JOH. MÓS, DE WASCH UIT HUIS Den Helder als isschersplaats BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 JULI 1934. DeNederl oorlogsschepen te Koningsbergen. MEDICUS EN PRAKTICUS HEBBEN ELKAAR DE HAND GEREIKT door W. Uit het .politie-rapport. Mishandeling. zal ook voor U een groote voldoening zijn, mits U van tevoren verzekerd bent dat ge Uw wasch altijd zonder fouten weer terug ontvangt Deze waarborg kunnen wij geven, daar vermissingen en het terug ontvangen van verkeerde goederen bij ons uitgesloten is STOO&1 WASSCHERIJ „INSUUNDE" DEN HELDER Nieuwe „veredelde' Kermis. Een overzicht van het Kermisterrein. Onmuzikale botsing met muzikanten. Onze garnalen-uitvoer naar Frankrijk. De ziekte van Z. K H. Prins Hendrik. Prinses Juliana te Londen hadden we voor de interpretatie van den hekenden „Czardas" uit „Der Geist v. d. Woiwode", een stuk -waarin van den di rigent ook nog wel het een ander gevergd werd. Deze Hongaarsche dans werd zeer temperamentvol gespeeld; vooral het tweede deel, rnet zijn wild en onstuimig karakter, kwam er kranig uit. Buiten deze nummers hoorden wij nog een 3-tal marschen (w.o. de populaire „Feest- marsch" van v. d. Glas) en de Donau- sagen-wals van Fiujik, met zijn kleurige introductie. Al met al een uitvoering, waarvoor men respect moet hebben en waarin het corps zich van zijn beste zijde deed kennen. Den heer Lugtenburg en zijn schare ons com pliment voor wat gepresteerd werd. STOOMW ASSCHER1J H. ROOVERS. Twintig jaar geleden vestigde zich de heer H. Roovers op den Kanaalweg, waar hij op uiterst bescheiden schaal een wasscherij begon. De zaak was primitief ingericht met enkele kleine machines, die met handkracht moesten worden bediend. Geleidelijk groeide het bedrijf en jaar later kon in de Paardenstraat een bedrijfje worden geopend, waarin meerdere en betere machines. Thans heeft de heer Roovers van de gemeente een terrein gekocht, gelegen nabij de Soembastraat, groot iioo Ms, waarop een groot en modern ingericht bedrijf is geopend. Ver schillende nieuwe machines werden hier geplaatst, een nieuw systeem waschketel, een mangelmachine, een strijkmachine, alle volgens de nieuwste systemen, waar door de zaak thans aan alle mogelijke eischen kan voldoen. Het gebouw zelf beslaat een oppervlakte van 250 M2, zoo- dat er gelegenheid is voor uitbreiding. Licht en lucht is er in' overvloed, en ruimte voor verdere uitbreiding eveneens, Laten wij hopen, dat dit Heldersche be drijf een periode van nieuwen bloei tege- moetgaat 1 „ONS -WEEKBLAD". Het officieel orgaan van de Heldersche Radio-Centrale mag zich iedere week in stijgende populariteit verheugen. Regel matig neemt het aantal lezers van dit aardige blaadje toe. Hoe kan het ook anders? Behalve het geheeie radiopro gramma voor de week vindt men een aardig, leesbaar hoofdartikel over „Luis teruurtjes", interessant nieuws, o.a. over Jazzmuziek, een uitgebreide kinderrubriek van Oom Willem (en er zijn heel wat raadselvriendjes en vriendinnetjes, zoo veel, dat ze den Kindervriend van de Heldersche Courant jaloersch zouden maken als-ie het wist, maar wevertellen het hem niet, hoor!) Dan de rubriek „Waar de vrouw belang in stelt". Dat is natuurlijk op het oogenblik in reis- en vacantiekleeding, en daarover vindt zij heel wat wetenswaardigs. Niet te ver-- geten het feuilleton „Liefde in de Stu dio". Dat 'yé nu bijna aan het eind. Een proefnummer vraagt u wel aan, nietwaar? Adres Bureau Held. Crt. De ontvangst. De bemanningen van de in de 'haven Van