Op en om het Binnenhof. De ernstige relletjes te Amsterdam Radio-programma !©€IH) SP>@T MOCIH1 I@T Groote brand te Lithoyen. Geniet Uw vacantie met SALON DE COIFFURE! EUGÈNE PARIS ALLÉÉN BIJ MAISON GERRITS, buit kozen zij het hazenpad. Des mor gens werd G. door buren uit zijn toe stand verlost, waarna aangifte bij de politie werd gedaan. Van de indringers, die door het open schuiven van een raam zijn binnengeko men, ontbreekt tot nog toe elk spoor. Donderdagavond om half zeven is brand ontstaan in een hooischelf, gelegen tegenover de landbouwerswoning van den landbouwer A. v. d. Wetering aan den Maasdijk te Lithoyen. In een oogwenk stond de hooimijt in lichter lalaie. De vlammen sloegen over naar de groote lanldbouwschuur, waarin een partij hooi van ca. 20.000 K.G. was geborgen. De schuur brandde tot den grond toe af. Door den geweldigen vonkenregen werd de landbouwerswoning, die aan den overkant van den weg was gelegen, door het vuur aangepast. De vlammen sloegen vervolgens over naar een café. Hiexuit hadden de bewoners nog kans gezien eenig meubiliar te redden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water geen hulp verleenen. De kapitale boerderij en het café zijn ge heel in vlammen opgegaan. Een zich achter de boerderij bevindend hoender park werd eveneens een prooi der vlam men. E groote partij kippen kwam in de vuurzee om. De lanldbouwinventaris verbrandde totaal. De brand nis ontstaan doordat kinde ren met lucifers bij den hooiberg hebben gespeeld De schade wordt door verzeke ring gedekt. Weekkroniek De onverwachte, tragische gebeurtenis. - Prins Hendrik in beide Kamers herdacht, - Wijlen de Prins en het Binnenhof. - Wat een zijner groote verdiensten was. - Prinsjesdag met rouw...' Iets naar aanleiding van den winkelverkoop op Zondag. Den Haag, 5 Juli 1934. Wie had op Donderdag 28 Juni, toen da Tweede Kamer voor een goede week haar deuren sloot, om de openbare vergaderingen weer te hervatten op Dinsdag lü dezer kunnen vermoeden, dat deze korte rustperiode nog zou wor den verbroken door een gebeurtenis van nationalen rouw? De dood van Prins Hendrik kwam tusschenbeide en bracht de Kamer evenals trouwens haar zus ter aan de overzijde des Binnenhofs ertoe een bijzondere vergadering te be leggen om officieel kennis te nemen van de Koninklijke Boodschap, meldend het plotseling overlijden van den Gemaal onzer Koningin. Waarna door den Voor zitter een treffende rede van rouwbeklag werd gehouden, welke door het voltallig aanwezige Ministerie (ook de nieuwe mi nister van Economische Zaken, mr. Steenberghe was voor het eerst in de Lagerhuiszaal) en door een groot aantal leden (slechts de Communistische frac tie was volledig afwezig), in groote stilte en staande werd aangehoord. Natuur lijk werd een Adres van Rouwbeklag op gesteld, te richten aan H.M. de Konin gin. En zooals reeds opgemerkt: De Se naat volgde dezelfde procedure. Nu gelijk bekend werd de begra fenis van Z.K.H. eerst op a.s. Woensdag zal plaats hebben, komt de Tweede Ka mer begrijpelijkerwijs niet op a.s. Dins dag bijeen, doch hoogstwaarschijnlijk eerst den dag na de plechtige uitvaart. De herdenking in beide Huizen van de Staten-Generaal deed zeer speciaal le vendig worden allerlei herinneringen, welke velen zijn bijgebleven aangaande de Prinselijke verschijning op het Bin nenhof, Allereerst was Z.IQ.H, lid van n Raad an State, en als zoodanig verscheen hij in de afgdoopen 33 jaar, waarin Prins Hendrik ceel uitmaakte van de Nederlandsche volksgemeen schap, dikwijls binnen de oude poorten Maar het best hebben dr Nederlanders hun Prins telkens kunnen gade slaau cp Prinsjesdag, wanneer Hij