Op en om het Binnenhof. Radioprogramma De juiste tijd IM©Clnl ZOT BINNENLAND Internationale tentoorv stelling Stad Tilburg 1934. 1934- De Koningin in Zwitserland De zeevaartschool op Schiermonnikoog. HELDERSCHE COURANT VAN 'ZATERDAG 30 JUNI <9H. Weekkroniek De nederlaag van minister Marchant met z.,n spelling-compromis. - Vreemd aandoende staatsrechtelijke bezwaren Wat zal er nu gebeuren - Verkeersfonds en doodehand-heff.ng aangenomen. - Het rijwielplaatje wordt niet duurder I - De Eerste Kamer sanctionneerde het f 60-millioenplan en de Landbouwend begroot ing. Den Haag. 28 Juni 1934. Minister Marchant heeft in de Tweede Kamer op 27 dezer een gevoelige neder laag geleden! Want wat wel te voorzien waa geschiedde: de naar aanleiding van de interpellatie-Tilanus (c.h.) over het voornemen der Regeering ten aanzien van de spelling onzer taal ingediende motie (eveneens van genoemden afgevaardigde), uitsprekend, dat de bekende compromis spelling welke volgens mededeeling van den Minister, op 1 September n a a s t ae oude De Vries en Te Winkel-methode bij het onderwijs zou moeten dienen niet behoort te worden ingevoerd, werd aangenomen met 48-43 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten (met uit zondering van den heer Schaper), de zinnig-democraten, de communisten, hi t a -r. lid Wielinga. de heer Van Houten (c.d.) en een tiental katholieken. Bij laatst genoemden openbaarde zich dus de mees te verdeeldheid in eigen kring, want 15 fractiegenooten gingen met den heer Ti- lanus mee, w.o. zich ook president-Ruys bevond. De heer Ter Laan (s.d.), die een motie voor onverdeelde invoering der ver eenvoudiging had ingediend (die dus lijn recht inging tegen eerstgenoemde!) hand haafde geheel onnoodig zijn geestespro duct, nadat gebleken was, dat de Kamer de nieuwe spelling verwierp! Heel lo gisch wees men bij zitten en opstaan het denkbeeld af. En ten slotte werd toch nog zeer constructief werk gedaan door het nagenoeg met algemeene instemming (de communisten bleven hun gewoonte ge trouw en gingen weer tegen den draad in) aannemen van een eigenlijk niet ter zake dienende motie vau den katholiek-Moller, de vermaarde taalgeleerde, die op was ge komen voor strengere eischen ten aan zien van ons taalonderwijs, en die dit be- geeren dan ook in een motie vastlegde. Hierbjj mag tegens wel worden vermeld, dat dr. Muller een enthousiast voorstan der was gebleken van de spelling-Mar- chant, die volgens hem afgestorven dee- len onzer spelling begroef. De vraag, welke naar aanleiding van het gevallen votum naar voren dringt is ongetwijfeld: Is de compromis-spelling (of het spelling-compromis!) nu voorloopig van de baan? Daarop kan aanstonds geen afdoend bescheid worden gegeveen, want: Alles hangt eenvoudig af van de houding der Regeering, aangezien de Kroon in deze geen rekening behoeft te houden met de gedane uitspraak der Kamer! Mis- schen zullen velen, dit lezend, denken: Maar waarom doet de Kamer dan derge lijk „monnikenwerk"? Gelijk men zal hebben gelezen, verzette minister Marchant zich j.1. Vrijdag tegen de motie ook op staatsrechtelijke gronden cn wel, omdat z.i. de Kamer zich niet op een dergelijke wijze heeft te bemoeien met de uitsluitende bevoegdheid der Kroon. Wetgeven en besturen behoort immers gescheiden te blijven! Oud-Minister De Geer (c.h.) bestreed zich beroepen had op staatslieden als Groen van Prinsterer en Lohman, die al- deze zienswijze ook, omdat Exc. Marchant tijd krachtig stelling hebben genomen te gen „bemoeizucht" der Kamer met zaken, die niet tot haar competentie behooren. De heer De