De gebeurtenissen in Duitschland. Het uitspansel in Juli 1934. BUITENLAND GEDURENDE JULI J. J H. KOOPMAN, GEMENGD NIEUWS 19 uur Ster re tijd Engelands bewapening. Vergaande volmachten voor den rijksminister van economische zaken. Düsterberg, gewezen leider van de Stalen Helm De bevolking van het Belgische koninkrijk. De zuivering van de S.A. De dood van Von Schleicher. BONTWERKEN BONTWERKER, WESTSTRAAT 14 I Schietpartij te Bergsche- hoek. Door een tram overreden en gedood. Treinbotsing te Enkhuizen. Clandestiene bereiding van margarine. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. Reuter meldt uit Londen: De geheele Engelsche pers gewaagt vandaag van de Engelsche bewapenings- plannen en hecht groote beteekenis aan de verklaring van Eden. Ook Baldwin's verklaring in het Lagerhuis over de be wapening wordt besproken. Volgens de Daily Mail bestaat het goedgekeurde program van de deskun digen uit den bouw van 600 vliegtuigen en de aanvulling van de vloot tot den Beatty-standaard, hetgeen beteekent, dat de komende twee of drie jaar ten minste twintig nieuwe kruisers gebouwd moeten worden. Verder behelst het program de ver plaatsing van hetlegerarsenaal van Wool- wich bij Londen naar het midden van het land, daar het arsenaal, waarin 20.000 arbeiders werken, op het oogenblik door vliegtuigen en zelfs door geschut van het Europeesche vasteland bereikt kan worden. De wet inzake oeconomische maatrege len wordt thans gepubliceerd. Zij heeft den volgenden inhoud: Art. I. 1. de rijkskanselier van oecono mische zaken wordt gemachtigd binnen zqn ressort alle maatregelen te treffen, welke hij noodig acht ter bevordering van het Duitsche bedrijfsleven, zoomede tot verhoeding en terzijdestelling van oeconomische schade. Voorzoover de maatregelen ook vallen binnen het res sort van een anderen rijksminister zul len ze in samenwerking met dezen wor den getroffen. an 2. De op grond van het eerste lid v deze paragraaf getroffen maatregelen kunnen afwijken van de bestaande wet ten. Art. II. De rijksminister van oecono mische zaken kan bepalen dat overtredin gen der voorschriften worden bestraft met gevangenis en boete of met een dezer twee straffen. Er is geen maximum voor de boete vastgsteld. Art. UI. Deze wet wordt van kracht op het oogenblik der afkondiging. Per 30 September a.s. treedt zij buiten werking In het concentratiekamp. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Berlijn telefoneerde Donderdag avond: Düsterberg, de gewezen tweede leider van de Stalen Helm, die in Beieren met vacantie vertoefde, zit opgesloten in het concentratiekamp Dachau. Het geboortecijfer alweer gedaald. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: Volgens een zoo juist gepubliceerde officieele statistiek bedroeg het bevol kingscijfer van het Belgische koninkrijk op 31 December 1933 in totaal 8.427.950 inwoners. Het geboortecijfer is zoozeer gedaald dat het overschot, na aftrek van het totaal der sterfgevallen, nog slechts 30.114 bedraagt. In de periode 1921 1925 werd een gemiddeld geboorteover schot van 54.970 per jaar geconstateerd. In 1930 viel het op 46.874, In 1931 op 43.716, In 1932 op 39.603. De verminde ring sedert 1930 bedraagt dus 35 pet. De zuivering vau de S.A., aldus meldt Reuter uit Berlijn, gaat voort. Volgens inlichtingen uit goede bron, zal tenminste 40 pet. van deze troepen afgedankt wor den. Onthullingen van de United Press. v. Schleicher In con tact met Frankrijk? D.N.B. meldt uit Londen: De „United Press" meldt, uit den koker van betrouwbare inlichtingen van een buitenlandsch niet Duitsch diplo maat, dat Frankrfjk van het complot- Schleicher tegen Hitier reeds voor eenige weken op de hoogte is gev eest. Het be richt van Duitsche zijde, dat