Neem 'n "AKKERTJE" Sport HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 JUNI 1934. Gemeenteraad Vergunningsrecht. 3. A. Hoepman, onderwijzeres te Krops- wolde. Subsidie Autobusdienst bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. K N.V.B.-Overzicht. N H.V.B.'Overzicht. Vergadering c*p Juni 1934. ingebC'men «talkfeen. Havenlichten. Een schrijven van den Hoofdingenieur jtw. S., dat voorstellen zullen worden ge daan tot bijplaatsing van twee secundaire havenlichten op de remmingswerken voor de haven te Oudeschild, wordt voork.g. aangenomen. Een ingekomen bezwaarschrift zal in besloten vergadering worden behandeld. Onderwijzend personeel. Naar aanleiding van haar desbetref fende aanvrage wordt z.s. aan mej. A. Lagendijk eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan do o.l. school door B. en W. te bepalen. PenstaenverbafiL Een circulaire van den Minister van Binnenlandsohe Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat het met 1 Juli a.s. ver plicht pensioenverhaa! ad 10 °/0 op de jaarwedden der gemeente-ambtenaren niet is bedoeld als salarisverlaging, wanneer de salarissen reeds zoo laag zijn, dat deze niet verminderd kunnen worden. De Voorzitter deelt namens B. en W. mede, dat wanneer hun blijken mocht, dat hier van excessen gesproken moet worden, B. en W. zich voorstellen op de aangelegenheid nader terug te komen en wijst er, naar aanleiding van de dis cussies, op, dat andere ambtenaren reeds eerder in sterkere mate gekort zijn. Niet temin komen B. en W. tot de conclusie, dat zich onbillijkheden voordoen, dan zullen den Raad voorstellen bereiken. De Heer Vlaming (Wethouder) wijst er op, dat de kortingen op het hoogere personeel thans 13—14% beloopen. Zonder stemming vereenigt de ver gadering zich met het standpunt van B. en W. Politie. Een adres van een 55-tal inwoners van Oosterend en Oost houdende het verzoek ter. bestrijding van de baldadigheid te Oosterend een actief dienend agent van politie te stationeeren. De Voorzitter deelt mede, dat het adres eerst heden is ingekomen, waarom spreker nog geen ruggespraak heeft kunnen houden. Wel bevreemdt het adres spreker eenigermate: zoo bijv. de mede- deeling, dat feiten verzwegen zouden worden. Het verzoekschrift wordt na eenige discussie in handen gesteld van B. enW. om prae-advies. Parkeeren. ld. een adres van Dros' Magazijn en 4 andere inwoners van den Burg om het parkeeren van voertuigen op de Steenen plaats niet langer te tolereeren. Benoeming vroedvrouw. Op voorstel van B. en W. wordt voor den tijd van drie jaar, herbenoemd Mej. J. Henkes met algemeene stemmen. BegTOotimg Weeshuis. Voorlezing volgt van het rapport van de Raadscommissie, belast geweest met het onderzoek der begrooting van het Algemeen Weeshuis voor 1934. De begrooting wordt z. h. s. goedge keurd, sluitende wat den gewonen dienst betreft met een nadeelig saldo, bij te pausen uit het kapitaal der instelling. Berekening N.V. T.E.M. Overeenkomstig het advies van de Commissie van onderzoek wordt zonder stemming besloten te stemmen voor goed keuring van rekening 1933 van de N.V. Texelsche Electr. Maatschappij. Bruto-winstsaldo als volgt: afschrijvingen op de bezit tingen f 25.156.79 storting in het vernieuwings fonds 6.547.03 'V2 dividend 3.750.— Uitbreiding eïectrificatie. B. en W. stellen voor over te gaan tot uitbreiding van de eïectrificatie in den polder Eierland van een gedeelte langs den Postweg. Aan den heer Dros antwoordt de voor zitter, dat het de bedoeling is, dat de voorgenomen eïectrificatie in Eierland nog voor den a.s. winter haai beslag zal kragen. De heer Bruin juicht de voorgeno men uitbreiding toe, het spijt hem alleen dat deze niet vroeger is tot stand gebracht, de kans dat de arbeidersperceelen zouden zijn aangesloten, zou dan grooter zijn geweest. De voordracht wordt z.h.s. aangenomen. Voorschot Landarbeiderswet. B. en W. stellen voor een voorschot uit 'sRijks kas aan te vragen van maxi maal f 2685 en dit bij toekenning te leenen