Radioprogramma NOCH ZOT Nieuwe terechtstellingen? De nieuwe Engeische Linieschepen. Aftreden van het Japansche kabinet? Prins Konoje staakt zijn reis door de Ver. Staten. Zeven S.A.-leiders gefusilleerd. De rijkspersafdeeling der N.S.D.A.P. maakt bekend: In verband met de ontdekking van het complot zijn zeven S.A.-leiders doodge schoten, n.1. oppergroepsleider August Schneudhuber, Munchen; oppergroeps leider Edmund Heines, Silezië; groeps leider Karl Ernst, Berlijn; groepsleider Schmidt, standaardleider graaf Spreti, Munchen; groepsleider Hayn, Saksen en groepsleider van Haydebreck, Pommeren. Von Papen gearresteerd en weer op vrije voeten gesteld. De vice-kanselier von Papen is even eens een oogentblik gearresteerd geweset, maar vervolgens weer op vrije voeten gesteld. Naar men uit Berlijn meldt, was dit terwille van zijn veiligheid geschied. Ook drie leden van zijn personeel zijn ge arresteerd, om aan een verhoor te wor den onderworpen. Over de actie vart de leiders op 80 Juni ontving de nationaaï-socialistische Kor- respondenz het volgende ooggetuigever- slag: Zoo spoedig Hitier de tijdingen over 'de in de laatste dagen in de beweging ge smede complotten ontving, besloot hij te handelen en scherp op te treden. Terwijl hij in Essen vertoefde en in de West- Vice-kanselier VON PAPEN. die in Schutzhaft genomen was, doch later weder vrijgelaten. Bijzonderheden over de actie te München. Duitsche gouwen de arbeiderskampen be zichtigde om naar buiten den indruk te wekken van absolute rust, werd het plan om een grondige reiniging te houden in alle bijzonderheden vastgesteld. Hitier zelf leidde de actie en uitte den wensch zelf tegenover de muiters op te treden en rekenschap van hen te vragen. Ofschoon Hitier gedurende eenige dagen bijna zon der nachtrust was geweest, gaf hij Vrij dagnacht om 2 uur in Godesburg het be vel tot den start van zijn vliegtuig naar Munchen. Toen de leider tegen 4 uur in den morgen op het vliegveld te Munchen landde, kreeg hij de tijding dat de Mun- chener S.A. gedurende den nacht door haar leiders gealarmeerd was, onder het leugenachtig parool: De Fuehrer is tegen ons, de Rijksweer is tegen ons. S.A.-man nen naar buiten op straat. De Beiersche minister van binnenland- sche zaken, Wagener, had reeds uit eigen beweging Obergruppenfuehrer Schneid- huber en Gruppenfuehrer Schmidt, het bevel gegeven, hun mannen weer naar huis te sturen, aan welk bevel zij echter geen gehoor gaven. Terwijl Hiiler van het vliegveld naar het ministerie van binnen- landsche zaken ging, waren nog de laat ste resten van de bedrogen en naar huis trekkende S.A.-groepen te zien. Op het ministerie werden Sehneidhuber en Schmidt in tegenwoordigheid van den Fuehrer gearresteerd. Hc'er. die hen al leen tegemoettrok, trok de onderschei- ei ingsteekenen van hun S.A.-uniformen. Met klein gevolg ging Hitier hierop naar Bad Wiessee, waar zich Roehm bevond. In het landhuis, waarin Roehm woonde, bracht ook Heines den nacht door. Hitier betrad direct met zijn begeleiders het huis. Roehm werd in zijn slaapkamer door Hitier persoonlijk gearresteerd, zonder een woord te spreken en zonder tegen stand te bieden, liet hij zich arresteeren. Heines werd in de nabijgelegen slaap kamer aangetroffen, waar hij zich in zeer compromitteerend gezelschap bevond. Be halve Roelim werd ook het grootste deel van zijn staf gearresteerd. De stafwacht, die te 8 uur werd afgelost, Onderwierp zich onmiddellijk a£n de bevelen van Hitier. Na het transport der arrestanten begaf zich de Fuehrer naar Munchen terug, om ook daar eenige S.A.-leiders te arrestee ren. Ook op het Oosterstation te Mun chen werden verschillende personen, die met den trein aankwamen, gearresteerd. De Fuehrer sprak de verzamelde S.A.