Marineberichten. Legerberichten. Marktberichten. Ingezonden. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 JUNi 1934. Uit het politierapport. de gratis fiets bij „de onderneming". verslag van de gemeentewee arbeidsbeurs Zeekrijgsraad Willemsoord Politierechter Alkmaar Visscherijberichten GEMENGD NIEUWS Wat voor weer vandaag? Aangifte is gedaan door een juffrouw, wonende Oude Helder, dat zij Maandag morgen door een 17-jangen jongen mishandeld. Wederom zijn eenige processen-ver baal opgemaakt tegen personen, die p J den Zeedijk (afrit) nabij de Poststeeg afreden. Maandagavond werd door een bewoner van de Hoogstraat aangifte gedaan van diefstal van een zoo goed als meiuw J wiel dat hij eenige oogenblikken tolk hid aan h« «rand nabi, DtTtr la,er werd er bij de p.li.i. telefonisch bericht ontvangen va"£e Riiksveldwacht te Schagen, dat a daar een persoon vermoedelijk bovenbedoeld riiwiel getracht had te verkoopen. Door de politie zal het onderzoek wor den voortgezet. De winkelier Albers verzoekt ons ter voorkoming van verdere misverstonden even mede te deelen, dat ledereen, die 250 bons inlevert, een fiets cadeau kiyg over de maand Mei 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakker, 9 bankwerkers (3 ben. 18 j.), 2 betonwerkers. 1 boekbinder. 1 bollen- arbeider, 8 chauffeurs. 3 conciërges, 36 grondwerkers, 1 huisknecht, 4 kantoorbe dienden, 2 kappers (1 ben. 18 j.), 2 kell- ners, 27 landarbeiders, 1 letterzetter, 2 loopknechts (ben. 18 j.8 machinisten, 1 melkknecht, 9 metselaars, 1 monteur (ben. 18 j.). 7 opperlieden (1 ben. 18 j.), 3 schilders. 1 smid, 3 stokers, 3 straat- makers (ben. 18 j.), 1 teekenaar, 7 tellers, 2 slagers, 17 timmerlieden, (6 ben. 18 j.), 68 transportarbeiders, 1 wachtsman, 1 winkelbediende, 62 losse werklieden (6 ben. 18 j.). Totaal 295 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 behanger, 1 bollenarbeider, 29 grond werkers, 1 hulp-besteller, 2 kantoorbe dienden, 1 kapper (ben. 18 j.), 2 lood gieters, 2 loopknechts (ben. 18 j.3 met selaars, 1 opperman, 1 picolo (ben. 18 j.), 3 schilders, 6 straatmakers (5 ben. 18 j.), 7 tellers. 4 timmerlieden (2 ben. 18 j.51 transportarbeiders, 1 tuinman (ben. 18 j.), 1 ijsventer, 50 losse werklieden (1 bin. 18 j.). Totaal 166 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 1 aardappelschiller, 4 bakschippers, 3 banketbakkers. 29 bankwerkers (7 ben. 18 j.5 betonwerkers, 4 boekbinders, 1 boekdrukker, 1 bollenarbeider, 3 brood bakkers, 19 chauffeurs, 9 conciërges, 1 controleur, 1 dekknecht, 6 electriciens (3 ben. 18 j.), 1 expediteur, 1 fitter, 1 fort wachter, 88 grondwerkers, 1 huisknecht, 5 incasseerders, 32 kantoorbedienden 1 ben. 18 j.), 4 kappers (2 ben. 18 j.6 kellners, 1 klinker, 1 kok, 83 landarbei ders, 2 letterzetters, 4 loodgieters, 10 loop knechts (5 ben. 18 j.), 1 maaier, 11 machi nisten, 4 magazijnbedienden, 2 matrozen, 8 metzelaars, 1 meubelmaker, 8 monteurs, 17 opperlieden (2 ben. 18 j.3 opzich ters, 2 reizigers, 1 scheepsmaker, 10 schil ders, 2 schippers, 1 schoenmaker, 3 sla gers, 3 smeden, 1 stoffeerder, 8 stokers, 4 straatmakers (3 ben. 18 j.), 1 stuurman, 1 teekenaar, 34 timmerlieden (3 ben. 18 j.156 transportarbeiders, 3 tuinlieden, 1 wachtsman, 3 winkelbedienden, 166 los se werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 782 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 1 boekhoudster, 8 dienstboden (intern), 13 dagmeisjes (ben. 18 j.), 9 dagdienstboden, 3 hulpen in de huishouding, 2 huishoudsters, 2 ka mermeisjes, 1 kantoorbediende, 1 naaister, 1 typiste (ben. 18 j.), 16 werksters, 7 winkeljuffrouwen (2 ben. 18 j.). Totaal 65 personen. Aanvragen kwamen in om: 6 dagdienstboden, 14 dagmeisjes, 5 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 3 hulpen in de huishouding, 1 keukenwerk- meisje, 1 kinderjuffrouw, 2 mangelmeisjes (ben. 18 j.), 2 naaisters. 