Koningsbergen liggende Nederland- sche oorlogsschepen, zooals de Berlijnsche bladen eerst Zaterdagavond meldden, zijn Donderdagavond ontvangen in de Stadt- halle. Behalve regeeringscommissaris Xoch waren talrijke vertegenwoordigers van leger en vloot, van stedelijke autori teiten, van de S.A. en S.S. aanwezig Opperburgemeester Weber heette do gasten welkom. Oost-Pruisen, zeide hij, heeft de taak een brug te zijn naar Oost Europa. Ook wees hij op de cultureele be trekkingen welke gedurende eeuwen tus- sehen Nederland en Oost Pruisen hebben bestaan. Wij hopen, dat de gasten uit Ne derland het contact met den Duitschen mensch van nationaal socalistische gezind heid zal vinden. Deelt, zeide spr., uw va derland mede dat Duitschland het hoofd weder rechtop draagt, dat het weder in bet volk gelooft, dat is het werk van den Leider. Spreker besloot zijn rede met een drievoudig Sieg Heil op Koningin Wilhel- mina, het Nederlandsche volk en de Ne- derlandsche vloot. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, voerde kapitein ter zee Helfrich, comman dant van het Nederlandsche eskader, het woord, eerst in het Nederlandsch, daarna in het Duitsoh. Het bezoek, zeide hij, geeft een tastbaar bewijs voor de sympa thie welke het Nederlandsche volk voor het Duitsche heeft. Wij zijn vol bewonde ring voor het volk dat na een dergelijke harde beproeving thans herleeft. Indien liet Duitsche volk het voorbeeld volgt van zijn marine, welker trotsche daden in den oorlog wij hebben bewonderd, dan kan het slechts weinig verloren zijn. want AKKER-CACHETS kunt Ge nu altijd bij U dragen in zoon klein plat practisch metalen zak- doosje met 3 "AKKERTJES". Ze komen telkens van pas, want ze helpen verrassend snel bij hoofdpijn, kiespijn, migraine, spier pijnen, zenuwpijnen, vrouwenpijn. ZakdoosMGïazen buis mei 12 «tuks slechts 52 cent 20 cent Ge kunJ hieruit 4 Uw zakdoosjo vullen ovengenoemde prijs w«_rU. vc. uoogd beslag vooi Omzet-belasting Zou er wel een plaats aan te wijzen zijn, die meer mogelijkheden bood als centrum van een vi^schersbedrijf dan Den Helder. Rondom door water omgeven, met een uitstekende haven. Een omgeving, die de mogelijkheid laat van verschillende soorten van visscherij op verschillende tijdstippen van 't jaar. Het bezwaar van afstand wat betreft bet afzetgebied, mag haast in den tegenwoordigen tijd met alerlei snelverkeer niet meer gelden. Van dat standpunt bekeken moet Den Hel der visschersplaats blijven en 't hbngt maar van de voortvarendheid en de ener gie van de inwoners van Den Helder af, of dit visschersbedrijf een kwijnend be staan zal tegemoet gaan, dan wel zich zal weten op te werken tot een behoorlijke bestaansmogelijkheid voor velen. Maar dan zal er meerdere belangstelling moe ten komen voor dezen tak van bedrijf, belangstelling, die zich niet alleen uit in diverse besprekingen, maar die uit daden blijkt. Vergaderingen en besprekingen over de visscherij zijn goed, maar ze moe ten iets daadwerkelijks ten gevolge heb ben. In 1933 zijn er zeer vele besprekinij gen over de visscherij gevoerd. In schier geen enkel jaar zooveel: vergaderingen van de Economische Commissie van de Gemeente Den Helder, van de Kamers van Koophandel, van het Departement van Handel en Nijverheid. Dit allés wekte de verwachting, dat er wat zou gaan ge beuren, maar 't schijnt of de beschre- kingen gekomen zijn op het doode punt, want van werkelijke resultaten is tot he den niets gebleken. Toch mag deze be langstelling niet uitsterven als men het