Het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. De uitvaart. Wat wilt '21 BINNENLAND Ondertrouw- kaarten TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. De weg van den stoet. Herdenking in Eerste en Tweede Kamer. Het militaire eerbetoon. 'r. Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest-Griep-BronchiUs-Asthma Bewijzen van deelneming in lndië. Uit het buitenland. De werkloozensteun. Bezuiniging. De steunverlaging. De minister wenscht er niet over te spreken. de Boer^ Naar buiten. De begrafenisstoet zal Woensdag om streeks 11 uur het paleis Noordeinde ver laten en dan den volgenden weg nemen: Noordeinde, Houlstraat, Kneuterdijk, Plaats, Hofweg, Spui, Pletterijkade, Rijs- wijksche Plein, Rijkwijksche weg en ver der als bij de begrafenis van de Koningin- Moeder. Eveneens zal de Koningin met de Prin ses en de andere dames zich weder afzon derlijk per auto naar Delft begeven, na dat de staart van den stoet de Hoornbrug gepasseerd zal zijn. Het ceremonieel. Het ceremonieel zal niet veel verschil len van dat bij de plechtige ter-aarde-be stelling van de Koningin-Moeder. De akte van overlijden. Donderdagmiddag te drie uur hebben de opper-kamerheer van de Koningin W J. baron van Lynden en jhr. W. Laman Trip, adjudant en secretaris van wijlen Prins Hendrik, aangifte gedaan van het overlijden van Z.K.H. ten raadhuize te 's-Gravenhage. Beide heeren begaven zich daartoe naar de Kamer van den burgemeester, waar ten overstaan van dr. W. W. van der Meuien, ambtenaar van den burgerlijken stand in tegenwoordigheid van burgemeester de Monchy en van den heer P. C. Wesse- ling, chef van de afdeeling burgerlijken stand te 's-Gravenhage, de aangifte plaats had. Van deze aangifte werd de volgende akte opgemaakt: „Heden den vijfden Juli negentienhon derd vier en dertig verschenen voor mij, ambtenaar avn den burgerlijken stand der gemeente 's-Gravenhage; Zijne Excelentie mr. W. J. baron van Lynden, oud 55 jaren, opperkamerheer van H.M. de Koningin en jhr. Willem Laman Trip, oud 56 jaren, kolonel van den Groot en Staf, adjudant en secretaris van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, beiden wo nende te 's-Gravenhage, die verklaarden, in opdracht van Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden, dat op den der den Juli negentienhonderd vier en dertig, des namiddags te een ure en vijf en twin-, tig minuten te 's-Gravenhage is over leden: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik, Wladimir Albrecht, Ernst, Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratze- burg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard, enz. enz. in den ouderdom van 58 jaren, wonende te 's-Gravenhage, geboren te Schwerin, echtgenoot van Hare Majesteit Wilhel- mina Helena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. enz., zoon van wij len Zijne Koninklijke Hoogheid Friedrich Franz, Groothertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratze- burg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen, Rostock en Stargard, enz. enz. en van wijlen Hare Koninaklijke Hoog heid Marie Caroline Auguste, Prinses van Schwarzburg." De bijzeltingspleehtigheid in de Nieuwe Kerk. Zooals gemeld zal de inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft in groote trek ken gelijk zijn aan die, welke bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk omhulsel van de Koningin-Moeder, ge maakt was. Voor de bespanning zal een ter ditmaal een ivoor wit molton gebruikt worden, afgezet met een warm zacht- paarse tint. Het baldakijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleuren wor den uitgevoerd. Voor het baldakijn in de kerk, tegenover den uitgang van den tunnel heeft men getracht een meer mo numentale