AMPEEREN en Stadsnieuws RiaafkEeedlng §€OS - KONINGSTRAAT 78 _r PiBCBCil ÖENP ASgem. Coöperatie DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 JUNI 1934. Licht op voor alle voertuigen. Fijne Koningstraat 102 - Tel. 60 S»/„ ©sliq^TTIISN 1, 2, 5, 10 en 20 maal hetzelfde nummer Hoofdkantoor G0EDK0QPE REISMARKEN Li A mh A i IL KAEVI PEERDEKENS Alleen bij Keizerstraat 76 wol en halfwol 2.89 - 1.89 - 1.29 BÖITENL. SPOQRBiLJEÏTEN Uit het politie-rapport. Zeekrijgsraad Willemsoord VACANTIEZEEREIZEN JffS£,VEl-THUV3 Donderdag Vrijdag 14 Mei 15 Juni 21.49 uur 21.49 uur BIJZONDERE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Geslaagd voor het diploma Nuttige handwerken de leerlingen: K. P. Klimp, J M. v. Wolferen, J. M. Brizee, W. A. v. Halen, A. C. Moor, W. v. Toledo. Bij het laatst gehouden examen ee 's-Gravenhage slaagde voor het machi- nistenexamen, diploma C (theoretisch ge deelte) de heer J. Alexander. BIJZ. KWEEKSCHOOL VOOR ONDEWIJZER(ESSEN). Examen voor Handenarbeid. Geslaagd de heerenI. P. Clowting, A. Heijblok, A. Horsten, P. G. Jense, P. de Jong, H. Kiljan, G. Landman, C. v. d. Leek, A. Yska. Afgewezen i cand. Met ingang van 16 Juni a.s. is.be noemd aan de Chr. Fröbelschool, Hoogstr. en W. van de Gemeente Den Helder, aan de Chr. Fröbelschool, Hoogstraat, mej. inej. A. A. Sn eitjes te Baarn, wegens ziekte van mej. Krijrien. Mej. Krijnen zou 20 Augustus wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd haar arbeid neerleggen. EERSTE STEENLEGGING GEREF. KERK OOIEVAARSTRAAT. Naar wij vernemen zal Zaterdag 23 Juni a.s., des namiddags 4 uur de eerste steenlegging plaats hebben van de nieuwe Geref. Kerk (Rheobothkerk) aan de Ooievaarstraat, nabij den Ruyghweg. Deze plechtigheid zal plaats hebben onder leiding van den Geref. predikant Ds. Joh. Meijnen, alhier. L.V.A.S. De leerlingen-vereeniging Ambachts school deelt ons mede dat®het bestuur thans is samengesteld als volgt: J. v. d. Sande Jr., Voorz. J. Hart, le Secr. C. Boon, le Penningm. Het secretariaat is gevestigd v. d. Duin v. Maasdamstraat 22, alhier. 40-JARIG JUBILEUM MODEHUIS H. SPRUIT. 't Zal den opmerkzamen stadgenoot niet ontgaan zijn, dat hoog in de lucht aan het begin van de Spoorstraat boven het op vallende reclamebord der firma Spruit, vandaag er nog een is bevestigd met het opschrift: 49 jaar. Zeker een bemerkenswaardig feit, dat getuigt van het in deze firma gestelde ver trouwen, van soliditeit en voortdurend dienstbetoon. Wanneer in tijden, waarin velen komen en zeer velen weer verdwijnen, een zaak niet alleen zich 40 jaar handhaaft, maar zich ook nog zóó uitbreidt, moet men wel tot de conclusie komen, dat ze in een be hoefte voorziet. Klein begonnen op denzelfden hoek, waar nu het forsche gebouw der firma een waardig entrée vormt voor Helder s hoofdstraat, bleek het al spoedig, dat ter wille van een goede bediening meer éta lages en verkoopruimte noodzakelijk was. De vooruitstrevende leiding der zaak nam deze verbeteringen ook ter hand en bouwde bü, brak af, bouwde nieuw, zette een royaal pand in de Keizerstraat, nam ook de geheele overzijde in de Bierstraat in gebruik enhoopt nog steeds niet aan het einde te zijn van haar doel, name lijk door meest rationeele en moderne wijze van ótaleeren en verkoopen van prijswaardige en solide goederen, zooveel mogelijk koopsters uit Den Helder en omgeving te dienen. Ook op de onlangs gehouden en uitste kend geslaagde