aan Tb. Witte Tz. voor de verkrijging van een landarbeidersplaatsje aan den Koogerweg. De heer Kikkert keurt het af, dat B. en W. den Raad niet hebben mede gedeeld, dat de aanvrage van den land arbeider Verseput voor een plaatsje op annex gelegen terrein door het Rijk is afgewezenspreker geeft toe, dat het thans gaat om de beste helft van het terrein. De heer de Graaf betreurt het, dat de grondeigenaren niet toeschietelijker zijn in het verkoopen van grond voor dergelijke doeleinden en hoopt dat in de toekomst blijken zal, dat het perceel de gevraagde koopsom waard is. De heer Lap valt het moeilijk aan de voordracht zjjn stem te geven voor een deskundige de prijs aan den boogen kant acht; trouwens spreker prefereert in het algemeen voor een landarbeidersplaatsje grond van betere kwaliteit. Omtrent de resultaten met de verschillende voor schotten bereikt, zal spreker gaarne nader worden ingelicht. De heer Parlevliet (wethouder) deelt mede, dat door medewerking van B en W. de aanvankelijk gevraagde prijs iets ver laagd isten slotte is een bedrag van f 60 verschil in koopprijs op de expjo- tatie van weinig of geen invloed, boven dien is de ligging gunstig. Voor het verstrekken van nadere in lichtingen in niet-openbare vergadering, wordt de verdere behandeling verdaagd. Regeling rechten Zeevaart school. Volgens de subsidievoorwaarden maakt het Rijk aanspraak op een evenredig ge deelte van de waarde van de opgeheven zeevaartsschool, waarin thans de u.l.o. school gehuisvest is. In aanmerking nemende, dat van par ticuliere zijde naar een dergelijk gebouw geen vraag is en de financieele toestand der gemeente niet toelaat de kosten der ulo-school veel hooger op te voeren, de Minister bereid inplaats met een nor male handelswaarde van f 11000 genoegen te nemen, met een waarde van f 6000. B. en W. stellen voor hiermede accoord te gaan, in welk geval de op het gebouw rustende schuld ad f 3750 ten laste der gemeente blijft en aan het Rijk een be drag van f 1155 zal moeten worden uit gekeerd. De voordracht wordt aangenomen. Schorsing dier openbare ver gadering. De voorzitter schorst hierop de ver gadering. Na de heropening wordt de voordracht in zake de aanvrage van den landarbeider Th. Witte Tz., om een voor schot voor een plaatsje, aangenomen. Benoeming Hoofd der school te De CJocksdorp. De voordracht luidt 1. P. Lugtig, onderwijzer te Enkhuizen. 2. R. T. Zondervan, wnd. hoofd te Schoorldam. Met elf stemmen wordt benoemd de heer R. Tl Zondervan. B. en W. stellen voor het vervoeren van de brieven- en pakketpost tusschen de Cocksdorp en den Burg met verplich ting tot het onderhouden van een gere- gelden autobusdienst op dit traject voor het tijdvak 1 Juli 19331 Juli 1934 op te dragen aan O. Reuvers voor f 3500.— verminderd met hetgeen het busvervoer meer opbrengt dan f 3400. De heer De Graaf informeert of de exploitant niet aangedrongen heeft op een langere overeenkomst. Over een paar weken loopt het bestaande contract af, waardoor de Raad moeilijk veranderingen in de voordracht kan aanbrengen. Spreker had gedacht, dat de uitkomsten van den dienst gunstiger zouden zijn. Z. i. mag het subsidie enkel gegrond worden op de schoolbus. Voor het overige gedeelte van het bedrijf is de concurrentie wel van dien aard, dat subsidie daarvoor niet gemotiveerd is. Voorts beklaagt de exploi tant zich er over, dat hij op Woensdag en Zaterdagmiddagen niet meer tegemoèt gereden wordt door den ondernemer van den dienst op de haven. De Voorzitter wijst er op, dat het vorig jaar door den Raad besloten is, ver dere subsidieering afhankelijk te stellen van de uitkomsten eener goede exploi tatie-rekening. Er is gestreefd naar de zuivere gegevens, over den laatsten tijd. De Heer Dogger acht een contract voor langer dan een jaar, in het alge meen belang. Ook de heer Dros acht den tijd van voorbereiding voor den Raad te kort. De V 0 0 r z. zegt dat B. en W. in een beoordeeling van de verstrekte gegevens zijn getreden, waarbij zij tot de conclusie zijn gekomen, dat de winst niet overdre ven is, te meer nu geen tweede chauffeur in de exploitatie is opgenomen. De heer Dogger is van meening, dat zonder bewijzen een exploitatie-rekening niet in twijfel mag worden getrokken. De heer Lap heeft inzage genomen van de exploitatie-rekening en noemt op grond daarvan het oordeel van B. en W. billijk. De heer Keijzer noemt een winst- saido van f 1200.