belang van Den Helder op 't oog heeft. Ernstig zal men zich hebben te beraden, wat er gebeuren moet, om dit kwijnend bedrijf weer tot meerderen bloei te bren gen en zoolang daar geen heusche pogin gen toe zijn aangewend, mag men zich van die taak toch niet ontslagen achten. De vischhandel zal zich in 't bijzonder weer moeten inspannen om terug te win nen, wal verloren ging, zij het dan ook door het winnen van afzetgebieden in eigen land, maar ook de visschers zullen zich moeten beraden, dat zij zich om des broods wille meerdere moeite moeten ge ven om aan de verlangens van den han del tegemoet te komen. Innige samen werking tusschen deze beide groepen is van 't allergrootste belang. Een bloeien de vischhandel is brood voor den vis- scherman, en omgekeerd een geregelde aanvoer van viscb, maakt het den han delaar mogelijk er een vaste clientèle op na te houden. Van een dergelijke samenwerking is inderdaad nog niet veel te bespeuren. Geluklcig zijn thans de visschers in een vereeniging georganiseerd, welke ver eeniging niet een englastig standpunt in neemt om alleen maar de belangen der visschers te zien,maar die beseft, dat al leen maar bloei verwacht kan worden, wanneer door onderlinge samenwerking met den handel en met allen die met het visscherijbedrijf in aanraking komen, ge streefd wordt naar middelen om het kwij nend bedrijf weer op te werken. We lezen in de statuten van die ver eeniging, dat zij het doel, de behartiging van de directe en indirecte belangen der visschers in 't algemeen, zal trachten te bereiken door: a. het bespreken van visscherijtoestan- den; b. het beramen van middelen om langs ordelijken weg, waar noodig, verbete ring te brengen; c. het zenden van adressen aan autoritei ten en colleges over onderwerpen, de visschers-, vischhandel- en visscherij- belangen rakende; d. het doen instellen van deskundige onderzoekingen naar visscherijtoe- standen en den vischhandel; e. het medewerken met andere ver-ecni- gingen, die hetzelfde doel beoogen en dit door dezelfde of dergelijke midde len trachten te bereiken; f. alle andere volgens de wet geoorloof de middelen, die aan het doel bevor- hjk zijn. Het streven van deze vereeniging moet dus eigenlijk ieders sympathie wegdra- geven. De visschers te organiseeren is een moeilijke taak. Vrij en ongebonden als deze mensehen steeds geweest zijn, een ieder koning op zijn eigen schip, valt het niet mee nu allen in één verbond te krijgen en ze in een zeker gareel te doen loopen. 't Is echter een dringende nood zakelijkheid en de visschers zullen moe ten leeren, dat op die wijze alleen iets ten goede voor hen zal kunnen worden be reikt. Dat is trouwens in de twee jaar van het bestaan van deze vereeniging wel gebleken en successen zijn niet uit gebleven. Maar het gestelde doel is bij lang na nog niet verwezenlijkt. (Wordt vervolgd). INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 26 Juni—3 Juli. Nieuwe zaken: Texel. Kamphuis "Bosch en Zee«, de Koog 48 d, pensionbedrijf. Wijzigingen: W i e r i n g e n. N.V. Aannemings Mjj. Volder's Hei werken, Molgerdijk 21, verplaatst naar Leiden. Door een inwoner dezer gemeente werd aangifte gedaan, dat hij hedenmiddag is mishandeld door een fruitkoopman. Een onderzoek wordt ingesteld. Na twee jaar weg te zijn geweest, is de aloude Heldersche kermis thans wederom in eere hersteld. Voorwaar, wel een uni cum in een gemeente, omdat de kermis toch eigenlijk behoort tot een afgesloten tijdperk uit een vorige generatie en een terugkeer