9 werksters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 45 personen. Geplaatst werden: 8 dagmeisjes (ben. 18 j.), 6 dagdienst boden. 2 dienstboden (1 uit Amsterdam), 2 hulpen in de huishouding. 1 keuken- „Kraagt tiw eenigeiiuoi uvtr uorst?" ..Integendeel, liet is zijn grootste treugde dorst te hebben 1" werkmeisje, 2 naaisters. 8 werksters, 6 winkeljuffrouwen. Totaal 35 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 8 aardappelschalsters, 1 boekhoudster, 7 dienstboden (intern), 3 dagdienstboden. 14 dagmeisjes, 2 huishoudsters. 1 p ,n de huishouding, 2 kamermeisjes, 8 kan toorbedienden, 3 naaisters, 1 typiste, werksters. 4 winkeljuffrouwen. Totaal 78 personen. Zitting van Woensdag 20 Juni. Om kwart voor twee verklaarde de president, Mr. de Sitters, de zitting voor geopend. Twee uitspraken. Allereerst kregen we twee uitspraken te hooren, n.1. tegen de twee sergeanten- bottelier, die twee weken geleden gedaagd waren wegens het aannemen van giften bij de betaling van rekeningen voor kor poraals en manschappen. Was oorspronkelijk resp. 5 en 4 maan den geëischt, de zeekrijgsraad schoor beiden over een kam en veroordeelde beiden tot 3 maanden gevangenisstraf, met behoud van de bevoegdheid om b(j de zeemacht te blijven dienen. Naar Mr. Muller, de raadsman van één der beklaagden, later meedeelde, zullen beiden wel in hooger beroep gaan. Een geval van verduistering en «jen meisje dat heel veel voor haar verloofde over heeft Een ernstige zijde nam het verduiste- rings-geval van bekl. A. S., zeemilicien stoker-olieman der 2e k 1., aan. Hij is de zelfde, die den zeekrijgsraad in eerste instantie onbevoegd verklaard had hem te veroordeelen. Deze geschiedenis zuil u zich herinneren van 14 dagen terug, toen wij er breedvoerig over vertelden. U zult zich herinneren, dat de zeekrijgs raad zich wèl bevoegd verklaarde het onderhavige geval te straffen. De zaak werd daarop naar den Off.- Commissaris verwezen. Thans spreekt de dagvaarding van het tijdvak begin Sep tember—21 October 1933, waarbinnen bekl. van Sietske de Vr. een horloge had afgetrocheld onder het voorwendsel het noodig te hebben om een ander en mooier in Amsterdam te koopen. Bekl. schonk het echter aan Mej. A M., die als toe schouwer thans in de rechtszaal aan wezig was. De fiscaal achtte wettig en overtuigend bewezen, dat verduistering gepleegd was en wel voor bekl.'s vertrek met groot verlof. Met betrekking tot de strafmaat wijst de fiscaal op bekl.'s slechte houding tegenover Sietske, op zijn flair en wijze van optreden, die onsympathiek aandoen en zijn aanleg tot het plegen van kleine misdaden. De fiscaal meent daarom1 2 maanden gevangenisstraf te moeten eischen en adviseert den beki. onmiddellijk in arrest te doen stellen en eventueele ontvluchting te voorkomen. Binnen 8 dagen moet het horloge weer aan de rechtmatige eigenares ter hand gesteld worden. Op verzoek van bekl. verzocht drens raadsman, mr. A. Veldman, of alsnog mej. A. M- als getuige gehoord mag worden. Alvorens aan dit verzoek te vol doen gaat de raad eerst in de raadskamer. Dan mag mej. M. getuigen en zij ver klaart thans niet zeker meer te weten, dat het horloge haar vóór 21 October geschonken werd. Let welIn haar ver klaringen onder eede afgelegd op 7 Mei en Juni had zij uitdrukkelijk gezegd het vóór 21 Oct. te hebben ontvangen 1 De president kijkt dan ook van deze nieuwe verklaring