modeshow gaf deze firma bewijs van haar kunnen en haar vooruit strevendheid, als eerste hiermee voor den dag te komen. In den elders in dit blad per advertentie aangekondigden „Jubileum-verkoop" zal weer een zeer groote keuze damesklee- dingstukken tegen buitengewoon 'lage prijzen een groot aantal grage koopsters trekken. Wij wenschen met dit 40-jarig jubileum de firma H. Spruit geluk en nog vele jaren „excelsior!" VOOR DE TAXI-HOUDERS. We maken taxi-houders er op attent, dat de tariefkaarten, alvorens deze in den auto op te hangen, voorzien moeten zijn van de handteekening van den Com missaris van Politie. Zij, die deze kaarten reeds aan ons kantoor hebben gehaald, moeten deze dus alsnog laten teekenen. Voor het gemak der taxihouders stellen wij thans geteekende tariefkaarten ver krijgbaar. Tevens kunnen we nog melden, dat de kaarten met het woord -Taxi» en voor zien van het wapen van Den Helder, thans gereed en aan ons kantoor te verkrijgen zijn. ©n toch uiterst Sage prijzen! Vraagt keurige staalcollectie ter inzage VER. O.-OFF. ZEEMACHT. Als Relangeiiver, toegelaten. Bij Kon. besluit van 5 Juni 1934, no. 32, zijn de statuten van de M ilitaire Belangenvereeniging van Onderofficieren bij de Zeemacht, voorheen Bond van Marine - Onderofficieren*, goedgekeurd, zoodat deze vereeniging als belangen vereeniging is toegelaten. HELDERS FANFARE CORPS. (Dir.: Th. C. Lugtenburg.) Programma van het 2e zomerconcert van Helders Fanfare Corps op Donder dag 14 Juni van 8.30 tot 10 uur. i Vers 1'Avenir (Marsch) Sam Vlessing 2. Zampa (Ouverture) F. Ilerold arr. G. Allier 3. 1'Arlèsienne (Suite) G. Bizet arr. L. Chomel a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuet d. Farandole. 4 Lorraine (Marsch) Louis Ganne 5. d'Euryante (Ouverture) Weber arr. A. Guillaume 6. Finale. De nrs. 2 en 5 zijn respectievelijk ver- ulichte en vrije nummers voor het con cours, dat gehouden zal worden op 24 Juni te Hippolytushoef. EEN FIETS CADEAU. In een adv. in dit nummer van het kruideniersbedrijf „De Onderneming" wordt bekend gemaakt, dat bij aankoop van 40 cents een halve rijwielbon wordt gegeven. Bij inlevering van 250 bons wordt een rijwiel ter waarde van 47.50 cadeau gegeven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand Mei 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 86.043.19 en terug betaald f91 841.13, derhalve minder inge- 'legd dan terugbetaald f5.797.94. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 26. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 500 en afgeschreven f Derhalve meer in- dan afgeschreven f 500. Het aantal nieuw uitgegeven Staats- schuldboekjes bedroeg 0. EEN SUCCES VOOR DE RECHERCHE. De rijwieldief gearresteerd! De plaatselijke recherche heeft een prachtigen slag geslagen door de hand te leggen op den man, die den laatsten tijd zoo vele rijwielen, die gedurende eenige oogenblikken onbeheerd bleven, meenam. Het is een zekere S. L., woonachtig te Schagen, vroeger te Den Helder. Maan dagavond arresteerde de recherche hem in Schagen, nadat een uitgebreid onder zoek in die richting had gewezen. De man bevindt zich momenteel op het Hoofdbu reau van Politie, alhier, maar wordt over gebracht naar het Huis van bewaring te Alkmaar. Slechts van de ontvreemding van 3 rij wielen heeft de politie nog geen spoor kunnen vinden. Degenen, die aangifte deden van de vermissing van deze, hier volgende rijwielen worden verzocht zich