J.DUNSELMAN vóór 15 Juli, Stadsnieuws ZOMER- UITVERKOOP VAN WILLIGEN Groots PUROL ABONNEMENTSGELDEN. KEIZERSTRAAT 24 Geneesi DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. AANBIEDING Visscherij. KORTING OP QUITSCHE SPOORBiLJETTEN GOEDKOOPE REISMARKEN Inlichtingen S egp gj g Reisbureau t.o Postbrug Wr rnmm isaa 11 H'H W Den Helder als visschersplaats Enorm Sage prijzen Ziet de étalage - Gemeenteraad PREDIKBEUTREN jzonnebrand Uit het politie-rapport. Voor alle Uurwerkreparatie SI Aan onze postabonncé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het tierde kwartaal ten bedrage van 2.—. per postwissel over te maken of op onzt postgirorekening 1 GtiOfi over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per loopcr beschikt. Wij verzoeken beleefd do kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag 5 Juli slaagde te Amster dam voor het eindexamen B Geref. Gym nasium te Amsterdam onze stadgenoot de heer H, O. Vaandrager. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 9 Juli tot 10 Juli wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. AANKOMST INDISCHE MAIL. Zondag In ons land. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede: De speciale trein met post en pasagiers van de „Johan van Oidenbar- nevelt" zal Zaterdagochtend 7 Juli te 10 u. 15 van Genua vertrekken. Hij wordt Zondagochtend 8 Juli in den lande ver wacht. MAILVERZENDING HR. MS. „VAN MEERLANT" Brievenmalen zullen worden gezonden aan H. M. mijnenlegger »van Meerlant« op 11, 12, 13, 14 Juli, met bestemming Great Yarmouth laatste buslichting hoofd kantoor 18 20. 18, 19, 20, 21 Juli, met be stemming Boulogne s. Mer laatste bus lichting hoofdkantoor 16.15. LEGER DER HEILSL. De afdeeling krijgt Zondag bezoek van den oud-stadgenoot Brigadier Joh. Grim- ijser, leider van het Jeugdwerk van het Leger des Heils in Nederland. Do Brigadier is een van dé weinige officieren die een vrucht zijn van den Leger-arbeid in Den Helder. In verband met de Kermis-straatzang vangt de avondsamenkomst om 7.30 uur n.m. aan. AANBESTEDING, j Door den architect B. L. J. M. van Beekum, Soembastraat no. 29, is gisteren aanbesteed het verbouwen van perceel Weststraat no. 23 voor de Vereeniging van Onderofficieren bij de Zeemacht. De hoogste inschrijver was Minneboo Walboom voor 4625.terwijl als laagste heeft ingeschreven C. Bot voor 4016.35. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave betreffende de Nutsspaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Juni 1934. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 201.623.66 en terug betaald 201.081.50. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald 542.16. Het aan inleggers verschuldigd kapi taal, bij den aanvang van dit jaar 2.635.844.65 bedraagt hans 2.662.634.31. Het aantal in den loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 82. Het aan tal in omloop zijnde boekjes steeg hier mede tot 8096. Onder de in Juni uitgereikte 82 nieuwe boekje» zijn inbegrepen 10 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van Juni leverde een bedrag op van 2.052.28 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 1750. WANDELEN DE DUINEN. Van verschillende zijden bereikt ons de vraag, of, nu een gedeelte der duinen bij het tegelpad van een afrastering is voor zien, het andere deel vrij is voor het pu bliek. Bü navraag blijkt dit niet het geval te zijn. Volgens artikel 3 van het Rijks- zeeweringenreglement is het Ioopen over de zeekeerende duinen, die niet helm be plant of met rietpoten verdedigd zijn, ver boden. Vaak wordt gemeend, dat de dui nen ia het algemeen dienen voor ontspan ningsoord der strandbezoekers. Tegen het loopen in de binnenduinen bestaan weinig bezwaren. De functie der buitenduinen is KOFFERS een geheel andere: deze toch zijn de na tuurlijke bescherming tegen onzen erf vijand: de zee. Reeds tientallen van jaren nemen de duinen af; kosten noch moeite worden