terdege op en waarschuwt het meisje voor het gevaarlijke spel dat zij speelt. Zij blijft er thans echter bij, dat zij niet precies weet wanneer zij hei klokje ontving. Deze nieuwe verklaring wordt op papier gezet en na wel wat aarzelen door de juffrouw geteekend. De president is humaan en laat haar een half uurtje met rust, om nog eens goed na te denken, alvorens den eed af te leggen. Intusschen werden een tweetal kleinere zaken afgedaan en toen werd deze aan gelegenheid voortgezet. De juffrouw wijfeit, zegt: „ik ben niet van plan mein eed af te leggen" en „de vorige ver klaringen zijn me opgedrongen". Het helpt niet, één van de twee verklaringen is onjuist en ten slotte legt zij den eed af. De fiscaal acht het beter in dit stadium geKomen de zaak opnieuw naar den O. C. te verwijzen, maar wil, om contact tus- schen S. en mej. M. te voorkomen, bekl in arrest stellen. Mr. Veldman is het in eerste instantie met den fiscaal eens, maar acht het niet noodzakelijk bekl. in arrest te stellen. Na de afgelegde verklaringen is even tueele beïnvloeding door bekl. op mej. J. niet van belang. Wederom gaat de raad beraden en bij de heropening verneemt S., dat hij de nor ingaat. Over een week wordt deze zaak verder behandeld. Een klap, die een rijksdaalder kostte. in^r '?"jar'6e zeemilicien W. M. was op 10 April een paar meisjes te hulp ge komen. die volgens hem door twee burgers lastig gevallen werden. Nadat hij eerst geadviseerd had de meisjes met rust te laten, waar één der burgers „niet lekker" mee was, gaf hij dezen een duw. Toen deze van repliek wou dienen gaf bekl. hem met de rechtervuist een klap in het gezicht, „die ter plaatse pjjn deed." De fiscaal kwalificeerde dit als mis handeling en eischt f 5 - of 5 dagen. M. komt er echter genadiger af, krijgt een standje van den president wegens overgroote bemoeizucht en een boete van 2 gulden, waarvoor M. ook 2 dagen kan gaan .zitten". B Verkeersdelict. De. ®arj,nier te kl. v. d. B. was door agent de Gl. op heeterdaad betrapt, toen hu op 24 Mei bij de bocht Sluisdijk- straat—Brakkeveldweg met z'n fiets niet Flanet- eii Palm-beach Costuums n. maat Ruime keuze - Aparte dessins Wij zenden gaarne staalcollectie zonder verplichting Uwerzijds Koningslr. 102 .Tel. 60 rechts gereden had. v. d. B. erkent, dat h(j een oogenblik inderdaad links gereden heeft, maar dat moest h(j om uit te wijken voor een motorrijder. Hij teekent de situatie precies uit en kan zelfs een ge- tuige-collega meebrengen die zijn ver klaring onderstrepen kan. De president besluit, dat èn de agent èn de getuige èn de beklaagde over 14 dagen maar eens voor den raad moeten verschijnen; dan eerst kan ernad.erlicht in dit delict verkregen worden. Wederom een geval van steekpenningen aannemen. Evenals de sergeanten, wier straf wij hierboven vermeldden, had een korpo raal-bottelier zich schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Met dit verschil, dat hij het gedurende veel korteren tijd gedaan had van begin Nov. '33 tot begin Febr. '34 en die nende aan den onderzeedienst. Bekl. is het met het hem ten laste ge legde in zooverre niet eens, dat hij ver klaart in Nov. en Dec. bij het betalen van de rekeningen beslist niets te heb ben ontvangen. Dat hij de andere maan den wel wat ontvangen heeft, ontkent hij niet, maar de bedragen waren lager dan die welke in de dagvaarding genoemd worden. In Januari had hij bij de beta ling van de rekening juist eenige verlofs- tractementen in den zak, terwijl hij in Februari plotseling gepakt werd en op hem f 8.