-lei ders in het bruine huis toe. Rijkskanselier HITLER. Een mededeeling van Ilitler. Hitier heeft Zaterdagnacht 12 uur te Munchen voor de verzamelde S.A.-leiders de volgende mededeeling gedaan: „Sinds vele maanden probeerden eenige B.A.-leider3, onder welke ook Roehm, die mijn bijzonder vertrouwen genoot, een wig te drijven tusschen S.A. en partij eenerzijds en S.A. en volk anderzijds. Minister-president GOERING. Roehm is tot bevordering van deze plan nen in verbinding getreden met generaal von Schleicher en verscheidene obscure personen uit de rijkshoofdstad die voor een deel zijn bekende ziekelijke neiging aanmoedigden, voor een ander deel be hoorden tot het soort van politieke avon turiers die voor alles te vinden zijn. Een opruiming van dien Augiasstal kon niet langer vermeden of uitgesteld wor den en daarom heb ik mijn reis door Westfalen afgebroken en ben met mi nister Goebbels persoonlijk naar Wiessee gegaan waar ik Roehm en zijn staf heb aangetroffen in gezelschap van een ben de schandknapen en in houdingen en bij daden die zelfs het laatste spoor van mede lijden moesten verstikken. Zij zijn allen ter plaatse gevangen genomen en uit al hun ambten ontzet. Op hetzelfde oogenblik heb ik generaal Goering last gegeven het luxueuse hoofd kwartier der S.A. te Berlijn, waar zich dezelfde tooneelen moeten hebben afge speeld, en waar per maand alleen 30.000 mark voor zwelgpartijen werd uitgege ven, te sluiten en uit te roeien." Zondagavond meldde het Duitsche nieuwsbureau dat Roehm, na in de ge legenheid gesteld te zijn, verantwoording af te leggen over zijn verraderlijk op treden, is gefusilleerd. Hij had geweigerd de hand aan zichzelf te slaan, hoewel hem daartoe de kans was gelaten. Dat met Roehm zóó kort recht is ge maakt, is wel zonderling en zal ook velen in Duitschland te denken geven. Hij was een der oudste medewerkers van Hitier, die hem op zijn uiterst belangrijken post had gezet en hem ook tot rijksminister zonder portefeuille had benoemd. Hitier heeft Roehm bijna anderhalf jaar ge handhaafd, ondanks al hetgeen er van hem bekend was, hij heeft hem gehand haafd ofschoon herhaaldelijk gewaar schuwd was, dat mensclien als Roehm geen verantwoordelijke positie behooren te hebben. Generaal VON BLOMBERG, die in een artikel in de Völktsche Beo- bachter" de actie der Rijksweer in de politiek aankondigde. Een handige zet van Hitier. Achteraf blijkt de vacantie, die met ingang van 1 Juli aan de Sturmabteilun- gen (S.A.) is verleend, een knappe zet van Hitier en zijn medewerkers te zijn geweest om de samenzweerders tot han delen te dwingen vóór zij klaar konden zijn met de voorbereiding van 't geen ze in den zin hadden. Intusschen hadden Hitier en Goering alles in orde kunnen maken om toe te slaan als de opstandige leiders in tijdnood hun kaarten open legden. Om te kunnen afrekenen, zooals hij nu heeft gedaan, was noodig, hetgeen in Munchen geschiedde: het bevel aan de S.A. om de straat op te gaan onder de leuze: De Leider is tegen ons, de Rijks weer is tegen ons, S.A.-mannen de straat op. De rijksweer is er geheel huiten gebleven. Volgens de hier heerschende opvattin gen zou misschien een deel van de rijks weer met de zaak iets te maken hebben kunnen krijgen, indien het complot was doorgegaan en de regeering niet had in gegrepen. Althans schijnen de complot- teurs op iets dergelijks te hebben gere kend. Nu evenwel de regeering den eer sten en voorshands verpletterenden slag heeft toegebracht, is de rijksweer er ge heel buitengebleven, in den geest van het korte manifest van Blomberg. Gregor St rasser gedood. Reeds Ls gemeld, dat behalve de officieel bekend gemaakte gefusilleerden, ook von Bose, de vriend van von Papen en Claus- sen, de vriend van Brüning, den dood hebben gevonden. Nieuwe dooden zijn nog slechts voor zoover bekend de onderchef van den staf van Roehm en de bekende vroegere politicus Gregor Strasser. In hoeverre de heer von Papen beveiliging van zjjn persoon ondervindt, in hoeverre hij echter door deze beveiliging in de vrij heid van zijn bewegingen is beperkt, daar over loopen de meeningen eenigermate uiteen. In alle geval staat hij onder con trole. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 JULI 1 934. Berlijn volkomen rustig. De sj.ad is volkomen rustig en is giste ren ook volkomen rustig gebleven. Dat een groot aantal menschen voor de rijks kanselarij staat, gebeurt iederen Zondag. Ook komt het bijna iederen Zondag voor, dat zoo nu en dan de politie daar de straat; moet vrijmaken voor het verkeer. Hindenburg dankt Hitier. Rijkspresident Hindenburg heeft aan Hitier het volgend telegram gericht: „Uit de mij geworden rapporten zie ik, dat gij, heer rijkskanselier, met moed en zelfbewustheid ingegrepen hebt in een dreigenden toestand van verraad en mui terij. Gij hebt hiermee het Duitsche volk uit een ernstig gevaar gered, waarvoor ik u mijn dank en erkentelijkheid betuig. (w. g.) Von Hindenburg." Dankbetuiging aan Goering. Goering heeft het volgende telegram ontvangen: „Voor uw energiek optreden tegenover de muiters en verraders betuig ik u mijn dank en erkentelijkheid. Met kameraadschappelijken groet, Von Hindenburg." Een dagorder van Blomberg. De minister van de Rijksweer, generaal von Blomberg, heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht: „De Leider heeft met militaire vastbe slotenheid en voorbeeldigen moed de mui ters en verraders neergeslagen. De weermacht, als wapendrager van het geheele volk en ver van den binnen- landschen politieken strijd staande, zal hiervoor danken met toewijding en trouw. De door den Leider gevraagde goede verstandhouding tot de nieuwe S.A. zal door de weermacht met vreugde worden onderhouden in het bewustzijn van ge meenschappelijke idealen." Geen portretten van Roehm. De leider der S.A.-groep Franken, groepsleider von Obernitz, heeft het vol gende bijzondere bevel uitgevaardigd tot de S.A. van Franken: De eeredolken, die aan Roehm herinne ren moeten direct worden weggelegd cu vervangen door dienstdolken. Alle por tretten van Roehm en de andere verraders moeten direct worden opgespoord en ver nietigd. Het groepenhuis „Ernst Roehm-Huis" wordt „Dienstgebouw der S.A.-groep Fran ken, Neurenberg". Tenslotte wordt verklaard, dat het ver lof der S.A. doorgaat, waarbij evenwel wordt verboden tijdens den verloftijd in uniform rond te loopen. „Politie-generaal" Daluege is belast met de reorganisatie van de bruine troepen in Pommeren, Silezië en Oost- en West- Pruisen. DE VERDERE ZUIVERINGSACTIE. Hervorming van de S.A. Naar de correspondent van Reuter te Berlijn verneemt, zal met ingang van 1 Juli een draconische hervorming in da S.A. worden doorgevoerd. Duizenden mannen zullen worden geschorst, terwijl anderen bij de Rijksweer zullen worden ingelijfd. Hierdoor zouden dan een groot aantal S.A.-leiders overbodig zijn geworden. Hitier, Goebbels en Goering hebben Zondag den geheelen middag op het mi nisterie van propaganda geconfereerd. De verklaring, dat de muiters in con tact waren met een buitenlandsche mo gendheid, heeft de politie aanleiding ge geven te zoeken naar een persoon, die een groote rol heeft gespeeld in de separatis tische beweging in het Rijnland. De zuiveringsactie geëindigd De rust ten volle hersteld. Gisteravond is officieel meegedeeld, dat de zuiveringsactie geëindigd is. Ver dere maatregelen in deze richting zullen niet meer plaats vinden. Het geheele in grijpen tot herstel en beveiliging van de orde in Duitschland heeft derhalve 20 uur geduurd. In het geheele rijk heerscht vol komen rust en orde en het geheele volk staat achter den leider. 