloeding ten aan zien van de anderen zal uitgaan, maar p|. vraagt zich af of het geoorloofd is een uitstekend militair als deze bekl. ten offer te breegen aan een vermeende be ëindiging van dit stelsel. Zijn conduite staat spreekt var. een uitstekend en be trouwbaar militair; bet lijkt spr. onvoor zichtig zulke uitstekende militairen te straffen voor een delict als dit,dat feitelijk al zoo oud is als de marine zelve en oogluikend werd toegelaten. Het stelsel werd nimmer in ernst bestreden en de betrokkenen hebben dan ook nimmer de draagkracht van het bedoelde artikel, waarop thans de vervolging plaats heeft, begrepen. Het rechtsgevoel en ook de doelmatigheid eischen een voorafgaande waarschuwing. ,a. Natuurlijk, ingrijpen was noodzakelijk, maar er zijn hier meerdere schuldigen, de leveranciers en de marine zelf. Nu overigens alle betrokkenen te «lege op de hoogte zij'n van het verbod, kan toen, meent *pr., wel een andere straf worden opgelegd. Finantieel is bekl. al voldoende gestraft. Dupliek van den heer Fiscaal. De Fiscaal verwerpt ook hier de jur dische bezwaren, die worden opgeworp.n en persisteert ten aanzien van dezen bekl. bii zijn eisch. Dat de groepsmentaliteit nimmer is bestreden, is waarlijk geen wonder* do officieren stonden ten aan zien van de verklaringen van de betrok kenen voor bergen van leugens. Maar bekl. houding geeft den spr. geen aan leiding in dezen van zijn requisitoir af te wijken; van een berouwvolle houding is bij hem, in tegenstelling met v. S., geen sprake en hij blijft ontkennen te hebben geweten, dat bet strafbaar was. PI. wijst in zijn dupliek op de beëedigde verklaring van Z. Indien de Fiscaal daar aan geen waarde hecht, dient tot vervol ging van dezen getuige wegens meineed te moeten worden overgegaan, meent hij. Dat de bekl. bleef ontkennen is psycho logisch zeer goed te verklarenhij was de laatste, die verhoord werd en al zijn voorgangers hadden uitdrukkelijk ontkend. Nu zou het den schijn van verraad ge wekt hebben, indien hij de eenige ware geweest die bekend had. Hij is bovendien naar Z. gegaan en heeft tegen hem ge zegd: ik mag geen gelden meer aanne men, waarop hem door Z. is geantwoord: dit doe ik persoonlijk, het gaat volkomen buiten de marine om. Daarvoor is bekl. toen gezwicht. PI. begrijpt dan ook niet waarin het verschil in eisch tusschen beide zaken bestaat en doet alsnog een beroepopden krijgsraad voor een clement vonnis. Uitspraak in beide zaken Woensdag a.s. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 12 Juni. Uitspraken 6 Juni. Jacob B., garagehouder Wevershoef, diefstal, 1 maand gev. Annie J., kellnerin, meineed, vrijge sproken. Gerrit Jacob J., chauffeur, Zwaag. Hooger beroep overtreding motor- en rjjwielwet. Vonnis kantongerecht Hoorn bevestigd. Pieter K. en Arie P., arbeiders, Haren- carspel, diefstal van te veld staande kool in vereeniging. 8 dagen aangehouden. Franciscus B., kellner, Alkmaar. Hoo ger beroep vonnis overtreding Alkmaar- sehe politie-verordening art. 195. niet ontvankelijk verklaard. Machiel Cath. v. d. L., landbouwer, Gr. Schermer. Smaadschrift. Vrijgespro ken. Opzet niet bewezen. Wilhelmina H., huisvr. H. P., Amster dam. Eenv. beleediging of smaad, 5 boete of 1 dag hechtenis. Corn. K., chauffeur. Oude Sluis. Hoo ger beroep overtreding motor- en rijwiel- wet. Vonnis bevestigd. A. J. van A. en Joris O. van W., hypo theekbezorgers, Utrecht.