©p mipicihi NOTA'S f Stadsnieuws ESO N A HOLLAND V. WILLIGEN «UW wilt 11 HANDKOFFER HOEDENDOOZEN Zeekrijgsraad Willemsoord 2.95 RISTE REIS 48 c. Uit het politie-rapport. Tweede Kamer Ontslag aan huwenden onderwijzeressen. Dagelijks v. Binnenhaven 71? uur. Retour Amsterdam f 1 40—f 1.00 Alkmaar f 0.80 f 0 60 Schoorl f 0.70—f 0.50 fa» M B Drukkerij da Boer0 Staatsloterijwet. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT yAN DINSDAG 17 JULI 1934. Licht op voor alle voertuigerv. Dinsdag 17 Juli 21.41 uur Woensdag 18 21.42 Onze stadgenoot J. Siliacus slaagde aan het Ii.K. Lyceum te Alkmaar voor het H.B.S.-exanien. Heden slaagde voor het toelatings examen der Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam, mei. Oré Dunk. Kapitein A. Noorduyn overleden. Zaterdagmiddag werd, zooals gebrui kelijk, op de banen van de Kon. Marine, die op 's Rijkswerf alhier liggen, geten nist. De kapitein der artillerie, de heer A. Noorduyn, had juist een partij ge speeld, toen hij even ging zitten, omdat hij zich niet goed gevoelde. Plotseling zakt hij inéén. Direct werd de hulp van een der doktoren van het Marine- Hospitaal ingeroepen, doch deze kon slechts den dood constateeren. De overledene was 49 jaar oud; hij werd 24 Juli 1909 tot 2en luitenant der artille rie benoemd; 16 Mei 1926 werd hij kapi tein. Sedert 16 Maart van dit jaar trad hij op als commandant van de eerste school- compagnie van het Regiment Kust Ar tillerie. De overledene had groote belangstel ling voor de sport, hij keek, er naar, maar mocht ook gaarne zelf meedoen. Zoo was tennis een van zijn lievelingssporten. Dank zij zijn sportleven geest neemt dit jaar ook een detachement van het R.K.A. deel aan de Vierdaagsche afstandsmar- schen. M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de te Alkmaar gehouden M.U.L.O.- examens slaagden de volgende leerlin gen der Openbara U.L.O.-school alhier. Voor Dipl. A: Corrie ter Wal, Jo v. Wijk, Marie v. Zoonen, Hanny Woud, Sita Kooij, Annie Kalf, Tan Blaauboer, Maartje Verhage, Agnes van der Poll, Gré Koning, Lena Preus, Leuntje Geert- se, Willy Derksen, Tiny ter Burg, Mien v. d. Kuyl, Gerdien Jonker, Willy Annes, Jan Stolk, Karei Sont, Arie v. Buren, Harry v. Reek, Nico v. d. Giessen, Henk Bouthoorn, Jaap Bouma, Piet Tigchelaar, Ab Franke, Jan Buis. Voor Dipl. B: Jan de Vries. Afgewezen ,4 candidaten. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden de volgende leerlingen der U.L.O. school: Hendrik Been, Lous Groen, Jo Mooy, Jaap v. 't Roer, ,H#nk Schoort, Lein Bras ser, Netty' GeuS, Hen HaakmAh, Hejro, Noot, Harm Smits, Cora Vos, Tjark Vos, Geer. v. d. Wal. PERIODIEKE ZEILWEDSTRIJDEN. Behoudens nadere goedkeuring yan den Miriist'Or van Defensie zal'!de eind- wedstrijd der Periodieke Zeilwedstrijden plaats hebben op Vrijdag 20 Juli a.s, i i- „ONS WEEKBLAD", „Ons Weekblad", l4 Juli. Hét o'ffi-. cieel orgaan van de Radio-Centrale-Om roep van Zaterdag j.1. geeft een beschou wing over „Verlangen naar mooi geluid", De bedoeling is zich een goeden luidspre ker aan te schaffen teneinde een zoo fraai mogelijke wedergave van de muziek, die uitgezonden wordt, te verkrijgen. Luid sprekers, welke aan het distributienet wor den aangesloten, moeten aan bepaalde eischen voldoen. Zorg er dus voor, dat gij een zoodanigen luidspreker krijgt, dat is de strekking van dit artikeltje,'Verder is er een korte beschouwing over de begra fenis van den Prins en over de verdeel- kastjes, In de nieuwe wijk, de vogelwijk namelijk, is men reeds aangevangen met hte aanleggen van blokkabels, Dit alles vindt men in het nummer van j.1. Zaterdag uitvoeriger.Dan de kinderrubriek, de moderubriek, een serie moppen en,., het nieuwe feuilleton, een roman van Hugo Bettauer, „Vuistrecht" genaamd. Alles tezamen weer een interessant num mer. DE NACHTWACHT WEKT. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad, waarin de heer J. Muller, West- gracht, 43, kennis geeft, dat hij naast zijn nachtveiligheidsdienst een «wekdienst» heeft ingesteld. Men komt nl. nogal eens bij hem met het verzoek: »Je bent toch op straat, kom me even wekken Be staat voldoende animo hiervoor, dan zal deze dienst blijvend ingevoerd worden. DIPLOMA ZWEMMEN. Blijkens adverentie voorkomende in het blad van heden, geeft het bestuur der H.Z.V. a.s. Zaterdagmiddag en Maandag avond d.a.v. aan een ieder gelegenheid een diploma te behalen als' geoefend zwemmer. Voorheen gaf de gemeente in haar zwembad gelegenheid' daartoe, doch nu er geen t gemeentelijk zwembad is, meende het bestuur dér H.Z.V. de taak van de gemeente te moeten overnemen. Dat de gemeente dit waardeert, blijkt wel uit het feit, dat de. Burgemeester, bereid is gevonden de diploma's persoonlijk aan de geëxamineerden uit te reiken. Dat een diploma nuttige waarde heeft is niet aan een ieder bekend. In vele zwembaden wordt een dergelijk diploma vereischt, al vorens men tot de diepe baden Wordt toe gelaten. En nu zwenuhers en zwemsters van Den Helder, haalt allen een diploma, de vacantietijd breekt aan en gij kunt ei dus nut van hebben. Het ontworpen diploma in zakformaat, ziet er keutig verzorgd uit. Begeef u nooit verder in zee dan tot uio middel, opdat gij niet uw eigen leven en dal van anderen in gevaar brengt. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. van 20 16 Jiili 1934. Nieuwe zaken; Den Helder. J. Th. Govers* Winkelier in ijzerwaren en gereedschappen, Koningstraat 84. T e x e 1. W. Vlas Jr., Warenhuis, De Koog, Dorpsstraat. Wijzigingen: Den Helder. Alg. Coöp. Verbruiks- en Prod. Ver. „Helder" U.A. filiaal gevestigd teDen Helder, Reigerstraat 2—10. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand Juni 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 70.342.58 en terug betaald f 86.022.55, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 15.679.97. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 42. Door tusschenkoinst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 000 en afgeschreven f 10.050 Derhalve minder in- dan'afgeschreven f 10.050. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. AANRIJDING. Maandagmiddag vond aan de Achter straat een lichte aanrijding plaats tus- schen twee auto's Eén auto reed in de richting van de haven, terwijl uit de Pa- leissteeg een andere auto aankwam. Daar er ter plaatse zeer weinig ruimte is, was een botsing niet te voorkomen. Alleen de spatborden hadden hiervan de nadeelige gevolgen. Zitting van Maandag 16 Juli. Maandagmorgen stonden voor den Zee krijgsraad alhier terecht de korp.-hofm. W. K. terzake van verduistering en ge bruikmaken van een valsch geschrift, en de serg.-bott. G. J. S., terzake van het aannemen van giften. Beide beklaagden werden bijgestaan door mr. O. A. de Groot uit Alkmaar. Nog een slachtoffer van de steekpenningen. Het eerst diende de zaaje van den serg.