zijn Gade in de Gouden Koets vergezelde op weg naar de Ridderzaal, ter gelegenheid der opening van de Kamers Naar ik meen heeft hij dezen eereplie'u steeds kunnen volbrengen en is er geen jaar voorbij gegaan, waarin H. M. zooder het geleide van hasr Gemaal den tocbt-Noordeinde— Binnenhof vice-versa heeft moeten ma ken. De martiale figuur van den Prins verleende aan de plechtigheid den noo- digen glans.. Zijn gestalte was nu een maal onverbrekelijk verbonden aan de solemneele gebeurtenis. Nu is ook dit alles herinnering ge worden! Op den troon in de Ridderzaal stonden steeds naast den zwaar ge- beeldhouwden, door een kroon versier den zetel der Koningin een drietal enorme fauteuils, bestemd voor de leden van ons Koninklijk Huis. Eén voor den Prins-Gemaal, één voor H. M. Emma en één voor de Prinses. Zoo was het althans verleden jaar nog. Op Prinsjesdag-1934 zal het beklemmend „eenzaam" zijn op den troon! Slechts één enkele zetel kan nog naast dien van H.M. geplaatst wor den.... Want de dood heeft zijn onver biddelijk werk verricht, ook al betrof het personen, die vereerd werden door een gansch volk. In streng staatsrechtelijken zin heeft het verscheiden zoowel van Koningin Emma als van Prins Hendrik geen in vloed uitgeoefend. De „Oude Koningin" had haar reuze-taak volbracht en de Prins-Gemaal had geen voeling met ons staatkundig leven, uitgezonderd dan zijn functie in den Raad van State, waarin hij als zuiver-adviseerend lid een hoogst- nuttige rol kreeg toebedeeld. Maar be- slissenden invloed was daaraan niet ver bonden en dat is slechts gelukkig te prij zen, omdat de positie van Gemaal eener regeerende Vorstin nu eenmaal een uiterst-delicate verhouding schept, welke geheel naar wensch in stand kan worden gehouden, indien de vorstelijke Echtge noot zich verre houdt van activiteit ten aanzien van regeeringszaken. Ons Staats recht verzet zich immers ten strengste te gen een zich met de bestuurszaken be moeiende instantie zonder uitgesproken verantwoordelijkheid. Wijlen Prins Hendrik heeft op onbe sproken w ijze zijn „neutrale houding" ge handhaafd. En dit „testimonium" is aan de doodsbaar van den beminden Prins een niet hoog genoeg te schatten getui genis, naast zoovele andere van schoon gehalte. Ik gewaagde zooeven van „Prinsjes dag-1934", wees op den sombei'en sclia- duw, welke dit keer onvei'inijdelijk op de anders zoo vreugdelijke gebeurtenis zal komen te rusten. Daarom is de vraag zeer gxwettigd, of men thans niet zal afwijken van den gewonen gang van zaken? Welke gevoelens de toegestroomde massa volks bezielen bij het aanschouwen van den kleurigen stoet, waarvan het middelpunt is de in goudglans stralende koets, dra gend de eenig overgebleven Oranjevor- stinnen, Weduwe en Wees, zwaar be proefd door het verlies van innig gelief de naaste verwanten?.... De gouden koets, een geschenk des volks bij het huwelijk van H. M. met den Prins, is gelukkig nimmer getuige ge weest van zóó diepen hofrouw. Het wa ren voor 't Koninklijk gezin gelukkige dagen, waarin de fraaie calèche haar on berispelijke diensten verrichte. Zeker, eens heeft zij „op stal" moeten blijven staan, wijl een gevaarlijke ziekte H. M. had aangetast, doch de angsten en vree zen van het volk werden verdreven en na dien ontbrak het bewijs van liefde der trouwe onderdanen niet meer op Prins jesdag. Kon de koets vertellen, hij zou stellig met weemoed herinneren aan den dag, toen Koningin, Prins, Koningin Moeder en Prinses dus de gansche Koninklijke familie naar het Binnen hof reed ter opening van de beide Ka mers der Staten-Generaal, In de laatste jaren is Prinses Juliana steeds meege gaan, doc-h voelde