- Poging tot op lichting te Den Helder. Verstekvonnis bekrachtigd. Corn. V., veehouder Oud-Carspel. Hoo ger beroep vonnis Melkbesluit. Volgens le lid Melkbesluit, zijnde algem. maat regel van bestuur, veroordeeld tot 1 boete of 1 dag. Den Helder. Tractor met aanhangwagen niet in orde bevonden. Een Heldersche chauffeur, Joh. Lod. P., had op 4 Dec. j.1. aldaar gereden met een motorrijtuig oftewel zandauto plus aanhangwagen, waarvan de agenten R. Klap en Gieles hadden bevonden, dat de remmen niet deugden en de koppeling ge breken vertoonde, die de veiligheid van het verkeer in gevaar konden brengen. De chauffeur werd dientengevolge door den kantonrechter te Den Helder veroor deeld tot 3 geldboeten, ieder van 25 subs. 3X3 dagen, van welk vonnis ver oordeelde in appel kwam. In dit hooger beroep was mr. Verdoorn aangewezen als raadsman en verdediger. Getuige Klap gaf toe, dat de appellant als chauffeur goed bekend stond. De officier requireerde bevestiging van het_ vonnis. Mr. Verdoorn pleitte force majeure als verzachtende omstandigheid en verzocht een meer billijke geldboete, met het oog op de geldelijke omstandig heden van zijn cliënt. Bedriegelijke verkortingl De heer Willem Pieler R., kleermaker te Den Helder, was op 5 Februari in staat van faillissement verklaard en had desniettegenstaande hij op 2 Februari te voren reeds heilig overtuigd was, dat een faillissement niet meer kon worden voor komen, aan den leverancier S. Coltof een bedrag van 20 als afbetaling uitgekeerd en waar zulks werd aangemerkt als een bedriegelijke verkorting van de rechten der andere sohuldeisohers wat straf baar is moest de heer R, lieden terecht staan. t erdachte verklaarde thans, zich niet met de geldelijke aangelegenheden te hebhen bemoeid en zijn vrouw deze af betaling had gedaan, wat door den heer Coltof werd bevestigd. Mr. v. d. Loos, de Curator van dit faillissement, was tot de ontdekking ge komen, dat nog een recente betaling had plaats gehad voor de aangifte. Overigens vermeende ook de Curator, dat de echt genoote de geldelijke administratie Voerde. Dit werd door de echtgenoote, als ge tuige gehoord, bevestigd. Zij ontving de reizigers en belastte zich met de betalin gen. Over het bedrag, aan den heer S. Coltof voldaan, had zij niet met haar man gesproken. De officier toonde zich niet voldaan over de onbenullige houding van den ver dachte om eerst nu op het idee te komen, dat eigenlijk zijn vrouw bedoelde afbe taling had verricht. Overeenkomstig de theorie van ver dachte zelf, dat man en vrouw één zijn, stelde de officier den man voor deze be taling aansprakelijk. Mocht echter de man onverhoopt wor den vrijgesproken, dan zou de off. over wegen de vrouw te vervolgen. In zijn ver bolgenheid wilde de officier ook het reclasseeringsrapport onbesproken laten, en geen geldboete, maar 6 maanden ge vangenisstraf vorderen. De verdachte toonde zich daarover zeer ontdaan. Mr. G. A. de Lange, de verdediger, had zich verbaasd over 't climax in het requi sitoir van den officier. Door de betaling door de vrouw was het element der opzettelijke benadeeling uitgeschakeld, vermeende pleiter. Alleen daardoor zou een veroordeeling niet kun nen volgen. Alléén op dit verweer zou verdediger dus vrijspraak kunnen vragen, doch in verband met den ernst van de zaak doorliep pleiter nog eens het dossier <m stelde in 't licht, dat verdachte een zeer oppassend en in 't minst niet mis dadig mensch was. Hij werd volgestopt met allerlei goederen, die hij per saldo niet kon betalen. Verdachte hoopte door een uitverkoop zijn ondergang te voorko men, doch een zekere firma maakte het hem zoo lastig, dat een faillissement niet meer kon uitblijven. Pleiter verwees voorts naar het uitne mende rapport van den heer Wiggers en het edelmoedig gebaar van den verdachte alle schuld op zich te nemen. Ten slotte wees pleiter op de fatsoenlijke familie en hoopte, dat de misgreep van den officier niet zou worden doorgevoerd. Pleiter vroeg eindelijk met volle over- tugiing vrijspraak voor dezen man, die niets ten eigen bate had willen aanwen den. Verdachte riep daarop de clementie in. Hii gevoelde zich geen misdadiger en was het ook niet. Roekelooze motorracer uit Rotterdam. Een landarbeider uit Rotterdam, Bas- tiaan van S., had op 3 Mei 1932 met zijn motor zoo onvoorzichtig op den rijksweg te Zijpe gereden, dat een aanrijding met een wielrijdster, Mej. G. de Kloos, het