- bott. Dit is een van de groote groep, die den laatsten tijd zijn berécht wegens het aannemen van z.g. steekpenningen; ook deze bekl.' had van den yischhandetoar J. Z. aanzienlijke bedragen ontvangen als korting op de rekeningen, die hij kwam betalen. Naar bek!, zelf mededeelt, had hij geen vermoeden hiermede iets straf baars te doen; indien hij deze gelden, die hem als 't ware opgedrongen zijn, niet had geaccepteerd zouden ze naar bekl. meening, toch niet ten goede zijn geko men aan de gamellekas. Trouwens, toen hem de eerste maat een bedrag werd aan geboden, heeft hij geweigerd, maar Z. heeft het hem opgedrongen,•zeggende: •Neem. het maar aan, ze krijgen het alle maal i». De Fiscaal, de Öff. v. Adin. mr. Franken, is van meening, dat bekl, wel degelijk de bedoeling dezer giften lieeft begrepen 'immers het betrof hier bedragen tot ge middeld een vierde der rekeningen (25 °/0) De bedoeling van Z. was om hierdoor de leveranties te behouden. De Fiscaal ver werpt dan ook de drie motieven, welke bekl. aanvoert ter verdediging van zijn houding en eischt een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger, mr. de Groot, wijst er op, dat zijn taak niet zeer aangenaam is, waar het hier een geval betreft, dat ana loog is aan andere gevallen, die reeds door den Krijgsraad berecht zijn. PI. zal daarom het algemeene juridische gedeelte, zooals dat reeds in vorige gevallen ter sprake is gebracht, niet weer naar voren brengen, maar wil het licht werpen op enkele persoonlijke dingen, die ten gunste van dezen bekl. pleiten. Bij de vorige ge legenheid het geval v. S. werd er juist de aandacht op gevestigd, dat deze maar brutaalweg was voortgegaan met het in ontvangst nemen van gelden, óók toen de commissie-Oosterhuis reeds een onderzoek instelde. Dit geldt evenwel niet voor dezen bekl., die van liet bestaan dezer Commissie niets wist. Hij diende zelfs onder den heer Oosterhuis. Wat hij deed komt naar pi. meening dan ook in ganscli ander licht te staan; de bekl. heeft er nimmer over nagedacht, dat het strafbaar zou kunnen zijn wat hij deed. Men ver- gete niet, dat de betrokkenen zelf deze dingen heel anders voelen dan de Krijgs raad I Warm pleidooi voor een voor waardelijke straf. Wat bereikt de militaire maatschappij er mee, zegt pl. als deze man 3 maanden naar de gevangenis gaat? Pl. verwijst naar het werk van Fuchs: »Wij achter de tralies» en naar de rede van mr. van Geuns, gehouden voor het Genootschap tot Reclasseering van Gevangenen. Pl.is zelf ook reclasseerder en wij weten door eigen aanschouwing wat die menschen, die gevangen zitten, doormaken en wat gevangenisstraf beteekent voor iemand van de positie van dezen bekl. Waarlijk, de gevangenis is geen middel om de maatschappij te beveiligen tegen personen als deze bekl., met gevangenisstraf be reiken we niets anders dan dat deze man een knak krijgt voor zijn verder leven. Concludeerend bepleit spr. het opleggen eener voorwaardelijke veroordeeling. De Fiscaal zegt in zijn repliek, dat het ook hem opgevallen is, dat deze bekl. niet is gehoord door de Commissie- Oosterhuis. De bekl. diende onder den heer Oosterhuis en deze had zooveel ver trouwen in hem, dat hij het niet noodig oordeelde hem te hooren En bekl., we tende, dat hij dit groote vertrouwen ge noot, ging toch door met zijn handelingen I Spr. handhaaft dan ook zijn eisch van een onvoorwaardelijke strafhet persoon