De ernstige relletjes te Amsterdam Texel. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. Op zijn „Elf en dertigst". Ook elders in ons land heerscht onrust. 'NHEELE apotheek Mededeelingen: le: de 2 perceelen Noorddijk, die na de laatste verhuring leeg gestaan hebben, zyn thans weder verhuurd, voor f 100 per perceel. 2e: het uitgetrokken bedrag op de be grooting is vrij goed uitgekomen. De kosten hadden bedragen 1 110. 3e: Dijkgraaf en Heemraden vinden het wenschelijk een bakfiets aan te schaf fen, ten gebruike voor klein werk. Ingekomen zijn eenige verslagen in verband met de iepziekte in het afge- loopen jaar. Door Ged. Staten werd goedgekeurd het besluit tot vaststelling maximum be drag reis- en verblijfkosten voor leden van het Bestuur. Volgt een voorstel van het Dagelijks Bestuur tot regeling van den pensioengrondslag van den wegwerker Strooker. Deze was f 1195 en is gebracht op f 1162, hoewel er voor het eerste be drag is betaald. Men stelt voor het tractement met f30 per jaar te verhoogen. Algemeen goedgevonden. Door den heer C. J. Blaauboer werd aan den Polder een schilderij aangebo den. Het geschenk wordt onder dankbe tuiging aanvaard. Voor de benoeming van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer Visser wordt de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. Visser Az. 2. F. A. T. Groneman. 3. O. Schenk. Rapport over de rekening 1933 wordt uitgebracht. Ontvangsten f 69.582.15. Uit gaven f 44.217.29. Batig saldo f25.364.86. De voorz. deelt mede, dat het dag. best. gedacht heeft in verband met het 60 millioen-plan, een bedrag aan te vragen, en als werkobject. voor te stellen het uitbaggeren van de Barsingerwegsloot. Machtiging wordt verleend om naar de grootheid der bedragen te informeeren, die men zal hebben bij te dragen. Naar aanleiding van het bewerken der wegen verzoekt het bestuur een wals aan te schaffen. Deze zal ongeveer f 165.— kosten. Machtiging wordt verleend. Rondvraag. De heer Zijp uit de wen- schelijkheid een tweetal verkeersbordjes aan te brengen bij de Oudesluie. Dit zal ter kennis van den A.N.W.B. gebracht worden. De voorz. deelt mede, dat ingevolge het nieuwe Alg. Regh voor Waterschap pen, personen, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt, niet meer als hoofdinge land herkiesbaar zijn. Zoodoende zal men den heer Grin niet meer als hoofdingeland terug zien. Genoemde heer is meer dan 20 jaar als zoodanig werkzaam geweest, en heeft zijn beste krachten aan den Polder geschonken. Spr. dankt den heer G. voor alles wat hij deed. Hierna sluiting. DE NATIONALE ATHLETÏEK- WEBSTRIJDÉN. Bovengenoemde wedstrijden van „Olyrn- pia" te Wieringerwaard beloven spannend te worden, daar meer dan 100 athleten voor de verschillende nummers hebben ingeschreven, waaronder vele met goeden naam. Zoo vinden we op de 100 M. heeren, den naam van Leeuwerik Zaandam die reeds meerdere malen 11 sec. heeft ge- loopen, terwijl Spigt en Veen (Pro Patria Den Helder), met de athleten van Olympia het probeeren zuilen het hem lastig te maken. Ook voor het nummer 200 M., is een scherpe strijd te verwachten. Het nummer kogelstooten-discuswerpen bevat zeer goede inschrijvingen, o.a. den kampioen Schaak van het K.N.G.V. Ook de dames schreven flink in, o.a. Mutnukes uit Amsterdam. Voorts zijn de estafette nummers goed bezet. Ter afwisseling worden door dames van Olympia, Sparta en Lycurgus de bondsvrije oefeningen gezamenlijk op muziek uitgevoerd, terwijl de dag beslo ten wordt met een wedstrijd touwtrekken. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek, terwijl de uitslagen steeds direct worden bekend gemaakt door de luid sprekers-installatie van den heer Ouden dijk. VREEMDELINGENVERKEER. Waarschijnlijk ten gevolge van't koele weer in de maand Juni, is 't aantal vreemdelingen, dat thans in onze gemeente vertoeft, nog niet zoo groot als in vorige jaren. Wel zijn de aanvragen bij „Mooi Texel" zeer vele, doch voor onze badplaats moet het eerst heet weer worden, anders zal de toeloop dit jaar niet zoo groot zyn als in 1933. AUTOBUSDIENST OP DE KOOG. Ingaande 14 Juli a.s. zal de autobus dienst Den Burg—de Koog, wederom uit gebreid worden met verschillende dien sten. Vanaf den Burg wordtop werkdagen gereden om 8.15, 10.10, 13.15, 14.30, 17.20 en van de Koog om 8.45, 10.35, 11.10, 13.50, 17.00, 18.30. Op Zondagen wordt viermaal gereden, n.1. van den Burg 10.00, 13.15, 14.30 en 17.30 en van de Koog 10.30, 13.30, 16.40 en 18.30. Deze dienst geldt tot 4 September. PREDIKBEURTEN. 8 Juli 1934. Ned. Hcrv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok Waal, geen dienst. Den H o o rn, v.m. 10.30, Ds. v. Petegcm De Cocksdorp, v.m. 10.30u.,Ds.Salm Z u i d-E i e r 1., 's m. 4 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft Doopsgez. Gem. Waal, v.m. 10 u., Ds. Vis. Gereformeerde Kerk. Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en 3 u. Ds. Ter Scheggert. H. Avondmaal. Burgerlijke Stand van Texel. Van 3 t.m. 6 Juli 1934. ONDERTROUWD: M. de Porto en A. M. Witte. POLITIE. Gevonden: 2 bussen rundvleesch, 1 damesfiets. Per fiets door Friesland. I. Er zullen wellicht velen onder de lezers van de Heldersche Courant zyn, die meermalen het bovenstaande gezegde hebben gehoord en ook de beteekenis hiervan begrijpen, doch onbekend zijn met de herkomst daarvan. Het beteekent „op zijn gemak", „zieh niet haasten" en is af komstig uit den tijd van de Republiek der Vereenigde Nederlanden, toen de Provinciale Regeering verplicht was, al vorens belangrijke beslissingen te kun nen nemen, de Elf steden en 30 grietin- gen (gemeenten) van Friesland te raad plegen. Dit kostte dan zooveel tijd, dat het volk sprak van op zijn „elf en der tigst", welk gezegde niet alleen tot Fries land is beperkt, doch in het geheele land spreekwoordelijk is geworden. De Prov. Friesche Ver. v. Vreemde lingenverkeer heeft, zooals onlangs ook in de Heldersche Courant werd mede gedeeld, de traditioneele Friesche „elf stedentocht" uitgebreid tot een „elf-en- dertig-tocht" (elf steden en dertig ge meenten), ten einde hiermede te bereiken, dat meer van Frieslands natuurschoon zal worden genoten en hiermede meer be kendheid aan Friesland te geven. Het lag reeds meermalen in mijn plan een tocht door Friesland te maken, daar ik, hoewel geboren Fries, toch nog zoo weinig van Friesland had gezien, en ik vond dit een sehoone gelegenheid, aan mijn voornemen gevolg te geven. Na een deelnemersboekje te hebben aangevraagd en ontvangen, besteeg ik Maandag 18 Juni, des morgens 7 uur mijn stalen ros en vertrok, begunstigd door fraai weder, langs den afsluitdijk naar Friesland. Mijn eerste doel was Witmarsum, waar ik om 12. uur mijn boekje ten gemeente huize liet afstempelen. Ik bezichtigde hier het Menno Simons-gedenkteeken, dat geplaatst is waar vroeger deze voor ganger der Mennonieten zijn eerste „ver maningen" hield. Van Witmarsum ging het over Worn- mels naar Mantgum, na een kleine afwij king van mijn voorgenomen route, door een bezoek aan den grafkelder te Wieu- werd. De merkwaardigheid van dezen grafkelder bestaat daarin, dat de bijge zette lijken niet tot ontbinding overgaan, maar tot mummies uitdrogen. Naar men meent, werd deze