ZATERDAG 30 JUNI 1934 PAG. 2 Shieven fè* voiï HÖlmfUc dei ikke T JUTTERTJE TOB NOOIT HOEKJE burige staten wierp: de Baitische Sta ten, Turkije, Bulgarije en Roemenië. Voormalige Czarïstische officieren en rijke gToot-grondbezitters moesten zich in soms zeer ondergeschikte betrekkin gen door het leven slaan. Ais kellners, krantenventers, aapjeskoetsiers of taal leeraar moesten ze in Zuid-Oost-Euro pa hun brood verdienen. Maar deze Russische emigranten moesten toch ook ééns naar een meer duurzaam ver blijf uitkijken. Deze „verhuizing" vol trok zich in groote lijnen in de jaren 1919 tot en met 192C. In dezen tijd heeft vooral West-Europa ten groot rantal van de Russische emigranten opgeno men. Ook thans ontbreken nog steeds be- troubare statistieken over de verdee ling der Russische emigranten over de verschillende landen. Eenigen tijd ge leden heeft Alexander Nazaroff dit in een Amerikaansch tijdschrift trachten te berekenen. Hij kwam daarbij tot resultaten, die de werkelijkheid groo- tendeels schijnen te benaderen. Uit deze berekeningen blijkt, dat er in de Vereenigde Staten van Amerika onge veer 25,000 a 30.000 Russische emigran ten vertoeven, waarvan_de meesten in New-York vertoeven. Frankrijk her bergt nog steeds om en bij de 400,000 Russische emigranten, terwijl er in Duitscbland 50.000, in België 8000 en in Engeland 3000 wonen, Zeer veel emigranten ongeveer 200.000 heb ben zich in de Slavische landen ge vestigd: in Polen, Joego-Slavië, 'Tsje- cho-Slowakije en in de Baitische Steft ten. in Joego-Slavië, dat thans op het voorplan van de politieke belangstel ling staat zijn in geen geval meer dan 80.000 Witgardisten. Reeds uit deze ge tallen blijkt overduidelijk, dat de vrees van den in drukke werkzaamheden ver wikkelden Litwinoff zeer ongegrond is. WORDT MOSKOU ONTTROOND. Verandering van hoofdstad niets zeldzaams. Bij de Sovjet-regeering bestaan plan nen om in plaats van Moskou de stad Swerdlowsk in den Oeral, het vroegere Jekaterinenburg, tot hoofdstad aan te wijzen. Naast overwegingen van stra- tegischen aard is het vooral de over bevolking van Moskou, die zulk een maatregel wenschelijk maakt. Op zichzelf is verandering van hoofd stad niets ongewoons. De Sovjets zelfs heebben de tsaristische hoofdstad St. Petersburg door Moskou vervangen. Ook in Turkije bleef het nieuwe be wind niet te Constantinopel, doch ver huisde naar Angora. In China moest de oude hoofdstad Peking het veld rui men voor Nanking. En zelfs in Bra zilië ,waar in het geheel geen verande ring van regeeringsvorm in het zicht is,, worden er plannen besproken om een andere hoofdstad te kiezen. Een van de overwegingen, die in het geval van Rusland gelden, wellicht het feit, dat men een nieuwe hoofdstad fraaier kan opbouwen, dan de oude, waar men te veel aan banden is gelegd door het bestaande. haven te verklaren. Er zijn over deze kwestie reeds onderhandelilngen ge opend tusschen de staten, die aan de staat, een hand komt neer en het stu dentje ligt op de steenen. Rechtzaak. Studentje verschijnt, nog met sporen van het drama op zijn gezicht.. Ver schrikkelijk mishandeld door dien pro leet, zèg! en om niets, een straatmor mel, dat onder zijn auto liep, zèg! Maar een agent verklaart, dat stu- dentje_ te hard reed, het had evengoed een kind kunnen zijn als een hond. Het beest liep niet onder den auto, het werd aangereden. Studentje was lang niet zuiver op de graat. Andere getuige, een oude dame. spreekt haar verontwaardiging over dezen kwajongen uit. Alsof een hond geen levend wezen is, zijn eenige ka meraad, een dier, dat het net zoo slecht heeft als hij en dan komt er nog zoo n jongen, die niet droog achter de ooren is pe rechter vermaant de oude dame, oud of niet, ze mag geen