wijlen Koningin Emma zich blijkbaar reeds te zwak en te vermoeid. Dat Zij zou komen te vallen was wel te voorzien, doch het zoo spoe dig heengaan van den Prins was voor velen een diep-treurige verrassing. Onder deze omstandigheden is het toch inderdaad hóógst-twijfelachtig, dat de komende Prinsjesdag op de oude, luister rijke wijze gevierd zal worden. Strenge versoberingen zullen zeer vermoedelijk wel worden doorgevoerd en het kan wor den verwacht, dat de trouwe koets, ge tuige van een groote reeks triomfale tochten, ditmaal op stal blijft staan. Dit jaar heeft hpt Koninklijk Gezin en het Nederlandsche volk van kostbare waarden beroofdEn nog héél, héél lang zullen wij allen klemmend gevoelen, welk een leegte is ontstaan in ons natio nale leven, een leegte, die slechts uiterst- langzaam haar al te weemoedwekkend karakter verliest.... De schokkende gebeurtenis van deze week heeft zoozeer alles overschaduwd, dat in 't algemeen de lust om geanimeerd over „de politiek" te boomen" vrijwel nihil is. In de pers wordt dan ook uiterst- matig gepolimiseerd; men stelt den strijd zooveel mogelijk maar liever uit tot na de plechtige uitvaart. Voor enkele zaken kan evenwel een uitzondering worden gemaakt, en in dit verband mag genoemd worden de maatregel, welke de nieuwe minister van Econ. Zaken op het oog heeft ten aanzien van de winkelsluiting op Zondag. Hij kreeg immers het in de Tweede Kamer „half afgedane" ontwerp nopens de z.g. technische" wijziging der Winkelsluitingswet onder zijn beheer, waarin een amendement-Teulings werd opgenomen, en waardoor de Zondags- sluitingsverruiming (waaraan minister Cohjn niet wilde, weet men nog wel?) in de wet kwam te staan. Exc. Colijn schorste daardoor de beraadslagingen, in afwachting van den nieuwen bewinds man. Die er dan nu is en den knoop heeft doorgehakt. Hij blijkt van' meening te zijn, dat de winkelsluiting moeilijk cen traal kan worden geregeld en dat vooral de belanghebbenden dienen te worden gehoord. Een gezond beginsel! De gemeenteraden zullen in deze dus het groote woord krijgen te spreken, tenminste, als de Kamers met de nieuwe wetsvoordraoht meegaan. Eigenlijk ligt deze regeling „voor de hand". Er zijn plaatsen, waar verruiming van den Zondagsverkoop geen zin heeft en waar men ook principieel tegen meerderen Zon dagsverkoop gekant is. Daar kan de oude toestand dus blijven bestaan. Er is echter aan het nieuwe denkbeeld een beduidend nadeel verbonden en dat is, dat in sommige gemeenteraden een soms felle strijd zal ontstaan over de vraag, of verruiming geboden is of niet. Maar aan den anderen kant is uitbrei ding der gemeentelijke bevoegdheden niet zoo verwerpelijk, waar in deze da gen de gemeentelijke autonomie toch al telkens een „duw" te verduren kreeg. Wat meer overlaten aan de plaatselijke Overheid kan heusch geen kwaad. En niemand zal toch kunnen ontkennen, dat de winkelsluitingsaangelegenheid bij voorkeur een plaatselijke aangelegenheid is, omdat speciaal op dit gebied de toe standen zoozeer varieeren. Ik ben van meening, dat dit eerste „zakelijke contact" van mr. Steenberghe m?} ^.e. Kamer zeker niet ongelukkig is. Hij blijkt hiermee reeds duidelijk een man te zijn, die geen vriend is van dog- matisch-centralistische methoden met de gevarexi van dien, doch een open oog heeft voor de ware behoeften des volks. Spoedig zullen wij niet hem „te doen" 'vl'Ugcn in de Kamer. En dan zal tevens moeten blijken, hoe zijn „contact" met het hooge college is. Want ook daar hangt veel van af! Parlementariër. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. De barricaden nabij de Lin- dengracht. De onrust, die in verband met de steun verlaging Woensdag in verschillende Amsterdamsche volksbuurten heerschte en in den loop van den avond tot ernstige •onlusten leidde in de Indische en Dap per-buurt en in den Jordaan, zoodat de politie herhaaldelijk krachtig moest in grijpen en van de vuui-wapenen gebruik maken, heeft middernacht in den Jor daan in de omgeving van de Londen- gracht, nog een ei'nstig naspel gehad, aldus meldt V.D. Te ongeveer half een Woensdag kreeg de politie van het bureau Marnixstraat bericht, dat de samenscholingen in de omgeving van de Lindengracht weer een ernstig karakter aannamen, waarop een detachement onder leiding van een in specteur met den „overval-auto" uitrukte. De toestand bleek inderdaad ernstig te zijn. De Lindengracht was over de ge- heele breedte van de straat opgebroken en de politie werd met een hagel van steenen, niet alleen klinkers, maar ook groote zware keien ontvangen. Erger was, dat hier een volslagen duisternis heerschte, aangezien alle lantaarns waren vernield. De overval-auto reed door een zijstraat, de Goudsbloemstraat in, doch kon hier niet verder komen, aangezien de Gouds bloemstraat in beide richtingen door barricaden was versperd. De barricade aan de eene zijde der straat werd ge vormd door zware balken, die men had gehaald uit een in de Lijnbaansgracht liggende tjalk, waarin het materiaal van een gesloopt huis was geladen, terwijl de andere barricade bestond uit kisten, stee nen, en uit de huizen gesloopt huisraad. Ook hier had men de lantaarns vernield en heerschte een volslagen duisternis, van waaruit een hagel van steenen op den politie-auto neerdaalde, zoodat de be velvoerende inspecteur, inziende dat hij met het te zijner beschikking staande aantal manschappen, doch vooral ten ge volge van de duisternis, niets kon uit- rcihten, met den overval-auto terug keerde naar het posthuis Westerstraat, waar hij het hoofdbureau en het bureau Marnixstraat van den toestand op de hoogte stelde en om versterking vroeg. Een groote politiemacht werd samen getrokken en onder leiding van den com missaris van het bureau Marnixstraat, den heer H. Pijper, trok men nu van twee kanten met overvalauto's den Jordaan binnen, ruim voorzien van de noodige zoeklichten en versterkt met vijf motoren van de motorpolitie, die eveneens van sterke zoeklichten waren voorzien. Toen men eenmaal over het noodige licht be schikte, had men de voornaamste moei lijkheid overwonnen. In het felle licht der aan beide kanten stralende lichten viel het de sterke politiemacht niet moeilijk, de menigte met gebruikmaking van gum mistok en sabel uiteen te drijven. Ver scheidene malen moest ook van den re volver gebruik gemaakt worden. Met en kele schoten in de lucht dwong men de bewoners de nu hel door de ook langs de gevels der huizen zoekende stralenbun dels beschenen vensters te sluiten. De po litie kreeg toen ook gelegenheid de beide barricades op te ruimen. De balken van de baricade in de Goudslboemstraat ble ken zoo zwaar te zijn, dat zij door drie man vertild moesten worden. Het was bijna half twee toen de overal auto's konden inrukken. Bii het terugrij den werden opnieuw steenen naar de po- litie-auto's geworpen. Een der auto's werd door een kei met zooveel kracht getrof- ZONDAG 8 JULI. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, 10.00 VPRO, 1200 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Kerkd. uit de Ned. Herv. Kerk te Sneek. Voorg.: Ds. H. de Vos. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 1.10 B. W. Wierink: Het schilderij van de maand. I.30 Vervolg concert. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Kamermuziek door het Concertgebouw- Kamermuziek-Ensmble. 