ge volg was. Hij werd deswege bii verstek door den kantonrechter te Schagen ver- oordeeld en appelleerde daarna. De offi cier vond termen de zaak naar het Kan tongerecht-, thans te Alkmaar, te verwij zen en requireerde in dien geest. Gevaarlijke pluimveeliefhebbers. De 21-jarige te Wieringen geboren en te Zaandijk wonende Jacob K. en zijn com pagnon Jacob M„ geboren te Elgerfeld en gedomicilieerd te Oostzaan, heiden thans gedetineerd, stonden terecht ter zake diefstal van 92 kippen in den nacht van 13 April ten nadeele van den pluim veehouder A. Glas te II. Hugowaard. De heeren hadden aanvankelijk voor den rechter-commissaris bekend het feit in vereeniging te hebben gepleegd, doch nu trokken zu aan hun pantalon en beweerde Jaap K. het zaakje alleen te hebben op geknapt. welke veranderde houding het onderzoek natuurlijk belangrijk vertraag de. De respectieve kippendieven werden ais pro deonen verdedigd door mr. Ver doorn en mr. Windhaus uit Hoorn. kippendievery werden gehoord getuigen rijksveldwachter Harm Vis ser en den pluimveefokker Glas. D,f heer Visser had in bewuste» nacht den w Co 60,1 drie*ieler aangehou den, vaar,>ij 2 personen, terwijl de drie wieler was beladen met eenige kisten en een mand, gevuld met kippen. Aangezien een der kisten het merk droeg van Glas, werd deze ter confrontatie ontboden en herkende deze lieer zoowel de kist als de kippen als zijn eigendom. De kippen wer den daarna in vrijheid gesteld, doch de vermoedelijke dieven secuur vastgehou den. Na de aanhouding hadden de kippen- roovers direct erkend. De een had het karweitje uitgevoerd en zijn metgezel daaraan meegeholpen. De waarde van de kippen bedroeg pl. m. 100. De heer officier handhaafde met een gerust geweten de dagvaarding, die dief stal in vereeniging ten laste legde. Het was bij den majoor der brigade te Alk maar bekend, dat zich kippendieven op het oorlogspad in de H. H. Waard zouden begeven en had deze met goed gevolg de politie in H. H. Waard gemobiliseerd. Den verdachte Jacob K. werden ook nog andere diefstallen ten laste gelegd en om zijn kameraad te ontlasten werd door hem thans beweerd, dat hij alleen den diefstal had gepleegd en zijn metgezel slechts medeplichtig was geweest. De officier stoorde zich lekker niet aan die foefjes en requireerde tegen verdach ten, waarvan Jb. K. al bijzonder ongun stig bekend staat, ernstige straffen en wel tegen Jb. K. 2 jaar en tegen Jb. M. 8 maanden gev. Verdedigers concludeerden een minder gevoelige straf voor hun respectieve cliën ten. Mr. Verdoorn beval met klem voor zijn cliënt Jacob M. een voorw. veroordee ling aan. „DE LAATSTE EER". Blijkens een in dit nummer vooirko-i mende advertentie, houdt de begrafenis-j vereeniging „De Laatste Eer" alhier, opj Vrijdagavond a.s. een buitengewone leden-j vergadering in het café ',,t Centrum". SCHOOLFEEST O.L.S. NO. 1. i Dinsdag 12 Juni was de dag voor hetj schoolfeest van de vier laagste klassen van school I. 's Morgens 9 uur vertrok ken de kinderen en geleiders in vier auto bussen om eerst een bezoek te brengen aan Alkmaar. In den Stedelijken Muziektuin werd even verpoosd, waarna een bezoek ge bracht werd aan Bergen. In „Duinver- maak" vermaakten de kinderen zich kos telijk. Om ruim zeven uur arriveerden allen weer behouden thuis. De volgende week Dinsdag gaan de hoogste klassen een bezoek brengen aan j IJmuiden, Bergen en Schoorl. HET SCHOOLFEEST. Maandag j.1. was „de" dag voor de jeugd van den O. L. School alhier. On der leiding van de schoolfeestcommissie gingen alle leerlingen der school hun jaar- lijksch uitstapje maken naar Schoorl en Bergen. Vele autobezitters stelden we derom hun wagens en diensten belange loos beschikbaar, waarvoor hun zeker een woord van dank toekomt. In Schoorl en Bergen werden de ge woonlijke wandelingen gemaakt en werd de jeugd onthaald. De speeltuinen vorm den natuurlijk de geliefkoosde plaatsen voor de kinderen. Vooral de „glijbanen" stonden geen minuut stil. Om half negen 's avonds werd Callantsoog weer bereikt, waar de feestgangers met muziek werden binnengehaald. De schoolfeestcommissie mag op een goedgeslaagden dag terug zien. GEMEEN TER AA DS VER GADERIN G. Agenda gemeenteraad van Vrijdag 15 Juni. 