beleedigende dingen zeggen. Verdachte komt aan het woord. Hij zegt niet veel. Daar en daar in betrekking geweest zqn verdediger heeft een verklaring van vroegere patroons, die hem dade lijk zouden willen terugnemen, als de tijden maar niet zoo slecht waren. Ja, het beest was alles wat hij had, en toen hij het daar zag liggen en dien. dien eh,. meneer dat hoorde zeggen.. conferentie hebben deelgenomen. Men verwacht, dat de vrijhaven Con stantinopel veel zal bijdragen tot de opleving van den handel in het geheele oostelijke deel van het Middeilandsche Zee-gebied. Nou moet ik dit br'ieffie beginnen met een hiep-hiep-hoera voor 't Hel ders Mannenkoor en 't Fanfarecorps, omdat ze zoo fijn gezongen en geblazen hebben. Nou, Wimpie lig nog altijd met z'n gebroken pootje in 't zieken huis en toen ik dat in de krant las van datte van 't Heldersche Mannenkoor en Fanfarecorps, toen "begon ik van blijd schap. omdatte ze zoo mooi gezongen en geblazen hebben, in m'n bed te wie belen, maar ik was gauw uitgewiebeld, want die beentjes in m'n pootje begon nen mee te wiebelen nou enne dat voel je, hè. Maar ze zaile nouw wel niet zoo erreg lang meer blijven wiebelen, want 't gaat fijn zeg de dokter en as die 't zeg dan zal 't wel goed zijn en dat is 't nou ook met het eskader, want die zijn ook uitgevaren nou en die zitten nou ook op zee te wiebelen op de gollefies en in de Ooievaarstraat gaan ze nauw ook ook weer een nieuwe kerk bouwen, want de eerste steen hebben ze d'r al neergelegd en daar zetten ze nouw de kerk bovenop en nouw ken je net zien, dat we een groote stad worden, want Laan gaat nouw ook een ijspalijs maken op 't Koningsplein hè bij het spoor en as dat nouw klaar is, dan moet die meneer Laan maar een. ouwe locomotief aan de spoorwegen vragen en die d'r dan achter zetten en as ie dan in die locomotief de kachel gaat aanmaken dan ken ie meteen gebak ken ijs verkoopen, net zoo as ik dgt in Amsterdam eens gegeten heb bij Heek toen ik naar m'n opoe toe mocht en dat was lekker en as ze dat nouw in zoo'n groote stad as Amsterdam maken, dan moeten ze dat hier ook doen omdat wij ook groot worden want we worden nouw ook al beroemp want die meneer Yvel Dlawnurg is immers bij de draad- looze Phohie geweest en toen hep ie tegen al die Jutters gezeg datte ze de stafmuziek ook 's moeten laten spelen. Dat zal misschien vast wel 's gebeuren en dan moeten ze d'r maar iemand voor zetten, net zoo as bij een sjesband en die mot dan maar zingen van: „Hier staan de Juttertjes Nouw voor de mikroofoon En spelen van sjoempa en sjiempa Naar Barend en Willemzoon." Publieke tribune spreekt het snel ingeslikte woord voor hem uit. Verma ning van rechter en dan komt de offi cier aan het woord, houdt de verdedi ger een pleidooi, niet eens zoo slecht, in aanmerking genomen, dat het een prodeo-zaak is, waar verdedigers zich gewoonlijk niet druk om maken. Maar verdediger houdt van honden, heeft er zelf twee, lid van dierenbescherming, windt zich op. De rechter houdt ook van honden. Hij geeft een voorwaardelijke straf. Studentje krijgt een vervolging we gens roekeloos rijden. De oude dame wacht den verdachte op en doet hem een voorstel. „Ik heb geen baantje voor je, zooals je verdient." zei ze, maar ik zou er je wel eentje kunnen verschaffen, waarin je tenminste, je brood verdient. Voor- loopig.Ais het je niet te min is, om aan te nemen. Mijn dienstbode gaat trouwen. Ik heb nog geen keukenmeid. Natuurlijk kan ik een andere dienst bode aannemen, maar ik zie er erg te gen op, als ik zoo om me heen zie. Wil je het probeeren." De jonge man kleurt. Mag ik„Ja." zei ze hem dadelijk begrijpend. „Goede hemel, moeder, wat een mor mel heb je nu in huls." vraagt haar getrouwde dochter een tijdje