even op het Hoofdbureau in de Prins Hendriklaan te vervoegen: 1 rijwiel onge merkt; 1 rijwiel „Pon"; 1 rijwiel met be lastingplaatje voor werkloozen. UNICUM NOORDER KUNSTKRING. De „Noorder Kunstkring", die hier elk jaar een expositie houdt van het werk zijner leden, :is ook dit jaar wederom op het appèl. Verleden jaar konden wij door omstandigheden niet zelf een kijkje nemen: thans kunnen wij dus geen vergelijking maken tusschen het vorig jaar en dit jaar. Maar wel kunnen wij zeggen, dat wat er thans te zien is, van grooten vooruitgang getuigt bij de eerste jaren vergeleken en dat onder het geëxposeerde belangrijk werk is. In de eerste plaats denken wij daarbij aan hetgeen door Dick Ket is in gezonden. Dick Ket is in Den Helder ge boren en werkt thans te Bennekom. Er zijn van hem zeer vele linoleumsneden, teekeningen, ook doeken. Onder de teeke- ningen valt op een fraai, fijn mannenpor- tret 's kunstenaars vader technisch en artistiek knap werk. Ook onder de overige teekeningen en de lino's, alle later werk jeugdwerk heeft hij niet ingezon den is veel belangrijks en bekoorlijks. Eigenaardig doet het schilderwerk aan; hierbij is een zekere precieuse manier ge volgd, die misschien niet ieder zal impo- neeren. Maar zeker is het knap werk. Door onze stadgenoote, mevr. Enklaar, is een gansche serie olieverfschilderijen afgestaan, meerendeels stillevens, bloem stukken, een enkel stadsgezicht, dat o.i. niet het beste is, een binnenplaatsje (dat reeds verkocht is). Fijn van tint is een vaas met clematis, heel mooi een groene test met fruit. Hier is het in 't bizonder de geruite doek, die opvalt; ook een op zij liggende steenen pot met druiven en ap pels moet worden genoemd; in 't bizonder wegens het perspectief daarin en om de weergave der vruchten. Van den heer L. Pinkhof is eveneens een gansche reeks werk vertegenwoor digd: het is van uiteenloopende aard en bestaat uit olieverf-bloemstukken die deor hun fel coloriet opvallen, uit batikspattee- keningen, o.a, een uitgebloeide zonne bloem en een woonschuit, beide groote doeken. Verder portretten en landschap pen in groote verscheidenheid. Een groote teekening steegje Oude Helder stond de heer Pinkhof af voor de kas der Vereeniging; de hoogste bieder boven 35.wordt eigenaar van het moo^ie* werk. Lambert Simon is eveneens een inwo ner van Den Helder; zijn werk is prind- pieel anders dan bijv. van Dick Ket. Eens- ge Jan Sluyters-achtige, geweldige naakt figuren domineeren hier; ze zijn sober gehouden, wat de tint betreft. Voor de appreciatie van dit werk dient men zich wel zeer op des kunstenaars standpunt te stellen, omdat men er bij subjectieve be oordeeling, dat wil dus zeggen beoordee- ling naar eigen smaak, vreezen wij, niet komt. Er is van hem o.a. ook een groote gekleurde gouache-teekening „Danaïden" Lambert Simon is, zeide de heer Pinkhof nog zoekende naar een richting. Jan A. Bakker, te Noordwolde, direc teur van de Rietvlechtschool aldaar, stonc een groote collectie knap gedane lino's af van zeer moderne opvatting; verder zijn ei landschappen (aquarel en olie) enz, G Goes is er met pastels, J, B. L. van der Wouw met twee zeestudiën, Beckering met een havengezicht van Den Helder. De heer Schoonhoven stond een mooie ets (Boschgezicht) af als premie voor de donateurs. In totaal zijn meer dan 100 nummers hier ondergebracht. Schilderijen zien. De heer Pinkhof gaf bij gelegenheid Ivan de opening