Julianadorp Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Marktberichten. Uit het politierapport. Zeekrijgsraad Willemsoord Algem. Coöperatie Politierechter Alkmaar broek op langen dijk, 20 Juni. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 JUNI 1934. Aangifte is gedaan door een juffrouw, menende Oude Helder, dat zij Maandag «norgen door een 17-jarigen jongen is mishandeld. Wederom zijn ecnige processen-verbaal opgemaakt tegen personen, die per rijwiel «Jen Zeedijk (afrit) nabij de fost-teeg afreden. Maandagavond werd door een bewoner van de Hoogstraat aangifte gedaan van diefstal van een zoo goed als nieuw rij wiel, dat bij eenige oogenblikken onbe heerd had gelaten aan het strand nabij Duinoord. Een uur later werd er bij de politie telefonisch bericht ontvangen van de Riiksveldwacht te Schagen, dat aldaar een persoon vermoedelijk bovenbedoelt rijwiel getracht had te verkoopen. Door de politie zal het onderzoek wor den voortgezet. de gratis fiets bij „DE ONDERNEMING-'. De winkelier Albers verzoekt ons, ter ■voorkoming van verdere misverstonden, even mede te deeien, dat iedereen, die 250 bons inlevert, een fiets cadeau krijgt. VERSLAG VAN DE GEMEENTEIJKE ARBEIDSBEURS ever de maand Mei 1)34. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakker, 9 bankwerkers (3 ben. 18 j.), 2 betonwerkers, 1 boekbinder, 1 bollen- aibeider, 8 chauffeurs, 3 conciërges, 36 giondwerkers, 1 huisknecht, 4 kantooi be dienden, 2 kappers (1 ben. 18 j.), 2 kell- ners, 27 landarbeiders, 1 letterzetter, 2 loopknechts (ben. 18 j.8 machinisten, 1 melkknecht, 9 metselaars, 1 monteur (ben. 18 j.), 7 opperlieden (1 ben. 18 j.), 3 schilders, 1 smid, 3 stokers, 3 straat makers (ben. 18 j.), 1 teekenaar, 7 tellers, 2 slagers, 17 timmerlieden, (6 ben. 18 j. 68 transportarbeiders, 1 wachtsman, 1 winkelbediende, 62 losse werklieden (6 ben. 18 j.). Totaal 295 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 behanger, 1 bollenarbeider, 29 grond werkers, 1 hulp-besteller, 2 kantoorbe dienden, 1 kapper (ben. 18 j.), 2 lood gieters, 2 loopknechts (ben. 18 j.), 3 met selaars, 1 opperman, 1 picolo (ben. 18 j.), 3 schilders, 6 straatmakers (5 ben. 18 j. 7 tellers. 4 timmerlieden (2 ben. 18 j.51 transportarbeiders, 1 tuinman (ben. 18 j.1 ijsventer, 50 losse werklieden (1 ben. 18 j.). Totaal 166 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 1 aardappelschiller, 4 bakschippers, 3 banketbakkers, 29 bankwerkers (7 ben. 18 j.), 5 betonwerkers, 4 boekbinders, 1 boekdrukker, 1 bollenarbeider, 3 brood bakkers, 19 chauffeurs, 9 conciërges, 1 controleur, 1 dekknecht, 6 electriciens (3 ben. 18 j.), 1 expediteur, 1 fitter, 1 fort- wachter, 88 grondwerkers, 1 huisknecht, 5 incasseerders, 32 kantoorbedienden 1 ben. 18 j.), 4 kappers (2 ben. 18 j.), 6 kellners, 1 klinker, 1 kok, 83 landarbei ders, 2 letterzetters, 4 loodgieters, 10 loop knechts (5 ben. 18 j.1 maaier, 11 machi nisten, 4 magazijnbedienden, 2 matrozen, 8 metzelaars, 1 meubelmaker, 8 monteurs, 17 opperlieden (2 ben. 18 j.), 3 opzich ters, 2 reizigers, 1 scheepsmaker, 10 schil ders, 2 schippers, 1 schoenmaker, 3 sla gers, 3 smeden, 1 stoffeerder, 8 stokers, 4 straatmakers (3 ben. 18 j.1 stuurman, 1 teekenaar, 34 timmerlieden (3 ben. 18 156 transportarbeiders, 3 tuinlieden, 1 wachtsman, 3 winkelbedienden, 166 los se werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 782 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 1 boekhoudster, 8 dienstboden (intern), 13 dagmeisjes (ben. 18 j.9 dagdienstboden, 3 hulpen in de huishouding, 2 huishoudsters, 2 ka mermeisjes, 1 kantoorbediende. 