gespaard dit verlies tegen te gaan. De helmbeplanting vormt hierbij een zeer belangrijke factor; het tegengaan van vernieling is dus een landsbelang. Voorloopig zal het publiek gewaar schuwd worden, dat het op- en afloopen van de buitenduinen verboden is.. Blijkt dit niet te helpen dan zal tot het opmaken van proces-verbaal overgegaan worden. Gedurende de afgeloopen week kon er alle dagen worden gevischt, maar veel visscherij is er niet, de Noordzeevisscherij is en blijft schraal, het lijkt wel alsof de zee langs de kust is leeggevischt, zoo weinig is er den laatsten tijd te vangen. Ongetwijfeld was voorheen de vangst ook niet altijd even ruim, ook voorheen kende men minder gunstige perioden, maar als de wind dan wreer eens uit een anderen hoek kwam, of het was een paar dagen ruw en stormachtig, dan veran derde de toestand soms spoedig en was er weer visscherij, maar thans is en blijft het schraal met de vangst, ook na het ruwe weer der vorige week. Wordt misschien de visscherij al te in tensief beoefend? De schepen krijgen steeds krachtiger motoren, het vischtuig wordt steeds zwaarder, waardoor de bo dem der zee als het ware wordt omge ploegd, de netten en borden worden steeds grooter, waardoor de kans om te ontsnap pen voor de visch steeds geringer wordt, en dan nog de pufvisscherii, welke na- deelig moet zijn voor den vischstand in het algemeen; waarover later meer. Maar beide factoren moeten ongetwijfeld ern stig van invloed zijn voor den vischstand in de Noordzee en langs onze kust. Om de beteekenis en het gevaar van overbevissching te beseffen behoeven we slechts terug te denken aan de jaren 1914 tot 1918, toen door den wereldoorlog de visschersvloot van verschillende landen was opgelegd, en er dus aanmerkelijk minder gevischt werd; in dien tijd en nog een geruime poos daarna was de visch- rijkdom.in de Noordzee en langs de kust zoo toegenomen, dat men in een betrek kelijk korten tijd zelfs met een zeilvaar- tuig een flinke vangst kon buitmaken, maar sedert dien tijd werd de bevissching steeds intensiever en daarmede de vang sten minder, de schepen moeten allengs verder weg om de visehplaatsen te berei ken. Hieruit blijkt wel duidelijk de betee kenis van een intensieve uitoefening van de visscherij. Zoo komt vanzelf de vraag naar voren of het niet wenscheljjk zou zijn, dat er maatregelen worden genomen om den vischstand te beschermen, maar ook daar over later. De dagelijksche vischaanvoer was niet heel groot, en de prijzen waren over het geheel genomen minder gunstig dan de vorige week. Voor de tongen en tarbot kon de prijs niet gehandhaafd blijven en zakte weer tot beneden 1.— per kilo, schol, schar, etc. waren' ook iets minder. Garnalen- en botvisséherij 'waren' van weinig beteekenis. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, Gedurende de maand Juni werd de leeszaal bezocht door 1284 mannen en 80 vrouwen, totaal 1364 personen. Uitgeleend werdefi 282 studiewerken, 1842 romans en. 1563 kinderboeken, totaal 4233 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Adler: Het moeilijke kind; Beversluis: Canzonen; Coljjn: Toelichting op het anti-revolutionaire beginselprogram; van der Feen: De idealist; Fetter: Mensch- beschouwing en zielszorg; Fischer: Het nooit uitgedachte; Reitz: 62 Uitgesoehte Afrikaansche gedigte; de Unamono: Abel Sanchez; van Veen: Het einde; Wester brink-'Wirtz: Hoog spel; Wouter Moorman: Het straatlied dl. 2; Springer: Het wondere avontuur van den heer Her man Lobbes; De kunst in nood. Ten geschenke ontvangen; Ghristie: Het verdwenen parelsnoer; van Dalen: Van strijd en overwinning op Alor; van Dalen: Uit de duisternis tot het het licht; Gepieker Conservatieve gedich ten; GroS: De stem van het vaderland; Heyermans: Wat niet kon; Kingsland: De ware H. P. Blawatsky; Ludolph Potma: Sterkteleer; Prak:Voor een reëele defen siepolitiek; Scapini: Nadat het licht me ontviel; Ned. reisvereen., jaarboek 1934; Bureau voor rechtskundige hulp aan on- en minvermogenden: jaarverslag 1933; Het spellingvraagstuk en de uitgevers; Rott. verzekerings-societeiten: jaarversl. 