HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. De ongeregeldheden in ons land. Radioprogramma MQ€U SPOT ÜXH ZOT Drama te Heerlen. Auto te water gereden. Botsing tusschen auto en motorfiets. Autobotsing bij Soest. Gevolgen van den zwaren regenval. Aanslag op een ziekenhuis te Melbourne. Onweders in Noord-Itaiië Storing in de electriciteitsvoorziening te Weenen. Auto-ongeluk. De overstroomingen in Japan. Vijf personen door den bliksem gedood. Geheime communistische vergadering te Weenen uiteen gedreven. Een man stort zich in een mijn' schacht en valt 240 meter diep. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks vier uur hoorden de arbei ders, die werkzaam waren in de onder- grondsche werken van de mijn Oranje Nassau 4 op Heerlerheide, gemeente Heerlen, een zwaren slag. Het bleek dat geen van de leden van het personeel vei- niist werd. Eerst later kwam vast te meter diep was gevallen. Het vermor- staan, dat iemand in de mijnschacht 240 zelde lijk werd boven op de liftkooi, die zich op de 240 meter verdieping bevond, aangetroffen. Aan de hand van hetgeen uit het on derzoek is gebleken heeft deze droevige geschiedenis zich als volgt afgespeeld: In den loop van de week was de 28- jarige Belgische mijnwerker Scoriel met 'zijn 23-jarige vrouw en een dochtertje van ongeveer 3 jaar uit Henegouwen in België komen logeeren bij zijn broeder op Heerlerheide. De man heeft Vrijdag getracht werk te krijgen op de mijn Oranje-Nassau 4. Dit is niet gelukt. Familieleden van het slachtoffer heb ben Vrijdagavond niets bijzonders aati den man gemerkt. Hij is met zijn vrouw en het kind gewoon gaan slapen. Om streeks drie uur 's nachts heeft hij ech ter eerst zijn vrouw met een strijkijzer drie slagen' op het hoofd toegebracht en haar vervolgens met een scheermes den hals afgesneden. Daarna is hij bloots voets naar de mijn Oranje-Nassau 4 ge gaan, is daar over de omheining geklom men, heeft de deuren die tot de schacht, toegang geven geopend en zich daar naar beneden geworpen. Boven aan de mijnschacht werden een portefeuille en het scheermes gevonden. Daardoor kwam de politie op het spoor van de identiteit van het slachtoffer. Zaterdagmorgen kwam zij aan de woning waar S. had gelogeerd. De familileden waren van meehing, dat het echtpaar en het kind nog sliepen. Eerst door de komst van de politie werd het vreeselijke drama, dat zich 's nachts had afgespeeld, ont dekt. Het kind lag nog rustig op een canapé te slapen. De lijken van de slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht. De zoon van een communistisch gemeenteraadslid gearresteerd. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is de politie van het bureau Linnaeusstraat Vrijdagmiddag nog overgegaan tot aan houding van den 19-jarigen zoon van het Amsterdamsche communistische gemeen teraadslid L. Seegers. Zaterdagochtend is hij voor den offi cier van justitie geleid. Hij zal voorloopig in hechtenis blijven. De jongen wordt ver dacht, betrokken te zijn geweest, bij het openbreken van straten en het vernielen van lantaarns, bij de jongste ongeregeld heden. Nieuwe huiszoeking bij de Tribune. Zaterdagochtend hebben de substituut officier van justitie, mr. Versteeg, de rechter-commissaris, mr. van Lier, en eenige mannen van de centrale recher che opnieuw een huiszoeking verricht in het gebouw van het dagblad de Tribune. Een groot aantal bescheiden is in be slag genomen, dat per vrachtauto is ver voerd. Het gebouw is nog niet vrijgege ven. De politieposten ervoor blijven ge handhaafd. Een degelpers is gedemon teerd. Rust in de Crooswijksche buurt te Rotterdam. Zaterdag is de militaire politie uit de Crooswijkbuurt vertrokken. De wijk is weer volkomen rustig. Uitbreiding