200 S.A.-leiders gearresteerd. Naar Reuter gisterochtend uit Berljjn meldde, zullen waarschijnlijk deze week nog meer S.A.-leiders worden terecht' gesteld. Reuter meldde verder, dat ongeveer 200 S.A.-leiders gearresteerd zijn; zij zul len vermoedelijk voor een krijgsraad te rechtstaan. Hitier is nog steeds te Berlijn, hij wordt geheel in beslag genomen door de zuive ringsactie. Betuigingen van trouw aan Hitier. Uit alle deelen des rijks ontvangt Hit- Ier telegrammen van trouw. Buitenlandsche persstemmen. De Times, Daily Telegraph en Daily Mail zijn van oordeel, dat het optreden van Hitier tegen de onbetrouwbare en onzuivere elementen in de partij zeer juist was. De Morning Post daarentegen schrijft, dat alleen mannen, die zich de macht voe len ontglippen, tot dergelijke middelen hun toevlucht nemen. De Berlijnsche correspondent van de News Chronicle acht het niet waar schijnlijk, dat de snelle ontbinding van hét nazi-regime door het Zaterdag ge beurde gestuit zal worden. Als velen ook in Engeland, houdt hij zeer ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat de be weerde samenzwering een aan den Rijks dagbrand verwante affaire geweest is. Reeds nu meent hij, evenals toen,, tus schen de verschillende officieele mede- deelingen tegenstrijdigheden op te mer ken, die in de richting van een anderen gang van zaken wijzen. De Fransche bladen zijn van oordeel dat Hitier, geholpen door Goering en Goebbels, door hun vastberaden ingrijpen een gevaar hebben bezworen dat zeer dreigend had kunnen worden. Thans is Hitier onbeperkt meester van den toe stand. Het nationaal-socialisme heeft zijn eerste groote crisis doorstaan. De Italiaansche pers onthoudt zich nog van beschouwingen, maar volgens een D.N.B.-telegram uit Rome heerscht daar WOENSDAG 4 JULI.. Hilversum» 1875 M. VARA-uitzendin®, 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Klein VARA-ensemble o.i.v. F. Bakels. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. F. v. Meurs (lezing) en gramofoonpl. t2.oo De Notenkrakers oi.v. D. Wins en graï mofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.30 RVU. C. Dening. Trekken en kampeeren, 7.00 J. v. d. Berg: Waarheeen met het Ned. elftal? 7.20 Cellorecital P. Lentz, Aan den vleugel: F, de Nobel. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Orgelspel C. Steyn. 8.20 Voordracht Rolien Numan. 8.30 VARA-orkest o.l.v, H. de Groot, m.m.v. Elize de Haas (zang). 9.00 K. Vorrink: Democratie en dictatuur. 9.20 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia, 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek Huizen, 301 M. N C R V-programma 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Tom. 11.00 Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Coljee. 12.1S Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel S. P. Visser. 1.30 Kinderkoor „Melodia" o.l.v. H. W. de Wolff. 2.45 Gramofoonpl. 4.00 Concert door het Delftsch Trio. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6 30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Ds. P. G. Petersen: „Uw Koninkrijk kome". 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Zangclub „Con Amore" en H.E.M.O.- orkest o.l.v. J. D. v. Ramshorst, m.m.v. A. Goedman (piano). In de pauze om 8.25 Causerie W. Santema en om 9.00 Causerie L. J. de Hoog. 10.00 Vaz Dias. lo.io11.