kelder in de 17e eeuw gebouwd door Pieter van Walta, eigenaar van Walta-State, welke State in 1765 het eigendom werd van de Secte der Labadis- ten. In dat jaar ontdekten een paar tim merlieden, die uit nieuwsgierigheid een kist openden, dat het lijk niet was ver teerd, maar uitgedroogd. Bij onderzoek bleek, dat alle kisten zulke lijken bevat ten. Eén kist was gemerkt met S.; men dacht dat deze het lijk van Anna Marie van Schuurmanzou bevatten. Dit bleek niet het geval te zijn. Men vindt thans nog 6 kisten aanwezig, waarin men door een glazen deksel, de mummies kón waar nemen. Vele geleerden hebben de oorzaak van dit merkwaardig verschijnsel trach ten op te sporen, doch men staat hier voor een ïaadsel. Na Mantgum te hebben bezocht, ver trok ik naar Rauwerd en vandaar langs het mooie park Jangema-State dat door de zorg van het „Friesche Gea" voor ver dwijning bewaard gebleven is naar Sneek. 1) Anna Maria van Schuurman was de dochter van een Antwerpenaar, die om het geloof de wijk nam naar'Keulen, waar zij 1607 geboren werd. Zij was een buiten gewoon veelzijdig ontwikkelde vrouw en overleed in 1678 te Wieuwerd. Wie Sneek bezoekt, verzuime niet de mooie Waterpoort te beschouwen; een mooi bouwwerk. De poort bestaat uit een brugboog tussehen twee achthoekige torens met hooge spitsen. De bouwmees ter heeft door een vernuftige vinding de wachterswoning op bogen tussehen de beide torens gebouwd, waardoor noch de scheepvaart, noch het straatverkeer be lemmerd wordt. Van Sneek leidde mijn weg naar Bols- ward, waar ik plm.. 7 uur in den avond aankwam. Bolsward is de geboorteplaats van Gijsbert Japikx, de vader van de Friesche letterkunde. Het fraaie stadhuis trekt bijzonder de aandacht en naar men beweert, heeft dit bouwwerk een voor werp van studie uitgemaakt van den bouwmeester van liet Vredespaleis te 's-Gravenhage. Eenige overeenkomst met beide gebouwen valt dan ook duidelijk op te merken. Bolsward was mijn eindpunt voor den eersten dag. Ik had toen plm. 120 km afgelegd. Den volgenden dag vertrok ik naar IJlst, een stadje, bekend vanwege de „Dr.ylster redens" (IJlster schaatsen). Op mijn tocht door het stadje ontmoette ik een vriendelijkeri ouden heer, die mij be langstellend vroeg of ik op de „Slf en trytich" tocht was. Bii kennismaking bleek het heer Nooitgedacht te zijn, de fabrikant van de IJlster schaatsen. Na een kort onderhoud, wenschte de vrien delijke oude heer mij hartelijk een ver dere „goede reis" toe. Van IJlst ging het naar Workum, een aardig stadje, waar de mooie Roomsehe, alsmede de Hervormde kerk van wleke laatste de toren van de kerk ge scheiden staat mijn bijzondere aan dacht trokken. Van Workum vertrok ik over Hinde- ioopen bekend door de Hindeloopcr kleederdraeht en zijn eigenaardige brug getjes naar Stavoren en vandaar over Koudum naar Balk en Stoten. Een mooie tocht door het sehoone Gaas- terland. Het plaatsje Balk is de hoofdplaats van Gaasterland en maakt met zijn oude gevels en zijn mooie lindeboomen een aardigen Indruk. Van Balk langs een prachtigen weg, begroeid met kreupelhout, passeer ik ter weerszijden van den hoofdweg prachtige lanen van eiken en beuken, die mij baast verleiden den hoofdweg te verlaten. Wat is Gaasterland mooi. Ten volle genietende van het heerlijke natuurschoon, peddelde ik lustig door, tot ik Sloten bereikte, in de nabijheid waarvan eens de stins (kas teel) stond van den dichter-staatsman Onno Zwier van Haren. Na een kort oponthoud te Sloten be reikte ik weldra Lemmer, bekend door zijn kunstaardewerk, zijn havenwerken en zeesluizen. Even buiten Lemmer be vindt zieh het