Het Menu Bestudeert uw type! T JUTTERTJE ZATERDAG 7 JULI 1934 PAG. 3 IJdelheid in den goeden zin. De natuur moet geholpen worden door EVA HOLDERT. Hoe dikwijls hebben wij niet hooren zeggen: „Wat de een staat, staat de andere juist niet!" en hoe weinig hou den wij in de practijk nog rekening met die oude wereld. Elke vrouw zal wel reeds opgemerkt hebben, dat de eene kleur haar veel beter staat dan de andere; het schijnt echter veel moei lijker te zijn om tot het besef te komen, dat ook een kleur of een japonmodel, die een vrouw uitstekend staan, voor onszelf volkomen misplaatst kunnen zijn. Om te kunnen beoordeelen, wat ons staat, moeten wij ons nauwkeurig waar nemen en bestudeeren om te weten te komen, waarin onze schoonheid of be- koorlijkehid ligt. Het is een gezonde en wenschelijke vorm van ijdelheid om ernaar te streven, onze natuurlijke ga ven ten volle tot hun recht te laten ko men, doordat wij er met behulp van een geschikte omlijsting en behandeling de aandacht op vestigen. Het verschil tusschen wat ons wel en wat ons niet staat is wellicht het op vallendst bij het kapsel. Het kapsel, dat niet gekozen is in overeenstemming met de eischen van Het gelaat ,kan het uiterlijk werkelijk geheel bederven, al staaf hetzelfde kap sel' een ander ook nóg zoo goed. Aan den anderen kant is het moge lijk, dat een vrouw met een onknap ge zicht, die ook overigens van de natuur weinig heeft meegekregen, door de juiste keuze van kleeding en kapsel toch een aantrekkelijker, indruk maakt. Hiervan zien wij dagelijks tal van voorbeelden, al is het helaas waar, dat wij zeker evenveel voorbeelden zien van knappe gezichten, die geen effect maken, tengevolge van de ongeschikte omlijsting. Wij kunnen ons type slechts bestu deeren en nauwkeurig leeren kennei# wanneer wij den spiegel te hulp nemen en dan liefst één, waarin wij onszelf ten voeten uit kunnen zien. Van groote beteekenis zijn ook de spiegels, waarin men zichzelf van alle kanten kan be kijken; zeer vele vrouwen verraden door haar uiterlijk, dat zij er niet op letten, hoe zij er van achter uitzien. Men moet zich ook veel voor den spie gel bewegen en zal dan bemerken, dat een beweging in werkelijkheid vaak een geheel anderen indruk maakt, dan wij zouden meenen. Ook de lengte van een japon kunnen wij in den spiegel het beste beoordeelen de schoenen evenzoo. Wanneer wij goed letten op alle dé tails, zullen wij spoedig ontdekken, wat ons fiatteert en wat wij om de een of andere reden liever moeten vermijden. Heeft men eenmaal de gebreken en zwakke punten van het uiterlijk ont dekt, dan komt het er op aan, ze zoo veel mogelijk te verdoezelen. Dat gaat het beste, door de aandacht te vestigen op de goede punten. Bijzonder veel kan een vrouw berei ken door de verzorging van het haar, want ook van nature leelijk haar wordt bij goede verzorging mooi glanzend en juist dit maakt het zooveel verschil voor den algemeenen indruk, die de de verschijning maakt. En dan komt bet er verder alleen op aan om een kapsel te kiezen, dat werkelijk flatteert. Men moet wel een zeer regelmatig ge zicht hebben, om een glad kapsel te dragen, dat het voorhoofd geheel vrij laat. Anders is het beter om een deel van het voorhoofd, zoowel als de ooren te bedekken. Vrijgelaten ooren staan een enkele vrouw uitstekend, doch verreweg de meesten in het geheel niet. Verder is het in het algemeen ook aan te bevelen om het haar te golven. Vaak hoort men de meening uiten, dat ons haar ons het beste staat, zooals het van nature is. Voor de kleur geldt dit inderdaad in bijna alle gevallen, doch bet is slechts een betrekkelijk deel der gladharige vrouwen, dat er beter mee uitziet, dan met gegolfde haren. Boven dien is het moeilijker om glad haar tot een mooi kapsel te arrangeeren en er precies de tijd aan te geven, die ons het het beste staat. Ook de verzorging der oogen komt er ten zeerste op aan. Wanneer dit slechts eenigszins mogelijk is, trachten wij overmatige inspanning der oogen te vermijden. In elk geval is het echter noodig om ze dagelijks uit te wasschen met een weinig lauw water, waaraan wat boorwater toegevoegd is. Een