lijk element, door den pl. aangevoerd, verwerpt spr. Bekl. zelf doet tenslotte nog een beroep op de clementie van den Krijgsraad; hij wijst op zijn 26-jarigen dienst bij de marine, waarin hij nimmer werd gestraft. Was ik niet bij Z. terechtgekomen», zoo zegt hij, «dan zou dit niet gebeurd zijn». Uitspraak 25 Juli. Valsche kwitantie opgemaakt. Het tweede geval was van ernstiger aard; de ten lastelegging vermeldde „ver duistering" en „gebruikmaken van een valsch geschrift". De zaak houdt even eens verband'met de gevallen van aan name van giften. n Deze bekl. moest bij de firma A. H. een rekening betalen van f 119.67met behulp van den winkelchef heeft Dij hiervoor een kwitantie laten opmaken groot f 147.09 en zich het verschil ad f 27.42 aldus door dén officier van administratie doen uitbetalen. Omtrent dezen bekl, is door 'de afdeeling Den Helder der Prot. Christelijke Reclasseering een uitvoerig Rapport uitgebracht, dat door den Reclas- 'seeringsambtënaar, den heer Bos, naden wordt toegelicht. Het rapport komt tot- de conclusie, dat bekl. reclasseerings- kanseh gunstig zijn, indien hij voorwaar»' delijk zou worden veroordeeld en ónder toezicht Van de afd. Den Helder der Prot. Chr. Reclasseering zou komen. In tijden van zorg en druk is deze man niet in staat zijn geestelijk evenwicht te bewaren; zélf begrijpt hij niet hoe hij tot de daad kon komen. Zijn verleden aldus dit Rapport is dan ook geenszins in over eenstemming met het gepleegde feit. Patent handvat, 2 sloten 5Q cm 98 c. 55 cm 1.28 60 cm 1.58 Leder greep, 2 springsloten 50 cm 1.40 55 cm 1.95 60 cm 2.60 e?ht vulcan fibre, onverslijtbare kwaliteit groote koffer 4.20 iq stof en leder vanaf met leeren riemen vanaf "Ju .y Ïlus mr. Franken in zijn requisitoir. De er Bos komt met eenig. optimisme tot n voorwaardelijke véroordeeling, maar Woor spr. geldt niet eerst de dader indivi- djueel, maar spr. ziet het feit meer in Ïérband met de andere gevallen, als daad fis. En de gepleegde feiten zijn zeer érnstig, een voorwaardelijke straf zou hiervoor niet passen. Immers een voor waardelijke straf bètreft alléén den dader persoonlijk en men beschermt daarmede eenszins de militaire rechtsorde, waarop Iet gepleegde feit inbreuk heeft gemaakt. De inhoud van het Reclasseeringsrapport f eeft mij, zegt spr., te weinig feiten, wel wordt er de aandacht gevestigd óp bekl. nouding. Inderdaad heeft bekl. een be rouwvolle bekentenis afgelegd, maar bij Je overstelpende massa bewijzen kon hij qok moeilijk anders dan bekennen. Bekl. houding is eerlijk geweest, maar ik mis eiten waaruit zijn berouw blijkt, (terug gave van gelden e.d.) Door bekl. schuld 3 mede St. veroordeeld; hij heeft hem Meegetrokken en is nadat de Commissie- (ftosterhuis. aan het werk was gegaan, 'oortgegaan met zijn daden. Deze feiten erscherpen het misdrijf. Eisch: vijf maanden gevangenisstraf ijiet ontslag uit den dienst. Oplichting of verduistering. De Fiscaal niet overtuigde Het Rapport, met alle waardeering voor den arbeid, die daaraan ten koste is ge legd, heeft den Fiscaal niet bevredigd; De verdediger, mr. de Groot, zet uit een, dat hier z.i. van «verduistering» geen sprake is, de feiten staan vast, maar de man had de gelden niet onder zich, heeft dus ook niet kunnen ver duisteren. Hij heeft met valscheiijk in gevulde boekjes gewerkt en daardoor den (iamellechef bewogen tot afgifte van 1 oogere bedragen dan noodig