— niet veel. De heer Vlaming (wethouder) be weert dat door een courantenverslag de exploitant in de meening gebracht kan zijn dat het loopende jaar een proeftijd was, en verlenging voor een langer tijd vak zou plaats hebben. De genoemde winst van f 1200.— is feitelijk arbeidsloon. De heer Parlevliet (wethouder) ver heugt er zich over, dat een verlies bij een subsidie vanf 5000.— over het vorig jaar, thans bij een subsidie van f 3500.— sprake is van een batig saldo, De voordracht wordt hierop zonder stemming aangenomen. Subsidie Armbestuur. B. en W. stellen voor de subsidie aan het Algemeen Armbestuur over het jaar 1933 te verhoogen van f 7.000.tot f 11.000.— opdat de instelling hare reke ning zonder nadeelig saldo zal kunnen sluiten. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen. Wijziging begrooting 1933. Een door B. en W. aangeboden ontwerp besluit tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1933 wordt zonder stem ming ongewijzigd vastgesteld. Begrcoting voor 1934. Ged. Staten hebben bericht, dat de ge meente niet in aanmerking komt voor een Provinciale subsidie, in den loonpost der werkverschaffing, zoowel op de begroo ting voor 1933 als op die voor 1934 ge raamd op 10% der loonen, en wel omdat het Rijkssubsidie over 1933 ten minste 75% bedragen zal. Hierdoor en door enkele andere tegenvallers zullen op de begrooting voor 1934 dekkingsmiddelen moeten worden aangewezen tot een bedrag van f 16.100. B. en W. willen hierin voorzien, door te beschikken over f 7.100 meer van het batig saldo van 1933 dan geraamd werd; f 3.800.aan overboeking van gemeente fonds- en classificatie-belasting, de ge raamde uitgaven met f 3.000.— te ver lagen o.a. door niet-uitvoering van eenige rioleeringswerken, en den post voor on voorziene uitgaven te verlagen met f 700. De heer Bruin brengt in herinnering geen voorstander te zijn geweest van de begrooting voor 1934 en ^an °°k me*; zijn fractiegenooten tegen hare vaststel ling te hebben gestemd. Met bezorgdheid vraagt spr. zich af, waar het met de arbeiders heen gaat. Spr. is onlangs in de gelegenheid geweest een bespreking te hebben met den mi nister van sociale zaken, met als gevolg, dat spreker den minister nader had willen inlichten omtrent den toestand op Texel, door toezending van een afschrift van de regeling der plaatselijke werkbeperking. Deze regeling hebben B. en W. hem echter niet verstrekt. De beschikbare middelen moeten zoo eerlijk mogelijk verdeeld worden. Ook de heer Vlaming wil samen werking, maar dan moet de heer Brujn niet aanvoeren tegen de begrooting te hebben gestemd. Wat de regeling der werkbeperking betreft, deze hebben B. en W. voor zichzelf als leidraad vastgesteld. De begrooting is het werkprogramma voor B. en W. en daarop lettende, zullen B. en W. sterk moeten bekrimpen, willen de credieten met October a.s. niet ver bruikt zijn. De heer Lap merkt op dat „nood breekt wet" en wil daarom de voordracht ongewijzigd aannemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop dienovereenkomstig besloten. Rondvraag. Torenklok. De heer Kikkert wijst er op, dat de torenklok te den Hoorn enkel schijnt te loopen tijdens het aangaan der kerk én bij begrafenissen. Wegaanleg. De heer Henkes informeert of geen adres is ingekomen voor verbetering van het rijslag langs de landarbeiderplaatsjes bij de Koog, waarop de v 0 0 r z i 11 e r antwoordt, dat een dergelijk verzoek B. en W. bereikt heeft. De heer Henkes zegt bij de behan deling der gemeentebegrooting als nieuwe bronnen van inkomsten gewezen te heb ben op de invoering van een vermake lijkheids- en een vreemdelingenbelasting. De omvang der werkverschaffing over treft ook sprekers stoutste verwachtingen; er zal daarom getracht moeten worden alsnog tot meerdere dekkingsmiddelen te komen. De heer Parlevliet deelt mede, dat B. en W. voornemens zijn in die richting stappen te doen. Van het voor werkverschaffing ter be schikking staande bedrag van f 80.000.