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. Goedgekeurd zijn eenige besluiten betreffende tarief voor en opcenten op de personeele belasting en de opcenten op de gemeentefondsbelasting; zoo ook de wij ziging in de aflossing op geldleeningen. b. De heeren J. de Boer en G. W. Wai- boer namen hun herbenoeming tot lid van bet Burgerlijk Armbestuur aan. c. Van den Directeur van het Kabinet der Koningin is een dankbetuiging ont vangen voor de betuigde deelneming bii gelegenheid van het ove rlijden van H. M. de Koningin- Moeder. d. De wijziging in de jaarweddenrege- ling van Burgem., Secr. en Ontvanger is vastgesteld met bepaling, dat het besluit 1 April 1934 in werking treedt. e. Ingekomen is: een rekening van den schoolartsendienst over 1933, een be- grooting voor 1935 en een verslag van den schoolarts over 1934; een verslag van den vleesehkeuringsdienst over 1933 en een verzoek van den heer C. Smit om te overwegen of het gewenscht is een vent- verbod in hot leven te roepen. 3. Verzoek van W. Braaf om ontslag als gemeentebode en voorstel om in die betrekking met ingang van 1 Juli 1934 te benoemen den heer C. Wuis op een jaar wedde van 900. 4. Bezwaarschrift C. Slikker Czn. te gen zijn aanslag in het vergunningsrecht. 5. Verzoeken om ontheffing van aan slagen in het schoolgeld. 6. Definitieve vaststelling voorschot ten aan de bijzondere scholen. 7. aststolling pensioensgrondslag Mej. A. B. Zelvelder. 8. Wijziging en vaststelling suppl. be grootingen 1933 en 1934. 9. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur, vacature P. List. Aanbeveling: 1. A. van den Berg. 2. L. Leiinse. 10. Benoeming leden der Comm. tot wering van schoolverzuim wegens period aftreding op 1 Juli 1934. 11. erzoek van H. van Regenmortel om tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der L.O.-wet. 12. Rondvraag. BEGRAFENIS R. DEKKER. Onder groote belangstelling is Woens dagmiddag de beer R. Dekker, oud-op zichter van den Polder en de gemeente Anna Paulowna naar zyn laatste rust plaats gebracht. Behalve de voorzitters, secretaris, ont vanger, leden en oud-leden van polder en gemeentebestuur, waren zijn opvolger als polderopzicbter, andere ambtenaren, vele particuliere vrienden, uitvoerders werken, die onder toezicht van den heer Dekker stonden, aanwezig, toen door polder-personeel het stoffelijk overschot, bedolven onder bloemstukken en kransen, naar de groeve gedragen werd, vooraan op de begraafplaats, waarover hij ook eenmaal het toezicht had. In de toespraken van de heeren C. Wijdenes Spaans en G. J. Lovink, als hoofden van Polder en Gemeente, kwam naast de waardeering voor het door den heer Dekker gedurende meer dan veertig jaar verrichte werk, de dank tot uiting voor de wijze waarop hij zijn plicht ver vulde, zijn superieuren tot steun en voor lichting was, en met zijn ondergeschikten omging, altijd blijmoedig en vriendelijk. Zijn zonnige aard had hem, vooral te Van Ewijcksluis vele vrienden gemaakt, en het was de heer K. Keuris, die voor de Ewjjcksluizcrs het woord voerde bij de groeve van hun „mijnheer Dekker". Teekenend ook voor de achting, die zjjn ondergeschikten hem toedroegen, was b.v. de aanwezigheid van een meer dan 80-jarigen oud-wegwerker, die toch ook zjjn opzichter de laatste eer wilde bewijzen. Nadat de oudste zoon, de heer A. Dek ker, namens de familie dank had ge bracht aan de sprekers, de dragers, de andere belangstellenden, en vooral ook aan hen, die door een bezoek licht brach ten in de laatste levensdagen van den overledene, verlieten allen den dooden- akker. Hippoïytushoef. DOOPSGEZINDE ZU