3.IS Gramofoonpl. 4.00 Het Arnhemsch Mannenkoor o.l.v. P. Frequin. 4.20 Reportage van monumenten uit den voet balwedstrijd KFCWillem II door H. Hol lander. Na afloop: Marschmuziek. Om ca. 4.45 Vaz Dias. 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst' 7.00 „Een diamantbewerker spreekt' 7 20 Strijkensemble met orgel o.l.v. H. de Groot. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Beinum, m.m.v. G. v. Renesse (piano), F. Helmann (viool) en H. v. Wezel (cello). 9.05 Radio-Journaal. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Hélène Cals (sopraan) en L. v. Tulder (tenor). 10.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. 8.30 KRO, 9-30 NCRV, 12.15 KRO, 5 00 NCRV, 7.4511.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9 30 Orgelspel H. Hoogewoud. 1000 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Park- k rk) te A'dam. Voorg.: Dr. J. Geelkerken. II.30 Gewijde muziek door de Chr. Zangvereen. „Looft den Heere". o.l.v. R. B. v. Tongeren. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.10 Voordracht. 2.30 Koorconcert. 2.50 Gramofoonpl. 4 10 Koorconcert. а.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Chr. Gem. Zangvereen. „Zingt den Heer een nieuw lied" o.l.v. H. Wisse Jzn. 5.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag. Voorg.: Ds. G. v. Dis. 7.00 Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Muziek. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Voordracht. 9.20 Gramofoonpl. 9.05 Voordracht. 9.20 Gramofoonpl. 10.35 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 9 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht Hetty Beek. 10.35 Vervolg concert. 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels en Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Voor de vrouw. 300 Cellorecital K. Anneveldt, a. d. vleugel: W. Zürcher. 3-45 Pauze. 400 Gramofoonpl. 4-30 Voor de kinderen. 5 00 De Flirefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 5 45 Declamatie F. Nienhuys. C.00 Orgelspel C. Steyn. б.30 Muzikale causerie P. Tiggers 7.00 Dr. Surirer: Dierentuinen. 7.20 Blaaskwintet o.l.v. Renes, Annie Woud (ah) en J. Simon (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 Declamatie F. Nienhuys. 920 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Strijkensemble met orgel olv H. de Groot. 11.00-^12.00 Gramofoonmuziek Huizen, 301 M. NCRV-programma. S.oo Schriftlezing en meditatie. 8 159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W J. Lokhorst. ti.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12 ao Orgelco .cert J. Zwart. ■e 00 Gramofonmuziek. 235 Causerie A. J. Herwig. 3.153-45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Dr. J Thijs, m.m.v. zang en orgel 5 00 NCRV-strijkorkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v.F Kloek (orgel) en gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. r'oo Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuur. 800 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 900 Z.Exc. Dr. A. A. L. Rutgers: Het Suri- naamsche Probleem. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Orgelconcert door D. de Wolf, m.m.v. N. v. d. Stad (cello). 10.4511.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 10 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 800 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Ensemble Rentmeester. 11.00 Voordracht W. Hunsche. 11.30 Gramofoonpl. 12.is Tuschinski's Select Salon-orkest o.l.v. Max Tak. I.45 Gramofoonp.l 200 Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. Mr. H. Smedes (tenor). 2.45 Gramofoonpl. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen. 5 30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. In de pauze: Causerie voor studenten. 7.00 Concert door H. Bosmans (piano) en Fr. Koene (viool). 7-35 Gramofoonpl. 7.40 Prof. Dr. A. A. v. Schelven: Gedachten op den sterfdatum van Willem van Oranje: 10 Juli 1584. 800 Vaz Dias. 8.05 Uit „Royal", Arnhem: Het ensemble Pali. 8.30 Gramofoonpl. 8.55 „De schat", hoorspel van K. v. Bruggen en Ray Forest. Regie: Kommer Kleyn. 9.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. M.m.v. A. Cortot (piano) ïö.15 Gramofoonpl. n.00 Vaz Dias. II.10 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 11.30 Mmuziek. 1.15 Gramofoonpl. 200 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonpl. en zangvoordracht. 4.10 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7.45 Blindcnconcert. 8.30 Vaz Dias. Gramofoonmuziek. '8.45 Vervolg blindenconcert. 9.30 Schlagermuziek. ro.20 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. ro.35 Muziek. ir.0012.00 Gramofoonmuziek. fen, dat een voorspatbord geheel werd af gerukt. Tijdens de onlusten werd een jonge man nabij de Lindengracht door een ko gel uit een politierevolver in het onder been getroffen, terwijl hij ook een sabel houw opliep. Hü is in het Tesselschade- Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Een ander ,die in de Tuinstraat eveneens een schotwond opliep, kon 11a in het Wil- helmina Gasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Een politieagent kreeg een bloempot op het hoofd. In de Indische buurt. Ook in de Indische buurt is het 11a 12 uur nog onrustig geweest. Op tal van plaatsen moest de politie samenscholin gen uiteendrijven. Tegen twaalf uur kwam het daarbij in de Sumatrastraat op nieuw tot een ernstige botsing waarbij de politie van haar vuurwapens gebruik maakte. Een jongeman werd aan den arm gewond. Per auto van den G.G.D. werd hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. Na verbonden te zijn, werd hij door de politie meegenomen naar het bureau Linnaeusstraat, waar hij in voor- loopige hechtenis werd gehouden, evenals drie andere personen, die in den loop van den avond zijn gearresteerd. Het eerste slachtoffer. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Amsterdam schrijft: Het valt niet te ontkennen, dat de rel letjes hier ter stede een ernstig karakter hebben aangenomen. Het is aan de com munisten gelukt, als gevolg van hun aan- houdend gestook, een deel van de arbei dersbevolking in bepaalde buurten in het bijzonder de Jordaan, naar aanleiding van de verlaging der steungelden, tot daden van verzet te brengen, die meer zijn dan het sarrend spel van opgeschoten jon gens. Dit alles, in de eerste plaats de doode, is de vrucht van de stokerij der communisten, gelijk die tot uiting komt in „De Tribune"; in het nummer van Woensdagavond vindt men in 25 regels drie maal de opmei-king, de bourgeoisie geen oogenblik met rust te laten. Ook het P.A.S. steunt deze revolution- naaire beweging, blijkens de pamfletten, die op straat verspreid worden en waarin ook herinnerd wordt aan het Paling-op roer, nu 50 jaar geleden. Daarentegen keurt „Het Volk" van gisteravond op strenge wijze het drijven van de commu nisten en hun P.A.S.