der tentoonstelling een korte inleiding over schilderkunst en de wijze waarop men een schilderij moet zien. Kunst is het waarneembaar maken van leen gedachte, aldus de spr., ieder kun Stenaar is dus als het ware een profeet, pp de wijze als de profeten uit het Oude Testament. Maar om zijn gedachten te jkunnen uiten is techniek noodig en dit is 'altijd de groote strijd geweest voor den kunstenaar: om zijn gedachten technisch jte kunnen uiten. Een componist heeft dit Voordeel, dat hij zich in tonen kan uiten, pok de dichter en schrijver kan de onstof- Reisbureau t e.Postbrug wLL ïMUwS felijke gedachten in woorden vastleggen Maar de beeldhouwer en de schilder heb ben uitsluitend de materie tot hun beschik king. en de beeldhouwer heeft daarbij ten- kninste nog de ruimte. Een schilder daaren tegen heeft uitsluitend het platte vlak waarmee hij werkt. En daarmee moet hij zijn gedachten waarneembaar maken. Vooral voor den schilder geldt dus het probleem van den strijd tusschen kunst en techniek, De laatste is onmisbaar voor hem, maar ze mag nooit de hoofdzaak worden in zijn werk. Bij een schilderij fnoeten we dus allereerst zien naar de ge dachte, maar ook naar vormgeving, rhyth- me, lijn, en tenslotte ook naar de tech niek, Geen enkel schilder kan al deze eigen schappen in zijn werk tegelijk tot uitdruk king brengen, vandaar de vele „ismen" in de schilderkunst, de uiteenloopende richtingen. Vaardigheid kan ontwikkeld worden, maar het bezit er van stempelt iemand niet tot kunstenaar, al meenen velen helaas van wel. Het onderwijs heeft hierop grooten invloed; door verkeerd on derwijs kunnen maar al te veel persoonlijk- 11 door KAMPEERDER. III. Trekkamp. Zooals ik in het vorige artikel vaag aanduidde, is het bij een trekkamp zaak de uitrusting zoo licht mogelijk te houden en toch alle noodzakelijke dingen mee te nemen. De trekker va nthans staat er in dat opzicht heel wat beter voor dan die van tien jaar geleden. Vergelijkt men b.v. de tenten, dekens, kooktoestellen en rugzakken, om te zwijgen van de vele kleine en onontbeerlijke artikeltjes, dan valt het verschil duidelijk op. Vroeger was het bijna geen doen om alleen te gaan kampeeren: alles was uiterst zwaar en nam veel ruimte in beslag. Nu weegt een tent naüwelijks 3 kilo en is zoo klein op te vouwen, dat hij in een lade geborgen kan worden; de donzen dekens wegen net een pond en nemen opgevouwen bijna geen plaats in, en vooral de rugzakken zijn verbeterd. De rugzak is een belang rijk punt en een Bergan of de tallooze imitaties maakt door het draagstel het sjouwen aanzienlijk gemakkelijker. Maar hierover later uitvoeriger. Wil men werkelijk van een trektocht genieten, dan verdient het wel aanbeve ling te zorgen, dat de dagmarschen niet te groot zijn genomen. Zes uur loopen per dag is meer dan genoeg. Men kan er een 20 a 25 km in afleggen. Natuurlijk kan men ook langer en vlugger loopen; vooral de beginneling wordt op den eer sten dag steeds de dupe van zijn wil- boven-kracht, waarvan hij de volgende dagen de gevolgen moet dragen. Dat men zich op den trektocht een doel stelt, is aan te bevelen, maar het wil niet zeggen, dat men het ten koste van alles bereiken moet. Anders Jcan het u wel eens gaan als dien mijnheer, die overal geweest was. Heel toevallig bemerkte ik. dat hij niet eens de bijzonderheden kende van de plaatsen, die hij had bezocht. Hij was o.q. in Hamburg geweest. Toen ik hem vroeg, hoe