oplossing te vinden. De uit voering is op aanwijzing van monumen tenzorg gemaakt door den architect H. van der Kloot Meyborg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtopstaande zijwanden, die op een hoogte van negen meter langzaam naar elkaar toebuigen. De kleuren hier van zullen ook weer wit en paars zijn, wat ongetwijfeld met het overheerschen- de. wit der bloemstukken een zeer indruk wekkend. effect zal opleveren. De zit plaatsen in de kerk, die amphitheaters- gewijze opgesteld zullen worden, zullen allen naar den ingang van den grafkelder gericht zijn. De indeeling van de plaatsen zal in groote trekken gelijk zijn, alleen zullen er in alle vakken meer genoodig den geplaatst kunnen worden, waardoor alle aanwezigen de plechtigheid in haar geheel goed zullen kunnen volgen. De rouwdienst geleid door prof. Obbink. Naar ons ter oore komt, schrijft de N. R. Ct., zal de rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Delft geleid worden door den hofprediker, professor dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het muzikale gedeelte zal, gelijk ge meld, verzorgd worden door dr. Joh. Wagenaar, directeur van het Kon. Con servatorium voor Muziek te 'sGraven- hage. Het ligt in de bedoeling, dat koor zang ditmaal aan de plechtigheid bij zondere wijding zal bijzetten. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het uur van vertrek van den Koninklijken rouwstoet vervroegd is. De stoet zal om kwart vóór tien van het paleis Noordeinde afrijden. Vorstelijke gasten. Verwacht wordt.dat de volgende vorste- hlke personen aan de begrafenis van Prins Hendrik zullen deelnemen: Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg en de hertogin van Mecklenburg, de groothertog van Mecklenburg, de groothertogin van Mecklenburg en de erfgroothertog van Oldenburg en deerf- groothertogin van Oldenburg, de prins van Bentheim en Steinfurth, de prins van Wied, de erfprins van Wied, de prinses van Erbach-Schoenberg, prins WiihHm Ernst van ErbachSchoenberg, pri is Karei van België, graaf van Vlaanderen, graaf Athlone, de prins en Rijngraaf van Salm Horstmar (vertegenwoordiger van Prins Oscar van Pruisen als Herren meister van de Johanniterorde), prins F"elix van Lux mburg en hertog Christi- aan Lodewijk van Mecklenburg. Do rouw voor het Leger. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt zal van heden af het leger gedurende een maand den rouw aannemen, bestaande uit het dragen van een zwarten rouwband aan den linkerbovenarm. Derhalve zullen de officieren de dragon en de hun door H M. verleende ordetee- kenen niet met crêpe omhuld dragen. Het défilé. Het défilé voorbij het stoffelijk over schot van Z.K H. de Prins zal Maandag morgen om 9 uur aanvangen. Aangezien de vestibule in het Noord einde wordt ingericht tot chapelle ardente, zullen van morgen af de registers van rouwbeklag ter teekeniog liggen in het gebouw van de thesaurie van de Koningin, Noordeinde 70, tot uiterlijk 6 uur des namiddags. De radje-uitzendingen op Woensdag. Naar de Nw. Rott. Ct. verneemt, hebben de omroepvereenigingen van den minister van binnenlandscbe zaken mededeeling ontvangen, dat op Woensdag a.s. alleen de plechtigheden bij de begrafenis van Prins Hendrik mogen worden uitgezonden en dat de omroepvereenigingen het ver dere gedeelte van den dag moeten zwijgen. Een krans van land- en zee macht. Naar de Nw. Rott. Ct. van den luitenant- generaal, gouverneur der Koninklijke resi dentie, verneemt zal er, naar de aanwij zingen van den minister van defensie, namens de Koninklijke marine en de Ko ninklijke Nederlandsche landmacht een krans aan het Paleis Noordeinde worden aangeboden door den commandant van het veldleger en de commandant der marine in den