— bevonden werden. Déze bijzonderheden waren heel belangrijk voor den verdediger, Mr. Muller, die. er in zijn pleidooi uitvoerig op terug gwgm. Allereerst hield de heer Franken eph- ter zijn requisitoir, dat in wezen ijet- zelfde was als bij de vorige, dergelijke gevallen. Deze bekl. bad echter 4 ver weren opgegeven, die de fiscaal echter alle verwierp. Een tweetal daarvan was gelijk aan die, welke een vorige bekl. te berde bracht. Deze bekl. beweert echter in Nov. en Dec. geen giften te hebben ontvangen, wat in strijd is met de ver klaring van den vischleverancier. Deze gaf volgens een vaste methode en de fiscaal ziet niet in, waarom hij deten keer niet gafHet verweer, dat bekl. niet wist dat hij zijn plicht verzaakte door het aannemen van die gelden, verwierp de fiscaal door er op te wijzen, dat bekl. voor de Commissie Oosterhuis gewe.est was en dus gewaarschuwd, dat het voor den ambtenaar verboden was steekpen ningen aan te nemen. Ten slotte oordeelt de fiscaal een ge vangenisstraf op te leggen v. 2 maanden. Het woord is dan aan Mr. Muller, die een uitgebreid pleidooi houdt, waarin hij een gunstig licht werpt op het wezen en karakter van bekl. Dat bekl. zich niet tientallen maanden schuldig gemaakt had en hoe hij niet begrepen had van ;de comm. Ocsterhuis wat voor geld men be doelde, toen men hem vroeg: Heb je ooit gelden aangenomen. Bekl. dacht toen aan het geval de Br. en ontkende. Trouwens voor de instelling van de commissie Wad bekl. het baantje van beheerder nog niet. De comm. was dus voor hem geen waar schuwing. PI. valt het requistoir aan en vindt, dat het op een zwak fundamént berust: alleen op de verklaring van den niet 100 °/0-getuige-vischleverancier, die deze verklaring bovendien uit zijn ge heugen en uit zjjn gewone manier van doen afgeleid had. Dat is geen bewjjs oordeelt pl. Verder gaande, schetst !de verdediger bekl. als een simplistisch- denkend niensch, die niet geraffineerd te werk ging. Zijn conduitelijst is uitstekend, maar zegt pl., „dat heeft blijkbaar bij het bepalen van de strafmaat geen invloed". Een mooi ding voor bekl. is, dat hij in tusschen in de zelfde kazerne door den off. van administratie aangesteld is in dezelfde functie, waarbij deze verklaard zou hebben: „als.... zegt, dat hij het eerlijk behartigen zal, geloof ik hem..." Tenslotte concludeert pl. vrijspraak en als de raad dat niet kan geven, dan hoogstens een geldboete of een voor waardelijke straf. De fiscaal hierop weer het woord nemend acht bekl. niet vrij van schuld. Uit de grootte van de bedragen, die hij ontving, moet hij geweten hebben, wat het doel was van die giften. Dat bekl. de grootte van de giften niet geweten zou hebben wordt evenzeer verworpen, daar spr. wel zoo goed de folkloristische sfeer van bekl.'s stam kent, dat hij weet, dat zulke menschen zeer nieuwsgierig zijn, hoeveel geld ze hebben gekregen. Verder geeft bekl. op steeds kleine giften te hebben ontvangen, terwijl ge bleken is dat hij grootere giften ontving. De fiscaal moet dan ook bij zijn eisch persisteeren. Dupliceerend, zeide Mr. Muller,„datje beklaagde in twee daglichten kunt stellen. In het eene ziet hij er gunstig, in het andere ongunstig uit. Ik tracht hem zoo gunstig mogelijk voor te stollen, de fiscaal ongunstig Pl. wil niet uitvoerig op zijn vorig pleidooi terugkomenhij beveelt het in de welwillende aandacht van den Raad aan en verzoekt tenslotte om uiterste clementie. Uitspraak 27 Juni a.s. Inspectrice van kinderwagens. Een dame uit Den Helder had bereids terecht gestaan, inzake het „onderzoek" vana voor liet zuigelingen-consultatiebu reau staande kinderwagens. Zij had zich uit diverse portemonnaies geld toege ëigend, teneinde haar huishoudelijke schulden te