Geer ging verder toen hij minister De Geer een antecedent aanwees, waaruit bleek, dat mr. Marchant vroeger, als Kamerlid niet alleen een volkomen ge lijksoortige motie had voorgesteld en aan genomen gekregen, doch veel verder was gegaan door met een tweede motie te ko men, waarin werd betreurd, dat de Re geering de eerste motie naast zich neer heeft gelegd. Hieruit spreekt dus duide lijk de destijds door mr. M. gehuldigde overtuiging, dat de Regeering te allen tUde rekening moet houden met een uit spraak der Kamer, onverschillig of het zaken betreft, welke niet aan haar, doch aan de Kroon ter behartgiing zijn opge dragen. Oud-minister De Geer herinnerde eraan, dat zijn partijgenooten destijds vóór de eerste- en tegen de tweede motie hebben gestemd, wijl men van oordeel was (en nog is!), dat de Kamer steeds van haar gevoelen kan doen blijken, zonder dat zulks onmiddellijk staatsrechtelijke gevolgen behoeft te hebben. Maar toen men de tweede motie in stemming bracht, was de c.h. partij tegen, omdat zooals gezegd er niets te „betreuren" viel. Staatsrechtelijk was de Regeering door de eerste motie in 't geheel niet gebonden! Zooals j.1. Vrijdag bleek, zeide minister Marchant van oordeel te zijn, dat hij zich in ieder geval niets van de motie heeft aan te trekken. Maar nu men in de pers en daar huiten de behandeling der boven genoemde moties-Marchant heeft nage gaan en is komen vast te staan, dat mr. Marchant vroeger precies de omgekeerde meening was toegedaan (waardoor zelfs een minister-crisis ontstond!) nu mag men het toch de vraag noemen of de mi nister die houding uit het verleden ge heel en al verloochenen zal willen en kunnen! En hoe het Kabinet op een en ander reageeren zal. Volgens Groen van Prinsterer gaat van een motie slechts een zedelijke kracht uit „zij verbindt niemand, zij maakt ieders meening, op een gegeven oogenblik, he kend". Indien minister Marchant niet ai te \eel wil afwijken van de meening van 'jet Kamerlid Marchant, dan legt hij de motie niet „naast zich neer" en is, hoe dan ook. het compromis zeer voorloopig van de haan. Blüft echter zijn nieuw ver worven inzicht ook op dit terrein van kracht, dan tasten we thans nog in het duister omtrent de gevolgen van het ge- y.*?, "P v°tum. Hoewel niet zeer aanneme lijk is, dat in 't algemeen de Regeering niet iets zou gevoelen van de „zedelijke kracht" der pertinente uitspraak Indien meister Marchant de zaak wat minder, ik zou haast zeggen onbesuisd, had aangepakt en zich aanvankelyk wat meer op den achtergrond had gehouden wat betreft zijn enthousiasme voor de nieuwe spelling in welk geval hy zich niet zóó sterk aan de zaak verbonden had dan zou de meening der Kamer een minder-scherp karakter hebben gedragen! Wie zich voor de mérites van den spel lingstrijd in de Kamer interesseert, zal goed doen er de Handelingen eens op na te slaan, want de debatten waren meer dan levendig en speciaal de minis ter blaakte van strijdlust om de oppo santen tegen zijn vereenvoudigde spel ling van antwoord te dienen. Zijn ora torische uitbundigheden, die sterk deden denken aan een verkeizingsvergadering vlak voor de groote electorale gebeurte nis, mogen nu bekorend en amusant zijn voor degenen, die zich weinig aan rustig- degelijke beschouwingen gelegen laten liggen, doch de juiste methode is dat toch niet voor het behandelen van een ernstige zaak. Hoe Mr. Marchant ook „opspeelde", toornde tegen de opposan ten, het hielp niet, men bleef het com promis een veel te haastig en te ondoor dacht en te eenzijdig samengesteld methodetje vinden. „De zaak is niet