SNIJW0ND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM at wilt 11 I i iesland ontvangt do Koningen der Zee, op een wijze, Koningen wasrdig. BINNENLAND tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 JUNI 1934. 5 Afscheid de Gladiatoren uit Den Helder. - Overal gejuich. W,, spreken Friesch. - Wat de Gorrel vertelde. - In 't Zwem- e eeuwarder motorpolitie. - Toen de duisternis viel Een groep oude redders en bestuursleden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering". De ziekte van Z. K H. Prins Hendrik. BLCEDT VERSCHRIKKELIJK De Heer M. C. Koning. Afscheid als directeur van de „Nederland". Tweede Kamer. Donderdagmidag leek het Stationsplein wel een parkeerterrein in een wereldstad, 't Gedempte Rokin in Amsterdam was er niets bij, zooveel auto's stonden er. En niet alleen auto's! De heele Oude Helder had haastig den middagpot naar binnen gejaagd, om bij het afscheid der Gladia toren van de Zee tegenwoordig te zijn. De vrouwen van de Nieuwediepers za gen met een beetje jaloerschen blik naar hun mannen. Keurig opgedoft stonden daar de Rid ders van de reddingboot. Op hun blauwe jassen glinsterden en tikten de vele me dailles, die ze in zwaren strijd met de gol ven verdiend hadden. De kopstukken der mcnschenredders stonden op het Stationsplein. Janus Kui per, de oud-schipper der reddingboot, Jan Bijl en Koon Bot, de leider van de jonge generatie, hadden zich bescheiden achter de haag van de andere wapenbroeders teruggetrokken. „Moed en Volharding" had 't best voor elkaar. Het Roode Kruis was vertegen woordigd door de heeren Willemse en Ritsema, terwijl twee allerliefste verpleeg sters ook den tocht zouden meemaken, om, als het onverhoopt noodig was, hulp te verleenen. geen visschie is d'r aanstonds meer in dat meertje van zoet water.... Verachtelijk spreekt de Gorrel het woordje zoet uit. ik zeg, 't wordt brakkig, kou we beene bij de Zuierzee.... net zulke kouwe beene as bij ons in Den Helder., geen harinkie man is d'r in 't IJselmeer, alles dood.... Wieringen geweldig gejuich, alle ridders sjansen met de Wieringer madjes. Overal staan Wieringers langs den w®tt- Als we voorbijgaan en onze vlaggen „Heldersehe Courant" ontplooien, dan roepen ze blij herkennend: „De Helder- sche krant!" De Gorrel en Wullem sjansen ook tegen een madje. Wil ik je deres wat zegge: Ze zijne veranderd, de menschen op Wieringen en op Tessel ook, 40 jaar geleden wassen ze hier menscheschuw en nou, kijk eres, wat een aardige meissies.... Nu rijden wij over den Afsluitdijk naar Friesland. Bij de geweldige sluizen, waar door het water met donderend geraas neervalt, slaken de jutters een kreet van verbazing: - Tjonge, tjonge, das nu een sluissie. As je daar met je vlet teuge op mot torne, draai je naar de krabbionusse, das sebiet! 't Is nog zoo beroerd niet, Wullem, zei de Gorrel, voor as je nou onderweg averij krijgt,,dan kalefateren ze je weer op, kan je meteen in 't dok. De Gorrel zit als een prins in den auto van de Heldersehe Courant en Wullem zit naast hem. Plots verschijnt er een vrouwengezicht voor het portierraam: Ik kóm je nog effe gedag zeggen lui, voor jullie naar Leeuwarden gaan, 't is een rare plaats., asse je daar houwe is 't voor minstens 5 jaar. De Gorrel lacht.... Niks hoor, op jutten staat geen 5 jaar.... zoo'n enkel ballekie gunnen ze me best. De verkeerspolitie in Den Helder mag er zijn. ïveurig, en tip-top, tot in alle on- derdeelen, heeft zij het vertrek geregeld. Eerst komt de fotograaf om de deelnemers aan den tocht te vereeuwigen, dan komen bestuursleden van „M., V. en Z.", om iederen ridder een pakje pruimtabak als mondkost voor den weg te geven, dan, onder oorverdoovend claxongeloei, loopen alle auto's op aanwijzing der motorpolitie schitterend van stapel. "en hoeraatje gaat op, vrouwen wui ven.. ridders buigen