1933; Alg. Friesche levensverzek. Mij.: versl. over 1933; Nillmij.: verslag over 1933; De Ned. heidemaatschappij en na tuurschoon; Gidsen van: Arnhem, Eg- mond aan Zee, Gaasterland, Gorincliem, Leiderdorp, Putten, Tilburg. BAE-OHAMPETRE TE HUISDUINEN. Zaterdag 21 Juli. Onder leiding van de Heldersche Too- neelvereenigmg Tavenu zal op Zaterdag 21 Juli a.s. een bal-champêtre worden gegeven op de verlichte tennisbaan van ..Dennenheuvel" te Huisduinen. EEN GESNEUVELDE IJSKAR. Een van de vele ijswage-ntjes, die de dorstigen in onze stad dagelijks laven, heeft gisteren in den meest letterlijken zin van het woord een slippertje ge maakt. Het wagentje stond op het trot toir, tegenover het Storthuis van de Gem. Reiniging. Op een gegeven moment gleed het vehikel met één wiel van het trottoir, met het noodlottig gevolg dat het om sloeg en de Bassingracht in een ijsbaan herschiep. De drie bussen wet wafels maakten daarop een „baantje pet ge volg dat ze ook voor de consumptie onge schikt werden en de schade van den eigenaar met idem zooveel vergrootte. EEN ONGELUKKIGE VAL, Da smid L., van da Weststraat, was In de Mulo-school werkzaam, waar de Ver- warmlug nagezien moest wordeu, Hy /O droeg, met zijn knecht, een zuurstof cilinder naar buiten, gleed uit over een sinaasappelschil, doch hield den cylinder vast. De dop kwam toen op zijn pink. De man werd direct naar het hospitaal ge bracht, waar de pink is afgezet. door W. IV. Zal er echter van het visscherij bedrijf in de toekomst iets terecht komen, dan zal dat gaan met het verlies van ver ouderde typen van schepen, en met het in de vaart brengen van een soort sche pen, die aan de eischen van weinig on kosten en hoogere besommingsmogelijk heid kunnen voldoen. Plannen van derge lijke visschersschepen bestaan, we hebben ze gezien en steeds wordt er naar ge streefd om ze nog efficiënter in te rich ten en dat is o. i. de juiste weg. Een veel te groot percentage van de besommingen wordt bii de tegenwoordige schepen door het onkostenbedrag vereischt. Maar niet alleen aan de schepen zullen nieuwe, andere eischen moeten worden gesteld, maar eveneens aan de visschers zelf! Zien we den toestand van de visscherij goed, zooals die geworden is, na het feit van de dijklegging door de Zuiderzee, dan zal het kustvisscherübedrijf zooals we dat tot nog toe gekend hebben, geen toekomst meer heebben, voor enkele schepen zal het mogelijk zijn, maar niet voor de ge- heele vloot.. Wil de visscherman, het jonge opgroeiende visschersgeslacht, in de toe komst met de visscherij zijn brood ver dienen, dan zullen ze moeten breken met de huidige gewoonte om 's morgens uit te varen en als de zon ondergaat binnen te vallen. Het olieverbruik van de moto ren vraagt een zoo hoog bedrag, dat men met de huidige vischprijzen er op zal moeten gaan rekenen, het olieverbruik tot een zoo laag mogelijk minimum te be perken. Zoo zal er dus ook langeren tijd, meerdere dagen achtereen op zee moe ten worden doorgebracht en dat eisc.ht ook weer schepen, die voor een dergelijk langer verblijf aan boord zijn ingericht, wat logies en slaapgelegenheid betreft. Van groot belang is ook het binnenko men om te markten. Wanneer een heele vloot binnenvalt is; dat in den regel niet voordeelig voor den prijs, terwijl ander zijds een gevestigde vischhandel een re gelmatige bediening van cliëntèle vraagt. Maar ook dit zou met onderlinge samen werking op te lossen zijn. Dat is o. i. het allerminste bezwaar. Terwille vajn het vischetende publiek moet men iets doen en de visschersvereeniging met zijn leden kan in overeenstemming met den handel een zoodanige regeling treffen, dat de vloot in gedeelten binnenkomt, desgoods bij toerbeurt, dan zou men zien, boe elk der partijen op den duur daarvan, zou profiteeren. En dan moeten ze Den' Hél der als marktplaats kiezen en houdèn. 