daarvan dus in zekeren zin zal worden gevoeld als reactionair. Men kent de motieven, die B. en W. en tenslotte den Raad tot het besluit 0111 de kermis weder in te voeren, hebben geleid, mo tieven, welke van zuiver materieelen aard waren, omdat men de opbrengst dei- staangelden voor het sluitend maken der begrooting nu eenmaal noodig had. Inder tijd was er voor de afschaffing slechts een geringe meerderheid, wij meenen zelfs, dat het een dubbeltje op zijn kant kas, en omgekeerd, was de weder-invoe- ring dit jaar ook op het randje af van te worden verworpen. Intussehen, de kermis is terug gekeerd, zij het dan in „veredelden" vorm. Eerlijk gezegd, wij begrijpen die „veredeling" niet te best: er werd in den Raad gezegd, dat men allerlei lugubere straattypen, die in zoo'n kermisweek door de stad zwierven, zooveel mogelijk zou weren, en men gaf er den naam „feest- week" aan. Thans, nu de verschillende in richtingen er staan, blijkt, dat men ze zooveel mogelijk over de stad verspreid heeft; hier staat wat en op een ander ge deelte staat wat anders, tot zelfs Sta tionsplein en Prins Hendriklaan toe zijn nu bezet met inrichtingen. Wij vreezen met groote vreeze, dat deze plaatsing tot groote teleurstelling zal leiden: indien het publiek niet de beschikking heeft over een kermisterrein, waar alles z.joveel mogelijk is geconcentreerd, zooals toch bij de oude kermis het geval was, zal het er weinig of niets voor voelen louter ter wille van die kermisvermakelijkheden van het eene einde der stad naar het andere te loopen. Om er maar over te zwijgen, dat er voor de stoomcaroussel, de groote attractie van een kermis, dit maal geen geschikte nlaats was. Laat ons het beste ervan hopen: voor dit jaar althans is een vrij groot bedrag aan staangelden ontvangen en wij kunnen niet anders dan den wensch uitspreken, dat de verschillende exploitanten een voordeelige „feestweek" zullen hebben. Op het plein van den Singel is een reusachtig bouwsel verrezen, dat ten zeerste de aandacht trekt van de jeugd. Het Westplein zelf is volgebouwd met allerlei inrichtingen; het grasveld is hier tevens grondig en afdoende vernield, maar daarover behoeven onze lezers niet te jammeren, want dat was toch ten doode opgeschreven. Destijds is dat grasveld daar aangelegd in afwachting van de de finitieve bestemming van het Westplein, en nu daar binnenkort het groote Zee helden-monument zal komen, krijgen we daar een gansch andere toestand. Dit mo nument zal een aanzienlijk deel van het Westplein in beslag nemen! er komen trappen omheen, enz., zoodat dus het be staande grasveld toch niet kon worden gehandhaafd. De jeugd heeft hier de laatste dagen haar tenten opgeslagen en scheen van plan er vrijwel doorloopend te bivakkeeren. Maar wie meent, dat het enkel jongeren waren,die er hun tijd zoekbrachten om naar het oprijzen van dit bouwwerk te kijken, vergist zich: mochten zij dan al hoofd schuddend over zooiets hun opmerkingen maken, evengoed als de jongens en meisjes blijven ook zij staan om stuk voor stuk de voltooiing te kunnen vol gen. De eerste avond van de Feest week. Het is den eersten avond al gebleken dat do kermis in officeele taal »feest- week« genaamd, nog niets van haar po pulariteit heeft ingeboet. De Heldersche burgerij heeft haar be groet als een welkome vriendin, als een gast, die de zoo zeer gewenschte afwis seling in de dageljjksche sleur brengt. Nu was die begroeting niet zéér uit bundig, trouwens dat is een eerste of hernieuwde kennismaking zelden. Het