Schleicher met een buitenlandsche mogendheid in verbinding heeft gestaan, werd hier aan vankelijk vrij sceptisch opgenomen, maar thans helt men te Londen tot de meening over, dat Frankrijk hiermee bedoeld was. Een bekende Duitsche journalist te Parijs zou de bemiddelaar tusschen Schleicher en de Fransche regeering ge weest zijn. In diplomatieke kringen te Londen weet men zich nog te herinneren, dat Schleicher als rijkskanselier met den Franschen generalen staf onderhandelin gen heeft gevoerd, die alleen door zijn val niet tot eenig resultaat hebben geleid. Een tegenspraak van de Fran sche ambassade. De Fransche ambassade te Berlijn heeft Donderdagmiddag het bericht van de United Press, dat Schleicher in con tact zou hebben gestaan met de Fransche regeering, ten stelligste tegengesproken. Zij noemt dit bericht ongerijmd. Bijzonderheden over de samen zweringen. De Berlijnsche correspondent van de „Times" heeft van gezaghebbende zijde een aantal inlichtingen gekregen over de samenzweringen, die het regime tot het drastische optreden van Zaterdag aanleiding hebben gegeven. De corres pondent geeft op grond vau deze inlich tingen de volgende uiteenzetting. Er bestonden intriges in drie ploegen waarvan twee met elkaar in verband stonden. Deze groepen waren de leiders van de S.A., die samengingen met Roehm, generaal van Schleicher en zijn vrienden en een groep, die naar men veronderstelt onder leiding stond van Von Bose en die contact had met roomsch-katholieke ker kelijke kringen en in verband stond met Von Papen. De groep Roehm, bezeten van machts gevoel, doch ongerust dat zij zich de kansen op een onbeperkte machtsuitoefe ning liet ontsnappen, zou zich hebben willen ontdoen van een aantal leidende figuren van het regime en aldus zijn in vloed op Hitier hebben willen herwinnen. De groep-Schleicher had intriges op touw gezet om wijzigingen in de regee ring tot stand te brengen, waarbij men echter toegeeft, dat ook deze groep Hitier als leider van de door hem ontworpen regeering had willen handhaven. Gene raal von Schleicher zou dan weer rijks- •weerminister geworden zijn. Wat bij dit alles de rol geweest is van de „buiten landsche mogendheid" is den Berlijns- chen correspondent van de „Times" niet medegedeeld; alleen werd hem gezegd, dat afgezanten naar een zekere hoofd stad door de groep-Schleicher gezonden zijn. Deze groep stond verder in contact met de ontevredenen door tusschenkomst van Gregor Strasser en Ernst van wie hy bij de uitvoering van zijn plannen ge bruik had willen maken. Alles wijst erop, dat men overtuigd is, dat deze intriges veel verder gingen, dan alieen naar besprekingen. Men ver klaart, dat men de band heeft gelegd op een lijst, waarop de om te brengen per sonen stonden genoteerd en waarop <jf. Goebbels voorkwam. Von Kahr e. a. onder de slacht offers? Naar de Berlijnsche correspondent van de „Dailp Tel." meldt, is bij de actie tegen Roehm c.s. ook von Kahr, die in 1923, den Putch van Hitier te München heeft on derdrukt, gedood. Zijn lijk is Maandag in een weide bij München begraven gevon den. Daar waren ook de lijken van een zekeren Sempner, de eigenaar van een bekend koffiehuis „Bratwurst Glöckel", waar veel nazi's plachten te komen en van dr. Beek, de leider van het Akademische Austauschbureau te München, begraven. Ook zij waren doodgeschoten. Verder is officieel erkend, dat onder de dooden ook luitenant Scheringer is; men zal zich herinneren, dat hij indertijd uit de rijksweer is gestooten omdat hij er na- tionaal-socialistische propaganda maakte. Hij is later tot het communisme bekeerd en was in Februari ingerekend omdat hjj weigerde den Hitler-groet te brengen. Van niet-officieele, doch betrouwbare zijde heeft de correspondent