1 naaister, 1 typiste (ben. 18 j.16 werksters, 7 winkeljuffrouwen (2 ben. 18 j.). Totaal 65 personen. Aanvragen kwamen in om: 6 dagdienstboden. 14 dagmeisjes, 5 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 3 hulpen in de huishouding, 1 keukenwerk- meisje, 1 kinderjuffrouw, 2 roangelmeisjes (ben. 18 j.2 naaisters, 9 werksters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 45 personen. Geplaatst werden: 8 dagmeisjes (ben. 18 j.), 6 dagdienst boden, 2 dienstboden (1 uit Amsterdam), 2 hulpen in de huishouding, 1 keuken- werkmeisje, 2 naaisters, 8 werjcs.ers, 6 winkeljuffrouwen. Totaal 35 personen. Aan het einde der verslagmaand ston den nog ingeschreven: 8 aardappelschilsters 1 boekhoudster, 7 dienstboden (intern), 3 dagdienstboden, 14 dagmeisjes, 2 huishoudsters, 1 hulp ;n de huishouding, 2 kamermeisjes, 8 kan toorbedienden, 3 naaisters, 1 typ-s-e, werksters, 4 winkeljuffrouwen. Totaal 78 personen. rT\ laagt uw ecntgenuvit uver uorst?"' „Integendeel, het i« zjjn grootste Vreugde dorst te hebbenl" Zitting van Woensdag 20 Juni. Om kwart voor twee verklaarde de president, Mr. de Sittere, de zitting voor geopend. Twee uitspraken. Allereerst kregen we twee uitspraken te hooren, n.1. tegen de twee sergeanten- bottelier, die twee weken geleden gedaagd waren wegens het aannemen van giften by de betaling van rekeningen voor kor poraals en manschappen. Was oorspronkelijk resp. 5 en 4 maan den geëischt, de zeekrijgsraad schoor beiden over een kam en veroordeelde beiden tot 3 maanden gevangenisstraf, met behoud van de bevoegdheid om bij de zeemacht te blijven dienen. Naar Mr. Muller, de raadsman van één der beklaagden, later meedeelde, zullen beiden wel in hooger beroep gaan. Een geval van verduistering en een meisje dat heel veel voor baar verloofde over beeft. Een ernstige zijde nam het verduiste- rings-geval van bekl. A. S., zeemilicien stoker-olieman der 2e kl., aan. Hij is de zelfde, die den zeekrijgsraad in eerste instantie onbevoegd verklaard had hem te veroordeelen. Deze geschiedenis zult u zich herinneren van 14 dagen terug, toen wij er breedvoerig over vertelden. U zult zich herinneren, dat dezeekrijgs raad zich wél bevoegd verklaarde het onderhavige geval te straffen. De zaak werd daarop naar den Off.- Commissaris verwezen. Thans spreekt de dagvaarding van het tijdvak begin Sep tember21 October 1933, waarbinnen bekl. van Sietske de Vr. een horloge had afgetrocheld onder het voorwendsel het noodig te hebben om een ander en mooier in Amsterdam te koopen. Bekl. schonk het echter aan Mej. A M., die als toe schouwer thans in de rechtszaal aan wezig was. De fiscaal achtte wettig en overtuigend bewezen, dat verduistering gepleegd was en wel voor bekl.'s vertrek met groot verlof. Met betrekking tot de strafmaat wijst de fiscaal op bekl.'s slechte houding tegenover Sietske, op zijn flair en wijze van optreden, die onsympathiek aandoen en zijn aanleg tot het plegen van kleine misdaden. De fiscaal meent daarom 2 maanden gevangenisstraf te moeten eischen en adviseert den bekl. onmiddellijk in arrest te doen stellen en eventueele ontvluchting te voorkomen. Binnen 8 dagen moet het horloge weer aan de rechtmatige eigenares ter hand gesteld worden. Op verzoek van bekl. verzocht diens raadsman, mr. A. Veldman, of alsnog mej. A. M. als getuige gehoord mag worden. Alvorens aan dit verzoek te vol doen gaat