't Is goeddeels de schuld van de visscherspzèlf, dat de vischhandel in Den Helderniet kan werken zooals het moet. Wanneer men dan eens hier, later weer een si elders markt, terwijl bij ongunstig weer dg kust- vissefaerij tot werkeloosheid is gedoemd en de kotters de visch elders markten, dan mag men niet verwachten, dat de handel door al deze ziekten kan bloeien, jEn het zou de moeite inderdaad loönen opi eens daadwerkelijk te kunnen aaptoonén, dat het geregeld markten te Den Helder uit eindelijk geen verschil maakt riiet het markten dan hier en dan elders, I terwijl alsdan de handel zich er op in kan rich ten en de resultaten steeds beter zouden worden. Alle Heldersche visschers mark ten te Den Helder en alle Heldersche han delaren, met de visschers saamwepkende, zich inspannend om het Quantum aange voerde visch zoo goed mogelijk te plaat sen. Dit behoeft toch heusch geen hersen schim te zijn! De verruimnig van het afzetgebied is tevens een onderdeel waar vischhandel en visscherij in welbegrepen belang moeten samenwerken, desnoods gerugsteund door de autoriteiten. „Den Helder als visschersplaats!" Dat moet door heel Nederland bekend worden. In elke stad, in elk dorp van qns 1 land moet men weten, dat men uit Den Helder visch kan betrekken. En dit den mCnschen bekend, te maken, is toch heusch fiiet on mogelijk. Wij denken ons in, dat ier van heel hét visscherijbedrijf een film werd gemaakt. Onze haven, het gebiedi bii den vischafslag, liet uittrekken vande vis schersschepen, het visschen zelf, 'het bin nenhalen van de vangst, de behandeling aan boord, de sorteering en bereiding. b.v. het levend aanvoeren van garnalen in Iitten, het koken van garnalen aan böörd, de afslag van de visscherij producten, de verzending per trein of per auto, de ver werking (Dakken, roeken, inleggen). De voornaamste grossierdersbedriiven van verwerkte visch! Dit alles op een film met een jdaarbü passende explicatie, waarin het publiek gewezen wordt op Den Helder dis vis schersplaats. Zulk een film gratis!ter be schikking te stellen voor alle bioscopen door heel Nederland. Zeer zeker ri>u een dergelijke propaganda zijn invloed doen gelden. En is zulk een reclame nu, onmo gelijk? Verre van dat. Daartoe is alleen noodig aanpakken. De visschers moeten wat bijdragen, want het zal hun brengen verhooging van vischprijs, de handel moet financiejel steu nen, want niet alleen wordt Den Helder als visscheriiplaats bekend, maar ook bun namen als handelaren worden door heel Nederland telkenmale weer gelezen. Mooier reclame is voor hen niet denkbaar. Eu do gemeente zal zulk een actie zJcer willen steunen. Want daardoor wordt ge werkt in het belang van heel de Gemeente. En Den Helder heeft belang bij de vis scherij, wellicht meer dan men meestal denkt. Ongeacht nog het groot aan tal visschersgezinnen, dat natuurlijk di rect bii de visscherij is betrokken, zijn er ook vele anderen mede gemoeid. De visch- handelaren, al is hun bedrijf wel eens beter geweest dan tegenwoordig. De knechten bii hun in dienst. De vischven- ters verdienen bii een eenigszins geregel- den aanvoer van visch een behoorlijk stuk brood. Nevenbedrijven als rookerijen en inlegger ijen bestaan niet zonder vis scherij. De leveranciers van scheepsbenoodigd- heden, de scheepstimmerwerf, zouden zonder de visscherij hun afzetgebied zien verdwijnen. Hoe bloeiender de visscherij, hoe meer negotie en handel in Den Helder met al de voordeelen daaraan verbonden. Juist om het feit, dat behalve de vis schers zelf ook andere groepen gebaat zijn bij een floreerend visscherijbedrijf, is het alleszins de moeite waard te trachten Den Helder als centrum van de visscherij om hoog te werken. En al zijn de uitkomsten van het visschersbedrfif tegenwoordig bedroevend, dan geeft dat geen reden om dat maar geduldig aan te zien en