kunnen voldoen. De zaak was gesteld in handen der re- classeering, en heden verscheen dan ook de heer Egb. Bos, de bekende rapporteur der Chr. Recl. Vereen., om zijn rapport nader toe te lichten. De heer Bos bleek tamelijk optimistisch gestemd. De omstandigheden zullen zich vermoedelijk ten gunste wijzigen van het gezin, zoodat hfi een voorwaardelijke ver oordeeling durfde adviseeren. De Officier noemde het een diefstal, en een zeer on gunstige en geraffineerde. Niettemin ging de Officier mede met den rapporteur, en requireerde 5 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 6 maanden voorw. met 3 ja ren proeftijd. A RRONDISSEMENTS-REC'HTB ANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 19 Juni. Uitspraken van vorige zitting. Joh. L. v. d. P., chauffeur, Den Helder. Hooger beroep vonnis overtreding Mo tor- en Rijwielwet, 3 maai 10 of 3 maal 5 dagen. Willem Pieter R., kleermaker, Den Hel der, Bedriegelijke bankbreuk. Vrijgespro ken. 'n Kacheltje achterover gedrukt. Twee niet verschenen notabelen van ballonbroekeneiland, de heeren Piet K. en Jan Schr., hadden omtrent j.1. Kerstmis de origineele grap uitgespookt uit de U.K. 88, schipper Jan Visser, 'n kacheltje te ontvreemden, welk verwarmingsappa raat later werd teruggevonden in de U.K. 42, van schipper de Vries. De ge tuige, Kl. Hakvoort vertelde heden, dat de heeren hem hadden voorgesteld, bedoeld kacheltje te stelen, voor welke eer Klaas beleefd had bedankt. De heeren hadden echter niet van de onderneming afgezien en voor het kacheltje bij de Vries 2 gul den gemaakt. Getuige Hackvoort zweeg toen als een mof, wat hem nu nog al kwa lijk werd genomen. Eisch voor ieder kacheltjes-negociant 2 maanden enveloppen plakken. Maj.-torpmr. J. Sleenaard van Schorpioen naar Kaz. Amsterdam, 16 Juli. Gecommitteerd naar Weymouth (Engeland). Serg.-hofmr. M. v. d. Kamp van H. Hen drik naar Kaz. O.Z.D., 19 Juni. Serg.-hofmr. P. J. v. d. Kuyl van Kaz. O.Z.D. naar H. Hendrik, 19 Juni Off. van adm. 2e kl. G. van Beusekom, die aangewezen is voor den dienst in Oost-Indië, zal 4 Juli met het s.s. Johan de Witt van Am sterdam die bestemming volgen. Öndervolgende schepelingen zijn aangewe zen om, onder bevel van den luit ter zee der ie kl J. F. W. Nuboer, met het op 11 Juli 1934 van Rotterdam vertrekkend mailschip Sibajak naar Nederlandsch-Indië te worden uitgezonden: Bootsman A. M. Nachbahr; sergeanten- macht. J. C. Attevelt, A. Duine, J. N. Jonge- pier, H. J. Kramers, W. v. Langen, W. Leut- bolff, J. Melgers, H. C. Roelofs, G. IJ. Schaap, W. Zwart; sergeanten-monteur G. J. Gleuwink, J. G. Voerman; sergeanten-vlgtm (M) L. M. Kalfsvel, P. C. Visser; sergeanten schrijver H. Tasseron, A. J. Vorstman; serg- hofmr. W. van Hall, serg.-maj. der mars. J. F. Ros; kwartiermeesters J. van Aperen, A Minderhoud, K. Pelgrim, H. J. Souer; matro zen ie kl. H. J. S. M. Albregts, C. A. van Ar- kel, L. Bouwer, M. Geertse, A. v. der Panne, L. v. Steveninck, A. Tetenburg; matrozen 2e kl. J. Abspoel, J. v. Aperen, J. H. Beckschebe, G. Brokaar, L. Clemens, J. Farrel, F. J. Gall, F. J. v. Hilst, T. de Jong, J. Kopijn, J. Pas man, R. J. Plevier, J. Punt, H. H. Reinold, W, v. Rossem, D. C. Schulz, O. Stecher, C. W. Struijk, H. Talsma, M. Thiebou, J. Visser; matroos 3e kl, E. J. de Boer; korporaals-kon stabel B. Gierman, P. M. Luijken, E. Wallert; matrozen-konstabel M. Jansen, J. van W'er; korp.-vlieger W. C. A. v. Heugten; korp.- vlgtm. (H) J. Been; korp.