groote watergemaal ten behoeve van den Friesehen boezem, welk gemaal tot de grootste van Europa wordt gerekend. De tocht voor den tweeden dag is hier volbracht en in Lemmer wordt door mij overnacht. De afstand op den tweeden dag wordt pl. m. 105 km. Van Lemmer vertrok ik den tweeden dag over St. Nicolaasga naar Langweer (gem. Doniawerstat) langs rijke waterpar tijen en door de mooie laan langs Huis ter Heide. Bij de Langweerder Wielen liet ik me met een veerbootje overzetten om mijn weg te vervolgen naar Joure, de plaats waar eens de wieg stond van den geleer den dichter Elias Annes Borger. Na Joure bezocht ik Akkrum en van daar naar Grouw, hetwelk bekend is om zijn rijke waterpartijen. Een liefhebber van watertochtjes kan hier zijn hart op halen. (Wordt vervolgd). In Noord, V.D. meldde: In Amsterdam Noord aan de overzijde van het IJ is het Donderdag den heelen avond en ook na het middernachtelijk uur zeer rumoerig toegegaan. De politie trad hier op onder leiding van inspecteur C. J. de Vries Humel. In het Vogeldorp waren alle straten opgebroken en werd de politie tijdens charges herhaaldelijk met projectielen bekogeld, zoodat zij zich verplicht zag van de revolver gebruik te maken. Op het Mosplein, waar het gepeupel een 200 lantaarns stuk smeet, alsmede op het Binnenhof en aan den Kamperfoelie- en Wingerdweg, zijn bij veel winkeliers en particulieren de ruiton ingegooid. Op het Blauwe Zand werden een paar honderd betoogers verspreid. De politie zag zich tegenover groote moeilijkheden geplaatst, doordat de belhamels in deze buurten van open bebouwing langs steegjes en door gangetjes en tuintjes telkenmale een goed heenkomen zochten. Im Oost. De chef van het bureau Linnaeusstraat, hoofdinspecteur E. J. O. Staal, die in de avonduren opnieuw zijn kwartier had be trokken in het posthuis aan den Zee- burgerdijk ter handhaving van de orde in de Indische buurt, waar de revolutio naire elementen Woensdagavond den boel danig op stelten hebben gezet, heeft het Donderdag wat dit stadsdeel betreft, heel wat gemakkelijker gehad. De bewoners hielden zich merkwaareig kplm, en ge hoopt werd, dat er van het oostelijk front niets te melden zou zijn. Te kwart over tien brak plotseling tu mult los in de Louis Bothastraat bij het Afrikaanderplein en op het Krugerplein en omgeving. Troepen opgeschoten jon gens en ook ouderen die van alle kanten waren komen opzetten, gooiden hier lantaarns in, maakten het plaveisel open en maakten zich gereed om de politie te bestoken. Van het bureau Linnaeusstraat rukte onmiddellijk de overvalauto uit, met sabel en gummistok werden de belhamels ver jaagd. Tijdens en na dit optreden werd dó politie vermoedelijk van de daken in de omgeving met steensn bekogeld, zonder dat iemand werd getroffen. Toen de rust eenigermate was teruggekeerd, kwamen er berichten binnen over wanordelijk heden in de Wagenaarstraat en de Dapper straat. Ook hier bleek het plaveisel op verschillende straten te zijn opgebroken. Weer waren de sabel en gummistok de eenige wapenen, waarmede de menigte uiteengedreven werd. Van vuuurwapenen heeft men geen gebruik behoeven te maken. Militaire politie in d© Jordaan. Om ruim 12 uur Donderdagnacht be gon de militaire politie van de Rozen gracht in de richting van de Lijnbaans gracht af de Jordaan schoon te vegen. De straat werd door zoeklicht van de politieauto's verlicht. In tal van straten werd omstreeks half één hevig geschoten. Elders in de Ook op Wittenburg hebben de relletjes Donderdagavond en nacht een vrij ernstig verloop gehad. Daar had men, evenals in de Jordaan, de meeste