Helder, vergezeld van bun adju danten en van een onderofficier en een mindere, respectievelijk van de Kon. land macht en de Kon. marine. Aan alle' tot de bovengenoemde gedeel ten van de weermacht behoorenden zal de gelegenheid wórden gegeven een bij drage tot dit doel te schenken. In verband daarmede kunnen onder volle waardeering van eventueel ten deze bestaande voornemens en bedoelingen het aanbieden van kransen of bloemstuk ken door afzonderlijke korpsen, vereeni- gingen of personen de weermacht betref fende, in deze algemeene hulde begrepen worden geacht, en kan mitsdien van een eventueel ten deze bestaand voornemen worden afgezien. Hofrouw. Een maand halve rouw. In overeenstemming met de wenschen door Z. K. H. den Prins te kennen ge geven, zal de hofrouw, in afwijking van vroeger in acht genomen regelen, aanmer kelijk worden beperkt. Van oordeel, dat met het verlangen van den overledene rekening dient te worden gehouden, heeft H. M. de Koningin be paald, dat met ingang van 7 Juli het hof gedurende één maand halve rouw zal dra gen. Eerewacht bij de baar. Bij de baar van den Prins doet thans een eerewacht dienst, bestaande uit twee adjudanten in gewonen of buitengewonen dienst en twee hofjagers, kamerdienaar» of ander personeel van de hofhouding, dat Z. K. H. heeft gediend. Een krans van de Nederland sche Padvinders. Vice-admiraal J. J. Rambonnet, hoofd verkenner van de Nederlandsche Padvin derij, heeft Donderdagochtend uit naam «an de Nederlandsche padvinders een krans aan de baar van den Prins gelegd Hij was vergezeld van twee heeren van het hoofdbestuur. Vergadering van Donderdag 5 Juli. Geopend te 11 ure. De Griffier doet, terwijl alle aanwezi gen zich van hun zetels hebben verheven, voorlezing van de Koninklijke Boodschap, waarin mededeeling wordt gedaan van het overlijden van Z. K. H. den Prin«. De Voorzitter houdt de volgende rede: „Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, la na een ziekbed van slechts luttele dagen tot Hooger Leven opgeroepen. Smartelijk, diep getroffen door bet kort geleden verscheiden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, ziet Hare Majesteit de Koningin Zich plotseling Haren Voi- stelpen Gemaal ontnomen, en verliest de Kroonprinses Haren beminden Vader. Wel is Godes hand zwaar op Vorsten huis en Vaderland. Uit den vreemde tot ons overgekomen, heeft de hooge Overledene van stonde af Zijne nieuwe nationaliteit van ganscher harte omhelsd, Zich een oprecht Neder lander betoond, en de kiesche, veelal zoo moeilijke, stelling van Prins-Gemaal met grooten tact en toewijding ingenomen. Gingen Zijne belangstelling en werk zaamheid naar verschillende richtingen uit, Zijne natuurlijke goedhartigheid, ver wierven Hem de sympathie der Natie. Zij treurt over het heengaan van den Prins. De Eerste Kamer der Staten-Generaal ziet met innig medegevoel op naar Ko ningin en Kroonprinses, Haar in deze nieuwe beproeving den alleen troostenden bijstand van den Allerhoogste toebid- dende. Hij zij Haar eene verberging. Zijn oog zij op Haar." De Voorzitter stelt aan de Kamer voor, de Koninklijke Boodschap te beant woorden met een adres van rouwbeklag. De Kamer keurt dit voorstel goed. De Voorzitter noodigt de leden uit, zich naar de afdeelingen te begeven tot het benoemen van de leden der com missie van redactie. De vergadering wordt gesloten. f Alle ministers, behalve minister Slote- maker de Bruine, waren tegenwoordig. Alle fracties waren aanwezig. Vergadering van Donderdag 5 Juli. Geopend te 1 uur. De Voorzitter, jhr. mr. C.h J. M Ruys de Beerenbrouck, doet mededeeling van eenige leden, die hebben bericht, ver hinderd te zijn. de vergadering bij te wo nen. Hij verzoekt den grieffier, voorlezing te doen van