STERKRING. Dinsdag a. s. houdt bovengenoemde Zusterkring een bijeenkomst in de Doops gezinde Kerk alhier. Aanvang 8 uur. VERKIEZING VAN HOOFDINGELAN DEN VOOR HET HEEMRAADSCHAHP WIERINGEN. Jl. Donderdag vond in hotel «Centraal* alhier de verkiezing plaats van drie hoofd ingelanden van voornoemd heemraad schap. Periodiek moesten aftreden de heeren P. J. Kooy, J. Engel Jczn. en D. Blaauboer. Allen werden met meerdex-heid van stemmen herkozen, zoodat het college geen verandering ondergaat. BALDADIGHEID. Door de rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen L. P., visscher te Den Oevei-, die in den avond van 9 Juni j.1. een hek bij café Ploofj uit zijn hengsels heeft gelicht en plm. 15 meter van zijn plaats verwijderd. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg op 31 l|üei j.1. in deze gemeente 272. Hiervan waren 254 personen in de werkverschaf fing in den Wieringermeerpolder ge plaatst. BENOEMING DIRECTEUR SCHAGER HARMONIE. De heer Jac. Jansen te Bergen is be noemd tot directeur van »Schagens Har moniekapel.. HET 1600-JARIG BESTAANt Verschillende voorbereidingen waren hier reeds getroffen, om in September het 1600-jarig bestaan van deze gemeente op grootsehe wijze te vieren. Prof. Vis ser heeft echter aan het comité een schrij ven gericht, waarin hij meedeelt, er ern stig aan te twijfelen, of het ontstaan van Schagen in het jaar 334 wel historisch vaststaat. De plannen tot feestelijke her denking zullen nu wel achterwege blij ven. SCHAGER KERMIS. Zooals uit een in dit nummer geplaat ste advertentie blijkt zal in de kermisweek in Dancing Igesz aan de Markt weer, evenals andere jaren worden gedanst. We willen gaarne van deze plaats ieder feestganger aanraden om daar een kijkje te gaan nemen. Dancing Igesz bevat een spiegelgladde dansvloer, terwijl de bands welke zjjn geëngageerd een uitstekende reputatie genieten. Woensdagavond is er groot serpentine feest met attracties. Dan zal het er zeker gezellig toegaan. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Texel, op Zaterdag 16 Juni 1934, des namiddags te drie uur, ten gemeem tehuize. De agenda vermeldt de volgende te be handelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1934. 3. Idem winst- en verliesrekening en balans van de N.V. Texelsche Eleetrici- teitsmaatschappy over 1933. 4. Uitbreiding electrificatie in Eier- land. 5. Aaixvrage van Th. Witte om gelden ter bekoming van een landarbeiders plaatsje. 6. Regeling eigendom van het gebouw der voormalige zeevaartschool. 7. Benoeming hoofd der openbare la gere school te De Cocksdorp. 8. Opdracht postvervoer T*r autobus- dienst tusschen Den Burg en De Cocks 9. Verhooging subsidie Algemeen Armbestuur over 1933. 10. Wijziging gemeente-begrooting voor 1933. 11. Gemeente-begrooting voor 19„4. WA TERSCH APSNIEU WS. Benoemd bij K. B. tot Heemraad vpn den Prins Hendrikpolder, de heer w. Zegel. M i d d e n - Ei e r 1 a n d. BA ZAK IN DE O.L. SCHOOL TE MIDDEN-E1ERLAND. Teneinde de kosten voor een school reisje te bestrijden, nu de gemeente Texel deze niet meer voor hare rekenking kan nemen, hadden de heer C. Plomp, hoofd der school, met zijn echtgenoote en de aan deze school werkzame onderwijzeres het plan gevormd voor dit doel een bazar te houden. Van alle zijden ondervond men direct medewerking, vele dames in Eiei- land vervaardigden voor dit doel hand werken, terwijl ook andere schenkingen binnenkwamen, waaronder zelfs twee hokken met konijntjes. Zaterdag en Zondag is de bazar gehou den, met vele attracties, een theeschen- kerij, grabbelton, enz. De Burgemeester heeft hem Zaterdag middag geopend en al direct bleek, dat deze eerste bazar, die te Eierland gehou den werd, een groot succes werd. 