klaar en niet af", zoo zei de heer Tilanus, en tegen deze uitspraak viel niet te vechten. En de minister werd met de kous op den kop weggezonden! Volledigheids- en misschien ook.... curiositeitshalve wil ik niet nalaten in 't kort te releveeren, wat minister Mar chant in eersten termijn tegen de rede van den interpellant inbracht. De heer Tilanus had zijn groote vrees voor de ergste verwarring geuit, doch de be windsman deelde die vrees niet. Hij zette uiteen, dat zuivering der schrijftaal bij ons onderwijs broodnoodig is. Als minister greep hij in, de commis- sie-Marchant werd ingesteld. Dat er vier Kollewijners in zaten, kon Z.Exc. niet helpen, want hij nam doodeenvoudig de bekende neerlandici onzer hoogescholen, die meerendeels vereenvoudigers bleken te zijn. De interpellant sprak van „dier- brae historische tradities" bij de ver dediging van de spelling De Vries en Te Winkel, aldus op spottenden toon Z.Exc. Maar vervolgde hü had de heer Tilanus in de commissie gezeten, hij zou evenzeer als ik, die oorspronke lijk neutraal tegenover de kwestie stond, zijn bekeerd. Want De Vries en Te Win kel werd wetenschappelijk finaal onderst boven gehaald 1 Mr. Marchant bestreed heftig, dat de vereenvoudiging i|it „gemakzucht" zou worden ingevoerd, gelijk de heer Tilanus ook wel veronderstelde. De zaak is, dat De Vries en Te Winkel veel verknoeiden tijd van het onderwijzend personeel vor dert, zoo zei Z.Exc. De regeering zag anarchie en moest het onderwijs zui veren. Het voor de regels der nieuwe spelling waarop de interpellant scherpe critiek t.a.v. de verbuigings-n, het gebruik van de e en de o enz., had geoefend op nemend, toonde de minister een exem plaar van „De Taaltuin", de „crème de la crème van de oppositie", aldus Z.Exc. nadrukkelijk, waarin hij.... de duide lijke noodzakelijkheid der nieuwe spel ling meende te kunnen vinden! Prof. van Ginneken die op de tribune zat te luisteren schreef daarin een vurig artikel tegen de spelling-Marc.hant. Maar: hij maakte taalfouten!! Zoo schreef hij: „Aan den volke", „deskunde", konde doen". De minister haalde ook nog onjuist geschreven woorden van andere taalge leerden aan en riep ten slotte, zijn handen wanhopig ten hemel heffend, uit: „En deze heeren willen mij bekeeren!" Hetgeen enorme vroolykheid in de Ka mer ontketende. Met een en ander wilde de minister maar aantoonen, hoe moeilijk het is onderwijs te geven in de Neder- landsche taal. Niemand schrijft meer de officieele De V. en Te W. methode: „Ik zag*eenen minister met geenen hoed op", zoo ging Mr. Marchant voort (thans ver moedelijk even aan oud-minister Kan denkende), voorts verzekerend, dat de Kroon bevoegd is de zaak aan zich te trekken. Ten aanzien van de vraag des interpellants of het kabinet achter den minister staat, zei Z.Exc, dat de inter pellant omtrent de inzichten van het ka binet bij den premier moet zijn. „Maar ik kan zeggen" aldus de minister „dat ik voldoende ben ingelicht om te meenen, dat de Raad ven Ministers er mee in stemt. Asjeblieft!' Dit laatste woord was voor den verbaasden heer Tilanus be stemd. De Kamer lachte natuurlijk weer. Wat het financieele bezwaar betreft, verbonden aan het aanschaffen van nieu we hoeken, was de minister van oordeel, dat dit niet behoeft te tellen, omdat de leerlingen hun hoekjes eenvoudig zelf kunnen corrigeeren, wat meteen leerzaam is. Consequente invoering van De V. en le W. achtte Mr. Marchant onmogelijk, *fgeweken 19 rmlS Van deze spel,inR Doch gelijk reeds opgemerkt, de heer Marchant praatte tevergeefs en zün toe zegging om de nieuwe spelling een