!T GEHEIMZINNIGE SCHIP H@CH §P@T H@CH ZOT HELDERSCHE COURANT VAN DINGSDAG 19 JUNI 1934. hooge prijzen voor postzegels. ;iMI PI door HOHI YVEL DLAWNURG BINNENLAND Nieuwe gewichtsnamen? De rijksmiddelen in Mei. Radi ïO'programma 7-00 Nederl. Chr. Persbureau. 7-ï5 Gramofoonpl. 7.30 Landbouwhalfuur. ÏK!V" S tSïr V" rijn aldus vervolgde minister Hailsham. als 'de wereld tot de overtuiging mocht komen, dat Engelaud niet meer in staat was zich te verdedigen. Weliswaar ben ik van meening, dat onze politiek zich er toe beperken kan voor de verdediging van Engeland te zorgen, doch ik bestrijd de bewering, dat Engeland nimmer op buitenlandschen bo dem behoeft te gaan vechten. Als dag en nacht vliegbommen op de huizen der Engelsche burgers werden ge worpen, waardoor vrouwen en kinderen gedood en het land in een puinhoop w erd veranderd, wat zou het dan voor zin heb ben den burgers te vertellen, dat geen vreemde soldaat op Engelschen bodem gevochten had en dat de Engelsche manschappen naar de wapens zouden grij pen als dit het geval was? Wy moeten het land in een staat van verdediging brengen en geen isoleenngs- politiek volgen. ZACHTZINNIGE VROUWTJES. Die manlief vergiftigen. Voor den strafrechter te Arad stonden dezer dagen zes boerinnen terecht, uit het dorp Siria in Zevenbergen, onder be schuldiging hun mannen door een oplos sing van arsenicum te hebben vergiftigd. In de jaren 1931—1933 heeft een even eens uit Siria afkomstige werkvrouw in het ziekenhuis te Arad genaamd Flons Duma, aan alle vrouwen die haar man nen wilden vergiftigen, arsenicum-oplos- singen geleverd. De vrouw verkreeg deze oplossingen door het arsenicum te ontrekken aan ge woon in den handel verkrijgbaar papier om vliegen te vergiftigen. In den loop van drie jaren zijn op deze wijze ïjitien personen vergiftigd. Duma. die in het proces de boofdbe- klaagde is, verkocht de hoeveelheid die noodig was voor een oplossing tegen 30 lei. Stierf het slachtoffer, met andere woorden, was gebleken, dat het giftmeng sel goed had gewerkt, dan kreeg zy nog een extra premie van 200 lei. Op de Dinsdag te Londen gehouden verkooping van de vermaarde postzegel- verzameling van den Amerikaanschen millionair Hind zijn groote prijzen betaald voor zeldzame zegels van Mauritius. De verkooping heeft voor de erfgenamen van Hind ruim 100.000 opgebracht. H II Wij drinken gezellig koffie. - Een auto met radio. - In de Phohi-keuken. - Roode vlaggetjes. Welke ontdekking ik deed in de conferentie kamer van 't Philips-concern. Q De heer Spruit is een zonderling meng sel van zeeman, technicus en litterator. Als je hem spreekt dan is het of een frissche Heldersche zeewind om je ooren blaast. In zijn oogen is blij licht als hij over de blauwe golven, die hem zoolang gedragen hebben, praat. Zijn toon is ernstig en zaakkundig, wanneer hy over de Philips- fabrieken, over de radiotoestellen of over de Phohi spreekt, om dan plots vol warmte weer over een heel ander onderwerp, de letterkunde, te beginnen. Hij kan over al deze zoo verschillende materie met het grootste gemak ter zake kundige en rake opmerkingen maken. Tal van zijn schetsen, over het zeemans leven, zijn gepubliceerd en hij hoopt, dat zij binnenkort als bundels zullen worden uitgegeven. Voor de luisteraars in Indië heeft hij op Zaterdag 16 Juni, nadat Dr. Colijn zijn rede gehouden had, een schets van zijn hand, „Zuidervaart" door den aether, voor Indië behandeld. We zullen eerst een kop koffie drinken, zegt meneer Spruit, en dan moet de Hel dersche Courant maar eens naar de Phohi- keuken in 't hoofdgebouw Een keurige kellner, deftig in zwarten rok, komt nu liet kantoor binnen, en heel gemoedelijk Heldersch gaan we koffie drinken en koekies eten. Langs uitgestrekte werkplaatsen gaan wij naar buiten.... Een chique auto rydt voorWe gaan zittenLangzaam zet de auto zich in beweging. De heer Roggeveen draait aan een knop.... rettette-tjin pim pim.een vroolijke marsch weerklinkt in den auto. 