-bottelier W. T. J. v. Kouwen; korporaals-schrijver H. T. v. den Berg, A. W. Krielen, C. J. Pinxteren; schoen makers S. Engberts, A. Taal; korp. der ma riniers W. G. M. Gooren; mariniers ie kl. E. Óen Boer, H. E. van Gameren, T. Mabelüs, H Viring; mariniers 3e kl. J. Buijs, F. D. Coppoolse, A. G. Dekker, A. van Dorp, M. J. Dijkgraaf, J. Groenendijk, W. v. der Haar, H. Pieterse, H. H. Tobbe, A. H. Verouden; korp.- tamboer E. Smit. OOST-INDIE. Vergund om naar Ned. terug te keeren aan den luit. ter zee der ie kl. A. J. van Hemert. Gepl. aan boord van Hr. Ms. Flores, de kap.-luit. ter zee K. van Aller; bij den dienst der conserv. de off. van den M.S.D. 2e kl. C J. A. van Wijngaarden, beiden verwacht uit Nederland. Overgeplaatst van Hr. Ms. Java naar den dienst der conservatie, de luit. ter zee der 2e kl. A. Kroese, A. C. Lunbeck en de off. van den M.S.D. 2e kl. H. Koster; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Serdang, de luits. ter zee der 3e kl. J. B. Reiche en P. S. Agema; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Prins van Oranje, de luit. ter zee 3e kl. J. L. van Meeuwen; van Hi Ms. Java naar den Onderzeedienst, de luit. ter zee 3e kl. W. J. de Vries; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Flores, de luit. ter zee 3e kl. F. L. Capel; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Van Galen, dc luit. ter zee 3e kl. J. A. van Vlijmen; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Witte de With, de luit. ter zee 3e kl. H. M. van de Wall Bake; van Hr. Ms. Van Galen naar den dienst der conservatie, de luit. ter zee 2e kl. D. J. van Doornlnck J.Azn.; van Hr. Ms. Prins van Oranje naar Hr. Ms. Van Galen, de luit. ter zee 2e kl. J. van Staveren; van Hr. Ms. Ser dang naar den dienst der conservatie, dc luit. ter zee der 2e kl. Th. Brunsting; van Hr. Ms. Serdang naar den onderzeedienst, de luit. tei zee 3c kl. G. J. Dijkerman; van Hr. Ms. Soem- ba naar de Marinekazerne Oedjoeng, de luit. ter zee 2e kl. J. A. Bientjes; van Hr. Ms. Flores naar den dienst der conservatie, de luit. ter ze der 2e kl. L. J. C. Cordesius; van den dienst der conservatie naar Hr. Ms. Java, de luits. ter zee 3e kl. F. Bruyn, p. Cool, de j ucn v kl F. A. Tours en f jT CscMboo£ en de luit. ter zee 2e kh jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boogaert; van de marinekazerne Oedjoeng na Soemba, de luit. ter zee 3e kl. R. J- L»"0 de off van gez. 2e kl. F. H. P. Ham«,vande marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. Java, de luits. ter zee 3e kl. M. C. van Hoorn, F. van der Valk Bournan en de off. van adm. 3e kl. J. B. Kempees; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. Java, de luits. ter zee 3e kl. J. B. Kennema, G. D. Kwast, A. N. - lessin W van Son en J. G. Stegeman; van den dienst der conservatie naar de marinekazerne Oed joeng, de luit. ter zee 3e kl. P. W. C. de Vos, van Hr. Ms. Krakatau naar den dienst der conservatie, de off. van den M.S.D. ie kl. W. F. H. Ricker; van den dienst der conservatie raar Hr. Ms. Krakatau, de off. van den M.S.D. ie kl. H. Urbanus; van de marineka zerne Oedjoeng naar den dient der conser vatie, de luit. ter zee 3e kl. H. Th. Koppen; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. Kraka tau, tle luit. ter zee 3e kl. R. Ritsema van Eek; van Hr. Ms. Soemba naar de marincafd. C. B. Z., de off. van gez. 2e kl. E. A. Hassel- bach. Aan den dienstplichtige J. H. Olthoff, van .het reg. kustartillerie is bij beschikking van den M. v. D. een jaar verlenging van uitstel voor opkomst in werkelijken dienst verleend. Gedurende de afwezigheid van den Officier van Gezondheid ie kl. A. W. Mellema van 20 Juli tot en met 2 Augustus, wordt gedu rende dien tijd de geneeskundige buitendienst waargenomen door den Officier van Gezond heid ie kl. W. PI. H. Krul, adres Singel no. 19, is niet telef. aangesloten. De dienstplichtigen van de lichting van 1930 van het regiment kustartillerie en behoorendc tot de 2e Schoolcompagnie komen op 9 Juli a.s. onder de wapenenvoor herhalingsoefenin gen; de onderofficieren op 2 Juli. De dienstplichtigen van de lichting 1928 van de 2e schoolcompagnie van het korps lucht- doelartillerie die op 2S Juni a,s. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen zul len op 7 Juli d.a.v. met groot verlof vertrek ken. De dienstplichtigen lichting 1934 infanterie bestemd voor officiersopleiding ie ploeg en die bij het vooroefeningsinstituut hebben voldaan aan het examen voor reserve-sergeant en in den rang van sergeant of sergeant-titulair zijn aangesteld moeten op 18 Juli a.s. voor ie oefening in werkelijken dienst komen. Haven van Nieuwediep. 20 Juni 1934. Aangekomen van Plarlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche stoomschip „Leeuwarden". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil het Eng. motorschip „Prima", -9 Juni. Aangebracht door korders: Kleine midd. tong P. kg- 0.520.50 Kleine tong P- kg 0.42—0.36 Slips P- kg O. IO0.04 Schol I p. k. 7-305.10 Schol II p. k. 3.902.90 Schol III puf P k. 1.90—3.75 Scharren P. k. 3.600.85 Door geepvisse 21 tal geep P- t. 4-75—3.20 20 Juni. Groot midd. tong P- kg 0.58—0.56 Klein midd. tong P- kg O.47—0.44 Kleine tong P. kg 0.460.35 Slips P- kg 0.300.09 Schol I P- k. 7-5015.65 Schol II P- k. 3.45—2.25 Schol III puf p. k. 3.801.40 Scharren p. k. 3.65—3.15 Door geepvisschers: 22 tal geep p. t. 4-35—3 75 BROEK OP LANGENDIJK, 20 Juni. Aardappelen: Schotsche muizen 4^-6.20, drielingen 2.20—4.20; tomaten 18.10—19^ dito B 15.60—15.80, dito C 16.80, dito CC iï.6012.30; peen 1.802.60. NOORDSCHARWOUDE, 20 Juni. Schotsche muizen 4—6.60, drielingen 3— 4 20, tuinboonen 3, alles per 100 kg. PURMEREND, 19 Juni. Op de Gem. kaasbeurs was heden aange voerd: 22 partijen kaas, wegende 70.000 kg handel matig. Hoogste prijs 19 DE ZUIVERING VAN OSS. Zooals men weet, heeft de regeerina de drtïSS °"S' hGt Bra»^«tsgehe"tfd]e KëSasss de heeren thans rondom in de up"' XOOÖSi macht zitten n c,e 8ewaPende f™ SIK" hee" tref- diel" San?0'11 recidivist- wekere van O Jaai gevangenisstraf had onder gaan, was d.J. uit de gevangenis ontsla gen. Het is ter plaatse in de onderwereld de gewoonte om zulk een thuiskomst uit de gevangenis met kornuiten op feeste lijke wijze te herdenken. Het geld, dat de vriigekomene tijdens zijn verblijf in de gevangenis heeft verdiend, wordt ver- Ditmaal zou een bijzonder groote „fuif" worden gehouden daar van O. een bedrag van 125 gulden uit de gevangenis had meegebracht Dit geld werd voor een groot deel in jenever omgezet, 's Avonds kwam een groot aantal ongure elementen in de woning van Van O. op de Achter- schayk bijeen. Al spoedig verkeerde het <mheele gezelschap onder invloed van sterken drank, hetgeen tot gevolg had, dat er oneenigheid ontstond. Eensklaps zakte een der aanvallers, zekere Van B., een familielid van Van O., ernstig ge wond ineen. Het rumoer werd buiten ge hoord en eenige maréchaussees gingen op het hooren van het lawaai op onder zoek uit. Zij deden een inval in de woning van Van O., waar zij het geheele gezel schap in beschonken toestand bijeen von- d< [)'e feestvierders, die het allerminst op de politie hebben begrepen, kwamen als één man in verzet en namen een dreigen de houding aan. Er ontstond een hevig gevecht tusschen de maréchaussees en hun aanvallers. De politiemannen waren genoodzaakt hun sabels te trekken en er werden rake klappen uitgedeeld, Het geheele gezelschap verzette zich heftig