hij den tunnel onder de Elbe vond, staarde hij mij met groote oogen aan. Een tunnel? Neen, die had hij niet gezien. Toch was dat'wel" de moeite waard ge weest! Zoo zou het ook wel eens den- gene kunnen gaan, die thuis, met behulp van de kaart of wijze vrienden, zijn plan nen in elkaar zet en er dan later op trek niet van afwijkt, omdat hij anders zijn route niet geheel kan volgen. Maar daar voor gaat men niet kampeeren en trek ken. Zoo komt men ook wel eens groepen tegen, die te voet op trek zijn en een wa gentje met zich meevoeren, waarop zij alle bagage geladen hebben. Dit is na tuurlijk zeer handig en gemakkelijker wat sjouwen aangaat, maar het resultaat is. dat men steeds de hoofdwegen volgen moet en meer van het stof, door auto's opgewaaid, te genieten krijgt dan van natuurschoon. Ga dus op trek met het eenige vaste voornemen te genieten; wordt u nog door iets bijzonders getroffen, wijk dan wan neer het buiten uw „route" ligt, af. Ga vroeg op weg: ten eerste is het dan nooit te warm en ten tweede is alles uiterst be koorlijk. Rust niet te vaak en te lang en zoek vroeg uw kampplaats op. Aangezien u den volgenden dag waarschijnlijk ver der trekt natuurlijk is een rustdag in- lasschen zeer aan te bevelen is het niet noodzakelijk in de nabijheid van een dorp te kampeeren. Eén boerderij, waar u drinkwater cn misschien melk kunt krij gen, is voldoende. Vraag steeds verlof uw tent op te zetten, u kunt er alleen voor deel van hebben. Op die manier krijgt men vaak plekjes aangewezen, die men alleen niet zou vinden. Zet uw tent op een beschut plaatsje en graaf een greppel er om heen. Met de uitgegraven aarde kunt u een walletje langs de tentwanden maken, waardoor de kans op tocht geringer wordt. Ik kan u niet genoeg aanbevelen een greppeltje te graven al lijkt het weer nog zoo safe en al bent u nog zoo moe. Anders beleeft u hetzelfde onaangename avontuur als een jeugdig trekker, die te lui was om een greppel te graven en 's middags om drie uur door een onweer, gevolgd door een piasbui, verrastf werd, die onafgebroken tot den volgenden ochtend 6 uur duurde. De tent hield zich prima; geen droppel kwam er door en in het begin was het nog zoo onaangenaam niet, naar het ge rommel te luisteren en te zien, hoe de felle bliksemstralen door het tentdoek zichtbaar waren. Maar na een paar uur tjes begon aan de zijkanten het water bin nen te kruipen en weer een paar uurtjes later werd het grondzeil vochtig van de plas water, die zich er onder gevormd had. Het werd een onaangename nacht voor den jongeling, alleen doordat hij te lui was geweest, 5 minuten te besteden aan het graven van een greppel. Wanneer u met uw tent klaar bent, kunt u op uw gemak uw potje koken. Smaken verschillen; daarom verwacht ik heelemaal niet. dat de lezer het met mij eens is, wanneer ik rijst, pap, eieren, bouillon, busgroenten aanbeveel en vleeschwaren op trek niet zoo wenschelijk acht, omdat het beoordeelen van de kwa liteit der vleeschwaren voor een leek niet mogelijk is. Kook niet op een houtvuur, dat is wel zeer romantisch, maar voor de omgeving gevaarlijk; de eigenaar van den grond, waar u te gast bent, ziet het niet graag en tenslotte gaat het met een pri mus even goed. Wanneer u 's ochtends opbreekt, zorg er dan voor,"dat de greppel dichtgegooid is, papier, schillen en wat dies meer zij in een kuil gegraven zijn en dat van uw kamp niet meer dan het vlakke vierkantje bodem