was. Op- l'chting dus en geen verduistering. (Tus- 'dche'n beide begrippen bestaat juridisch Verschil, oplichting behoort tot het begrip «bedrog», verduistering tot •diefstal». Red.). De ten lastelegging sub 1 (verduistering) acht pl. dus onjuist; die sub 2 (gebruikmaken van een valsch geschrift) is wel strafbaar natuurlijk. Pl. betwijfelt evenwel of hier wel tegen de »militaire« rechtsorde gezondigd iè'; het gepleegde feit is een »burgeriijkè« overtreding, alleen, de man staat voor j een militaire rechtbank terecht. In de vele jaren van pl. praktijk is het hem nog nimmer voorgekomen, dat een re classeeringsrapport wordt weerlegd door een rechtbank. Ook begrijpt spr. niet het verschil iri berouw tusschen woorden en daden. Burgerrechtelijk is het gepleegde feit strafbaar. Als u instede van een militair, een burgerlijk college waart, dat hier recht moest spreken, zoudt u, aldus pl., met het reclasseeringsrapport mede gaan. Pl. vindt den fiscaal dan ook wel wat erg crimineel; ware een rapport als dit voor de Alkma'arsche rechtbank in gediend, dan zou er samenwerking be staan ten deze. Pl. houdt een warm plei dooi voor een voorwaardelijke veroor- deeling en laakt het in den fiscaal, dat deze niet met liet reclasseeringsrapport medegaat; het is een recht, dat iederen beklaagde toekomt. Het betreft hier een geloovig man; hij was door allerlei om standigheden afgezakt, maar hij is mis schien, als de Krijgsraad met dit rapport medegaat, nog weer terug te brengen tot zijn geloof. En de Krijgsraad moge be denken, dat nog veel zwaarder dan de straf zelf bij den man het gevoel drukt te hebben gezondigd. Dit op zichzelf is al straf genoeg voor hem! De Fiscaal zet'uitvoerig uiteen, dat z.i, geen sprake is van oplichting; het mis drijf valt zuiver onder verduistering. Wat de verdediger zei omtrent de «militaire» rechtsorde, die op zichzelf niet wordt aangevallen, dat is natuurlijk juist. Maar juist daarom heb ik, zegt spr., verband gelegd tusschen de andere feiten en dit en daardoor komt wel degelijk de militaire rechtsorde in het gedrang. Ten aanzien van het Reclasseerings rapport zal spr. hierover geen verdere replieken houden, maar wil hij zich gaarne refereeren aan het oordeel van den Krijgsraad. Ook voor dit geval is de uitspraak be paald op 25 Juli. Diefstal. Vrijdagmiddag werd een persoon aan gehouden, die verdacht werd van diefstal van hout uit een der in aanbouw zijnde woningen aan den Ruyghweg alhier. Hij bekende zich aan gemeld feit te hebben schuldig gemaakt. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Het ontvreemde hout is door de politie inbeslag genomen. MISHANDELING. Door een persoon werd aangifte ge daan, dat hij Zondag is mishandeld. Een onderzoek wordt ingesteld. De zwijntjesjagery. Een rijwiel, dat eenigen tijd in de Spoor straat onbeheerd stond, werd vandaar ontvreemd. Het voorloopig verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van ae arti kelen 38, 56 en 97 der Lager-Onderwijs- wet 1920, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp toe. Zij stémden er mede in, dat aan de huwende onderwij zeres uit, haar betrekking eervol ontslag wordt Verleend,' waardoor zij !in de'ge legenheid wordt gesteld zich geheel aan haar gezin té wijden, terwijl bovendien de deugdelijkheid van het onderwijs door den voorgestelden maatregel aanzienlijk gebaat zal worden, De thans geldende regeling, waarbij het ontslag