tegen de politie, zoodat deze han delend moest optreden en van de sabel ge bruik maken. Verschillende personen liepen hierbij verwondingen op. In verband met dit misdrijf heeft de Kon. maréchaussé den vermoedelijken dader, den 36-jarigen v. O., die den vori- gen dag juist uit de gevangenis was ont slagen, in arrest gesteld en in de mare chaussee-kazerne ingesloten. DE VECHTPARTIJ TE OSS. De 27-jarige van O. uit Oss, die in de marechaussee-kazerne is opgesloten ter zake van ernstige mishandeling van v. B., heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal vandaag naar Den Bosch worden overgebracht en daar ter beschikking van den officier van justitie worden ge steld. De toestand van v. B., die door een messteek in de hartstreek was getroffen, baart nog steeds zorg. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, enkele regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. „ZONNESTRAAL"-DAG OP ZATERDAG 28 JUNI. Geachte piaatsgenooten, Op Zaterdag 23 Juni, zal door de Veree- niging «Zonnestraal» wederom een speld- jesdag worden gehouden ten bate van de T.B.C. patiënten aller gezindten in Neder land. Toestemming voor deze co'lecte is reeds door B. en W. verleend. Wij gelooven niet, dat het nog noodig is om U nog eens te vertellen wat «Zonne straal» is en doet. Het is reeds genoegzaam bekend. Zij, die de »Zonnestraal«-film heb ben gezien, waren vol lof over hetgeen door de Vereeniging tot stand is gebracht. Zij hebben gehoord, dat er 130 menschen kunnen worden verpleegd, doch dat er slechts 100 bedden zijn bezet, door gebrek aan geld. Zullen wij dit zoo laten? Neen natuurlijk! Wij weten, en zijn er van overtuigd, dat heel Den- Helder op den »Zonnestraal«-dag de portemonnaie voor den dag zal halen en een klein offer zal brengen voor hen, die zoo dringend be hoefte aan hulp hebben. Er dreigt gevaar als nooit tevoren, indien U kunt, helpt dan het zooveel mogelijk te keeren. Brengt door Uw offervaardigheid weer «Zon» in het leveji van Uw zieke nieiiemenschen. De »Sterken« vo< akken«. Het spreekt vanzelf, dat ,1 n ac «Zon- nestraal«-dag kans wil hebben van slagen, dat wij clan noodig hebben een leger van dames, die op Zaterdag 23 Juni de speld jes willen verkoopen. Waar «Zonnestraal» een ieder hulp verleent, die dit noodig mocht hebben, en dit ook veelal kosteloos doet, vertrouwen wij erop dat wij dames en heeren van allerlei richting en eiken Godsdienst tot onze medewerkers zullen mogen rekenen. Alleen een honderdtal dames en heeren kunnen zorgen dat de «Zonnestraal«-dag in alle opzichten een «Zonnestraal«-dag wordt. Wij weten van vorige jaren, dat de lust om een offer te brengen er is, laten er genoeg medewer kers zijn om ze in ontvangst te nemen. Wij zouden de Directeuren van scholen, Vereenigingen en hen die op andere wijze met dames en heeren van den zestien jarigen leeftijd in contact komen, willen verzoeken, zoo mogelijk hun invloed te willen uitoefenen en op deze manier te trachten het daarheen te leiden, dat men zich, al is het dan ook maar een paar uur van den dag, beschikbaar stelt voor dit bij uitstek mooie doel. Wanneer men begrijpt, dat bet T.B C.- gevaar ook een gevaar is voor ons allen, dan zijn wij er van overtuigd, dat een schare "Van medewerksters(kers) zich zal aanmelden aan het Algemeen Tehuis voor Militairen, Spoorstraat, op Vrijdag 22 Juni» 's avonds van 7 tot 10 uur. Het »Zonnestraal«-comité bestaat uit de dames en heeren w. de Boer,. Weth. v. Onderwijs, voorzitter, Mevr. v. n. Mast—Kollaart C. Giftjes leden» P- J. Brink Jan Mens, secretaris-penningmeester.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14