der voor 80 agenten. bewapening Mede in verband met de ernstige onge regeldheden, die in hoofdzaak de vorige week in de hoofdstad hebben plaats ge had, is thans gedeeltelijk uitvoering ge geven aan de reeds eenigen tijd bestaan de plannen tot betere bewapening van de Amsterdamsche politie. Voorloopig zul len 80 man van de gemeentepolitie wor den uitgerust met karabijnen, leerbeklee- ding en stormhelmen, welke overeenkom stig de uniform een zwarte kleur zullen hebben. De oefeningen met de karabijnen zullen worden gehouden in samenwerking met de militaire politie. Inbeslagneming te Assen, Zaterdagmorgen heeft de hoofdinspec teur yan politie te Assen een inval ge daan in de drukkerij „Gemeenschappelijk Belang", aan den Steendijk, waar sinds enkele maanden een communistische cou rant „De ec.ho van het Noorden" wordt gedrukt, die bestemd was voor de Gro ninger communisten. De gemeentepolitie heeft Zaterdagmor gen de hoeveelheid ter drukkerij aanwe zige couranten, 3000 exemplaren, in be slag genomen. De bestuurder verdronken. Zaterdagmiddag is door tot nog toe on bekende oorzaak de 40-jarige heer K., volgens de aanwezige papieren ingenieur bij de Calvé-fabrieken te Delft en afkom stig uit Voorschoten, waar hij voor kor ten tijd geleden tot wethouder is benoemd, achter huize Middenburg met zijn auto in de Vliet terecht gekomen. De heer K. heeft nog getracht de rui ten te verbrijzelen om zich uit den auto HELDEKSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 JULI 1934. te redden, hetgeen hem niet is gelukt. Spoedig toegeschoten hulp heeft daarna dé kap van den auto opengesneden, waarna de heer K. uit den auto kon wor den gehaald. De Voorburgsche politie was onmid dellijk met een zuurstofapparaat enz. aanwezig en dr. Teljer heeft getracht de levensgeesten op te wekken, evenwei zonder resultaat. De heer K. had een ernstige wonde aan een pols, vermoedelijk door het inslaan van de ruit, terwijl dr. Teljer ook inwen dige kneuzingen constateerde. Het lijk is naar Stompwijk vervoerd. Door onvoorzichtiger! autobestuurder. Op den Maastrichtschenweg bij het ge hucht Goor is Vrijdagavond een ernstige botsing geschied tusschen twee auto's en een motorrijder met duo-passagier. De bestuurder van de motorfiets, den heer G. uit Herten liep een ernstige beenfrac tuur en een hoofdwond op, terwijl zijn moeder, die op de duo zat bewusteloos lig gen bleef. Moeder en zoon waren er ern stig aan toe en zijn naar het St. Lauren- tiusziekenhuis gebracht. Hun toestand is zeer zorgwekkend. De heer S. uit Echt reed ter plaatse met zijn luxe auto met een vaart van 90 km per uur in de richting Roermond. Hij wilde een voor hem rijdenden vracht wagen passeeren; juist kwam ook de mo torrijder aan en alhoewel deze geheel rechts van den weg reed, werd hij door den auto van S. gegrepen en met zijn moe der tegen den grond gesmakt. S. remde onmiddellijk uit alle macht, doch door zijn groote vaart hielp dit weinig en kon hij zelfs niet verhinderen dat hij nog tegen een Duitschen auto, die, de botsing voor ziende, reeds stil stond, aan reed en daar na nog 15 m verder doorschoot en ten slotte tegen een boom terecht kwam. De heer S. liep geen letsel op, evenmin als de passagiers. Motorfiets en auto's zijn zwaar bescha digd. IN EEN EMMER VERDRONKEN. Te Zelhem is een 1-jarig kind van de familie Lettink uit de wieg in een emmer zeepwater gevallen en verdronken. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op een terrein aan de Waalhaven te Rotterdam is de 35-jarige schilder P. J. Snitzer uit de Essenburgstraat, bij het verrichten van werkzaamheden op een laadbrug van 17Vi meter hoogte gevallen, hij, in strijd met de voorschriften, geen hij, in strijd met de voaorschriften, geen gebruik heeft gemaakt van een z.gn. valriem. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. UIT VERDIEPING GEVALLEN. Te Maastrichtis in de Boschstraat een 3Vi jarige kind van de familie H. uit de tweede verdieping op straat gevallen. Het kind was op slag dood. Drie ernstig gewonden. Toen Zaterdagavond na afloop der mi litaire vliegdemonstratie te Soesterberg de auto's met vrij groote snelheid over den nieuwen betonnen weg Soestduinen passeerden, is door het z.g.n. snijden van een auto, komend uit de richting Amster dam een ernstige aanrijding ontstaan tus schen twee auto's komend van het vlieg terrein. Het bleken te zijn de auto's van den heer J. H. te Kortenhoef en den heer B B. uit Haarlem. De laatste, waarin onder andere drie kinderen zaten, sloeg na eerst drie dikke sparreboomen afgesla gen te hebben over den kop; de toesnel lende omstanders zagen er de kinderen uit kruipen. De andere auto werd iu elkaar gedrukt. De inzittende dame wem bij het ongeluk uit het portierraam ge slingerd en ernstig gewond. In totaal werden drie personen ernstig en vijf licht gewond. Alle gewonden zijn in het naburige sanatorium Zonnegloren ter verpleging ondergebracht. Het gebeurde veroor zaakte door de groote drukte, die er heerscht een groote opstopping in het verkeer, zoodat de politie de plaats van het ongeluk moest afzetten. De schuldige autobestuurder wist te ontkomen. Een trein aan een groot gevaar ontsnapt. De trein, welke Zondag om vijf uur uit Leeuwarden naar Heerenveen vertrok, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een veehouder, die zijn vee, dat in de weide langs de spoorlijn LeeuwardenHeeren veen graasde, ging melken, ontdekte dat de spoorlijn verzakt was. Onmiddellijk waarschuwde hij het naastbijgelegen wacht huisje, vanwaar het hoofdstatian werd gewaarschuwd. Bij onderhoek bleek, dat de berm, waar de spoorlijn over loopt, over een lengte van 2030 meter was weggezakt door den zwaren regenval. Onderdes- kundige leiding is de trein over de ge vaarlijke plek gereden, zoodat er geen ongelukken zijn gebeurd. DOOD GEVALLEN. Zaterdagmiddag is in de houtzagerij der firma Aarden te Terheyden (N.B.) de 36-jarige J. Roovers uit Leur van een ongeveer 3 m hoogen houtstapel gevallen. Hij kwam op den betonnen vloer terecht. Geheel verlamd en met een ernstige hoofdwond werd hij opgenomen en naar zijn woning overgebracht, waar hr Zondag avond aan zijn verwondingen is over leden. Gistermorgen is de 26-jarige onge huwde loodgieter G. Brakken uit Tilburg tijdens het verrichten van weikzaamheden op het kasteel de Strijdhoef te Uden- hout, van het dak gevallen. De man was onmiddellijk dood. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE RAVENSTEIN. De mazelen-epidemie te Ravenstein neemt nog niet af. Thans doet zich een geval van zgn. blauwe mazelen voor. Daar dit een zeer gevaarlijke vorm van deze ziekte is, heeft dr. Sluyter het thans noodig geoordeeld, dat de scholen voor loopig worden gesloten. Buitenland Donderdagavond is een poging gedaan om het Bendigo-ziekenhuis te Melborune waar 190 patiënten zijn opgenomen, waar onder kinderen en kraamvrouwen, in de lucht te doen vliegen. Door de explosie werden de vensterruiten over den ge- heelen gevel van het gebouw vernield, met het gevolg dat verschillende patiën ten door glassplinters gewond werden. Tafels en stoelen werden omver gewor pen, een stuk muur stortte in, terwijl ook de ruiten van de verpleegstersverblijven die een eindje verder liggen, sprongen. Eenige auto's van doktoren die nabij den hoofdingang stonden, werden door_ de ontploffing vernield. Bij onderzoek bleek, dat bij een venster gelijkvloers ontplofbare stoffen waren op gestapeld. De politie is van meening, dat de daad door een krankzinnige gepleegd is. De schade wordt geschat op 600 pond sterling. DE DUITSCHE HIMA LA JA- EXPEDITIE. De Duitsche Himalaja-expeditie heeft thans, naar via Berlijn wordt gemeld, een hoogte van 7500 m bereikt op den Nanga Parbat. 