later, „een rasloozer schepsel heb ik nog nooi gezien en kreupel ook nog." „Ze blazen en ze sjoempen Maar de Jutters in Oost en West En zij die 't hooren die zuchten In de Jutterij is het toch het best." 1 ELK RESULTAAT EISCHT „Want de kerremis is weer gekomen Van heisa en hiesa en hop En in d' Oost zuchten nouw al die Jutters Rombeldedombedebom, wat hebben we 'n strop En zoo nog veel meer van die dih- gen die die meneer dan voor de draad- ioozephohiekortegolfradio zou zingen en dat zouwen al die Jutters over de heeie wereld wei fijn vinden en dan hoefde de minister onze fijne stafmu ziek ook niet op te doeken want as ze dan voor die radiejoo spelen dan krij gen ze d'r ook een hoop centen voor en hebbe is hebbe hè. Das nouw net zoo as dat met de Kooy want daar weten ze ineenen ook niet Wat ze mee moeten doen omdat de minister dat ook al wil opdoeken maar daar komp toch niks van want ze lig gen nouw in die andere landen maar allemaal te bakkelijen en as ze nouw weer zoo stom zijn om oorlog te gaan maken dan motten we toch iemand heb ben die die andere menschen van de staart van de Nederlandsche Leeuw afhoudt hè en de oranjetrein komp ook weer en nouw heb ik gelezen dat er ook een hokkie gemaakt is voor gas maskers. Nou veronderstel nouw 's datte we daar mee op ons gezicht moeten loop en as d'r gas komp dan zouwen de meis- sies in de Jutterij zoo af en toe eens tegen hun matrozen zeggen: „Wacht effe engel, ik mot effetjes m'n masker poeieren Nouw dat zou kenne niet waar want alles ken, want van Gend Loos die schijnt nouw ook niet veel meer te doen te hebben want ze gaan nouw zoo af en toe maar 's een lantaarnpaal omrijjen en as ze 'm omgerejen hebben dan brengen ze die zeker naar de burre- germeester en dan zaile ze wel zeggen: As je blief edelachtbare, vijf en twintig spie voor het bezorregen voor dat ding. En van die vijf en twintig centen kenne ze dan weer een paar iiter ben zine koopen, dan hep de spoorwegen geen strop deraan, warit dat hebbe ze zeggen ze en daarom laten ze door de politie autobussen opbrengen alleen al omdat ze niet willen hebben dat ze rijjen en hoe dat nouw precies in mekaar zit snap ik niet erreg goed. Afin dat moeten ze nouw zellef maar weten maar as ik hun was dan kenne ze net zoo goed een Dieseltrein naar Den Helder kenne laten rijjen want zoo as het nouw gaat met de gewone trein en al die stationnetjes, dan zou je zoo uitstappen om 's effe te vragen of we misschien effe douwen moeten. Maar dat zal misschien ook nog wel "s komen met die Dieseltrein hè en dan zal ik maar weer eens ophouwen in de hoop dat ik weer gauw in de Jutterij zal zijn hè. Daaag „Dat gaat wel over, zegt de dieren arts en als het niet over gaat dan is hij er toch niet minder gelukkig en vroo- iijk om. Die hond is van mijn knecht." De dochter ging erbij zitten. „Heb je nou heusch een knecht in dienst ge nomen? En brengt die er wat van te recht?" „Hij is beter dan de doorsneê Hoi- landsche dienstbode," zei de oude dame afgemeten; „en een Duitsche neem ik principieel niet. Dus zeur er alsjeblieft niet over." De dochter zeurde niet, haar moeder kennende. Overigens was „Kameraad" binnen enkele weken de lieveling van haar kleine jongens. Kinderen kijken niet naar ras, die kunnen nog de ge laatsuitdrukkingen van een hond on derscheiden. „Zonder jou," zei de nieuwbakken huisknecht soms tegen hem, „was ik misschien al dood. En zonder jou liep ik misschien ook nog langs de huizen. V» eet je, dat ik eigenlijk een heeleboel aan jou te danken heb?" Kameraad trok een lip en kwispelde. Men zou gezworen hebben, dat hij lachte bij dat idee! De baas aan hèm iets te danken, de baas, dL-^em in het paradijs bracht0 Om te lachen waf waf! GEDULD. GUNT U DEN TIJD! Geduld