aan dé gemeenteraden is overgelaten, hadgeenszins hun instem ming.' Andere leden betreurden het, dat de re geering .van de crisismógëlijkheden'gébruik maakt om met dit wetsontwerp een princi- pieele strijdvraag te. beslissen. Zij achtten dit niet in overeenstemming, met den be kenden passus in de regeeringsverklaring van 31 Mei 1932 over het vermijden van 0 ARNHEM 14.7 NIJMEGEN 2.3 Geschiedenis, Holland-molen, Nóord-Holland-bloem- velden'. Eindhoven-Philips. Alkmaar kaasmarkt. Nijmegen-de vierdaagsche. Ziedaar eenige associaties, die een ieder te binnen schieten bij het hooren van de eerste woorden. Niemand in Nederland, die niet afweet van de vierdaagsche afstandmarschen, die reeds jaar in jaar uit in de omstreken van Nijmegen gehouden worden. Waar vandaan die populariteit, waar vandaan dat enthousiasme van honderden, die zich ieder jaar weer op die 4 dagen in Juli vlassen en ernstig voorbereiden? Vier dagen lang marcheeren door regen, wind of gloeiende hitt); vier dagen lang slapen in kazernes of tenten op stroo- zakken; vier dagen lang met honderden samen eten in groote zalen aan lange ta- En aa dit a'.le.s gee.' v ummUL'g ui de krant, geen cc.' ta-Conator. door eeist aon te komu. alleen ecu siiupe. kruis v ar,neer men de niars'h-"» volorengt. Vt'earöm dan nl die moeit? getroost, al dat enthousiasme verspild? Ken fcee var» vragen vaarop stoch s een aitwoórd t> g3.r-.ii valt: de sfeer, oie l»y fltfce marschen heersen!, is de oorzask, dat al die honderden opgewekt deel nemen en er zich niet om bekommeren, dat hier geen luid ritselende lauwer- kransen te behalen zijn, maar slechts een gevoel van voldaanheid over eigen kunnen de belooning is en het weten, dat er nog kameraadschap bestaat. De marschen werden reeds voor den oorlog gehouden. De eerste in 1909. Het aantal deelnemers was toen uiterst gering, hoofdzakelijk namen militairen deel. Er moet toch wel heel wat gebeurd zijn, óm dit getal van 45 in 1910 op te voeren tot 3100 in 1934! En dan moet men wel in het oog houden, dat de organisatoren in het geheel geen 'Overdreven propaganda ge maakt hadden, maar dat deze marschen zich zelf gepropageerd hebben. In 1916 namen voor het eerst burgers deel, zegge en schrijve vier. In 1919 verschijnt de eerste dame op het appèl. Erg veel animo schijnen deze niet voor de vierdaagsche te koesteren. In 1928 zijn het er nog slechts zeven, het aantal heeren-burgers is 190, terwijl de militai ren met 984 man verre in de meerderheid zijn. Maar dan gaat het in de volgende jaren met sprongen de hoogte in, en in '33 zijn er 292 dames, 1069 burgers en 1174 militairen; men ziet hoe de soldaten lang niet meer zulk een groote meerderheid vormen, ja zelfs in de minderheid zijn, wanneer men dames en heeren bij elkaar telt. En dat de dames haar man wel staan, weet ieder, die de marschen met meer of minder belangstelling volgt. Waaraan is deze plotselinge opkomst te danken? Ten eerste aan het feit, dat de vierdaag sche in 1928 internationaal werdl HeA belangrijke hiervan is niet zonder de ver meerdering van het aantal deelnemers, als wel de groote geestelijke beteekenis, die er aan gehecht moet worden: 't streven een toenadering tusschen de verschillen de volken te bewerken, het in staat stel len elkander te leeren kennen en mis schien te waardeeren. Frankrijk, Noor-, vfegen, Duitschland, Engeland en Oosten rijk zijn sedert 1928 geregeld te gast ge weest. In 