lantaarns stuk gegooid, de straten opengebroken en hooge wegversperringen Opgericht. Om elf uur zijn de oproerkraaiers een levens middelenwinkel binnengedrongen, zij heb ben den winkel grootendeels geplunderd. De brug, die de verbinding onderhoudt tussehen Kattenburg en Wittenburg het z. g. Wittenburgerhoofd -- hebben de menschcn met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. De brand weer greep echter spoedig in, waardoor de schade zeer is beperkt. Een winkelruit van een winkel van Jamin heeft het even eens moeten ontgelden. Ook daar heeft de politie een ruim gebruik van de vuur wapens gemaakt. Steekwond ©pgeïcopen. Wjj vernemen, dat een bediende van een vergadergebouw, waar de N.S.B. pleegt te vergaderen, op het Arnbonplein iu Amsterdam-Oost, een steekwond in de rug heeft gekregen, Hij is niet in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De dader heeft men kunnen arresteeren. Stakingen van havenarbeiders en bouwvakarbeiders. In de Amsterdamsche haven hebben de losse arbeiders vanochtend uit protest voor 24 uur de werkzaamheden neerge legd. Een groot deel van de vaste arbei ders hebben zich later daarbij aangesloten. Bij den Hemweg o.a. hebben deze stakin gen tot kleine incidenten geleid. De ver schillende bouwwerken, in hoofdzaak die aan den buitenkant van de stad, als Admiraal de Ruyterweg en overzijde van het IJ zijn reeds vanmorgen vroeg be zocht door groepen werkloozen om te trachten de werklieden over te halen uit protest te gaan staken. Er is een aantal werklieden geweest, dat zich heeft laten overhalen, maar het meerendeel bleef aan den arbeid. Een tweed© bekendmaking van den burgemeester. De burgemeester waarschuwt in ver band met de plaatshebeende ongeregeld heden hier ter stede, hen, die zich daar aan schuldig maken, daarmee op te houden, aangezien de overheid deze ongeregeld heden op de meest krachtdadige wijze zal tegengaan. De wanordelijkheden duren veert. Gisteren drie ctooden en een groot aantal gewonden. eD toestand der gewonden. Bij informatie aan het Binnengasthuis vernam de „N. Rott. Cr.t" gisterenmiddag, dat de toestand van den man, die een schot in den hals had opgeloopen, levens- geevaarlijk geacht kan worden. De toe stand van de drie andere gewonden, allen tot de relletjesmakers behoorend, is gunstig. Omtrent den employé bij de gemeente lijke electriciteitswerken, die Donderdag bfi ambtsbezigheden in den Jordaan ern stig werd gewond, vernam het blad bii informatie in het Wilhelmina-ziekenhuis, da ztijn toestand bevredigend is. Gisterenmiddag omstreeks drie uur heeft men nog getracht, evenals den vorigen avond, een brug in brand te steken. Ditmaal heeft men het geprobeerd met de brug over de Lijnbaansgracht tegen over de Willemstraat. Doch ook daar is de poging weer mislukt. Men had haar met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. De brandweer verscheen blusschen. Terwijl de manschappen hier- onmiddelliik ter plaatse om het vuurtje te mee bezig waren, hebben de belhamels ge tracht den personeelswagen van de brand weer, die op eenigen afstand stond, om ver te ewerpen. De chauffeur kon tegen hte verzet niets uitrichten en op het laat ste nippertje verscheen de politie. Eenige schoten weerklonken, waarop de rebellen het hazenpad kozen. In de omgeving van Kattenburg en Wit- teburg zijn ook uitgebreide politiemaat regelen genomen. Regelmatig patrouillee ren agenten en militairen door de straten. Hier heeft de politie versterking gekre gen van twaalf bereden militairen, twin tig mariniers met kader. Getracht een brug in brand te steken. In den voormiddag is het