't Is een auto met radio, zegt de na zaat van den ouden Jacob Roggeveen, de ontdekker der Paascheilanden. Voor Hol land is het nog nieuw, maar 't zal niet lang meer duren, of het zal bij de Phi- lipafabrieken orders regenen om radio toestellen in een auto te doen bouwen. Wy rijden nu door het Philipsdorp naar het groote Hoofdgebouw. Op het Lampen- plein stappen wij uit. 't Is hier net als in samengesteld. Kyk, hier tegen den wand hangt reeds een schema voor Augustus, want Indië is heel ver en de Indische Luistergids moet tijdig op de hoogte zijn. Wat beteekenen die roode vlaggetjes op dat schema? vraag ik. 't Ly'kt wel, of ze bij paal twee, aan 't Heldersche strand, aan 't schijfschieten zijn. Die roode vlaggetjes beteekenen, dat de commissie nog niet haar goedkeu ring aan die en die causerie heeft ge hecht, verklaart de adjunct-secretaris. Maar laten we het ons gemakkelijk ma ken, dan gaan we in de conferentie-kamer van 't Philipsconcern verder babbelen. Deze conferentie-kamer van 't Philips concern is een groote zaal. Zeer eenvou dig ingericht. Aan den achterwand eenige ouderwetsche schilderyen. Hier in deze kamer worden de voor het Philips wereldconcern zeer gewichtige besluiten genomen.... en toch.... alles ademt hier eenvoud en Hollandsche dege lijkheid. Vindt u 't niet een beetje eng, hier alleen, in dit groote kantoor, met drie Jutters om u heen? vraag ik den heer Zeelenberg, den adjunct-secretaris van de Phohi. 't Is toch wel moppig, dat hier, in Eindhoven, 3 rasechte Jutters in 't hoofd kantoor van de Pliilipsfabrieken zitten. U vergist zich, zegt de heer Zeelen berg plots. Er zijn hier 4 Jutters. Ik ben zelfook een Jutter-jongen, heb ook krabbionusse op den Helderschen dijk gevangen. Ik heb ook de Neurenberger tram van H.D. „Help Douwen" op den dijk zien loopen, want ik heb op 't Dijkje gewoond, vlak naast het Raadhuis. Dat is nu toch te kras! De Phohi een groot Heldersch belang. De adjunct-secre taris een Jutter, de man, die de techniek door de Phohi slingert ook een Jutter en Roggeveen, zijn assistent., een Jutter., hum ahum, waag ik op te merken, is soms meneer Dr. Fhiiips ook met alle respect een Jutter? Neen, zegt de heer Zeelenberg, zoover wij weten is Dr. Philips niet in Den Helder geboren, maar toch., is het ty- Thibet, zegt mijn begeleider: Geen vreem deling mag dezen bodem betreden. Daar de Heldersche Courant echter als tusschen twee politie-agenten in loopt en die agenten blijkbaar goede hekenden zijn, laat men ons rustig passeeren. We betreden het hoofdgebouw. Aljes doet hier Amerikaansch aan. Ge weldig en grootsch zyn de afmetingen. Op een groote lichthal komen de kan toren, waar het personeel zit, uit. Daar achter de privé kantoren. E*»n lift brengt ons in snelle vaart naar hooge re regionen. Dit is de keuken van de Phohi. zegt meneer Spruit, als wy een kantoor op een bovenverdieping binnentreden. En dit is de kok, die alles klaar stooft, «orgt dat alles kenrig en pasklaar wordt opgediend. H.0* i0l,fre nian> met ▼riendelyk gelaat 't Is meneer Zeelen berg. de adjunct-secretaris. Hij stelt de programma's van de Phohi vast A,,e Programma's moeten aan de In dische Programma-commissie, die in Den Haag zetelt, worden opgezonden, wat be treft causerieën en spreekbeurten, vertelt ae heer Zeelenberg. Maanden van tevoren moeten die programma's dus hier worden De controlekamer van de Phohi. pisch, dat de Heldersche, de Jutters zoo over de wereld verspreid zijn. Zoo'n vlot tende bevolking als Den Helder, heeft geen andere plaats in Nederland, 't Is bij voorbeeld heel toevallig, dat u hier slechts vier Jutter in deze Phohi-omgeving vindt, want de algemeene leider van den Phohi, mr. Guèpin is een rasechte Heldersche van geboorte.... Is dat nu niet toeval lig.