zich als edellieden gracieus uit het portierraam en dan gaat het over den Parallelweg. Ook daar overal vroolijke, lachende gezichten. Lollige ramen zegt de Gorrel; je draait er net an, as an een roer.Wul lem, dit tegen zijn maat, de wind komt van de loevert! die waait deuze kant op deur die autodeur, draai de loevertkant dicht, dan zet ik de lijkant open. ik ben niet bang voor een storrempie en ok niet voor een schuimend bran- dingkie, maar vandaag heb ik liever een schuimend potje bier. i'jonge, tjonge, wat rije die auto s best. Op de Pontbrug bij den hoek zien wij achter ons.... het is waarlijk overweldi gend. Over den heelen weg langs het Ka naal glijden op gelijkmatigen afstand de auto's vol ridders. D'r koersen d r wel honderd, overdrijft de Gorrel. Ik zeg maar slow an, langzaam an, dan breekt het roer niet. Langs geurende velden snellen de auto's. Welig en zwaar van groen, kwistig bezaaid met bloemen, zijn de dijken, die ménschenhanden opwierpen tegen het ge weld van de zee...dijken, aan wier voet nu menschen rijden, die het machtige ge weld der branding weerstonden. Rustig grazen de schapen op den dijk, het snorren der autos verschrikt hen niet. 't Ruikt toch wel lekker, dat hooi, zegt de Gorrel, maar de zee ruikt toch veel pittiger. 5 November is 't al 80 jaai dat ik op den dijk sting en de zee rook. 5 November ben ik geboren en toen het me ouwe vader teugen de baker gezeid: hij mot direct de zee ruike.en toen hebbe ze me daar pootje late baaie.... ik zal me verslikke in me keesie tabak as 't niet waar is. Rimpelloos ligt de zee.... Van verre heuvelt Wieringen uit het water op. Als Neurenberger speelgoed liggen enkele huisjes met roode daken tusschen 't groen. Ze hebben wat uitgehaald met die *ee te dempe knort de Gorrel. Och man, Het IJselmeer ligt blank en kalm als een spiegelen de Gorrel tuurt over de wijde vlakte, zooals hij reeds 80 jaar over het Marsdiep tuurde. Geen een ballekie, niks te jutten is hier. Kyk daar in de verte. daar gaat een lichter. Ik zie niks, zeg ik, en ook onze wak kere uhauffeur ziet niets. Mot je je bril opzette, daar vlak onder de Friesche kust ist-ie. Wriesche kust, ik zie er niets van, zeg ik. paar minuten later zien wij ook de Friesche kust. Nog nooit een bril gehad? Ninnik, ik verz..p me liever, wat mot ik met zoo'n gek ding op me gok? Ik zie. nog best.een plankie en een zwart varreke zien ik op mijle afstand, man, op mijle. Aan het einde van den dijk, vlak bij Friesland, gaan we allen even in de geu rende klaver van den weg liggen en dan Friesland in. Overal weer vriendelijke menschen. Heel Friesland weet: „Ze komen, de Heldersehe menschenredders." Wij rijden door kleine dorpen. Iederen keer hooren wij het gejuich voor de mannen van de reddingboot. Als de menschen de vlaggen van de Heldersehe Courant zien, dan roepen ze: „Heldersehe Courant" en dan lacht onze oolijke, vriendelijke chauffeur. Even staan wij stil. Een oude vrouw met een gouden kap komt naar onzen auto, steekt haar hoofd door het portier eu zegt tegen de Gorrel, heel lief lachend: „Sizzen is net maor dnaen is ien ding". Wat zeit ze nou? zegt de Gorrel, als wij voortracen. Dat ouwe wijf met d'r gouwe kap sjansde teuge me, maar wat ze zei weet ik niet, 't leek wel steenkolen- Engelsch. Ze zei, vertaal ik: „dat jullie niet zeggen, maar de daad doen", Gorrel. Nou, das aardig van die vrouw, zegt de oude Jutter, das verdraaid aardig, ze magge me opknoopen an een endje touw as ik 't niet aardig vind. In Harlingen komt de motorpolitie en helpt ons netjes door het labyrinth van wegen en wegjes; dan in eenen een kreet: In de haven óp de werf ligt hoog op het droge.... de Heldersehe reddingboot van Koen Bot, de „Dorus Rijkers". Alle jut ters hangen uit de portieren. Hoe is 't mogelijk, hoe is 't mogelijk, 't is kasseweel, zegt Willem