zonder eenig krachtig pogen dit belangrijk be drijf te laten kelderen. (Slot volgt). DE VOORTZETTING DER KERMIS. Zondagavond sluiting. Gisterenmiddag is de kermis, na ten gevolge van het overlijden van Prins Hendrik gedurende drie dagen gesloten te zijn geweest, onder stralend zomerweer heropend. Al vroeg in den middag kreeg dientengevolge het stadsbeeld een fleurig en vroolijk aanzien. Naar wij vernemen heeft de Bond van Kermis-vakgenooten „Ons Belang" met het gemeentebestuur onderhandeld over verlenging der kermis met eenige dagen. Deze onderhandelingen hebben niet tot eenig resultaat geleid; ingevolge het contract met de gemeente krijgen de pachters voor iederen dag, dat zij niet openen kunnen, van de gestorte pachtsom terug, in dit geval dus sh. Nu wilden de ondernemers twee dagen van de volgende week verlenging en daarvoor één extra dag pacht betalen. Op dit voorstel ging het gemeentebestuur evenwel niet in, zoodat de kermis Zon dagavond wordt gesloten en Maandag niet wordt heropend. MEYER HAMELS REVUE „DAT DOET DE DEUR -DICHT", Nog heden- en morgenavond in Casino. Van het grootscheepsclie kermispro- gramma, dat ons in Casino deze week te wachten stond, is door de gedwongen sluiting, slechts een deel afgewerkt kun nen worden. Over de beide voorstellin gen, die het gezelschap Oor Ruys gaf, schreven wij reeds; Donderdagavond zou de groote revue van, Meyer Hamel de openingsvoorstelling geven, maarditkon nu pas gisterenavond geschieden. Casino had de deuren wijd opengezet van den tuin en daar de tafeltjes in ge zet, die anders in de koffiekamer komen te staan. Een overheerlijke zomeravond lokte daar tot zitten in de pauze. De zaal was goed bezet, wel niet uitverkocht, zooals in den »goeden ouden tijds maar er waren er velen, die van deze gelegen heid gebruik hebben gemaakt, zij hebben er geen spijt van gehad, integendeel, lang is het geleden, dat wij zóó smake lijk en zóó onafgebroken hebben hooren lachen als gisterenavond. Die lachbuien betroffen de beide komieken Kees Pruis en Sylvain Poons. Twee komische figuren om Louisette, de bekende vrouwelijke partner, die in velerlei rollen vanavond optrad, niet hierbij te noemen in één revue beteekent nog al wat. Van beiden is Kees Pruis meer de man van het chanson; Sylvain Poons treedt meer op als de oer-komiek, zijn physionomie alleen maakt de menschen al aan 't lachen. En er was veel om te lachen, heel veel, allerkostelijkste scènes gaven de twee. 't Begon al met de rol van de beide Amerikaansche fllmkomiekenStan Laurel en Olivier Hardy in den Proloog; aller kostelijkst waren zij hier. Een aardige scène was ook de direct daarop volgende van den pessimist en den optimist, geestig omdat hierin zoo juist werd weergegeven hoe de beide uiteenloopende gemoedsge steldheden op de dingen die rondom ge beuren, reageeren. De optimist haalt uit de krant steeds het goede nieuws, zijn tegenspeler weet er alleen het onaange name uit op te diepen. En dit alles in kostelijke rijmen. Dan de Liedjes, de ensembles, de dansen. Alles beschaafd, verzórgd, netjes, smaak vol. Mooie en vaak zeer origineele toi- Opruiming letten waarin de girls verschenen en het danspaar Tatjana Tamarova—Ludowsky gaf vele en mooie nummers ten beste. Twee keurige finales, een interessant dans-nummer, de rumba, en in het tweede gedeelte een niet minder interessant nummer -Het cabaret Maxim omstreeks 1900s, waarin we allerlei oude kennissen tegenkwamen, als daar zijn de pittige Tonkinoise, de zangerige Daisy Bell, en nog vele andere wijsjes uit die gezegende jazz-looze dagen. Waarlijk, het is ondoenlijk alles te noemen. Dan waren er nog de verschil lende grappige scènes; één-actertjes van twee of drie personen, zooals men die van de revue kent, en waarin, naast Kees Pruis en Sylvain Poons, vooral ook Loui sette een groot aandeel had. Deze laatste voerde een transformatie- schets op, waarin zij een drietal zeer uit eenloopende