was gisteravond grootendeels de nieuws gierigheid, die onze stadgenooten ter kermis voerde, het was een verkennings tocht, een ,,'s kijken wat er te koop is". Die onderzoekingstocht zal ongetwijfeld meegevallen zijn, veronderstellen we, want er is heel wat te koop. Naast oude, toch nog steeds gewilde attracties als draaimolen, Turksche schop, schom melschuitjes, zjjn er ook eenige noviteiten voor Den Helder. En de voornaamste daarvan is ongetwijfeld de »Himalaya- baan« op den Singel, een geweldig bouw werk van hout en ijzer, dat je per 4- persoons auto karretje doorkruipt en even later doordreunt, op een manier, die je dpir adem afsnijdt. Dat is natuurlijk de sensatie... eigenaardig toch! De Singel en het Westplein waren gisteravond de brandpunten.... en zij zullen het de heele week we! blijven ook. Want vindt men er, behalve de Hima- laya niet de andere geweldige attrac- jties als een Vroolijk Rad«, de Wembley- 'glijbaan, het Lachpaleis, de motorduivels tegen den steilen wand, enz. Hier zullen deze week de meeste dubbeltjes en kwartjes rollen (de crisis is hier ten eenenmale afwezighier gaat men van een siddering in een uitbundigen lachaan val over, kortom hier waait de echte kermisjool. Het experiment van de ge- ,meente om op ver van elkaar gelegen pleinen iets neer te zetten, dreigt .zooals verwacht werd op een misluk king uit te loopen. Althans voor de stand houders, die er hun dure belastingcentjes voor neergeteld hebben. Op het Kerk plein heeft de draaimolen, het eenige kermisgeneugt hier, nagenoeg niets te doen, op het Molenplein, waar o.m. Log- gen's bekende poffertjeskraam staat, was het slapjes. Natuurlijk... wie gaat b.v. van de Prins Hendriklaan of het West plein nu eens even naar het Kerkplein om daar in een draaimolen te gaan draaien of van hier naar het Molenplein, om pof- ffertjes te savoureeren? Op het Stationeplein, waar men o.m. pp de bekende fietsjes kan rondtollen en in de Prins Hendrik laan waar gelegenheid ie over bestaat door middel van nougat (Stuvé), paling, ijs en diverse zoetig heden den inwendigen monsch te ver sterken of de maag over te belasten, is het zeker druk geweest. Om 11 uur nog Was het een druk va-et-vient hier, de liefhebbers aan de „vliegtuig"-sport waren talloos. Het doet eigenaardig aan den Kanaal- weg zonder kramen te vinden, dat was je zoo gewoon, dien schuivelenden stroom fan dringende menschen richting Post- brugWestplein en de tegenstroom. J Summa summarum is de eerste kermis dag voor den gemiddelden standhouder geen slechte geweest, blijft het bezoek en de vertering zoo, dan mag er ge zien den druk der tijden niet geklaagd worden. Men amuseere zich, ieder naar zijn ver- riiogen, op de komende dagen van de herleefde Heldersche kermis i I In Casino. In Casino werd Zondag en Maandag Opgevoerd door het gezelschap Cor Ruys het blijspel „De vier Müllers". Jammer genoeg was de belangstelling niet van dien aard als redelijkerwijs had mogen Verwacht worden. Casino,* dat bezig is zichzelf een nieuw kleed aan te passen, Vertoonde een smaak- en stemmingsvol bekleede koffiekamer die reeds thans een mooi aspect bood. Naar wij vernamen, staan nog meerdere vernieuwingen op het programma, zoodat wij den a.s. winter een totaal vernieuwden muzentempel Vinden. Wij komen er t.z.t. wel nader op terug. 