Mulder, das onze „Dorus". Die wegen in Friesland tusschen de weiden, onvergetelijk zijn ze. In Franeker weer verkeerspolitie. Overal gejuich, het lijkt wel of de Koningin met haar gevolg door Friesland gaat, zoo worden de ko ningen der zee toegejuicht. Op de grens van Leeuwarden wachtte weer motorpolitiemet een kalm gan getje gaat het door de breede buitenwij ken van de Friesche hoofdstad. Ook hier vallen blijkbaar veel boomen als offer aan het verkeer, gezien de vele kuilen en gaten ter weerszijden van enkele straten. Tont comme chez nous. Maar Leeuwarden heeft in tegenstelling met Den Helder, boomen genoeg, want overal is jong, groen blad. Hoog boVen de zaehtwiegende kruinen piekt een spitse toren.... Overal weer blijde, vroolijke en lachen de gezichten. Overal roepen de Leeuwar ders in de eigenaardige Friesche taal de Heldersehe jutters een welkom toe. Lang zaam en statig rijdt de file door Leeuwar den, maar de stad zelf doen wij nog niet aan. Eerst gaat de reis naar de Groote Wielen op 4 km afstand van Leeuwar den. Daar werpen de jutters het anker uit. De Groote Wielen is een heel modern café, gebouwd boven een bad- en zwem inrichting. Op het terras zitten de Hel dersehe redders en zij kijken neer op iets dat hun heel bekend is, een breede uitge strekte waterplas, waarin tal van Fr.yske famkes rondspartelje. Als die famkes (dames) de Jutters zien, steane ze derekt op ul kop (zijn ze smoor verliefd), en roepen: Hofolle minsken hè jo al redt? Hwet hawwe jo folie medaljes en een ander Friesch meisje roept enthousiast: Hwet binne jimme beste manljue. (Hoeveel menschen hebben jullie ge red? Wat hebben jullie veel medailles. Reuze mannen zijn' jullie). (De vele Friezen, die onze courant le zen, zullen hopelijk niet al te veel fouten in mijn Friesch vinden, anders clementie, 't is mijn eerste oefening. Y.). De Gorrel en Wullem knikten verlegen. Aardige meissies, zegt de Gorrel.... maar Willem Muller, de Kromme, zegt niets. Waarom ben je zoo stil, Wullum? vraag ik. Ik heb me hart verloren, zegt-ie.... lillijk verloren., 't leit daar in de Groote Wielen in 't water.... Maar alla, geef mijn maar een glaasje biei'," tegen een kellner. U kunt thee ook krijgen, meneer, zegt de zwartgerokte, beleefd. Thee, man, thee, geef dat slappe goedje maar an je vrouw. Een gezellig uurtje hebben de Blauwe Ridders in de Groote Wielen doorge bracht. Toen reden we naar Spoorzicht in het hartje van Leeuwarden, vlak tegenover 't station en daar begon de jazz-band di rect een vroolijke mop te spelen. Als een groote familie zaten allen bij elkaar. Voor een aardige attentie had Vreem delingenverkeer gezorgd. Namens de fa. Taconis werd aan iederen ridder en niet- ridder een pak tabak uitgereikt. De heer Van Dok, de ijverige voorzit ter, die biet het heele bestuur en de feest commissie alles zoo keurig geregeld had, ging nu tusschen de jazz-muzikanten staan en hield een kernachtige rede: „Wie had het ooit kunnen denken, dat wij nog eens met onze Vereeniging in het mooie Friesland zoo koninklijk ontvangen zouden worden? Dank aan allen, die dit mogelijk maak ten. Hulde aan de motorpolitie in Den Helder, maar ook hulde voor de groote tact, waarmede de politie in alle Friesche plaatsen ons hielp. De Leeuwarder motor politie mag er zijn. De groote file auto's vond in haar een eerste klas geleide." De heer Van Dok dankte ook „Vreem- delingen Verkeer", de firma Taconis, en, wenschte, dat bij allen deze dag nog vele! jaren in aangename herinnering mocht blijven. (Daverend applaus). Toen kwam het eerelid der Vereeniging, de heer Yvel Dlawnurg, tusschen de mu zikanten en die'zei: „Blauwe Zeeridders, Vrienden! Het groene laken op het biljart van den pot tenwinkel is glad en effen, dat weten jullie! Even glad en effen als dit laken was de weg over de zee, die jullie vandaag