figuren vertolkte (een moe der, die bij den meester komt klagen over de behandeling van haar zoontje op school). Het laatste van dezen aard, »Zesdaagscbe Koorts«, was een kostelijk staal van Amsterdamschen volkshumor, enLouisette vervulde hierin geenszins een onderge schikte rol. Zoo zouden wij nog kunnen doorgaan, maar noodig is het niet. Beter dan wij dat kunnen, zal de revue zichzelf aanbevelen en zeker zullen heden- en morgenavond velen van de gelegenheid willen profi teeren om haar te gaan zien. FAVEUR IN TIVOLI, Een uitstekend programma. Met de kermis is »Faveui-t weerge keerd in »Tivoli«, waarmede de heer van Twisk altijd zoo'n onverdeeld succes heeft gehad. Ook dit jaar maakt Faveur geen uitzondering en brengt een programma, dat van 8 uur tot ong. half 12 aan één stuk boeit. De Helderschen weten 't, Faveur heeft hier een goeden naam, van daar, dat de »trek« er goed inzit. Als noviteit heeft het programma dit, dat het non-stop is; het gevolg van dezen maat regel een eisch des tijdsl is, dat in een vervaarlijk tempo diverse top prestaties zich voor uw oogen afspelen in één bonte aaneenschakeling. Het groote gordijn opent zich en wordt niet eerder gesloten dan bij het einde van de voor stelling I Het is dan ook waarlijk be wonderenswaardig, wat u allemaal voor uw geld te zien en te hooren krijgt. En het mooiste is, als je eenmaal buiten staat, dan kun je niet zeggen, dót of dót was nu het mooiste nummer. Dat getuigt, dat het geheele programma op peil staat en al zijn er enkele bijzondere punten, die naderhand in je geheugen weer op doemen, toch wil je het programma zien als een mooi, inteiressant geheel, dat je buitengewoon geamuseerd heeft. Tot de zooeven genoemde „bijzondere" onderdeelen van het program behooren o.i. Shistl's Wonderen", een technisch verbluffend marionetten-spel, het optreden van Paul en Ruth Billack,die op gratieuze wijze een tango en Weensche walsen op rolschaatsen vertolken. Verder is Willy Derby er om z'n bewonderaars (sters) te verblijden met een praatje en liedje (bloemen 1), zooals alleen hij dat kan. Wij zullen U natuurlijk niet alles van het programma vertellen, maar volstaan met te zeggen, dat om genoemde acteurs zich een groot aantal anderen groepeeren, die, de één nog interessanter dan de ander, voor „elclc wat wils" brengen. Laten we het beschaafde orkest onder leiding van Jef de Winter niet vergeten, dat het ongetwijfeld zwaar heeft, maar op aan gename wijze den avond illustreert. Summa Summarum: Faveur zal weer nieuwe bij de oude Heldersche enthousi asten voegen en verdient dit, door de keurige wijze waarop hij een in alle opzich ten geslaagd programma weet samen te stellen. Het is een gang naar Tivoli meer dan waard Ruiling van grond. Indertijd is bij den bouw van het post station te Huisduinen een stukje grond van het naastliggende perceel, toebehoo- rende aan S. Prins, ter grootte van on geveer 20 M2., in gebruik genomen. Dé eigenaar is bereid dit stukje aan de ge meente t© verkoopen, wanneer deze aan hem afstaat een gedeelte van den achter zijn huis gelegen grond. Deze grond beJ hoort tot twee perceelen, waarvan het eene eigendom is van Mw. Wed. J. Basie' —Noot c.s. en het andere van de ge meente. De gemeente kan den door Prins gevraagden grond dus eerst overdragen, wanneer zij zelf eigenares daarvan ge worden is. Nu heeft Mw. Wed. Basie het voorne men om een woning aan den Zeeweg te bouwen, waarvoor zij grond van de ge meente noodig heeft. Zij wil dien grond koopen en dan van haar kant afstand doen van een gedeelte van bovenbedoeld aan haar toebehoorend perceel, van welk perceel destijds door Prins 3 vierkante meter in gebruik is genomen, zoodat Mw. Basie c.s. voor die oppervlakte mede- eigenares van het perceel van Prins is geworden. Tusschen de drie partijen is thans overeenstemming bereikt, zoodat aan den huidigen toestand, waarbij de eene partij grond van de andere in ge