gehoord, dat kapitein v. Lassow, kapitein von Seisser en andere gewezen monarchistische offi cieren tot de slachtoffers behooren. Een stap van den Zwltserschen gezant. De Zwitsersche regeering heeft haar gezant te Berlijn opdracht gegeven, bij het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken de noodige stappen te doen in verband met het in beslag nemen van Zwitsersche bladen. De Zwitsersche pers stelt vast, dat deze in beslagnemingen ongetwijfeld in strijd zijn met de verzekeringen, die bij de laat ste stappen den gezant te Berlijn werden gegeven. Zij eischt represaille-maatrege len. Do dood van den katholieken leider, dr. Klausener. Tegen het uitdrukkelijk verlangen van de familie van dr. Klausener in, die reeds in de annonce had medegedeeld, dat zij den datum der ter-aarde-bestelling bekend zou maken, is het lijk van Klau sener gecremeerd. Er verluidt trouwens, dat de lijken van de meeste slachtoffers gecremeerd zijn. Een verklaring van Otto Strasser. Reuter meldt uit Parijs: Otto Strasser heeft in een onderhoud met den correspondent der Intransigeant te Praag gezegd, dat zijn broer Gregor (die inmiddels is doodgeschoten) hem in een brief, welkon hij tien dagen geleden heeft ontvangen, heeft meegedeeld, dat Hitier Goerings functie aan Grenor Strasser had aangeboden en dat Goering daarvan had gehoord. Het is bekend aldus Otto dat alle telefoongesprekken van Hitier stenogra fisch worden opgenomen door werktuigen van Goering, die ook alle brieven van Hitier fotografeeren. Goering overwoog dat, aangezien Hit- Ier den rechter- en linkervleugel van de nazi's tegen eikaar uitspeelde, zoodoen de de onbeperkte heerscher zou worden en dat beviel hem (Goering) niet. Daar om heeft hij de uiterste maatregelen van terreur genomen en den linkervleugel letterlijk „onthoofd". Voortaan aldus besloot Otto zal Hitier de gevangene zijn van de jonkers, de groote banken, de groot-industrieelen en van Goering. Tweeduizend naar Polen? vluchtelingen Vaz Dias meldt uit Warschau: Volgens door de Gazeta Polska ontvan gen berichten zijn in den loop van Zon dag een groot aantal personen uit Duitschland naar Polen gevlucht. In totaal zouden tweeduizend vluchtelingen de grens hebben overschreden. Volgens dit blad vertelden reizigers uit de buurt van Oppeln dat den geheelen dag aldaar mitrailleurs in de straten wa ren opgesteld. Ook zouden in deze stad 60 S.A. lieden zijn gearresteerd. Andere rei zigers vertelden dat te Gleiwitz vijftig S.A. leiders in arrest zijn gesteld, terwijl een aantal hunner op transport is gesteld naar Berlijn. Pastoor MUller gefusilleerd. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" te Berlijn seint aan zijn blad: Vandaag is te München uitgelekt, dat pastoor Müller, de leider van de katho lieke actie in Beieren en Fritz Gerlich, uitgever van het katholieke blad „der Rechte Weg" ook tot de slachtoffers be hooren, die Zaterdag gefusileerd zijn, Dr. Walter Lütgebrune, een advocaat die Ludendorf verdedigd heeft na de mislukte nazi-Putsch van 1923 en die daarna hooge posities bekleed heeft bjj het departement van justitie, is eveneens gefusileerd, of schoon hjj als nat.-socialist te boek stond. Daarentegen is een zekere Ohristiaan Weber, een taxi-chauffeur, die zijn klanten inplaats van naar de opera, bal of hotel, naar een Hitler-vergadering placht te rijden, en die bovendien een extra fooi voor het nazi-partij fonds placht te vragen, bevorderd tot commandeur van de S.S. te München. De Hohenzollerns. Reuter meldt uit Berlijn: De beheerder van de bezittingen vau de familie Hohenzollern heeft in een interview met Reuter verklaard, dat geen der leden der keizerlijke familie op eenigerlei wijze is betrokken bij het complot van Roehm. Waarom