«JOH. MOS, DE WASGH UIT HUIS Nette Heldersche menschen gen huis STOOMWASSCHERIJ „INSULINDE" DEN HELDER GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 JULI 1934 Uit de Kenaustad zal ook voor U een groote voldoening zijn, mits U van tevoren verzekerd bent dat ge Uw wasch altijd zonder fouten weer terug ontvangt Deze waarborg kunnen wij geven, daar vermissingen en het terug ontvangen van verkeerde goederen bij ons uitgesloten is Het ongeluk op de Larensche kermis. Dlawnurg Buitenland Binnenland Belangrijke diefstal van geld en effecten te VGravenhage. Roofmoord Onbewaakte overwegen Een bomaanslag op het Duitsche consultaat te Valencia. Drie Canadeesche Indianen ter dood veroordeeld. Een vierde broer, die ook van dezen moord wordt verdacht, is sedert stokdoof geworden en daar hij ook niet kan lezen, was het onmogelijk, hem aan het verstand te brengen dat hij beschuldigd werd. Het is nog niet zeker, wat men met hem zal aanvangen. In West-Canada heeft de behandeling dezer zaak veel beroering gewekt en andere Indianen hadden duizenden dol lars voor de verdediging bijeen gebracht. DE VALSCHE MUNTERSBENDE. 3 J u 1 i. Alexej Rykof is een agent provocateur. Men kan er geen anderen naam voor bedenken. En als wij morgen nog geen diplomatieke betretkkingen on derhouden met de Sovjetregeering, mag men dat hier te lande ook vrij en onbe vreesd zeggen. Alexej Rykof is namelijk de Russische volkscommissaris voor het Verkeerswezen. Ja, een agent provocateur. Noemt u het anders? In Rusland correspondeert men net zoo goed als hier. Het eenige verschil is, dat men de brieven schrijft op papier, dat bij ons voor pakpapier gebruikt wordt en dat ze mesetal niet aankomen. (In dat ge val is het tenminste een troost, dat men geen duur papier heeft gebruikt.) De Rus nu, is een geduldig mensch. En voor zoo ver hij het niet is, leert hij wel, het te worden. Niet ontvangen? Nitsjewo. Dan nemen we een nieuw stuk pakpapier, en sturen het ditmaal per expresse. Maar ook dat blijkt soms niet afdoende. Niet steeds is het de aanhouder, die wint. Uit een onderzoek is gebleken, dat de bestel ling van een gewonen brief in Moskou twee dagen of meer vergt, de bezorging van expressebrieven 19 uur. Als ze ten minste aankomen. Want onze Tante Pos blijkt, in vergelijking met haar Russische collega, een Vliegende Hollandsche te zijn. Wat heeft nu Alexej Rykof, de Russi sche Volkscommissaris voor Verkeers wezen, gedaan? Hij heeft achttien proefbrieven gepost, om te kijken wat er in Rusland gebeurt, als je correspondentie op de bust doet. Hij weet het nu: 10 van de 18 bereiken niet hun bestemming. Hinc lacrymae, mag ik hier wel tus- sohenvoegen, om te maskeeren dat ik geen Latijn ken. Wat Alexej Rykof deed, is niets anders dan: provocatie; uitlokken tot misdrijf. Want deze achttien brieven hoefden niet per opst te gaan. Een minister heeft bodes genoeg om ze te laten bezorgen. Hij heeft secretarissen genoeg om zijn mededeelingen telefonisch te laten over brengen. En overigens zullen de mede deelingen in die brieven wel volkomen onbelangrijk zijn geweest, want anders vertrouwt een Rus ze immers niet aan de post toe! De objectiviteit (die in een dictatoriaal geregeerd land te eenenmale zoek pleegt te zijn) gebiedt overigens te zeggen, dat als 10 van de 18 niet hun bestem ming bereiken, toch altijd nog 8 van de 18 wel bij den geadresseerde arri veerden. Dat is nog niet zoo gek. Alles is betrekkelijk! Een jager keerde eens van de leeuwenjacht terug. Hoe was het? vroeg een vriend. Reusachtig! zei de jager En hoeveel leeuwen heb je neer gelegd? vroeg de vriend. Geen één, was het antwoord. Dat is ook niet veel! spotte de vriend. „Nóu. vind je? zei de ja ger, „voor lééuwen...Zoo kan men zeggen: 8 van de 18 is voor Europa niet veel, maar voor Rusland....! De te Stuttgart en Halle aan de Saaie gearresteerde valsche munters behoor den tot een bende, welke over geheel Duitschland heeft gewerkt. Een der ze tels van de bende was Colberg. Op de markt te Halle