't Was er beide dagen zeer druk, de vermakelijk heden vielen zeer in den smaak, alles ging vlug van de hand. Voor de heide spreien, die verloot werden, bestond groote liefhebberij, en toen Zondagavond de bazar gesloten werd, bleek de bruto ontvangst ongeveer 450 gulden te bedra gen. Daar de kosten zoo gering mogelijk zijn geweest, blijft er voor schoolreisjes van de Eierlandsche kinderen stellig zulk een flink bedrag over, dat dit niet in één jaar opgemaakt zal worden. Een woord van hulde komt stellig toe aan degenen, die het initiatief voor dezen bazar namen. Den Burg. GEEN VOLKSFEEST TE DEN BURG. In een deze week gehouden vergadering van de permanente feestcommissie te Den Burg, werd besloten, wegens de moeilijke tijdsomstandigheden dit jaar geen volks feest te houden. Over de oprichting van het comité voor Oranjefeesten, dat in voorbereiding is, werd langen tijd gesproken. Besloten werd hiertegenover een zoo welwillend moge lijke houding aan te nemen. IN DE HEETE TEER GEVALLEN. Woensdagmiddag had bij de werkzaam heden op den Hoornderweg een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een der werklieden, W. B., van den Burg, struikelde, terwijl hij een bak kokende teer vervoerde. Hij kwam met zijn gezicht in de ziedende massa, terwijl een zijner oogen volliep met de heete vloeistof. Direct heeft men den on gelukkige naar Den Burg gebracht, waar dokter B. geneeskundige hulp verleende. Daar bleek dat B. er vrij goed afgeko men was, zijn oog en gezicht was alleen wat ontstoken, doch niet van ernstigen aard. Oudcsehild. Mej. M. Bakker behaalde te Alkmaar haar diploma als kraamverpleegster. PASSEERT ACHTER ELKAAR! Woensdagmorgen fietste een oude man op het fietspad naar Den Burg. De fiets was beladen met karen. Vanaf Den Burg kwam een drietal jongens, die naast elkaar op het pad reden. Bij het pas- seeren weken ze niet uit, met als gevolg, dat de man aangereden werd en in de sloot terecht kwam. Enkele voorbijgan gers brachten hem op het droge, waarna hij naar Oudeschild getransporteerd werd en voorloopig bij de fam. Kikkert onder gebracht. Door de goede zorgen van Dr. H. en voornoemde familie knapte het slachtoffer spoedig op. Intusschen een waarschuwing voor hen die niet achter, maar naast elkaar pas- seeren. Kent u ze niet, die aardige, vroolijke vogeltjes, in hun schitterend veeren- pakje, van boven blauw, de onderzijde geel met over 't midden een donkerblau we streep, bij 't oog en de nek wit? Vooral 's winters ziet men ze, zwer vertjes, die 't zjjn in onze parken en tuinen, als kleurige bloemen bengelend aan de dunste twijgen; als acrobaatjes klimmend en duikelend langs de takjes. Nooit in rust; altijd zoekend naar insec ten en insecteneieren. De meest nuttige vogeltjes, die winter en zomer massa's schadelijk gedierte opruimen. Had niet een paar jaar geleden zoo'n nieezenpaartje z'n nestje gebouwd in een holte van een boom in de Prins Hen- driklaan? Men moest in onze parken voor deze vogels broedgelegcnheid scheppen, door t ophangen van eenige geschikte nest kastjes. Ook dit jaar had een meezenpaartie een geschikt plaatsje gevonden. Laim- hadden ze moeten zoeken, maar einde- luk.... een veilig plekje. In de spijl van 't hek, waar de poort aan bevestigd is, die aan de achterzijde oegang geetf tot onze begraafplaats. Aan de ^bovenzijde een opening, twee vingers wijd, een holle buis, pl.m. 5 cm «ie ZHn„°"Seveer halverwege een bodem pje. Hoe vonden ze het! 1,'UN,e.SV°:-rWal gauw gereed en hierin !t ït y -'e haar eitjes, mooi wit met roodbruine vlekjes. 1 srhienVwil 19- k°n 'k niet zien' mi3" Is nogal groot.' "^«huishoudinkje voor Kon. Marine en Koopvaardij Uw aangewezen vak kundig adres Niettegenstaande 't knarsen en dicht klappen van de poort bleven ze rustig broeden. Ze zaten toch veilig? Wie wist het? Wie kon er bij komen? 't Jonge leven barstte uit en nu kwam er werk, veel werk. 't Was een genot er bij te staan. Och! bang waren ze niet. Wie zou hen leed doen? Elk oogenblik kwamen vader en moe der met larfjes, rupsjes enz. aandragen. Even naar binnen en weg weer. De tafel in de natuur was wel voorzien. Hoeveel nut deden dit enkel paar m-esjes niet aan de boomen en planten van onze begraafplaats. 