gisteren ook in de buurt van het Spaarndammerplein van tijd tot tijd heftig toegegaan. De po litie heeft bfi haar optreden eenige malen van de vuurwapenen gebruik moeten ma ken. De tweede doode. In den namiddag is bii een der charges een 82-jarige man om hêt leven gekomen. Deze zat voor het raam van zijn wóning op dat plein en werd door een verdwaalden kogel getroffen. Meer gewonden. Tegen 6 uur werd er hier gechargeerd en viel er een gewonde. Ook in de Mar- nixstraat bii de Groentemarkt is iemand uit het publiek door een kogel getroffen. En evenzoo op de Palmgracht. De toe stand van laatstgenoemde zou heel ern stig zijn. Telefoon-centrales door burger wacht bezet. De verschillende telefoon-centrales van den gemeentelijken telefoondienst zijn gisteravond om 7 uur door afdeelingen van de Amsterdamsche burgerwacht be zet. De geheele burgerwacht staat ter beschikking van den hoofdcommissaris van politie. De marechaussee aangekomen. Tegen zes uur verschenen in de straten der stad marechaussee, ze werden over de stad verdeeld. Aan alle politiebureaux waren vanaf zes uur militairen ter ver sterking van de politie aanwezig. Alarmeerende berichten vla clandestienen zender. Tegen den avond bereikte ons van ver schillende kanten berichten,volgens welke door de radio de in woners van Amsterdam van off. zijde gewaarschuwd zouden zijn, dat 's avonds waarschijnlijk de watertoe voer over de geheele stad zou worden afgesneden. Volgens een andere lezing zou zijn meegedeeld, dat de arbeiders van de gemeentelijke waterleiding in staking waren gegaan,zoodat watergebrek dreigde. Bij informatie te bevoegder plaatse vernam de Nw. Rott. Crt., dat dit bericht wèl door den aether is gegaan, doch niet via een officieelen zender. Men moet hier dus te maken hebben met het verspreiden van onrustzaaiende berichten via een clandestienen zender. De politie was er nog niet in geslaagd de plaats van uit zending te vinden. Er zijn maatregelen getroffen, dat van de zijde der rebellen geen vernielingen aan de waterleiding kunnen worden aangebracht. Machinegeweer in stelling. Op de Katenburgergracht is een maebine-geweer van de marine in stelling gebracht. Mariniers en militaire politie houden de straten bezet. Reeds vroeg haalden de ouders uit deze buurten hun kinderen van school. Een groot aantal gewonden. Het getal der gewonden is bijzonder groot! Tot 4 uur 'smiddags werden 38 gewonden aan de ziekenhuizen behandeld, waarvan er 14 werden opgenomen en 24, na behandeling, huiswaarts konden gaan. Van 7 uur af waren er 28 gewonden, waarvan 1 doode. In totaal zouden er tot dusver 4 dooden zijn gevallen; het juiste ge tal is echter nog niet vast te stellen. Alle gewonden hebben schotwonden in maag, borst, hoofd en beenen. De meesten, die opgenomen zijn, werden naar het Binnengasthuis gebracht, waar een extra zaal met 20 bedden in gereed heid is gebracht. Aan de overzijde van het IJ, waar het ook af en toe warm toegaat, vooral op het «Blauwe Zand* zijn o.a. eeri vader, een moeder en een kind geblesseerd; het kind licht, de ouders ernstiger. De Geneeskundige Dienst werkt met niet minder dan 14 ambulance wagens. Zij voeren telkens zooveel slachtoffers 'meest door eigen schuld) aan, dat de wachtkamers overvuld zijn. In de Laurierstraat, zoo deelde men om kwart voor twaalf mede, is Een soldaat neergeschoten. het eerste slachtoffer aan die zijde. Op het Blauwe Zand is het gebouwtje van de gemeente-electriciteitswerken in brand gestoken. Trams omvergeworpen. Om kwart over negen kwam het be richt, dat aan het einde van de Spaarn- dammerstraat een tramwagen