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 5 JULI, Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 800 Gramofoonpl. xo.oo Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door mevr. F. Loopuit-Roeper (pianoo) en H. Tibbe (viool). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert, iz.oo Concert door de Minstreels, 2.30 Adda Heynert zingt en speelt eigen corn posities. 300—3.4S Gramofoonpl. '400 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. „The Hoilandia Three" (Accordeon). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Raaio-tooneel voor de kinderen, 7.40 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m m.v To v. d. Sluys (sopraan), A. Woud (alt), M. Plooyer (tenor) en L. Bogtman (bas- bariton). 94» Koos Koen in zijn repertoire. 9.20 Vervolg concert, to.oo Gramofoonpl. ïo.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 11.00 Vaz Dias. In.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 8.009-t5 en 10.00 Gramofoonpl. io.is Morgendienst o.l.v. Ds. p. de Groot. *0.45 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 3 ijl3-45 Christ. lectuur. 4.00 Bijbellezing door Ds. M. J. Mooy Az. M.m.v. bariton en orgel. 5 00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5 30 Fluit-recital door W. Clemetis. Aan den vleugel: Fr. Odijk. 6.30 Gramofoonpl. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Amsterd. Dubbelmannenkwartet „Ariti" o.l.v. A. Wolther3 en gramofoonpl. 900 Drs. J. J. Raimond Jr.: Ons Panorama van de Sterrenwereld. 9 30 Gramofoonpl. 9.50 Vaz Dias. 10.00 Trio v. d. Pas-Brederode-Röntgen (piano, viool, cello). ro.45it.30 Gramofoonmuziek. in politieke kringen de indruk dat Hitier door zijn snel en vastberaden ingrijpen de muiterij in den kiem heeft verstikt. In dit verband wordt herinnerd, dat ook in den eersten tijd van het fascisme in Italië ingrijpende maatregelen noodig zijn ge weest. De Poolsche bladen zijn van oordeel, dat de snelle actie van Hitier de atmos feer heeft gezuiverd. Naar de Gazeta Polska opmerkt, bewijst het feit, dat Hit- Ier de rijksweerbaarheid in 't geheel niet behoefde in te zetten, hoe volkomen hij meester is van den toestand. Dat hij in zijn bevel aan de S. A. den indruk op een zuivering van dat corps heeft ge legd, verzekert hem de sympathie van het volk. De Oostenrijksche pers erkent zij het schoorvoetend, zegt het D.N.B. Hitler's krachtdadig optreden en zijn in ternationale populariteit. De indruk in Amerika. Reuter meldt uit New York: Men is hier zeer onder den indruk van het nieuwe bloedvergieten in Duitsch land. De New York Times zegt, dat één ding althans nu vaststaat, n.1. dat de ge lukkige hereeniging van Duitschland on der Hitier wel naar het rijk der fabelen verwezen mag worden. De leemen voeten, waarop de kolos Hitier rust, zijn nu voor het oog der wereld blootgelegd. Het blad heeft een hoofdartikel onder het op schrift: „De zwakken gebruiken geweld". Ook de Herald Tribune meent, dat een regeering die haar toevlucht moet nemen tot het executie-peleton, zeer zeldlen goed of sterk is. De indruk op het groote pu- piiek in Duitschland. De indruk op het groote publiek in Duitschland blijft alles dooreen genomen uiterst gunstig. Wat men ook verder van de toekomst moge denken, welke beoor deelingen men ook voor zichzelf in zijn binnenste moge koesteren, deze indruk is in Duitschland zelve en in allen ge valle bij de als reactionnair bekend staan- den, ook voor het buitenland van belang. In allerhande milieu, ook in zoodanige gelijk belangstellende kringen om kran- tenverkoopers, in kroegen van de meest onderscheiden standing, dus opplaatseD, waar men hoort, wat het volk zegt, ver neemt men overal uitlatingen, welke mij een eenvoudig S.A.