1 Heden- en morgenavond een kluchten van Donderdag af de revue van de 5 D's. Hierover op een andere plaats een en ander. Een aanwinst voor het Konings- i plein. Dat is ontegenzeggelijk de fraaie inrich ting welke de firma Laan hier binnen de palissadeering van het terrein der Spoor wegen aanbracht: een inrichting voor den verkoop van de bekende producten, die natuurlijk nu in deze kermisweek zeer druk bezocht wordt, maar die ook onge twijfeld in de komende weken en maan den in een behoefte zal voorzien en waar vfelen zich ongetwijfeld voor een „fris- schen hap" zullen verdringen. Alle hulde voor dit smaakvolle gebouw 1 De Maandagmorgen, die begon met de gebruikelijke keuring der diverse orgels en andere muziekmakende instrumenten, die met zoo'n gelegenheid onze stad met hun bezoek vereeren, bracht drukte en levendigheid in de Prins Hendrik laan, maar gaf helaas ook aanleiding tot eenige strubbelingen met de politie. Wat is het geval? Indertijd is aan de woonwagen kampen medegedeeld, dat ditmaal geen straatmuziek op de kermis wordt toege laten (enkele uitzonderingen daargelaten). Niettemin waren toch pl.m. 80 van deze menschen naar Den Helder gekomen op hoop van zegen. De vergunning werd natuurlijk niet verleend, hetgeen aanlei ding was voor verzet hunnerzijds. Ver schillenden wilden zich niet verwijderen zoodat de politie hier moest optreden. De politie wist met eenige moeite den stoet tot buiten de gemeente te krijgen, maar aan de Bassingracht wisten enkelen te ontsnappen en de Binnenhaven op te vluchten. Zij werden door auto's achter volgd. De geheeie stoet werd tenslotte terug gedreven tot aan het woonwagenkamp. In den namiddag gingen enkelen hunner naar Maatschappelijk Hulpbetoon, waar zij evenwel niet werden ontvangen, en dit gaf aanleiding tot eenige relletjes op de Kerkgracht. Een politiepost is thans nabij de Bas- culebruggestationeerd om de recalcitrante elementen in bedwang te houden. EEN KERMISONGELUK. „Het vroolijke rad", op het Westplein, waar het den ganschen avond tjokvol was, bracht een tweetal meisjes, die zich daar vermaakten, op tamelijk onzachte wijze in aanraking met elkander. Zóó ernstig was voor een harer de botsing, dat zij be wusteloos neerviel en naar den politie post aan den Singel moest worden ver voerd. Gelukkig heeft het avontuur geen ernstiger gevolgen gehad. MEYER HAMEL'S REVUE 1934. „DAT DOET DE DEUR DICHT". Na de succes tournee van Meyer Ha mers revue „De Bilt seinthet vorige jaar, komt thans van Donderdag af, zooals wij reeds mededeelden, de Revue: „Dat doet de deur dicht", kortweg de 5 D's revue. Niemand minder dan de beroemde Loui- sette zal deel uitmaken van het ensemble. Naast Louisette zal de bekende en gevierde humorist Kees Pruis als revue-komiek optreden, en alsof deze twee niet vol doende waren, om een zaal den geheelen avond te laten gieren van het lachen, heeft de directie wederom de beste Hollandsche revue-komiek Sylvain Poons gereënga- geerd. Naast dit drietal sterren komt verder nog het geheeie gezelschap, bestaande uit vele goede bekenden van het vorige jaar, zooals Jan Blok, Sophie Köhler, enz. enz,, terwijl aan dit ensemble nog zijn toege voegd de bekende actrice Marie Hamel, de radio-zanger Arn. Stanowsky en de lieftallige soubrette Tilly van Vliet. Alex. Ludowsky, met zijn twaalf perfect geschoolde girls, zullen wederom dansen, terwijl een aantal revue-schoonheden als mannequins hun medewerking zullen ver- leenen. Door het groote succes van het vorige jaar aangemoedigd, zal Tatjana Tamarova, ie solo-danseres van de Kon, Vlaamsche Opera, wederom als gast en solo-danseres optreden. Een schat van costuums, ontworpen door de Parijsche kunstenaars en gedragen door