-bondgenooten af. De ongeregeldheden duren voort. Hadden de relletjes Woensdagavond al naar gelang het later werd ernstiger karakter aangenomen, Donderdag is men met onverminderde kracht voortgegaan. Het centrum was ook ditmaal weer ge legen op de Lindengracht, met daarom heen de Goudsbloemstraat, Goudsbloem dwarsstraat, Anjelierstraat en Tichel straat. Tot ernstige botsingen kwam het echter eerst tegen vier uur, en wel op de Linden gracht. Daar begon men op dien tijd met het opwerpen van barricades; een vracht auto, die zich bii de kruising Goudsbloem straat bevond, werd omver geworpen. Toen de politie in sterken getal ter plaatse verscheen, per motorfiets zoo wel als per „overvalauto", nam het publiek terstond een vijandige hou ding aan. Dit werd erger toen een aan vang werd gemaakt met het overeind zetten van den auto. Zonder zich een oogenblik te bedenken braken de kwaadwilligen met allerlei werktui gen de straat open en gooiden met steenen naar de agenten, die gebruik moesten maken van hun voorwapens. Drie gewonden. Zij trokken de revolvers en ontruimden de straat. Er zijn hier drie slachtoffers gevallen. Een man werd door een kogel aan het hoofd gewond. Hij zou er zeer ernstig aan toe zijn, een ander kreeg een schot in den rug. Een derde heeft ver wondingen aan een der beeenen opgeloo- pen. Zü zijn alle drie naar het Wilhelmi- nagasthuis gebracht. Bij de laatste twee is onmiddellijk operatief ingegrepen. Regelmatig doorkruisten de motorrij wielen en manschappenwagens de straten. Het zal ongeveer vijf uur zijn geweest, toen de oproerkraaiers de kans schoon zagen, gebruik te maken van een tijdelijke afwezigheid van politie, om barricades op te werpen. De Goudsbloemdwarsstraat b.v. werd over de geheele breedte opengebro ken, waarna met groote stukken asphalt, palen en latten een hindernis werd opge- bouw van meer dan een halven meter hoog. Daarna ging men over tot het ver nielen van de straatverlichting, om te zor gen, dat 's avonds de straten in duisternis zouden worden gehuld. Na een half uur verscheen de politie weer ter plaatse en heeft op krachtdadige wijze aan dit werk een einde gemaakt. Hierbij werden zeer groote charges uitgevoerd, waarbij menig schot gevallen is. Daarbij werd het pu bliek in de richting Palmgracht gedreven. Aanvankelijk heeft men de opengebro ken straten onmiddellijk door werklieden van Publieke Werken laten herstellen. Spoedig moest men echter inzien, dat dit niet vol te houden was, daar op steeds weer andere plaatsen het plaveisel werd vernield. Van een uur of zes af heeft men zich toen bepaald tot het laten opruimen van de barricades. lot ongeveer 7 uur is men steeds zoo moeten blijven optreden, regelmatig hoor de men het loeien van de sirene's der po litieauto's en het knallen van de revol verschoten. Onafgebroken werd te voet en per motorrijwiel gechargeerd. Om een uur of negen heerschte in de buurt van Brouwers- en Lijnbaansgracht reeds een drukte van belang. Het bleek, dat de betoogers van een tijdelijke afwe- 1 7 Juli. De gemeentebesturen van eenige plaats in ons land Zandvoort, Laren en zoo waar men vanwege het natuurschoon zijn vacantie pleets door t» brengen, hebben een rondschi-ijven tot het Nederlandsche volk gericht. Het eenige plaatsen in ons land Zandvoort, wordt hieronder afgedrukt: „Vacantiegangers! „Met de komst van de maand Juli is ook het reisseizoen weer aangebroken. „Mogen wij U een raad geven? „Breng Uw vacantie in eigen landl door! „Bezoekt onze vacantie-oorden! „Bedenkt evenwel, dat wij in ruil voor de schoonheid, die wij u schenken, het recht hebben te eischen, dat gij u amu seert, zooals w ij dat verlangen, en niet zooals g ij dat wenscht. „Geef bij den ingang van het dorp al uw geld aan den veldwachter af; wij koo- pen er nuttige dingen voor, zooals bord jes mét „Verboden Toegang", prikkal* draad en meer noodzakelijks. De veld wachter zal u vervolgens zeggen, hoe gij uw vacantie zult doorbrengen. „Om te beginnen moet gij u niet to gemakkelijk kleeden. Wij houden in ons dorp van netjes. Het liefste is het ons, als gij