zouden zij ook, aldus de vertegenwoordiger der kei zerlijke familie. De berichten, dat de kroonprins of prins August Wilhelm bevel gekregen hebben Duitschland te verlaten, zijn volkomen onjuist. Geen Duitsche regeering kan aan een Duitscher bevelen het land te verlaten. Het verwachte bezoek van prinses Hermine was reeds eenige dagen vast gesteld voor het complot van Roehm werd verijdeld. De prinses komt ook naar Berlijn, waar zij eenige vrienden van den keizer zal bezoeken, inkoopen zal doen en besprekingen voeren betreffende de keizerlijke bezittingen. Majoor Von Muldner, de vriend en ver trouweling van den ex-kroonprins, die naar bericht werd eveneens terechtge steld zou zijn, is in leven en heeft zijn werkzaamheden tot dusver niet onder broken. Kardinaal Faulhaber bewaakt Reuter meldt uit München: Het paleis van kardinaal Faulhaber, de aartsbisschop van München, wordt streng door rechercheurs bewaakt. Zij nemen iedereen, die het paleis binnengaat of uit komt, nauwkeurig op. Aangeduid als „het authentieke verslag van den dood van generaal Von Schlei cher en diens echtgenoote" publiceert Politiken een telegram van zijn cor respondent te Berlijn, waaraan wij nog het volgende ontleenen: Een zuster van Von Schleicher, mevr. Von Gaudecker, die in de villa van haar broer woonde, kwam even later thuis en waarschuwde een te Potsdam woonach tigen ritmeester Von Schleicher. Hij kwam tegelijk met het dochtertje, dat, zich van niets bewust, liep te zingen van vreugde over haar mooie rapport, bij de villa aan. Terwijl hij daar nog aanwezig was ,werd er door een instantie, die men niet kent, opgebeld voor een der leden van de moordcommissie, die in de villa was ont boden. Deze kreeg toen de boodschap, dat men het onderzoek moest staken en zich onmiddellijk verwijderen moest. De ter-aarde-bestelling van generaal von Schleicher en zijn 'echtgenoote was vastgesteld op Woensdagmiddag op de begraafplaats te Lichterfelde. Vijf minuten voor den aanvang van de plechtigheid deelde de politie, die in grooten getale in de omgeving was opge steld mede, aldus meldt de Berlijnsche correspondent van de „Times", dat de plechtigheid verboden was. De deur van de kapel waarin de kisten waren opge baard, werd gesloten en kransen en bloemen werden bij een achteruitgang neergelegd. Onder de personen die naar de kapel gekomen waren om de laatste eer te be wijzen aan de beide dooden en die on- verrichterzake weer moesten terugkeeren bevond zoch o.m. generaal von Hammer- stein, de vroegere commandant van het leger. MODERN1SEEREN EN REPAREEREN VAN TEGEN EXTRA LAGE ZOMERPRIJZEN Lange Bontmantels verwerken tot moderne korte jasjes vanaf f 15._ Von Pap«n. Naar Reuter uit Berlijn meldt, wordt officieel verklaard, dat von Papen nog steeds vice-kanselier is. Hij heeft echter geen eigen departement meer. De ver trekken. welke hjj in de vice-kanselarij in gebruik had, worden het hoofdkwartier van Lutze, den nieuwen chef van den staf der S.A. Men maakt hieruit op, dat ditbeteekent.dat de politieke werkzaam heid van von Papen als vice-kanselier in overeenstemming met zijn eigen wenschen is geëindigd. Von Papen bevond zich Donderdag nog te Berlijn, maar men ver wacht, dat hjj spoedig met vacantie naar het buitenland zal vertrekken, gedurende welke dan aangekondigd zal worden, dat hij zich uit het politieke leven terugtrekt Het feit, dat zijn secretaris, von Bose. doodgeschoten is en dat zijn personeel zich in arrest bevindt, vervult von Papen meer met bitterheid dan de behandeling, die men hem zelf heeft aangedaan. Hij zou aandringen op een onderzoek, dat naar men algemeen verwacht, het per soneel van von Papen van elke mede plikhtigheid aan het complot tegen Hitier zou vrijpleiten. OOSTENRIJK