de raad eerst in de raadskamer. Dan mag mej. M. getuigen en zij ver klaart thans niet zeker meer te weten, dat het horloge haar vóór 21 October geschonken werd. Let welIn haar ver klaringen onder eede afgelegd op 7 Mei en Juni had zij uitdrukkelijk gezegd het vóór 21 Oct. te hebben ontvangen! De president kijkt dan ook van deze nieuwe verklaring terdege op en waarschuwt het meisje voor het gevaarlijke spel dat zij speelt. Zy blijft er thans echter bij, dat zij niet precies weet wanneer zij het klokje ontving. Deze nieuwe verklaring wordt op papier gezet en na wel wat aarzelen door de juffrouw geteekend. De president is humaan en laat haar een half uurtje met rust, 0111 nog eens goed na te denken, alvorens den eed af te leggen. Intusschen werden een tweetal kleinere zaken afgedaan en toen werd deze aan gelegenheid voortgezet. De juffrouw wijfeit, zegt: „ik ben niet van plan mein eed af te leggen" en „de vorige ver klaringen zijn me opgedrongen". Het helpt niet, één van de twee verklaringen is onjuist en ten slotte legt zij den eed af De fiscaal acht het beter in dit stadium genomen de zaak opnieuw naar den O. C. te verwijzen, maar wil, 0111 contact tus- schen S. en mej. M. te voorkomen, bekl. 111 arrest stellen. Mr. Veldman is het in eerste instantie met den fiscaal eens, maar acht het niet noodzakelijk bekl. in arrest te stellen. Na de afgelegde verklaringen is even tueele beïnvloeding door bekl. op mej. J. niet van belang. Wederom gaat de raad beraden en bij e heropening verneemt S., dat liij de nor ingaat. Over een week wordt deze zaak verder behandeld. Een klap, die een rijksdaalder kostte. mD* ,?;jarlge zeemilicien W. M. was op iu April een paar meisjes te hulp ge komen, die volgens hem door twee burgers lastig gevallen werden. Nadat hij eerst geadviseerd had de meisjes met rust te laten, waar één der burgers „niet lekker" mee was, gaf hjj dezen een duw. Toen deze van repliek wou dienen gaf bekl. hem met de rechtervuist een klap in Hofli "i?ie ter Plaat?c Pijn deed hinn ,?>,caal k.wal'flceerde dit als mis handeling en eischt f 5.- of 5 dagen. M. komt er echter genadiger af, krijgt een standje van den president wegens 2Va.r.M°0te bemoeizucht en een boete van 2 gulden, waarvoor M. ook 2 dagen kan gaan .zitten". «««en san Verkeersdelict. De marinier le kl. v. d. B. was door hfienon 24GM °P h"e!frdKad bellaPt' toen P T*'1 bfi de bocht Sluisdiik- straat— i rakkeveldweg met z'n fietsniot Flsnef en Palm-beach Costuums n. maat Ruime keu26 - Aparte dessins Wij zendes gaarne staalcotlectie ;®nder «erplichtinf Uwerzijds Koningstf. 102^ Tel. 60 rechts gereden had. v. d. B. erkent, dat hij een oogenblik inderdaad links gereden heeft, maar dat moest hij om uit te wyken voor een motorrijder. Hjj teekent de situatie precies uit en kan zelfs een ge- tuige-collega meebrengen die zijn ver klaring onderstrepen kan. De president besluit, dat èn de agent èn de getuige èn de beklaagde over 14 dagen maar eens voor den raad moeten verschijnen; dan eerst kan er nader fioht in dit delict verkregen worden. Wederom een geval van steekpenningen aannemen. Evenals de sergeanten, wier straf wij hierboven vermeldden, had een korpo raal-bottelier zich schuldig gemaakt apn het aannemen van steekpenningen. Met dit verschil, dat hij het gedurende veel korteren tijd gedaan had van begin Nov. '33 tot begin Febr. '34 en die nende aan den onderzeedienst. Bekl. is het met het hem ten laste ge legde in zooverre niet eens, dat hij ver klaart in