(Tableau!). Ja, 't is zeker toevallig, denk ik. of neen toch eigenlijk niet.... Den Helder is de^ plaats, die altijd flinke mannen heeft voortgebracht Ik ben trotsch op mijn vaderstad. want velen, hier geboren, hebben 't Heldersche wapen hoog gehouden. Een oogenblik zwijg ik, maar dan.. verbreekt de heer Zeelen berg de stilte en zegt heel nuchter, een.gsz.ns sarcastisch: Hum. tja, nu we toch Heldersche jongens onder elkaar zyn, wil ik toch wel even constateeren dat er door de Helderschen aardig van S "rnrloeP- va? den Phohi. gejut ZT, konden daar best in onze Ge boortestad den Phohi krachtig steunen Geen stad in Nederland heeft zooveel be lang by den Phohi als Den Helder We hebben immers allemaal neven en nicht- iSië0."!! eU erftante8 b« de v'eet in 't Is een prachtding, onze Phohi, zegt meneer Zeelenberg enthousiast. Ik zal u er wat meer van vertellen, en als dan die 10.000 Helderschen en oud-Helder- schen, die van den Phohi profiteeren, elk een riks naar de Vereeniging zenden, dan maakt dat 25.000 gulden. Kunnen we best gebruiken! Kijk, 't zit zoo in elkaar. Phohi is een afkorting van Philips-Omroep-Holland— Indië. De radio-onderneming, die uitzendt via de korte golf. Wij hebben ook een eigen huisorkest, dat de muziekprogramma's verzorgt on der leiding van h*>e Cohen. Ook hebben we een overeenkomst met het Residentie orkest, dat geregeld om de 14 dagen in de Haagsche studio voor Indië speelt. Stop, zeg ik, den heer Zeelenberg in de rede vallend, stop. Wij ziin hier vier Jutters onder elkaar, dus 't blijft onder ons, maarmaar.... in Den Helder is ook nog zooiets als de Stafmuziek van de Marine. Als nu de Phohi eens de Stafmu ziek uit Den Helder, onder leiding van den eminenten directeur, den heer Leis- tikow, den taptoe liet blazen, voor de Phohi. Och man, excuseer me, dat ik tegen zoo'n deftigen secretaris van de Phohi zoo gemeenzaam spreek, maar het Juttersbloed wordt te sterk in me, och man, jullie zouden duizenden brieven uit den rimboe krijgen, van mannen en vrou wen, die vroeger, in hun jeugd, op 't Ha venplein, in Den Helder ademloos geluis terd hebben naar die klanken. Niet één corps op de heele wereld blaast en roffelt die beroemde taptoe als onze Marinekapel. De Marinekapel is tóch beter. Zoo is 't. Ik zie een schittering in de oogen der drie Jutters, die in de groote zaal zitten, waar het Philips-concern anders zijn be sprekingen houdt Een wetsontwerp is ingediend om bij gewichten o.a. de namen „dol", „dag" en „dam" te introduceeren. 't Klinkt misschien wat erg gewichtig Men bekijke het niet licht: 't Is een quaestie van gewichten En dus één van veel gewicht. Voorgesteld wordt om de namen Van het „pond" en van het „ons" Te vervangen door gloednieuwe, Pond is langer niet aan ons! „Pond" en „onsjes" waren jaren Als gewichten trouwe maat, Maar gelijk zoovele zaken, Die men thans verand'ren gaat, Zijn ook „pond" en „ons" gewogen En te licht bevonden hier; Men verwacht van „dag", „dal", „dam" thans Zwaarder wegend weeg-pleizier! Toch zit ik in angst en beven Voor dat „dag" en „dam" en „dal", Dat naar mijn bescheiden meening Moeilijkheden geven zal. Als je je toch straks laat wegen, Kom je gauw twee „dagen" aan En hoe valt een „dal"-vanille Of een „dam"-zout te verstaan? Hoe gewichtig het ook lijke, 't Wordt toch wel wat al te mal; Laat pond pond en ons maar ons zijn, Laat dag dag en dal ook dal! Heusch, laat alles bij het oude, Zoo het eenmaal tot ons kwam. Als het wijzigt, raakt het hek vast Van den (als-vanoudschen) dam! PHILIA. De middelenstaat voor Mei geeft voor de „Directe Belastingen" tegenover