EN DE GEBEURTE NISSEN IN DUITSCHLAND. De Weensche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt: Van bevoegde Weensche zijde ver neem ik, dat onmiskenbaar de gebeurte nissen in Duitschland van invloed zijn op het nationaal-socialisme. Daar zijn op het oogenblik drie stroomingen waar te nemen. De eerste van hen, die door de gebeurtenissen in Duitschland wakker ge schrokken zijn en zich van het nationaal- socialisme afkeeren, wat velen intusschen moeite kost; dan zij, die onvoorwaardo lijk Hitier blijven volgen en derhalve een afwachtende houding aannemen, en ten slotte de derde en gevaarlijkste, die van de terroristen, die zich niet storen aan wat er in Duitschland of Oostenrijk ge beurt, maar onder geestelijke en stoffelijke leiding van zekere Rijksduitsche bureaux daden van terreur hun eenige taak ach ten en daarmee dan ook rustig voortgaan Binnenland Een 32-jarige man neergeschoten. De dader is aangehouden. Gisterenmorgen om half twaalf is in e^n tuin aan de Rotte op het grond gebied van de gemeente Bergschehoek, dicht bij de grens van Hilligersberg een moordaanslag geschied. Het slachtoffer, de 32-jarige heer H. G. de Man, die door eënige revolverschoten in den buik was getroffen, is naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. De dader.de 30-jarige N. v. S., slagersknecht van beroep, nam na zijn daad de vlucht. Later meldde hij zich bij de politie te Hilligersberg, waar hij is opgesloten. De heer H. G. de Man is de eigenaar van eenige blokken nieuwe landhuisjes. De dader woonde in een klein huisje dicht bij de woning van den heer De Man, welk huisje eigendom van den heer De Man is. Reeds eenigen tijd, ongeveer een dag of veertien, stonden de heer de M. en de dader niet met elkaar op goeden voet. Het huurcontract van v. S. was n.1. ge ëindigd en de huurder wilde dit niet verlengen. Hij wilde zonder contract in de woning blijven, hetgeen door den eigenaar niet werd toegestaan. De heer de M. heeft hem dan ook de huur op gezegd, waarover v. S. zeer verbolgen was. Intusschen scheen het toch, dat v. S. zich bij de kwestie had neergelegd; gisterenmorgen althans stond in zijn woning alles ingepakt, klaar voor de verhuizing. Om half twaalf is v. S. nog eens naar de woning van den heer de M. gegaan, op enkele tientallen meters af stand van zijn huis gelegen. Hij vond den heer de M. in zijn tuin en begon hem uit te schelden. Plotseling heeft hy toen een revolver uit zijn zak gehaald, waarmee hij drie schoten afvuurde. De dader nam daarop de vlucht. De getroffene strompelde naar den voorkant van zijn tuin en werd door omstanders in een juist passeerenden auto geholpen, die hem naar het zieken huis aan den Bergweg te Rotterdam bracht. De vrouw van den getroffene, die dezer dagen een kindje verwacht, heeft het drama in den tuin van een balkontrapje af gadegeslagen en was, zooals te be grijpen is, geheel overstuur geraakt. Zij is bij familie ondergebracht. De dader is na zijn vlucht langs de Rottekade op de Molenlaan te Hilligers berg gekomen. Daar heeft hij aan een agent, die daar surveilleerde, medegedeeld wat hij gedaan had. De agent bracht hem vervolgens naar het politiebureau te Hillegersberg. De revolver, waarin nog drie scherpe patronen zaten, had de dader in zijn bezit. Het slachtoffer overleden. Nader verneemt de N. R. Crt. dat het slachtoffer gisterenmiddag in het zieken huis aan den Bergweg te Rotterdam is overleden. Hjj was een jaar gehuwd. VERGIFTIGING. J.I. Woensdag gebruikte de heer M. Zeehandelaar uit Zwolle evenals zijn vrouw op de markt te Zutfen een ijsco. Even later werden beiden ongesteld. De heer Zeehandelaar moest in het ziekenhuis aldaar worden opgenomen, waar hij gister morgen ten gevolge vau vergiftiging is overleden. 