een keur van meisjes, zullen u gratie en schoonheid brengen, terwijl aan de decors en lichteffecten zooals steeds de grootste zorg is besteed. Het orkest staat onder leiding van den bekenden kapel meester Pim de la Fuente, terwijl het geheel onder persoonlijke leiding en regie van Meyer Hamel ten tooneele zal worden gebracht. Rest ons nog te vermelden, dat de ge heeie pers unaniem schitterend over deze revue heeft geoordeeld. WEER EEN „CRACKFREE"- PRIJSVRAAG. Thans kunt u wederom meedoen aan een aardige prijsvraag, uitgeschreven door den fabrikant der bekende Edel- stijfsel sCrackfree*, zooals omschreven in de advertentie in dit blad. De goede oplossers komen wederom voor aardige prijzen in aanmerking. Door den heer Van de Bilt werden aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het contingent gar nalen (waaronder nog begrepen kreeften en langousten) voor invoer in Frankrijk voor het tijdvak van 1 Januari tot 30 Juni voor ons laud is bepaald op 145.000 kg? 2. Is de Minister niet van oordeel dat dit contigent, indien bepaald naar den gemiddelden invoer 19281932, belang rijk hooger had moeten zijn? 3. Kan de Minister ook meedeelen wat de oorzaken zijn, dat het toegestane con tingent zoo klein is, immers 145.000 kg tegen België, met veel minder visscherij, 425.000 kg? 4. Heeft de Regeering, waar de dag bladen dit contingent reeds eind Januari publiceerden, tijdig stappen gedaan om voor ons land een hooger contingent te verkrijgen 5. Is het den Minister bekend, dat ons contingent reeds op 1 April was bereikt en is Z.Ex. bereid stappen te doen, die onzen thans lam geslagen export van garnalen en de visscherij derzelve weer op de been zouden kunnen brengen? 6. Acht de Minister het niet gewenscht dat bij het voeren van besprekingen met het buitenland over vaststelling van con tingenten als dit ook rechtstreeks bij het vak betrokkenen aanwezig zijn? DE GEDENKSTEEN VAN ADMIRAAL DE RUYTER. Een lezer schrijft ons: Als logé in Den Helder heeft mij ge troffen de uitbreiding en verfraaiing uwer stad. En de Heldersche Conrant bij mijn familie lezend, constateer ik, hoe uwe redactie medewerkt om bekendheid aan dit alles te geven. En het is daarom dat ik op iets uw aan dacht wil vestigen, dat u misschien ont- gaan is, maar wat den bezoeker en vreem deling treft. Als men over Den Helder leest, vindt men ook, dat in het huis waar Admiraal De Ruyter vertoefde, alvorens lui met zijn LUTJEWBNKEL ROOf&SOTER O.,75 PER POND KONIJN, SPOORSTRAAT vloot zee koos, een gedenksteen is aan gebracht. De bezoeker, die naar dit huis en ge denksteen wil gaan kijken, komt teleurge steld uit. Bii het Hoofd tegenover het Marine- gedenkteeken vindt lui een huis, waar in den muur een marmeren plaat is aange bracht. Maar die plaat is voor de helft bedekt door een zonnescherm, zoodat de helft maar leesbaar is en dat gedeelte nog niet eens duidelijk, omdat het verguldsel der letters verbleekt is. De Commissie, die indertijd gezorgd heeft voor de plaatsing van dezen steen, zal niet vermoed hebben, dat hun werk zóó door het nageslacht zou gewaardeerd worden. En ten opzichte van den Admiraal De Ruyter en ons Zeewezen getuigt het ook niet van veel piëteit. Misschien als uwe redactie hier eens in de Heldersche Courant de aandacht op vestigt, dat dan dezen gedenksteen wat beter lot beschoren wordt. Zondagavond minder gunstig. Omtrent den toestand van den Prins Zondagavond half elf het volgende com muniqué uitgegeven: De toestand van den Prins was van avond wat