Nov. en Dec. bij het betalen van de rekeningen beslist niets te heb ben ontvangen. Dat hij de andere maan den wel wat ontvangen heeft, ontkent hij niet, maar de bedragen waren lager dpn die welke in de dagvaarding genoemd worden. In Januari had hij bij de beta ling van de rekening juist eenige verlofs- tractementen in den zak, terwijl hij in Februari plotseling gepakt werd en op hem f 8.bevonden werden. Deze bijzonderheden waren heel belangrijk voor den verdediger, Mr. Muller, die.er in zijn pleidooi uitvoerig op terug gwalm. Allereerst hield de heer Franken ech ter zijn requisitoir, dat in wezen li|et- zelfde was als bij de vorige, dergelijke gevallen. Deze bek), had echter 4 vpr- weren opgegeven, die de fiscaal echjer alle verwierp. Een tweetal daarvan was gelijk aan die, welke een vorige bekl. te berde bracht. Deze bekl. beweert echter in Nov. en Dec. geen giften te hebhen ontvangen, wat in strijd is met de ver klaring van den vischleverancier. Deze gaf volgens een vaste methode en de fiscaal ziet niet in, waarom hij dezen keer niet gaf. Het verweer, dat bekl. niet wist dat hij zijn plicht verzaakte door het aannemen van die gelden, verwierp de fiscaal door er op te wijzen, dat bekl. voor de Commissie Oosterhuis geweest was en dus gewaarschuwd, dat het voor den ambtenaar verboden was steekpen ningen aan te nemen. Ten slotte oordeelt de fiscaal een ge vangenisstraf op te leggen v. 2 maanden. Het woord is dan aan Mr. Muller, die een uitgebreid pleidooi houdt, waarin hij een gunstig licht werpt op het wezen en karakter van bekl. Dat bekl. zich niet tientallen maanden schuldig gemaakt bad en hoe hij niet begrepen had van jde comm. Oesterhuis wat voor geld men ge doelde, toen men hem vroeg: Heb je ooit gelden aangenomen. Bekl. dacht toen alari het geval de Br. en ontkende. Trouwens voor de instelling van de commissie had bekl. het baantje van beheerder nog niet. De comm. was dus voor hem geen waar schuwing. PI. valt het requistoir aan en vindt, dal het op een zwak fundament berust: alleen op de verklaring van den niet 10()°/0-getuige-vischleverancier, die deze verklaring bovendien uit zijn ge heugen en uit zijn gewone manier van doen afgeleid bad. Dat is geen bewijs oordeelt pl. Verder gaande, schetst jde verdediger bekl. als een simplistisch- denkend mensch, die niet geraffineerd te werk ging. Zijn conduitelijst is uitstekend, maar zegt pl., „dat heeft blijkbaar bij liet bepalen van de strafmaat geen invloecjl". Een mooi ding voor bekl. is, dat hij in tusschen in de zelfde kazerne door den off. van administratie aangesteld is jri dezelfde functie, waarbij deze verklaard zou hebben„als.... zegt, dat hij het eerlijk behartigen zal, geloof ik hem Tenslotte concludeert pl. vrijspraak pn als de raad dat niet kan geven, dan hoogstens een geldboete of een voor waardelijke straf. De fiscaal hierop weer het woord nemend acht bekl. niet vrij van schuld. Uit de grootte van de bedragen, die hij ontving, moet hij geweten hebben, wat het doel was van die giften. Dat bekl. de grootte van de giften niet geweten zou hebben wordt evenzeer verworpen, daar spr. wel zoo goed de folkloristische sfeer van bekl.'s stam kent, dat hij weet, dat zulke menschen zeer nieuwsgierig zijn, hoeveel geld ze hebben gekregen. Verder geeft bekl. op steeds kleine giften te hebben ontvangen, terwijl ge- bleken is dat hij grootere giften ontving. De fiscaal moet dan ook bij zijn eisch persisteeren. Dupliceerend, zeide Mr. Muller, „dat je beklaagde 