kans te geven naast de oude, maakte de zaak mogelijk nog erger, want algemlen «Edh? n"n e vrees op een totaal onher stelbare spelhngwanorde. De minister zei nu wel: Ik ken geen bezwaren tegen dat - r?e nieuwe spelling zal het met vlag en wimpel winnen!, het hielp niet. \oor- en tegenstanders verklaarden om strijd beducht te zijn voor hettwee- spelhngen-s.vsteem. Ik neem thans afscheid van het snel- "i? noe even té vermelden, dat de Tweede Kamer tot 10 Juli a.s naar huis is. nadat zij het fel omstreden ont werp nopens instelling van een Verkeers fonds en dat tot heffing van goederen in de doode hand had aangenomen. En de Eerste Kamer hechtte haar zegel aan het bekende f 60 miliioen-werkplan en aan de begrooting van het Landbouwcrisis- f°Ken en ander geeft mij ongetwijfeld aanleiding in mijn volgend overzicht op de belangrijkste momenten van het be handelde terug te komen, thans heb ik daarvoor geen ruimte meer. Doch wel wil ik nog even aanstippen en dat zal on getwijfeld de „groote massa" misschien wel het meest van alles interesseeren! dat de bü het ontwerp-Wegenfonds voor gestelde verhooging van de rijwielbelas- ting niet door gaat. De prijs blijft voor het „plaatje" 2.50, hetgeen w« te danken hebben aan een aangenomen amende- ment-J. ter Laan (s.d.). De jaarlüksche „rijkspop is ook al méér dan genoeg! Parlementariër. Donderdag geopend. Donderdagmorgen 12 uur heeft de offi cieele opening plaats gehad van de Inter nationale tentoonstelling, Stad Tilburg Het terrein zag er in elk opzicht keurig verzorgd uit, en was feestelijk bevlagd met dundoeken van diverse nationalitei ten. Er is de laatste dagen met 1000 man ge werkt om alles in orde te krijgen. Na aankomst van minister Steenberghe verzamelde zich het gezelschap voor een eerste korte begroeting in de kunstzaal, om vervolgens de groote congres-zaal op te zoeken, waar de officieele opening zou plaats vinden. Qp den doortocht over het terrein, bracht een groep padvindsters en padvinders den gastheeren en gasten een eere- galuut. De voorzitter van het tentoonstelhngs- bestuur, de heer S. Majonie, nam het eerst het woord voor het uitspreken van een rede. De eerste dagen te Brig. Uit Brig (Wallis) wordt aan de N.R.Ct. geschreven: In drie automobielen zyn Koningin W.ilhelmina en haar gevolg Zondagavond in Brig aangekomen Dat Wallis als doel van de reis werd gekozen bewijst, hoezeer H.M. de bergen kent. Want Wallis is het land der 4000 M. hooge reuzen, die, met ij3 en sneeuw be kroond, uit het groen der lieflijke dalen opstygen in het diepe blauw van den he mei. De Koningin kwam te Bazel in Zwitser land, vanwaar een salonwagen haar over Olten en Luzern naar Göchenen bracht, waar de auto's van H.M. gereed stonden om haar verder naar Wallis te brengen. H. M. reist incognito als gravin van Buren en het is haar verlangen, dat ook in Zwitserland geen nieuwsgierigheid aan den dag wordt gelegd. In Brig werd be wezen, hoe goed het Zwitsersche volk dezen begrijpelijken wensch weet te eer biedigen. Een krant had de journalistiek vergeeflijke fout begaan de aankomst van H.M. vooruit te melden. Toen de drie koninklijke auto's om 5 uur 35 min. voor hotel Couronne et Poste voorreden, ver wekten zij evenwel niet het minst opzien, zoodat H.M. vrijwel door niemand her kend het hotel betrad en zich naar de door het Nederlandsche gezantschap voor haar gereserveerde vertreekken begaf. Over het verloop van de reis liet de Ko ningin zich bij haar aankomst te Brig zeer bevredigend uit. Reeds op den avond van den dag van aankomst heeft de Koningin een wande- ZONDAG I JULI. Hilversum, 1875 M, 9.00 VARA. 12.00 AVRO. 5-00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 9.00 Postduiven nieuws. 