koersten. Geen vuiltje, geen stormpje was er aan de lucht. Jullie hebt wel eens een anderen weg over zee moeten kiezen, mannen! Mijne vrienden, dat was een weg, die niet glad was en ook niet effen., een weg, die leidde door donderende bran ding, door zware, kokende golven, door een heksenketel hebben jullie vaak moe ten gaan. En vol vreugde gingen jullie om menschen van stukgeslagen wrakken, van het station van „De Dood" naar het perron „Leven" in Den Helder te voeren. Die daden van jullie leven voort, ook in Friesland, dat hebben we vandaag gezien en dat verheugt mij, uw eerelid, en daar om ben ik blij, dat jullie vandaag zoo ge makkelijk en vol vreugde op zee gekoerst hebben. We gunnen het jullie. Zoo u allen weet, is onlangs een Hel dersehe dame benoemd tot lid van het Dorus Rijkersfond". Door bestuursver gadering verhinderd, kon zij tot haar spijt hier niet aanwezig zijn, doch zij droeg mij op, u hare vriendelijke en allerhartelijk ste groeten over te brengen en waar zij meende, dat jullie van de zee wel een hartige beet lusten, droeg zij mij tevens op in haar naam, jullie te trakteeren op een fijn broodje met vleesch. (Applaus en hoera). Ik hoop, dat wij allen nog een ge zellige dag zuilen hebben. En 't was een gezellige dag. Er was een telepaat, dien de jutters banaal 'n gooche laar noemden, doch die heele sterke stuk jes deed; er was jazz, schuimend bier en groote plakken Friesch brood met rosbeef. Er waren ook sigaren en al wat des jut ters is en de Friezen stroomden toe naar het groote café. Aardige Famkes drukten hun neusje plat tegen het raam. De motorpolitie, echte stevige Friezen, die stoer zijn op hun taal, zei tegen me: „Kante kerels 511e geare (reuzemenschen zijn al die luidjes), die minskerèdders fen de reddingboot ut 'e Helder." Een aardig meisje, dat meegekomen is, van de Groote Wielen, vraagt: „Is 't wier dat jimme nit swemme kenne, dat hawwe ne heart. (Is 't waar, dat jullie niet zwem men kunnen, dat hebben we gehoord). Flinke kearels! Der 't hjo respekt foor hawwe moatte, hertlyk tank hwet jimme foar 't minskdom dien hawwe! W.y hoopje jimme dl rés huer to sjen. (Weer zullen de leden van de Friesche Vereeniging te Den Helder, trouwe lezers van de Heldersehe Courant, den verslag gever en zetter excuseeren, wanneer we in onze eerste oefening van de stoere Friesche taal een schrijf- en zetfoutje ma ken? Heusch, we vinden het op jullie ge boortegrond erg leuk en hebben de „Frys- ke trou en Fr.yske plicht" wel gewaar deerd. Yvél). Toen ging het huiswaarts, 't Was weer alsof de Koningin uit Leeuwarden ging. Motorpolitie voorop.... duizenden men schen op straat., hartelijke, vriendelijke menschen. Geen één stijve Fries heb ik gezien! Op de grens van de gemeente werd van de motorpolitie hartelijk af scheid genomen. In Franeker werd door een der eere leden nog een rondje gegeven, terwijl wij nog het planetarium van Eise Eisinga bezochten. De avondschaduwen begonnen te val len, toen wü Friesland verlieten en duis ter omringde ons, toen wij over den Af sluitdijk gleden. De Gorrel, de 80-jarige, rustte stil achterover. Bij het licht van een lantaarn zag je soms zijn kop.... zijn stoer verweer gezicht, en 't deed vreemd aan, wonderlijk vreemd, die oude, ruwe man, die zijn heele leven op zee gezwalkt had, te zien weggedoken in de fluweelen kussen van een auto.... Maar plots begint hij op mijn verzoek te zingen een lied, dat de haringtrekkers al honderd jaren geleden zongen, het lied van Hoera, hoera, my boys. Onze chauf feur knipte het licht aan in den wa gen en toen zat' de Gorrel recht en stoer overeind en hij zong, alsof hij ter redding toog, en Willem Mulder, de Kromme, raakte vol vuur; vol warmte zong hij mee met den ouden Gorrel het lied van de kust. Als Willems stem zweeg, herhaalde de Gorrel 't eentonige refrein. Vreemde, wonderlijke