— is thans reeds f57.000 uitgegeven alleen over de laatste drie maanden is het ge raamde gedeelte met f 10.000.— over schreden. Dat het zoo geloopen is, heeft niemand kunnen voorzien. De heer Bruin prefereert op deze wijze een steunregeling, waarvan naar de heer Parlevliet uiteenzet geen voordeel is te verwachten. De heer Lap zou willen trachten den Minister te bewegen aan de boeren een toeslag toe te kennen op het door heb uitbetaald wordende loon, hetgeen z. i. voor de gemeente voordeeliger zal zijn, dan werkverschaffing. De heer Parlevliet merkt op, dat de Minister in een drietal gemeenten proeven laat nemen, maar hoopvol is men algemeen niet gestemd. Spr. zou gaarne zien, dat van Regeeringswege bepaald werd, dat van den landbouwcrisissteun een zeker gedeelte door de boeren aan arbeidsloon besteed moet worden. De heer Vlaming zegt, dat B. en W. al het mogelijke doen om in gunstiger omstandigheden te komen, ook met be trekking tot de wier- en de garnalen- visschers. Bij de afwijzende houding te hunnen opzichte van den Minister van Waterstaat zijn B. en W. niet voornemens zich voetstoots neer te leggen. Veilig verkeer. De heer Bruin hoopt, dat tijdens de verkeersweek ook rekening zal worden gehouden met de maximum-snelheid op de waarschuwingsborden vermeld. Ziekenverpleging. De heer Dogger had verwacht, dat in deze vergadering het prae-advies van B. en W. ter tafel zou zijn gekomen op het adres van de besturen van de zieken fondsen en de artsen. Werkleozensteun. Voorts vraagt de heer Dogger door wie en bij wie de kleedingstukken zijn gekocht, welke gedurende den laatsten tijd aan de gezinnen van langdurig werk- loozen zijn verstrekt. De heer Parlevliet noodigtden beer Dogger uit hiervoor een vergadering bij te wonen van de daarvoor aangewezen commissie. Een duidelijke uiteenzetting te geven in de vergadering van den Raad valt niet mede. De Voorzitter geeft in overweging een commissie van onderzoek te benoemen, als men van oordeel is, dat de juiste weg niet is ingeslagen. De heer Parlevliet zal hierop prijs stellen, omdat z.i. het optreden van den heer Dogger in deze onbehoorlijk is. Spreker is er van overtuigd, dat op de wijze, zooals gehandeld is, de belangen vau de werkloozen het best gediend zijn. De heer De Graaf meent, dat de zaak te veel op de spits gedreven wordt. Door de voorgestelde wijze van oplossing gaat de Raad de commissie, door hem zelf ingesteld, wantrouwen. De heer Dogger merkt op, dat van wantrouwen geen sprake is, hetgeen de heer Henkes onderschrijft, er aan toe voegende, dat vele andere neringdoenden ook gaarne in de gelegenheid zouden zijn gesteld goederen te leveren. De heer Bruin zegt de goederen te hebben gezien en tot de conclusie te zijn gekomen, dat een groote hoeveelheid goed gekocht is voor weinig geld. De heer Parlevliet dringt nog maals aan op de instelling van een com missie van onderzoek, waarna de voor zitter de heeren Bruin, Dros en De Graaf verzoekt in een dergelijke commissie zitting te nemen. De heer Vlaming vraagt of thans wel de juiste weg wordt ingeslagen. Z.i. kan de heer Parlevliet als voorzitter der commissie verklaren, waarom met ter zijdezetting van alle bezwaren de partij goed bij één persoon is aangekocht. De heer Parlevliet blijft bij zijn opinie, omdat het publiek de zaak wan trouwt. De commissie van onderzoek wordt hierop ingesteld als door den voorzitter aangegeven. Gemeente-eigendommen. De heer De Graaf dringt aan op vernieuwing van de heining voor de wo ning van het hoofd der school te De Cocksdorp en op maatregelen tegen het gebruik van het schoolplein aldaar voor voetbalspel