903 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Uit2. v. h. VARA-Zomerfeest te Amers- foart (Gevar. programma). X2.00 Kinderkoor „Onder Ons" o.l.v. J. Hamel Aan de vleugel: Jacques Hamel. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Vervolg kinderkoor. I.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 200 Boekbespreking H. Robbers. 2.30 Gramofoonpl. 300 Residentie-orkest o.l v. Ignaz Neumarkt, m.m.v. Adeline Elink Schuurman (piano). 4.30 Nabeschouwing over AjaxVelocitas, door H. Hollander, hierna Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias. 5.00 Orgelspel J. Jong. 5.30 Gramofoonpl. 5.40 Voetbalpraatje. 6.00 Boekbespreking Tony de Ridder. 6.30 N. v. Gelder: De novietenkampen der V. C. J. C. 6 45 Wijdingsuur. Spreker: Dr. H. Faber. M.m.v. Eef Kolff (fluit). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. E. Rethberg: (sopraan) 9.00 Radio-journaal en Gramofoonpl. 9.30 Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. Marion Anderson (neger-altzan geres). 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. Topy Glerum (zang). II.1012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 500 NCRV. 7-45 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. A. G. F. Smit. M.m.v. A. Geest (sopraan) en B. v. Doorn (orkel). 9 30 Gramofoonpl. 9-45 Hoogmis. 11.45 Gramofoonpl. 12 15 Ofkestconcert en lezingen. 230 Trioconcert. 300 Gramofoonpl. 3.30 Trioconcert. 400 Ziekenlof. 5.00 Kerkd. uit de Geref. Kerk te Laren (N.H.) o.l.v. Ds. J. Verkuyl. M.m.v. A. C. Vos (orgel) 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Mevr. A. Reclhire (alt), L. Bogtman (ba riton) en F. Kloek (orgel). r.45 Sportnieuws. 7-50 Lezing. 8.15 Schlagermuziek. 9-os Pianorecital. 9 20 Gramofoonpl. 9.30 Orkestconcert. iO.15 Vaz Dias. 10.20 Vervolg concert. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG a JULI. Hilversum, 1875 "M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. ic.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. io.jo Voordracht door Mr. Ph. C. la Chaplle 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m m v Greth Weynschenk-Hogenbirk (sopraan). 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, en Gramo foonpl. 2 15 Gramofoonpl. 2.30 Pianorecital E. Veen. 3.00 Gramofoonpl. 4.15 Dito. 430 Max Tak: Giuscppe Verdi. 5-30 Uit „Atlantic", Scheveningen: Johan von Bruck en zijn orkest. 6.30 Orgelconcert Pierre Pala, m.m.v de Man. dolme-Vereeniging „Crescendo". 7-15 Gramofoonpl. vaaïidag F' RaU"d: De Nïtion;,,e Lu<*t- 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. A. v, Raalte, m.m.v. Th. v. d. Pas (piano). 10.00 Voordracht door Cl. Witsen Elias 10.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. tl.-00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M, NCRV-uitzending. 800 Schriftlezing en meditatie. 8.IS;9.30 Gramofoonpl. ib.30 Morgendienst o.l.v. Dr. W. Lodder, ilioo Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2foo Zang door mevr. R. Dijs-Ochel (alt). Aan j de vleugel: W. L. Doortmont. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153-45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. G, Feenstra, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5-30 Pianorecital door M. Flipse 6.30^-7.00 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl, 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Concert. H. v. d. Horst en K. F. Borgers (celli) en F. Kloek (orgel). 900 Causerie door mevr. M. Vigelius. 