hel dere blik is het mooiste, wat de vrouw kan bezitten. van deze week. Zondag: Slaschotel, gegarneerd met tomaten, komkommers, appetit sild, eieren. Asperges, Aardappelen. Kalfsvleesch. Rabarber. Maandag: Schildpadsoep, Gebakken aardappelen, Biefstuk, Andijvie, Koffie met cake. Dinsdag: Marconischotel. Gekookte aardappelen. Rollade, Princesseboontjes. Kersen. Woensdag: Uitgehold brood, gevuld met balletjes, en dikke saus. Gebakken aardappelen. Gemengde sla, Aardbeien. Donderdag: Toetje. Koude princesseboonen in azijn, Pommes frites, Karbonade. Aalbessen. Vrijdag: Kabeljauw. Aardappelen. Gewelde boter. Gevulde pannekoeken. (Aardbei, aalbes). Vrijdag n. Haringschotel. Aardappelen. Botersaus. Zaterdag: Ossenstaartsoep. Spinazie met Spiegeleieren. Nieuwe aardappelen. Bananen. Asperges. 1 kg asperges, boter, 25 gram bloem, nootmuskaat, zout, 1 dl. room, harde eieren, eigeel. We nemen de asperges en schillen ze heel dun, doch zorgen ervoor, dat de kopjes heel blijven. Dan worden ze in licht gezouten water gaar gekookt (on geveer 1 uur). Van de boter, bloem en het asperge water maken wij een sausje. Inplaats van het aspergewater kan men er ook melk bijvoegen, dat het geheel nog sma kelijker maakt, Wij voegen dan de melk er druppelsgewijze bij, om de klontjes te vermijden. De asperges, welke op een schotel ge plaatst zijn worden nu van het touwtje ontdaan (om ze bij elkander te houden.) Hierover heen giet men de heete saus. Desgewenscht kan men haar nog gar- neeren met wat room, eieren en het eigeel. Andijvie. Voor 6 personen: 2 kg andijvie, beetje melk, boter, 6 harde eieren, eenige augurkjes, citroen. De andijvie wordt goed gewasschen en vervolgens op de hakplank fijn ge hakt. Daarna met een klein beetje wa ter opzetten om te koken. Dit duurt on geveer li uur. Intusschen nemen we d6 eieren, laten ze 8 minuten in heet water koken, pellen ze daarna en halveeren ze. Des noods kunnen we deze eieren met een tikje citroensap bedruipen, hetgeen het gerecht nog smakelijker maakt. Is de andijvie goed gaar, dan plaatsen we deze op een vergiet en laten het over tollige water eruit loopen. In een klei ner pannetje wordt de boter gesmolten en de andijvie hierin gedaan, even op- kooken laten, goed roeren (tezamen on geveer 7 minuten). De melk wordt druppelsgewijze bijgevoegd, liefst warm. Men garneert nu den schotel met de eieren en augurkjes. Uitgehold brood gevuld met balletjes en saus. Dit gerecht is het smakelijkst wan neer men er oud brood voor gebruikt. Voor 6 personen heeft men ongeveer noodig: 3 oude brooden (tijgertjes). We nemen het brood, snijden het bovenste deel eraf en hollen het binnenste ge deelte uit. In de pan braden we nu kleine balletjes, hetzij balletjes gehakt, nierstukjes, of haché. De saus wordt gebonden met wat meel, doch ze mag niet te stijf zijn. Is de saus goed heet, en het vleesch gaar dan vullen we hier de 8 brooden mede en plaatsen het bovenste gedeelte er weer op. Nu be strijken we deze brooden aan lederen kant (uitgezonderd den onderkant na tuurlijk) met boter en laten ze daarna een kwartier in een heete oven staan (men kan ze ook in een groote braadpan leggen op het gas, waarop een asbest plaatje gelegd wordt). Wanneer men ze "eruit haalt moet d6 bovenkant en de zijkanten knappend zijn. Dit gerecht kan men eveneens gebruiken bij een rijstschotel. Macaronieschoteltje, 1 liter melk, 150 gram macaroni, 60 gram suiker, 1 a 2 eieren, 1/4 stokje vanille of een citroenschilletje, tikje zout. Breek de macaroni in stukjes van een halven vinger lengte en wasch deze. Zet ze op met een weinig koud water en laat ze hierin ongeveer 5 minuten koken. Giet ze af en overspoel ze nog eens met frisch water. Voeg de melk en iets zout toe en kook deze, onder af en toe roeren, gaar en gebonden (pl.m. 1 uur). De vanille laten we gedurende het laatste uur meetrekken. Daarna nemen we de eieren, breken ze, klop pen ze en doen de klopte dooiers, daarna pas het stijfgeslagen eiwit in de pen en vermengen ze. Verwijder dan het vanillestokje, en doe alles in een beboterd vuurvast schoteltje. Laat het schoteltje in een warmen oven rijzen en lichtbruin wor den. Toetje. Gevulde sinaasappelen. 