Ingezonden HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Marineberichten. LUCHTVAART Marktberichten. Sport 12 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1 934. Er was eens Stoomvaartberichten I ijdschnften en Weekbladen Nieuwe Uitgave. Burgerlijke Stand van Den Helder Wat voor weer vandaag? Ook zij had de verlichting opgemerkt, en ongewoon fel gevonden, alhoewel zij er niet door verblind was geraakt. Daar echter ook de predikant pertinent op zijn stuk bleef staan, werd besloten do zaak momenteel uit te stellen, en Mevr. W., die thans ongesteld is, te hooien. (Duiten verantwoordelijkheid van de rcdacti» Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) STRAATBELASTING. Een lezer stelt ons de volgende vraag: De gemeente heeft volgens de wet de bevoegdheid een z.g.n. wegenbelasting te heffen voor bijdragen in het onderhoud van straten, heb ik in uw blad gelezen. Nu vraag ik: waar dat onderhoud alles te wenschen laat (het meest is dit het geval waar aan beide zijden van de straat moet worden betaald) of de aangeslagene met een beroep op diezelfde wet kan weigeren die onrechtvaardige belasting te voldoen Wij antwoordenDe inzender verwart de door het Rijk geheven Wegenbelasting met de gemeentelijke. Uit de Rijks Wegen belasting werden tot dusver alle groote wegenherstellingen bekostigd, die_ voor het moderne verkeer noodig zijn, nieuwe wegen werden aangelegd, enz. De gemeentelijke wegenbelasting is heel wat anders; het is een heffing van 9% van de belastbare opbrengst der perceelen, welke een algemeen karakter heeft en in zekeren zin dient ter ontlasting van andere belastingen. Dat hiervoor speciaal itraten zouden worden vernieuwd, is dan >ok een onjuiste meening. De inzender kan weten, dat de laatste jaren op de begrooting gelden worden uitgetrokken voor vernieuwing en aanleg van straten, en veel is in dit opzicht al gedaan. Natuurlijk ontheft het feit, dat een be paalde straat niet voldoende onderhouden wordt, den inzender niet van den plicht tot het betalen dezer wegenbelasting, evenmin als men andere belastingen kan weigeren te voldoen enkel omdat de zaken niet paan zooals men gaarne zou willen. Redactie Held. Crt. Een huishouden, 't Was een aardig ge zellig huishouden, 't was een prettig ge zin, de een werd niet voorgetrokken voor den ander, alle leden ervan waren tevre den en genoegelijk. 't Was geen gewoon huishouden, want 't was een kosthuis, maar daar merkte je niks van, 't, was leuk vol harmonie en goed. Ieder betaalde met opgewekt ge zicht de bijdrage die noodig was om de onkosten te bestrijden, 't Was wel veel wat er noodig was, maar goed, de aan gename verhouding van geen verschil maken onder elkaar was ook veel waard. Alles is echter veranderlijk, ook de tijd en dia bracht de klad erin, ja want ieder gezinslid betaalde van zijn verdienste, zooals 't behoort een behoorlijk deel aan de kostjuffrouw en omdat 't zoo'n groot kosthuis was, waren er ook een groep kostgangers, die zorgden voor de inning en verantwoording der gelden die noodig waren voor eten, drinken, huisvesting, gas, water, electra, enz. Maar er kwam loonsverlaging, werk loosheid zelfs, men sprak van malaise, crisis, slechte tijden, nee men sprak niet alleen daarvan maar ondervond 't ook. De kostgangers kregen steeds minder, dan ö°/o, dan 8%, dan nog weerminder, dat was jammer, maar niemand kon er iets aan verbeteren. Alles werd goedkoo- per, dat was nog een geluk bij een onge luk, en de kostgangers wachten met ge duldig ongeduld uit bescheidenheid, wan neer de kostjuffrouw ook eens zou af slaan met haór prijzen. De kostjuffrouw had 't wel in de gaten dat 't zoo niet langer kon, maar ze deed net of haar neus bloedde, en ze dacht ik zal ze wel krijgen. Verdeel