te zien is, waar uw tent gestaan heeft. heden onderdrukt worden. Spr. plaatst nu, teneinde een en ander duidelijk te maken, twee der inzenders op deze tentoonstelling tegenover elkander: Dick Ket die de techniek volkomen be- heerscht en zich rekenschap geeft van de eischen, die aan een werk gesteld moeten worden en Lambert Simon, die maling heeft aan de techniek; hij is op het oogen- blik nog de groote zoeker van nieuwe as pecten. Het publiek stond wat sceptisch tegenover zijn werk, maar het publiek heeft ongelijk gekregen: gunstige kritie ken werden zijn deel en persoonlijk heeft spr. waardeering voor zijn werk. Dick Ket wilde geen jeugdwerk inzenden, hetgeen den kunstenaar karakteriseert; zijn werk is voor spr, een openbaring geweest. Ket is aanhanger van de zakelijkheidsrichting, waarin hij volkomen beheerscht werk geeft. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op zich bij de beoordeeling steeds op des schilders standpunt te stellen, aangezien men slechts dan ten volle kan genieten. De tentoonstelling is tot en met Zondag in Musis Sacrum geopend. DAMESAFDEELING KON. NED. BOND OUD-ONDEROFFICIEREN. Men schrijft ons: Bovengenoemde afd. heeft 12 Juni haar jaarlijksch uitstapje gemaakt. Des mor gens pi. m. zeven uur vertrokken 39 da mes met den reiswagen van den heer Ko- ningsbruggen vanaf het Julianapark over Schoorl en Bergen naar Amsterdam, al waar bij Heek het ontbijt werd genuttigd. Ongeveer 9.45 vertrokken wij naar Hil versum, alwaar het raadhuis werd bezich tigd; de ontvangst was daar schitterend en de dames werden door een beambte rondgeleid. Het was in één woord gezegd prachtig. Daarna werd naar lunchroom Heek gewandeld en de koffie gebruikt. Na de koffie vertrokken wij naar de Py- ramide van Austerlitz, waar de toren werd beklommen en wij van het schoone kon den genieten, wat ons eigen land biedt. Na genoten te hebben van dit gezicht gingen wij terug naar Soestdijk, alwaar in huize „Oranjehof", het rust- en vacantie- oord van bovengenoemden bond het diner werd gebruikt. Na daar nog wat rondge wandeld te hebben, ging het huis toe, waar wij ongeveer half 12 arriveerden. Dat wfj genoten hebben, kunt u wel be grijpen en bij het afscheid was één roep: „Tot het volgende jaar!" Reisbureau YLJIa k®#®» t.o. Postbrug Hf ÜQd? W <<a3& Door een hond gebeten. Maandagmiddag werd een kind van ongeveer 10 jaar oud, toen het een hond wilde aanhalen, door dit dier in het gelaat gebeten. De politie zal maatregelen treffen opdat herhaling wordt voorkomen. Verduistering? Aangifte werd gedaan van vermoede lijke verduistering van een handwagen en een rijwiel. Een rijwielhandelaar deed aangifte van vermoedelijke verduistering van een rij wiel, dat hij eenige dagen geleden aan een persoon had verhuurd. Dronkenschap, Maandagmorgen werd een persoon, die zich in kenlijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevond, ter ontnuchtering overgebracht naar het het politieposthuis aan de Spoorgracht. Valsch geld, Door een caféhouder hier ter piaatse werd op het Hoofdbureau van politie een valsch kwartje gedeponeerd. Proces verbaal wordt hiervan opgemaakt. Rijwieldiefstal Maandagavond werd een rijwiel, dat even onbeheerd in de Spoorstraat stond, ontvreemd. De recherche stelt eën onderzoek in. Vernieling, Aangifte werd gedaan van vernieling van een deur van een woning aan de Vischstraat alhier. Een onderzoek wordt ingesteld. Verduistering, Door een rijwielhandelaar werd aan gifte gedaan van verduistering van een electrische rijwiellantaarn. Zitting van Woensdag 13 Juni. De zitting van j.1. Woensdag is te be schouwen als een vervolg op die van de vorige week, toen terechtstonden de serg.