de vorige maand niet veel verandering te zien, zooals wel te verwachten was. April was immers de laatste maand van het be lastingjaar 1983/34 en in de maand Mei komen de aangiften Vinnen voor het nieuwe belastingjaar, maar de (voorloo- pige) aanslagen laten nog op zich wach ten of zijn nog slechts voor een zeer ge ring deel uitgereikt. Zoodoende komen op het kohier er nog slechts enkele nageko men aanslagen bü over het afgeloopen jaar. Bij de Grondbelasting val het dienst jaar weliswaar samen met het kalender jaar, maar hier worden de aanslagen meestal direct in het begin van het jaar opgelegd, zoodat hierbij ook thans nog slechts zoo een en ander nadruppelt. Men zal wellicht vragen of de inkom sten voor de Schatkist uit de thans aan gegeven „verzwegen" inkomens dan geen gewicht in de schaal hebben gelegd? Men moet niet vergeten, dat de navordering hiervan over de vorige 2 jaren geheel buiten de opgave, in haar huidigen vorm blijft, terwijl de toeneming van de aan slagen over het zoo juist afgeloopen dienstjaar slechts voor één derde deel pa- raisseert onder de cijfers der opgave. Het „Generaal Pardon" is in staat ge weest om den achterstand tegenover het vorige jaar niet te doen toenemen en heeft maar 5 ton vermindering van den achter stand kunnen doen inhalen. Degenen, die zich gouden bergen voor den fiscus van het Generaal Pardon hadden gedroomd, zijn wel bedrogen uitgekomen. Immers, de aangiften van verzwegen vermogen en inkomen betreffen in hoofdzaak meer de kleine vermogens en inkomens en deze zetten voor den fiscus geen zoden aan den dijk. De groote vermogens en inkomens wor den de laatste jaren door de inspecties voldoende nagereden en gecontroleerd (immers hierbij loont het de moeite!) zoo dat deze geen belangrijke bedragen kun nen verzwijgen. De groote vermogens, welke zich aan de zware hand van den Nederlandschen fis cus willen onttrekken, hebben daarvoor wel andere wegen gevonden, door „vlucht" naar het buitenland, in N.V. of stich ting, enz. De „Overige Middelen" maakten in Mei geen slecht figuur. De opbrengst bedroeg 30.3 millioen of ruim 4.8 millioen meer dan het vorige jaar. De opbrengst is wel iswaar bijna 2 millioen bij 1/12 der ra ming ten achter gebleven, maar men moet hierbij in aanmerking nemen, dat de ver gelijking met een evenredig deel der ra ming van de Omzetbelasting niet billijk is, omdat deze belasting nog maak kort wordt geheven. De opbrengst van dit be langrijke middel bedroeg slechts 5.3 mil lioen bü 6.8 millioen als evenredig deel der raming. Ook de suikeraccijns bracht belangrijk minder op dan de raming, n.1. 3.65 mil lioen tegen 5.18 millioen als 1/12 der raming en een opbrengst van 4.4 mil lioen in Mei 1933 toen de opbrengst ech ter bijzonder groot was. De oorzaak van dit achterblijven zal men wellicht moeten zoeken in de reeds lang verwachte verla ging van den accijns, welke thans is aan gekondigd en nog wel eenige maanden WOENSDAG 20 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzen-ding. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9-30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels en A. W. IJzerman (causerie), i.'.oo RVU. Causerie mevr. Nijlnad-Van der Meer de Walcheren. 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gramofoonpl. 2.15 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gramofofofnfpl. I2.15 Vervolg orkestconcert I.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. A. de Booy (zang). 6.15 Gramofoonpl. 630 RVU. A. Plesman: Het vliegwezen. 7.00 Mr. P. J. Mijksenaar: Défilé der Mel- bourne-Races. 7-20 Orgelspel C. Steyn. 7-35 C. Lammers: Democratie en dictatuur. 7.55 Gramofoonpl. 800 SOS-berichten, Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gramofoonpl. 