is onmisbaar voor ieder, die iets bereiken wil. Het groote verschil tusschen theorie en praktijk zit hem hoofdzakelijk hierin, dat men in de praktijk daadwerkelijk geduld aan den dag moet leggen. Zoolang men in theorie een plan op bouwt, houdt men meestal niet voldoen de rekening met den tijd, die met de vol voering van alle onderdeelen van het plan gemoeid zal zijn. Men overweegt: (dan doe ik dit 2Us en dat zoo) in gedachte heeft men ai die phasen reeds door gemaakt, en ziet het eindresultaat reeds voor oogen. Maar in de praktijk gaat alles heel anders. Het loopt niet zoo van een leiendakje, men 'blijft hier en daar sta ken, en moet dikwijls een anderen weg inslaan, omdat de eerst gekozen weg niet bruikbaar blijkt. Het wordt dik wijls probeeren op verschillende ma nieren, net zoolang tot men er een ge vonden heeft, die gelukt. Maar juist voor dat probeeren mist menigeen het geduld. Wanneer alles'niet zoo vlot en makkelijk verloopt, als men het zich had voorgesteld, krijgt de gemiddelde mensch de neiging om het geheele plan verder als onuitvoerbaar te laten lig gen. En daardoor komt het dat nie mand, die werkelijk beschikt over gave en energie, zijn doel mist door ge brek aan geduld. Voor een energieke natuur zijn het niet de moeilijkste oogenblikken in het leven, wannéér hij met alle kracht kan werken aan de verwezenlijking van een doel. Neen, veel moeilijker is het stadium wanneer een theoretisch kloppend ge deelte in de praktijk blijkt dood te loo- pen, en hem noopt om het eigenlijke werken even te staken, en zich er rus tig rekenschap van te geven, dat het zoo niet gaat. Nu doet zich een nieuw vraagstuk voor, n.L. hoe kan het dan wêl?). Wanneer u iets onderneemt op w?ik gebied dan ook, begint dan met u te wapenen met een groote dosis geduld. Het kan zijn, dat u den eersten tijd. on danks groote inspanning, weinig schijnt te vorderen. Maar als u rustig en geregeld door werkt, zult u op een goeden dag plotse ling tot de ontdekking komen: Kijk, nu ben ik er haast. De natuur geeft ons het beste voor beeld op het gebied van geduld. Denkt u maar eens aan het héél vroege voor jaar. Het is nog kil in de atmosfeer, de takken van de hoornen steken nog bla derloos af tegen de lucht, er is nog geen groen sprietje te bekennen. Oogenschijnlijk is het nog evenzeer winter als een maand tevoren. Toch is de lente op het punt van tevoorschijn te komen. Een paar zachte dagen en wat regenval en ineens lijkt de ge heele aarde als door een tooverstaf aangeraakt. Er ligt een groen waas over velden en struiken, de kleine teer groene bladknopjes komen schuchter te voorschijn, een paar vroege trek vogels komen al terug. In den tijd van een paar dagen is het ineens Lente, En dit zou niet mogelijk zijn als achter het oogenschijnlijk wintersch land schap de Lente niet reeds gewacht had. Precies zóó gaat het met een plan, waaraan men geduldig en geregeld werkt. Heel lang kan het duren voor het resultaat werkelijk blijkt maar toch komt het steeds nader. En dan opeens blijkt, dat men veel dichter bij het doel is dan men gedacht had. Nauwkeurig en geduldig werken blijft nimmer zonder resultaat. Maar geduld is er noodig, want voor alles dat de moeite van het bereiken waard is, is het noodig om het stadium vaD rijpheid te kunnen afwachten. DR. JOS. DE COCK. KOELE ZOMER DR ANKEN. Orangeade. Ijskoffie. Uit gemalen koffie bereidt men een s-eer sterk extract. Dit extract wordt naar behoefte gesuikerd en met een beetje slagroom vermengd. Dit meng hel iaat men In Ijs ongeveer twintii minuten afkoelen, Men serveert dezt ijskoffie in hooge glazen, welke men met slagroom, die men met suiker e^ '•aniiie aangemaakt heeft, bijvult.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14