den geheelen dag in jacquet loopt. Dat staat keurig, het geeft cachet aan onze gemeente, liet verhoogt uw gevoel voor eigenwaarde en behoedt u voor kou vatting. Ook de rok is voor heeren een nette dracht. Hij is wat plechtig, doch hij' flatteert ontegenlijk. Gij ziet er tienmaal zoo waardig in uit. Iemand die in jacquet of rok, met lakschoenen en een sier lijken wandelstok zich zet op strand of heide, kan in waarheid zeggen, <at hij de hoogste genietingen met elkander ver- bindt: aesthische kleeding en natuur* schoon. „Er bestaat de laatste jaren een nei ging, kleeren aan te trekken, die waar digheid opofferen aan gemakzucht. Welk een dwaling! De kleeren maken nog steeds den man, en zoolang de man ook de kleeren maakt is het zaak ze te dra gen. Sportkleeding doodt het decorum van onze samenleving en verlaagt den mensch in zijn eigen en anderer waar deering. „Het is onlangs zelfs voorgekomen dat een dame zich te Laren centrum der humanistische beschaving in man- nenzeilcostuum aan een postkantoor ver voegde. De postbeambte is door een be roerte getroffen en een oud-raadslid, dat juist ouderdomsi-ente haalde, zal dit door den schok, dien hij onderging, wellicht voor de laatste maal hebben gedaan „Indien echtparen het vreemde verlan gen vertoonen, te genieten van zee en zon, zullen onze veldwachters hun de plaatsen aanwijzen, waar de man en waar de vrouw het liart daaraan kan ophalen. Deze beambten zullen hen ook gaarne voorlichten over de beste gelegenheden om te tollen, hoepelen, vlieger-oplaten, touwtjespringen en bellenblazen. Dis alles moet echter bijzaak zijn. Hoofdzaak is het principe: Brengt uw vacantie door in Nederland!" gezonde tanden. Laat deze daarom van te voren nazien en vooral: borstel ze steeds met Ivorol, de tandpasta met haar ong even- aard reinigingsvermogen. Dan zullen geen zieke tanden Uw vacantie bederven. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. zigheid van de politie in die omgeving gebruik hebben gemaakt, drie bruggen op te halen. De een is gelegen over de Brou wersgracht tegenover de Willemstraat. De andere over de Brouwersgracht tegen over de Palmgracht, de derde ligt over do Lijnbaansgracht tegenover de Willems straat. Onmiddellijk na het bekend worden van deze feiten is de politie er met perso neel van P. W. heen getogen om de brug gen weer neer te laten en zoo noodig to herstellen. Bij twee bruggen is men hier in geslaagd, bii de derde, die aan de Lijn baansgracht, tegenover de Willemsstraat, ondervond men niet spoedig te ondervan gen moeilijkheden. Hier bleek het, dat men de z.g. klauwen van het tandrad had kromgeslagen, waardoor de brug voor- loopig niet te sluiten was. Een gewonde overleden. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is de man, die in den middag een schotwond aan het hoofd had opgeloopen, in den vooravond in het Wilhelminagasthuis aan zijn verwondingen overleden. Het bleek een 26-jarige jonge man te zijn. Plunderingen. Naarmate het later werd, werd de toe stand critieker. Alle straten van den Jor daan zijn in duisternis gehuld. Er brandt geen lantaarn meer. In de 2de Goudsbloemdwarsstraat heb ben de oproerlingen een winkel in boter en kaas geplunderd. Voorts heeft men ge tracht een particuliere bank van leening te plunderen. Dit is echter mislukt. In de Goudsbloemdwarsstraat zijn twee personen gewond, een zeer ernstig. Ver der is in de Spaarndammerbuurt een agent gewond. Oe erkende betere Permanent Wave Wij werken met de nieuwe bake- liten Chauffeurs (verwarmers) 50 °/0 minder warmfe PERMANENT WAVE NOG MOOIER 104-106 SPOORSTRAAT. TEL. 457

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2