bruik heeft, een einde kan komen. Bestrating Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht, Overeenkomst nopens de verbetering daarvan. Door den Rijkswaterstaat is een ont- werp-contract opgemaakt voor een met deze gemeente te sluiten overeenkomst betreffende de verbetering van de Bin nenhaven, de Zuidstraat en Weststraat en Hoofdgracht en de verdeeling der kos ten van verbetering. Volgens deze over eenkomst zal het Rijk zorgen voor den aanleg van een rijwielpad parkeerstrook en een rijbaan; bovendien langs Zuid straat, Weststraat en Hoofdgracht een verhoogd tegelvoetpad langs de kanaal zijde. Het Rijk zal verder zorgen, voor zooveel noodig, voor den aanleg van een straatrloleering, alsmede voor het in over leg met de gemeente aanbrengen van een nieuwe wegbeplanting. De gemeente verplioht zich bij deze u Alle-dag-kerk. De Alledagkerk wordt gehouden in de Nieuwe Kerk, Dinsdags, Woens dag, Donderdags en Vijdags, 's av. van 7—8 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Mej. D. van Vliet van Hoorn. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Middags 2.30 u., Ds. I). Clir. Karssen van Hattem. Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 u., Ds. D. Chr. Karssen 's Middags 2 30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Stoengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Ds. J. Drenth, van Br. op Langendijk. "s Morgens: bediening van het H. Avondmaal. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30, Ds. C.F. Westerman van Amsterdam. Maandagavond 8 uur, Rouwdienst in verband met het overlijden van Z.K.lï, den Prins der Nederlanden. Spreker: Ds. A. Klinkenberg, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, G. Chr. Dun, van Alkmaar. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiiigings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeento Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. - met Doos30-60,Tube80ct overeenkomst tot het maken en onderhou den van een verhoogd tegelvoetpad langs de huizenzijde. De klinkers van de aan wezige bermbestrating en voetstraat aan de zijde van de bebouwing worden ter be schikking van het Rijk gesteld. De kosten van het wijzigen enz. van stoepen en der gelijke, noodig in verband met den aan leg van het nieuwe voetpad aan de hui zenzijde, worden door het Rijk en de ge meente gezamenlijk gedragen. De gemeente is ten slotte verplicht tot het onderhoud ten genoegen van het Rijk van alle werken, met uitzondering van de rijbaan. De gelden voor den aanleg van de voet straat aan de huizenzijde en het wijzigen van stoepen enz. zijn door U reeds toe gestaan. B. en W. verzoeken machtiging tot het sluiten van de overeenkomst, die een uit vloeisel is van een vroeger raadsbesluit, waarbij de verbetëringsgèlden werden toegestaan. Diefstal van tegels. Door een aannemer wonende in deze gemeente, werd aangifte gedaan van vermissing van een aantal tegels uit een in aanbouw zijnde woning aan de Ooie- vaarstraat. Een onderzoek wordt inge steld. 'Een lekkerbek, Uit een lcermisinrichting werden een aantal doozen bonbons ontvreemd. Een onderzoek zal worden ingesteld. Eigen schuld Donderdagmorgen bad er op den hoek van de Krugerstraat en de Hertzogstraat een aanrijding plaatcs tusschen een wiel rijder en een personenauto, De wielrijder kwam met het linkerspatbord van den üuto in aanraking en klaagde over pijn in den rug. Na in een perceel aan de Kru gerstraat te zijn binnengedragen, is hij advies van den geneesheer, die ter plaatse verscheen, per auto naar zijn woning vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat de wielrijder den hoek van bovengenoemde straten verkeerd „genomen" heeft en dat den autobestuurder geen schuld treft. Mishandeling. Door een korporaal der Marine werd aangifte gedaan dat hij op de Rijkswerf door een commandeur is mishandeld. Een onderzoek wordt ingesteld.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9