en heersch! Haar huispersoneel riep ze stiekum bij elkaar en op zoo'n geheime bijeenkomst werd besloten ge zamenlijk te trachten niet minder maar meer geld nog te zien binnen krijgen. Wel werd gesproken over bezuiniging en daling der kosten, maar daar kwam weinig van terecht. Neen voor hun hulp zouden ze alleen voor den vorm een klein stukje van een veer laten. Het personeel was in grootere en kleinere vereeniginge- tjes verdeeld en ieder droeg als kenmerk een kleurige das. Roode dassen zag je 't meest, de rest waren zwarte dasjes, een stuk of wat oranje dasjes en verschillende ja... grijs achtige dasjes, van zoo'n onwezenlijk kleurtje, tamelijk neutraal zou je 't kun nen noemen. Wat typisch toch, al die menschjes waren 't zóó met de kostjuffrouw eens, ze spraken af allemaal doen of je van de crisis niks merkt. Zelf flink klagen enne ja, dan moesten ze maar eens beginnen met gas- en electraprijs behoorlijk te ver- hoogen, wegenbelasting flink te ver- hoogen. Kortom alles wat van de politie nog net mocht, werd toegepast. Arme kostgangers die niet tot 't huis personeel behoorden. Fatsoenlijk als deze lui waren betreurden zij 't zeer,dat als ant woord op hun schuchtere vraag naar ver mindering van kostgeld, ineens alles zoo schreeuwend duur werd gemaakt, dat sommigen bij de commissaris gingen kla gen. Ja, hij vond 't erg en dat was 4t ook. Hij zond de kostjuffrouw een brief waarin hij haar aanried tot bezuiniging pèrsoneelonkosten over te gaan, daar ze anders wegens gebrek aan geestvermo gens onder curateele zou worden gesteld. De kostjuffrouw las 't briefje en legde 't grinnikend ter zijde. Jongens, we laten ons niet kisten hoor, betalen zullen ze ons. En voordat ze uiteen gingen zon gen ze hun bondslied op de wijs van Sari Marijs: Wij dienen hier het alge meen belang, 't is onze zwanenzang. Een van de kostgangers. Geachte Redactie De heer v. d. Vliet repliceert op mijn ingezonden stuk. Dit is zijn recht en het was ook te verwachten, 't Hangt niet als droog zand aan elkaar, maar is een aan eenschakeling van onbenulligheden en een ontwijken van een oprechte discussie. Conclusie: zinloos, onoordeelkundig en fanatiek: ,'t Lust mij niet, om den heer v. d. Vliet met dezelfde wapens te berechten. Ik tracht altijd zooveel mogelijk een dis cussie te vermijden, welke pijnlijk is voor en hatelijkheid kan verwekken tegenover mijn tegenstander. Ik wil dit ook thans voor komen. Maaren dit kan ook den heer v. d. Vliet gezegd zijn: hij zal mij tegenover zich vinden, wanneer hij zich in het openbaar uitlaat op een wijze, welke de mijne en zooveel anderen, niet is. De heer v. d. Vliet heeft de „feestweek" (alias de kermis) misbruikt om tegenover een deel der burgerij de „mooie jongen te spelen, 't Was een kolfje naar zijn hand. 't Hart brak bij hem, toen hij dacht over dat onnoodig geld verspillen, 't Hart breekt bij mij, wanneer ik, hoe ik mij ook keer, zie, elke minuut van den dag, de ellende en ontberingen, waaraan de menschheid lijdt. Vandaar mijn opmer king: dat ik in één kermisweek minder kwaad zie, dan in één jaar wereldgebeu ren. Wat een vergelijking zegt de heer v. d. Vliet. Welnu, ik zal die vergelijking nog sterker stellen. Ik zie in één kermis week minder kwaad, dan in een onop houdelijk wereldgebeuren. U kunt daarom lachen, mijnheer v. d. Vliet, 't valt dage lijks te constateeren. En juist daartegen zwijgt gij! Vandaar mijn protest! De heer v. d. Vliet zegt o.m.: Het gaat om een tekort, dat gedekt had moeten worden door belastingheffing in den vorm van „omslagNog eens, dat is eerlijk, zegt de heer v. d. Vliet. Ja, mijnheer v. d. Vliet, en als schrijver dezes dan, het welk hij meer dan eens, (althans in het begin van mijn raadslidmaatschap) met