e.d., na beëindiging der schooltijden. Er is dan geen toezicht bij het spel, hetgeen de instandhouding der gemeente-eigendommen niet ten goede komt. Onderwijzend personeel. V Voorts spreekt de heer De Graaf de hoop uit, dat de gemeente door het Ministerie niet andermaal zal worden op gescheept met tijdelijk personeel, dat hier niet op zijn plaats is. Sluiting. VOETBAL. EEN TELEURSTELLEND RESULTAAT VAN HET NED. ELFTAL TEGEN ROMA. Een 51 nederlaag. Zweet voetbal. Zoo heeft het Ned. Elftal met een forsche nederlaag van dit seizoen afscheid genomen, het was het weinig roemrijke afscheid van een merkwaardig seizoen.... Een 51 neder laag wil nogal wat zeggen, dat beteekent een klasse verschil. Welnu, dat verschil van een klasse was er wel in sommige onderdeelen van het spel, in techniek en tactiek, maar an derzijds heeft het Ned. Elftal ook in dezen teleurstellenden wedstrijd laten zien, dat het tot prachtige prestaties in staat is. Soms zag je weer zoo'n prachtigen, open aanval, die een goal zoo goed als zeker doet schijnen, soms zag je weer dat sterke spel, waartoe de middenlinie in staat is, soms, ja, er waren zoo vele goede momenten. Het woord „voetbal moeheid" doet na deze nederlaag ineens weer veel meer opgeld, en inderdaad is het bij som- m:ge spelers al heel erg aan het licht geko men, dat zij spoedig rust moeten hebben (Bakhuys, v. Heel, Anderiessen!) Toch is het niet fair om de nederlaag op die voetbalmoe beid te schuiven, daarvoor hebben de gasten een te goed spelletje laten zien, laten we eer lijk zijn en bekennen, dat we tegen dit vir tuoos-elftal niet opgewassen waren, en ook niet zouden geweest zijn aan het begin van bet seizoen. De Italianen hadden een keeper, die beter was dan de onze, een spil, die de ster van het veld was en een midvoor met twee vleugelspelers (rechtsbuiten Constanti- no-), die prachtwerk leverden. Een goed beeld heeft men zich nu kunnen vormen, hoe sterk het Italiaansche eltfal wel moet zijn, en dat wij, ook al hadden we Zwitserland overwon nen, geen kans gehad hadden.... De cijfers 5 tegen 1 zijn sterk geflatteerd, daarvoor V» het Ned. elftal te veel in den aanval geweest, veel meer dan Roma. Een verhouding 53, ol zelfs 54 ware juister geweest. De rust ging in met 2—1 voor de Romeinen. Kampioenschap van Nederland. Daar heb je de poppen weer aan het dan sen.... De zon zendt verzengende stralen we- reldwaarts, zoodat een ieder de onbedwing bare lust bekruipt om in het water te gaan 1'ggen verfrisschen en daar speelt KFC tegen Willem II gelijk en is er ineens weer moor dende spanning in het tournooi om den lands titel gekomen. We beklagen de spelers, die nu al van medio September Zondag aan Zondag in de weer zijn voor de eer van hun club, in deze dagen van hitte; brrrr. Na dit 1i ge lijke spel hebben KFC en Ajax thans even veel verliespunten, maar.... nóg is de kans gunstiger voor de Koogers. Zij moeten nog één wedstrijd, thuis tegen Willem II, spelen, daarentegen Ajex nog twee, een heel lastige „uit" tegen Heracles en een thuis tegen VeloL citas. Maar het kan best eens een beslissingsr wedstrijd worden! AFDEELING III. Promotie xe klasse. Een ware titanenstrijd is het gevveest, die tusschen Hengelo en NEC. Ten slotte wist de thuisclub op het kantje af te winnen, met 43, nadat 8 spelers (zegge acht!), aan eiken kant vier, van wege de hitte vervangen moes ten worden. ZAC maakt nu een schitterende kans. AFDEELING IV. Promotie ie klasse. Nog is het hier niet tot een beslissing ge komen, daar de wedstrijd MiddelburgJuliana een kwartier voor tijd door scheidsrechter Vermeer gestaakt werd.... wegens overlast van Z.M. het Publiek. Daar konden de „aan hangers" hun club wel eens mee in de tweede k.asse geholpen hebben, als de strafcommissie de reglementaire twee verliespunten oplegt! Een wel zeer onbevredigende promotie-degra datie zou dat beteekenen. Kampioenschap van Noord-Holland. Met cijfers, die geen twijfel laten, werd Texel op eigen terrein door Helder, dat met vier