de Koninklijke Boodschap, waarin mededeeling wordt gedaan van het overlijden van Z. K. H. den Prins. De Griffier doet voorlezing van ge noemde Koninklijke Boodschap. De Voorzitter houdt, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels hebben verheven, de volgende rede: „Den rouw nog diep in 't hart, werd 't Vorstelijk Huis opnieuw met smart be deeld. De Prins, bemind Gemaal der Koningin en Vader, die zoozeer den weg te vinden wist naar 't hart ook van de Dochter, die de Koninklijke echt ons schonk, ging uit dit leven heen. Het Nederlandsche volk gevoelt den nieuwen slag in al zijn zwaarte. Het deelt als immer in het leed, dat door Oranje wordt gedragen. En het gedenkt met eer bied, wat de Prins volbracht aan arbeid voor wat goed en edel is; arbeid, die ge tuigde voor Zijn liefde voor den naaste. God weten wij leidt 't al ten goede. Die zekerheid is troost." De Voorzitter stelt voor, de Ko ninklijke Boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. De Kamer keurt dit voorstel goed. De vergadering wordt geschorst totj Donderdagmiddag half drie. Aanwezig waren alle ministers. De communistische fractie en de heer Sneevliet (r.s.) waren niet tegenwoordig. Van het gebouw der Tweede Kamer, evenals van dat der Eerste Kamer, zijn alle gordijnen neergelaten en hangt de vlag halfstok. De gouverneur der Koninklijke Resi dentie heeft een algemeene oraer uitge vaardigd ter regeling van het militaire eerbetoon bij de plechtige teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van dén Prins der Nederlanden. Ingevolge de daaromtrent door en na mens de Koningin gegeven bevelen wordt bepaald, dat aan de plechtigheid deelnemen de onderstaande troepen: a. een detachement van honderd man van het regiment Grenadiers en het mu ziekkorps van het le regiment Infanterie voor een eerewacht bij het Koninklijk Pa leis in het Noordeinde. b. voor het afzetten van het Noord einde, de Heulstraat en den Kneuterdijk de detachementen van de verschillendje legerkorpsen. 1 Het geheel staat onder commando van den commandant der brigade Grenadiers en Jagers. Deze voert tevens het com mando over de niet ingedeelde officieren en onderofficieren. Wat het militaire gedeelte van den stoet betreft, tevens volgorde in den stoet, is het volgende bepaald: lo. een detachement Koninklijke Mare chaussee te paard met omfloersten stan daard en standaardvlag ter sterkte van 16 ruiters. 2o. de algemeene troepencommandant Generaal-Majoor J. van Andel met zijn staf. 3o. de Koninklijke Militaire Kapel. 4o. de Commandant van het 2e regi ment Huzaren, kolonel A. Diemont, com mandant van het voorste gedeelde van den stoet met zijn adjudant. 5o. een bataljon infanterie a 4 coni- pagniën. 6o. 2 eskadrons huzaren te paard met omfloersten standaard. 7o. de rouwstoet van het Koninklijk Huis. 8o. Luitenant-kolonel Haitsma Muiier, commandant van het achterste militaire gedeelte van den stoet met zijn adjudant 9o. Een batajon marinetroepen niet tamboers en pijpers. 10. Een compagnie van de Koloniale Reserve. 11. het muziekkorps van het 5e regi ment Infanterie. 12. Een bataljon infanterie a 4 compag- niën. 13. Twee batterijen veldartillerie, iedere batterij bestaande uit vier vuurmonden. 14. Een detachement militaire polltie- troepen te paard. Te Delft. Voor het militaire eerbetoon te Delft is het volgende vastgesteld: leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wjjze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andera ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: AKKER'* Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting Algemeen commandant van de te Delft optredende troepen is luitenant-kolonel J. J. van Santen. Bij de Nieuwe Kerk bevindt zich een eere-wacht van het korps mariniers met de marine-kapel. In de Nieuwe Kerk is hij den ingang van den grafkelder een eere-wacht opgesteld, bestaande uit 8 adelborsten en 8 cadetten. Voor het afzetten te Delft worden aan gewezen mariniers, adelborsten, cadett detachementen van de scholen voor res.