8.15 Concert m.m.v. de Nederl. Opera-Studio, VARA-orkest, P. Pelta (dirigent), A. v. d. Vies (regisseur), E. Bodky (piano) en zang solisten. 10.45 Vaz Dias. Gramofoonpl. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 800 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. ii-.oo Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg kwintetconcert. 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 2.30 Toespraak door Prof. Dr. K. Schilder (Uit Kampen). 4.10 Orgelconcert F. Kloek. 5 00 Kinderuur. 6.00 Friesche declamatie door H. Lodewijk. 6.30 Afgestaan. 800 Orgelconcert J. Zwart. (Van 8.25—8.35 Causerie door J. H. de Morée). 900 Dr. R. J. Dam: Het Spellingsvraagstuk. 9-25 Vaz Dias. 935 Dr. F. C. Dominicus: Het spellingvraag stuk. 10.00 Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Glo ria" o.l.v. A. Vranken en gramofoonpl. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 21 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 800 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. ,0.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital Egb. Veen. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Concert door het Alkmaarsch „Colle gium Musicum", o.l.v. Joh. Brands. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Zang door mevr. A. Stroink. Aan den vleugel Egb. Veen. 3.003-45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5 30 Orgelconcert Pierrre Palla m.m.v. Boris Lensky (viool). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Pianorecital door F. Weiss. 800 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz en zang door „The Harmony Kings". 9.15 Gramofoonpl. y.30 Verkorte uitz. van „Le Caïd", opera van Thomas. M.m.v. solisten, koor der Opera- Vereen. o.l.v. H. v. Wielink en het Omroep orkest o.l.v. N. Gerharz. 10.30 Gramofoonpl. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.009-.S KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 8.009-15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. v. d. Vliet. to.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en voordracht. 2.00 Handwerkcursus. 3.003-45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. A. Luteyu, m.m.v. bariton en orgel. 500 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert S. P. Visser. 6 30 Gramofoonpl. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Mr. H. H. Stencker: Maatschappelijke organisatie. 9.30 Het A'damsch Salonorkest o.l.v. Kiekens. In de pauze om 10.00 Vaz Dias. .1.0011.30 Gramofoonpl. van invloed zal blijven op de van dit middel, dat een crediettermyn van 2 maanden kent. Overigens bjukt de sin- keraccijns dit jaar hetrk te ziin teru&R loopen. Het verminderde verbruik is wel een merkwaardig gevolg van den steun en ongeloofelyk hooge belasting van een zoo belangrijk voedings- en verbruiksmiddel als suiker. De aandacht trekken verder de gun stige cijfers van de Zegel- en Registratie rechten. De Zegelrechten brachten 1.» millioen op. Dit is weliswaar evenveel ais het vorige jaar Mei, maar als men de op brengst van het beurszegel er af trekt 197.000 tegen 395.000 het vorige jaar), dan ziet men, dat uit anderen hoofde meer aan Zegelrechten moet zijn ontvangen. De Registratierechten brachten f 1.2 mi" in en op tegen goed 1 millioen in Mei 1933. Deze vermeerdering van beide middelen in Mei is van belang omdat in Mei de tra- ditioneele betalingen van pachten en de verlenging of sluiting van pachtcontrac- ten plaats vindt. De toeneming van deze middelen duidt er dus op, dat er wat grooter levendigheid op dit terrein heeft geheerscht of dat de omgezette bedrageu of gesloten contracten liooger zijn ge weest dan het vorige jaar. Eveneens kan men met vreugde consta teeren, dat de Loodsgelden meer hebben opgebracht dan liet vorige jaar, n.1. 