een voorstel kwam of komt,-belastinghef fing naar draagkracht, dan werd het mede door de rechtsche raadsleden, om hals gebracht. Vandaar dat ik het maar niet meer probeer. Ook zou mijn voorstelling, dat door een kermisweek de burgerij min der belast zou worden, fout zijn. Kijk mijnheer v. d. Vliet, daarop Zinspeelde ik, door te zeggen: dat gij uw schoolgeld terug moest vragen. De kermisgelden strekken mede als sluitpost onzer begroo ting en deze komen in het laatje, door menschen van buiten. En de gelden, waar u op zinspeelt, dat zijn de uitgaven welke zich de feestvierders (essen) 'veroorloven, gaat u niets, maar dan ook niets aan. Maar dat is het ook niet, waar u zich over bekommert, 't Is, en ik herhaal, uw erger nis die een kermisweek bij u verwekt. Dit is de valsche vlag, welke gij ontplooit, het zij bewust of onbewust. Vandaar mijn protest! Hoogachtend, J. J. Schoeffe'.enberger. Den Helder, 5 Juli 1934. Geachte Redactie, In hetzelfde blad plaats een „Opmer ker" een stukje over de onbillijkheid tegenover de orgeldraaiers. Zeer terecht! 't Is grove onrechtvaardigheid. Schrij ver dezes heeft dan ook direct daarover, zijn beklag ingediend bij den Burgemees ter. Dit beklaag ging gepaard met een adres van een groot aantal onderteeke naren. L.l. Woensdag, 3 dezer, kreeg ik van den Burgemeester bericht, van afwij zend beschikt. Een conclusie waarop ik niet verder inga, doch welke mij niet heeft bevredigd, nog veel minder qetuiqt van „billijkheid". Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. HET BEZ^ÜK VAN NEDER LAND E OORLOGS SCHEPEN AAN OOSTZEEHAVENS, Hr. M. Hertog Hendrik en de Z. V én K XVIII zijn Maandag van Koningsber gen vertrokken. Hr. M. Evertsen en de, iv XVII zijn Maandag van Gdynja vertrokken. De ontvangst van het smaldeel der Nejd. marine te Koningsbergen was zoowel vajn de zijde van de autoriteiten als van dje der bevolking zeer hartelijk. De peijs bracht een bezoek aan het smaldeel ejn schreef zeer waardeerend over het vloot- bezoek. Verschillende officieele festivi teiten hadden plaats, o.a. een ofJ'icieelie ontvangst van het stadsbestuur. Er wer den autotochten naar Tannenberg en Mfj- rienburg gemaakt, en in groepen de sta l bezichtigd. Enkele officieren maakte een vliegtocht naar liet zweefvliegve' J Rossiten. De geheele bemanning had yr j tram en vrij bioscoop, een bijzonder hai lelijke omgang had plaats met de beman ning van een in de haven aanwezige mij nenveegflottielje. Ook de ontvangst te Gdynia was zee: hartelijk. De commandanten van de daar aanwezige Nederlandsche oorlogsbodem^ werden beiden aan den president van dé Poolsche republiek, die Gdynia bezocht; voorgesteld. VOLKSVERWILDERING? Dit jaar kunt se nog genieten, Van de zee en van het strand, Dit jaar kunt ge bruin nog worden, Van de felle zonnebrand. 't Volgend jaar is 't afgcloopen, Wat ik heden nog bezing, Daarvoor zorgt het Comité we! Tegen Volks verwildering. Nou het wordt een beetje tijd ook, Al die naaktheid op het strand, Werkt beslist de slechte zeden, Niet zoo zuinig in de hand? Toch wil ik slechts één ding vragen, Zou het werkiijk ernst toch zijn? Aan het menschdom te ontnemen Een klein beetje zonneschijn? JAN MENS. VLIEGTUIGONGELUKKEN. Drie dooden. Nadat reeds Donderdag een Engelsch bombardementsvliegtuig bij oefeningen boven het vliegveld van Northolt is ge vallen en in brand geraakt, waarbij twee inzittenden zijn gedood, is gisterenochtend een nieuw ongeluk gebeurd. Een groot bombardementsvliegtuig van het jongste type is uit nog onbekende oorzaak nabij het vliegveld Heyford van tamelijk groote hoogte gevallen. Een der inzittenden is gedood, de vier andere leden derbeman- ning zijn er met lichte kwetsuren afge komen. Zwemmen Is de meest