- oficieren en politietroepen. Saluutschoten. Zoowel te 's-Gravenhage als te Delft zullen batterijen worden opgesteld, welke minuutschoten zullen afgeven van 9.45 uur tot het einde van de plechtigheid te Delft. De Gouverneur der Residentie heeft als tenue voor de aan de plechtigheid deel nemende troepen vastgesteld: zonder overjas en met model decoratiën. Alie onbereden troepen hebben voorts de bajonet opgeplant. Telegrammen van de Koningin aan den G.-G. Aneta meldt uit Batavia: De Gouverneur-Generaal heeft het vol gende telegram ontvangen: Ontvang onzen oprechten dank voor be wijs medeleven lndië in smartelijk verlies (w.g.) WILHELMINA. Condolaties bij den G.-G. Uit Batavia: Officieel wordt uit Buitenzorg gemeld, dat de gouverneur-generaal een stroom van telegrammen van rouwbeklag ont vangt. Het eerste telegram was afkomstig van den commandant der Zeemacht na mens de Koninklijke Marine. De leger commandant had zich rechtstreeks ge wend tot H. M. Herdenking in den Volksraad. Donderdagmorgen is de bijna voltallige Volksraad bijeen gekomen, voor een her denking van Prins Hendrik. Onder de aanwezigen bevonden zich alle leden van den raad van Ned.-Indië en alle regeeringsgemachtigden, de leden van het consulaire corps, vertegenwoordi gers uit de wereld van scheepvaart, han del en industrie. Klokslag negen uur opende mr. Spit de plechtige zitting en sprak een korte rede uit, waarin hij overeenkomstig het ver zoek van den gouverneur-generaal, den Volksraad in kennis stelde van het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De rede van den Volksraadsvoorzitter werd beantwoord door den voorzitter van den raad van departementshoofden, den directeur van financiën, B. J. de Leeuw. Rouwdienst in de moskee. Aneta meldt uit Benkoelen: Gisteren heeft in de groote moskee alhier een groote rouwdienst plaats ge had, die werd bijgewoond door alle In- landsche ambtenaren. Op 8 Juli a.s. zullen groote plechtige rouwbijeenkomsten plaats hebben in alle missigits. Rouwbetoon van Inlandsche zijde. Het hoofdbestuur van de Perserikatan Minahassa heeft een telegram van rouw beklag gezonnen aan H. M. de Koningin. De regent van Bandoeng heeft een gedenkplaat onthuld in de moskee Tji- paganti. In alle moskeeën van liet Bandoeng- sche werd gisteren de dood van Prins Hendrik herdacht. Van den Parijschen gemeenteraad. Reuter meldt uit Parijs: De voorzitter van den gemeenteraad Coutenot heeft den volgenden brief ge schreven aan onzen gezant jhr. Loudon: De stad Parijs deelt in den rouw van de Koningin, die in haar dierbaarste nabe staanden wordt getroffen. Namens zijn mederaadsleden verzoek ik u Hare Majesteit en de geheele Ko ninklijke familie onze oprechte deelne ming te betuigen. Van de Buiïsche regeering. De chef van bet Protocol, graaf von Baesewitz, heeft den Neöér 1 andschen ge zant te Berlijn een bezoek gebracht, ten einde hem de deelneming der Duitsehe rijksregeering te betuigen. Uit Engeland. Touehant ge baar van oudjes. De Nederlandsche Kamer van Koop handel en de Nederlandsche Kerk te Lon den hebben de Koningin telegrammen van deelneming met den dood van Prins Hen drik gezonden. De oude inwoners van de hofjes te Charlton hebben hetzelfde gedaan aan Prinses Juliana, die hun Maandag een bezoek had gebracht. DS. J. E. VONKENBERG. t Woensdagnacht is te Hilversum tenge volge van een hartverlamming over leden ds. J. E. Vonkenberg, em. predi kant der Ger. kerk van Huizen. De overledene