van lijn 5 omvergeworpen is. Er zijn geen per soonlijke ongelukken bij geschied. Toen de wagen omlag, heeft men er een roode vlag op gehangen. In Zuid heeft men bij de kruising Ferdinand Bolsstraat en Alb. Cuypstraat een tramwagen van lijn 16 doen ontsporen. Weer een doode. In de Laurierstraat heeft om ongeveer half negen een schietpartij plaats gehad, waarbij een persoon gedood is. Om dien tijd was de zevende arrestant binnenge bracht, die bij fouijleering in het bezit van een revolver bleek te zijn. Het vervoer der gewonden. Dr. L. Heyermans, de directeur van den G. G. D., deelde om half tien mee, dat alle ziekenauto's onafgebroken bezet zijn, zoo dat hij order heeft gegeven, dat de zieken auto's met één patiënt, niet meer mogen uitrijden, doch slechts, wanneer zij geheel bezet zijn, naar het ziekenhuis mogen gaan. Van zeven tot half elf uur 25 gewonden. Naar dr. Heyermans mededeelde, zijn alleen al tussehen 7 uur en half elf, over de geheele stad genomen, 25 gewonden door de G. G. D. naar een der ziekenhui zen vervoerd, waarvan verschillenden in levensgevaar verkeerden. De toestand is, naar men van offi- cieele zijde verzekerde, dezer dagen en vooral vanavond, heviger en ern stiger dan het beruchte paling-oproer en de aardapelenrelletjes. Op de Lindengraeht heeft men in een onbewonod huis een man gearresteerd, die in het bezit van een groot formaat revolver bleek te zijn. De militairen en politie zijn den toestand meester. In tegenstelling met Donderdagavond, to en er slechts wat overvalwagens en motorfietsen van de politie door de aarde donkere straten van de Jordaan raasden, begrote met een regen van projectielen van de daken, kan men zeggen, dat mili tairen en politie gisteravond den toe stand volkomen meester waren. In de Staatsliedenbuurt. Om ongeveer 12 uur kwamen er ook ernstige ongeregeldheden voor in de Staatsliedenbuurt. De Van der Duinstraat lag op verschillende plaatsen opengebro ken, terwijl de lantaarns niet brandden. Militairen en gemeentelijke politie maakte bij de charges een ruim gebruik van hun karabijnen en revolvers. Ernstige toestand aan de over zijde van het IJ. V. D. meldt nog: In Amsterdam-Noord, aan de overzijde van het IJ zijn de onlusten gisterenavond te ongeveer acht uur in volle hevigheid uitgebroken. Groote menigten hebben in de Hazlaarstraat en omgeving boomen uit den grond gerukt en deze met prik keldraad omwikkeld, ten einde met dit materiaal en met los gebroken plaveisel „barricades" op te werpen. De bezetting van bureau Adelaarsweg, hebt ge als 't ware in Uw zak met zoo'n klein plat metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES" die verrassend snel helpen bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, maar ook bij onbehaaglijkheid, gevatte kou, griep en koorts. Evenzeer bii migraine, zenuwen, lusteloosheid en vrouwenpijnen. Zakdoos M Glazen buis mei 12 stuks slechts 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4 x Uw lakdoosje vulien. L- Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-beJasting. versterkt door agenten van het hoofd bureau, voerden een hevigen strijd tegen hte gepeupel. Het geknal van revolver schoten was niet van de lucht. Voor de strijd een uru oud was, waren reeds een man door een kogel in den rug en een meisjes, eveneens door een kogel, in de pink getroffen. De aanwezige politie macht kreeg weldra versterking van mi litairen. Een paar bakfietsen met kruide nierswaren werd door de menigte omver- geloopen. Te ruim negen uur woedde de strijd met ongekende hevigheid. De Geneeskun dige Dienst heeft in dit stadsdeel een aantal