gezonde sport Leert het dezen zomer, Een dag later te Riga. Het oefeningseskader in de Oostzee zal inplaats van den llen den 12en in Riga aankomen. Vanaf heden tot een nader te bepalen datum wordt door Ds. F. Tollenaar geen catechisatie: voor de Gereformeerde schepelingen gegeven.! Godsdienstonderwijs aan militairen van de zeemacht. Ds. Enkiaar deelt mede, dat hij wegens in gaand verlof op 5 Juli de catechisaties aan vrij zinnig-hervormde militairen van de Zeemacht voor dezen cursus beëindigd heeft. De heer Franck, die catechiseert voor de Or thodox-hervormde militairen, geeft nog Vrijdag 6 Juli om 7 uur zijn godsdienstonderwijs'. Daar na niet meer. De nieuwe cursus vangt aan den eersten Vrij dag in September op de gewone uren: van 56 Vrijzinnig, van 67 Orthodox. Bij'Kon. besluit met ingang van 1 Aug. bevorderd tot kapitein der mariniers de eerste- luitenant der mariniers L. Langcveld. Overplaatsingen. Bootsman A. Verdnijn van v. Speijk naaf Kaz. Willemsoord, 14 Aug. Serg.-ziekenverpl. A. Meertens van Hosppi- taal naar Wachtschip Willemsoord, 27 Aug. Serg.-konst. J. Dijkers van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willemsoord', 14 Aug. Serg.-konst. C. v. Toornenberg van Wacht schip Willemsoord naar Kaz. Willemsoord, 14 Ang. Serg.-maj. der marns. J. Overduijn van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willems oord, 14 Aug. Serg.-maj. der marns. B. Nijenhuijs van Kaz Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 14 Aug. Sergeanten der marns. H. v. Amersfoort, A H. Krisman en II. Phielix van Kaz. R'dam naar Kaz. Willemsoord, 14 Aug. Serg. der marns. H. C. Elias van Kaz. R'dam naar Kaz. Willemsoord, 20 Aug. Serg. der marns. C. v. Rooijen van Wacht schip Willemsoord naar Kaz. Willemsoord, 14 Aug. Ondervolgende schepelingen zijn 26 Juni '34 per m.s. Sibajak in Nederland teruggekeerd: Serg.-konstabe! J. Tukke, korp. der mars. L. van Haastrecht, matrozen ie kl. D. Bakker en J. L. Maurits. Ondervolgende schepelingen zijn 29 Juni 1934 per s.s. Enggano uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Majoor-machinist J. G. Donker, serg.-z.ver- pleger N. E. J. Steelink. Bevorderingen in Oost-Indië. 1 Jan. 1934: stoker 2e kl. N. de Vries tot stoker ie kl. 1 Febr. 1934: mariniers 2e kl. J. Hendrix, J. Brandsma, H. H. Migchelbrink, J. L. van Ham, H. C. Maan tot marinier ie kl.; mari niers 3e kl. B. J. v. Burgel, A. Siuijmer, F. C. v. Dooren, H. A. Claassen, P Ronda tot mari nier 2e kl; marinier 2e kl. J. v. der Werf (4197) tot marinier ie kl. 1 Maart 1934: kwartiermeester J. A. Bree- vrort tot bootsman matr. -telegr. T. Kremer tot korp.-telegrafist; marinier 2e kl. C. Cats- man tot marinier ie kl. 10 Maart 1934: stoker-olieman W. Visssr tot korp.-machinist. 1 April 1934: matroos 2e kl. J. de Meijere tot matroos ie kl.; stoker-olieman J. C. Korn- dorffer tot korp.-machinist; stoker ie kl. J, J. Spoor tot stoker-olieman. 4 April 1934: maj.-viiegtmr. (M) J. v. Gor- kum tot oppervliegtuigmkr.(M)serg.-vliegtin. (M) P. H. Ouwerkerk tot majoor-vlicgtuig- mkr (M). 17 April 1934: serg.-konstabel A. G. J. Pauw tot majoor-konstabel. 18 April 1934: korp.-hofmeester C. de Haas tot serg.-hofmeester. 26 April 1934: serg.-torpmr. K. Leeuwestein tot majoor-torpedomaker; korp.-torpmkr. A. Kats tot serg.-torpedomaker; korp.-torpmkr A. Witsiers tot serg.-torpedomaker. 