invallers verscheen, verslagen. De uitslag» luidt 25. Helder heeft thans aan een gelijk spel tegen BKC genoeg om als eerste in haar afdeeling te eindigen. Helder 5 kampioen. In de derde klasse D is tenslotte op nog onverwachte wijze Helder 5 kampioen gewor den. Het speelde zelf de resteerende 20 minu ten uit tegen DES, dat met acht man moest spelen, doch er elf in het veld bracht. De stand bleef 22, zoodat de withemden zich al als uitgeschakeld beschouwden, Maar tege lijkertijd liet HRC 6 zich door BKC 2 ver lassen en verloor met 21, waardoor de rood- jes het puntenaantal van Helder niet meer kunnen bereiken. Helder 5 promoveert thans naar de tweede klasse. Schager-beker-tournooi. „Oudergewoonte" werd dit tournooi door Succes 1 gewonnen, waardoor de Wieringers weer een jaar beslag legden op den beker. Zij versloegen eerst een gehavend Helder 2 met 5O en daarna de Watervogels met liefst 91. Van te voren hadden de Vogels zich op schit terende wijze de vierde klasser Schagen van het lijf gehouden, door met 61 te winnen. Het pleit niet voor de organisatie, dat de Vo gels maar tien minuten rust kregen, waar tegenover Succes meer dan anderhalf uur. De uitslag van de finale geeft dan ook niet geheel de juiste krachtsverhouding weer. DE OLYMPISCHE DAG WERD EEN SUCCES. Uitstekende sport. Enkele fraaie resultaten. Afgezien van de nederlaag van het Ned. Elf tal is de Olympische dag een groote vreugde dag geweest èn voor de deelnemers èn voor de 30.000 toeschouwers, die maar eventjes aan wezig waren. Men heeft er genoten van puike sport, waardoor de demonstratie van de ver schillende onderdeelen een even zoo mooie propaganda is geweest. Het onderdeel „wielrennen" bracht op de sprint over 1 km een verdiende overwinning voor A. van der Linden voor Bernard Leene. De Olympische inhaalwedstrijd over hoog stens 4 km werd tenslotte gewonnen door het „Westen", dat het Noorden en in de finale het Zuiden sloeg. De athletiek-nummers heeft velen in extase gebracht. Zoo won Berger de 100 m in 10.7 juist voor den coming-man Osendarp, die hoe langer hoe meer de aandacht op zich vestigt. Natuurlijk won Tollien Schuurman de :«o m voor dames. Jammer, dat haar start zoo be labberd is, zij is zeker tot verbetering van het wereldrecord in staat. Ook op den middelaf stand hebben we een jongen fighter gekregen, nl. in Bouman van de A.A.C. Na een prachtige loop won hij in 1 min.59.8 (voor Holland een schitterende tijd) voor Dop van de V. en L. (verschil eenige centimeters). Natuurlijk was het hordennummer voor Wim Kaan (15.1). Een onfortuinlijke start verhinderde de op handen zijnde record-verbetering. Ten slotte een tweetal keurige estaftte-num- mers: 4 X 10<> m voor dames en heeren. De damesploeg van Nederland verbeterde het Ned. record en bracht het van 49.4 op 48.5 sec. De ploeg van A. V. '23 (Houtman, v, Beveren, Benz, Berger), won in den pracht- tijd van 42 sec. de heeren-estafette. Het mooiste nummer was voor het laatst be waard: de hippische sport. De verrassing bij het springnummer was, dat Pahud de Mor- tanges op Modeste slechts derde werd na J. J. Greter op Piccolo Amore en Jhr. van Lennep op Danseuse Rose. ZEEMACHT—HELD. BOYS. Hedenavond wordt op het Ankerpark boven genoemde wedstrijd gespeeld voor de neder laagwedstrijden der M.S.V. Zeemacht. Zullen de Boys de eersten zijn, die Z. weten te ver slaan? Het zal zeer zeker spannen. Aanvang 7 uur. S.V. Atlas-nieuws. Verleden Zondag was Atlas de gast van JVC. Met twee elftallen werd er in tropische hitte gespeeld. Atlas 2 heeft in JVC 2 haar meerdere moeten erkennen, met 52 bleef JVC 2 in de meerderheid. De A.