-man, die een tijdlang mjj vergezelde, aldus samenvatte: Nu zie je pas, wie Hitier is! Muiterij van het Oostenrijksche legioen? Naar de Weensche correspondent van de N, R. Crt. seint, meldden de Ween sche middagbladen gisteren uit Passau, dat er voortdurend kanongebulder hoor baar was uit de richting München. i Voorts deelen deze bladen mee, dat het Oostenrijksche legioen in Duitschland ge muit heeft en darhalve ontbonden is. Wij deelen déze béide berichten slechts onder het grootste voorbehoud mede. WEER EEN AANSLAG OP GANDHI. In den omtrek van Kahshet is een aanslag gepleegd op een trein, waarin zich Gandhi bevond. De daders hadden de rails opgebroken op een gedeelte van het traject, waar de spoorbrug dicht langs den oever van een rivier loopt. De aan slag werd echter tijdig ontdekt, waardoor een ernstige ramp werd voorkomen. Verschillende bizonderheden. Over de nieuwe Engeische linieschepen, die in 1937 op stapel zullen worden gezet, meldt de marine-correspondent van de Daily Telegraph eenige interessante bij zonderheden, waaraan Reuter ontleent, dat men bij den bouw dezer schepen, die naar gelang de afloop van de vlootconfe- rentie een tonnemaat van 22.000 tot 35.000 ton zullen hebben, in de eerste plaats aan dacht zal schenken aan krachtige bescher ming tegen luchtaanvallen. De ketel- en machinekamer dezer linieschepen, als mede de magazijnen zullen door bijzonder dikke stalen afdekkingen bomvrij ge maakt worden. De commandobrug, instru mentenkamer enz. zullen beschermd wor den tegen machinegeweer aanvallen van laagvliegende vliegtuigen. Deze nieuwe linieschepen, zullen wor den uitgerust met 8 a 12 stuks snelvuur- geschut en zes machinegeweren van zwaar kaliber voor het afweren van vlieg tuigen. Verder zal nieuw geschut worden geplaatst, waarbij de schotsnelheid bijna tweemaal zoo groot is dan bij het thans gebruikte geschut. De nieuwe linieschepen, die voorloopig niet den verzamelnaam King George V worden aangeduid, zullen behalve van stoomturbines ook van Dieselmotoren worden voorzien voor kruisdoeleinden, waarmee men hun actieradius tot 20.000 km denkt te verhoogen. In verband met financieele knoeierijen. De bladen melden, aldus een V.D.- bericht uit Tokio, dat het kabinet Saito heden zal aftreden, nadat het rapport van den minister van justitie Kokiama zal zijn ontvangen, waarin het aandeel vermeld wordt, dat eenige vroegere leden van het kabinet en een tegenwoordig kabinetslid gehad hebben in de bekende knoeierijen. Gisterenochtend heeft premier Saito een belangrijke bespreking gehad met eenige collega's, o. a. de ministers van binnenlandsche zaken, buitenlandsche zaken en oorlog. 3 J u 1 i. Het toeval wilde dat ik, Donderdag in Amsterdam vertoevend, denzelfden conducteur op de tram trof, die mij onlangs een zoo gezelligen, aï wisselenden rit verschafte. Van zijn zon nige humeur en zijn charmante karakter- eischenappen was ik de vorige maal al overtuigd geworden. Ik merkte echter dadelijk, dat er aan zijn complex van voortreffelijke hoedanigheden nog een nieuwe was toegevoegd. Toen ik op den wagen stapte, nam hij diep zijn pet af. Dit nu is een gebaar, dat voor het gilde der Amsterdamsche tramconducteurs een even volstrekt novum beteekent als de daarbij uitgesproken groet: Goeiendag meneer. U kunt in iedere stad van het land van den conducteur een groet, althans een wedergroet verwachten, behalve in Am sterdam. Speciaal de conducteur in de provinciestad, maar ook de goedgebouw de, gladgeschoren aristocraat, dien het Haagsche Trambedrijf erop nahou'dt, en die wel schijnt gerecruteerd te zijn uit de kringen van landadel of diplomatie, pleegt ons als een waardig gastheer te verwelkomen. Hun Amsterdamsche collega daarentegen heeft het, zelfs bij dagelijkschen omvang, nooit verder we ten te brengen