werden twee leden der bende gearresteerd. De leider der bende vluchtte per auto naar Hannover, waar hjj werd gevangen genomen in een villa, waar een valsche munterswerkplaats ge vestigd was. Te Stuttgart is een echtpaar gearresteerd, waarvan de man 7000 val sche marktbilletten in de voering van zijn colbert had verborgen, terwijl in een pakhuis van opgeslagen meubelen val sche markbilletten tot een bedrag van 3000 M. werden aangetroffen. De leider van de Oekrainische bank te Zolkiew, Antoine Humen, is in den afge- loopen nacht door verscheidene revolver schoten getroffen en gedood. Men vermoedt, dat Humen, die lid was van een Poolsch-Oekrainische vereeni- ging, het slachtoffer is geworden van Oekrainische terroristen. hoofd getroffen en bewusteloos opgeno men. Zijn broeder werd een arm verbrij zeld. Beiden werden opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Woerden, alwaar de arm van het eene slachtoffer geampu teerd werd. ruststellende verklaringen over den poli- tieken toestand gegeven, na de opsom ming van de getroffen maatregelen. Voor een man als Goebbels, die misschien niet in alles de koersverandering van den lei der goedkeuren kan, en o.m. publicatie van Von Papen's rede tegenhield, was de radiorede uitermate kalm en bezadigd. Zoo is thans misschien in Duitschland de eerste stap naar buiten voor een koers verandering gedaan. De radicale S.A.- mannen hebben van de terreur van hun eigen leider nu zelf een proefje geno men; voor de toekomst wordt hun in zijn nieuwe decreten duchtig de les gelezen. Zal hiermee de oproerige geest in de S.A. bezworen zijn en zal de bovenlaag in den zich naar het fascisme ontwikkelden staat nu meer vrijheid van beweging krijgen? Zal Hitier, die misschien voor een com promis met de kerk, na zijn bezoek aan Mussolini, te vinden zal zijn, echter ook tot toegeving bereid zijn, waar het de Jo den betreft? Zal men Amerika in alles zijn zin kunnen geven? Dat is de groote vraag. Van haar beantwoording hangt het lot van Duitschland af en ook het ver der bestaan van het fascisme in midden- Europa. Uit alles blijkt echter hoe langer hoe meer dat de Duitsche politiek geleid wordt, niet door één persoon, noch Hitier, noch Hindenburg, doch door een sterke kring van belanghebbende groepen en klassen, die op den grondslag der reali teit staan en de dictatuur van Hitier in het Derde Rijk gebruiken. Eén persoon zou trouwens, als zuiver vertegenwoordiger van deze groepen, in het huidige Duitschland nog niet kunnen regeeren. EEN VERMETELE ROOVERSSTREEK, Een 24-jarig student te Barcelona heeft Zaterdag met behulp van de politie een Herhaalt zich Na de valpartij van den motorrijder Walker, die Maandagmiddag met zijn mo torfiets in een z.g. stijl wand, een kermis inrichting op de kermis te Laren (N.H.) Is neergestort, is Dinsdagmiddag een berij der van een race auto naar beneden ge tuimeld. De toestand van Walker is naar omstandigheden vrij gunstig. De motor rijder, die Dinsdagmiddag met den race auto tijdens een proefrit omlaag viel, kwam onder den auto terecht. Hij kreeg een ernstige hersenschudding, brak een pols en enkele ribben en is ook naar het St, Jans-ziekenhuis te Laren vervoerd. MIJNONGELUK, HOOFDSTUK IV. (Vervolg.) j Zal het net gaan als in 't oude Egypte? We verzuimen toch niks! De man, die niet op tijd liet ijken. Honderd procent er op als je niet contant betaalt. De Staat poft niet. Een transport nette, zeer nette Helder sche gevangenen is absoluut geen novum meer. Het oude Egypte werd duizenden jaren geleden geteisterd door tien plagen. Die tiende plaag was de sterfte onder de eerstgeborenen. Het Oude Boek zegt daar van: Er was geen huis meer in Egypte, waarin geen doode was. Zal dit van toe passing op Nederland worden, zal het zóo worden, dat er in Den Helder, in Neder land, geen huis meer zal zijn aan te wij zen, waarin geen ex-gevangene zal zijn. Het begint er een beetje op te lijken. Gelukkig nog maar een beetje, maar iedere Heldersche treinreiziger kan