7 MOORD OP NAZI-AANVOERDER TE WEENEN. Zaterdag zijn drie mannen de in de binnenstad gelegen woning van den nazi-aanvoerder Cornelius Zimmer bin nengedrongen en hebben hem met revol verschoten om het leven gebracht. De moordenaars zijn ontkomen. EEN RAKET NAAR DE STRATOSFEER Een jong uitvinder, Chara genaamd, aldus meldt Reuter uit Tokio, beweert een raket-torpedo uitgevonden te hebben, welke tot in de stratosfeer kan worden afgeschoten en daar een snelheid van 5000 myl per uur kan bereiken. Deze torpedo zou draadloos bestuurd worden. Er is patent op de uitvinding aangevraagd. Een doode, vele gewonden. Na de periode van groote hitte hebben zich Vrijdag boven geheel Noord-Italiö hevige onweders ontlast. Te Padua had de storm zulk een kracht dat de muren van de gevangenis ernstig werden beschadigd. De leidingen der tram vielen op straat, zoodat het verkeer stilgelegd was. Te Castel San Pedro bi) Bologna zijn vier oude huizen ingestort, waarbij elf personen werden gewond. Te Santa Croco zijn talrijke gebouwen zwaar beschadigd. Bij het instorten van een muur is een man gedood, terwijl vier personen ver wondingen opliepen. PER ZEILBOOT OVER DEN STILLEN OCEAAN. Commandant Gerasi en zijn kameraad Dominici, die in een zeilbootje een tocht cm de wereld maken, zijn te Port Moros- by (Br. N. Guinea) aangekomen, na een zeer moeilijken tocht over den Stillen Oceaan. Over enkele dagen zullen zij hun reis voortzetten en den Indische Oceaan oversteken. Via de Roode Zee, het Suez kanaal en de Middellandsche Zee zullen zij naar Italië terugkeeren. Communistische of nationaal socialistische sabotage? In den nacht van Zaterdag op Zondag om 10 minuten voor 12 werd plotseling de electrische stroom verbroken van het geheele Weensche tramnet, zoodat plot- fseling alle wagens bleven stilstaan, ter wijl tegelijkertijd in zes Weensche distric ten het electrische licht uitging. Eerst vreesde men voor een grooten aanslag op de electriciteitswerken, maar spoedig bleek dat men hier te doen had met een ernstige daad van sabotage en dat een van de kabels met hooge span- ning naar Weenen was gestremd en ver moedelijk door een bomaanslag was be schadigd. Na betrekkelijk korten tijd slaagde men erin, de lichtleiding weer te doen functioneeren, maar het tramver keer bleef gestoord. Men gelooft, zegt het Duitsche nieuws bureau, dat de communisten door dezen aanslag den verjaardag hebben willen vieren van den brand van 15 Juli 1927 in het paleis van justitie. WOENSDAG 18 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9 30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, Mr. M. J. A. Moltzer (causerie) en Hetty Beek (de clamatie). 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels 12.45 Gramofoonpl. 1.00 Orgelspel C. Kleyn, I.30 Gramofoonpl. 2.00 Pauze. 2.15 VARA-Kniples. 3 00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 630 RVU. Dr. J. G- v. Dillen: Gildewezen en vakbeweging. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.40 Economische causerie J. W. Matthijssen. 8.00 Herhaling SOS-berichten; VARA-Varia Vaz Dias. 8.10 Gramofoonpl. 8 30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 900 „Het gespikkelde lint", spel van G. Pil- ger, naar Conan Doyle. M.m.v. het VARA- tooneel o.l.v. C. Rijken. 9 30 Vervolg orkestconcert, io.oo Vaz Dias en gramofoonpl. IO.IS Vervolg orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCR V-uitzen ding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Ringnalda. ir.00 Harmoniumbespeling M, F. Jurjjaanz, m.m.v. G. Koeman (sopraan). 