'k Zou haast zeggen: Gaat u ook eens k ijken 1 't Behoeft niet meer. Zondag wilde ik nog eens van hun be drijvigheid genietenWeg De ijzeren spijl, waarin ze zich zoo veilig dachten, stuk geslagen. Van het nestje geen spoor meer. Laffe, lage daad! Dat vele nestjes verstoord worden, be broede eitjes uitgehaald, jonge vogeltjes als een begeerde buit meegevoerd, onder vinden we, tot onze ergernis, eiken keer weer. Maar zooals dit geval. Er zijn er nog steeds, die het schoone in de natuur niet weten te waardeeren, die met ruwe, wreede hand 't teere en toch zoo nuttige, verwoesten. Zoekt ge verpoozing in duin of veld, geniet zoo veel ge wilt van bloem en plant en dier, maar verstoor en verniel niets. Help mee den-vogelstand in onze om geving te verrijken, 't Verblijf in de na tuur zal u een rijke bron van genot worden. A. S. PAS-, VISUM- EN DOUANE VOORSCHRIFTEN. De A. N? W. B.-Toeristenbond voor Ne derland zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften, enz., voor zoover deze voor toeristen van helang zijn. Paspoorten. Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxembui'g is een bewijs van Nederlan derschap voldoende (of een niet langer dan 5 jaar vervallen zijnde pas). Paspoorten vraagt men aan bij het ge meentebestuur, de kosten voor 'het Rijk bedragen circa 5,—. Bij de aanvr:»;e (welke, evenals het afhalen persoonlijk dient te geschieden) moeten 2 onopge- plakte foto's worden overgelegd. De gel digheidsduur is 2 jaren (verlenging nog mogelijk binnen 3 a 6 maanden na afloop). Een Familiepaspoort kan worden uitge reikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan 15 jaar, de kosten voor het Rijk bedragen 7.50. Naar Duitschland kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis", dat voor kinde ren boven 10 jaar van een portret voor zien moet zijn. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is 5 jaren. Visa. Het viseeren van paspoorten is voor Ne- derlandsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Cleylon, Cuba, Denemarken, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Marokko (Sp.), Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Oosten rijk, Panama, Portugal, Saargebied, Sal- vadar, San Marino, Schotland, Siam, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid- Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor de overige landen is een visum wel vereischt, de handteekening van den paspoorthouder moet dan vooraf gelegali seerd worden door den Burgemeester. Enkele douanevoorschriften. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts enkele grepen kunnen doen; nieuwe voor werpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onder worpen, bovendien kan de invoer verbo den zijn (contingenteering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestel len, kijkers, enz., worden in den regel zon der formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden^ wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloeistoffen zijn schier overal aan zeer hooge invoerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mede- deelen, wat men mee wenscht te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren, enz., vermeld, die in den regel vry van rechten mogen worden geïmpor teerd. Vooral Frankrijk staat in dit op zicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk, herhaaldelijk ontvangen wij klach ten van toeristen, die op inderdaad kin derachtige wijze aan de grenzen worden gevisiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het geheel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet In de auto of de bagage). SA beteekent sigareiT. ST beteekent sigaret. IA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of'25 ST of 50 TA. enemarken: Geen bepaalde hoeveei- nf or oir1' ,doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10