111 twee daglichten kunt stellen. In het eene ziet hij er gunstig, in het andere ongunstig uit. Ik tracht, hem zoo gunstig mogelijk voor te stellen, de fiscaal ongunstig Pl. wil niet uitvoerig op zijn vorig pleidooi terugkomenhij beveelt het 111 de welwillende aandacht van den Raad aan en verzoekt tenslotte om uiterste clementie. Uitspraak 27 Juni a.s. Inspcetrice van kinderwagens. terecht UU Dcn Helder had bereids v/na Ke8*?an. het „onderzoek" resn «fa? i /-"'Kelingen-consultatiebu- reau staande kinderwagens. Zfi had zich di\er8e portemonnaies geld toege- eigend, teneinde haar huishoudelijke schulden ie kunnen voldoen. De zaak was gesteld in handen der re classeering, en heden verscheen dan ook de heer Egb. Bos, de bekende rapporteur der C'hr. Recl. Vereen., om zijn rapport nader toe te lichten. De heer Bos bleek tamelijk optimistisch gestemd. De omstandigheden zullen zich vermoedelijk ten gunste wijzigen van het gezin, zoodat hij een voorwaardelijke ver oordeeling durfde adviseeren. De Officier noemde het een diefstal, en een zeer on gunstige en geraffineerde. Niettemin ging de Officier mede met den rapporteur, en requireerde 5 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 6 maanden voorw. met 3 ja ren proeftijd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 19 Juni. Uitspraken van vorige zitting. Joh. L. v. d. P., chauffeur, Den Helder. Hooger beroep vonnis overtreding Mo tor- en Rjjwielwet, 3 maal 10 of 3 maal 5 dagen. Willem Pieter R., kleermaker, Den Hel der, Bedriegelijke bankbreuk. Vrijgespro ken. 'n Kacheltje achterover gedrukt. Twee niet verschenen notabelen van ballonbroekeneiland, de heeren Piet K. en Jan Schr., hadden omtrent j.1. Kerstmis de origineele grap uitgespookt uit de U.K. 88, schipper Jan Visser, 'n kacheltje te ontvreemden, welk verwarmingsappa raat later werd teruggevonden in de U.K. 42, van schipper de Vries. De ge tuige, Kl. Hakvoort vertelde heden, dat de heeren hem hadden voorgesteld, bedoeld kacheltje te stelen, voor welke eer Klaas beleefd had bedankt. De heeren hadden echter niet van de onderneming afgezien en voor het kacheltje bij de Vries 2 gul den gemaakt. Getuige Hackvoort zweeg toen als een mof, wat hem nu nog al kwa lijk werd genomen. Eisch voor ieder kacheltjes-negociant 2 maanden enveloppen plakken. SCHOOLFEEST O.L. SCHOOL No. 1. Dinsdag j.1. hebben de vier hoogste klasen van genoemde school hun jaar- lijksch feest gehouden. Met ongeveer 100 koppen ging het met de vier autobussen naar IJmuiden. Badhotel List werd bezocht, waarna men een tochtje per motorboot door de havens maakte. De zeesluizen werden be zichtigd, het hoogovenbedrijf, de vischr hal en de vele opgelegde trawlers. Vervolgens ging het naar Bergen en Schoorl, waar men den dag verder vroo- lijk doorbracht. In verband met het ongunstiger wor dende weer vertrok men om 7 uur uit Schoorl en arriveerde het gezelschap na een uurtje behouden en wel thuis. POLDER CALLANTSOOG. Spoedvergadering van Stemgerechtigde Ingelanden op Dinsdag 19 Juni 1934, ten huize van den heer P. de Haan te Cal lantsoog. Voorzitter de heer H. Kruisveld, dijk graaf. Secretaris de heer A. de Heer en pennningmeester de heer J. C. van der Plas. Behalve het volledige bestuur zijn nog een 14-tal stemgerechtigde ingelanden aanwezig. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Wijziging en vaststelling be grooting 1934. De Voorzitter zegt, dat op het ver zoek, tot het mogen gebruiken van de af koopsom van de levensverzekering van den machinist in den gewonen dienst, deels gunstig is beschikt. Om te groote schommelingen in het financieel beheer te voorkomen, verhinden Ged. St. hieraan eenige bepalingen. Ged. St. stellen als voorwaarde dat in de eerste 6 jaren de lasten niet lager gesteld mogen worden dan 7.58. Het bestuur stelt nu voor van de bewuste 2200 de toegestane 700 te gebruiken. De resteerende 1500 zal vast gezet worden bii de Boerenleenbank. De heer J. C. van der Plas merkt nu op, dat de lasten gelijk zijn, de begrooting sluitend is en nog een post onvoorzien op de begrooting staat. Spreker zegt, dat, al mogen onze woorden niet vet gedrukt in de krant staan, men het van hoogerhand toch wel met ons inzicht eens is geweest. (Applaus). De begrooting wordt nu gewijzigd vast gesteld. Grond verkoop aan H. Kaan te Bergen. De Voorzitter zegt, dat de heer Kaan een stuk grond wil koopen op Ab- bestêe, teneinde aan een verwarrenden toestand aldaar een einde te maken. Een deel heeft de heer Kaan nu reeds in erf pacht, doch het is niet uit te maken welk deel dat is, wat heel lastig en verwarrend is. Het bestuur stelt voor het perceel voor 300 te verkoopen. De grootte is 44 A. en 80 cA. De V 0 o r z. licht toe, dat het erf pachts- recht thans 5 per jaar bedraagt. De rente van het bedrag zal minstens 3 bedragen. Spr. zegt, dat de heer Kaan 200 geboden heeft, doch dat de meer derheid van het bestuur dit niet genoeg vond. De heer J. Glas stelt voor 200 te vragen. Spr. vindt dat bedrag voor dezen grond genoeg. De heer D.Stammes ondersteunt na een korte uiteenzetting het voorstel-Gla^ Het voorstel van het bestuui woi lt stemming gebracht en verworpeji me tegen S stemmen. Het voorstel-Glas-btam mes werd daarna aangenomen. Naar aanleiding van een opmerking van den Voorz. wordt besloten dat de er 1- paeht op 31 December 1934 zal eindigen. Rondvraag en sluiting. De heer Bremer vraagt naar het re sultaat van het verzoek tot ontheffing van de zeeweringslasten aan de Provincie Noord-Holland te betalen. De Voorz. zegt, dat bericht is binnen gekomen, dat er geen termen aanwezig geacht waren tot ontheffing van deze las ten ad 0.60 per H.A., gelet op het belang der poldergronden. Hierna volgt sluiting. UITGAANDE VAN DE V.A.R.A. UITGAANDE VAN DE VNRA. Dinsdagavond hield bovengenoemde V.A.R.A.-afdeeling een vergadering in de zaal van den heer Jb. Borst. Nadat door den voorzitter de niet al te talrijke aanwezigen welkom zijn geheeten, speelde de Mondorgelclub van den Arbei- derssportbond een drietal nummers, waar na Mevr. Rolien Numan eenige stukken proza en gedichten declameerde. Daarna sprak de heer F. A. Hof, pro pagandist der V.A.R.A., die er op aan drong, dat de vrouwen zich naast de man nen achter de V.A.R.A.-banieren plaat sen. Alle vier de omroepen in Nederland geven het beste wat zfj kunnen geven, en hier is natuurlijk de concurrentiestrijd niet vreemd aan. Maar.... er is verschil in principe. Spr. noemt de A.V.R.O. fas cistisch en aangezien hij het fascisme een gevaar voor de arbeidersklasse acht, dringt hij er op aan, dat men die instel lingen steunt, welke deze politieke rich ting bestrijden, dus ook de V.A.R.A. De heer Hof eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, dat er een verster king van het ledenaantal zal plaats vin den, opdat de V.A.R.A. teruggegeven zal worden, wat haar thans door allerlei ver boden onthouden is. Na de pauze werden populaire num mers gegeven door de pas opgerichte Band van den Arbeiderssportbond en dooi de Mondorgelclub. Mevr. Rolien—Numan droeg het geestige „Houdt den dief" voor als besluit. De lieer D. Dekker sloot de vergade ring. SCHOOLFEEST. Het schoolfeest van de kinderen der 0. 