12.15 Kwintetconcert 0.1.v. P. v. d. Hurk en Gramofoonpl. 1.45 Handwerkcursus. 2.45 Gramofoonpl. 3.153.45 Chr. lectuur. 400 Concert. E. de Haas (zang), L. Lagutn (viool) en H. Laguna-Del Valle (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 700 Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7-30 Landbouw halfuur door J. de Vries. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Rotterd. Philh. Koor en Orkest, het Van Zanten Vocaal kwartet, L. Flipse-Snel (so praan), A. v. Maurik (tenor) en M. Flipse fpiano). Leiding: E. Flipse. Van 8.308.40 Causerie J. W. van 't Hoff. Van 9.259.55 Causerie C W. Nortier. Van 9.55—10.05 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 19 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kamermuziek door het Arnhemsch strijkkwartet. 11.00 Voordracht. 11.30 Vervolg Kamermuziek. 12.00 Concert door „De Minstreels". 2.30 Mevr. L. Pierson: Een paar Japansclie feesten. 3.00 Gramofoonpl. 400 Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gramofoonmuziek. 5.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 630 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radiotooneel v. d. kinderen. 7.30 Alex de Haas: Het Nederlandsche Ca baret. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Johann Strauss-concert door het Omroep orkest o.l.v. Johan Strauss, m.m.v. Fr. Jök! (sopraan). 9.40 Voordracht door Koos Koen. io.oo Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. ii.1012.00 Kovacs Lajojs en zijn orkest. Huizen, 301 M. 9.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. !0.45 Gramofoonpl. n.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Uitz. uit de Vluchtheuvelkerk te Zetten ter gelegenheid van de Gedachtenisviering van den roosten geboortedag van wijlen Dr. H. Pierson. Toespraken en concert. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. de Jong m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeud. 5 30 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool), C 30 Gramofoonpl. 7-15 Gramoïoonpl. 7 30 Journalistiek weekoverzicht door C. A Crayé. 8.00 Het Chr. radiokoor o.l.v. J. Couvée, het Amsterdamsch Trombone-kwartet en M. E. Bouwmeester (orgel). In de pauze om 9.00 causerie door J. Hollander en om 9.55 Vaz Dias. 10.45n.30 Gramofoonmuziek, 18 ernstig gewonden. Een doode. Nabij Schlettstadt in den Elzas wei gerden op een hellenden weg de remmen van een autobus, waarin een gezelschap van 30 personen zat. De meesten poogden zich te redden door uit de wagen te springenhierbij werden achttien per sonen ernstig gewond Een vrouw is reeds aan de bekomen kwetsuren over leden. Ten slotte gelukte het den chaufteui den wagen in een droge sloot te doen kantelen. Allen, die niet van de wagen waren gesprongen, bleven ongedeerd. Slachtoffers en schade. Volgens de jongste officieele cijfers zijn tengevolge van de overstroomingen in het Tsjikawa-district 95 personen ver dronken. Het aantal vermisten bedraagt 214 en dat der gewonden 30. Niet minder dan 298 huizen werden geheel door het water weggespoeld, terwijl 4852 huizen gedeel telijk werden verwoest. In het district Tojama, dat eveneens door overstrooming werd geteisterd, be draagt het aantal dooden 31 en dat der gewonden meer dan driehonderd. Verder zijn meer dan 40 bruggen door het water weggerukt. Bij de talrijke plaatselijke onweders die het einde van de hitteperiode in den staat New York hebben gebracht, zijn drie personen door den bliksem gedood, terwijl vijf menschen ernstig werden ge wond. Vele gebouwen zijn beschadigd. Ook op de velden is door wolkbreuken ernstige schade aangericht. In