1929 behoorde ook een groep Spaansche militairen tot de deelnemers. De politieke toestand is oorzaak, dat dit jaar Duitschland op het appèl zal ont breken, maar de anderen zullen weer .trouw verschijnen. „Natuurfijk militairen" zal menigeen peggen. „Het is en blijft een militaire be iweging." Men is dan echtèr te vlug met •zi;n oordeel en te onrechtvaardig Uit het buitenland komen ook veel burgers! Fel is bovendien een verkeerde opvatting, dat de vierdnagsi ho militair is; de cijf jrs be wijzen duide)i,jk anders. In 1934 zullen 1400 militairen deelnemen tegen 1700' burgers. Daarbij moet mén er wel aan denken, dat de soldaat alle faciliteiten ondervindt, wanneer hij aaii de marschen wil deelnemen. Kantoorbedienden, dienstboden, rech ters, winkeliers, boekhouders, keilners, ambtenaren en bakkersknecht (ziedaar een doorsnee varl de deelnemers)kun nen niet steeds op aller medewerking en steun rekenen. Ongetwijfeld zou het aan tal burger-deelnemers nog grooter zijn. „Ja maar," zal men tegenwerpen, en al die officieren, die de wandelaars contro leeren?" Misschien kunnen wij nu even beter Kapitein J. N. Breunese aan het woord laten, die, zooals wel bekend is als secretaris van den Nederlandsehen Bond van Lichamelijke Opvoeding veel voor deze marschen presteert. „Ik gebruik niet graag militairen, maar op het parcours moet ik lui hebben, die kaart, kunnen lezen en op ieder punt, dat ik aangeef kunnen controleeren. Wie is daar beter geschikt voor dan een officier? Maar komt u eens in de kazernes; de re geling daar is uitsluitend in handen van burgers. Daar wil ik geen militairen zien. En wat de deelnemers aangaat: hét ver heugt mij meer, wanneer ik hoor dat deze Rotterdamsche H.B.S., dit Haagsche Gymnasium deelneemt, dan één of ander nieuw regiment soldaten. Onze marschen beoogen een opvoedende waarde, een kweeken van de volkskracht." Maar door het internationale karakter hebben de vierdaagsche afstandmarschen niet alleen zulk een groot aantal deel nemers verworven. Dank zij de medewer king van Minister Lambooy kreeg men in 1928 de beschikking over de tenten van het leger. Zoodoende was men in staat een groot aantal deelnemers, dat men vroeger wegens plaatsgèbrek moest af wijzen, nu weer toe te laten. Onrustbarend stijgt het aantal deelne mers: 148Ó, 2139, 2535 en nu ver over de drie duizènd. Begrijpt men welk een,orga nisatie er noodig is om al deze deelnefners te bergen en te voeden? Bij Nijmegen, rijst thans weer een ten tenkamp uit dén grond met straten en straatnamen. De veldkeukens werken, op volle kracht. Negen koeiën, dui'zeftderi eieren, een millioen liter water enz., enz. zullen in de hongerige magen van de deel nemers verdwijnen. Meer dan 14.000 K.G. slroo dient voor vulling.der slaapzakken. In het begin van het jaar koopt de lei ding de opbrengst van geheele velden. Welk een moeite zal het ook dit jaar weer kosten om die twee duizend porties warm op te dienen, zonder dat de hon- gerigen ongeduldig beginnen te worden. Zoo zfin er nog tallooze moeilijkheden, die men echter alle de baas is. En hapert er het eene jaar iets het volgende jaar is dit uit den weg geruimd. Buitenlandsch Overzicht pag. I FeuilletonI Radio-programma 2 Noch spot, noch zot2 De wijzigingen van de motor- en rijivielbe schikking 6 De ongeregeldheden in ons land 2 Ernstige botsing tusschen auto en motorfiets bij het gehucht Goor 2 Ontzettend drama te