1. scholen van Kleine Sluis, Breezand en Oostpolder en van de r. k. school aan de Spoorbuurt is in al de geledingen, waarin het gevierd is, weer goed geslaagd. Het was het gewone feest, zooals dat de laatste jaren aan de kinderen werd bereid en waarover we dus niet behoeven uit te weiden door op te sommen wat de jong- sten in Huisduinen en Den Heldpr, de ouderen in Amsterdam en de groote middelgroep in Schoorl enz. hebhen ge noten. Het was fijn voor allen 1 De kleinen van de bewaarschool waren ook weer niet vergeten en hadden dus, zooals dit reeds tot gewoonte is geworden, tegelijkertijd met de „grooten" een feestje. Hlppólytushoef. POLITIE. Verloren: een pomp van een motor rijwiel en een portefeuille, inhoudende brieven en photo's. Inlichtingen bij den gemeentebode. EEN HERBENOEMING. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 10 Juli, opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Wieringen L C. Kolff. 8 AANRIJDING. J.1. Maandagavond -werd de 8-jarige Ali Nieuwenburg op den Belterweg aan gereden door een motorrijder, den heer J. L. H. H. uit Middenmeer. Het slachtoffer werd oogenblikkelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, waarbij bleek, dat er sprake was van een vrij ernstige hersenschudding. De heer H. gaat in deze vrij uit. DE AUTO-TOCHT MET DE OUDEN VAN DAGEN. Door dezen tocht, die begin Juli zal plaats vinden, hebben zich ongeveer 100 deelnemers aangemeld, terwijl het comité toezegging van ruim 30 auto-eiqenaars ontving. Bij goed weer belooft dit dus voor de oudjes een gezellige dag te worden. BEDANKT. Wegens drukke bezigheden heeft de heer A. Zwanink bedankt als voorzitter der afd. van den R K. Volksbond, en van ae K. fv. 1 ooneelvereeniging St Hip- polytushoef". Vooral in katholieke krin gen wordt dit afscheid betreurd, daar de heer Zwanink een ijverig vereeniginqs- man was. a De aanhoudende droogte laat zich ook op het schiereiland geducht voelen. Het hooi op de landen ligt daar verdord de hooioogst levert weinig 0p. en de te velde staande gewassen schieten niet op Overal verlangt men naar regen die erenbevo^'n9 "ilkom. DEMPING VAN SLOTEN. Adres aan den Raad. Door de bewoners van den Molgerdijk te Den Oever is tot den Raad der Ge meente Wieringen het verzoek gericht, te willen besluiten tot demping van de voor hunne woningen, aan den weg ge legen halfdroge slooten. In het adres wordt er op gewezen, dat deze slooten zijn ge worden tot een haard van insecten-broei- plaatsen door de riolen welke hierop uitmonden, terwijl de eruit opstijgende stank somwijlen niet is te verdragen. Bovendien tieren er de ratten, die zich niet ontzien de huizen binnen te dringen, welig. De toestand ter plaatse is ons bekend en wij mecnen, vooral met het oog op de volksgezondheid, dat dit verzoek krachtig dient te worden ondersteund. Bij verdwij ning dezer onsmakelijke putten zal ook het uiterlijk der omgeving erbij winnen. OPHEFFING VAN DEN TRAMWEG WIERINGEN—SCHAGEN. I11 de deze week gehouden, algemeene vergadering van vennooten van de N.V. Spoor- Tramweg WieringenSchagen is een voorstel aangenomen, tot het staken der exploitatie van den tramweg met in gang van 1 Januari a.s. Tevens werd een voorstel aangenomen tot machtiging van het bestuur voor den verkoop van een ge deelte der baan ten behoeve van