was 65 jaar oud. Sedert 15 December 1933 was hij emeritus. Hij was een bekend figuur in de Geref. kerk, diende onder andere de gemeenten Voort huizen, Barendrecht, Zwijndrecht en van 1923 tot 1933 Huizen. Bovendien was hij geruinien tijd directeur van den Geref. Jongelingsbond, waarvan hij de oprichter was. „Het Volk" meldt: De minister van sociale zaken heeft thans aan de gemeentebesturen bericht gezonden, dat een wijziging gebracht wordt in de toepassing van de rijkssteun regeling. Ingevolge deze wijziging wor den de tijdvakken, waarin een uitgetrok- kene steun trekt, voor het tweede jaar tot ongeveer de helft teruggebracht. Het slot van den brief van Minister Sloteniakaer de Bruine, waarin deze nieu we regeling wordt aangekondigd, luidt als volgt: „Aan de uitgetrokkenen kan voor een maal op grond van deze regeling steun worden verleend ten hoogste: a. Achttien weken aan kostgangers; b. Vierentwintig weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. Raakt iemand uit zijn werkloozenkas uitgetrokken, dan bedragen deze termij nen 9 resp. 13 weken. Voor degenen, die op 1 Juli als uitge- trokkene steun ontvangen, blijft in het jaar 1934 de tegenwoordige termijn van 18 resp. 24 weken gelden. Heeft een uitgetrokkene gedurende het te zijnen opzichte bepaalde aantal weken steun genoten, dan behoort hij tot de dub- bel-uitgetrokkenen. Gaarne zal ik zoo spoedig mogelijk van u vernemen, of u op de aangegeven voor waarde van 1 Juli af voor het ontvangen van de rijkssubsidie in aanmerking wenscht te blijven komen." „Het Volk" teekent hierbij aan: Dit beteekent dus, dat uitgetrokkenen gedurende het tweede half jaar 1934 nog récht hebben op 18 resp. 24 weken uit- keering. Trei l en zij in 1935 opnieuw uit de werkloozenkas, dan hebben zij geen recht meer op 18 of 24 weken uitkeering voor zij in de regeling voor dubbeluitge- trokkenen vallen, doch op 9 en 13 weken. Voor de gehuwden en kostwinners be teekent alzoo deze wijziging gedurende 11 weken 1 minder ontvangsten, daar. zoo men weet, de regeling voor dubbel-uitge- trokkenen 1 lager is dan de regeling voor uitgetrokkenen. Voor de kostgan gers beteekent zij over een tijdvak van 9 weken een mindere uitkeering van 1. De maximum-steun. Vervolgens bepaalt de minister, dat de steunuitkeering (steun met inbegrip van den huurbijslag) niet meer mag bedragen dan 19 per week voor de uitgetrokkenen en 18 voor de dubbel-uitgetrokkenen. Uit den aard der zaak is deze bepaling alleen van belang voor de groote gezin nen, daar de kleine gezinnen niet aan deze steunnormen komen. Doch wat blijft er nu over van de bewering van den minis ter, dat hij door het verlagen van de steun normen de grootste gezinnen heeft willen helpen Het blad meldt, dat deze maatregel ook in Twenthe zal worden doorgevoerd. De Tweede Kamerleden De Visser en Wijnkoop hebben den minister van So ciale Zaken gevraagd hem te mogen spre ken over de thans in werking getreden steunverlaging. De minister heeft hun mondeling geantwoord, dat een onderhoud met de heeren onmogelijk is, zoolang zij niet de thans in Amsterdam plaats heb bende ongeregeldheden desavoueeren. Het gesprek was daarmede geëindigd. Een telegram van het N.A.S. aan den voorzitter van den ministerraad. Het nationaal arbeidssecretariaat heeft gistermorgen, in verband met de onrust te Amsterdam, het volgende telagram ge zonden aan den voorzitter van den mi nisterraad: Spontane en massale onrust onder Amsterdamsche arbeiders wijst op ondra gelijke toestanden door steunverslechte- ringen 1 Juli geschapen. Met bloedig geweld wordt de honger niet gestild. Het N.A.S. spreekt de verwachting uit, dat de ministerraad zich ernstig rekenschap geeft van bnhoudbaren toestand en in trekking steunverslechteringen beveelt. (w.g.) Sneevliet, voorz. Bouwman, secr. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma 2 Noch spot, noch zot 2 De onafhankelijkheidsdag in de Ver. Staten eischte 100 dooden 7 De gebeurtenissen in Duitsch- land. Von Papen zal zich toch waarschijnlijk uit het politieke leven terugtrekken6 Het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Herdenking in de Eer ste en Tweede Kamer 5 De Indische mail komt Zondag in ons land9 Vergaande volmachten voor den Duitschen rijksminister van eco nomische zaken6 Bezuiniging op den werkloozen steun 5 Moord te Bergschehoek. Een 32- jarige huiseigenaar neergescho ten f. G De uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart te Bremen over het vergaan van de „Dresden" 7 In de Jordaan te Amsterdam hebben ernstige onlusten plaats gehad. Er zijn eenige dooden en tal van gewonden2 en 11 21 menschen worden vermist bij een ramp met twee prauwen ten zuiden van Sampang7 Bij een treinbotsing te Enkhuizen zijn gisterenavond eenige perso nen gewond6 Omtrek-nieuws 10 Marktberichten12 Marineberichten12 Sportnieuws12 VERKEERSVRIJHEID. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, vestigt er de aandacht op, dat de houders van bedrijfsauto's het tegenwoordig afgezien van de belastin gen in velerlei vorm, die z" moeten op brengen niet gemakkelijk hebben en dat er op de zoo gaarne nageprate bewe ring, als zoude de vrachtauto volledige vrijheid op den weg genieten, wel het een en ander is af te dingen. Ër bevinden zich in Nederland nog heel wat bruggen, die heelemaal niet passen in den weg, waarin zij liggen, omdat het draagvermogen van die bruggen zoo ge ring is, dat vele bedrijfsauto's er met het oog op hun gewicht niet over mogen, ter wijl zii in verband met hun wieldruk wel op den weg toegelaten zijn. Zoo gebeurt het dan ook herhaaldeliik, dat een be drijfsauto, die met zijn lading b.v. 4500 kg weegt, opeens wordt tegengehouden bij een brug met een bord, dat laconiek me dedeelt, dat motorrijtuigen met een ge wicht van meer dan, zeg 4000 kg er niet over mogen. Tot voor betrekkelijk korten tijd had den de bedrfifsautohouders geen last met die bruggen, want iedereen hield het er voor, dat die verbodsborden geheel uit den tijd waren. Door geen enkelen weg- beheerder werd er de hand aan gehouden. Dat is nu opeens anders geworden. Uit alle hoeken van Nederland komen er klachten los, dat de politie plotseling strenge naleving is gaan eischen van het welhaast vergeten verbod van passage voor motorrijtuigen boven een bepaald gewicht. Men breekt er zich het hoofd over, hoe de opsporingsambtenaren zoo onvez'wacht en zoo algemeen in actie zijn gekomen, alsof zij gehoorzamen aan een consigne van een centraal punt uit. Is het niet opvallend? En het merkwaardigste van het geval is nog, dat de hiervoor bedoelde bruggen uit hoofde van haar gering draagvermo gen wèl worden verboden voor motor rijtuigen boven een bepaald maximum gewicht, maar dat het verbod niet geldt voor voertuigen met levende bespanning, al is het totaal gewicht daarvan nog zoo groot. Van vrijheid van verkeer gesproken! Langs duin en zee te dwalen Doet mij zoo heerlijk aan. Gp duintop, in de dalen, Daar, waar de bramen staan. De leeuw'rik kweelt er blijde Omhoog zijn jubellied, Het trilt langs groene weiden F.n zorgen kent hij niet. Zacht ruischt de zee ons tegen En lokt tot baden aan, 't Is vreugde allerwegen, Wie zou daarheen niet gaan? De blanke meeuwen zweven Of wieken krijschend rond, t Is overal blij leven, Waar elk heraad'ming vond. Komt! Steedling slaakt uw kluister: Ontvlucht uw eng gedoe. Natuur verspreidt haar luister: Naar strand en duinen tof! S. N. B.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5