Prtncên- hage. Landarbeider vermoordt zijn buurman na een twistge sprek 1 Een Nazi-aanvoerder te Weenên vermoord 2 Drama te Heerlen. Jonge man pleegt zelfmoord na zijn vrouw vermoord te hebben 2 Reuter meldt, dat de vlootbe- sprekingen tot October zijn ver daagd 6 Ruslands toetreding tot den Vol kenbond zou binnen 14 dagen verwacht kunnen worden 6 De Tweede Kamer over de voor- gestélde wijziging van de loterij- wet 5 Wijziging van de wet van 1929 regelende de financieele verhou ding tusschen. het Rijk en de ge meenten 6 Beriesj motiveert zijn optimisme voor de toekomst 7, Aan de westkust der Ver, Staten bestaat weder stakingsgevaar. Er dreigt een ernstige toestand ten gevolge van gebrek aan levens middelen 7, De radio-rede van H.M, de Ko ningin. 6 Omtrek-nieuws7 Marktbetichten 8 Marineberichtén8 Sportnieuws8 het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen j^rjyille va,n de. noodzaken 1 lijke eendracht Verscheidene leden, konden zich met de strekking van dit wetsontwerp, waardoor de beroepsgelijkheid van man en vrouw principieel wordt aangetast, in het geheel niet vere'enigen. Naar de meening van deze leden wordt door dit ontwerp de door de regeering be oogde werkverruiming in het geheel niet bereikt. Verscheidene leden achtten het wets ontwerp onbevredigend, omdat het de vóór 16 Juni j.1. gehuwde onderwijzeressen in de school werkzaam laat blijven. Zij dron gen er met kracht bij de regeering op aan, ook deze onderwijzeressen naar zij meenden tusschen de 800 en 1000 in ge tal te ontslaan, daar er dan van aan-, merkelijke werkverruiming sprake kan zijn voor de tallooze huisvaders onder de on derwijzers, die zonder emplooi zijn en waarop de regeering het oog heeft. Door een vrij langen opzeggingstermijn van, bij voorbeeld, twee jaar voor te schrijven, of door het verleeneh van een in twee jaren afloopend wachtgeld zou met de belangen van de ,gezinnen dezer onderwijzeressen op voldoende wijze rekening zijn gehou den. Eenige leden meenden, dat de werkloos heid onder de onderwijzers veel doelmati ger kan worden bestreden door verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd tot 60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrou wen. Door deze afvloeiing van onderwij zend personeel zouden tal van jonge on-< derwij zers kunnen worden te werk gesteld. Het denkbeeld van vervroegde pension-< neering werd door andere leden krachtig bestreden. Tweede kamer over voorgestelde wijziging. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kahier over de voorgestelde wij ziging van dé Wet tot regeling der Staats loterij vond men ïlgemeen de toelichting tot dit wetsontwerp te.sober. Verscheidene leden achtten het aller minst vanzelfsprekend, dat het gebruik maken van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij door particuliere onder nemingen als niet toelaatbaar moet. wor den aangemerkt; te minder, omdat in 'zoo danig gebruik een waarborg te meer kan zijn gelegen voor de betrouwbaarheid van door particulieren georganiseerde loterijen. Verscheiden andere leden achtten het zelfs nuttig, dat door bona fide onderne mingen aan de „kleine luydende gele genheid wordt geboden, ook een kans te wagen. Verschillende leden vreesden, dat in dien dit voorstel wordt aangenomen de particuliere loterijen wellicht aan betrouw baarheid zullen iaboeteo. Zij vroegen daa

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5