u* vertellen, dat hij op het Heldersche per ron meermalen kudden zachtaardige lam meren ziet, die onder geleide van den herder-veldwachter naar de schaapskooi in Alkmaar worden gebracht, 't Is abso luut geen novum. In de huizen van bewaring in de eel worden tegenwoordig de menschen van een veel beter gehalte opgesloten dan voorheen. De menschen lijken er nu veel minder tegen op te zien, dan vroeger, en dat is ontstellend, 't Is niet alleen de boete, die dat veroorzaakt. Ze hebben tegenwoordig ook allen tijd om te zitten. ook zitten voor niet op tijd ijken en dan heb je gezelligheid aan elkaar. Mijn buur man is een reuze lollige vent. Zoo zal het gaan als de schrik voor de gevangenis- en hechtenisstraf weg is. Heele risten Heldersche huisvrouwen gaan dan gezelligjes naar Alkmaar. Dan hebben ze daar alle tijd om eres gezel lig te „klessen". Ik heb „gezeten", zal dan modern, iets doodgewoon zijn. Houwer gedood. Maandagavond omstreeks zes uur is de houwer H. J. Housen in de ondergrond- ache werken van Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen onder afvallend gesteente geraakt. Hij is aan zijn verwondingen overleden. H. was 26 jaar, gehuwd en woonachtig te Kerkrade. Overdrijving? Neen, het is voor heel veel reeds doodgewoon. De zes gevange nen, waarmede ik ging, namen het dood kalm op. Velen kunnen niet betalen. Zeer velen kunnen de boeten heelemaal niet betalen, dus men schikt zich. Risten bur gers, heele brave menschen zitten, moe ten als gestrafte jongens school blijven. Ik sprak deze week een winkelier, een eenvoudig, braaf mannetje, dat moet ploe teren om zijn kost te verdienen. Hij was ziek geweest, had niet gelezen, dat de gewichten opnieuw geijkt moesten worden. Zijn gewichten waren dus niet herijkt. Eenige manaden later controle. Man van de wet doet zijn plicht, moet zijn plicht doen, mannetje wordt bekeurd, zeer terecht. De rechter geeft voor de zes gewich ten 6 X 1.boete, want het niet doen ijken van elk gewicht was een strafbaar feit. De rechter heeft de wet te hand haven. De rechter kan niet anders. Tijden slecht, veldwachter komt win keliersklanten hebben geen geld pof fen bij hem. Winkelier kan daarom ook niet betalen niet direct tenminste. Winkelier poft dus bij den Staat der Nederlanden. Een weekie crediet is toch niet zoo erg, denkt hij. Ik moet langer crediet geven en nog heel beleefd op den koop toe zijn. Na een week. Winkelier stort ver heugd zijn 6 pop. Hoeft dus niet in de nor, dat denkt-ie tenminste dat denkt ieder'verstandig Nederlander. Winkelier moet wèl in de nor, is even ver, precies nog even ver, als bij het begin. Want opnieuw komt de veldwachter en vertelt, dat de Staat der Nederlanden nog 6X1 6 gulden van hem krijgt. Als je me nou, zegt de winkelier, das ook een administratie. Ik heb betaald heb mijn quitantie zegt hij triomphan- telijk. Ik heb order u mee te nemen en naar Alkmaar te voeren, zegt de veld wachter, of u moet zes gulden betalen, want, omdat u niet direct betaalde, maar een week later, werd iedere gulden met één gulden verhoogd. Dit is een geval uit de praktijk. ARRESTATIE VAN EEN BENDE VALSCHE MUNTERS. Tot een totaal van ruim f 45,000. Een bewoner van de Mesdagstraat te 's-Gravenhage heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van ongeveer 43.000 aan effecten en van 2500 aan baar geld, uit zijn woning gepleegd. Naar men meldt, is de hier bedoelde bewoner de huis- en decoratieschilder M. H. Z., wiens bedrijf is gevestigd aan de Kerkstraat; zijn woning heeft hij aan de Mesdagstraat 35. De effecten en het geld zijn volgens den aangever gestolen tijdens zijn afwe zigheid en wel uit een schrijfbureau. Sporen van inbraak zijn tot nu toe niet gevonden. Vermoedelijk is gebruik ge maakt van valsche sleutels. Het onderzoek der politie is in vollen gang; het geschiedt onder leiding van den heer Paré, commissaris van politie, afdeeling B. De afdeeling valsch geld van de Wur- lembergsche landspolitie heeft te Stutt gart en te Hannover een bende valsche