9.30 A'damsch Salonorkest o.l.v. D. Kiekens. 10.00 Vaz Dias. 11 0011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 3 JULI. Hilversum, 1875 M, AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. IO.I5 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital door Mies Samehtini. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hillebrand. 11.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. I.30 Gramofoonpl. 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 5-30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonpl. 7.00 Alex de Haas: Het ontstaan van het cabaret (II). 7 30 Gramofoonpl. 7.40 Mr. K. Jansma: Waarom verdere inpol dering van de Zuiderzee? 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos, Louis Noiret, Nicholas Melody Makers en leerlingen van de H.B.S. aan den N. Duin weg te Scheveningen, o.l.v. Dr. G. Brouwer, aan den vleugel mevr. J, Brouwer-van Zanten. ic.30 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Palermo", Scheveningen: Walter Schacht en zijn orkest, m.m.v. F. Gualtieri (zang). Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.151-45 Gramofoonpl, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Voordracht en gramofoonmuziek. 5.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 7-45 Causerie. 800 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8-35 Zang en piano. 8 50 Orkestconcert. 9.30 Causerie. 9 40 Operaconcert. 10.40 Vaz Dias. io.'4S Schlagermuziek ti.2512.00 Gramofoonpl. ling door Brig gemaakt en Maandagnioi- gen heeft zy nader kennis gemaakt met het schilderachtige stadje. Zonder eenig gezelschap wanddde H.M. door de kleine romantische stad, waaro\ er de bekoringen van het nabij gelegen Ita lië een poëtisch waas spreiden. Van straatje tot straatje wandelde de Koningin, door geen nieuwsgierigen las tig gevallen, zich blijkbaar verlustigei in den aanblik der oeroude edele s met balkonnen en torenjtes en doordrin gend in de meest afgelegen en verdrom- de hoekje van deze duizendjarige neder zetting aan den voet van den Simplon. Voorts maakte de Koningin Maandag een autotochtje, waarbij de eerste 14 KM. van den Simplon-pas werden afgelegd tot Berisal, 1000 M. boven Brig. In Berisal, dat thans intensief gekleurde Alpenwei den vertoont en ook groote hellingen met alpenrozen bezit, besloot de Koningin een poos te blijven. Terwijl haar gezelschap een wandeling ging maken, koos de Ko ningin een plekje uit, waar zij naar verf en penseel greep 0111 te schilderen. Later betuigde H.M. haar groote tevre denheid over dezen middag. Om drie uur uit Brig vertrokken, keerde zij eerst 's avonds om 8 uur terug. Onderweg deed men zich in het bosch by Berisal aan meegenomen proviand te goed. Dinsdag heeft de Koningin rust gehou den. Zij verliet haar vertrekken in hotel Couronne et Poste niet. PRINS HENDRIK ONGESTELD. Van officieele zijde wordt gemeld: Prins Hendrik der Nederlanden moet wegens een plotseling opgekomen onge steldheid eenige dagen rust houden. De Koningin is van plan binnenkort van haar verblijf in het buitenland terug te keeren ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van den Prins. De toestand bevredigend. Prins Hendrik is Donderdagmiddag van het gebouw van het Roode Kruis in Den Haag naar het paleis aan het Noord einde overgebracht. Donderdagavond was zijn toestand naar omstandigheden zeer bevredigend. Dr. E. W. Goteling Vinnis is den af- geloopen nacht ten paleize gebleven. Opheffing met 1 September gaat door. 1 Op een vraag van den heer Van der Waerden: Is de minister, gelet op de tra dities op het