de nabijheid van Scranton in Penn- sylvanië zijn twee kleine meisjes door den bliksem gedood. EEN KASTEEL IN VLAMMEN OPGEGAAN. De bliksem is ingeslagen in het Chateau de la Tour te Fenols, bij Gaillac (Tarn), dat geheel in vlammen is opgegaan. EEN ONBEKEND ZEEMONSTER? Aan de Noordkust van Schotland is, naar Reuter meldt, een 10 meter lang zeemonster aangespoeld, dat tot nu toe nog niet bekend was. De kop van het dier is groot en plat, terwijl de hals een soort manen draagt. De omvang van de romp bedraagt ongeveer 55 cm. KAY DON VEROORDEELD. De assizenrechtbanlc te Douglas heeft gisterenmorgen Kaye Don, den bekenden autocoureur, wegens veroorzaken van den dood door schuld tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Don heeft onmid dellijk hooger beroep laten aanteekenen. Twee deelnemers gedood. Zondagmiddag heeft een duizendtal communisten en voormalige leden van den ontbonden Republikeinschen Schutz- bund in een bosch te Kaltenleutgebe bij Weenen een geheime vergadering ge houden ter gedachtenis aan de gebeurte nissen te Weenen op 15 Juli 1927. De vergadering werd door politie en gendar merie verrast en er ontstond een ver bitterd gevecht, waarbij beide partijen van vuurwapenen gebruik maakten. Twee communisten werden gedood. Het aantal gewonden is niet bekend. Door het verzet der demonstranten kon slechts één hunner gearresteerd worden. De anderen zagen kans, in de bosschen te verdwijnen. PRIVILEGES VOOR DE ARBEIDERS IN DE WAPENINDUSTRIE. De zaken gaan goed!!! Zaterdag is in Engeland een verorde ning afgekondigd, krachtens welke de in de wapenindustrie geëmployeerden ver schillende bijzondere voorrochten zullen genieten. Op deze wijze moeten arbeiders en beambten tot verhooging hunner ar beidsprestaties worden aangespoord. De looDen worden met 10 pet. verhoogd, en de inkomstenbelasting met 50 pet. ver laagd. Arbeiders in wapen- en munitie fabrieken krijgen, naar gelang van hun diensttijd, een bijzondere uitkeering. De verordening wordt 1 Augustus van kracht. VACANTIE IN DUITSCHLAND. De vreemdeling heeft geen last. Een lezer die zijn vacantie in Duitsch- land doorbrengt zendt ons uit Berchtes- gaden een tegenspraak van het dezer dagen geplaatste bericht uit Dusseldorp dat vreemdelingen in Duitschland thans strenger gecontroleerd worden en moei lijkheden ondervinden bij de ontvangst hunner Nederlandsche bladen. Bedoelde lezer heeft althans op zijn omzwervingen van laatste weken nergens eenige moeilykheid ondervonden. (Gruwelverhaal.) 17 juii. Vergadering van de Ver. eeniging van Buitenlandsche Journalis ten te Berlijn. Eenig punt van de agenda: de rede van Dr. Joseph Göbbels. De voorzitter opent de vergadering mot de mededeeling, dat een S.A.-man toe gang heeft verzocht 0111 de besprekingen (e kunnen volgen en dat men hem dis niet heeft kunnen weigeren, daar anders de vergadering zou worden verboden. De S.A.-man heeft twaalf tolken bij zich 0111 de redevoeringen van de leden te kunnen vertalen. Leden, die nog nimmer een concentratiekamp van binnen hebben gezien en den wensch daartoe koesteren, kunnen dit bereiken door alles te zeggen, wat zij op het hart hebben. De correspondent van de „Daily Tele- graph" vraagt het woord. Hij wenschb de aandacht té vestigen op eenigeh:u, naar zijn bescheiden meening: onduide lijkheden in de rede van den minister. Dr. Göbbels beroemt zich erop, dat in ds Duitsche pers geen onvertogen woord ge zegd wordt over buitenlandsche regee- ringsstelsels. Spr. leest hedenavond in de „Börsenzeitung" over het „beulen, bewind" van Dollfuss. Geldt dit in de Duitsche vocabulaire als vertogen ol on vertogen? (De correspondent van de „Daily Tele- graph" wordt gearresteerd). De vertegenwoordiger