-keeper had al een heel slechte dag, 2 of 3 doelpunten had hij zeker kunnen voorkomen; enfin, den vol genden keer beter Piet. De scheidsrechter kon ons maar matig bekoren. Atlas 1 deed beter werk en klopte JVC 1 met 7i. Na ongeveer een kwartier spelen maakte de J.midvoor na een goeden voorzet van rechts 10, een pracht-doelpunt. Onge veer 10 minuten later maakte Atlas door haar 'inkshalf even schitterend gelijk. Nog voor de rust was het 3voor A. Na de thee was het met J. geheel gedaan, sporadisch kwam ze over de helft van het veld; dat het maar 71 geworden is dankt ze aan haar keeper, die veel en goed werk ver richtte. Als de stand 51 geworden is geven enkele JVC-ers den brui eraan, wat toch een verkeerde tactiek is. Niet alleen voor eigen vereeniging, doch ook voor de tegenpartij. Atlas doelpunt nog tweemaal, waarna de heer Tichelaar, welke goed voldeed, het einde floot. Ster-nieuws. Zondag j.1. trok Ster 1 met 5 invallers naar Z.A.P. 2. Het einde kwam met een 75 over winning voor Z.A.P. Texel Texel-nieuws De voetbalwedstrijd Texel 1Helder 1 voor de B-comp. van N.Holl. is een teleurstelling geworden. Door het telkens weder uitstellen van de wedstrijden is men thans in een tijd gekomen, waarin het voetbalspel slechts 's avonds mogelijk is; het was voor de spelers dan ook een geweldige inspanning om den wedstrijd tot een goed einde te brengen. Pu bliek was er bijna niet, de uittocht naar het strand was zoo groot geweest, dat zelfs vele leden van de club niet op het veld kwamen. De tweede teleurstelling was de leiding; de scheidsrechter had blijkbaar van buitenspel weinig begrip. Helder won met 5-2, een uitslag die wel ennigszins geflatteerd voor de gasten te noe men was. Wieringen. Succes-nieuws. J.1. Zondag speelde Succes voor het Schager Beker-tournooi in Schagcn. Eerst speelde zij te gen Helder 2, waarvan op gemakkelijke wijze met 5—0 werd gewonnen. Jammer was het dat enkele H.-spcIers den wedstrijd ontsierden, door een minder sportieve houding aan te nemen. De scheidsrechter zag zich dan ook genoodzaakt 3 spelers van H. naar de kleedkamer te ver wijzen. Om 2 uur speqlde Succes I in de finale tegen Watervogels 1, welke zich tot de finale heeft weten te handhaven. Jammer was het dat de Watervogels zoo'n korte rust hadden gehad. Den eersten tijd wisten zij zich nog te handhaven, doch langzamerhand nam Succes het offensief. De rust ging in met 4—0 voor Succes. Na de pauze voerde S. den stand op tot 9—0, waarna W. nog de eer wist te redden cn zoo kwam het einde met een 91 overwinning voor Succes. Watervogels toonden zich goede ver liezers. De wedstrijd heeft tot het einde toe een aangenaam karakter gedragen, en tot het einde toe hebben zij volgehouden. Succes wist dus voor de tweede maal beslag te leggen op den Schager beker; tevens ontvingen zij een medaille voor de hoogste deelscore. Succes 2 was op bezoek bij Andijk 2 en wist ook daar een 52 overwinning te behalen. Succes 3 speelde tegen Succes 4 cn won met 4O. Om 10 uur speelde Succes 6 tegen Succes C, wat een gelijk spel 11 opleverde. Brtezand. A.D.O.-nieuws. De aanvoerder van VVZ (St. Pancras) wint den toss en kiest de zon in den rug. ADO gaat het eerst tot den aanval over. De rechtsbuiten zwenkt naar binnen, een goed gericht schot en het is 10. De VVZ-aanvallen stranden op de ADO-backs. ADO daarentegen weet weer door te breken en vergroot den voorsprong. Dan is het de beurt van VVZ, 2—1, en als de scheids rechter een strafschop toekent komt zelfs de gelijkmaker. Rust 2—2 ADO pakt na de rust direct flink aan en bin nen vijf minuten is de stand 4—2. VVZ schijnt uitgespeeld, ADO is steeds in de meerderheid en door mooi samenspel wordt het 62. Nog even komt VVZ opzetten, maakt er 63 van, maar dan komt de bal bijna niet meer op de ADO-helft en de linksbinnen van de Breczan- ders brengt den eindstand op 73. ZEILEN. KON. MARINE JACHTCLUB. 5e Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag 23 Juni. Waarschuwingsschot (halfstok hijscben vlag Z) 8 u. J5. Modelsloepen B II. No. 3, 9, 10, 11, 13, 21. Vijf. min. schot: hijschen vlag Z 8 tl. 2g Afvaartschot: strijken vlag Z 8». 30 Modelsloepen B I en B II. No. 19, 20, 23, 25, 35, 37- Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 40 Afvaartschot: strijken vlag Z 811. 45 Fantasiesloepen en jachten. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8u.58 Afvaartschot: strijken vlag Z 9u. Sloepen zeevaartschool. Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Baaninrichting tegen zon zon Roode vlag. Baaninrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Roode ton, Wier hoofd. 't Zand, R.-K. Voetbal. Onze plaatselijke R.K. voetbalclub GZ welke in de gehouden competitie gelijk stond (25 punten) tegen VIOS 1 van Warmenhuizen beeft j.1. Zondag onder groote belangstelling haar laatsten beslisssingswedstrijd, althans dat dacht men, gespeeld. De ontmoeting had plaats op het Hollandia-terrein te Tuitjehorn. Door beide clubs is geweldig om den kam pioenstitel gestreden, doch de stand, welke voor de rust reeds 22 was, is nadien niet meer gewijzigd, zelfs niet na 2 maal een kwartier verlenging. We zien met belangstel ling de volgende ontmoeting, welke zeer waar schijnlijk op het BERDOS-terrein te Bergen zal plaats vinden, tegemoet. ZWEMMËN OVERWINNINGEN VAN DE NED. DAMES IN WEENEN. De Ned. zwemsters van de R.D.Z. voegen weder nieuwe luister bij aan den uitstekenden naam, die zij reeds in het buitenland genieten. Vooral Willy den Ouden is de favoriet van Weenen, uitbundig juicht men haar prestaties toe. Onweerstaanbaar won zij 2 X de 100 m, waarbij zij uitstekende tijden maakte. Ook de andere dames hebben vee! succes. Mej. Tim mermans won de 100 m rug in 1.25, terwij! mej. Brouwers de 200 m schoolslag won, doch ziich op de 100 m door haar rivale Wertheinier ge slagen zag. Ook de estafette w is voor de R D.Z., voor Damibia (Oostenrijk). POSTDUIVENVER. „VICTORIA". Zondag 17 Juni hield onze vereeniging baar 8ste wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand 720 K.M. Los te 5.20 uur, met Oosten wind, hier zuidelijk. In concours 52 duiven. Prijzen werden behaald door: Brian 3,4; Tj< de Wit 2, 7, 9, 11, 15, 19; Goosen 3, 10; J. v. WalVerbokken 5; Bunik 6, 8; Duinker J*. 13, 14, 37; Giesen 36, 38. De eerste duif werd te 5.30 Zondag geconsta teerd, de 39de Maandagochtend 7.26. Weinig verliezen. Dinsdag van 6 tot 7 uur inkorven jonge duiven voor Alkmaar. WANDELSPORT. DE VIERDAAGSCHE. Zooals verondersteld mag worden is het u allen bekend, dat van 24 tot en met 27 Juli a.s. van uit Nijmegen weer de jaarlijksche Vierdaagsche Afstandsmarschen, onder auspi ciën van den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding gehouden zullen worden. Reeds geruimen tijd zijn onze plaatselijke wandel- sportvereeniging „De Jutter" en enkele groe pen van de Marine eenige avonden in de week an het trainen. Om eenigszins de groote onkosten, welke aan de uitzending van een groep verbonden zijn, tegemoet te komen, heeft „De Jutter" een verloting georganiseerd; 2 Juli a.s. zal de lekking hiervan plaats hebben, waarop bin nenkort in een advertentie nog nader terug gekomen wordt. Door tal van plaatselijke win keliers zijn aardige prijzen beschikbaar ge steld, terwijl de hoofdprijs nit een fiets be staat. De loten zijn geheel uitverkocht, dus het enthousiasme voor deze sport is nog steeds niet verflauwd. Dit was trouwens ook niet anders te verwachten, gezien de groote successen, die Den Helder steeds buiten de stad heeft en de goede naam, welke nog steeds door de Jutter en andere .ploegen hooggehou den is. Maandag 23 Juli vertrekt dc Jutterplocg met de eerste gelegenheid naar Nijmegen 0111 d'rect de beste slaapplaatsen in de kazerne in bezit te nemen. Wandelen is wel de hoofd zaak gedurende de Vierdaagsche, maar de slaapgelegenheid moet puik in orde zijn. De ploeg van de Jutter, welke onder leiding staat van den heer A. F. Moll Sr., bestaat uit 12 man, waarvan 8 het 55 km parcours en 4 het 40 km parcours zullen loopen. Als voetverzor ger voor eventueele voeteuvels heeft de wel bekende Roode Kruisman, de heer C. Willem- se, zich weer spontaan beschikbaar gesteld. Zaterdag 28 Juli, met den trein van half zeven, komt de ploeg weer terug en hopen wij dat allen in het bezit zullen komen van het kriiJs, kroontje of cijfer drie.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7