minder gunstig, in verband met een lichte temperatuursverhooging. Gisterenmorgen werd omtrent den toe stand van den Prins medegedeeld: De Prins heeft een rustigen nacht ge had. De toestand was vanmorgen naar omstandigheden bevredigend. Nader is gisterenmiddag medegedeeld: Na een eenigszins onrustigen voornacht heeft Z.K.H. zes uur onafgebroken en rustig geslapen. De gisteren gemelde tem peratuursverhooging is nog niet geheel geweken. Een zeer lichte hartvliesontste king. als gevolg van den oorspronkelijken aanval van hatrzwakte, maakt absolute rust dringend noodzakelijk. In vele Haagsche kerken is Zondag tij dens de godsdienstoefening Prins Hen drik in het gebed herdacht en is voor her stel zijner gezondheid gebeden. De Koningin woonde de avondgods dienst bij in de Bethlehemskerk aan de Laan van Meerdervoort, waar ds. Wes tenburg voorging. Omtrent den toestand van den Prins werd gistermiddag nog meegedeeld: De geconstateerde, zeer lichte hart- viiegontsteking is geenszins van dien aard, dat reden tot bijzondere ongerust heid aanwezig is Zondagochtend woonde Prinses Juliana in de oude Nederlandsche kerk van Austin Friars de godsdienstoefening bij. De Lon- densclie predikant, Ds. J. van Dorp, las uit het boek van Jesaja hoofdstuk 40, vers 1 tot 17 voor. Zijn preek, waarin hij echter ook nog van andere teksten uit Jesaja ge- mag maakte, was geeaseerd op Jesaja 45 vers 5 en 6: Ik ben de Heere, en niemand meer, buiten mij is er geen God: ik zal u gorden, hoewel gij mij niet kent." Gezon gen werd uit de Gezangen 36, 22 en 266. In zijn gebed gedacht de geestelijke ook de ongesteldheid van Prins Hendrik. Na den dienst begaf Prinses Juliana zich naar de consistoriekamer, waar Ds. Van Dorp's dochter haar een fraaie bouquet aanbood, de Prinses zich eenigen tijd met den predikant onderhield en het bezoe- kersboek teekende. Behalve door de Prin ses en haar gevolg, den heer Baud en de dames De Branw en Tets, werd de dienst bijgewoond door den heer en mevrouw De Marees van Swinderen, den heer en me vrouw Bosch van Rosenthal, den heer en mevrouw De Meester en vele leden der Nederlandsche kolonie. De correspondent van de „Nw. Rolt. Crt." te Londen telefoneerde gisteren ochtend: Naar ik verneem, beeft Prinses Juliana, na geruststellende berichten uit Den Haag, besloten haar verblijf te Londen niet af te breken. Zaterdag woonde zij te Hurlingham den polowedstrijd van de Engelscb-Amei'ikaansche ploegen bii van welke beide de Amerikanen door Prinses Aliee beschikbaar gestelden beker won nen. Nader wordt gemeld: Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven om a.s. Woensdag haar verblijf in Engeland te onderbreken voor een bezoek aan haar vader. Bezoek aan Nederlandsche hcfjes. Met klein gevolg en vergezeld van den heer en mevrouw van Swinderen heeft Prinses Juliana vanmiddag het voorge nomen bezoek gebracht aan de Neder landsche hofjes te Charlton, waar in eigen kleine woningen 22 Nederlandsche oude mannen en vrouwen wonen. Bij haar ont vangst werd do prinses door de oudste bewoonster, juffr. de Roo, een bouquet aangeboden. De prinses bezocht, begeleid door mevrouw van Bakel alle buisjes een voor een en onderhield zich vriendelijk met elk der inwonenden. Voor ieder der vrouwtjes had de prinses een bouquet rozen en voor elk der mannen een pakje tabak meegebracht. Voor de oudjes was het de dag van hun leven geweest. In Nederland zouden wij zoo iets nooit hébben beleefd, zei er een.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6