1 Mei 1934: kwartiermeester S. v. der Scheer tot bootsman. n Mei 1934: bootsman H. H. Schipperijn tot schipper. OOST-INDIE. Luitenant ter zee ie kl. A. J. van Heinert wordt binnenkort, van plaatsing Lij den dienst in Oost-Indië, bier te lande terugverwacht. Luitenant ter zee ie kl. J. J. Wichers, onlangs uit Oost-Indié teruggekeerd, is geplaatst bij de onderzeedtenstkazerne te Willemsoord, Overgeplaatst van Hr. Ms. „Java" naar de Marinekazerne Oedjong, de luit. tér zee 3e kl J. B. Reiche; van de Marinekazerne Oedjong naar Hr. Ms. „Serdang", de luit. ter zee 3de kl. J. F. Drijfhout van Hpoff; van Hr. Ms. „Krakatau" naar den Dienst der Conservatie, de off. van adm. 2de kl. J. W. B. Buykcs; van den Dienst der Conservatie naar de Marine kazerne Goebeng, de off. van adm. 2de kl. J. C. W. Jobse. Verleend wegens o-jarigen dienst, 11 maanden verlof naar Europa aan F. A. Peltzer, observa tor bij het Kon. Magn. en Meteorologisch Ob servatorium, met een nader vast te stellen da tum in April 1935. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Aug:: ie zijn bevorderd tot hoofdofficier van ad ministratie der 2de klas de off. van adm. der iste klas II. G. Gerdes en tot officier van admi nistratie der ie kl. de off. van adm. der 2e kl. J. K. Leijen; 2e. is aan den hoofdoff. van adm. der 2de kl. H. G. Gerdes eervol ontslag uit den zeedienst verleend. HELDERSCHE EIERVEILING. 5 Juli. Aangevoerd 27,924 kippeneieren: S?—54 kg 2.00—2.20, 55—57 kg 2.00—2.40, jb60 kg 2.002.60; 6163 kg 2.40—2.60; kleine eieren 1.952.00; 430 eendeneieren 2.002.30. Alles per 100 stuks. ALKMAAR, 6 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 70 stapels, wegende 154,000 kg. Fabriekskaas: 43 stapels kleine f 22 en 3 stapels commissie 18. Boerenkaas. 6 stapels kleine 1950 en 18 stapels commis- ve 25. Alles met rijksmerk. Handel vlug. ALKMAAR, 6 Juli. Graanmarkt. Aangevoerd 165 hl als: 20 hl voertarwe 5-5o; 25 hl haver 6.25—7; 25 hl boonen, w.o.: paarde 6, citroen 13-5015, duiven 910 en witte boonen 622; 3 hl geel mosterdzaad 12; 17 hl karwijzaad 12 116.50; 71 hl blauwmaanzaad 12; 4 hl erwten, w.o.: groote groene 1819, grauwe 3037 ei vale erwten 23. Alles per 100 kg. Han del goed. AMSTERDAM, 6 Juli. Aardappelprijzen. Langedijker muizen 6.60 7, Rijper muizen 6.407, IJpolder muizen 6.40^-7, Westl. muizen 6.507. kl. muizen <.£05.20, Hillegommer zand 77.50; An- oijker blauwen 77.40, Zeetuvsche blauwen 77.40 en Zeeuwsche eigenheimers 6.80 7. Aanvoer 189,000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 6 Juli. Scbotsche muizen 44.50, idem export 1.102. eigenheimers 4.20, blauwe dito 4.104.60, drielingen 2.252.40; zilvernep 6.306.60; spcrcieboonen 29, alles p. 100 kg Juli Haven van INieuwediep. 6 Juli 1934. Aangekomen van Enkhuizen, met bestem ming IJmuidèn, de Nederlandsche zeiljol „Nelis". Vertrokken naar Kolding de Deensche pa- lingkotter „Th. Petersen". VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST De wedstrijden voor K.N.V.B. en N -H. V.B. zijn, in verband met het overlijden van Z.iv.H. Prins Hendrik, uitgesteld. De H.F.C. „Helder" deelt ons mede, dat de twee voor haar elftallen vastgestelde vriendschappelijke wedstrijden eveneens zijn afgelast. A.D.O.-nieuws. Breezand. In verband met het overlijden van Z.K.H. P ins Hendrik heeft de Chr. v.v. ADO de wed strijden van heden (Zaterdag) afgelast. KONINKLIJKE MARINE JACHTCLUB Zeilwedstrijden voorloópig uitgesteld. Alle zeilwedstrijden zijn voorloopig uitge steld. De zeilwedstrijden om de wisselprijzen zullen vermoedelijk in het najaar worden ge houden. Nadere regeling zal worden bekend gemaakt. TENNIS. PERRY WIMBLEDON-KAMPIOEN 1934. De Enge.schman Perry heeft gisteren het enkelspel van Wimbledon gewonnen door in de finale den Australiër Crawford te slaan. De Austraiër had een volkomen off-day. POSTDUIVENSPORT. POSTDUIVEN VER. „VICTORIA". Zondag 1 Juli hield onze ver. haar iste wed vlucht jonge duiven, vanaf Dordrecht; afstand 128 K.M., wind Noord. In concours 278 duiven. Gelost te 8 uur. Prijzen werden als volgt behaald: Ruiter 1, 4; G. de Wit 2; Tj. de Wit 3, 7, 11, 12; Goosen 5; K. Kramer6; J. Kramer 8; Ram- ler 9, 10; Duinker 13, 16, 17, 20; Brian 14, 15, 18, 22, 23; de Boer 19, 21; v. d. Wal 24; Riet- velt 25. De eerste duif werd getoond te 11.57; de 25ste te 12.39 uur. Tevens hield onze verecniging haar 9de wed vlucht oude duiven vanaf Limoges; De duiven, welke Zaterdag gelost zouden worden, werden dpor het slechte weer eerst Zondag gelost, In concours 43 duiven Los te 5.30 uur met Noor denwind. Aantal K.M. 834. De prijzen werden als volgt behaald: Buis 1. 