ambulance-auto's neergezet. De eerste poging tot het ver wekken van relletjes In den Haag verijdeld. Plaveisel opgebroken. Men meldde gisteravond uit Den Haag: Het voorbeeld van het Amsterdamsche oproer heeft gisteravond ook in Den Haag een begin van navolging gevonden. Een begin gelukkig, want dank zij het snelle en kordate optreden van de Haag- sehe politie is het kwaad in de kiem ge smoord en beetf het geheel zich beperkt tot een relletje van betrekkelijk geringen omvang. Te Haarlem. Gisterenavond is het te Haarlem in enkele arbeidersbuurten onrustig geweest Ofschoon het in deze arbeidsbuurten den heelen avond onrustig gebleven is, is het toch nergens tot ernstige uitbar stingen gekomen, mede door het feit, dat uitgebreide voorzorgmaatregelen door de politie waren genomen, om iedere po ging tot verzet in den kiem tesmoren. Te Zaandam. Te Zaandam hadden de communisten tegen gisteravond, een meeting belegd op de Burcht, waarvoor in zooverre toestem ming was verleend, dat deze niet langer dan een half uur mocht duren. Nadat daar een paar sprekers het woord ge voerd hadden, is men in optocht door de Westzijde naar de woning van den bur gemeester getrokken om te protesteeren tegen den beperkten duur van de meting. De politie heeft daar met den sabel de be toogers uiteen gedreven. Toen daarop met steenen naar de politie werd gewor pen is een schot in de lucht gelost, waar op de communisten de vlucht hebben ge nomen. Daarna was de orde spoedig her steld. Baldadigheden te Schiedam. Gisteravond is het in verschillende deelen van Schiedam rumoerig geweest. In het Gorsenkwartier hadden zieh een aantal communisten aaneengesloten en voerden een doek mee, waarop geprotes teerd werd tegen de steunverlaging. De politie wist de manifestanten spoedig te verspreiden. Het geval herhaalde zicli in het Westen van de stad, waar echter hardhandiger opgetreden is en ruim baan gemaakt moest worden met sabel en gummistok. Twee van de belhamels zijn in arrest gesteld. Later op den avond werd de binnen stad het tooneel van den strijd. In de Kreupelstraat waren oproerige elementen begonnen de straat op te breken en de lantaarns stuk te gooien, zoodat de om geving in duisternis was gehuld. De politie werd bij haar komst bekogeld met keien en klinkers, maar trok onmiddellijk de revolvers. Een groot aantal schoten is gevallen. Of er personen gewond zijn, was gisteravond nog niet bekend. VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Het licht niet onder de Koren maat gezet. Ds. W. uit Schagerbrug zou volgens dagvaarding in den nacht van 8 op 9 April op den Rijksweg onder 'tZarul, de koplampen van den door hem bestuurden luxe-auto niet tydig hebben gedempt, welke nalatigheid bet gevolg had, dat de bestuurder van een tegenlegger, de heer A. C. W. van R. uit Harlingen werd ver blind, en de macht over het stuur verloor, zoodat tegen een brugleuning werd ge reden, en de wagen op den wegberm terecht kwam. De aaak, waarvoor de predikant heden terecht stond, was nogal op voornamen leest geschoeid, wat men kan verwachten, als Mr. C. A. de Groot zich met de ver dediging belast. Door den predikant was n.1. de onty- digbeid der demping beslist ontkend, en de inzittende, de heer W. uit Amsterdam, zoon van beklaagde, bevestigde dit. Daarentegen deelde de heer v. R. mede, met zekerheid, dat het hem overkomen ongeval was te wijten aan de nalatigheid van den predikant, en een andere auto mobiliste, Mej. D. uit Den Hetder, die een en ander gadegeslagen had, bevestigde deze verklaring volkomen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11