zang der zee, die mij ontroerde.op den tocht over de nu geketende Zuiderzee P.S. De Heldersehe motorbrigade toon de ook hart te hebben voor hare mede burgers, want bij De Kooii stonden ze tip top klaar om den grooten sleep auto's keu rig netjes in Heldersehe haven voor anker te brengen. Een woord van lof voor onze motorbrigade. Keurig en zonder een wan klank is deze .Moed-Volharding-Toeht verloopen. Prins Hendrik heeft gisterennacht een vrij goeden nacht gehad. De toestand geeft op het oogenblik geen reden tot bijzondere ongerustheid. De Koningin terug. De Koningin werd gisteren met den trein van 5.19 uur Staatsspoor in de Resi dentie terugverwacht eh zou in Paleis Huis ten Bosch verblijven. De behandelende geneesheer, dr. Han- nema, was op het station ontboden om de Koningin omtrent den toestand vanZ.K.H. in te lichten. Groote belangstelling. Er blijkt groote belangstelling te heer- schen in den toestand van den Prins. Van vele zijden zijn ten Paleize in den loop van den dag telefonische vragen om inlichtingen betreffende den toestand in gekomen, terwijl ook velen door een per soonlijk bezoek ten Paleize van hun be langstelling deden blijken. Onder dezen waren onderscheidene gezanten en de gouverneur der Residentie, luitenant- generaal jhr. W. Röelt. De Konlgin aan het ziekbed. Gisteravond heeft de Koningin gerui- men tijd aan het ziekbed van den Prins vertoefd en is vervolgens naar het Paleis Huis ten Bosch teruggekeerd. De toestand van Z.K.H. was giteravond onveranderd. AFSCHEID H. J. ALBARDA. Als directeur van het loods wezen te Harlingen. Donderdagmiddag heeft in de „Har monie" te Harlingen het personeel van het 1ste en 2de district van het loods wezen een bijeenkomst belegd waarin afscheid is genomen van den heer H. J. Albarda, aan wien met ingang van 1 Juli e. k. als directeur van het loodswezen eervol ontslag is verleend. Deze bijeen komst werd bijgewoond door vele voor aanstaande personen op maritiem gebied, het volledige college van B. en W. dei- gemeente Harlingen, vertegenwoordigers van het binnenvaartonderwijs, het volle dige personeel van den loodsdienst, voor zoover de werkzaamheden dit toelieten, afgevaardigden van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij, etc. Als eerste spreker trad naar voren Schout-bij-Nacht N. J. van Laer, die er de aandacht op vestigde, dat de schei dende functionaris niet slechts gedurende 12 jaren bij den loodsdienst werkzaam was, doch reeds 48 jaren geleden met de marine kennis maakte, toen spr. hem voor het eerst als adelborst leerde kennen. Al die jaren heeft er één lijn door het leven van den heer Albarda geloopen, een van hooge plichtsopvatting die onder alle omstandigheden het belang van den dienst voorop stelde. Namens het personeel van het Loods wezen sprak vervolgensdeheerH.Kuiper. Deze zeide dat het personeel zonder een enkele uitzondering den heer Albarda deze hulde heeft willen bereiden. Steeds waart gij aldus spr. bereid ook uw oor te leenen voor het persoonlijke wel en wee van het personeel, waarvoor wij u allen hartelijk danken. Als blijvende herinnering aan des heeren Albarda's arbeid te Harlingen bood spr. den schei denden directeur een fraai schilderij van de Zuiderhaven, vergezeld van een album mot foto's en handteekeningen aan. Namens den inspecteur-generaal van de scheepvaart voerde de heer Mellema, te Groningen, het woord, die den ambte lijken dank van zijn lastgeveroverbracht. Namens het bestuur van de N.- en Z.