den aan leg van het kanaal Schagen—Kolhorn. Tenslotte zal gepoogd worden om de baan te gebruiken als verkeersweg voor auto- tractie. Ter toelichting op het aan de vennoo ten der N.V. Spoor-Tramweg Wieringen —Schagen gedane voorstel, werd het vol gende medegedeeld. Het vorige jaar meenden wij te mögen veronderstellen, dat onze tramlijn, in; af wachting van betere tijdsomstandigheden, nog wel een aantal jaren zou blijven be staan. Tot onzen spijt is die veronderstel ling onjuist gebleken. De regeering dringt in het algemeen aan op opheffing van niet-rendabele spoor- en tramlijnen en de H.IJ.S.M. heeft gemeend in overeenstemming met het regeeringsinzicht, als gevolg van de slechte financieele resultaten van haar bedrijf, de exploitatie van onzen spoorweg te moeten beëindigen. De door ons gedane pogingen om het tijdstip van opheffing te verschuiven, mochten niet slagen. De directie der H.IJ. S.M. bleek alleen bereid de expolitie voort te zetten indien een opbrengst van 60.000 per jaar gegarandeerd wordt. Tot het geven van deze garantie ziet ons bestuur geen kans, wijl over 1933 de op brengsten slechts rond 21.000 bedroe gen. Evenmin achten wij het mogelijk de vennootschap dezelfde lijn verder te la ten expioiteeren voor eigen rekening. Op 1 Januari 1935 zal derhalve de exploitatie moeten worden gestaakt. Ons bestuur zal zich beraden wat daar na met de tramlijn inoet worden gedaan en of deze nog op de een of andere wijze in het belang dér streek zal zijn te be nutten. De exploitatie-inkomsten blijken uit het volgende overzicht: Opbrengst vervoer ge durende 1938: reizigers 7643. goederen 13.259; diversen f 447. Totaal 21.350. Per dag/K.M. 3.84. De opbrengsten beliepen in 1933 26797 Cv. j. 30.791) of per dag K.M. 4.81 (5.54). De Eerw. Pater Mich. Witte, die on langs 11a een verblijf van 12 jaren in Oost-Afrika, in deze gemeente terugge keerd is, heeft Maandagavond den katho lieken van Den Burg, in 't Sint Janshuis, op zeer onderhoudende wijze verteld van zijn werk als missionaris en onderwijzer te Kabaa. Vrijdagavond zal pater Witte in 't ge bouw van den R. K. Volksbond te Oude* schild spreken. DE HOOIPRIJZEN. Tengevolge van de droogte, zijn dit jaar de prijzen, die voor het hooigewas gegeven worden aanmerkelijk hooger dan vorig jaar. De prijs bedraagt thans f8. per wagenvracht'; terwijl vorig jaarpl.tn. f 6.50 werd gegeven. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL, Hedenmorgen omstreeks 9 uur kwam de vuilnisauto der gemeente, bestuurd door den heer Koopman, op den Kooger- weg nabij de hofstede „De Strooppot", in botsing met den wielrijder, den beer B. Graaf. Het ongeval schijnt veroorzaakt te zijn door weigering van het stuur. De botsing was zoo hevig, dat de auto omviel en de wielrijder op slag gedood werd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Oosterend. Bij de Woensdagavond alhier gehou den openbare verkooping, werd bet woon huis van den heer L. Kramer, verkocht voor S 3.025.— aan den heer M. J. Bre mer. Bij de grasverpachting werden hooge prijzen besteed. Aardappelen: Schotsche muizen 46.20, drielingen 2.20—4.20; tomaten 18.10—19, «do B 15.60—15.80, dito C 16.80, dito CC l",.6o12.30; peen 1.802.C0. NOORDSCHARWOUDE, 20 Juni. Schotsche muizen 4—6.60, drielingen i— 4 20, tuinboonen 3, alles per 100 kg. PURMEREND, 19 Ju„i. Op de Gem. kaasbeurs was heden aange voerd: 22 partijen kaas, wegen le 70.000 kg, handel matig. Hoogste orijs 19.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18