3; Tj. de Wit 2, 6, 8, 9, 10; Brian 4, 51 v. d. Wal 7; Goosen 11, G. J. de Wit 11. De eerste duif werd geconstateerd Maandag ochtend 11 uur. De 12de Dinsdag u uur. Deze 2 vluchten zijn de slechtste geweest van dit seizoen. Over Dordrecht vlogen ze ruim 4 uul, en Liinoges was omreden den afstand en 3teeds wind op den kop, geen doen. Zaterdag van 3 tot 5 uur jonge duiven voor Roozendaal, en Dinsdag a.s. inkorven oude duiven voor Bordeaux, van 6.30 tot 7.30 uur. Zouden er nog liefhebbers zijn? De wind is nog steeds Noord. Stoomvaart Mij. Nederland. Enggano, 5 Juli te A'dam. Marnix van St. Aldegonde, u., P»ss. s Perim. Tajadoen, t., 3 Juli v. Padang. Batoe, t., 6 Juli v. Livrpool. ]r han dc Witt, u.. 5 Juli 'e Southampton. I>( elau Laut, u., pass. 3 Juni Gibraltar. Tabinta, 5 Juli te A'dam. Johan de Witt, u., 6 Juli v. Southampton. Tanimbar, t„ pass. 5 Juli Perim. Kon. Holl. Lloyd. Salland, t., 5 Juli v. Bahia. Zaanland, 6 Juli voorgaats v. IJmuidèn wacht. Orania, u„ 4 Juli v. Las Palmas. Elandria, t., 7 Juli te IJmuidèn verwacht. Maasland, pass. 6 Juli Vlissingen. Zeelandia, t., 6 Juli v. Montevideo. Montferland, u., S Juli v. Las Palmas. Kon. Ned. Stoo.aboot Maatschappij. Aurora, 5 Juli te A'dam. Bennekom, t., 1 Juli v. Arica. Boskoop, u., 14 Juli v,. Buenaventura. Poseidon, 4 Juli v. Belize. Simon Bolivar, u., 4 Juü te Madcira. Vulcanus, 5 Juli v. Valo. Tiberius, 4 Juli v. Lissabon. Stuyvesant, u., 4 Juli te Paramaribo. Nereus, 6 Juli te A'dam. Mars, 1 Juli v. Vigo. Juno, 6 Juli tc Paiermo. Ganymedes, 5 Juli tc A'dani. Deucalion, 3 Juli v. Patras. Aurora, pass. 4 Juli Lydd. Alkmaar, u., pass. 4 Juli Duns v-- Achilles, 4 Juli te Savona. Vesta, 6 Juli v. A'dam. Ulysses, 6 Juli v. A'dam. Rhea, 5 Juli v. Kopenhagen. Hebe, 6 Juli v. Tarente). Fauna, 6 Juli v. A'dam. Euterpe, 6 Juli v. A'dam. Ceres, 6 Juli te Bourgas. Barneveld, t., 4 Juli v. Taicahuano. Amazone, 6 Juli v. Stettin. Ajax, 6 Juli v. R'dam. Venus, 5 Juli tc Hamburg. Venezuela, t., 5 Juli te Curagao. Saturnus, 5 Juli v. Malta. Te amon, 5 Juli v. Izmir. Titus, 5 Juli v. Musel Triton, 6 Juli te R'dam, Pluto, 5 Juli v. Valencia. Mars, 5 Juli te Lissabon. Calypso, 5 Juli v. Genua. Kon Paketv Maatschappij. Houtman, 4 Juli v. Tamatave. Sipora, 5 Juli v. Belawan. HollandAmerika Lijn. Reggestroom, 4 Juli v. Lagos. Lochmonar, 4 Juli v. Londen. Rotterdam, 4 Juli v. New-York. Beemsterdijk, 5 Juli v. Havana. Binnendijk, pass. 6 Juli Lizard. Brcedijk, 4 Juli te Philadelphia. Narenta, 5 Juli v. R'dam. Veen dam, s Juli v. R'dam. Rotterdamsche Lloyd. Tapanoeli, 5 Juli te R'dam. Biitar, s Juli te R'dam. Siantar, u., pass. 3 Juli Gibraltar. Palembang, t., 6 Juli v. Colombo. Siantar, u., 6 Juli te Genua. Sitoebondo, 6 Juli v. R'dam. Kota Tjandi, t„ pass. 5 Juli Kaap del Armi. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk, u., 5 Juli te Bordeaux. JavaChinaJapan Lijn. "Ij sondari, 1 Juli v. Hongkong. Tjibadak, 5 Juli v. Shanghai. JavaNew York-Lijn. Salawati, 3 Juli v. Jacksonville. Prometheus, 25 Juli v. Boston. Silver Java—Pacific-Iijn. S. paroea, 5 Juli v. Manilla. Silverhazel, 1 Juli te Vancouver. S'lvermaple, 3 Juli te Los Angeles. Bintang, 5 Juli te Singapore, losari, 5 Juli te Rangoon. Stoomvaart-Mij. Oceaan. F'penor, 4 Juli v. Singapore. Helenus, 4Jul i v. Shanghai. Prseus, 4 Juli te Shanghai. c,arpedon, 4 Juli v. Hongkong. Phrontis, pass. 4 Juli Gibraltar. Elpenor, 6 Juli te Penang. I.aomedon, pass. 5 Juli Gibraltar. Eurymedon, pass. 6 Juli Perim. Menestheus, 6 Juli tc R'dam. Pe'sander, 6 Juli v. Padang. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, 4 Juli v. R'dam. Jonge Jacobus, pass. 4 Juli Ouessant. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Aldabi, t„ 5 Juü te Bahia. Holland op Reis, officieel orgaan Alg. Reis- vereeniging.r uitgever A. J. G. Strengholt, Am sterdam. Inhoud van het Juli-nummer: Naar fjorden en blanke zomernachten per mailschip „Simon Bolivar", 24 Aug.-4 Sept.; - Records Zonneschijn, Temperatuur en Regen (A. Veraart); Torquay; Vacantiecursus- sen in Straatsburg, (dr. W.)Bergtoerisme, het Nederi. Italiaansche bergkamp (eerste gdeelte)Vereenigings en gemengd nieuws enz. Ons Nederland, officieel orgaan van de Alg Nederi. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, en diverse provinciale V.V.V. Inhoud van het Juli-nummer: Losse indrukken uit Groningen (Dr. W. P. Hubert van Biijen- rw? o A-N.V.V.-film van Groningen (W. P. F. van Deventer). Groningsche peinzer,jen (W.). - Hoe Amerikaansche film- operateurs ons land zien (Willy den Hertog). Een „Insider" over vreemdelingenverkeer (1 Beishuizen). Op- en inrichting van een verkeershuis II (H. v. B.). - Notities over bedrijven. De Kroniek, maandblad voor handel, in dustrie, kunst en verkeer, tiitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Inhoud van het Juni-riuinmer: Komt het nu? (mr. R. C van Assen), Onze transito-handel bedreigd. - Het Werkfonds 1934. - De Hero-fabriekcn te Breda fabricage der Perl). - Waarom het hokt („het' is hier het internationale verkeer) - Maggi breidt uit. - Diversen, waaronder een artikel „Ons Vliegverkeer" (H. A. Meerum Terwogt). Morks Magazijnen, Juni. Inhoud: Persoon lijkheden: Johan Kaart Junior, door H. G Cannegieter, met 10 afbeeldingen. Schetsen- Vergeeld Albumblad door P„ met een illustra- t.e, Geschiedenis: Geschiedenis van Dord recht, VIII, door v. S. met 6 afbeeldinsctl Novellen: Een goed verstaander, door Agnèt Maas-van der Moer. Reisschetsen: Goede Vrijdag in Zwitserland, door G. VV. SpiivJ mct 3 afbeeldingen. - Tooneel: Een tooncel. directeur uit de 18e eeuw, door Eduard \*tcr» man. Verzen, door Nanda Sandbergen Afscheid. Dc terugkeer van den verloi^T Zoon, d<>or Ch. B. Timmer. Parijsche i,it,"N views: Raymond Duncan, door 11. W. Sand. berg. Voordrachten: liet gestreepte koffer! tje, door David Tomkins, met 2 teekeningen van den schrijver. Sportliedje, door David Tomkins. Boekentafel, door G. van Hulzen en Mr. E. Hamburger. Inhoud van Tijd schriften. Nieuwe Uitgaven. Van Heinde en Ver in Woord en Beeld: Trektochten lan-, Jeugdherbergen, met een kaartje.— Dc „Hol land van 1859" 75 jaar, door v. S., met'5 in lustraties. Vragen en Antwoorden. Voor plaat: Johan Kaart Junior. Tusschenplaat: De Groot hoof dspoort te Dordrecht. gjj. voegsel „Zij", maandblad voor de vrouw, met 10 illustraties. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G Schoonderbeek te Laren is verschenen de Juni- a[levering van „De Wandelaar", een. maand blad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescher ming, heemschut, geologie, folklore, buiten leven en toerisme. De redacteur, Rinke Tolman, heeft met ds. J. 1. van Schaick een voetreis ondernomen langs de spoorlijn van Soest naar Ditmen bij Amsterdam en vertelt o.a. van het rijke vogel leven in 't Naardermeer, dr. Niko Tinbergen weidt uit over de boeiende avifauna, die de „inlagen" van Schouwen kenmerkt en B. Leiupke schetst de beteekenis van dc studie, die de variabiliteit der