- Hollandsche Reddingmaatschappij sprak de heer H. de Booy, die den heer Albarda Verband met KLOQSTERBALSEM geneest de wond in 24 uut ,Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach tig en balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tol mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B D {e Qr All&ÏEIl'S OftlQfNEEl TER INZAOÏ „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden ï)ok ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rkeumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. dank bracht voor hetgeen hij als plaat selijke commissaris van de maatschappij te Harlingen gedaan heeft. Namens het Binnenscheepvaart-onder- wijs sprak de heer G. de Jong. Burgemeester L. A. van der Stok sprak als vriend en burgemeester. In beide kwaliteiten zal spreker de beste herinne ringen aan den heer Albarda behouden. Spr. is overtuigd dat de heer Albarda zich ook in zijn nieuwe woonplaats, Amers foort, aan het algemeen belang zal wijden. De heer Albarda heeft tenslotte allen bedankt, mede namens zijn gezin, voor de hulde hem gebracht. Ontroerd ver klaarde spr. dat dit alles hem zeer goed gedaan heeft. IR. J. HENRY WILTON. Gisterennacht is 64 jaar oud in de Rudolf Steinerkliniek te 's-Gravenhage, waar hij sedert eenigen tijd werd ver pleegd, overleden ir. J. Henry Wilton, oudste directeur van de scheepswerf en machinefabriek Wilton-Fyenoord te Rot terdam. De heer Wilton is 1 October 1869 te Rotterdam geboren. Hii studeerde te Delft waar hij 1 Juli 1893 het ingenieursdi ploma behaalde. Hii was zoowel werktuig kundig als scheepsbouwkundig ingenieur. 1 April 1894 is ir. Wilton bij de Sclieep- werf en Machinefabreik Wilton-Fyenoord gekomen. De heer M. C. Koning zal heden (Za terdag) aftreden als directeur van de Stoomvaart Maatschappij »Nederland«, welke functe hij bijna vijftien jaar heeft vervuld. De heer Koning is zijn maatschappe lijke loopbaan begonnen als marine-offi cier; in Augustus 1889 werd hij adelborst derde klasse; in Juni 1897 luitenant ter zee 2e klasse. Negen jaren later verkreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag bij de zeemacht; hij aanvaardde de functie van inspecteur bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Batavia. Tot October 1919 bleef de heer Koning de Koninklijke Paketvaart leiden. Op 1 November van dat jaar aanvaardde hij het directeurschap van de Stoomvaat Maatschappij «Nederland*, welke functie hij sedert is blijven bekleeden. VERKEERSFONDS AANVAARD. Geen verhooging rijwielbe lasting. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds aanvaard. Minister Kalf nam een amendement-Bongaerts en een amendement-Evers, minister Oud een amendement-Westerman over. Met 54 te gen 27 stemmen is een amendement-Drop, om niet tot verhooging der rijwielbelas ting over te gaan, aanvaard. BELASTING GOEDEREN VAN DE DOODE HAND GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer keurde Donderdag middag het wetsontwerp heffing van een belasting naar het vermogen van instel lingen van de doode hand goed, nadat de heer Schouten zijn amendement had ingetrokken, het amendement-Rutgers van Rozenburg met 54 tegen 27 stemmen was verworpen, en minister Oud een amen- dement-FIeskens had overgenomen. BEGROOTINGEN LANDBOUWCRISIS FONDS GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft Donderdag middag het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk X der Rijks- begrooting voor 1933 (wijziging verhoo gingen invoeging van artikelen in ver band met de instelling van het Land bouwcrisisfonds); begrootingen van in komsten en uitgaven van het landbouw- crisfonds voor 1933 en 1934 z. h. stemming aanvaard. HET HOUDEN VAN VARKENS. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft dr. Oolijn medegedeeld, dat overwogen wordt het houden van varkens te ont nemen aan hen, die steun krijgen bijv. voor aardappelmeel, om in de streken, waar in het bijzonder varkens worden gehouden, de kleine houders te kunnuen helpen. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma2 Noch spot, noch zot 2 De eerste dagen van de Koningin in Zwitserland2 De muitersgroep Boshart c.s. komt met de „Chr. Huygens" naar Nederland6 Hitier tegen ontbinding van den Stalen HelmI Ernstige botsing tusschen sol daten en Heimwehrlieden te Graz 6 De opheffing van de Zeevaart school te Schiermonnikoog met 1 September a.s2 Vier personen gewond bij een ernstig ongeluk te Voorburg 6 Bij een ontploffing in de Vereen. Staten zijn elf menschen gedood 6 Treffende huldiging van de Bel gische Koninklijke Familie bij de doopplechtigheid6 Alle verdachten in de zaak On nes zijn vrijgesproken6 Afscheid van den heer Albarda als directeur van het loodswezen te Harlingen5 Op 29 ]uli zal langs den Huis- duinerweg een harddraverij wor den gehouden 9 De commandant der Indische marine over het luchtwapen bij de zeemacht6 Groote belangstelling voor de jaarvergadering van Onze Vloot hier ter stede>10 Uitbreiding der Amerikaansche luchtmacht met duizend nieuwe vliegtuigen6 Omtrek-nieuws..11 Marktberichten.11 Marineberichten..11 Sportnieuws.11 CREDIET WERKVERRUIMING AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft Donderdagmid dag zonder hoofdelijke stemming aange nomen het wetsontwerp Crediet voor Werkverruiming. MINISTER ACHT SALARISSEN TE LAAG. De minister van binnenlandsehe zaken heeft door middel van Ged. Staten van Noord-Holland aan het gemeentebestuur van Enkhuizen doen weten, dat een na dere beschouwing van de salarisregeling dezer gemeente hem tot de overtuiging heeft gebracht, dat de salarissen van het secretarie-personeel, door invoering van eene korting van 15 voor het jaar 1934, beneden een redelijk peil zijn gedaald. B. en W. van Enkhuizen willen aan het verlangen van den minister voldoen door de korting van 15 op 71 terug te brengen voor de vaste jaarwedden van 1800 en daar beneden en van 15% op 10 voor de vaste jaarwedden boven 1800. EEN ZUIVELTENTOÜNSTELLING TE PURMEREND. Bij gelegenheid van de feesten ter vie ring van het 450-jarig bestaan der week en jaarmarkten te Purmerend, welke ge houden zullen worden op 6, 7, 8 en 9 September a.s., zal aldaar ook een tentoon stelling gehouden worden van zuivelpro ducten. In het vraagprogramma dat daaromtrent binnenkort verschijnen zal, staan 0. m. vermeld: Edammer Meikaas 40 plus, Edammer 40 plus, gemaakt op 6, 7, 8 of 9 Augustus, resp. 12 en 6 stuks. Deze soorten worden afzonderlijk ge vraagd van kaas gemaakt op de boerderij en gemaakt in de fabriek. Boter wordt gevraagd: Gezouten boter, gemaakt op boerderij, minstens 4 Kg. in een Keulschen pot. Van boter gemaakt op de fabriek wordt eveneens gevraagd 4 Kg. in een Keulschen pot, n.1. uit gepasteuriseerden en van ongepasteuriseerden room. Omtrent de beschikbaar gestelde prij zen vernemen wij, dat deze zeer belang rijk zijn, voor wat de geldprijzen betreft zoowel als de medailles. ZAANDAM BLIJFT HALSSTARRIG. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisteravond met 12 tegen 11 stemmen verworpen het voorstel-Tilkema, waarin B. en W. werden uitgenoodigd spoedig met een concept-Ambtenarenreglement in den door de regeering bedoelden zin te komen. Bij de stemming in Mei over het zelfde voorstel hadden de stemmen ge staakt. In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de Tweede Kamer werd de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds voortge zet. De heer Goseling (r.k.) zegt, aan vankelijk zeer groote bezwaren te hebben gevoeld tegen het wetsontwerp, maar dat na de redevoeringen der regeering zijn gedachten in een andere richting gaan. Het wetsontwerp wordt, na uitvoerige debatten, aangenomen. Na afhandeling van dit wetsontwerp zette de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp heffing van een be lasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand voort. Ook dit wordt aangenomen nadat een amendement-Rutgers van Rozenburg is verworpen. Tot 10 Juli is de Kamer nu uiteen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 21