dan tot een gereserveerd „Gójjedag". Terwijl ik over de sensationeele nieu wigheid napiekerde, waren we de volgen de halte genaderd. Er stapten een heer en een dame in. De conducteur nam twee maal diep zijn pet af: Dag mevrouw. Dag meneer. Hoe maakt u het mijnheer? Ik heb u al lang niet gezien. Toch hopelijk niet door rede nen van gezondheid? Ik moet verrast hebben gekeken, want een medepassagier ving mijn blik op en verklaarde: Ze hebben een aanschrijving gekre gen, dat ze uiterst beleefd en voorkomend tegen het publiek moeten zijn. Conducteur, stopt u aan de volgende halte? vroeg een dame. Ik zal even naar voren gaan om m'n maat te waarschuwen, zei hij. Bellen maakt zoo'n lawaai en die ouwe meneer daar vooraan is net even ingedut. De conducteur was even later in een charmant gesprek gewikkeld met een kereltje van 'n jajar of zes. Ben je zoet geweest op school, jon geheer? Ken je goed rekenen? Ken je de tafel van 213 al? Nee meneer, heb u een tramboekje? vroeg het jongmensch. Ik zal 'es voor je kijken. Hè, dat is nou jammer, d'r zitten nog tien kaartjes op. Nou affijn, weet je wat, vooruit, 't ls ook niet alle dagen Donderdag; die 1.10 pas ik wel bij. Hier, daar hê je het boekie. Daar vaart meteen het trambedrijf wel bij. Dat kan 't best gebruiken. En jij kan fijn conducteurtje spelen met jé vrind jes. Dat is toch veel échter dan 'n leeg boekie, soms niet waar? Wat doe je nou, conducteur? vroeg mijn medepassagier. Och meneer, 't gaat het bedrijf niet goed. We hebben zulke ontzèttend hooge ioonen, de onkosten zijn zóó groot, het vervoer loopt door de goedkoope taksjes zoo achteruit, dat er ieder jaar meer bij moet. Nou, dan draag je graag je steentje bij. Dag meneer, dag mevrouw, dag jon geneer, dan jongejuffrouw. Kom u eruit meneer, of moet ik u even dragen? Ja meneer, waar dat met ons bedrijf heen moet, ik weet het niet. Mijn medepassagier, een gevoelig man, wischte een traan weg: Weet je wat conducteur, zei hij, geef mij d'r nog maar eentje. U moet heusch in Amsterdam gaan trammen, 't Is er werkelijk een idylle ge worden. Onbelangrijke rectificatie: Eenige dagen geleden stond er op deze plaats een stukje, dat bedoeld was om te bewijzen, dat rhythmisch proza vrij is van de slechte eigenschappen van journalis tieke ulevel-rijmen. De drukfoutenduivel, die blijkbaar in dienst staat van de ule vel-partij, schiep er behagen in, het metrum, waaraan ik een ganschen zonni- gen Zondagmiddag naarstig had zitten vijlen, te vertoren, door op twee plaatsen eerewoord weg te laten. Ik ben gesteld op rehabilitatie. Bovendien mag ik aan nemen, dat zoo goed als alle lezers het bedoelde stuk proza in een lijst hebben opgehangen. Zij kunnen nu zelf de cor rectie aanbrengen. Onderstaande ge spatieerde woorden waren door zetter en corrector tezamen en in vereeniging smadelijk verduisterd: lo. Wat mijn opinie over spellings kwestie w e 1 zou wezen. 2o. Dat de lezers na een zin met „Bets" e r een met klets verlangen. U ziet: zeer onbelangrijk. Maar het zijn altijd kleinigheden, die onze nachtrust verstoren. „In verband met den huidigen toestand". Prins Foemina Konoje, de president van liet Hoogerhuis, die tijdens een goodwill-missie* besprekingen heeft ge voerd met president Roosevelt en andere vooraanstaande personen in de Veree- nigde Staten, heeft plotseling zijn reis plan verandern en naar huis getelegra feerd, dat prinses Tsjioko en haar beide dochters hun voornemen op t!> Juli naar Amerika te vertrekken moeten opgeven. Konoje wordt op 1 Augustus te Joko- hama verwacht, De overhaaste terugkeer van den Prins wordt van groot belang geacht met het oog op den huidigen toestand.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2