munters ontdekt en gearresteerd. De bende bestond uit 12 menschen, van wie er 5 valsche 10 en 20 mark biljetten vervaardigden; de anderen gaven de bil jetten uit. Dit dateerde reeds van 1920. Vaststaat dat ten minste ruim 800 bil jetten van 20 mark zijn uitgegeven. Het aantal biljetten van 10 mark moet met 20.000 niet te hoog zijn geschat. Het aanwezige valsche geld kon in be slag worden genomen. De leden der bende zijn in den loop van de vorige week gearresteerd. De heerlijke smaak van KING-pepermunt is voor den modernen mensch meer dan en kel een genot. Het edele na tuurproduct, waarvan deze fijne smaak afkomstig is, werkt op wekkend en verkwikkend als een weldadige medicijn. Einde Mei meldden zich een vijftal Ja vanen aan bij een Britsch Indisch gezin aan den weg naar Domburg, even voorbij de Para brug. Zij vroegen om water. Toen men daarmede bezig was, vielen zij plot seling de bewoners aan met stokken. Een verschrikkelijk tooneel volgde. De oudste zoon, Ramsaran, werd dood geslagen. De tweede zoon, Ramphal, werd levensge vaarlijk verwond. Ook twee vrouwen wer den verwond, terwijl zelfs een der kinde ren een stokslag kreeg. Daarna werd het huis, waarin een win keltje gevestigd is, geplunderd. Geld schijnt men niet gevonden te hebben, zoo dat men uit woede de vrouwen haar hals sieraden afrukte. Toen op het gegil der vrouwen menschen te hulp snelden, ko zen de roovers het hazenpad. De Britsch Indiërs in de buurt waren woedend over het gebeurde. Zij trokken er denzelfden avond, gewa pend met hun jachtgeweren, op uit en doorzochten de gansche omgeving. Eerst eenige dagen later is het naar De est meldde, de politie gelukt vijf daders te arresteeren, van wie drie hebben be kend. Een paar dagen later is ook de zes de gepakt, die eveneens bekend heeft. VOOR DEN POLITIERECHTER. TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 2 Juli, Den Helder. Een IleRlersch dametje met haar op de tanden. De 18-jarige dienstbode mej. Catharina W, te Den Helder had op 28 Maart blij ken gegeven van haar uitnemende educa tie, door den agent de Haan, die infor maties kwam doen naar haar levensge drag, te qualificeeren als een „rotvent". Het beschaafde meisje stond daarvoor heden terecht en moest op verzoek van den politierechter haar scheef op de lok ken hangend hoofdmutsje afzetten. Mr. Ledeboer verkeerde in voortdrende vreeze dat dit hoofddekseltje eensklaps op haar teenen zou vallen. Het meisje beweerde thans dat zij die uitdrukking had gebe zigd tegen haar „verloofde", ook had zij door haar gekochte taartjes in woede krachtig tegen de straat gekwakt. Eisch tegen deze dame alleen voor den buitenkant zei de officier 20 boete of 10 dagen. Arbeider door een trein overreden. Zeer vaak kan men aan het Heldersche station nette Heldersche burgers zien, voorafgegaan door een veldwachter. Maandagavond tegen elf uur is er voor het Duitsche consulaat te Valencia een bom ontploft. De ruiten van het gebouw zijn vernield. Een Heldersche vuistvechter tot besluit. De kleine Heldersche chauffeur zekere v. d. M., had zich op 9 April door den heer Klaas Bok uit Zaandam bedreigd ge acht en gedachtig aan het spreekwoord dat de eerste klap 6 kwartjes waard is, hem onthaalde op een slag in 't gelaat. Bedoelde heer Bok ,die reeds terecht stond wegens een gehouden schietpartij maakte volgens verdachte een beweging of hij een revolver wilde trekken, waar op de chauffeur deze „qun man voot- kwam, door hem een optater toe te die nen. Heden ter zake mishandeling terecht staande werd het feit toegegeven en ver dachte veroordeeld tot 15 boete of dagen. Het bekende spreekwoord: Cherchez Ia Femme, kon ook hier wel weer van toe passing worden gebracht. Vaz Dias meldt uit Vernon: Drie Indianen, broers, die ervan ver dacht worden, den Canadeeschen politie agent Frank Gisborne met een stuk hout in het Indiaansche reservaat te Merritt te hebben doodgeslagen, zijn veroordeeld tot den dood door ophanging.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2