van de „Daily Herald" citeert de verzekering van den minister, dat de Duitsche regeering „de gebeurtenissen van 30 Juni 'piet voor beeldige openhartigheid tegenover het eigen volk en de wereld heeft uiteengezet en dat zij niets heeft verzwegen." Spr. zou willen weten, waar de Hjst van de gefusileerden en de reden voor hun exe cutie dan is gepubliceerd. (De vertegenwoordiger van de „Daily Herald" wordt gearresteerd). Een correspondent van de „Matin": Zou het onbescheiden zijn, te vragen, onder welke omstandigheden de heer en mevrouw von Schlei (De correspondent van de „Matin" wordt gearresteerd). Een vertegenwoordiger van „Berlings- ke Tidende": En de vroegere Beiersche minister-president Von Kahr? (De man van „Berlingske Titende" wordt gearresteerd). De correspondent van de „Prager Presse": Dr. Göbbels verzekert, dat men slechts met een revolutie van een klein groepje saboteurs en ziekelijke eerzucli- tigen heeft te maken gehad. Wettigt dit het beslag van 2 millioen S.A.-mannen? (De „Prager Presse" wordt uit de zaal gesleurd). De vertegenwoordiger van het „Neues Wiener Journal" vraagt het woord. (Het „Neues Wiener Journal" is al in de boeien). De correspondent van „Svenska Dag- bladet" zou zich gaarne aan de wenschen van Dr. Göbbels onderwerpen (de tolken applaudisseeren), doch zou gaarne weten, wat de minister voor de Propaganda onder Waarheid verstaat. Is het bijvoor beeld waar, dat de hoofdredacteur van de „Grüne Post" gearresteerd is, omdat hij voldeed aan het bevel van Dr. Göb bels, critiek te leveren? („Svenska Dagbladet" wordt wegge voerd). De correspondent van de „Warszawska Kurier": Is het juist, dat een groot ge deelte van de leugens, die in de buiten landsche pers hebben gestaan, eeftigo dagen later door het Deutsche Nachiich- ten Büro zijn bevestigd? (Gearresteerd). De man van den „Berner ÖBi.nd": Dr. Göbbels beweert, dat wij de openbare meening vergiftigen. Is het billijk, dat de Minister voor de Propaganda het mono polie daarvan geheel voor zichzelven op- eischt? (De spreker wordt neergeschoten). Een motie, ten slotte in stemming ge bracht door den voorzitter, waarin voor buitenlandsche journalisten het vrije woord wordt opgeëischt, wordt verwor pen met de stem van den laatst over geblevene den voorzitter zelf vóór en die van den S.A.-inan en de 12 tolken tegen; de voorzitter wordt daarop in de boeien geslagen wegens overtreding van de artikelen 5 tot 430 en 432 tot 879 van de Perswet. Aan de Duitsche pers is verzocht, van deze vergadering geen verslag te publi- ceeren. CONSUL VAN PORTUGAL IN DUITSCHLAND AFGERANSELD. Wegens Joodsch uiterlijk. De Joodsche Perscommissie schrijft ons: De consul generaal van Portugal te Berlijn reed eenige dagen geleden in zijn auto van Berlijn naar Hamburg. Op zijn weg ontmoette hij een colonne nationaal- socialisten, de z.g. »oude strijders* uit Hamburg, die op een marsch naar Berlijn waren. Do consul-generaal groette het vaandel der colonne niet en daar men hem, ten gevolge van de kenteekenen zijner Zuide lijke afstamming, voor een Jood aanzag, werd hij door de manschappen uit zijn auto gesleurd en afgeranseld! EEN FASCISTISCHE PARTIJ IN BRITSCH-INDIË. In Britsch-Indië is, naar Reuter meldt, een fascistische partij opgericht door Karbiii Prasad Arora, uit Cawnpore, die als motto heeft aangenomen „Indië eerst". Ons fascisme, zoo zeide hij in een pers- gesprek, wil geen instrument zijn van kapitalisten of arbeiders. Het wil de be langen van beiden behartigen en zal trachten 's lands welvaart te bevorderen door een geest van samenwerking aan te kweeken. In politiek opzicht zal de party nationalistisch en constitutioneel zijn.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2