vlinders tot onderwerp heeft. Practicus geeft nuttige wenken ten aanzien van de behandeling der kamerplanten in Juni, met E. M. van Zinderen Bakker, die zijn laat ste jeugdherbergartikel publiceert, maken wij een trektocht door Zwitserland en dr. A. C. de Koele behandelt vraagstukken, die aan de verre maanregionen vastzitten. Tenslotte zingt A. J. dc Boer den lot van Fmmen's schoone omstreken en vertelt P. L. Rusticus van de vele bloemen, die in Juni den tuin tot een paradijs kunnen maken. In de ru briek „Van en voor de Lezers" (natuurhisto risch allerlei) wordt een reeks nieuwe land goederen, die voor 't publiek zijn opengesteld, opgesomd. Buitengewoon talrijk zijn ditmaal weer de schitterende illustraties, die op nagenoeg geen enkele bladzijde ontbreken. Opnieuw blijkt er uit hoeveel prachtigs de fotowedstrijd heeft opgeleverd. Het Kind, 14 daagsch blad voor ouders en opvoeders, red. D. L. Daalder. Inhoud van no. 13, 30 Juni 1034. Prof. Gunning 75 jaar door Red. Uit een groot gezin, V, door Ida Heijermans. De taak van den Comsomol, aoor H. D.-O. Hitler-Jugend, door Rd. Wetgeving omtrent sterilisatie, door Prof. Dr. Th. M. van Leeuwen. Straffen en kastijden, IV, door Red. De biologische grondslagen der samenleving bij menschen en vogels, IV, door F. Koster. Park-bibliotheek te Rotter dam, door H. Kluit. Nieuwe kinderboeken Joodsche Vrouwenraad in Nederland (I11 gezonden). Paedagogisch Week-end te Amersfoort. Vacantiecursus van K. 'en O. en het Platteland (Ingezonden). Ontvangen lectuur. Verschenen bij „Servire" te 's-Gravenhage: „Marian en Marion" door J. M. Selleger-Elout. Een boek voor kleine en groote meisjes, voor de kleine meer om het verhaal, voor de groote meer om het karakter van het Zeeuw sche visschersmeisje Marian of Jannetje en het uit Amerika afkomstige schipbreukelinge. tje Marion. De tegenstelling tusschen het zachte, kunstzinnige, vanzelf lieve vreentdc- lingetje en Jannetje, die haar wel „gered" heeft, die haar bewondert, haar lief heeft met een jaloersche liefde, die alles voor haar zolt willen doen, maar wier wildste, meest fantas tische plannen mislukken. Jannetje, met haar zorgen, haar opvliegendheid, haar vinnige ge zegden, met haar warme gouden hartje, is een praohtfiguurtje geworden, evenals de pleeg moeder van Marion, Eanne, in het dorp vaak van tooverij en hekserij verdacht, maar goed en wijs en vol liefde. Marion, het droomerige kind, dat niets liever doet dan dansen, dansend uitbeelden wat ze hoort en ziet in de natuur, is iets min der werkelijk, vooral waar ze Marian verwijt, haar nooit te begrijpen, terwijl ze zelf ook erg weinig moeite doet, het Zeeuwinnetje te be grijpen. Maar over het geheel een zaer mooi boek met kostelijke illustraties van R, Midderigh- Bokhorst. Prijs ing. 1.90, geh. 2.75. van 5 en 6 Juli 1934. BEVALLEN: J. G. H. Hendrix—A. G. Kelch, z. J. C. RomboutsO. E. M. Rent- kes, d. A. J, v. PapendrechtB. v. Hete- ren, z. E. HeijblokA. Bakker, z. F. v. d. MaasA. Heijligenberg, z. W. J- v' HuutF. Kramer, z. GEHUWD: D. J. Scheen en D. v. d. Herik. J. Mulder en H. J. Mondeel. D. B. de Leeuw en W. J. Ignatius. D. P. Make laar en E. O. M. Dekkers. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Juli. Medegedeeld dooi het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 772.5 te Vardö. Laag3le stand 757.8 te Seydisfjord. Verwaciiting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijk® tot Oosteli,jke richtingen, licht tot half be wolkt, droog, warm weer, behoudens Se' ringe onweerskans. DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in h0* Marsdiep. Mededeeling van de Helderscit» Zwemvereeniging. Gisteren 16u 60.8'. Nu 16^° 61.7°.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 12