5 sinaasappelen, 1 citroen, 75 gram- suiker, 4 bl. witte gelatine, 1 bl. roode gelatine li dl.L. slagroom. De sinaasappelen en de citroen wor den in tweeën gesneden en uitgeperst, doch zorg ervoor, dat de schilniet scheurt, daar ze dienst moet doen als bakjes voor het vulsel. Ze worden dus flink gewasschen en de achtergebleven velletjes verwijderd. Vruchtensap en suiker opkoken, de gelatine erin laten oplossen en het geheel laten bekoelen. De room met een weinig suiker stijf» kloppen en als de vruchtensap stijf be gint te worden, de helft van de roora er doorheen roeren en de vruchtenbak jes vullen. Het beste is, dit toetje daags te voren te maken met het oog oj? het stijf worden der vruchtencrêma. Haringschotel. 4 haringen in het zuur, 2 bieten, 4 zure appelen, pl.m. 12 gekookte aard appelen, 2 kropjes sla, i kopje witte boonen, olie, azijn, peper, zout. Neem de haringen van de graat en snijd ze in stukjes. Maak de aardappe len fijn en doe ze met de haringen in een groote schaal. Voeg hierbij tevens de fijn gesnipperde appelen, de gare en gehakte bietjes, de gaar gekookte witte boonen en de fijngesneden en gewas schen salade. Vermeng deze massa luchtig met olie, azijn, peper en zout naar smaak. Spinazie met spiegeleieren. Ongeveer 2 K.G. spinazie, 2 lepels boter, 1 a 2 eieren, 8 reepjes in boter gebakken brood, prise zout. Verwijder van de spinazie alle rotte blaadjes, de worteltjes en zoo noodig nog de zaadjes en wasch ze flink. Zorg, dat er zich geen zand meer tusschen bevindt. Zet ze op met het aanhangende water en laat ze slinken. Voeg wat zout erbij en laat ze 15 a 20 minuten zonder deksel gaar koken. Dan laat men ze in een vergiet goed uitlekken, hak ze fqn en stoof de spi nazie nog 15 min. in boter. Men gar neert deze schotel met partjes had ge kookt ei, (ongeveer 8 min.) en de reep jes brood in boter gebakken Spiegelei kan ook goed als garneering gebruikt worden. Karbonaden. li pond varkenskarbonaden, 1 ons vet of boter, zout. De karbonaden worden gewasschen Maak het vet in de pan heet en bak ze hierin aan beide kanten mooi bruin. .Maak de jüs met water af en stoof ze hierin nog ongeveer driekwart uur, tot ze gaar zijn. Bij dikke karbonaden is deze tijdsduur voldoende, bij dunnere karbonaden een half uur. Als het vleesch erg vet is, kan men de randen inkerven, waardoor het be ter uitsmelt. LEEFTIJD EN LIE'VELIN'GS- SPIJZEN. Een voedingsspecialist meent opge merkt te hebben, dat de leeftijd van een vrouw in nauw verband staat met de spijzen, die zij bij voorkeur ge bruikt. Een heel jong meisje heeft naar zijn meening slechts belangstelling voor zoetigheid, andere voedingsmid delen beschouwt zij bij wijze van spre ken als een noodzakelijk kwaad. Deze houding verandert echter; nadert zij eenmaal de dertig, dan zal zijn inte gendeel voorliefde vertoonen voor pi kante slaatjes, voor zure en sterk ge» kruide spijzen. Is zij de dertig gepas seerd, dan is haar werkelijke voor liefde moeilijk uit te vinden, aangezien zij bij alles, wat zij eet, denkt aan de slanke lijn. Eet een vrouw daarentegen rauwe biefstuk, dan is h6t een zekere aanwijzing, dat zij den middelbaren leeftijd nadert. Zij behoeft zich dag nergens meer aan te storen. Zij be hoeft niet romantisch, pikant of ethe risch meer te zijn. Nu zullen wij eens in onzen kennis senkring gaan rondkijken, of de mee ning van den voedingsspecialist juist is LUNCHGERECHT. Ham-kaas-broodje. Voor de ham-kaas-broodjes ontdoen we een aantal sneetjes oud brood van de korst en besmeren ze met boter. Op üe eene helft van de stukjes brood leggen we een plakje kaas, op de an dere helft wat plakjes ham, waarna we een boterham niet ham en een met kaas tegen elkander plakken en in ruim bo ter in de koekepan goudbruin bakken aan beide kanten, het eerst aan den kant waar de kaas ligt, omdat de kaas gaat smelten en de bovenste helft er daarna opplakt. Wil men het zich ge makkelijk maken, dan windt men even een draadje garen om de boterham men, dat voor het opdienen wordt ver wijderd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 15