eiland Schiermonnikoog, waar de jongens in den regel van geslacht op geslacht, het beroep van zeeman kie zen, en gezien de bij uitstek eervolle plaats, die de daar opgeleide zeevaarders op de Nederlandsche handelsvloot inne men, bereid de instandhouding te bevor deren van de zeevaartschool op Schier monnikoog en het Rijkssubsidie te besten digen, om aldus ertoe mee te werken, dat „de Nederlandsche vlag op de wereldzeeën blijft wapperen"? heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord: De zeevaartschool op het eiland Schier monnikoog, dat 700 inwoners telt, bestaat uit een tweejarige zeevaartkundige op leiding, voorafgegaan door een voorbe reidende —klasse, welke uitsluitend al gemeen vormend onderwijs geeft. -e oezetting van de school is thans als volgt: voorbereidende klasse 8 leerlingen, waarvan 2 meisjes! opleiding voor eind- getuigschrift A: lste klasse 7 leerlingen, waarvan 1 meisje; 2de klasse 7 leerlingen. Van de leerlingen der voorbereidende klasse is één leerling bestemd voor de zeevaartschool, twee volgen alleen de les sen in Fransch, één leerling woont alleen de vakken van het gewoon lager offyer- wijs bij, terwijl de overige vier leerlingen bestemd zijn voor H.B.S. of U.L.O.-school. Van de mannelijke leerlingen uit deze klasse zijn 4 afkomstig uit Schiermonni koog, 1 uit Oostmahorn en 1 uit Hilver sum. Van de 6 mannelijke leerlingen uit de lste klasse zijn 5 afkomstig van Schiermonnikoog en 1 uit Den Haag. Van de 7 leerlingen uit de 2de klasse zijn 2 van Schiermonnikoog, 1 uit Rijswijk, 1 uit Amsterdam, 1 uit Kampen en 2 uit Hilversum afkomstig. Van de 19 mannelijke leerlingen, welke deze school bezoeken, zijn er dus 11 van het eiland afkomstig en 8 uit andere plaatsen. Aangezien de 8 leerlingen uit andere plaatsen evengoed een andere zee vaartschool kunnen bezoeken, wordt dus voor 11 leerlingen uit Schiermonnikoog een zeevaartschool aldaar in stand gehou den. De netto-kosten van deze school be dragen, blijkens de goedgekeurde begroo ting, voor 1934 ongeveer 21.477. Inge volge de bepalingen van de Nijverheids- onderwijswet komt van deze kosten 75 van of ongeveer lb.108. Rekening houdende met 19 man nelijke leerlingen kost deze opleiding per aatl Rijk en gemeente samen r oT° en aan het RÜk allee» ongeveer J o47. .J" .d® tegenwoordige financieele om- h?Mng?M rth aT d? °ndergeteekende het in standhouden van deze kostbart en slecht bezette opleiding niet te verant woorden. Daarom werd aan burgemees ter en wethouders bericht, dat na" 1 Sep tember 1934 geen Rijkssubsidie ten he tend. Van SCh001 Z0U worden Blijkens bericht van burgemeester en wethouders heeft de raad besloten tot op 1"epttVS SCh001 met 'nSanS »an Nederlandsche vlag op de wereldzeeën z» hliiven wapperen". Dit doel is alleen bereiken door de beschikbare middel» daar in te zetten, waar zy het beste r< sultaat verzekeren. 62-JARlGE AMSTERDAMMER VERSTIJFD DOOR RHEUMATISOH1 PIJNEN. Loopt nu weer „als de beste**. Ik ben op het oogenblik 62 jaar out on leed al sinds lange jaren aan rheuma tiek in de beenen, die hoe langer hot erger werd. Ten slotte was het zoo era stig dat ik vanaf mijn 6e tot voor kort i s het ware verlamd te bed moest bla ven Daar ik zeer levenslustig ben weH alles geprobeerd, doch niets hielp. Einde Hik kwam op raad van een kennis, dl» goed succes heeft gehad met uw middel ook Kruschen Salts aan de beurt en zi^ 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwyze vooruit. Tegen woordig maak ik eiken dag een ochtend wandelingetje door de Amstellaan, en als de beste hoor! En dit alles schryf ik uit