22 JULI 23 U 6 AUG.22U. 22 21U. 6 3EPT.20U. iiNEVELVL. xSTCRRENH. DUBBELST. o VERANDERLIJKE 5T? •STER DER l?,2?GR. STER DER 3ï GR.OF ZWAKKER" H NEVELVLEK x STERRENHOOP DUBBELSTER o VÊRANDEOl'JKE STER STER DER I?, 2? GROOTTE STER DER 5* GROOT Tt OF ZWAKKER De Zon: De tijdsvereffening bedraagt op: 1 Juli +3m27s; 6 Juli: +4m22sj 11 Juli: +5m 10s; 16 Juli: +5m47s; 21 Juli: -f6ml2s; 26 Juli: +6m22s; 31 Juli: +6ml7s. Deze bedragen geven, opgeteld bi] den waren tijd (aangewezen door de zon), den middelbaren tijd (aangewezen door een uurwerk). De decli natie van de zon neemt af van +23°2 tot 18°3. Daardoor neemt de middaghoogte der zon af van 61 "2 tot 56°3 en haar dagboog van 16u37m tot 15u32m (voor 52° Noorderbreedte). Op 5 Juli bereikt de aarde het aphelium ln haar jaarlijksche baan om de zon, d.w.z. op dezen datum bereikt zl] haar grootsten afstand tot de zon, n.1. 152.000.000 km. De schijnbare middellijn van de zon bedraagt dan 31'31". De Maan: 3 Juli L.K.; 11 Juli N.M.; 19 Juli E.K.: 26 Juli V.M. Op 26 Juli vindt een gedeel telijke maanverduisterlng plaats die in Nederland niet waar te nemen is. In den morgen van 28 Juli vindt een samenstand van de Maan met Saturnus plaats (afstand 3°11). Op 24 Juli vindt een bedekking plaats van de ster Saglttarii door de Maan. Planeten: Mercurius is op 11 Juli in beneden ste conjunctie met de zon. Op 1 Augustus bereikt de planeet haar grootste Westelijke olongatie (19°26' W). Mercurius komt tegen het einde van Juli pl.m. IJ uur voor de zon op en is mis schien aan den morgenhemel waar te nemen. Venus: komt ongeveer twee uren voor de zon op en is aan den morgenhemel laag boven den Oostelijken horizon zichtbaar. Mars: komt aan het begin van de maand een uur voor de zon op en aan het eind van de maand ruim 2 uur. De planeet komt dus langzamerhand uit de morgenschemering te voorschijn. Jupiter: beweegt zich rechtloopend in de Maagd. Aan het begin van de maand gaat de planeet omstreeks 1 uur 's morgens onder, aan het einde van de maand omstreeks 11 uur 's avonds. Saturnus: beweegt zich terugloopend in den Waterman. Aan het begin van de maand komt de planeet om ongeveer half twaalf 's avonds op, aan het einde van Juli om ongeveer half tien 's avonds. De hier medegedeelde tijden zijn alle uitgedrukt in Amsterdamschen Zomertijd. Het Zodiacale licht is ongeschikt voor de waar nemingen. Vallende sterren: Na half Juli zijn reeds val lende sterren te wachten, die tot den zwerm der Perseïden behooren. De maximale frequentie der Perseïden vindt echter eerst plaats omstreeks 9 Augustus. Sterrenbeelden: In het midden van Juli te 11 u. zomertijd loopt de Melkweg van het Z.Z.W. naar het N.N.O. Iets ten Westen van het zenith staat het sterren beeld Hercules. Tusschen de sterren éta en zêta bevindt zich de bekende bolvormige sterrenhoop Messier 13. Reeds ln een kleinen kijker is dit een goed waarneembaar object. De afstand be draagt ongeveer 25.000 lichtjaar (het licht plant zich in 1 sec. over een afstand van 300.000 km voort). Het uitspansel in Juli 1934: In dezen sterren hoop heeft men meer dan 39.000 sterren op haar kleur en helderheid kunnen onderzoeken. In het midden zijn zij zoo dicht opeengehoopt, dat hun aantal niet meer te tellen is. Nabij het zenith schittert de witte ster Wega (Arabisch woord dat: de vallende adelaar beteekent). Wega ls de helderste ster van de Lier. Tusschen bèta en gam ma van de Lier bevindt zich de beroemde rlng- nevel (Messier 57). In kleine kijkers komt deze nevel echter niet tot zijn recht. Met den zeer grooten telescoop van Lord Rosse kon omstreek! 