- bott. P. v. S. en C. S. wegens het aanne men van giften van leveranciers. De Fis caal had resp. 5 en 4 maanden geëischt. Dezen middag werden door de beide ver dedigers, mrs. O. A. de Groot en J. Mul der, de pleidooien in deze zaken gehou den. Mr. De Groot begon met amende hono- rable te maken voor een uitlating, door hem gebezigd, als zóu de verdediger heb ben gevraagd om een afschrift van het requisitoir op grond van het feit, dat hij het gesprokene door den Fiscaal niet had kunnen volgen. Dit nu was onjuist; dat spr. om een afschrift vroeg, kwam door dat hjj het gesprokene niet in alle onder- deelen had kunnen verwerken. PI. heeft ten aanzien van het juridische gedeelte thans ook een schriftelijk verweer opge steld, hetwelk hy den Krijgsraad over handigt. Van den zwaren eisch is spr. geschrok ken; Wouo_v v,.. „„2 W. v. S. thans in het teeken der belang stelling (beide artikelen behandelen het geven resp. aannemen van giften als waarvoor bekl. terechtstaan), maar het Rotterdamsche geval, dat daartoe aanlei ding gaf, is van gansch andere impor tantie. Kan het zyn, zegt, pi, dat commen taar, door „Volk en Vaderland" gegeven, wel dezen eisch heeft beïnvloed. In be doeld blad werden uitdrukkingen als „corruptie" enz. gebruikt, maar zoo erg is het in ons geval toch niet? Immers, deze giften werden den bekl. niet ver strekt met de bedoeling hem om te koo- pen. Het is voor pl. zeer de vraag of het inkoopen van de goederen wel tot de taak van een bottelier behoort, en pl. zou dit wel gaarne eens vernemen. Was de bot telier, toen hij deze opdracht kreeg van zijn chef, niet veeleer, om het plat uit te drukken, boodschappenjongen? Wil hij krachtens art. 363 strafbaar zyn, dan moet bewezen worden, dat de giften hem werden gegeven met de vooropgezette be doeling, dat hij daardoor iets zou doen of nalaten in stryd met zyn plicht. Was dit nu, vraagt pl., zyn plicht? Behoorde het tot zijn werk? Alleen bij voorafgegaan overleg tusschen hem en den leverancier kan sprake zyn van een vooropgezette be doeling, en dat overleg bestond immers niet. Dus kan ook dit artikel nimmer als grondslag voor een veroordeeling dienen. Evenmin was het bekl. taak op de waar af te dingen. Er zijn eenvoudig aan ver schillende leveranciers prysopvragen ge daan, waaruit de goedkoopste is genomen en Z. de levering kreeg. Maar nu is het toch heel gewoon, dat men bij de betaling daarop eenige korting geeft; een dienst meisje, dat een rekening gaat betalen voor haar mevrouw, krijgt toch ook een paar percent en niemand vindt daarin aanstoot. Bovendien, iedereen wist het; zelfs werd het aan den fiscus opgegeven als extra inkomen. Te hoege strafmaat, De strafmaat acht pl. dan ook veel te hoog. Hij wijst op artikelen in het Tijd schrift voor Strafrecht van mrs. Muller en Scheffer; dien kant moeten we niet uit, zegt pl. Voor de toepassing van de daarin aanbevolen methode, n.1. een hooge straf als afschrikwekkend voorbeeld, acht spr. onzen tijd nog niet rijp.. Is het bovendien billijk en rechtvaardig om dezen bekl. te laten boeten over de hoofden van tal van anderen heen, die precies hetzelfde deden? En welk nut kan het hebben dezen man uit de marine