sluitend toe aan Kruschen. Dank, dank, dank ervoor! S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een te veel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der in wendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter «aan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere wer king aan, zóó dat alle opgehoopte schade lijke afvalstoffen uit het lichaam verwij derd worden. De pijnen worden nu ge stild, gezwellen slinken, verstijfde lede maten worden weer lenig. Daarna za! „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overbodig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij. Amsterdam voorkomt. (Adv.) 30 Juni. Hebt u dat gezien, vroeg myn buurman de onderwijzer, met een gezicht, waarop grauwe wanhoop stond afgeteekend. Hebt u dat gezien? Van München? Daar heeft de minister van Onderwijs verklaard, dat onderwijzers, die niet meer kunnen lachen gepen- sionneerd zullen worden! Ja, nou en? Wat zou dat? vroeg ik een beetje geprikkeld, want ik heb altijd een voorkeur gehad voor lachende mees ters en een afkeer van pruilende. Voorloopig niets, zei mijn buurman, maar ze zijn hier tegenwoordig zóó van oevrnemen. zou u niet denken, dat dat óók wel eens hierheen zou kunnen overslaan? Houdt u me soms voor den mal? De hemel beware me.... Maar als u me twee jaar geleden verteld had, dat de rechter hier nog eens iemand zou ver- oordeelen omdat hij een roode tulp droeg of een zwart overhemd, dan had ik óók gedacht dat u me voor den gek hield. Zoodus. De uitdrukking „zoodus" heeft mij, sedert ik de jaren des onder scheids be reikte, wild gemaakt. Ik viel derhalve uit: Ik zal u eens wat zeggen. Ik zou het niet eens erg vinden als het hier gebruikt werd, dat het examen van den onder wijzer ook het smakelijk lachen verplicht stelde! Dit lijkt my de sympathiekste hervorming, die de heeren ginds hebben ingevoerd! Wilt u soms ontkennen, dat er veel te veel onderwijzers zijn, die het als een drama opvatten, wanneer een kind van zeven de tafel van zeven niet uit zijn hoofd kent en er doodgravers- gezichten 0111 zetten? En waarvoor? Komt het niet vanzelf in orde? Gelooft u mij maar gerust, als het kind zelf tweemaal 7, driemaal 7, viermaal 7, vijfmaal 7, tien maal 7 is geworden, weet het precies hoe veel dat is! Maar al te goed.... Accoord meneer, maar je kan iemand, die niet op lachen aange nomen is, toch niet dwingen om t« lachen? 3e kan? je kan? Meneer, weest u bly, dat we hier geen dictatuur hebben, want dan kon het vandaag nog! Dan lachte en meneer Jan, en meneer Piet, en meneer Klaas allemaal even hard, al lemaal om niks, alleen omdat de Führer zei: „een, twee, drie, lachen!" *s..me twdi een toestand meneer, zuchtte myn buurman. En kunt u nou zoon voorschrift begrijpen? Waar moe ten die ongelukkige menschen nou opeens e Rave vandaan halen om te lachen! want dat is een gave, meneer. Ik heb nog nooit gelachen Ja, er zullen ginds ook wel handen vol zyn, die juist hun heele leven ge lachen hebben en het sedert een jaar heb- >en verleerd. Die zullen het weer moeten aanleeren. Niks aan te doen. En trou- M'ddelen genoeg! Kriebelen i 'l, voetzool, concave spiegels, op schriften in de pers Hm. Maar dat doet de regeering zélf, om die stumpers weer op te vrooliiken?' Nu werd ik toch kribbig. Hebt u dan de laatste redevoeringen van Göring en Göbbels niet gelezen?! W ie daar ernstig bij bljjven kan nou ine- bmnnr' H TlT Z°° ..Wei"'R CeVOel VOOr humor, dat ik hem myn kinderen óók niet zou toevertrouwen! Mijn buurman leek mij niet overtuigd..

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2