1840 worden vastgesteld, dat de ruimte binnen den ring niet ledig is, doch gevuld met ijle nevelstof. Dit is later fotografisch bevestigd. De heldere ster Antares van den Schorpioen, die wij op onze breedte slechts gedurende korten tijd te zien kunnen krijgen, staat in den vooravond laag in het Z.W.; zij is gemakkelijk herkenbaar aan haar roode kleur. Copyright Redactie „Hemel en Dampkring" en „Heldersche Courant". (Nadruk verboden). VERDRONKEN, Donderdagmorgen is de schipper J. van Hout uit Dordrecht in het Volkerak by Dinteloord overboord geslagen. Pogingen om den man te redden mislukten. Het lijk is iater opgehaald en naar Dordrecht gebracht. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag is de 21-jarige hulp brievenbesteller Rietman te Gaanderen, in volle vaart tegen den vrachtauto van den heer Duitshof uit Selhelm gereden. Rietman werd terstond gedood. De auto is in beslag genomen. Gisterenavond reed een 15-jarig meisje op haar flets uit de Preangerstraat te Haarlem-Noord en wilde den Rijksstraat weg oversteken. Zij lette niet op het verkeer en werd aangereden door een uit de richting Haarlem komenden visch- auto van de N.V. Handel Mij. te IJmuiden. J werd door het voorwiel van den auto gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Elisabethgasthuis gebracht. Voerman verongelukt. Donderdagavond reed te Elsloo de 45- HHge-w Hulzinga met Paard en kar Hy wilde met zijn kar een weiland od iyden. Hy moest daartoe een trambaan nlnlnm 3." W?arschÜnl«k heeft hij een aankomenden tramtrein niet aan hooren komen, met gevolg dat den wagen geere pen werd. H. werd van de wagfn ce- tèrecht De 'm T °"?er dön tramtr!in terecht. De machinist stopte spoedie doch kon niet verhinderen dat H de ocomotief en de vyf volgwagens over zich heen kreeg. Levenloos werd hij van onder den laatsten wagen, die opgevijzeld moest worden, vandaan gehaald. Het 7-iarie zoontje van H., dat eveneens op din wagen zat, werd eraf geslingerd doch liep zoo goed als geen letsel op'. Het paaid kwam in een sloot terecht, de waeen werd zwaar beschadigd. g Eenige gewonden. Te Enkhuizen is gistermiddag half drie de sneltrein uit Alkmaar op een stil staand personenrijtuig geloopen, dat voor het stootblok stond. De passagiers in den trein stonden klaar om uit te stappen en werden door den hevigen schok omver geworpen. Vier personen werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. De conducteur So- merdjjk uit Hoorn en de Heer Rijskamp uit Groningen en diens verloofde liepen lichte hoofdwonden op en hebben, na verbonden te zijn, het ziekenhuis verlaten. De hoofdconducteur van Reenen uit Alkmaar, die ook aan het hoofd was ge wond, doch er erger aan toe was, had het tevens nog met de zenuwen te kwaad. Hij verblijft nog in het ziekenhuis. De dienst ondervindt geen vertraging. Een inval te Dongen. In samenwerking met de gemeente politie van Dongen heeft de Kon. Mare chaussee uit Tilburg een inval gedaan in een tamelijk afgelegen boerderij van C. V. te Dongen, aan de Laagstraat. Men had vernomen, dat in die boerderij op clan destiene wijze margarine werd gefabri ceerd. Een flinke politiemacht begaf zich naar de boerderij om een onderzoek in te stel len. De deur werd geforceerd en de politie ontdekte, dat het bedrijf in vollen gang was. Een groot aantal personen werd op heeterdaad betrapt. Eenige margarine- bereiders van de oude margarinefabriek in Oosterhout hadden de leiding van het bedrijf op zich genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Alles is in beslag genomen. Het bleek bij onder zoek, dat het riet van de schuur zoowel van binnen als van buiten voor geluid en licht absoluut ondoordringbaar was gemaakt. KORTSTONDIGE VRIJHEID. Te Amersfoort is in zijn woning aan gehouden en naar Utrecht overgebracht zekere B., die een week te voren uit een

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6