303.628 tegen 285.974. Ook dit verschil is niet zoo groot, maar het moet tcoh tot voldoening stemmen, dat het scheepvaart verkeer blijkbaar weer is toegenomen. De overige middelen geven geen aan leiding tot opmerkingen. De accijnzen, behalve de gedistilleerdaccyns en de bier accijns, die het vorige jaar extra weinig opbracht, toonen wederom een daling te genover Mei 1933. MINISTER VERSCHUUR'S OPVOLGER. Mr. M, P. L. Steen berghe. Thans wordt van officieele zijde het bericht omtrent de benoeming van den nieuwen minister van Economische Zaken bevestigd. Mr. Maximilien Paul-Léon Steenberghe werd 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Op 24 November 1920 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen en nog geen maand later was hy juridisch ad viseur van de N.V. Textielfabrieken H. v. Puyenbroek, te Goirle, van welke maat schappij hü sedert 15 Juli 1921 directeur is. In dat zelfde jaar werd hü bestuurslid en in 1929 vice-voorzitter van de Ned. R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid. In 1922 werd hü lid van den Ned. Werkloosheidsraad, in 1924 bestuurslid van de Alg. R.K. Werkgeversvereniging, waarvan hü sedert 1 Januari 1931 voor zitter is. Tevens werd hy in datzelfde jaar voorzitter van het R. K. Verbond van Werkgeversverenigingen. Sedert 1927 is de heer Steenberghe lid van den Partijraad van de R. K. Staats partij en lid van den Niiverheidsraad, sinds 1929 is hy bovendien lid van den Hoogen Raad van Arbeid, in 1926 was hü reeds benoemd tot lid van'de Centrale Commissie voor de Statistiek. Hy ging in 1927 als afgevaardigde der regeering naar de Economische Volkenbondsconfe- fentie, een jaar later werd hij secretaris van het Praagsche congres van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede. In 1930 richtte mr. Steenberghe de R.K. Werkgeversinternationale op, waar van hü de eerste voorzitter werd: ook maakte hü in dat jaar een studiereis naar de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika. De heer Steenberghe is voorts com missaris van een aantal Nederlandsche en Belgische fabrieken. Hü publiceerde een groot aantal artikelen over sociaal- economische onderwerpen, o.a. in de „Econ. Statistische Berichten", de „R.K. Werkgever" en de „Nederlandsche Mer- cuur" en in 1928 werd het door hem voor de R.K. Staatsparty uitgebrachte prae- advies over Bedrijfsorganisatie gepubli ceerd. Ook in de kringen der Maatschappij van Nijverheid heeft mr. Steenberghe zich bewogen. DE NIEUWE STEUNREGELING. Drie groepen, negen klassen. In „Het Volk" vinden wij een overzicht van de nieuwe steunregeling. In het nieuwe tarief zijn de gemeenten in 9 klassen ingedeeld, die gezamenlijk weer in drie groepen zijn onder te ver- deelen. De eerste groep omvat de vier eerste gemeenteklassen waarin tot nu toe de normen 13.50, 13.—, 12.50 en f 12.— hebben gegolden. In de eerste vier klassen is de steun- norm met 1.50 per week verminderd en de gezinsbijslag met 15 ets. achteruit gegaan. De norm varieerde van 13.50 tot 12, de kinderbijslag was 1.50. De percentages, welke van het laatst genoten loon uitgekeerd mogen worden, zijn verhoogd, evenals dat in Twente ge schied is. Waar vroeger een „uitgetrok- kene" tot 65 pet. van zijn loon als steun uitgekeerd kon krijgen en een „dubbel- uitgetrokkene" tot 70 pet. - voor de land arbeiders ging men, ook onder de nog geldende regeling, ook reeds tot 80 pet. van een op 12 gefixeerd inkomen kan men thans met een opklimming van telkens 2K pet. tot 90 pet. stijgen. voorts is er in de berekening van den huurbyslag een wijziging gekomen. .,..n ,aan za] V001' alle gemeenten gel- i1 geheele huur boven een stechts?w Za' W°riden vereoed< slechts Wanneer b.v. thans de rege- ïa"n d!?t bouv.en een huurbedrag van 3.50 ven huurbyslag wordt gegeven "oven een huur van 3 50 wordt uere tot een maximum van 3 men van°/U8 en^'- be,staande steunnor- Van dp fiar 1 gehandhaafd blijven, regeli m hSi gfmeante«. waar een steun- ffiïo3Tar!r\de worden verhoogd. e kwart-ies 19 Juni. De puzzlerubriek wordt door elk krantenpubliek op prijs gesteld. De rubriek Gemengde Berioihten min stens evenzeer. Er moet dus voor een dag blad-directie muziek zitten in een com binatie van de twéé: een rubriek van „Ge mengde Puzzle Berichten". Het heeft er allen schijn van, dat de waarde van deze journalistieke nieuwig heid al wordt ingezien door het Handels blad of nee, laat ik liever geen naam noemen door een dagblad te Amster dam. Men trof daarin Donderdagavond het volgende berichtje aan, dat men verzocht wordt, 25 maal met aandacht te lezen. Wie het dan begrijpt, krijgt een handteeke- ning van den ad interim-redacteur van „Van Overal "cadeau. Let op: Vrijdagavond is aan het postkan toor te Zandvoort een postwissel groot 191.15 aangeboden en geïnd. De postwissel was uit Bennebroek afge zonden aan een bewoner te Zandvoort maar bleek vervalscht te zijn. Een man had zich bij dien bewoner aan gemeld met de mededeeling, dat de wissel niet juist was. Inderdaad was de wissel 1.15 groot. Bij onderzoek bleek aan de politie te Zandvoort dat de vermoedelijke dader in Hillegom woonde. De 29-jarige bloembollen koopman is daar, nadat hij bekend had inderdaad de vervalsching te hebben gepleegd, gearresteerd. Begrepen? Ik ook niet. Raden, wat erboven staat! Geef het maar gerust op. Het opschrift luidt: „Oneerlyke brievenbesteller". Niet leuk, zoo'n rubriek? Waarom?..,, hoe zoo.... sst, niet vragen. We gaan verder. Eén kolom naar links, zelfde krant: Een hulpbrievenbesteller uit Zand voort stond voor de rechtbank te Haarlem terecht omdat hij verschei dene brieven met geldswaarde ver duisterd had. Als de brieven vreemd geld bevatten, zond hy het geld naar een vriend in Duitschland, die het wisselde. Raden wat er boven staat!! U raadt het in geen achtendertig jaar. „Vervalsohte postzegels"! Niet éénig, zoo'n rubriek? Ik ga er óók eentie ma ken: Een heer uit Zalt-Bommel, die dezer dagen den trein nam naar Brussel, merkte hij aankomst, dat hij zijn por tefeuille kwijt was. De commissaris van politie is van meening, dat de brand moet zijn aangestoken. Na vijf uur in arrest te zijn geweest, werden zij vrijgelaten. Inderdaad was het meisje den vorigen avond ook al niet thuis gekomen. Iedereen vraagt zich derhalve af. hoe de man zich heeft kunnen laten bewegen, de stukken af te geven. De notaris verzekert, dat hy den soldaat niet meer heeft terug gezien. Opschrift: „Corruptie op groote schaal te Nisjni Nowgorod." Soms geen aanwinst, die nieuwe rubriek? TOELATINGSEXAMENS. De groote bladen bevatten verontwaar digde protesten tegen de veel te zware opgaven, welke in dezen examentijd wor den gesteld voor toelating tot de Hoogere Burgerscholen aan jonge kinderen. De staaltjes, die o.a. de N, Rott. Courant mededeelt van de rekenopgaven voor de R.H.B.S. 5-j. c. te Amsterdam, zijn ook wel heel kras. Het schijnt, dat er onvol doende samenwerking is tusschen de leeraren H.B.S, en de centrale commissie, waarin vertegenwoordigers van L. O. en M. O. zitting hebben, en waarbij de laat- sten, zich sterk voelend door het kon. besluit, de door deze centrale commissie voorgestelde opgaven slechts zeer ten. deele overnemen en deze aanvullen met eigen ontworpen opgaven. Wat het blad er van meedeelt, is heel erg, en in het Handelsblad vonden we weer andere sterke staaltjes. Des boksers meester. Echtgenoote: „Nou, hoe is 't ge gaan?" Bokser; „Binnen twee minuten heb *hem bi slaap gekregen". Echtgenoot: „Goed, doe nu eens je best op de kleine."

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2