te verbannen? Hy staat be kend als uitstekend militair, met een goe den staat van dienst en het gaat nu toch te ver hem als misdadiger te brandmer ken. Het heeft spr. dan ook geirriteerd, dat in het rapport alle anderen als heilige boontjes worden voorgesteld, terwijl juist deze man als de misuauigüi- wordt ge brandmerkt! (Bekl. breekt bij deze woor den insnikken uit). Het is nooit de be doeling geweest van de regeering om voor dergelijke delicten zulke zware straffen op te leggen en evenmin van den minis ter van financiën, die immers een gene raal pardon afkondigde voor belastingont duikers, die millioenen te weinig opgaven. Er moét ook hier een generaal pardon komen, zegt pl, dat is ook het belang van de marine zelve. Want niet door derge lijke straffen krijgen we een gezuiverde marine, integendeel, juist door een alge meen pardon. In dezen rust op de schou ders van den Krijgsraad een schoone taak. Men bedenke, dat alleen de strafzaak zelve al preventief werkt. Het best acht spr. een geldboete, eventueel met voorw. gevangenisstraf. Maar celstraf is voor hem en zijn familie de ondergang. Repliek van den heer Fiscaal. In zijn antwoord handhaaft de Fiscaal de door hem in zijn requisitoir aange voerde juridische gronden. Het verweer als zouden deze inkoopen niet tot de werk zaamheden van bekl. behooren, verwerpt spr., ook de Hooge Raad verwierp meer malen dit verweer. Voldoende Is, en dat is ook de bedoeling geweest van den wet gever, dat dit inkoopen behoorde tot zyn ambt. Spr. wijst er voorts op, dat. deze bekl. een ambtenaar is en dat het W. v. S. het aannemen van giften voor ambte naren strafbaar stelt. Bekl wist in ieder geval, dat de prijzen, die hij betaalde, te hoog waren, want hy kon er immers de korting op krijgen, die hy genoot! Ook wist hij, dat die korting eigenlijk in de zakken van korporals en manschappen behoorde te komen. Dan het opzet. De raadsman gaat van de verkeerde praemisse uit, dat Z., de leverancier, medeplichtig zou zijn. Dat is onjuist; hy kan alleen strafbaar zijn vol gens art. 177, voor het onderhavige geval is dit niet ter zake dienende. Voor bekl. was het duidelijk wat Z. bedoelde met zyn gift, en dit geeft bekl. zelf toe. Natuurlijk wist men bij de marine óók wel, dat er korting genoten werd. Maar dat dit een dergelyken omvang had aan genomen, wist men niet. Oogluikend is een fooi van een of twee percent altijd toegelaten. Bovendien, aldus de Fiscaal, als men te goeder trouw was en zelfs zijn inkomsten, die aldus werden genoten, bij den Fiscus aangaf, waarom werden zy dan niet aan de Commissie-Oosterhuis opgegeven De Fiscaal refereert zllh aan een clemente uitspraak. Tenslotte de strafmaat. Dat blijft altijd een lastige kwestie. Na het onderzoek in October had bekl. moeten begrijpen, dat wat hy deed, strafbaar washy had moeten ophouden daarmee. Maar hy ging er mee door. Van «misdadigheid* is na tuurlijk geen sprake; misdadigers zouden in de marine ook niet worden toegelaten. Ook spr. voelt, dat een straf van 5 maanden eigenlijk wat zwaar is. Maar waarom is bekl. na het eerste onderzeek van de Comm. Oosterhuis doorgegaan Weliswaar heeft bekl. ten processe een boetvaardige houding aangenomen, maar juist het feit, dat hij na Oct. toch door» ging met deze aanneming, is voor spr. aanleiding geweest die schuld te straffen. Ook de groepsmentaliteit, die te dezen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9